LEIDSCH DAGBLAD LEVENSLANG ONVERANDERDE OLIEPRIJZEN Weer tanks in parade op Rode Plein mn matt vandaag Vijf Leidenaars omgekomen in Negev-woestijn Eerste (aak eventuele informateur: lijmpoging Inga; f 0,25 Toestand jongetje zesling „kritiek" Doelman Doesburg scoorde bijna... Wij van Waals... waals motte MAANDAG 7 NOVEMBER 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35391 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Amerikaanse minister Blumenthal verwacht: 99 99 WASHINGTON-KOEWEIT (Reuter) Er bestaat een goede kans dat de olielanden hun prijzen van ruwe olie volgend jaar onveranderd zullen laten, zo heeft de Amerikaanse minister van financien, Michael Blument hal, gezegd na afloop van een be zoek aan Saoedi-Arabie, Iran en Koeweit. Drie doden en zwaargewonden bij ongeval in Brabant VLIJMEN (ANP) -*■ Drie jonge mensen zijn in de afgelopen nacht bij een verkeersongeval ter hoogte van het Brabantse Vlijmen om het leven gekomen. Drie anderen raakten zwaar ge wond en zijn naar een ziekenhuis in Den Bosch gebracht. Het ongeluk gebeurde op de Maas route, de snelweg van Den Bosch naar Waalwijk. Bij Vlijmen wordt het verkeer op het ogenblik we gens werkzaamheden over één rijbaan geleid. Twee, elkaar te gemoetkomende auto's botsten op dat traject frontaal op elkaar. De slachtoffers van het ongeluk zijn twee broers uit Ammerzo- den, de 24-jarige G. Voets en de 21-jarige J. Voets en de 22-jarige P. Kluitmans uit Orthen (bij Den Bosch). Vannacht deed zich in Brabant nog een verkeersongeluk met dode lijke afloop voor. In het plaatsje Vorstenbosch (gemeente Nis- telrode) botste de automobilist H. van Asseldonk uit Veghel met zijn auto tegen een boom en kwam daarbij om het leven. Eén mede-inzittende raakte zwaar gewond, twee anderen licht. De 17-jarige J. G. M. Schuttenbeld uit het Overijsselse Bornerbroek (bij Hengelo) raakte gisteravond dodelijk gewond toen hij, rijdend op een fiets in zijn woonplaats, werd geschept door een achter opkomende auto die vermoede lijk uitweek voor een tegenligger. Volgens de politie had de be stuurder van de achteropko mende auto geen rijbewijs, ver keerde hij onder invloed en was de auto niet verzekerd. Hét slachtoffer werd in een sloot geslingerd en overleed ter plaatse. Woensdag en donderdag 1 kg winterpeen en 1 kg uien Consumentenmarkt MASSA MARKT Levendaal 150-152 ROTTERDAM - De algehele toe stand van Dennis Nijssen, de laatstgeborene van de zesling uit Heemskerk, is zeer slecht als gevolg van storingen in de maag- en darmfuncties. In het Sojihia kinderziekenhuis in Rotterdam, waar de baby wordt verpleegd, noemde men van morgen de toestand zelfs "zeer kritiek". Met de andere vijf baby's gaat het goed. Zij worden verpleegd in het academisch ziekenhuis in Leiden en er is goede hoop dat zij over enkele weken naar huis mogen. Vrij zacht Vannacht plaatselijk regen en minima rond 9 graden. Morgen overdag enkele zonnige perioden maar ook hier en daar een bui. Maxima omstreeks 13 graden, matige tot krachtige, aan de kust tij delijk harde zuidwestelijke wind. 8 november. Zon op: 7.47 uur; onder: 17.00 uur Maan op: 3.47 uur; onder: 15.35 uur Hoogwater te Katwijk de 0.28 en 12.53 uur, laagwater te 8.41 en 20.55 uur. Volgens Blumenthal zal zélfs een kleine verhoging van de olieprijzen grote schade toebren gen aan de economie van vele landen, onder meer aan die van Amerika. De olielanden hebben hier begrip voor, zo voegde hij eraan toe. Uit de gesprekken die hij in de drie olielanden heeft gevoerd heeft Blumenthal de indruk gekregen dat deze landen ernstig overwe gen hun prijzen niet te verande- De olieminister van Irak, Tajeh Abdel-Karim, heeft in een vraag gesprek met de krant "Al-Watan" gezegd dat Irak de olieprijzen wil verhogen overeenkomstig de in flatie in de industrielanden. Bovendien, zo zei hij, moeten de olielanden schadeloos worden gesteld voor de waardevermin dering van de dollar, de munt eenheid waarin zij hun olieprijzen berekenen. De eveneens in Koeweit ver schijnende krant ,,A1-Rai Al- Deze verwrongen resten zijn er over na de gruwelijke botsing i Israëlische Negev-woestijnHet minibusje totaal vernield. De zes in zittenden - onder wie vijf Leidenaars - vonden de dood. Israëlische lijnbus moet wijken