HONGER IN CHILI VAN PINOCHET Lisse voor op de foto nageslacht Reorganisatie bij onderwijsinspectie Witte Kerkje blijft nog gebroken wit PAGINA 4 VARIA VRIJDAG 4 .NOVEMBER 1977 door Herman van Amsterdam Luxe voorrecht van een zeer klein clubje Negen amateurfotografen en één beroeps, allen uit Lisse, zijn al een stuk op weg met het in foto brengen van hun woonplaats. Een taak waar ze een paar maan den geleden voor het eerst daadwerkelijk de schouders onder zetten, na bijna een jaar van voorbereidingen. Het omvangrijke fotoproject dat de naam "Lisse van daag voor morgen" kreeg is een initiatief van Poelpol- derbewoner Jaap Hey. Hij kaartte het idee destijds bij de gemeente aan en kreeg om het te kunnen realiseren ook een gemeentelijke subsidie. De opzet is om in ongeveer Jachthaven toch dicht? De sluiting van de Noord- wijkse jachthaven lijkt on afwendbaar nu gisteravond de Noordwijkse commissie voor ruimtelijke ordening het niet eens is kunnen wor den over de voorstellen van de Wassenaarse eigenaar Kadee. Die heeft kortgeleden via zijn Leidse advocaat Teekens min of meer geëist dat hij op het terrein van de jachtha ven het restaurant mag om bouwen tot woning en er bo vendien wat voorzieningen (winkel, koffiebar) mag neerzetten. Gaat die wens op zeer korte termijn niet in vervulling dan gaat hij tot definitieve sluiting over. Gebeurt dat, dan zitten bijna honderd Noordwijkse watersporters zonder ligplaats. De commissie ruimtelijke or dening gaat volgende week dinsdag nogmaals de eisen van Kadee bespreken. tweeduizend foto's (waar schijnlijk worden het er veel meer) het Lisse van nu te vat ten in een "momentopname". Een jaar de tijd denkt men daar voor nodig te hebben. De groep van tien heeft het vooral gemunt op wat binnen de gemeentegrenzen aanwe zig is aan gebouwen, huizen blokken, straten, bedrijven en als dat functioneel is, ook bollenvelden en stukken bos of park. Er is destijds een plan d'e cam pagne gemaakt. Eenvoudig gezegd komt het er op neer dat Lisse in vakken is opge deeld. Steeds wordt één vak door de groep fotografen on der de lens genomen. De foto's die dat oplevert wor den tijdens regelmatige bij eenkomsten van de groep ge keurd. De besten verhuizen naar het gemeentearchief. Daar zal uiteindelijk de com plete serie onderdak krijgerr. Vak na vak komt aan de beurt. In de Poelpolder is het spits afgebeten. Daar is men nu zo goed als uitgefotografeerd. "De Poel" zoals dit stukje jong Lisse ook wordt ge noemd, leverde ongeveer 400 bruikbare foto's op. Nu zoekt men het meer in de richting van het oude dorp. De fotografen gaan hoofdzake lijk in het weekeinde op pad. Ze ontwikkelen zelf hun foto's. De gemeente Lisse wil de kritische amateurkiekjes in de toekomst onder meer gaan benutten vooi voorlichtingsbijeenkomsten. Bijvoorbeeld als er ingrij pende veranderingen in het dorpsbeeld moeten worden uitgebeeld. De foto's laten dan zien hoe de situatie is, en tekeningen en maquettes hoe het gaat worden. De resultaten van dit fotop roject zijn historisch van be lang, althans gaan dat volgens intiatiefnemer Jaap Hey wor den, zodra Lisse wat jaartjes verder is. "Dan kan men uit het archief een complete momen topname van het dorp anno 1977 diepen", zegt hij. "Welke gemeente heeft zoiets? Voor zover ik heb kunnen nagaan is alleen Breda ook met een dergelijk projekt bezig. Wat we hier doen is vrij uniek in Nederland". Het gemeentebestuur van Lisse heeft de amateur-fotografen ook verzocht in het dorp pan den op de plaat te zetten die op de nominatie staan te ver dwijnen. Ook in fotomateriaal van ingrijpende reconstruc ties stelt men belang. Wat de slooppanden betreft gaat de interesse niet alleen uit naar de buitenkant maar ook het interieur, dat vaak de voor een bepaalde tijd type