'Precieze aantekening van gesprek gemaakt' «ij deMelktw -"85* 'EG-politie nodig tegen criminelen' Kabinetsberaad inzake nota over Z-Afrika Beker hop Den Uyl vraagt Van Agt naar bandopnames: Tijdelijke oplossing voor groep zigeuners „UITLEVERING IER IN HONGERSTAKING IS TOELAATBAAR" WEER NEDERLANDSE HULP VOOR SAHEL halve liter van 104 WOENSDAG 9 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Twee jongens proberen meisje (16) te verkrachten EINDHOVEN (ANP) - Twee jongelui hebben gisteren in Eindhoven geprobeerd een zestienjarig meisje te ver krachten. Het meisje liep op straat toen zij plotseling in een geparkeerde auto werd gesleurd. De wagen ging er in volle vaart vandoor en stopte ergens midden in de bossen. Daar werd geprobeerd het meisje te verkrachten maar zij verzette zich zo hevig dat zij kon wegkomen. De jongelui wisten het meisje nog wel te achterhalen. Ze namen haar weer mee in de auto en zetten haar af in de buurt van Nue- Vermiste vrouw weer terecht ROTTERDAM (ANP) - De 21- jarige Johanna Vermeulen- Venema uit Rozenburg, die sinds 21 oktober na een be zoek aan haar ouders in Rot terdam was verdwenen, is in de nacht van maandag op dinsdag gevonden in België. Rechercheurs van de Rot terdamse politie troffen haar aan in een bar in Leuven. Het bleek dat de vrouw geheel uit eigen vrije wil was weggelo pen van haar man. Zy was echter wel bereid met de re chercheurs mee te gaan. er geen Nederlandse bedrijven in Zuid-Afrika die thans militaire goederen produceren. Maar over de mogelijkheid dat deze be drijven worden verplicht over te schakelen op militair materieel is thans nog niets te zeggen. De interdepartementale nota, die is voltooid nadat de Veiligheids raad van de Verenigde Naties een bindend wapenembargo tegen Zuid-Afrika uitvaardigde, be handelt het geheel van de Ne- derlands-Zuidafrikaanse betrek kingen. Wellicht zal de regering, op grond van deze nota, een nota aan de Tweede Kamer overleg gen. De resolutie die de Veiligheidsraad eind vorige week over het wape nembargo aanvaardde vertoont enige lacunes, zo werd van ge zaghebbende zijde in Den Haag opgemerkt. De paragrafen die de levering van wapens en aanver want materieel en samenwerking bij de ontwikkeling en productie van kernwapens verbieden - de raad "beslist dat" - zijn bindend. Maar de paragraaf die handelt over het beëindigen van be staande contracten en licenties over de productie en het onder houd van wapens, munitie, mili tair materieel en voertuigen, is niet beëindigd. De Veiligheids raad doet slechts "een beroep" op alle landen om deze contracten en licenties te beëindigen. Nederland heeft zich overigens van stemming onthouden over een resolutie van de algemene verga dering inzake Namibië (Zuidwest Afrika) waarin alle landen wordt gevraagd onmiddellijk een einde te maken aan de levering van olie, van wapens en munitie, van vliegtuigen, voertuigen of mili tair materieel die door leger of politie worden gebruikt of voor dergelijk gebruik geschikt kun nen worden gemaakt. De Nederlandse afgevaardigde, mr. Van Gorkom, verklaarde dat Ne derland voorstander is van spoedige onafhankelijkheid door zelfbeschikking van Namibië, maar dat de resolutie "geen reke ning houdt met recente ontwik kelingen" en paragrafen omvat die een spoedige vreedzame op lossing niet bevorderen. Met "recente ontwikkelingen" wordt gedoeld op de besprekin gen die vijf westelijke leden van de Veiligheidsraad - Amerika, Engeland, Frankrijk, West- Duitsland en Canada - met de re- gering-Vorster over Namibië voeren, en waarbij volgens Den Haag "belangrijke voortgang" is gemaakt. AMSTERDAM (ANP) - De Hoge Raad in Den Haag acht uitleve ring aan Ierland van de sinds 22 dagen in honger- en dorststaking zijnde Ier Patrick Gallagher (38) toelaatbaar. De Hoge Raad be- DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de zogenaamde interdepar tementale nota over Zuid-Afrika behandeld en zal deze vrijdag opnieuw bespreken, aldus heeft de woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken meegedeeld. Het dreigement van de Zuidaf- rikaanse regering, dat doch termaatschappijen van buiten landse ondernemingen kunnen worden gedwongen militair ma terieel te vervaardigen (dat als gevolg van het wapenembargo van de Verenigde Naties het land niet meer kan