voor een kameel... Van één onzer verslag gevers TEL AVIV/LEIDEN - Bij een frontale botsing, zaterdagavond in de Is raëlische Negev- woestijn, zijn het Leidse gezin Schlag- wein en de 21-jarige Al- fons van der Gijn, ook uit Leiden, om het le ven gekomen. De 52-jarige Johannes Schlag- wein was met zijn 59-jarige vrouw Johanna en hun 26-ja- rige dochter Louise op be zoek bij hun 21-jarige zoon Johan, die sinds vorig jaar samen met Alfons van der Gijn in de kibboets Misgav Am bij de grens met Libanon woonde. Het gezelschap maakte met een door hen gehuurde minibus een tochtje in de omgeving en kwam in botsing met een te gemoetkomende lijnbus, die voor een plotseling overste kende kameel wilde uit wijken. De 22-jarige Mare Verkaaik uit Enschede, be stuurder van het minibusje, kwam ook om het leven. In de lijnbus raakte een nog onbe kend aantal mensen gewond. Het gezin Schlagwein woonde aan de Lage Rijndijk in Lei den. Vrijdag een week gele den was het door het echtpaar Van der Gijn op Schiphol uit geleide gedaan; komende vrijdag zou het gezin weer te rugkeren. Alfons van der Gijn zou eind deze maand naar Leiden overkomen om in huiselijke kring zijn verjaar dag te vieren. Afgelopen zo mer kwam hij ook uit Israël Mevrouw Schlagwein werkte de afgelopen jaren als toilet juffrouw in de Leidse Groenoordhallen, haar man was, voor zover bekend, zon der beroep. Gisteravond laat was van het verongelukte gezelschap nog slechts de chauffeur geïden tificeerd. De enorme ravage die na het ongeluk ontstond maakte het moeilijk de an dere slachtoffers te herken nen. Pas vanochtend in alle vroegte konden de familiele den van de Leidenaars op de hoogte worden gesteld. Ahm" wist vrijdag uit Irakese re geringsbron te vermelden dat Irak de olieprijzen volgend jaar met 23 procent verhoogd wil zien. Op 20 december komen de oliemi nisters van de Organisatie van Olie Exporterende landen (OPEC) in Caracas, de hoofdstad van Venezuela, bijeen om te pra ten over de olieprijzen van 1978. DEN HAAG (SP) - Een allerlaatste poging om een parlementair meerderheidskabinet te vormen van PvdA, CDA en D'66 is de eerste taak die een eventuele in formateur uit de kring van het CDA krijgt op te knappen. Na een bedrijvig politiek week einde leek dat de uitkomst van veel beraad. Vanmorgen leefde de verwachting, dat de koningin nog vandaag zo'n informateur zou aanwijzen. Het PvdA-congres hield de deur naar het CDA zaterdag op een kier. CDA-leider Van Agt liet de zelfde dag weten, dat "de deur naar de PvdA heropend kan wor den". Alleen D'66 schijnt niets meer te zien in het beoogde drie-par tijenkabinet. Zie verder pagina 5 Een spurt van doel tot doel leverde gisteren bij de ere divisietopper Sparta-FC Twente bijna het 'doelpunt van de eeuw' op. Niemand minder dan Sparta-doelman Pim Doesburg was tot grote hilariteit van het publiek op Spangen hoogstpersoonlijk voor het doel van zijn collega André van Gerwen versche nen om de vrije trap van Bert Jansen in de gelijkmaker om te zetten. Doesburg - na af loop gehuldigd ter gelegen heid van zijn 500ste wed strijd voor Sparta - slaagde net niet. Hij kopte tegen de staander. Daardoor ging het mooiste cadeau net zijn neus voorbij. Sparta verloor met 1-2 en moet althans voorlo pig genoegen nemen met een minder in het oog sprin gende positie op de ranglijst van de eredevisie. Op amateurniveau werd er gisteren niet zo bar veel ge voetbald. De regen was voor het eerst in dit seizoen spelb reker. De Leidse hoofdklas ser UVS kwam wel in actie en demonstreerde in Am sterdam tegen AFC op dit moment toch wel erg sterk te kunnen spelen. Net als in voorgaande duels tegen Nep- tunis en Elinkwijk echter werden de vele kansen niet benut. De Leidenaars moch ten tenslotte nog blij zijn met 1-1. P/Leiden speelde - voor 1500 man - een slechte wedstrijd tegen de eredivisiedebutant Strijen, maar won wel. Het betekent dat nu alleen Lei- MOSKOU (DPA) - Met de traditio nele militaire parade op het Rode Plein in Moskou heeft de Sov jet-Unie vandaag de zestigste jaardag gevierd van de Okto berrevolutie. Achter de balustrade van het Le- nin-mausoleum stonden, zoals gewoonlijk, de Sovjet-leiders bijeen met aan het hoofd Leonid Brezjnev, het hoofd van de partij en de staat. In