„WE HEBBEN HIER WEL GELEERD..." Grote vraag naar plaats in verpleeghuis Jubileum elektronenmicroscopie Directie van Alphens bioscoopcomplex streeft alsnog naar lift Teleurgestelde gehandicapten gaan gemeente aanschrijven WOENSDAG 9 NOVEMBER 1977 STREEK PAGINA 19 ALPHEN AAN DEN RIJN - Of de vier bioscoopzalen van Jogchem's Theaters in Alphen aan den Rijn wel of niet toegankelijk zullen worden voor gehandicapten (al of niet in ëen rolstoel) is na een gisteren gehouden gesprek tussen deskundigen van de gemeente, de directie van Jogchem's Theaters en gehandicapten nog altijd even onzeker. "We zullen er alles kelijkheid invalide iets kan alsnog een lift in het gebouw te worden gedaan als dat warenhuis realiseren", aldus M. Sanders, di- gemoderniseerd wordt. recteur van Jogchem's Theaters gebouw-eigenaar J. de Grauw wilde nog een stap verder gaan door zich daarvoor persoonlijk borg te stellen. Met de eerste mogelijkheid kwam Sanders min of meer naar aanlei ding van opmerkingen van de ac tiegroep tijdens het gesprek. Die actiegroep wees erop, dat bij de AVO deskundigen zijn, die gewend zijn om alle mogelijke plannen en Toezegging gebouwen te bekijken op de moge- lijkheden om voorzieningen voor Een toezegging die wel moest ko- gehandicapten te treffen. De men, nadat beiden waren ingegaan tweede mogelijkheid noemde San- op een uitnodiging van het college ders zejf minder gunstig, omdat van burgemeester en wethouders die, zo al realiseerbaar, pas kan met de actiegroep van gehan- worden uitgevoerd als V en D ver- dicapten om tafel te gaan zitten. Sanders opperde twee mogelijk heden: samen met de AVO (organi- nieuwd is. En tot zolang zal er dan voor de gehandicapten geen andere toegangsmogelijkheid zijn dan zich gehandicapten) zoeken de trap te laten opdragen. naar een mogelijkheid gebouw een lift te maken. Of samen met buurman Vroom en Drees- mann bekijken of er aan de toegan- In de discussie speelden deskundi gen van de brandweer een belang rijke rol. De gemeentelijke brand weer had namelijk toen voor het eerst bekend werd, dat in het bioscoopcomplex in Alphen geen lift zou komen min of meer de zwarte piet toegespeeld gekregen. In de eerste tekeningen voor het filmzalencomplex was namelijk wel een lift opgenomen, gesitueerd in het trapgat. Een plan wat voor de brandweer onaanvaardbaar was, omdat er dan op de trap te weinig ruimte zou overblijven voor vluch tende mensen in geval van brand. In een tweede ontwerp was de trap "vluchtveilig" genoeg, maar de lift verdwenen. Uit brandpreventief oogpunt, en dat was het enige waarover de brandweer had te oor delen, geen punt. Overigens, zo werd toegegeven, op een bepaald punt voldoet het gebouw niet he lemaal aan de voorschriften. Hoe dat te rijmen valt met de verder zo stringent geëiste naleving van voorschriften werd niet niet uit de doeken gedaan. Volgens Sanders is er wel gezocht naar andere mogelijkheden als pla teau-lift of stoeltjes-lift; zich langs de trapleuning bewegende voor zieningen. Ook die bleken bij de brandweer onaanvaardbaar. Zelfs als tussenoplossing, indien mocht ALPHEN AAN DEN RIJN - De actiegroep "bioscoop voor ge handicapten", een naam die tijdens een gisteravond ge houden vergadering werd ge kozen, denkt aan gerichte ac ties en gaat in elk geval brie ven schrijven aan de gemeen teraad en andere instanties. Hiermee wil men bereiken, dat het bioscoopcomplex in aanbouw in Alphen aan den Rijn alsnog ook