AL TIEN JAAR SPEELZALEN VOOR PEUTERS JACHT OP EEN KOE eidse agenda Commissie stralings bescherming wordt in Leiden geinstalleerd Kaas- en bierdag LEIDERDORP -Tien jaar geleden zaten in Leiderdorp drie moeders bijeen om een ideetje uit te broeden. Een erg le vensvatbaar idee naar later bleek: de oprichting van een speelgroep voor peuters van twee en drie jaar. De belang stelling hiervoor bleek al spoedig zo groot dat besloten werd met een professionele kracht te gaan werken. Hier mee waren de Leiderdorpse speelzalen een feit. Nu, 10 jaar later, zijn er 7 peuter speelzalen, verspreid over heel Leiderdorp. Er werken 15 leidsters en een algemeen hoofdleidster. En er is een stichting die het hele zaakje coördineert de Stichting Kinderspeelzaal Leiderdorp (SKL). Volgens Ria van Diepen, voorzit ster van het bestuur van de SKL, staat centraal, dat speelzalen be langrijk zijn voor het kind zelf. Hoewel contacten met de ouders erg op prijs worden gesteld (bij bij zondere activiteiten in de SDeelzaal zijn moeders erg belangrijk) is men niet zo erg geporteerd voor de hulp van een moeder als vaste leidster in de speelzaal. In het begin werd dat nog wel eens gedaan, "maar het werkt toch niet ideaal", vindt Ria van Diepen. "Moeders blijken het vaak moeilijk te vinden om in een groep afstand te nemen van hun ei gen kind en ook de kinderen ac cepteren het niet gemakkelijk als er een ander bij moeder op schoot zit". Dit is ook de reden dat de SKL zich niet met de "wildgroei"/ aan op vangmogelijkheden voor kindeken kan verenigen: moeders, die zo nu en dan kinderen van anderen thuis opvangen of om de beurt op eikaars kinderen passen. Geld Behalve het meer ideële doel (het is zo belangrijk voor de kinderen dat ze hun opvoeding ook van anderen dan de eigen ouders krijgen en dat ze met andere kinderen in contact komen) dienen de speelzalen na tuurlijk ook een praktisch doel: moeder heeft nu tenminste ook eens de handen vrij. Daar moet dan wel wat geld voor worden neerge teld. Eén kind een ochtend in de peuterspeelzaal kost ouders met een bruto gezinsinkomen van min der dan 22.000 gulden f 3,75. Ouders met een gezinsinkomen van meer dan 43.000 gulden moeten er f 8,50 voor betalen. (Voor een tweede kind 2/3 van deze bedragen). Een hoop geld, maar jaarlijks gaat er bij Peuterspeelzalen, vooral van belang de stichting dan ook een bedrag van 265.000 gulden om, waarvan ongeveer een derde wordt gesubsi dieerd (door de gemeente en door het rijk). Dat de behoefte aan speelzalen groot is blijkt wel uit de cijfers: vol gens PeuterPraat, een uitgave van het SKL, gaat 1 op de 3 kinderen naar de speelzaal. De grote be hoefte aan speelzalen in Leider dorp komt uit de toename van het aantal speelzalen duidelijk naar vó- In 1974 werd de zevende speelzaal, 't Speelbankje, opgericht en ook een achtste staat al op het prog- eind 1978 in Voorhof noord. Omdat dit een grote speel zaal gaat worden bestaat de moge lijkheid dat een andere moet ver dwijnen. Maar een beslissing daar over wordt voorlopig, in verband met de te verwachten uitbreiding van de Leiderdorpse bevolking, op de lange baan geschoven. Feest Het ziet er naar uit dat er alle reden is om het 10-jarige bestaan met een feest te vieren. Dat gebeurt dan ook, op zaterdag 12 november. Een feest met weinig officiële poespas, tenslotte is het vooral voor de peuters bedoeld. Om 11 uur 's och tends opent wethouder Gordijn (die daar een fractievergadering voor wil laten lopen) de kin derkennis in gebouw Irene aan de Hoofdstraat 80. Tot 3 uur is daar van alles te doen: ballen gooien, kege len, touwtje trekken, een bal letvoorstelling en poppenkast voorstellingen. En omdat er tens lotte ook heel wat minder bedeelde kinderen op deze wereld zijn wordt tegelijkertijd een rommelmarkt gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor een waterreini- gingsproject van Unicef in Ceylon. Advies B en W: In Buitenhof- Oost geen scholenbouw LEIDERDORP - Het college van B en W van Leiderdorp