tegenstelling tot de afgelopen Tegelijkertijd heeft evenwel het twee jaar zijn weer tanks ge- persbureau ^Nieuw China' toond. De 'clou' van de parade, de nieuwe tank T-72, heeft naar uit wes telijke bron verluidt een gewicht van 40 ton. Hij zou een snelheid zouden zestig km per uur kunnen bereiken en zouden reeds 1.000 tanks van dit type bij de Sovjet strijdkrachten in Oost-Duitsland zijn gestationeerd. De parade werd afgenomen door de Russische minister van Defensie maarschalk Dimitri Ustinov. Volgens Ustinov heeft het defen- siepotentieel van de Sovjet-Unie een peil bereikt, 'dat voldoende is om iedereen te ontmoedigen, die 22 PAGINA'S De Grieks-katholieke aarts bisschop Capucci, die wegens wapensmokkel tot twaalf jaar was veroordeeld, is giste ren door Israël na een per soonlijk verzoek van paus Paulus vrijgelaten en uitge- PAGINA 7 den, Donar en Den Bosch nog ongeslagen zijn in de bas ketbalcompetitie. De Zijl/LGB liet het zaterdag tegen streekgenoot en landskampioen AZC afwe ten. De Alphenaren behoef den zich nauwelijks in te spannen om de waterpolo- derby met 9-2 te winnen. PAGINA'S 11-17 PPR gaat weer contact zoe ken met andere partijen. PAGINA 5 Sociale lasten drukken zwaar op Italiaanse econo- krijgen de vrijheid om onze verkoop-aktiviteiten over liet gehele assortiment te verdelen. Er is echter één afdeling die mijn speciale voorkeur heeft: de bruidskleding. Als u trouwplannen heeft, komt u mij daar dan eens opzoeken? het zou mogen wagen, ons vreed zaam bestaan te verstoren. De volksrepubliek China heeft in een officiële gelukwens aan 'het broedervolk der Sovjet-Unie' zich uitgesproken voor 'vreed zaam naast-elkaar-bestaan' en normalisering van de betrekkin gen met de Sovjet-Unie op basis van de gesprekken van 1969. A deVink-verkoopster. daag hoofdartikelen gepu bliceerd in de drie belangrijkste Chinese kranten, waarin de Sov jet-regering en de -partijleiding als 'een revisionistische renega ten-kliek" worden gebrand merkt. Maar China is ervan over tuigd, aldus deze artikelen, dat eens het Marxisme-Leninisme boven de bakermat van de grote oktoberrevolutie zal stralen. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18 00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Requisitoir in zaak-Menten 4 weken lang hei LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS AMSTERDAM (SP) - Le venslang. Dat is volgens of ficier van justitie mr. A. Habermehl de straf die Pieter Nicolaas Menten moet krijgen wegens het medeplegen van massa executies op 7 juli 1941 in Podhorodce en 27 augustus in Urycz. gelijke gevallen de doodstraf nog mogelijk, maar ik vind het niet zin vol om een dergelijke straf te over wegen. Het enige dat overblijft is de gevangenisstraf. Zonder enige aar zeling, gezien de ernst van de daden die niet in woorden is uit te druk ken kan ik het niet toestaan dat iemand die zoiets begaat ooit op vrije voeten komt. De leeftijd en de gezondheid van de verdachte in aanmerking nemende zou een tij delijke gevangenisstraf toelaten, maar ik geloof niet dat dan duide lijk genoeg wordt hoe ernstig ik al deze misdaden vindt. Daarom De officier vond dat elke poging om begrip te kweken voor dergelijke misdaden en om verzachtende om standigheden daarvoor aan te voe ren volslagen misplaatst is. Maar het motief dat Menten voor zijn da den moet hebben gehad kon de of ficier slechts gissen. Mr. Habe rmehl: "Het is een zware opgave om tot enig begrijpelijk motief te ko men, vooral omdat Menten zelf ontkent. Was het rassenhaat? Eigenbevoordeling? Geldin gsdrang? We kunnen er slechts naar raden. Pure rassenhaat lijkt me onwaarschijnlijk. We hebben hier te maken met een man voor wie geld een allesoverheersende rol in zijn leven heeft gespeeld, een man die het op zeer jeugdige leef tijd al tot miljonair had gebracht en die daarbij allerlei listen niet schuwde. Tot op de dag van vandaag staat hij nog steeds niet bekend als een ge makkelijke betaler. Hij bleek vaak meedogenloos als er verloren bezit heroverd diende te worden". J Ik beslis met ei abonnee nol er de krant gratis Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld zonder postzegel opstui Leidsch Dagblad Antwoordnurr

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1