Rede van Carillo in Moskou gaat niet door Z.-Afrika vervangt 'pasje' door 'thuisland-document' Anti-terreurbelasting op Britse vliegvelden NAAST HET NIEUWS pentax-KX De Beurs Eigenhandig is zo: foto t»j»wamsteker Aankondiging in troonrede: 8DAGEN AMERIKA MET KLM, INCL HOTEL v.a.1318.- Unieke caravan-show VRIJDAG 4 NOVEMBER 1977 BUITENLAND PAGINA 9 PRETORIA (ANP) - De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren besloten dat de „pasjes" voor zwarten in „blank" gebied zullen worden vervangen door identiteitspapieren die zijn afgegeven door de thuislanden waarvan die zwarten - althans volgens Pretoria - burgers en inge zetenen zijn. Met die maatregel heeft het Vor- ster-regime weliswaar een streep gehaald door een van de meest gehate symbolen van de apart heid, maar diezelfde apartheid tegelijk verder geformaliseerd. De apartheidspolitiek, gericht op wat Pretoria aanduidt als de „ge scheiden ontwikkeling van de rassen", gaat ervan uit dat er in Zuid-Afrika „blanke" en „zwarte" gebieden zijn. Die laatste - er zijn er acht geprojec teerd - moeten volgens dit beleid "onafhankelijk" worden. Een er van, Transkei is dat eerder dit jaar geworden. Dit beleid maakt de zwarten in de "blanke" rest van de republiek in feite tot "buitenlandse arbei ders". Juist tegen deze opdeling van de natie verzet zich de poli tiek bewuste generatie zwarte jongeren van wie Steve Biko een van de voornaamste woordvoer ders was. Tot dusver moesten zwarte arbei ders in de stedelijke agglomera ties (allemaal "blank") te allen tijde hun "pasje" bij zich dragen. Konden ze dat niet aan de politie tonen, dan volgde vaak een geld boete of opsluiting. De "pasjes- wetten" - waarmee Pretoria de toevloed van zwarte arbeiders re- gelse - ontketenden bij hun in voering felle en massale protes ten. Die betogingen leidden ertoe dat Pretoria in 1960 de twee grote zwarte emancipatiebewegingen van de "eerste generatie" - het Afrikaans Nationale Congres (ANC) en het Pan-Afrikaanse Congres - buiten de wet stelde. Zoals bekend ondergingen alle georganiseerde vertegenwoordi gers van de "tweede generatie" onlangs hetzelfde lot (evenals blanke organisaties die zich ge heel of tot op zekere hoogte met hen solidariseerden.) De afschaffing van de pasjes ten gunste van "thuisland-documen ten" werd gisteren geregeld in een vergadering van premier John Vorster met de leiders van zeven thuislanden. De chef van het grootste geprojecteerde thuisland Kwazoeloe, Gatsa Boethelezi, boycotte de vergade ring omdat hij, naar hij woensdag meedeelde, geen enkel heil ver wacht van "veranderingen in de facade". Vorster en de zeven thuisland leiders hebben verder afgespro ken dat zwarte trekarbeiders in "blank" gebied voortaan hun ge zinnen zullen mogen meenemen. Dit betekent wel een concessie, aangezien de zwarte arbeiders tot dusver hun gezinnen in de thuislanden moesten achterlaten - een als diep grievend ervaren situatie. Bijzonderheden over wat Vorster en de zeven zwarte leiders heb ben afgesproken waren gister middag nog niet bekend. Even min wist men in Pretoria op welke termijn de nieuwe regelin gen van kracht worden. Het was o.a. onduidelijk of de tre karbeiders in de toekomst straf baar zullen zijn als zij de nieuwe documenten van hun thuisland niet bij zich dragen. In Pretoria wordt verder vermoed, dat de nieuwe regelingen niet van toe passing zullen zijn op de naar schatting acht miljoen zwarten die permanent - in woonsteden zoals Soweto - op "blank" gebied verblijven en die geen andere dan zuiver ctnisch-historische ban den hebben met de diverse thuislanden. ADVERTENTIE U vindt er uitgebreide informati over doe-het-zelf materialen en gereedschappen, woningverbetering, woningonderhoud, binnen- en