Afscheid van pionier in milieu-bewustzijn9 Teng verandert China door executies Burgemeesters willen meer eenheid in vuurwerk-verkoop DE VICE-PRESIDENTE VAN ACHT MILJOEN PLATTELANDSVROUWEN PAGINA 4 mwmm WOENSDAG 9 NOVEMBER 1977 Ruim dertig medewerkers en leden van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland hebben gezamenlijk een boek samengesteld waarin zij 29 bekende en ook minder bekende natuurgebieden in ons land onder de loep nemen. richte vereniging staat be kend als een 'ervaren tuurbeschermer' Het boek is opgedragen aan mr. H.W. Bloemers, die zeventien jaar voorzitter van de vereni ging is geweest en a.s. vrijdag met pensioen gaat. Als vervroegd afscheidscadeau is hem vanmiddag het boek ('Natuurmonumenten in Ne derland') aangeboden. Dat gebeurde op het landgoed Schaep en Burgh in 's Gra- venzande, waar in een door bos en vijvers omgeven riant buitenhuis het kantoor van de vereniging is gevestigd. Mr. Bloemers, de vierde voor zitter van de in 1905 opge- De burgemeesters van de duin- en bollenstreek, kortgeleden bijeen tijdens de maandelijkse burgemeesterskringvinden dat er meer eenheid dient te komen in de bepalingen omtrent de verkoop en het afsteken van vuurwerk rond de jaarwisseling Tot nu toe bestonden daar nog geen eenvormige bepalingen voor. Elk dorp hanteert eigen regels, daarmee vaak de bepalingen van naas tgelegen dorpen ontkrachtend. Een voorbeeld. Als in. dorp A op een bepaalde datum de rotjes en Japanse kanonslagen nog niet aan de man mogen worden gebracht maar wel in dorp B, wie let het dan inwoners van A vuurwerk te kopen in dorp B en vervolgens af te steken in A. Met name in de buurtgemeenten Katwijk en Valkenburg heeft dat in het verleden nogal eens aanleiding gegeven tot wrijvingen. In alle gemeenteraden in de duin- en bollenstreek komt nu een uni forme verordening ter vaststelling aan de orde. Daarin is als be langrijkste bepaling opgenomen dat het voortaan verboden zal zijn vuurwerk af te steken buiten de periode van 28 tot en met 31 december. de pioniers in het (Nederlandse) milieubewustzijn. In de jaren dertig kwam hij in het nieuws door fel te pleiten voor het behoud van natuur en land schap van de provincie Drenthe. Dat was toen in zijn functie van burgemeester van Roden. Gedurende een groot aantal ja ren heeft hij ook be stuursfuncties bekleed in talloze natuur- en land schapsorganisaties. Als cogimissaris van de koningin in Gelderland (1957-1973) heeft hij ook het nodige bij gedragen aan het uiterlijk van die provincie. Natuurmonumenten is onder voorzitterschap van mr. Bloemers ongekend ge groeid. Onder zijn 'bewind' steeg het ledental van 31.000 tot 250.000. De oppervlakte beheerd natuurterrein liep op van 16.800 hectare tot 33.000 hectare. De vereniging, de grootste par ticuliere natuurbe schermingsorganisatie in ons land, heeft nu 150 terreinen in bezit, waarvan ongeveer de helft werd aangekocht in de periode Bloemers. Dat bezit bestaat onder meer ui't bos, heide, duingedeelten, plas sen,- moerassen, landgoede ren en weidevogelgebieden. Zo'n 160 vaste personeelsleden onderhouden de aangekochte natuurgebieden. Het totale personeelsbestand is 250. Als opvolger van mr. Bloemérs is benoemd de Wageningse prof. dr. J.G. ten Houten, tot vorig jaar gewoon hoogleraar in de Kennis van de Lucht verontreiniging. Het 127 pagina's tellende af scheidsboek geeft een door snede van wat natuurmonu menten zoal in beheer heeft, waarbij de voorkeur van de gastschrijvers vooral is uitge gaan naar de terreinen die onder mr. Bloemers zijn aan gekocht. Zoals het Drentse landgoed De Klencke, 'ruim 200 hectare aaneengesloten bos, heide, bouw- en grasland waarop slechts vier boerderijen staan en een 18e eeuws omgracht landhuis dat momenteel in de oorspronkelijke staat wordt teruggebracht. Op het landgoed huist één van de grootste roekenkolonies van Nederland. Men 'treft er sinds kort ook weer buizerds en torenvalken aan. Op de heide worden regelmatig ad ders aangetroffen. De Klencke is ook één Van de weinige gebieden in Neder land waar de ringslang nog