„Speciale politieteams nodig tegen de zware criminaliteit" Vergeet zemcrar. Acties tegen de N-bom Twaalf jaar geëist voor executie" in Den Haag Staatssecretaris emancipatiezaken goede Recherche-chefs na miljoenenslag in Utrecht: DeKonicaC35EF is klaar voor dag en nacht Folkerts wordt dagelijks onderzocht" VRIJDAG 4 NOVEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 99 RIJSWIJK (SP) - Wie er staats secretaris bij CRM voor eman cipatiezaken zal worden staat op dit moment nog niet vast. Wel worden namen genoemd: Mary Zeldenrust en Joke Kool-Smit bijvoorbeeld. Maar het feit dat er een staatssecreta ris komt om de gelijkwaardig heid van de vrouw in de maat schappij te verankeren, stem de Emancipatie Commissie to tevredenheid. Er is .werk ge noeg voor de nieuwe funetio naris, zo meent men. Zovee werk, dat men er nog liever minister voor had gehad. Wat de nieuwe vrouw - gezien de onderbedeling van de vrouw in de maatschappij in 't algemeen lijkt de keuze van een man voor deze post voorlopig niet voor de hand te liggen - moet gaan doen, is al uitgestippeld. De belangrijkste taak zal zijn het "coördineren van het eman cipatiebeleid". Want er wordt op vele niveau's aan de verhef fing van de vrouw gewerkt. Directoraat tementen bij alle zaken die aan de orde komen direct onder zoeken of er een emancipa tiekantje aan vastzit. Zij wordt dus voorzitter van de Inter departementale Commissie Emancipatie en zal er zorg voor moeten dragen dat er op het ministerie van CRM te zijner tijd een "directoraat Eman cipatie" wordt gevormd. De Emancipatie Commissie, een adviescommissie van de rege ring die al drie jaar aan 't werk is. heeft in grote lijnen dezelfde taken uitgestippeld voor de nieuwe staatssecretaris. Alleen hier en daar wat uitgebreider. Men ziet het daar vooral als een functie met twee belangrijke kanten. Ten eerste het coördi neren van het emancipatiebe leid' in het algemeen en in de tweede plaats als een "vooruit denkfunctie". Dat wil zeggen dat zij of de men sen die zij om zich heen verza melt, alle consequenties moe ten doordenken die er verbon den zijn aan wijzigingen van bepaalde stelsels, zoals bij voorbeeld het belastingstelsel en het sociale verzekeringsstel- Tendenzen Verder zal zij ontwerpen voor subsidie-regelingen moeten maken, het experimentenbe- leid voeren, het contact moeten onderhouden met de vrouwe norganisaties en groepen, een instituut voor emancipatie vraagstukken voorbereiden, de inventarisatie door de diverse departementen van de in de wetgeving voorkomende dis- kriminatoire bepalingen coör dineren, tegen naar discrimina tie riekende tendenzen in het overheidsbeleid waken, het in stituut ombudsvrouw voorbe reiden en zorgen dat ook de la gere overheden aandacht be steden aan de emancipatie-za ken. Taken die hier en daar nog wat vaag zyn, maar met de benoe ming van een staatssecretaris Is in elk geval een belangrijke pe riode voor de Emancipatie Commissie afgesloten. De commissie werd ingesteld voor een periode van drie tot vyf jaar. Men zal zich nu gaan bera den hoe het verder met deze commissie moet, hoe men het werk zal afmaken. Mary Zeldenrust UTRECHT (SP) - Voor de tweede keer in enkele dagen hebben gangsters in Nederland een miljoenenslag gesla gen. Begin deze week gingen de ontvoerders van de Am sterdamse zakenman Maup Caransa er met 10 miljoen gulden losgeld vandoor. Gisteren verdwenen twee over vallers in Utrecht met ruim vier miljoen gulden. Meer dan ooit zijn de recherche. De overval gebeurde gistermorgen chefs van de grote steden en van de rijkspolitie het er over eens dat er tegenmaatregelen in de or ganisatorische sfeer genomen moeten worden om dergelijke keiharde en nietsontziende (be- roeps)misdadigers tegenspel te bieden. Daarvoor zullen de re cherche-afdelingen meer mank racht en meer materieel moeten krijgen, zodat er teams kunnen worden opgericht die 24 uur van de dag bezig zijn met de bestrij ding van de zware criminaliteit. Momenteel is het zo dat in voorko mende gevallen teams inderhaast worden samengesteld uit per soneel dat andere (recherche)af- delingen wordt onttrokken. Voorts zouden er meer observa tie-ploegen moeten komen, zodat men eerderen beter is ingespeeld op het doen en laten van crimi nelen. Verrast De twee gewapende overvallers van het geldtransport in Utrecht waren gistermorgen duidelijk verrast door de grootte van hun buit, welgeteld 4.151.000 gulden. Dat heeft de 31-jarige A. Hel mond, onder wiens ogen het tweetal de buit grofweg telde, de politie meegedeeld. In verband met de overval zoekt de recherche twee Nederlanders. De een is een magere jongeman van ongeveer 18 jaar en 1.75 meter minuut voor acht. Zoals iedere donderdag als er veemarkt is stopte een geldtransportauto van Van Gend Loos voor de politiepost aan de Veemarkt, aan het begin van een kleine win kelgalerij. De gepantserde auto bracht geld van het hoofdkantoor van de Nederlandse Midden- standsbank in Utrecht naar het naast het politiebureautje - alleen bezet op marktdagen - gelegen bijkantoor. Op het moment dat de beheerder van het bank kantoor, de heer Helmond, met de bijrijder van de geldauto naar de bank liepen, sloegen de over vallers toe. Onder bedreiging van een pistool dwongen zij de bijrijder en de heer Helmond door te lopen. De jongste overvaller hield zijn pis tool verborgen onder een krant. Alleen de loop stak er onderuit. Via een al aardig vol restaurant verliet het viertal door een andere uitgang de winkelgalerij. Daarbij heeft noch de chauffeur van de geldauto noch het personeel van de politiepost iets van het gebeu ren gemerkt. Op het middenterrein van de vee markt dwongen de overvallers de heer Helmond in een gele auto te stappen. De bijrijder stuurden ze weg met de raad niet de politie te waarschuwen. In de auto moest de heer Helmond de cassettes openen. De daders reageefden verrast op de omvang van de buit. Utrecht, met links het politiebureau t want de Konica C 35 EF heeft een ingebouwde elek tronenflitser Feilloos fotograferen,of t nu licht of donker is Feilloos ook door de CdS belichtingsmeter die auto matisch diafragma en sluitertijd instelt, zodat altijd juist wordt belicht En door de duidelijke lijnkaderzoeker met belichtings- en afstandsindikatie Altijd raak met deze Konica En 250 keer achter elkaar in het donker met een set van twee 1,5 V batterijtjes om de flitser te voeden Elke goede fotohandel heeft Konica camera s ook in de uitvoeringen C 35 V - C 35 A en T c reflex, dat weet ook de Sint. KONICA ...altijd raak... lang, hij had half-lang, piekerig Met de auto reden zij r blond haar en een mager, ietwat ingevallen gezicht. De politie praat over baby-face. De tweede moet naar schatting 36 jaar oud ?ijn en 1.70 meter lang. Hij heeft een fors postuur en donker lang haar. i even weggelegen stil weggetje. Daar dwongen zij de heer Hel mond in de kofferbak van de auto plaats te nemen, die ze vervol gens afsloten. Nadat ze het geld in een sporttas hadden gestopt, verdwenen ze. Sindsdien zijn ze spoorloos. Al vrij snel wist de bijkantoorhouder de kofferbak open te trappen. De politie was toen al gewaarschuwd door de bijrijder van het geld transport. De gele auto bleek eer der deze week in Utrecht te zijn gestolen. Volgens een woordvoerder an de afdeling Beveiliging van de Ne derlandse Middenstandsbank vindt een dergelijk geldtransport twee keer per week plaats, op beide veemarktdagen, en ziet het bijkantoor daar als een van de best beveiligde objecten, onder meer omdat het pal naast een po litiepost ligt. Maandag hoorzitting in de Tweede Kamer DEN HAAG (SP) - Acties tegen de invoering van de neutronenbom bij de NAVO-legers hebben vol gens het comité dat deze organiseert al meer dan honderdduizend hand tekeningen van Neder landers opgeleverd. Zo'n tweeduizend mensen worden morgen - ondanks het gelijktijdige socialisti- gevaren van het nieuwe stra lingswapen. Het merendeel van de standpunten zal zeker afwijzend zijn. Een en keling, zoals Uwe Nerlich van het Instituut voor Onderzoek van de internationale Politiek en Veilig heidsvraagstukken in München, zal de N-bom als politiek ruilmiddel van het westen met het