binnenkomen) zal waarschijnlijk ook worden be sproken. Volgens Den Haag zijn UTRECHT (ANP) - De ongeveer dertig zigeuners van de zigeuner- groep Radosavljevic, die maan dagavond onder aanvoering van zigeunerkoning Petaio naar het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid (RIV) in Bilthoven kwamen, mogen twee dagen bi vakkeren op een gemeentelijk kampeerterrein in Bilthoven. B. en W. van De Bilt zullen in die periode gesprekken voeren met de gemeente Amsterdam, waar de zigeunergroep vandaan kwam, en met onder meer de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het rijk over een oplossing voor de huisves tingsproblemen van de zi geuners. Eén en ander is het resultaat van onderhandelingen die Petaio gis teren voerde met het college van B. en W. van De Bilt. Petaio komt in ieder geval vóór vrijdag terug op het gemeentehuis om daar te vernemen, waar de Radosavl- jevic-groep wel voor langere tijd mag kamperen. Het gemeentebestuur heeft als voorwaarde gesteld aan deze tij delijke oplossing, dat Petaio niet nog meer zigeuners van de be trokken groep van Amsterdam naar De Bilt haalt. Petaio is daarmee akkoord gegaan. Zoals bekend heeft het rijk zich te genover de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten bereid verklaard tien miljoen gulden be schikbaar te stellen voor een blij vende huisvesting van de onge veer vierhonderd legaal in ons land verblijvende zigeuners. Met dat geld zouden in ons land vijf zigeunerkampen moeten worden ingericht. Petaio was naar Bilthoven geko men omdat hij voor zijn zi geuners een goede verblijfplaats wil hebben in afwachting van de aanwijzing van de vijf zigeuner kampen. De gemeente Am sterdam aldus Petaio - wilde de groep Radosavljevic niet sociaal en medisch begeleiden. Burgemeester Van Harinxma van De Bilt zei, dat de zigeuners de komende dagen op gemeente- kosten inkopen mogen doen en dat er ook zal worden gezorgd voor de zieke kinderen Petaio zei. dat hij alle lof had voor het gemeentebestuur. "Maar wat me niet lekker zit, is dat ik de rest in Amsterdam moet achterlaten", zo voegde hij er aan toe. Volgens de overeenkomst die de Vereni ging Nederlandse Gemeenten met het rijk heeft afgesloten, kan de gemeente de kosten voor de opvang van de zigeuners verha len op het rijk. "We moeten nog afwachten hoe dat in de praktijk zal gaan", zo zei Van Harinxma. vestigt daarmee het vonnis van de Amsterdamse rechtbank in deze zaak. Een en ander betekent, dat het nu aan de minister van Justitie is om te beslissen over Gallagher's uitlevering. Gallagher, voormalig lid van het Ierse republikeinse leger IRA wordt ervan verdacht in 1974 een postkantoor te hebben overval len in de Ierse hoofdstad Dublin. De Ier, wiens gezondheid volgens zyn advocaat mr. W. J. van Be- nnekom momenteel zeer slecht is, kwam na de roofoverval met een vals paspoort Nederland binnen. Vorig jaar werd hij in Amsterdam, waar hij werkte, gearresteerd. Gallagher begon zyn honger- en dorststaking om uitlevering te voorkomen. Gallagher werd gistermorgen van het gevangenisziekenhuis in Scheveningen overgebracht naar het paleis van justitie in Am sterdam, waar de rechtbank in besloten zitting luisterde naar Mr. van Bennekom's verzoek Gallagher voorlopig vrij te laten. Verwacht werd, dat de recht bank, gezien Gallagher's hon gerstaking, nog dezelfde dag uit spraak zou doen, maar volgens Mr. van Bennekom is die uit spraak pas over enkele dagen te verwachten. De advocaat doet er echter alles aan, zoals hij desge vraagd meedeelde, om de beslis sing van de rechtbank te be spoedigen. Mr. Van Bennekom weet ook nog niet, wanneer de rechtbank Gal lagher's maandag gedane ver zoek om politiek asiel in behan deling zal nemen. De advocaat noemt deze gang van zaken ui terst ongelukkig, omdat artsen er volgens hem nu reeds versteld van staan hoe Gallagher zijn hon ger- en dorststaking doorstaat. Deze artsen en Gallagher's vrouw Theresa schrijven dat toe aan de enorme wilskracht van de Ier. •viens gewicht inmiddels van 90 tot 56 is afgenomen. Gallagher werd gisteren in een rolstoel het Amsterdamse paleis van justitie binnengereden. DEN HAAG (ANP) - Ex-formateur Den Uyl heeft vorige week, in de nacht van donderdag op vrijdag, aantekenin gen gemaakt van de telefoongesprekken tussen hem en