buitentuinen, handwerken, handenarbeid, toerisme, hobbies Grote vloertegelpresentatie. De beurs is open van 11.00u-17.00u en 19.00u- 22.30t Zatenzon.H.OOu-lZOOu. Trein - toegangsbewij zen op vele NS-stations verkrijgbaar. hier" uiteen had willen zetten, maar dat dat niet mogelijk was gebleken. "Het is hun huis en zij kunnen luisteren naar wie ze willen. De tijd en de ervaring zullen uitmaken wie het bij het rechte eind heeft", zei hij. Onder de vertegenwoordigers van communistische partijen die wel het woord mochten voeren, wa ren die van Italië, Israël, Zuid- Afrika, Argentinië, Groot-Brit- tannië,Griekenland en Portugal. De communistische partijen van China en Japan schitteren in Moskou door afwezigheid. 12 t/m 20 november Ahoy'Rotterdam. Evolutie theorie op losse schroeven WASHINGTON (AFP) - Ame rikaanse onderzoekers van de universiteit van Illinois hebben een organisme ontdekt dat, als mogelijk oudste vorm van leven op onze planeet, de gangbare evolutietheorie op haar kop zou kunnen zetten. Het gaat om een microscopisch klein organisme dat door zijn ontdekkers "me- thano-bacterie" is gedoopt. Tot dusver splitst men de aardse levensvormen in twee algemene categorieën - aan de ene kant dieren en planten, aan de andere kant de bacterieën. Het team van Illinois is echter tot de slotsom gekomen dat de "methano-bacterie" niet bij de normale bacterieën kan worden ingedeeld. Het organisme leeft zonder zuurstof, betrekt zijn energie en voeding uit een voudige verbindingen zoals wa terstof en koolzuur en scheidt methaangas uit. Aan dit laatste dankt het zijn naam. MADRID (UPI) - De rede die de secretaris generaal van de Spaanse Communistische Partij Santiago Carrillo zou houden tijdens de viering in Moskou van de 60-ste verjaardag van de Bolsjewistische revolutie, is zon der officiële verklaring afgelast, zo heeft de Spaanse pers gisteren bekendgemaakt. Carrillo, een vooraanstaande theoreticus over het zogeheten Eurocommunisme, was naar Moskou gegaan met de medede ling dat hij de Sovjet-Unie zijn kritiek niet zou sparen. Het dagblad "Diario-16" berichtte uit Moskou dat Carrillo een toe spraak van zeven minuten zou houden tot de opperste Sovjet en het centraal comité van de Sov- jetru'ssische Communistische partij. Maar de toespraak is vol gens het blad zonder officiële op gaaf van redenen geschrapt. Diario-16 schreef hierin een ver harding van het Moskouse standpunt ten aanzien van het Eurocommunisme te zien. De correspondent van het dagblad in Moskou berichtte dat Carrillo had gezegd dat hij in zijn toe spraak "onze uitleg van het communisme,' had willen geven. Volgens het dagblad "El Pais" zei Carrillo tegen Spaanse journalis ten bij zijn aankomst in Moskou dat hij een redevoering zou hou den - "als ik mag". Ook El Pais schreef dat met officieel was meegedeeld waarom het niet mag. De enige Ook de voorzitster van de Spaanse communistische partij, mevrouw Dolores Ibarruri, heeft niet het woord kunnen voeren. Zij woonde sinds woensdag de vie ring bij. De Spaanse Communistische Partij is zodoende de enige be langrijke Communistische Partij die in het congrespaleis in het Kremlin niet tot het sprekers gestoelte is kunnen doordringen. De Spaanse delegatie op het feest keert vandaag naar Spanje terug, met uitzondering van Ibarruri, die enkele dagen zal vertoeven bij haar dochter en kleinkinderen, die in de Sovjet-Unie wonen. Carrillo zei gisteren: "Ik heb niet de kans gekregen om te spreken en mij is ook niet verteld waarom niet - maar u kunt de reden wel raden." Hij zei dat hij de aard van de Spaanse Communistische Partij "los van de omstandigheden i de zaal, waar zij Akkoord met neutronenbom WASHINGTON (PPA) - Een dag na het Huis van Afgevaardigden is gisteren ook de Amerikaanse Se naat