voor gehan dicapten (al dan niet in een rolstoeltoegankelijk zal worden. Of en wanneer gerichte acties (welke wilde men nog niet zeggen) gevoerd gaan wor- den, zal voor een deel wel af hankelijk zijn van de ge sprekken die nog zullen wor den gehouden conform het geen gisteren in een vergade ring met ondermeer de direc tie van Jogchem's Theaters, de brandweer, het college en de De actiegroep "bioscoop voor gehandicaptenis verder vooral teleurgesteld in de houding van het gemeentebe stuur. "Men wist dat een wijziging van de bouwverordening eraan zat te komen. Een wij ziging die het toegankelijk zijn van openbare gebouwen voor gehandicapten verplicht zou stellen. Dat men dan in Alphen toch een bouwver gunning gaf aan een bioscoop die aan die eisen niet voldeed, is uiterst teleurstellend" Hoop dat er toch een oplossing wordt gevonden heeft men na het gisteren gehouden gesprek vooral gevestigd op de exploi tant; niet op de gemeente, die als de schuldige van de huidige situatie wordt aan gemerkt. blijken dat alleen met V en D een definitieve oplossing mogelijk te vinden zou zijn. "Een brand is nu eenmaal niet te programmeren", aldus de brand weer. Overigens zouden een pla teau- of stoeltjeslift ook geen op lossing betekenen voor alle groe pen gehandicapten, zo liet de ac tiegroep tijdens het gesprek, dat onder leiding van burgemeester mr. R.M. Gallas stond, weten. Sanders liet verder merken, dat de actie in Alphen Jogchem's Thea ters bepaald niet onberoerd heeft gelaten. "In de andere steden waar we gaan bouwen zal ons dit niet meer overkomen", gaf hij te ken nen. Tot tevredenheid van de ac tiegroep, die echter (begrijpelijk) wel bleef volhouden: "Dit had niet mogen gebeuren, gezien het feit, dat één op de tien mensen gehan dicapt is". Terwijl verder ook uitge rekend was, dat het in Alphen in elk geval ging om minimaal tweehon derd rolstoelgebruikers. In elk geval zal bij de studies en gesprekken die nu gaan plaats vin den zowel de Alphense brandweer als een vertegenwoordiger van de actiegroep betrokken blijven. En ook de verzuchting van San ders: "Wij hebben van dit gesprek wel geleerd, dat moet ik eerlijk be kennen", kwam oprecht genoeg over om geloofwaardig te zijn. Zoals ook de verzuchting van de ac tiegroep: "Ondanks alle bereidheid is voor ons de zon niet opgegaan". ALPHEN AAN DEN RIJN - Volgende week zullen de eerste bewoners het gloednieuwe Al phense verpleeghuis 'Oudshoorn' (bij het Rij noord-ziekenhuis) betrekken. Nu al zijn er méér aanvragen (150) voor een plaatsje dan er bedden (voorlopig een 136-tal) zijn. Geneesheer-directeur dr. J. J. Mul der is er dan ook van overtuigd dat het verpleeghuis spoedig voor 95 procent bezet kan zijn. Het grote aantal aanvragen dat nu al binnen is, het feit dat het aantal bejaarden in deze omgeving groeit plus het in deze regio nog altijd te geringe aantal bédden voor gedragsgestoorden doen dr. Mulder de verwachting uitspre ken dat het Alphense verpleeg huis binnen vijf jaar óók de vierde bouwlaag zal mogen klaar maken voor gebruik. Dan komen er nog eens 69 bedden bij. Rolstoelen Het verpleeghuis is volledig afge stemd op roelstoelgebruikers, lo gisch, want veel van de toekom stige bewoners zullen zich daar mee verplaatsen. Waarmee dan gelijk een ken merkend verschil met een ziekenhis is aangeduid, want in het verpleeghuis zullen de men sen zoveel als mogelijk is, óp zijn. De bewoners kunnen zich bezig houden in de huiskamers, maar ook gaan en staan door het ge bouw. Bijvoorbeeld naar de recreatiezaal, die min of meer een café-functie zal krijgen. Of naar de kapper of het winkeltje in het gebouw. Of naar de fysische therapie of de bezigheidstherapie. Therapieflat Die beide laatstgenoemde afdelin gen spelen overigens een belang rijke rol. Want 'het verpleeghuis is geen eindstation', om met de woorden van dr. Mulder te spre ken. 