CDA-fractievoorzitter Van Agt. Dit heeft drs. Den Uyl gisteravond geschreven in een brief aan mr. Van Agt, nadat deze laatste zich in een brief be klaagd had over eer) bericht in het Vrije Volk, waarin gezegd werd dat beschikt werd over de letterlijke weer gave van een telefoongesprek tussen Den Uyl/Van Agt en waaruit zou kunnen blijken dat er bandopnames zijn. Nieuwe fase Inmiddels is gisteren met de aan wijzing van prof. Van der Grinten tot kabinets-informateur een nieuwe fase rond de formering van een nieuw kabinet ingetre den. De 64-jarige professor treedt na een kwart eeuw weer op de politieke voorgrond. Op 25 januari 1949 werd hij de eerste staatssecretaris in het Ne derlandse politieke bestel. Een staatssecretaris is een politiek verantwoordelijke figuur die een deel van de taak van een minister toebedeeld krijgt. Sinds 1948 was het door een wijziging van de grondwet mogelijk geworden om zo'n politieke assistent van de minister te benoemen. Van der Grinten was staatssecreta ris voor economische zaken bij prof. dr. J. R. M. van den Brink, de latere directeur van de AMRO-bank. Hij trad op 15 maart 1951 af na de breuk in het eerste kabinet-Drees over de Indone- siè-kwestie. Eind 1973 kwam Van der Grinten in het nieuws door zijn weigering een benoeming als commissaris van de Koningin in Noord Bra bant te aanvaarden. Hij was voor deze functie aangezocht door mi nister De Gaay Fortman van Bin nenlandse Zaken die de eigen lijke KVP-kandidaat (de Leids- ZWIJNDRECHT - Aan de voltooiing van de Drechttunnel,die volgende week dinsdag door koningin Juliana wordt geopendwordt nog hard gewerkt Op de foto de toegangsweg tot de tunnel gezien vanaf de Zwijndrechtse kant. Boven is nog een gedeelte van de oude stadsbrug en de spoorbrug te zien. politiefunctionarissen, die met een zaak bezig zijn simpel voor hen noodzakelijke gegevens kunnen krijgen. Verder zou de politie uit de verschillende lan den meer moeten samenwerken bij bepaalde operaties, bijvoor beeld het observeren van ver dachten. De uiteindelijke ver antwoordelijkheid moet dan ge woon blijven bij de politie van het land waarin de affaire zich af speelt. Recherchechefs zouden regelmatig internationale bijeenkomsten moeten houden om te discussië ren over opsporingsmethodes, ervaringen uit te wisselen en nieuwe tactieken uit te denken. Om de samenwerking dagelijks gestalte te geven zouden op de ambassades zogenaamde poli- tieattachës kunnen worden ge stationeerd. Tot nu toe beschikt Nederland al over een zo'n con tactpersoon. Op de ambassade in Bangkok houdt de man de ver dovende middelen in het oog. Dan de maatregelen voor langere termijn. Die kunnen vooral als papieren aanpassingen worden beschouwd. Zo zou in de eerste plaats de wetgeving binnen de EG gelijk moeten worden ge trokken. "Neem bijvoorbeeld de wapen handel", wil de commissaris kwijt, „dat vind ik een zorg wekkende zaak. In Nederland gelden strenge regels, in Duits land wordt het steeds beter, maar in België zijn allerlei wapens vrij te koop. Dan hebben maatrege len elders ook geen zin meer". Drs. Den Uyl deelde mr. Van Agt mee, dat hij van het telefoonge sprek in de nacht van donderdag op vrijdag "een zo letterlijk mo gelijke aantekening maakte". In de brief van drs. Den Uyl aan mr. Van Agt wordt met geen enkel woord gerept van een ban dopname. "Het is vanzelfsp rekend dat over en weer van de voor de voortgang van de kabi netsformatie zo belangrijke ge sprekken zo nauwkeurig moge lijke aantekeningen zijn ge maakt", aldus Den Uyl in zijn brief van gisteravond aan Van Agt. Drs. Den Uyl deelde mee dat hij de uitgetikte tekst van zijn aanteke ningen over het gesprek met Van Agt liet lezen aan een journalist van Het Vrije Volk. "Het Vrije Volk noch wie dan ook beschikt over letterlijke teksten of delen daarvan van door ons gevoerde gesprekken", aldus drs. Den Uyl in zijn brief aan mr. Van Agt. Het bedoelde telefoongesprek ging onder meer over de vraag of het nog mogelijk was dat Van Agt zijn fractie bijeenriep. Tijdens de persconferenties na het misluk ken van de formatie gaven Den Uyl en Van Agt hierover ver schillende meningen. Volgens Den Uyl lag het initiatief tot het bijeenroepen bij de CDA-leider maar volgens Van Agt had de formateur er hem om gevraagd. chendamse burgemeester