Oosten verdedigen. De mili tairen zullen voornamelijk de taktische voor- en nadelen schet sen van een specifiek anti-tank- -apen. sche partijcongres in Den Tankbemanningen kunnen door de Haag - verwacht op de pro testmanifestatie van PvdA, D'66, PPR, PSP, CPN, Pax Christi en IKV in de Utrechtse Merwede- hal. Maandag houden de Kamer commissies van defensie en van buitenlandse zaken een hoorzit ting v digen hun mening zullen geven 99 DEN HAAG (ANP) - „Het slach- Voor de Haagse rechtbank zei hij, Kalma wil een gesprek met Van der Louw ROTTERDAM (ANP) - Hoofdin specteur kalma, chef van de Rot terdamse zeden- en kinderpoli tie, heeft een gesprek aange vraagd met burgemeester Van der Louw Kalma wil, in aanwe zigheid van zijn raadsman mr. P.H. Bakker Schut, met Van der Louw praten over de bezwaren die tegen hem zijn ingebracht naar aanleiding van zijn deelne ming aan een demonstratie ter nagedachtenis van de vorige week begraven RAF-leden. toffer, een jonge Turk van 21 jaar, is letterlijk geëxecuteerd", aldus kwalificeerde gisteren de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag, mr C. van Steenderen, het optreden van de 33-jarige Turk M G. die op donderdag 18 augustus van dit jaar op klaar lichte dag in de Haagse Vaillant- laan zijn landgenoot Bayram Sa- hyn met vijf schoten uit zijn ne gen mm-pistool neerschoot. Mr Van Steenderen die éen moord „na kalm beraad en rustig over leg" bewezen achtte, eiste-een gevangenisstraf van twaalf jaar met aftrek van voorarrest. Het slachtoffer overleed op straat. Volgens het rapport'van dr. Zel denrust moet het eerste schot in de hersenen reeds dodelijk zijn geweest. De verdachte bleef ech ter, vanaf zeer korte afstand, over het lichaam gebogen staand doorschieten op hoofd en li chaam. dat hij de eer van zijn 15-jarige dochter Ayse moest wreken. Het Turkse meisje zou als 13-jarige door Bayram zijn verkracht. Vo rig jaar november /bracht Ayse een kind ter wereld, een feit dat haar familie geheim hield. Vol gens de Turkse gemeenschap. ook in Nederland, bestempelde De officier van justitie de verkrachting en de onwettige geboorte haar onherroepelijk tot een prostituee. De rechtbankpresident mr J. van Goethem, informeerde, waarom de eer van de familie niet in no vember, meteen na de geboorte van het onwettige kind, maar pas vele maanden later moest wor den gewroken. „Ik heb nooit de bedoeling gehad Bayram te do den. Hij zocht echter weer con tact met mijn kind. Onder be dreiging had hij die dag afge sproken met haar op de Vaillant- laan. Hij wilde met Ayse naar het buitenland. Mijn dochter ver- neutronenstraling binnen kor tere of langere tijd worden uitge schakeld, maar gebouwen en in stallaties worden relatief weinig beschadigd. Als zodanig is de N-bom een antwoord op de tan kovermacht van de Sovjet-Unie, maar ook een wapen dat een af glijden naar de totale atoomoor log zou kunnen versnellen en als on-ethisch wordt afgewezen, militairen en deskun- De Duitser Nerlich meent -zoals uit (vredes-) organisaties zijn schriftelijke uiteenzetting blijkt - dat invoering v£n de N- bom een doeltreffend middel voor Amerika is om tot een ak koord met de Sovjet-Unié te ko men over verdere beperking van het aantal strategische atoomra ketten en de modernisering daarvan. Binnen afzienbare tijd, dat wil zeggen tot het eind van de jaren tachtig, zullen geen con ventionele afweermiddelen te gen een tweede golf vijandelijke tanks beschikbaar zijn die de N-bom kunnen vervangen. Ge zien de militaire krachtsverhou dingen moet de bom volgens Nerlich dan ook als een "militair absoluut noodzakelijke optie" worden beschouwd. Hy legt dat verder uit door te schrijven: "Omdat de zijdelingse schade van de N-bom, in verge lijking met andere taktische kernwapens, veel kleiner is en het gebruik gezien de geringere dramatische werking een gerin gere escalatie vormt, is het in Russische ogen waarschijnlijker dat zij ook wordt gebruikt. Wat er op neerkomt dat de afschrik wekkende werking wordt ver groot". Het "Initiatief stop de Neutronen bom", dat de handtekeningenac tie op touw