voorkomt. De reeënstand is er teruggelopen. Aandacht in het boek ook voor de Griend, een vrij onbekend eiland (een voor het publiek niet toegankelijk natuurre servaat) midden in de Wad denzee. Een lapje Nederland van ruim 25 hectare, een be langrijke broedplaats voor de stern, kokmeeuw en visdief. En bij hoogwater een vlucht- plaats voor tienduizenden wadvogels. Een verhaal ook over het Zwa- nenwater, een nabij Cal- lantsoog gelegen stuk duingebied friet twee meer tjes, waar meer dan 200 vlin dersoorten voorkomen. De Dwingelose Heide, het Deel- erwoud, het Oosttwentse t 'Natuurmonumenten'waarover de stichting toch licht i landgoed Eghiria en natuur lijk het nationaal park Velu- wezoom, het grootste na tuurgebied (4700 «hectare) van natuurmonumenten. Met uitgestrekte naald- en loof bossen en heidevelden. Het park verkeert momenteel in een moeilijke situatie. In te genstelling tot de twee andere nationale parken in Neder land (Hoge Veluwe en Ken- nermerduinen) waar maar een paar toegangswegen zijn en men het verkeer en bezoek overzichtelijk kan regelen loopt door de Veluwezoom een uitgebreid wegennet, dat dag en nacht open is voor het verkeer. Als daar geen verandering in komt', zo wordt in het boek gesteld, 'zal het een onmoge lijke opgave zijn om in de toe komst tot een verantwoord recreatief gebruik van de ter reinen te komen. Er zal een herziening van het wegenstelsel moeten komen en wel speciaal voor het ge motoriseerde verkeer. Alleen' dan zal een geleidelijke over gang van intensief gebruik naar stilte kunnen plaatsvin den'. In het met fraaie sfeerplaten verluchte boekwerk ook in formatie over de Nieuwkoopse plassen. Re cente aankopen hebben het aantal hectaren riet- en hooi land, water en moerasbos op 900 gebracht. In het 'feestboek' een lichte mi neurstemming over het Naardermeer, het oudste be zit van natuurmonumenten. Het plas- en moerasgebied bekend om kolonies lepelaars en purperreigers wordt be dreigd omdat het rietsnijden, .nodig om de moerassen tegen dichtgroeien te behoeden, ni niet meer wordt gedaan. Wdnt dat snijden is nauwelijks meer lonend. Daar komt nog bij dat er 's zo mers te lage waterstanden op treden vanwege de vermin derde aanvoer van kwelwater uit de Gooi. Daardoor dreigen de-moerassen uit te drogen. Ook de kwaliteit van het wa ter is aanzienlijk afgenomen, mede door die lage water stand. Kijkdag rond Blauwe Tram Als in 1981 de NZH-vervoer- smaatschappij het 100-jarig bestaan viert wil een groep Voorburgers een Budapes- tertram overbrengen naar (feestvierend) Leiden. Die zogenaamde „Blauwe Tram", die destijds in de stad Leiden en ook op het traject Katwijk-Noordwijk en de bollenstreek dienst deed, is de laatste overge bleven in zijn soort in Neder land De Voorburgers hebben er één op de kop weten te tikken en zijn nu precies een jaar bezig met de restauratie ervan. De tot nu toe geboekte resulta ten zijn a.s. zaterdag voor be langstellenden te zien. Dan houdt de restauratieploeg een open dag in de werkloods aan de Westvlietweg in Voorburg, vlak naast het Starliftcomplex. Teng Hsiao-ping SINGAPORE - De steeds langere lijst van executies in China - heel kort wordt er melding van ge maakt in de muurkranten van Joenan tot Mantsjoerije weerspiegelt boven alles de groeiende macht van één man, de strijdlustige vice-premier Teng Hsiao-ping. Hij is er op uit het linkse maoïsme met wortel en tak uit te roeien en zijn eigen nieuwe China te scheppen. De zuivering, waarvan volgens sommigen al duizenden kaderle den het slachtoffer zijn gewor den, was onvermijdelijk na de val van de „Bende van Vier" van mevrouw Mao. De nieuwe, pragmatische leiders die de machtsgreep van de radicalen wisten te verhinderen, noemden hun strategie van "eerst - revolu tie - dan - rijst" pure ketterij. De Bende had de Chinese com munistische partij gevuld met jonge sympathisanten, na Mao's Culturele Revolutie van de jaren zestig was het aantal leden van de partij met meer dan de helft toe genomen. En'nu staan de radica len overal met de rug tegen de muur, net als alle collaborateurs