E.J.M. Kolfschoten) "te licht" vond. Eind vorig jaar vestigde Van der Grinten als Kroonlid van de So ciaal-Economische Raad de aan dacht op zich door een afwijkend standpunt in te nemen over fu sies. Van der Grinten vond toen, dat er onder de huidige omstan digheden geen reden is om de na tionale overheid het recht te ge ven fusies in het bedrijfsleven te toetsen en eventueel te verbie den. Tien jaar geleden heeft Van der Grinten enkele malen gepleit in KVP-kring voor samenwerking met de PvdA. De KVP regeerde toen samen met ARP en CHU en de liberale VVD in het kabi net-De Jong. Bij de PvdA reageerde men giste ren op de benoeming van Van der Grinten als volgt "Een echte CDA-man. Hij kan zowel naar links als naar rechts buigen." GRAVE - Een ongeveer twintig me ter oude stadswal in het Bra bantse Grave is gisteravond inge stort. De rijkspolitie heeft, de om geving afgezet, omdat uit een ge broken leiding gas wegstroomde Ook de elektriciteit in de buurt viel uit. Volgens de politie is een stuk van de rijweg aan de oude haven in Grave weggezakt. De bewoners van een bejaardentehuis aan de overkant van de weg zijn tijdelijk ondergebracht in een gedeelte aan de achterkant van het tehuis. De oude stadswal in Grave werd gerestaureerd. Hoe het ongeluk heeft kunnen ontstaan, kon de politie vannacht nog niet meede len. DEN HAAG (ANP) - De minister voor ontwikkelingssamen werking, drs. J. P. Pronk, heeft besloten een aantal maatregelen te nemen ten aanzien van de hulpverlening aan de Sahellan- den. In verband met de hongersnood, veroorzaakt door een nieuwe periode van droogte in het Sa- helgebied, is besloten 21.000 ton tarwe en mais ter waarde van 8,5 miljoen gulden aan de getroffen landen beschikbaar te stellen. Deze hulp wordt gegeven in nauw overleg met de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) en het Wereld Voedselprogramma (WFP). De graanleveranties zijn bestemd voor Mauretanië, Senegal, Kaap Verdie en Togo, die momenteel met zeer ernstige tekorten kam pen. Aan Boven-Volta, Tsjaad, Niger en Gambia wordt op dit moment al sorghum en rijs ter waarde van in totaal ruim 5,6 miljoen gulden geleverd. Behalve het geven van nieuwe voedselhulp heeft de minister voor ontwikkelingssamen werking ook besloten ruim 6,2 miljoen gulden uit te trekken voor nieuwe projecten, die meer zijn gericht op oplossing van de structurele problemen in het Sahelgebied op langere termijn. Zo is een bedrag van 500.000 gulden uitgetrokken voor een actie ter bestrijding van regel matig voorkomende sprinkha nen- en vogelplagen in het ge bied. Geldig t/m zaterdag 12 november ROTTERDAM (SP) - "Gezamen lijke Westeuropese actie is het enige antwoord op de toene mende criminaliteit op de gebie den van de verdovende midde len, het terrorisme en de georga niseerde misdaad. Die stellige overtuiging heeft de Rot terdamse recherchechef J. A. Blaauw. Volgens hem moet er zo langzamerhand een soort EG- politie komen om de criminelen die zich steeds minder van de landsgrenzen aantrekken ef fectiever te kunnen bestrijden. Commissaris Blaauw is al geruime tijd een voorstander van een veel betere samenwerking tussen de politiekorpsen binnen de EG en heeft dat tijdens gesprekken met buitenlandse collega's al vaak la ten horen. Onlangs was hij in de gelegenheid om in Amerika zijn opvattingen te verkondigen te genover enkele duizenden poli tiefunctionarissen. De Rotterdamse politieman was één van de sprekers tijdens de 84ste jaarvergadering van de "In ternational Association of Chiefs of Police" in Los Angeles. Uit Nederland was daar verder alleen nog hoofdcommissaris J. C. van Rijen uit Tilburg aanwezig. 'Het waren vier zeer interessante dagen", oordeelt commissaris Blaauw, die sinds 1966 ver schillende malen in Amerika ver toefde en daar jaren geleden zelfs een FBI-opleiding heeft gevolgd. "Er zijn zeer zinnige dingen be sproken. Eerst tijdens een alge mene vergadering en later in workshops". De Rotterdammer belichtte de si tuatie in 'Nederland en West- Europa en kreeg zodoende weer de kans voor politieeenheid bin nen de EG te pleiten. Hij stipte verschillende punten aan. die de samenwerking op korte termijn mogelijk kunnen maken. Zo zou er een inlichtingendienst op EG-basis moeten komen waar

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7