rende gebruiks- en woonom standigheden laat uitkomen. Om "een voorbeeld te noemen, in het gemeente-archief be vinden zich interieurfoto's van het in 1972 afgebroken Pius-bejaarden- tehuis.Piepkleine ongezellige "woonhokken", minimale badvoorzieningen, niet meer passend in deze tijd. Als contrast maakte één van de tien fotografen, Frans Prins, foto's in het moderne bejaar dencentrum Berkhout. Een da-en-nacht-verschil. Eén van de 2000 foto's die ee vernieuwing naast elkaar. Zo nam hij ook op de korrel de kleuterschool St. Lucia, de Anna-huishoudschool aan de Achterweg, de reconstructie van de Kanaalstraat (nu ge deeltelijk promenade, de af braak van de winkels op de hoek Kanaalstraat/Kapel straat. Ook aan het tot Lisse beho rende buurschap De Engel spendeerde hij wat vrije uur tjes om met name de bebou wing aan de Herenweg vast te leggen. De ruïne Dever is na tuurlijk in alle standen ver eeuwigd en ook de eerste bouwactiviteiten in het uit breidingsplan De Graaf. Jaap Hey: "Op sommige men sen zal dit project waar schijnlijk overkomen als een fotografisch avontuur. Een beetje sfeerplaatjes maken Maar dat is het beslist niet. Daar heeft het niets mee te i foto-overzicht maken. Wat we doen is nuch ter registreren, zonder franje. We gaan gewoon efficiënt te werk". Over een paar maanden, als ze halverwege hun fotog rafeerproject zijn, willen de tien Lissenaren alvast iets la ten zien van wat ze zoal in het dorp aan foto's schoten. Die expositie zal vermoedelijk plaatsvinden in de gerestau reerde ruimte van Dever. Een tweede pijl die zij op hun boog hebben is de uitgave van een fotoboek over hun woonplaats. Natuurlijk van het materiaal dat ze ten be hoeve van "Lisse vandaag voor morgen" schoten. Het feit dat zo'n boek alleen maar objecten laat zien en niet de inwoners van het dorp, zien de tien niet als een onoverkomelijk verkoop be i 1977. Hier de hoek Kanaalstraat-Kapelstraat: afbraak en De toren van het Witte Kerkje in Noordwijkerhout blijft voorlopig kleur loos. Hoewel er in de raad diverse malen stemmen zijn opgegaan die vinden dat voor het gezicht de toren dezelfde kleur moet krijgen als het schip, hagelwit dus, vinden B en W dat er nog maar even gewacht moet worden. Voor dit begrotingsjaar wil het college er nog geen cent aan wagen. Als reden wordt opgegeven dat eerst maar eens moet worden afgewacht of de experimentele verflaag die een paar jaar geleden op het schip werd aangebracht, zich goed blijft houden. Over een jaar zou men daar 'een goed oordeel over kunnen hebben. De toren witten kost ongeveer 10.000 gulden. Dat bedrag is men kwijt, zo redeneert men, als nu de verf wordt opgebracht en in de loop van het jaar zou blijken dat het toch niet geschikt is als deklaag. Daarom zal Noordwijkerhout nog een jaar tegen een tweekleurig Witte Kerkje moeten aankijken. „NUCHTER REGISTREREN" Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10,00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. SANTIAGO-De politiek van generaal Pinochet is oorzaak Friedman van de ergste economische crisis in Chili sinds de staats greep van 1973, aldus onafhankelijke economen. Op het eerste gezicht lijkt dit vreemd. Ovzral in de hoofdstad San tiago zie je nieuwe auto's. Er is een splinternieuwe metro, gebouwd naar Frans voorbeeld. Door Hugh O'Shaugnessy Als gevolg van Pinochets besluit om de importbeperkingen op te heffen zijn er nu overal buiten landse produkten te koop, zoals Schotse whisky, Zwitserse choco lade en motorfietsen uit Japan. Verder heeft de junta nieuwe bankbiljetten en munten uitgege ven. Op een van die munten staat: 11 september 1973-Vrijheid. Een bankbiljet draagt de afbeelding van een welgevormde jongedame die haar handboeien afdoet. De waardevermindering van het geld bedraagt op het