Omstreden plannen huisvesting jongeren Kritiek op kosten nieuw restaurant Groenoordhal Ook in Leiden archeologische begeleidingscommissie Reinigingscontrole veranderde iets maar nog niet de mentaliteit Echtpaar wisselt vals geld REUZEN- SCHILDPAD IN LEIDEN Bleijie (CDA): „Een belachelijke zaak" WOENSDAG 9 NOVEMBER 1977 LEIDEN Damesvoetbal Voorafgaand aan de voetbal wedstrijd tussen artiesten en Leidse prominenten op het DOCÖS-terrein op 27 novem- bér, zal er waarschijiüijk ook een damesvoetbalwedstrijd worden gespeeld gedurende tweemaal tien minuten. Het ene team bestaat uit de dames van de carnavalsvereniging Naar de bezetting van het an dere team wordt nog gezocht. Zoals bekend wordt het even ement georganiseerd om geld bijeen te brengen voor de door vernielingen getroffen Leidse alsvereniging. Diavertoning De afdeling Leiden van de Kon. Ned. Natuurhistorische Ver eniging organiseert op vrij dagavond 11 november een diavertoning in het Rijksher barium aan de Schelpenkade 6. De dia's zijn van de heer J H. Kroon en worden omlijst door muziek uit het oratorium "Die Schöpfung" van Joseph Haydn. De avond begint om acht uur. Postduiven venvereniging "Het Oosten" zijn bejc end. In de ver schillende groepen kwamen de volgende winnaars uit de bus: Vitesse: W. Fokker, Mid- fond: C. Gijsman, Fond: J. Gijsman, Totaal oud: J. Gijsman, Jonge duiven: J. Gijsman, Navlucht: C. Gijsman, Generaal: J. Gijsman. De aangewezen kampioen werd dit jaar C. Gijsman. Witte Rozenstraat Half november begin t de dienst Gemeentewerken met de ver nieuwing van de riolering in de Witte Éozenstraat .Voor het einde van het jaar moet dit werk klaar zijn. In verband daarmee wordt op donderdag 10 november om acht uur een voorlichtingsavond gehouden in Groenhoven aan de Witte Rozenstraat 21. Ambtenaren zullen die avond antwoord geven op vragen over proble men die rijzen bij de vernieu wing van het rioleringsstelsel. Vijf Hovenhuis Even de agenda voor 1978 erbij pakken: op 14 januari wordt op het LFC-terrein een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de teams van het Vijf Hovenhuis en de Veronica Omroep Organisatie. De wed strijd begint om elf uur 's morgens. De opbrengst van de wedstrijd - er wordt entree geheven of er wordt gecol lecteerd - is bestemd voor de invaliden. van rip stad na? LEIDEN - In navolging van een aantal andere historische steden heeft ook Leiden nu een archeo logische begeleidingscommissie. De commissie die door wethouder Waal (stadsontwikkeling) werd geïnstalleerd bestaat uit de vól gende leden: prof. dr. P. J/ R. Modderman, directeur van het Instituut voor Prehistorie in Lei den, prof. dr. H. P. H. Jansen, vakgroep middeleeuwse ge schiedenis van de Leidse univer siteit, dr. ir. H. A. van Oerle, als vertegenwoordiger van de Ver eniging Oud Leiden en auteur het öchiedenis, de directeur van Rijksgeologische Dienst Haarlem, de heer M. Pruisers de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemon derzoek in Amersfoort, H. Suurmond-Van Leeuwen de Archeologische Werkgemeen- commissie in te stellen is afkom stig van de directeuren van de Lakenhal en van Gemeentewer ken, alsmede van de gemeente archivaris. Bij die gelegenheid werd ook gewezen op de nood zaak óm een stadsarcheoloog aan te stellen. schap 1 Nederland, afdeling In de afgelopen vijftien jaar werden boeken de stadsge- oe suggestie, Rijnstreek, ir. H. H. Vos, direc teur gemeentewerken Leiden, drs. M. L. Wurfbain, directeur stedelijk museum "De Laken hal" en mr. W. Downer, directeur van de gemeentelijke archief dienst. dergelijke door de dienst Gemeentewerken tijdens de uitvoering van grond werkzaamheden alsmede bij verbouwingsplannen in de stad vele onderzoekingen gedaan die een aanvulling opleverden van de stadsgeschiedenis. Omdat de geschreven geschiedenis de stad pas rond 1400 begint zijn het vooral die bewonings- sporen van voor die datum die de bijzondere belangstelling heb ben. Dat