doet een voorstel om geen toestemming te verlenen voor het bouwen van scholen voor het kleuter- en basi sonderwijs in het plan Buitenhof- Oost. In de nota Uitgangspunten Buiten hof wordt er vanuit gegaan dat er wellicht enkele combinaties van kleuter en basisonderwijsscholen in het gehele plan zullen komen. Het situeren van een volledig aantal voorzieningen langs de Vossius- laan brengt met zich mee dat dit aantal in Buitenhof kleiner kan worden. Wanneer het globale bestem mingsplan voor geheel Buitenhof niet goedgekeurd zou worden door de procincie betekent dit dat reali sering van de plannen voor Buiten hof Oost ook sterk vertraagd wor den. Gedacht wordt daarom door het college, om in afwijking van de nota Uitgangspunten de stede- bouwkundige opdracht te ver strekken door voorlopig alleen een globaal bestemmingsplan voor Buitenhof Oost op te stellen. Bezwaren tegen uitbreiding van Zoetermeer BENTHUIZEN - Het gemeentebe stuur van Benthuizen heeft Pro vinciale Staten verzocht rekening te houden met de bezwaren van de raad van Benthuizen tegen een uit breiding van Zoetermeer in noord elijke en/of oostelijke richting. De raad is bevreesd dat een dergelijke uitbreiding van Zoetermeer in de richting van Benthuizen negatieve en onherstelbare gevolgen zal heb ben voor het specifieke karakter van de dorpsgemeenschap Be nthuizen (toenemend verkeer en geluid, druk op de midden standsvoorzieningen en het ver enigingsleven). Tegen de Zoetermeerse plannen om naar het noorden en/of oosten uit te breiden is behalve door het gemeentebestuur en een aantal bewoners van Benthuizen ook geageerd door de Nederlandse Spoorwegen. Bezwaar van NS te gen de richting van de uitbreiding waar in Zoetermeer de voorkeur naar uit gaat is, dat aansluiting op de Zoeter meerlijn dan praktisch onmogelijk is. Na het proeven een rapportage maken. ZOETERWOUDE - Ongeveer honderd chef-hofmeesters van zee-, land- enluchtmacht en diverse chef-koks zijn gisteren uit het hele land naar "De Hooiberg" in Zoetërwoude getrokken om daar een studiedag mee te maken, waarop als thema bekeken werd in hoeverre kaas met bier gecom bineerd kon worden. Dit omdat normaliter alleen maar over com binaties van kaas en wijn gedacht wordt. De hofmeesters ("een soort hore- camensen met een uniform aan") maakten deel uit van de militaire contactvereniging voor chef-hof- meesters "De Koorenaar". Vier keer per jaar is een treffen georga niseerd waarop over bepaalde voedingswijzen gesproken wordt. De bijeenkomsten dienen niet al leen om het contact tussen de leden onderling te verbeteren en de vak- kennis te vergroten in relatie met chef-koks. Belangrijk is,het ook dat op deze studiedagen gekeken wordt naar de voedingsgewoonten en mogelijkheden van de Neder landse soldaat. Een woordvoerder van de Koor enaar de heer P. Schuier geeft aan dat het in wezen gaat om het zoeken naar alternatieve voedingsmoge lijkheden voor de Nederlandse mi litair. Hij is daarbij realistisch ge noeg om toe te geven dat de eerste jaren zeker nog niet valt te denken aan een doorbraak in het traditio nele voedingspatroon van de mili tairen. De diverse Nederlandse bier- en kaassoorten die gisteren geproefd werden blijven voorlopig nog uit de kazernes. "Financieel is dit nog niet haalbaar, dat is duidelijk. Maar wij zien het als een taak van de hofmeester om voorlichting te geven over eten en de soldaten te stimuleren in de mess te eten", aldus Schuier, die eraan toevoegt dat dan niet alleen het eten beter moet zijn, maar de hele entourage waarin gegeten wordt moet veranderen. Het wezenlijke waar alles om draait bij de hofmeesters is het creëren van goed geschakeerd en betaal baar voedsel voor de soldaat in de toekomst. De heer Rovers en de heer Eggink van het Nederlandse zuivelbureau hielden gisterochtend nog een le zing over de werkwijze en behan deling van kaas. LEIDEN- Een losgebroken koe heeft gifteren het werk in de Groenoordhal een uur stil gelegd. Met man en macht heb ben poligie en