akkoord gegaan met de toe wijzing van meer geld voor de ont wikkeling van de neutronen-bom. In twee wetten over aanvullende fondsen voor defensie en militair onderzoek werd bovendien geld beschikbaar gesteld voor verdere ontwikkeling van de drager van de Cruise-raket LONDEN (SP) - Terugkeer van de luchthavenbelasting of gewoon duurdere tickets. De Engelse re gering zal dat een zorg wezen. Zij is vastbesloten niet langer op te draaien voor de toenemende kos ten van veiligheidsmaatregelen op de Britse vliegvelden. Deze kosten belopen op het ogenblik al ruim 70 miljoen gulden en moe ten nu door de verschillende luchthavendirecties gedragen worden. Maar aangezien het geen twijfel lijdt dat die daarvoor op hun beurt de luchtvaartmaat schappijen zullen aanspreken, is het duidelijk dat uiteindelijk de passagier voor zijn eigen veilig heid zal moeten betalen. ogelijk de wind uit de zeilen te ADVERTENTIE Zwarte uitvoering met supersnelle Pentax 1,4/50 mm. lens. Alle functies zichtbaar in de zoeker. van 1349.- nu voor f Blijkens de Troonrede koningin Elizabeth het Engelse parlementaire heeft geopend, komen de anti terreurmaatregelen op de Britse vliegvelden per passagier op on geveer vier gulden. Behalve wat de luchthavendirec ties en de luchtvaartmaat schappijen al zelf aan veilig heidsmaatregelen uitgaven, be taalde de regering het personeel en de apparatuur voor de con trole op wapens en explosieven. En daar moet dus nu spoedig ver andering in komen. Met dit be sluit is de regering-Callaghan na het lange zomerreces aan de par lementaire start verschenen. Zij heeft zich gehaast met te verkla ren dat opnieuw een poging zal worden ondernomen om een gro tere mate van zelfbestuur voor Schotland en Wales wettelijk te regelen. De eerste poging daartoe is mislukt. Want niet alleen de Conservatieven, ook vele so cialisten keerden zich tegen het aanvankelijke wetsvoorstel. Maar in Schotland ademen de na tionalisten nadrukkelijk in de nek van de socialistische afge vaardigden en het is dus duide lijk dat premier Callaghan met het oog op algemene verkiezin gen de Schotse kiezers mild zal willen stemmen en alles probe ren om de nationalisten zoveel Inflatiebestrijding Algemene verkiezingen? Premier Callaghan heeft opnieuw de hint gegeven dat zij nabij zijn. Maar ook dat hij wat het tijdstip betreft nadrukkelijk zijn keuze wil openhouden. Voorlopig houdt men het op het komende voorjaar of de herfst van het volgend jaar. En ondertussen blijft de rege ring-Callaghan aan de inflatiebe strijding de hoogste prioriteit ge ven. En dit is dan tevens een waarschuwing voor de vakbon den die van plan zijn om zich niet te houden aan de limiet van tien procent, waarmee de regering de komende loonronde wil beper ken. Na de loonmatigingen van de afgelopen jaren, een zeer om streden limiet. Er zijn al groepen arbeiders die nadrukkelijk van plan zijn om deze limiet te bre ken. De grootste dreiging komt van de machtige mijnwerkers- bond, die al eerder bewezen heeft dat zij een rechtstreekse con frontatie met de overheid niet uit de weg gaat. Trouwens, de voor- gevechten zijn al in volle gang Want nog altijd is er het conflict met het personeel van 's lands elektriciteitscentrales, die als eerste pressiemiddel elk over werk weigeren. Zij eisen met onmiddellijke ingang een betere reisvergoeding en andere wer kindeling. die buiten de huidige loonovereenkomst vallen. Hun bond steunt derhalve de actie niet, maar daar hebben het be drijfsleven en het publiek weinig baat bii. Met steeds grotere regelmaat wor den de Engelsen geconfronteerd met stroomloze periodes, die niet alleen tot massaal ongerief, maar herhaaldelijk ook tot grote chaos leiden. In een wereldstad als Londen met zijn drukke centrum heeft