kunnen zowel resten zijn van bouwwerken, oude wa tergangen, grondbewerking en woonlagen. Zo is de juiste loop van de verschillende Rijnarmen nog niet in detail bekend. Dat al les heeft ertoe geleid dat de sa menstelling van de commissie zo breed mogelijk is gehouden. De voorzittersfunctie van de com missie zal bekleed" worden door ir. A. H. van Oerle, terwijl direc teur Gemeentewerken ir. H. Vos, secretaris is. Paulus Buysstraat/Rijnsburgerweg en Plantage Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig die het wrak weg zal slepenDan rijdt h:j door de kraakbuurten Gebundeld Al het grof vuil ligt er keurig ge bundeld bij. Tevreden zet Van den Berg zijn tocht voort.Naar de Merenwijk. Vooral in het begin toen er nog weinig mensen woon den was het daar elke dag raak, huisvuil bij het bouw-afval. Nu wordt het al minder omdat de mensen elkaar in de gaten gaan houden. Bij de gemeentereiniging komen geregeld telefoontjes bin nen van tipgevers die weer iemand gezien hebben die vuil stortte. Ook nu treft Van den Berg weer huisvuil aan. De dader heeft ook zijn adres ach tergelaten. Daar zal de reini ging scontroleur die zich in der gelijke gevallen voorstelt als r^inigingspolitie hem eens even mee confronteren. "Je kunt na tuurlijk nooit bewijzen dat hij het gedaan heeft, want daar heb je getuigen voor nodig. Maar laat ze meestal kiezen, een proces ver baal of de opruimkosten betalen. Daar trappen ze meestal wel in. Dan is het laagste wat ik vraag 16.60 vooreen halve kuub vuil." De mevrouw die opendoet zegt eerst van niets te weten. Maar als het adres van achter Van den Berg zijn rug te voorschijn komt zegt ze: "Dan moet mijn man het van- morgenvroeg gedaan hebben"In de auto hangt Van den Berg zijn pet weer aan het haakje en zegt vergenoegd: "Die man heeft het gedaan, vast en zeker". Langs plekjes Hij rijdt langs alle plekjes waar vuil zou kunnen liggen; langs de woonwagens waar op zijn aan raden een container is geplaatst door de wijken waar die dag de vuilniszakken worden opgehaald om te kijken of er geen los vuil of dozen yiaast de zakkeii staan want dat mag niet in Leiden. Al les is rustig en netjes. Maar dan opeens ziet hij een container waar allemaal troep omheen ligt. "Kijk,daar begint de ellende. Die mensen gooien die rommel weg, kinderen gaan erin grasduinen en waar rommel is komt meer Het huis waar de container voor staat is verlaten, maar het nieuwe adres van de bewoners is snel gevonden "We hebben het er allemaal netjes ingegooid hoor. Ze zouden gisteren de container al ophalen ".zegt de mevrouw aan de deur. Van den Berg zegt het container bedrijf te zullen bellen. "Maar dan moet u vandaag nog wel even langs gaan om alles er weer in te gooien", zegt hi; tegen de vrouw. Als hij later op de dag weer gaat kijken is dat inder daad gebeurd. Zulke dingen schenken Van den Berg plezier in zijn werk. LEIDEN - De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren presenteerde gisteravond twee omstreden bouwplannen in een gemeenschappelijke vergadering van de raadscommissies voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Het ene plan behelst de bouw van 23 apparte menten op de Plantage en Utrechtse Veer; het andere plan de bouw van 32 appartementen aan de Paulus Buys straat en het aangrenzende gedeelte van de Rijnsburge rweg en de Antonie Duycklaan. bij Ameland gevonden djer zal in het Leidse museum worden on derzocht door de oud-directeur prof. Brongersma. Foto: deleder- schildpad nog in de auto waar mee hij naar Leiden kwam. Tegen beide bouwplannen is door omwonenden in deze ver schillende delen van de stad be zwaar gemaakt. Het college van B en W deelt die kennelijk niet, ge zien de uitlatingen die wethouder Verboom in aanwezigheid van zijn collega Waal gisteravond deed. Hij zei: "De kans is zeer groot dat de bouw doorgaat". Volgebouwd De appartementen aan de Plantage komen ter hoogte van de huidige nummers 22 en 24, waarbij de huidige