veedrijvers het dier achterna gezeten. Na en kele tuintjes aan de v. Lim burg-Stirumstraat geruïneerd te hebben kon de koe op het ter rein van een sloperij overmees terd worden met behulp van een verdovingsgeweer. Het afgelopen weekend is in gebroken bij Fasson aan de LammerschanswegDe dieven braken de keukendeur open en verdwenen met een cassette deck, twee draaitafels, verster kers en mengpaveven. De totale waarde daarvan is niet bekend. Eveneens werd dit weekend ingebroken in de Agnesscholen- gemeenschapUit de kelder ver dwenen twee koptelefoons, een microfoon, een versterker, een platenspeler, een musicassette en nog wat spulletjes. Totale waarde f 2600. Leiderdorp- De politie Leider dorp organiseert zaterdagmid dag van 14.00 tot 16.00 uur een kijkmiddag voor gestolen fiet sen aan de Acacialaan 20 in Leiderdorp. LEIDEN - Mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, zal mor gen een stralingsbeschermings commissie installeren. Deze commissie krijgt tot taak de besturen van de universiteit, het academisch ziekenhuis en het J. A. Cohen-instituut te adviseren over het gebruik van radioactief materiaal. Verder zou de com missie een adviserende functie moeten krijgen voor het beleid op het gebied van stralingsbe scherming en voor de op te rich ten stralingsbeschermings- dienst. De installatie van de commissie is een uitvloeisel van het vorig jaar verschenen rapport van de werk groep "Herstructurering stra lingsbescherming"-. Dat rapport bevatte de resultaten van een on derzoek dat de werkgroep had ingesteld naar de stralingsveilig heid in Leiden. Daarbij waren be trokken het academisch zieken huis, de diverse laboratoria van de universiteit en het J. A. Co hen-instituut, het interuniversi tair instituut voor radiopatholo- gie en stralenbescherming. De werkgroep constateerde in haar rapport dat de beschermingsor ganisatie tegen radioactieve stra ling bij de Leidse universiteit en het academisch ziekenhuis ver brokkeld was en dat de be stuurlijke greep op de radiologi sche arbeid en werkers volstrekt onvoldoende was. De stralings veiligheid noemde men 'verre van optimaal". De werkgroep suggereerde verder dat er een complexvergunning zou moeten worden aangevraagd om de stralingsbescherming cen traal te regelen. Nu zijn er voor de diverse afdelingen afzonderlijke vergunningen voor het werken met radioactieve stoffen. Ook moest er een stralingsbe- schermingsdienst komen. Met een complexvergunning, zo blijkt uit een mededeling van de voorlichtingsdienst van de uni versiteit, kunnen bepaalde wijzi gingen in het ge.bruik van ra dioactief materiaal met minder tijdverlies en minder admini stratieve 'rompslomp worden aangebracht. In de stralingsbeschermingscom missie hebben zitting dr. J.B.Th. Aten van het J. A. Cohen-instituut en het Medisch Biologisch Labo- Voorschoten blijft tegen Rijksweg 11 VOORSCHOTEN - Het voornemen van zowel rijk als provincie om via Voorschoten een dwarsverbinding aan te leggen tussen de twee grote autowegen van Den Haag naar Am sterdam, vindt nog steeds geen ge nade in de ogen van de Voor- schotense gemeentebestuurders. Deze willen nu op het opnemen van de weg in het provinciale ontwerp- streekplan Zuid-Holland-West reageren door zelf een bestem mingsplan vast te stellen, zodanig dat de weg er niet kan komen. De plaatselijke raadscommissie voor openbare werken heeft in middels al haar goedkeuring ge hecht aan een krediet van 10.000 gulden, nodig om dit bestem mingsplan voor te bereiden. In dit plan zal nu dwars door het door de provincie aangegeven weg- tracé woningen en sportvelden worden gepland. Of die er dan ook zullen komen blijft overigens zeer de vraag. Niet alleen het bestem mingsplan maar zelfs het voorbe reidingskrediet moet door de pro vincie worden goedgekeurd. Bo vendien verwacht wethouder A. Eveleens dat het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gebruik zal maken van de mogelijkheid vernietiging te vra gen van de Voorschotense beslui- TBC In