alleen al het uitvallen van de verkeerslichten verstrek kende gevolgen. Hele reeksen kettingbotsingen doen zich voor Winkeliers proberen met behulp van olielampjes en kaarsen hun zaken draaiende te houden. An deren sluiten meteen als de stroom uitvalt, want langs harde weg hebben zij geleerd dat ook in het halfdonker het aantal win keldiefstallen razendsnel toe neemt. Met name in de drukke winkelcentra, zoals Oxford Street en de Kings Road, heeft de politie gewaarschuwd tegen ver hoogde activiteiten van zak kenrollers, die juist in deze stroomloze uren extra actief zijn. Herhaling Voor de Engelsen thuis is het een herhaling van vooral vier jaar geleden, toen de mijnwerkers hun actie begonnen. Via de krant en de radio kunnen zij volgens een onderhand overbekend co desysteem precies nagaan of hun buurt op bepaalde uren wel of niet in aanmerking komt voor een stroomloze periode. Deze wordt altijd keurig aangekon digd, wanneer het licht even uit en meteen weer aanspringt. Pre cies vijf minuten krijg je dan om de beschikbare kaarsen en olielampen klaar te zetten. In de ziekenhuizen wordt op grote schaal gesleept met aggregaten, want reeds hebben er operaties plaatsgevonden, waarbu hal verwege de verlichting uitviel. Ondanks deze groeiende zorgen wil het militante personeel van de elektriciteitscentrales nog steeds van geen wijken weten. Zelfs hun eigen vakbondsleiders geven nu ronduit toe dat zij hun greep op de leden hebben verloren En dan te bedenken dat dit alles voor de Engelsen slechts een generale repetitie is van de dingen die nog kunnen komen wanneer de mijnwerkers besluiten het on vermijdelijke duel met de rege ring over hun looneisen hard te spelen. Premier Callaghan heeft de Engelsen voorgehouden dat zij deze winter met de nodige on gemakken moeten rekening houden En het ziet er nu al naar uit dat hij daarbij geen woord te veel gezegd heeft. DOKTER, UW SCALPEL" Bijna drie jaar lang werd de Joegoslavische Miroslava Popovic ge plaagd door een schrijnende pijn in haar linker borst die was ont staan na een operatie in een kliniek. De pijn hield pas op toen bij een tweede operatie in een ander ziekenhuis bleek, dat de chirurg die de eerste ingreep uitvoerde wat slordig met zijn gereedschap was om gesprongen en een scalpel had laten zitten. Gisteren diende de zaak voor een rechtbank in Belgrado die de kliniek waar de chirurg werkzaam is. veroordeelde tot betaling van 11.000 dinar (bijna 1.500 gulden) voor de geleden pijnen 1.250 dinar (bijna 175 gulden) voor de vermindering van de uiterlijke aantrek kelijkheid van de dame. NIET ZO BLUDE RIJDERS Een groep milieubewuste automobilisten heeft zich gekeerd tegen de "blij dat ik rij" actie van de Rai/Bovag. Deze "groene" automobi listen, die zich hebben verenigd in de SNAC (sportieve en naden kende automobilistenclub) zijn van oordeel dat de actie bewust in speelt op onze kortzichtige en kinderlijke gevoelens. In het tegenpamflet van de SNAC, getiteld "niet zo blij dat ik rij wordt de actie van RAI/Bovag vergeleken met de methodes van onze voorouders, die onwetende inboorlingen paaiden met spiegeltjes en kralen. De SNAC vindt dat het niet aangaat, de nadelige consequenties van het autorijden te verdoezelen omderwille van commerciële belan gen. "Onze toekomst wordt door zulke domme naar-de-mond- praterij niet bevorderd. Als wij zoveel geld hadden als de Bovag of de RAI zouden we liever aansporen tot nadenken over een zinnige en gezonde samenleving. Een samenleving gericht op de beperking van hét autovervoer", aldus het pamflet, dat verder richtlijnen geeft voor een spaarzaam en verantwoord gebruik van de auto De SNAC heeft de campagnevoerders van "blij dat ik rij" uitgedaagd tot een openbaar debat. ONGENODE PASSAGIER