achtertüinen geheel of gedeeltelijk worden vol gebouwd. Daartegen o.a. is in de buurt veel protest gerezen, blij kens een bezwaarschrift dat van een vijftigtal handtekeningen is Eén van de buurtbewoners merkte gisteravond op: "De verontwaar diging in de buurt is erg groot. Men vraagt zich af: waarom bou wen op een plaats, die al zeker een eeuw zo is: een prachtig epen erf, dat kan aansluiten op het toe komstig park dat op de huidige begraafplaats (bij de Zijlsingel) komt". Hij vroeg zich af waarom LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermorgen rond half elf een 57-jarige man, van beroep tech nisch ambtenaar, en zijn 54-jarige echtgenote aangehouden, die bij de ABN aan de Breestraat drie valse honderd dollarbiljetten probeerden in te wisselen. De lokettiste kreeg argwaan omdat het papier van de biljetten van een afwijkende kwaliteit was. Bij nader onderzoek bleek het om herkenbare valse biljetten te gaan. De politie werd gewaarschuwd en kon het Leidse echtpaar aanhou den en insluiten. LEIDEN - De reusachtige leder schildpad die afgelopen zondag op Ameland is aangespoeld, is gisteren het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Leiden binnengedragen. Het beest, dat zondagochtend nog leefde, is van de punt van de snuit tot aan de punt van de staart 1,75 meter lang en weegt 247 kilo. Voor zover be kend kunnen deze reuzen- schildpadden zo'n 2.50 meter lang en 500 kilo zwaar worden. Volgens een woordvoerder van het museum komt het geregeld voor dat de lederschildpadden, die zich voornamelijk voeden met kwallen, uit tropische streken af dwalen naar het noorden op de drift van de golfstroom. De lederschildpad die op Ameland is gevonden, is een voor Neder landse begrippen vrij zeldzaam De heer Van den Berg bij 'zijn' auto, waarmee hij dagelijks zo'n 70 kilometer door Leiden rijdt. Nonchalance Nonchalance is het volgens de heer Ezendam, maar ook berekening "De mensen vinden een container te duur. dan zeggen ze: we betalen al zoveel reinigingsrechten. Maar zoveel is dat niet, een gezin be taalt f 5,75 per maand voor twee zakken per keer. Daar komen we dan acht keer voor langs, houden de straat en de kolken ook nog eens schoon, en grof miil ophalen doen we gratis. Bovendien kan men zijn afval altijd zelf hier brengen." Volgend jaar wordt het f 6,40. Die verhoging van de reinigingsrechten was nog niet bekend. Dagelijks rijdt de auto van de reinigingscontrole door de stad. Zomaar een dag: de heer HEER De Roode is ziek. Van den Berg vertrekt om adht uur. De vorige dag heeft hij ergens een sloopauto zien staan dus rijdt hij eerst naar die plek. Hij staat er nogVan den Berg vult een papiertje in dat hij later naar de politie zal brengen, ten voor ae oouw van de reztdui a- tie kan gevonden worden door het terugkrijgen van de btw die bij de bouw betaald moet wor den. Alle aanwezige raadsleden weiger den zich gisteren over deze zaak uit te spreken. De leden hadden nogal wat kritiek op het feit dat de aannemer de opdracht al was verstrekt, voordat de beslissing van de raad was afgewacht, of er wel extra geld ter beschikking zou worden gesteld. Hierdoor be staat de mogelijkheid dat de aan nemer misschien onnodig kosten gaat maken die de gemeente dan weer later aan hem moet vergoe den. Op de opmerking van wethouder Van Aken dat het restaurant er toch in april moet staan, ant woordde raadslid Van Duyn (WD), dat hij zich hierdoor niet laat chanteren. Bleijie vond dat er ook nog een an dere oplossing was, namelijk het de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren geen overleg met de omwonenden pleegt. Mr. Karstens, voorzitter van de stichting: "Wij vonden overleg op dit moment nog te vroegtijdig. Wij hadden geen duidelijkhêid of wijkonden realiseren wat wij wilden". Karstens gaf toe die duidelijkheid na de vergadering van gisteravond "wel voor 95 procent te hebben gekregen". De bewoners vrezen ook parkeer- moeilijkheden: 23 appartemen