die de verliezende partij hebben gesteund. Voor het verzet, of de sabotage waarvan zij nu worden be schuldigd, was er maar ééfr on aantrekkelijk alternatief, zich over te geven aan de wraakzuch tige „revisionisten" die zij zelf zo hadden opgejaagd toen Mao nog leefde. De heksenjacht kwam maar langzaam op gang, afge remd door pleidooien van hoge rhand om „vereffening van oude schulden" te voorkomen en de onderlinge tegenstellingen niet aan te wakkeren tijdens de ge vaarlijk verwarde periode na de dood van Mao. Maar in augustus werd er een partijcongres gehou den en het nieuwe centraal co mité zit nu vol veteranen van de revolutie, die tijdens de Culturele Revolutie waren vernederd en ontslagen door de radicalen. Aan het hoofd van de veteranen staat Teng Hsiao-ping, de man die drie keer naam maakte en twee keer ten val kwam. Hij is zo gehard door de hoon van de maoïsten, dat hij doof is gewor den voor kritiek. Maar ook is hij vastbesloten nimmer meer ten- val te komen. De Chinezen doden niet, tenzij ze dat zonder risico kunnen doen. Maar Teng voelt zich nu kenne lijk sterk genoeg om gehoor te kunnen geven aan het oude Chinese gezegde: „Vernietig uw vijand nu; fok geen tijger die u later kan aanvallen." De radicale leiders, met hun dogma dat ieder mens zich moet opoffe ren op het altaar van het collecti visme, hadden niet de meerder heid achter zich. De meeste Chinezen staan te juichen als de radicalen de schuld krijgen van alles wat er mis is in het land, of dat nu de slechte oogst is, of de verouderde industrie. Teng evenwel is de belichaming van een pragmatisme dat belof ten inhoudt voor een modern welvarend China waarvan iede reen zal profiteren. Hij is daarom buitengewoon populair bij de miljoenen Chinezen, die de huidige executies gewoon be schouwen als een onderdeel van het pingpong-spel dat hem eer der zijn baan kostte. De grote schoonmaak is een van de voorbereidende maatregelen die vooraf moeten gaan aan de krach tige economische ontwikkeling, die de staat vorige maand in het vooruitzicht heeft gesteld. Ondertussen wordt China „gelibe raliseerd", en de Chinezen vin den dat prima. Winst is niet lan ger een schande, maar „glorieus", de meeste industrie-arbeiders hebben opslag gekregen en het is nu de bedoeling dat elk gezin ten minste een fiets, een naaima chine en een televisie heeft. Maar zoals ook een democratie erop uit is zijn vijanden die democratie niet te laten misbruiken om haar te vernietigen, zp maakt Teng duidelijk dat de liberalisering niet is bedoeld om mensen de kans te geven de gewraakte Door Dennis Bloodworth Observer ideeën van Mao's Culturele Re volutie en de Bende, van Vier op nieuw uit te dragen. Het was dan ook geen toeval dat een andere veteraan, een maar schalk, in het Volksdagblad er de nadruk op legde dat „de partij het geweer moet beheersen". Tengs macht berust in de eerste plaats op zijn grote invloed in het leger, waarvan hij chef-staf is. En aan gezien het leger een organisatie is van de communistische revolu tie, is dat al deel van de partij; het centraal comité ritselt van de topmilitairen. Recente benoe mingen en ontslagen wijzen er op, dat Teng zijn greep op het le ger heeft vergroot, ten koste van zijn tegenstanders en critici. De ambitieuze, 73-jarige Teng is voor sommige van zijn collega's wat al te hard van stapel gelopen. Zij betreuren niet alleen het wel erg liberale gebruik van het schavot, maar verwachten ook dat de zuivering van de politiek ongewenste figuren in de provin cie te zijner tijd zal leiden tot druk om ook met verzet in de hoofd stad af te rekenen. De volgende stap zou de bijeenroeping zijn van een Nationaal Volkscongres waarin zoveel aanhangers van Teng worden gepoot, dat die daar moeiteloos als onbetwist leider uit tevoorschijn kan komen. Teng respecteert de voorschriften van de grondwet net zozeer als hij de Hoea verafschuwt, of die nu Mao geldt of voorzitter Hoea Kwo-feng Sommigen menen, dat Hoea's aan kondiging van vorige maand dat het Congres is uitgesteld tot de lente, op zichzelf al een bewijs is dat de