'Er wordt echt gewerkt aan de te- rugkeei van de mensen in de normale maatschappij, in het ei gen huis of in het bejaarden tehuis. Voor de lichaamlijk ge handicapten is dan die afdeling fysische therapie, zeer compleet uitgerust en buiten zijn voortzet ting vindend in een therapietuin, van erg veel belang. Van nog meer belang bij de terug keer in de maatschappij is de the rapieflat, door dr. Mulder aange duid met 'de trots van ons huis'. Die therapiefiat is een woning zoals je die ook in een belaardenhuis kunt aantreffen. Met een klein keukentje, met een eigen toilet, en een zit-slaapkamer voor twee personen. Bewust, want niet al leen de patiënt die op zijn terug keer wordt voorbereid zal in die fiat verblijven, maar ook zijn of haar vaste levenspartner. Dr. Mulder: 'Die krijgt dan de kans om te leren hoe hij of zij met zijn of haar wederhelft moet omgaan. Dat is minstens zo belangrijk'. De fiat is bovendien ook minder 'rolstoel-bewust' ingericht (nauwere draaien), omdat dit ook meestal in het dagelijks leven zo zal zijn. Het begint al bij de grote glazen buitendeuren die bij nadering van iemand automatisch opengaan. De balie in de hal is zo uitgevoerd, dat ook de rolstoel gebruiker er met zijn voortbewe gingsmiddel voor kan rijden en ongehinderd door de hoogte die normale balies plegen te hebben met de receptioniste kan spre ken. Het zou teveel zijn om alle voor rol stoelpatiënten gemaakte voor zieningen te noemen. Eén detail nog: de spiegels boven de spe ciale wasbakken in de toiletten kunnen voor rolstoelgebruikers naar voren worden gekanteld, zodat ook de zittende mens zich zelf kan bekijken. Geen klassen Het verpleeghuis telt nu nog 138 bedden, bedden die een kapitaal tje van zo'n 21/2 ton vertegen woordigen. Het zijn dan ook spe ciaal uitgevoerde bedden, die met een simpele voetbeweging door de verpleegkundige of ziekenverzorgster op 'werk- hoogte' kunnen worden ge bracht. Of zo laag kunnen worden gezet, dat de patiënt zonder moeite zijn bed kan verlaten. Die bedden staan op vier-, twee- en eenpersoonskamers, een inde ling die niets met klasse te maken heeft, want die kent men in het verpleeghuis niet. Dr. Mulder. 'We kijken naar de toestand van de patiënt en de medische-so- ciale omstandigheden zijn bepa lend voor de indeling op een be paalde kamer'. Aankleden Die kamers zien er niet zo 'zieken- huisachtig' uit; de bedden zijn groen en bruin, het beddengoed is gekleurd evenals knoppen en lijsten van kasten. Voor de ramen hangen gekleurde overgordijnen, geen vitrages om de bedlegerige patiënten een zo onbelemmerd mogelijk uitzicht op de buiten wereld te bieden. De kamers en het gebouw maken nu nog een wat steriele indruk. 'Logisch', aldus dr. Mulder, 'want er wordt nog niet gewoond. Maar het is wel de bedoeling, dat de bewoners de zaak gezellig gaan aankleden. Met dingen die ze zelf leuk of mooi vinden'. Bewoners. Aanmeldingen zijn er al meer dan er bedden zijn. Toch zal dr. Mulder er voor waken, dat het verpleeghuis snel volloopt. 