Een Amsterdamse automobilist heeft deze week een middag met een overvaller rondgereden terwijl hij tevergeefs de aandacht van de politie of burgers wilde trekken De man, die onbekend wenst te blijven, had juist 4000 gulden van de bank gehaald. Toen hy wilde wegrijden sprong de overvaller ach terin de auto en dwong hem onder bedreiging van een pistool weg te rijden. Daarop begon een lange rit waarbij de automobilist probeerde door eigenaardig rijgedrag de aandacht van zijn omgeving te trek ken. Aanvankelijk lukte dat niet. Zelfs toen hu een lichte aanrijding had geforceerd nam niemand enige notitie. De tegenpartij wufde slechts dat er geen schade was en reed verder. De tocht voerde zelfs naar Utrecht en terug zonder dat de man. die door zijn overvaller onder schot werd gehouden, opviel Op de Am- steldijk in Amsterdam trok zijn bizarre rijstijl uiteindeluk de aan dacht van de politie die de wagen tot stoppen dwong. De overvaller wilde nog de benen nemen, maar kon worden gepakt. ADVERTENTIE Vlieg er eens uit deze winter en ga met de KLM naar Amerika.v 8-daagse vakantie naar: NEW YORK CHICAGO De op een na grootste stad van de USA Een bezoek dubbel en dwars waard. V.a. 1757,- FLORIDA De zonnigste staat in de States. Voor'n strand vakantie op zii Amerikaans. V.a. 1850,- NEW YORK/ WASHINGTON 2 Bezienswaardige tegenpolen die u niet koud zullen laten. V.a. 1528,- Haal de folder 8-daagse reizen in de VS, bij uw reisbureau of stuur een briefkaartje aan: KLM Nederland, Afd. Reclame, Postbus7700,Schipho KLM Thuis in de lucht. STEEN - De ex-premier van India, mevrouw Indira Gandhi, heeft een pijnlijk rechteroor overgehouden aan een rondreis door de staat Kar- nataka in het zuiden van hét land. Een man, die kennelijk weinig op had met Gandhi gooide een steen naar haar hoofd. Haar oor werd ge raakt, maar de verwonding heeft geen ernstig karakter. Overleg over ontwapening na rede van Breznjev opgeschort GENÈVE (REUTER) - De Ver enigde Staten, Groot-Bntlannie en de Sovjet-Unie zullen in ant woord op een initiatief van presi dent Breznjev het overleg over een verdrag tot het verbieden van alle kerwapenproeven opschor ten. Dit hebben conferentiekrin gen in Genève gisteren meege deeld. De Amerikaanse en Britse delegaties willen met hun rege ringen spreken over de medede ling van Breznjev dat Moskou be reid is een afschaffing van vreed zame kernproeven te overwegen Het reces zal een maand duren. Het opnemen van vreedzame ker nexplosies in een uitgebreid ver drag inzake het verbieden van kernproev en was een belangrijk struikelblok op de conferentie in Genève Tot woensdag hadden de Russen volgehouden dat zij vreedzame kernexplosies teweeg moesten brengen om hun tech nologische kennis te verrijken. Westelijke dipolmatieke waarne mers in Genève zeiden dat de opmerkingen van Breznjev ver moedelijk de koers van de Ge- neefse besprekingen zouden wij zigen. Het hoofd van de Ameri kaanse commissie, Paul Warnke, de belangrijkste ontwapenings onderhandelaar van president Carter, reisde vandaag naar Was hington. De Britst- afgevaar digde, Percy Cradock, die am bassadeur van de DDR is, en het hoofd van de Russische delega tie, Igor Morokhov, keerden ook naar hun hoofdsteden terug. De conferentie in Genève is gericht op het tot stand brengen van een verdrag tot het verbieden van kernproeven, waartoe een ver bod van ondergrondse proeven zou behoren, ter vervanging van het verdrag van 1963 inzake een gedeeltelijk verbod (proeven in de atmosfeer, onder water en in de ruimte). VN-secretans-generaal Kurt Wald- heim heeft gisteren het voorstel van Breznjev "een belangrijke stap op de weg naar een verdrag dat alle kernproeven verbiedt", genoemd. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9