machtsstrijd binnen het Politburo nog niet is gestreden. Verscheidene leden immers stonden aan de zijde van de Bende van Vier toen die vorig jaar Teng de vergetelheid in stuurde, voorzitter Hoea niet uit gesloten. Maar voor Teng wordt de situtatie in Peking nog gecompliceerder, door een wirwar van tegenstrij dige loyaliteiten, en tegenover een drastische zuivering van ra dicalen elders moet dan ook een behoedzaam gemanoeuvreer in het Politburo staan. Maar de zuiveringen en het gema noeuvreer dienen maar een doel: Hoea mag formeel zeggen wat er dient te gebeuren, als Teng maar kan beslissen hoe dat ge beurt, desnoods tegen de zin van Hoea ,JSchuw jij verantwoordelijkheid", sprak haar man en Zini Westebring- Muller uit Nijverdal kon met een gerust hart naar Nairobi vertrekken. Men had haar gevraagd zich kandidaat te stel len voor het vice-presidentschap van de wereldorganisatie van plattelandsv rouwen (ACWW). Ze wilde wel, maar alleen als haar man er volledig achter stond. Door zijn uitspraak: ,f>chuw jij verantwoordelijkheid" wist ze dat dat het geval zou zijn, want die gevleugelde woorden waren tot nu toe bij elke beslis sing in haar carrière in de vrouwen wereld doorslaggevend. Mevrouw Westebring (58), moeder van twee kinderenstuurde eind oktober uit Nairobi, waar de driejaarlijkse we reldconferentie van de ACWW werd ge houden, een telegram: Jiet ongeloof lijke is gebeurd. Ik ben met een overwel digende meerderheid gekozen". Ze zegt: ,Jiet kwam niet als een volkomen ver rassing. Maar toen ik op dat podium stond, dacht ik: „Dit had. ik toch jaren geleden niet kunnen dromen". Direct na de oorlog werd ze lid van de Nederlandse vereniging van huisvrou wen. Vond het toen niet verantwoord tegen haar twee kleine kinderen om ac tiefin die vereniging bezig te zijn. Later werd ze presidente van haar gewest. Was zes jaar lid van het hoofdbestuur, speciaal belast met ontwikkelingsza ken. Sinds driejaar is Zini Westebring verbonden aan de ACWWwaaronder de Nederlandse vereniging van huis vrouwen, de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen en de katholieke plattelandsvrouwen vallen. In deze in ternationale organisatie zijn 435 vrouwenverenigingen uit 74 landen aangesloten met een totaal van 8 mil joen leden. Zini: ,Jiet doel van de ACWW is het ver beteren van de levensomstandigheden van plattelandsvrouwen in de hele we reld, want die komen er nog steeds het slechtst vanaf. Jonge vrouwen uit de derde wereld worden opgeleid in de meest elementaire zaken zoals voedingsleer, babyverzorging en hy giëne en waar nodig wordt er voorlich ting gegeven over bijvoorbeeld het hou den van kippen, het aanleggen van een groentetuintje en het naaien van een voudige kinderkleren. In onze organi satie mogen rang, stand, geloof en huidskleur geen rol spelen. Ik voel me erg aangesproken door de hele sfeer. Er ontstaan vriendschappen voor het le ven". Door haar inzet voor de kinderen in de derde wereld werd Zini Westebring po pulair in de vrouwenorganisaties. Zij was presidente van een speciaal fonds dat zich inspande om het slechte, een zijdige voedsel van de kinderen dat veelal blindheid veroorzaakt, te verbe teren. Als het maar even kan vertelt ze op bijeenkomsten over de kinderen uit de derde wereld en zet vrouwen aan het werk om een bijdrage te leveren. Zoals vorige week op een spreekbeurt in al- melo, waar ze haar toehoorders en thousiast maakte om aan het breien te slaan. Resultaat: rond de kerst zal een aanzienlijke hoeveelheid babykleertjes naar een „krepeer"- land worden ge stuurd. Zini Westebring tenslotte over het ACWW: „het geweldige van die organi satie is dat je alle plattelandsvrouwen in de hele wereld bereikt en waar je de vrou w bereikt, bereik je ook de kinderen en op den duur wellicht de man. Op die manier hopen wij eens naar een we reldvrede te streven". Mevrouw Westerbring-Muller: „Het kwam niet als een volkomen verrassing. Maar toen ik op dat podium stond, dacht ik: dit had ik toch jaren geleden niet kunnen dromen".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4