'We mogen van het ministerie het eerste jaar aanloopverliezen lijden, in financieel opzicht heb ben we dus enige ruimte. Het lijkt economisch voordeliger om zo snel mogelijk vol te lopen, maar je hebt dan wel driejaar nodig om de organisatorische rommel die je daarmee aanricht, op te rui- Vandaar geleidelijkheid; opdat personeel en bewoners rustig op elkaar kunnen inspelen, over en weer en onder elkaar. Open zaak In die tijd zal dan ook geleidelijk het contact met buiten op gang moeten komen. Pr. Mulder noemt het verpleeghuis een open zaak en hij wil zoveel mogelijk de buitenwereld bij het gebeuren binnenshuis betrekken. Bezoekuren zijn er dan ook niet en verder hoopt dr. Mulder, dat bij voorbeeld de damclub of de kla- veijasclub in de grote café-rec reatiezaal activiteiten zullen ont plooien. 'In het begin zal dat nog wel niet direct te realiseren zijn, omdat we dan onze energie nodig zullen hebben om alles goed te laten functioneren. Maar als het een maal draait dan zullen we er alles aan doen. Zullen we ook probe ren het buurtcentrum in te schakelen'. Het verpleeghuis Oudshoorn on derhoudt nauwe banden met het ziekenhuis Rijnoord. De gebou wen zijn tegenover elkaar gele gen en bepaalde faciliteiten die het verpleeghuis biedt worden voor beide instellingen gebruikt. Zoals de opleidingsvleugel en de administratie, beide in Oudshoorn, beide werkzaam en in gebruik voor en bij zowel het ziekenhuis als het verpleeghuis. De balie met alles wat daarbij hoort (bijvoorbeeld brandmelding) is verbonden met de balie van het ziekenhuis die dag en nacht bezet is. Tenslotte de keuken in het verpleeghuis, die zowel voor het ziekenhuis als het verpleeghuis (en Tafeltje Dekje) de maaltijden levert. Aangenaam Al met al staat aan de Delfzichtweg een goed en modern verpleeg huis te wachten op zijn eerste bewoners. Een gebouw, dat rond de 25 miljoen gulden heeft ge kost, maar dat lijkt te voldoen aan de kwalificatie van dr. Mulder 'Een verpleeghuis is een noodza kelijk kwaad, dat je zo aange naam mogelijk wilt laten zijn'. De keuken van 'Oudshoorn'Hier wordt zowel voor de eigen bewoners van het nieuwe Alphense verpleeghuis bereid, als voor het (vlakbij gelegen) ziekenhuis Rijnoord en de organisatie „Tafeltje Dekje', die eten aan huis bezorgt bij zieken in Alphen. Vijf pioniers krijgen onderscheiding in Leiden LEIDEN - De komende twee dagen zal er in Leiden een jubileum-ver gadering worden gehouden door de Nederlandse Vereniging voor Elek tronenmicroscopie. De vereniging, waarvan zowel wetenschappers als technici lid zijn, bestaat dit jaar 25 jaar en daarom zal de vergadering een bijzonder karakter hebben. Zo zullen er op de eerste dag vijf pioniers op het gebied van de elek tronenmicroscopie een onder scheiding-» krijgen. En tijdens de vergaidenng is er in het collegege bouw van de Gorlaeuslaboratona een tentoonstelling ingericht over het ontstaan en de geschiedenis van de elektronenmicroscopie in Nederland. De organisatie van deze tentoon stelling is in handen van dr. J. Mel- lema van het biochemisch labora torium van de universiteit in Lei den, drs. P. Brederoo van het Labo ratorium voor Elektronenmicros copie en mevrouw M. Fournier en G.A.C. Veeneman van "Boerhaave". Op de tentoon stelling, die voor iedereen gratis toegankelijk is (openingstijden donderdag en vrijdag resp. van half één tot vijf uur en van negen tot vijf uur) is o.m. de in 1940 door prof. dr. ir. J. B. Ie Poole (Delft) ontwikkelde elektronenmicroscoop te zien, evenals een foto-paneel waarop de ontwikkeling van de elektronen microscopie staat afgebeeld, en an dere elektronenmicroscopische en bijbehorende apparatuur. Een deel Rijnsburger Van Egmond exposeert HAZERSWOUDE - Nadat in de af gelopen maanden de Hazer- swoudenaren John Hakkaart en Godfried Claassen in het ont moetingscentrum van hun woonplaats, Het Anker, hun kun stuitingen exposeerden, heeft de Rijnsburger Joop van Egmond daar nu zijn kunstvaar digheidtenten opgeslagen. Van Lgmond toont er sedert gister avond, toen burgemeester Ten Heuvelhof de expositie opende, tot en met het einde van deze maand voorbeelden van zijn veelomvattende werk: schilde rijen, aquarellen en tekeningen. De Rijnsburger, die erover piekert om van zijn hobby zijn beroep te maken, heeft intussen te kennen gegeven dat de ten toonstelling in Het Anker voor lopig een "stop" is. In dier voege dat hij zijn werk na 30 november voor een poosje binnenskamers houdt. Dus wie Joop van Egmonds oeuvre wil bezichtigen, moet snel een gang naar Het Anker maken. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag (19.00 - 23.30 uur), za terdag (16.00 - 18.00 en 20.00 - 23.30 uur) en zondag (12.00 -17.00 en 19.00-23.30 uur). KUNSTRIJDEN - De Nederlandse kunstrijdsters Astrid Jansen in de Wal en Bibiane Pruyn zijn res pectievelijk als zestiende en zeven tiende geëindigd bij de internatio nale wedstrijden om de Rich- mond-trofee in Londen. van het expositiemateriaal, waar onder de elektonenmicroscoop van Le Poole, zal worden toegevoegd aan de collectie van het museum "Boerhave". De elektronenmicroscopie begon in Nederland in de jaren dertig-vee rtig gestalte te krijgen. Volgens prof. dr. W. Th. Daems, hoogleraar in de submicroscopische cytologie, vormden de elektronenmicroscoop en bijbehorende hulpmiddelen in die tijd een doel op zichzelf. Toen eenmaal de elektronenmicroscoop in de wetenschap volop in gebruik was, was de elektronenmicroscopie louter nog een techniek waarmee men zich op het wetenschappelijk probleem kon cencentreren. Begin van de jaren zestig kwam ook de ontwikkeling van de ultramic- rotomie op gang. Microtomie heeft betrekking op het snijden van on voorstelbaar dunne preparaten van een bepaald materiaal, dat door middel van de elektronenmicros coop onderzocht moet worden. In het algemeen geldt: hoe dunner het materiaal hoe nauwkeuriger men het kan onderzoeken. Het snijden van die dunne prepara ten gebeurt in het Laboratorium voor Elektonenmicroscopie op het terrein van het academisch zieken huis met behulp van zg. glasmes sen, die op een speciale manier worden vervaardigd. Aan de hand van de aldus verkregen (biomedi sche) preparaten kan men bijvoor beeld cellen bestuderen en dat kan van groot belang zijn voor de medi sche wetenschap, bijvoorbeeld op het gebied van kankeronderzoek. De elektronenmicroscoop werkt met een elektronenbundel, die een kleinere golflengte heeft dan licht. De elektronenmicroscoop vergroot dan ook meer dan de lichtmicros- coop. Te onderzoeken materiaal kan on der de elektronenmicroscoop IV2 tot 2 miljoen maal worden vergroot. Het ligt voor de hand dat hierdoor uiterst kleine details (zoals de cel len) goed kunnen worden onder zocht. Dat gebeurt in Leiden zoals gezegd op het gebied van de medi sche wetenschap, maar ook op het gebied van de metallurgie (Kamer- lingh Onneslaboratorium), bij voorbeeld om fouten in