ogen- blik„slechts" 80 procent per jaar en dat is een aanzienlijke verbetering vergeleken bij vorige jaren. Politiek ziet het er ook wat beter uit. Volgens kerkelijke zegslieden zijn er dit jaar tot dusver nog maar acht mensen op straat gearresteerd door de D1NA, de geheime politie. Van hen is niets mi Journalisten die het land waren uitgezet, zoals ikzelf, kregen toe stemming naar Chili terug te gaan. De strijd van de Amerikaanse pre sident Carter voor de mensenrech ten heeft de Chileense junta ge noodzaakt er althans enige aan dacht aan te schenken. Tragedie De werkelijke tragedie van Chili ligt in het verarmingsproces van miljoenen Chilenen uit de arbei dersklasse en de middenstand, omdat vier jaar lang de rijk dommen van het land van de meer derheid naar een kleine minder heid zijn overgeheveld. Honderdduizenden mensen leven thans opnieuw onder het be staansminimum. Veel onderne mingen die hun goederen vooral aan de lagere bevolkingsklassen leverden, zijn failliet gegaan als ge volg van het gebrek aan vraag. Hierdoor voelden binnenlandse industriëlen niet veel voor nieuwe investeringen en ook buitenlandse ondernemers wilden hun geld niet in Chileense zaken steken. Pinochet en zijn ministers laten zich nog altijd leiden door deopvat- tingen van de Amerikaanse eco noom Milton Friedman en wekken een schone schijn met hun uitstal ling van luxegoederen. Andere buitenlandse economen denken dat het zo niet lang meer kan doorgaan. De prijs van koper, Chili's voornaamste uitvoerpro- dukt, is sterk gedaald en deze eco nomen zijn van mening, dat de in voer van chocolade, whisky etc binnenkort zal moeten worden stopgezet, vooral ook, omdat de re gering in ruime mate wapens- blijft kopen. Chili heeft via Londense banken voor 142 miljoen dollar (355 miljoen gulden) geleend van Israël en an dere landen. Dit kapitaal zal bin nenkort op zijn. De junta geeft bemoedigende ver klaringen uit over honderden mil joenen dollars, die worden geïnves teerd in de Chileense industrie. Maar de werkelijkheidi is, dat liefdadige instellingen om de nood van de hongerigen te lenigen twee keer zoveel geld naar Chili sturen als buitenlanders voor investerin- mijnen en- Kindersterfte Volgens een artikel van het blad van de jezuïten, Mensaje (Bood schap), een van de weinige publika- ties die de junta niet durft aanpak ken, is de kindersterfte met de helft toegenomen sinds de junta vier jaar geleden aan de macht kwam. De voornaamste oorzaak van de dood van kinderen onder het jaar en van de honger, die oudere kinderen moeten lijden, is dat hun vaders eenvoudig geen geld genoeg heb ben. Het officiële werkloosheids cijfer is 14 procent, dubbel zoveel als wat vroeger normaal was in Chili. Zes procent van de arbeiders is tegen hongerlonen tewerk ge steld bij noodhulpprogramma's van de overheid. Men i diee baan hebben zijn er vaak nauwelijks beter aan toe dan de werklozen. Vakbondsactivitei ten zijn verboden, evenals stakin gen. Weinig scrupuleuze werkge vers zijn al gauw geneigd minder te betalen dan het vastgestelde loon. Op het land is het zo mogelijk nog erger. Volgens een onderzoek van Mensaje in januari had in het ge bied van La Serena 60 procent van de gezinnen niet genoeg te eten Observer-dienst Generaal Pinochet oorzaak van de ergste economische crisis sinds 1973. DEN HAAG Ge van het onderwijs zonder aan passing van de structuur, de organisatie. En daarom moet ook de eerbiedwaardige in specteur, de gestrenge man (of vrouw), voor wie we ongeveer eenmaal in het jaar in de schoolbanken extra „mooi moesten zitten", eraan gelo- op het opgaan van de huidige kleuter- en lagere school in de basisschool. waarvoor de laatste wettelijke procedures worden afgewerkt, vindt een ingrijpende reorganisa tie van beide inspecties