ten betekept 23 voertuigen, zei één van hen. Mr. Karstens zei in een reactie daarop dat die cijfers bij appartementen van de stich ting anders blijken te liggen: on geveer veertig procent bezit een auto. Een van de consequenties van het bouwplan in de Paulus Buys- stfaat en omgeving is dat de pan den Rijnsburgerweg 91 en 93/93a gesloopt zullen moeten worden. "Wij zullen alles doen om- dat te gen te gaan", merkte een be woonster uit deze omgeving hier gisteravond over op. De nieuwbouw komt verder gro tendeels op de plek waar nu een leegstaande, vervallen school gebouw staat. Mr. Karstens be toogde dat de Stichting eerst een grootschaliger plan had gemaakt, "maar nu we een wat minder grootschalig plan hebben, zijn we daar eigenlijk wel gelukkiger mee". Aan de zijde van de An tonie Duycklaan zal de bebou wing laag worden gehouden", zo beloofde hij. 1 Hetgeen niet het ongenoegen weg nam van een omwonende, die opmerkte: "De stichting werkt als eeq koekoek, die te grote eie ren in andermans nest legt". Ook toonden de buurtbewoners zich bezorgd over de aanblik die de nieuwbouw aan de Rijnsburge rweg zou bieden. Het gemeenteraadslid Hilda Pas- schier (PSP) vroeg zich af waarom de stichting op deze plek premiekoopflats bouwt. De voor zitter van de SHWJ antwoordde dat de stichting hiermee beoogt de doorstroming te bevorderen. "We denken vooral aan oudere werkende jongeren die nu nog in onze goedkopere appartementen Het voormalige schoolgebouw op de hoek van de Anthonie Duijcklaan en de Paulus Buysstraat. Straks de plaats van appartementen voor werkende jongeren? LEIDEN - De raadscommissie voor economische aangelegen heden heeft grote moeite met het verstrekken van extra geld voor de bouw van de nieuwe restaura tie van de Groenoordhal. Twee weken geleden bleek dat het uit getrokken bedrag hiervoor van 1.175.000 gulden, 405.600 gulden te laag was. Het raadslid Bleijie (CDA) noemde deze misrekening van de afdeling gemeentewerken "een bela chelijke zaak". PvdA-raadslid Ranner sprak van "een dikke on voldoende voor de afdeling Ge meentewerken". Inmiddels hebben B en W de direc tie van de - afdeling Gemeente werken al over deze zaak op het matje geroepen. Daar er echter volgens B en W niets meer aan te doen is, hebben zij de raad ver zocht een extra bedrag van 182.000 gulden ter beschikking te stellen. De rest van de extra kos- bouwplan aanpassen, zodat de restauratie minder duur wordt en waarmee binnen het oorspron kelijk uitgetrokken bedrag ge bleven zou kunnen worden. LEIDEN - "Zonder deze mensen was de berg nog veel groter", zegt de heer Ezendam, hoofd van de buitendienst van de Dienst voor Reiniging, Havens en Waren markten. Deze mensen zijn de he ren Vaii den Berg en De Roode van de Reinigingscontrole, de berg is het vuil dat op straat en in donkere hoekjes van de stad ligt en waarvan niemand ooit weet waar het vandaan komt. De Reinig ingsdontrole bestaat vanaf vijf maart 1974. Na ruim drie-en-halfjaar is er wel iets ten goede veranderd in de stad. Al komt dat niet zo zeer door een mentaliteitsverandering bij de mensen, maar meer doordat ze geen zin in een bon hebben en er rekening mee houden dat er reinigingscontrole is. Het gaat om mensen die hun vuilniszak of grof vuil te vroeg op de stoep zetten waardoor honden en kinderen de kans krijgen er een puinhoop van te maken. Maar het gaat ook vooral om mensen die in de avonduren wat klusjes doen in en om het huis en daii afval maar even op een open plek, een bouwterrein bijvoor beeld, storten. Overigens dankt de lederschildpad zijn naam niet aan het eventuele nut voor de leerindustrie, maar aan destructuurvan z'n huid. Het dier leeft voornamelijk in de zee en legt z'n eieren op stranden. Het exemplaar omdat hij nog hele maal gaaf is. Sinds 1777, toen in Nederland het eerste exemplaar werd gevonden in Domburg, zijn er acht lederschildpadden aange spoeld.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3