de periode van 8 tot en mei 23 november zal in Wassenaar weer een bevolkingsonderzoek op tbc worden gehouden. Als het goed is hebben alle ingeze tenen van 40 jaar en ouder hiervoor een persoonlijke op roep ontvangen. Het onderzoek heeft plaats in een drietal gebouwen: de voormalige christelijke school aan de Bloemcamplaan, ge bouw "Sion" aan de Violierenweg en de RK kleuterschool aan de Kerk straat 30. RABO Vanavond om 8 uur houdt de RABO-bank Wassenaar de 74e algemene vergadering, waarin de balans, winst- en verliesre kening aan de leden worden voorgelegd, vivo Een allegaar vol zakennieuws dit keer: woensdag 9 november om 19 uur opent burgemeester Detmers de VIVO markt en banketbakkerij aan de Nassa- ulaan 63 in Zoeterwoude. Don derdag 10 november gaan markt en bakkerij voor het publiek open. Knutselen De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Benthuizen organiseert op woensdagavond 9 november een knutselavond in Dorphuis witte prop papier, schaar, naalden, spelden, lijm en zo mogelijk een niettang. Carnaval Het is volop carnavalstijd. De 11e houdt de Wassenaarse car navalsvereniging De Deylknotten de prinsverkie zing in het Praethuys, Duynrell. De zaal gaat om 20 uur open. Pij-plassers Een zorgvuldige lezer van onze krant maakte ons attent op de mogelijkheid om werkzaam te zijn in een nieuw beroep: een bedrijf in Leiden had kort ge leden pijpbewerkers en pij- plassers nodig. Volgens een woordvoeder van het bedrijf, zijn deze mensen moeilijk te krijgen. Taiwan De Amnesty International Groep Zoeterwoude werkt mee aan een actie voor ge vangenen in Taiwan. De groep wil hiermee de aandacht ves tigen öp het lot van de ge vangenen in dat land, die vaak al langer dan 25 jaar gevangen zitten. Zij zijn opgesloten in het gevangenkamp Groen Ei land, waar ze geen bezoek mo gen ontvangen en vrijwel van de buitenwereld zijn geïso leerd. DINSDAG 8 NOVEMBER 1977 Dinsdag Gerard Brantstraat 6, informatieavond Baha'i gem., 20 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21-01.00 Troef, Noordeinde 2a, koken, 18 uur; druktechnieken; Engels; brugdiploma verplegende en verzorgende beroepen, 20 uur; jazzballet, 21 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, yoga; zelf kleren maken; jazzballet; foto/film club; tekenen en schilderen, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, kleiclub, 16 uur; volksdansgroep, 19 uur; Repelsteel tje, geopend van 14-17 uur. Korte Mare 4, lezingavond Rozekruisers Genootschap, 20 uur. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73, thea- ter-spel/kreatief work-shop, 20 uur. LAK-theater, Levendaal 150, Nieuwe Komedie met "Gansch het Raderwerk", 20.15 uur. Morsweg 10, vergadering roep stedelijke ontwikkeling en werkgroep verkeer en vervoer, 20 uur. Stadhuis, cie, interne organisatie en be heer, 19.30 uur; cie. volkshuisvesting en milieu, 19.30 uur; cie. ruimtelijke orde ning en economische aangelegenheden, 20 uur; cie. economische aangelegenhe den, 20.30 uur. Museum v. Oudheden, Rapenburg 28, lezing over archeologie, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. maat- sch. welzijn, 20 uur. Gemeentehuis Warmond, cie. ruimte lijke ordening, 20 uur. WOENSDAG Kennedylaan 11, Oegstgeest, infor matieavond Baha'i gem., 20 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11 do. van 10.30-12.30 l Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks- dansen, zeefdrukken, jazzballet, gitaar- cursus, goochelen, pottenbakken, teke nen en schilderen, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, Gitaarclub, 15.30 uur; vegetarisch eethuis, 18 uur; kreatieve werkavond; koffiebar, 20 uur; gespreksgroep Praxi, 20.30 uur. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73, film avond, 20 uur. Morsweg 10, vergadering werkgroep leefbaarheid en stedelijk wonen en werkgroep monumenten, 20 uur. Maranathakerk, Dijkstraat 2a, vergade ring Ned. Christen Vrouwenbond afd. De Mors, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, installatie cie. bejaarden, 13.30 uur; schoolbege leidingsdienst, 20.30 uur. Gemeentehuis Warmond, cie. financiën en economische aangelegenheden, 20 ratorium TNO, dr. L.B. Beentjes, hoofd van de stralingsbe- schermingsdienst van de Nij meegse universiteit, prof. A. Quispel, hooglelaar experimen tele plantkunde in Leiden, D. Ros ing., stralingsbeschermingsdes- kundige van de Sylviuslaborato- ria in Leiden en dr. ir. C.A. van Sluis van het Laboratoruim voor Moleculaire Genetica van de Le;dse universiteit. Burgerlijke stand LEIDERDORP - Geboorten: Vincent zv Duindam en van Moons, Leiden; Ferry zv Koome en van Selier, Leiderdorp; Roel zv Muiden en van Wielaard, Leiden; Angelique dv Rusman en van Krom hout, Leiden; Martijn zv Wassenburg en van Ooij, Leiden; Anouk dv Reijnierse en van Bakker, Leiden; Egge, zv Zon- derop en van Hulshof, Leiderdorp; Jus tin zv Baart en van Kamp, Leiderdorp; Michael, zv Postma en van Heidema, Leiden; Hendrik zv de Winter en van Homstra, Leiden; Sebastiaan, zv Zweekhorst en van Faas, Leiden; Na thalie, dv van Beek en van Molema,' Leiderdorp; Fijs, zv van Leeuwen en van Helder, Leiderdorp; Isère dv L' Hoést en van Dijk, Leiden; Maaike dv Dragt en van Roeloffs, Leiden; Nicole dv Lucie en van Muis, Leiden; Marjolein dv de Lan- noy en van Houtschild, Leiden; Marina dv van Beek en van Kovacic, Leiden; Maarten zv van Heuven en van de Berg, Leiden; Esther dv van Roggeveen en van Rijsdam, Leiderdorp; Jochem zv Huy- bers en van Vinkestein, Leiden; Maria dv de Leeuw en van de Munnik, Leiden; Magdalena dv Spaargaren en van der Reijden, Leiden; Jelle zv Olijhoek en van Evers, Leiderdorp; Dennis zv Klein en van Eijgen, Leiden; Vincent zv Zon neveld en van Weeber, Leiderdorp; Hendrik zv Visscher en van der Vliet, Leiderdorp; Sven zv Kamphues en van van Deursen Zoeterwoude; Abram, zv Heijl en van Egmönd, Warmond; Arjan zv Leijsten en van Banninga, Leiden; Meike dv Holleman en Kolkmann Lei den; Shanty dv Jharap en Jaikaran Lei den; Jolanda dv Schipper en den Hor der, Leiden; Adriaan zv van Giezen en Beekema, Leiden. Huwelijken: van der Pennen, Leiderdorp en Schleicher, Leiderdorp; Faas, Kampen en van Kuilenburg, Leiderdorp; Roijen, War mond en Warnars, WarmMD: Basdew, Leiden en Boedhai, Leiden; Brenkman, Leiden en de Jong, Leiden.Overlijden: van der Vlugt (68) geh met de Winter, Leiden; van Eik (80), Leiderdorp; van AbkUDE (78) Voorschoten; Kriek (0) .leiderdorp; van Ywieten (56) Leider dorp; Speekenbkink (76)„Smittenaaf (78) Leiden; de Vos (52), Leiden. Donderdag Pieterskerkstraat 1, voorlichtingsavond werkgroep dienstweigferen, 20-21.30 uur. Pieterskerkhof 19, Architektenburo, gratis advies, 20-21 uur, tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Troef, Noordeinde 2a, Nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur; project Leiden; handenarbeid, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 19, kera- miekcursus, 19.30 uur; tapdansgroep, koffiebar, 20 uur. Leidse Schouwburg, Zuidelijk Toneel Globe met "Goed gek", blijspel van Mike Stott, 20.15 uur. Stadhuis, cie. voor het huisves- tingsvraagstuk, 16 uur; plaatselijk be raad vormings- en ontwikkelingswerk, 20 uur; cie. econmische aangelegenhe den en ruimtelijke ordening, 20 uur; cie. onderwijs, sport, samenlevingsopbouw en recreatie en cie. sociale zorg, maatsch. aangelegenheden, gezondheidszorg en cultuur, 20 uur; cie. ruimtelijke orde ning, 21 uur.. Gemeentehuis Oegstgeest, raad 20 uur. Gemeentehuis Zoeterwoude, cie. sport Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 4 tot 11 november waargenomen door apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136; Apotheek Voorschoten, Leids eweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver- Sociale raadsvrouw 49a, di 10.30-11.3Q uur, Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezörging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post 58,30 Jaarabonnement150,30 Jaarabonnement per post221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2