plaats. Dat is niet zo eenvoudig. Dr. J. L. P. Brants, plaatsvervwn- gend plaatsvervangende ge waagt daarvan. Op zijn bureau in het departement van on derwijs en wetenschappen wordt hij „gesouffleerd" door de hoofdinspecteur in alge mene dienst drs. G. H. Bent, hoofdinspecteur voor speciale diensten J. VV. Luttekes en chef 'Straks hebben we mensen met twee petten op' stafbureau onderwijskundige ondersteuning, drs. F. J. H. Mertens. „Want", zo zegt de heer Brants, „straks krijgen we mensen met twee petten op". Dat „straks" wordt hoogstwaarschijnlijk 1 ja nuari aanstaande (afhankelijk nog van een ministeriele hand tekening); die twee petten hebben betrekking op de dub bele bevoegdheid van de in specteurs per genoemde da tum. Immers de - overwegend - inspectrices van het kleute ronderwijs stappen over twee maanden de lagere school bin nen, de l.o.-inspecteurs pebben hebben tevens het toezicht op de kleuterschool. Vanzelfsprekend was voor deze opzet een volledige her indeling van de huidige in specties noodzakelijk. Het land wordt verdeeld in 113 („werkzame") ambtsgebieden. Op dit ogenblik is een begin gemaakt met het informeren van de schoolhoofden en de gemeenten waar de scholen gevestigd zijn. Het is van be lang te weten wie straks met wie te maken krijgt. Vrijwillig Zolang de wet op het basi sonderwijs niet is aangenomen kunnen de inspecteurs slechts in een „dubbele pettenfunctie" worden benoemd, op basis van vrijwilligheid. Enkele oude ren, die zeer binnenkort met pensioen gaan, houden het dan ook voor gezien. De anderen hebben volmondig „ja" gezegd tegen de toch zeer ingrijpende reorganisatie, die overigens in volledig overleg gebeurt. En dat ligt ook wel voor de hand. Als de samenvoeging van kleuteren lagere kleuter- en een feit is, is de inspectie op de nieuwe situatie ingespeeld. Daarenboven is de praktijk van alledag dat de inspecties van k.o. en l.o. gezamenlijk vergaderen; er wordt vrijwel nergens meer een school ge bouwd waar kleuter- en lager onderwijs niet onder een dak zitten. Voorzover er toch nog proble men zijn en men zich verder op de specifieke aangelegenheden van beide sectoren wil orienteren komen er bij scholingscursussen. Al eerder zijn de inkomens van de k.o.- inspecteurs opgetrokken naar het niveau van hun l.o.-col- lega's. Dus ook daar is- is de weg geëffend het probleem hoe de scholen, de besturen, het personeel, de nieuwe situatie ervaren De Brants verwacht geen moeilijkheden. „We heb ben het gezien bij de samen voeging van de inspecties voortgezet onderwijs. Een voormalige mavo-inspecteur stapte binnen bij een gym nasium. Ik heb daar nooit klachten over vernomen. Het is een zaak van erin groeien, elkaar willen aanvaarden." Inspectie-kantoren Inspectie-kantoren deze operatie volgt er - op lan gere termijn - nog een inspec toral aanpassing: de regiona lisatie van de inspectiekanto ren. In deze kantoren vinden alle onderwijs inspecties (ook die van het voortgezet onder wijs) een onderkomen. De hoofdinspecties zitten al in Zeist; in principe komen er, verspreid over het gehele land, nog zo'n 18 kantoren bij. De in specteurs blijven weliswaar in „het onderwijsveld" werken maar kunnen nu beter dan voorheen, bijvoorbeeld bij ziekte, terugvallen opi het op het in de regio. Daar ook is de mogelijkheid van overleg (bij voorbeeld doorstroming van lager naar voortgeze- ti onderwijs); het werken wordt efficiënter, betere ap paratuur, documentatie. En niet in de laatste plaats: het administratieve personeel krijgt op zo'n groot kantoor meer gelegenheid om z'n eigen deskundigheid te tonen met daarbij wellicht betere pro motiemogelijkheden. Van zelfsprekend zijn ook deze ambtenaren nauw bij het over leg betrokken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4