metaalcon structies op te sporen, en bij de biochemie, botanie en zoölogie. Een vrij nieuwe vinding op het ge bied van de elektronenmicroscopie is de analytische elektronen microscoop, waarmee door middel van röntgenstraling kan worden nagegaan wat er in het te onderzoe ken materiaal zit. Het Laborato- De analytische elektronen microscoop lkosten: 7 ton),die in het Labratonum voor Elektronen microscopie op het AZL-terrein staat. rium voor Elektronenmicroscopie heeft zo'n dure elektronenmicros- coop (kosten: zo'n 7 ton) in z'n bezit, maar volgens prof. Daems wordt daar door wetenschappers uit het hele land een beroep op gedaan. Geregeld worden er ook weten schappelijke en technische erva ringen uitgewisseld. Daaraan zal o.m. door middel van de komende vergadering van de vereniging een bijdrage worden geleverd. VRIJDAG OPEN HUIS ALPHEN AAN DEN RIJN - Het verpleeghuis Oudshoorn is bijna geheel klaar. Op 11 no vember mag de Alphense be volking 's middags van 15 tot 18 uur een kijkje komen ne men in Alphens nieuwste voorzien ing op het terrein van de gezondheidszorg Het gebouw heeft, met inbegrip van grond en inventaris, zo'n 25 miljoen gekost. Het ont werp is van de architecten Van Mil, Groenhart en Vro- man uit Alphen aan den Rijn en Woerden en gebouwd door Muys en De Winter uit Rot terdam. In december 1975 werd begon nen met de terrein werkzaam heden,in januari 1976 ging de eerste paal de grond inOp 16 november vorig jaar werd het hoogste punt bereikt. In het verpleeghuis, dat eind deze maand door de eerste bewoners betrokken gaat worden, is ongeveer 3000 ku bieke meter beton verwerkt, 600.000 gevelstenen en 7500 vierkante meter gips bouwblokken. Het hele ge bouw is geïsoleerd, in grote glasoppervlakten zit ther mopane. Het gebouw, dat één grote en twee kleinere liften telt, is nu ingericht voor 138 patiënten, 69 lichamelijk gehandicapte mensen en 69 gedragsgestoor den. De vierde bouwlaag, die nu nog alleen maar is uitge voerd in ruwbouw, maakt uitbreiding tot 207 bedden mogelijk. De 138 bedden van nu zijn verdeeld over 24 vier- beds-kamers, 12 tweebeds- kamers, 16 eenbeds-kamers en 2 isoleerkamers. Per afdeling van 12 personen is er één huiskamer. Hoe dat er allemaal uitziet mag elke Alphenaar dus vrijdag middag zelf gaan bekijken. In bijgaand artikel een vóór-in druk. Liever boom dan frontale botsing ALPHEN AAN DEN RIJN - De 32-jarige Amsterdammer J.K. moest gisteren met nierletsel en een gebroken been worden op genomen in het ziekenhuis Rij noord. De man was op de Bos- koopseweg met zijn personen auto op een boom gebotst. K. reed op die weg richting Bos koop, wilde op een gegeven mo ment een vrachtwagen inhalen, maar zat terwijl hij naast die vrachtauto zat een tegenligger naderen. Hij wilde afremmen om weer achter de vrachtauto te kunnen duiken, maar schoot met zijn voet tussen gaspedaal en kwam klem te zitten. De Am sterdammer zocht toen in een flits de linkerberm op; liever dan een frontale botsing te riskeren. Liefdevoor Vara-radio ALKEMADE - De muziekvereni ging "De Liefde voor Harmonie' is vanavond van half acht tot acht uur te beluisteren voor de Vara- radio. In het programma Vrije tijd, blije tijd, zal een portret van de muzikanten worden uitge zonden. De Vara maakte deze opnamen (in de technische school in Oude Wetering) in var- band met de naderende negen tigste veijaardag van de "Liefde"

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19