heeft gezet, stelt daar de mening van generaal-m«0oor Von Meyenfeldt, gouverneur van de Kon. Militaire Academie, te genover. Deze wijst erop dat de N-bom (door de Amerikanen be titeld als "enhanced radiation re duced blast") pas militaire waarde heeft als zij massaal kan worden gebruikt en wanneer de bevoegdheid tot het eerste ge bruik al in tijd van vrede aan mili taire commandanten wordt ge geven. Als de beslissing om de atoomdrempel te overschrijden ("en de eerste stappen op weg naar zelfvernietiging") niet in handen van de militairen worden gelegd heeft invoering van dit wapen volgens Von Meyenfeldt geen zin. Het "Initiatief' tekent daarbij aan dat de bewering dat de N-bom de zogenaamde zijdelingse schade zou beperken zeer dubieus is: als in het doelgebied de straling meer dan tienmaal de dodelijke dosis moet bedragen, zal in een veel grotere omgeving velen ook Echt aan een dodelijke dosis worden blootgesteld. Een heel ander aspect roert dr. Ooms van het chemisch laborato rium van TNO, dat militair on derzoekwerk doet, aan. Hij stelt dat men eerst eens een theoreti sche studie zou moeten maken over het gedrag van een groep gewapende mensen die weten dat zij over enige tijd- dagen, we ken, maanden - vrijwel zeker zullen sterven. Behalve met de fysieke moet ook met de psy chologische uitwerking van de stralingsbesmetting worden ge rekend, waarschuwt dr. Ooms Hij meent dat er veel meer infor matie over het wapen uit Ame rika moet komen. Dat is overigens ook het standpunt van de Nederlandse regering, die in een nota aan de Tweede Kamer uiting heeft gegeven van "zorgen en twijfels" maar overleg met de bondgenoten voorop stelt. De Amerikaanse regering heeft nog geen beslissing genomen over de produktie van het nieuwe wapen. is de neutronenbom overigens in het geheel niet. Het wapen bestond al op papier sinds het eind van de jaren vijftig en in het begin van de jaren zestig werd er al een proef mee genomen. Een vrij exacte beschrijving van de N-bom is te vinden in de spiona geroman "Ipcress file" van de Engelse auteur Len Deighton uit 1962. Mr. Bakker Schut: telde mij het hele verhaal, toen zij thuis, angstig huilend haar pas poort en spaarbankboekje kwam halen. Ik ging in haar plaats. Toen Bayram mij zag greep hij naar zijn binnenzak. Ik dacht dat hij wilde schieten. Uit angst trok ik mijn pistool", aldus verdachte in dramatische verklaring Bakker Schut Van Steenderen, plaatste vraagteken: bij deze verklaring. „Het meisje is terug naar Turkije, de dode man kar, niet meer spreken. Er zijn geen wapens op hem gevonden. Volgens getuigen liep hij die be wuste dag op de Vaillantlaan met een vriend boodschappen te doen", aldus mr Van Steenderen. Raadsman mr N.A.M. Schipper be nadrukte in zijn pleidooi het cul- tuurbepalende patroon van het delict Hij bepleitte doodslag, omdat de gehele handeling van de verdachte werd gekenmerkt door emoties en spanningen. De rechtbank wijst donderdag 17 november vonnis. UTRECHT (ANP) - De Westduitse Knut Folkerts, die sinds vorige week vrijdag in het met ultramo derne apparatuur bewaakte huis van bewaring in Maastricht is ge detineerd, moet zich van de be wakers dagelijks volledig uitkle den waarna hij dan wordt onder zocht. Dat gebeurt ook nadat zijn advocaten hem een bezoek heb ben gebracht Dit hebben Folkerts raadslieden mr A Willems en mr PH Rak- ker Schut gisteravond verklaard Het bezoek van de advocaten wordt door diverse gestichtswachten van achter een glasplaat gadege slagen. Volgens de directeur van het huis van bewaring in Maas tricht is dat daar een normale re geling en geldt het voor alle be zoeken van alle advocaten, aldus mr Bakker Schut De detentie van Knut Folkert die in Utrecht een politieman heeft doodge schoten, in het zuiden van Ne derland betekent volgens zijn advocaten een wat gevoelige be lemmering voor de verdediging. Bovendien wordt het enige so ciale contact, dat Folkert heeft, namelijk dat met zyn advocaten, tot een onaanvaardbaar mini mum beperkt, aldus mr Bakker Schut.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7