Gunstig onthaal nieuwbouw C&A Artiesten helpen Hutspotten Bijna vijf ton van rijk voor herstel Nonnenbrug VOETBALWEDSTRUD TEGEN ..LEIDSE PROMINENTEN" Gemeente koopt „Gulden Vlies Actief in vrije tijd Tussen blauwe knoop en alcoholisme... VRIJDAG 4 NOVEMBER 1977 LEIDEN Ben Cramer LEIDEN - Op zondag 27 november zal op het DOCOS-terrein een voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen een team dat be staat uit artiesten en een team van Leidse prominenten. De wed strijd zal omlijst worden door een aantal attracties. Doel van de ac tie, die met de naam "Arties tenspul '77" wordt"gesierd, is om geld bijeen te brengen voor de Leidse carnavalsvereniging "De Hutspotten". Zoals bekend werd de vereniging ernstig gedupeerd toen een groot aantal onvervangbare carnaval sattributen, die lagen opgeslagen in de voormalige Motorhuis-ga rage, werd vernield door de jeugd. De schadepost, geraamd op ruim 21 mille, hoopt men via deze voetbalwedstrijd weer bijeen te brengen. De festiviteiten beginnen in feite al op zaterdag 26 november wan neer 's middags een mini-car navalsoptocht door de stad zal trekken. Aan die optocht wordt onder meer deelgenomen door zanger Ben-Cramer, het duo De Twee Pinten én de boerenkapel "De Bierkauwers". Ook de Raad van Elf van de Hutspotten zal er bij aanwezig zijn. Een deel van de optocht zal die middag ook actie de presence ge ven in de winkelcentra van de Merenwijk (Kopermolen) en in Zuid-West (De Luifelbaan). Op het ogenblik wordt nog gepoogd om ook de medewerking te krijgen van een aantal Leidse muziekkorpsen. Op die manier hoopt men bij het Leidse koperspubliek de aan dacht te vestigen op de wedstrijd van zondag. Hoewel de opstelling van de beide teams nog nfet voor honderd procent vaststaat wordt in elk geval de deelname ver wacht van de artiesten Wim en Frans Berluson (illusionisten), Ruud de Wolf (een van de Blue Freddie Heineken, Peter Pauli des, Prins Carnaval, Eimert Teekens, Ruud Paauw, Herman Filippo, Joop Westbroek, Piet Kantebeen, Jan Holvast, Peter Brandt, André de Jong, Dick Tesselaar, Joop Riethoven en Wout Bergers. Voor de wedstrijd om twee uur 's middags begint zal er op het DO COS-terrein een show worden gegeven door K en G terwijl ook Sinterklaas zijn opwachting zal maken, terwijl twee boeren- blaaskapellen en vier Raden van Elf uit de Leidse regio worden verwacht. Het hele evenement zal aan elkaar gepraat worden door Om het driejarig bestaan te Harry Touw. De wedstrijden worden georganiseerd door een commis sie, die de afgelopen jaren het ar tiestenteam steeds weer bijeen gebracht heeft. Grote stimulator daarvan is zanger Ben Cramer. "We voetballen nu drie jaar met elkaar. In die tijd hebben we zo'n kleine honderd wedstrijden met elkaar gespeeld. Voor allerlei doelen. We trainen elke maandag in de sporthal Mo riaan in Wijk aan Zee en als het mooi weer is gebruiken we het terrein achter mijn huis", aldus Ben Cramer. Diamonds), Serge (van het duo In de pauze zullen er touwtrekwed- Saskia en Serge), zanger Ben Cramer, Con de Vries (van Jack pot), Tony Alberti (zoon van Willy), De Twee Pinten, Frank (van het duo Frank en Mirella), Piet Bambergen, Don Mercedes waarschijnlijk ook Sjef strijden worden gehouden krijgen enige bezoekers de gele genheid om op een hometrainer de krachten te meten met enkele artiesten. Mocht het erg slecht weer zijn, dan zal er worden uit geweken naar de Groenoordhal. Oekel. Het artiestenteam wordt De komst van de artiesten aangevuld met sportlieden als oud-wielrenner Ab Gelderman en bokser Rudie Lubbers. Voor het Leids prominentenelftal worden uitgenodigd Ton Men ken, burgemeester dr. A. J. Vis, Leiden hangt samen met het feit dat op maandag 28 november op het DOCOS-terrein en in de sportaccommodaties van het mo tel Holiday Inn een "superstars" wordt gehouden voor deze arties- worden in Leiden onderlinge wedstrijden georganiseerd, va riërend van polstokverspringen, en zwemmen tot bowling en touwtrekken. Ben Cramer "Vo rig jaar deden we het in Boekelo, maar via het optreden in de Groenoordhal vorige maand, is er contact gegroeid met de voetbal vereniging DOCOS. 's Avonds is er een groot artiestenfeest gep land in Holiday Inn. We maken er gewoon een gezellige boel van, en als het goede doel er dan ook nog mee gediend is, vangen we twee in één klap", aldus Ben Cramer. CDA vindt twee rijbanen Churchillbrug te weinig LEIDEN - Als over enige tijd de gemeenteraad moet beslissen over de bouw van de Chur chillbrug zal het CDA waar schijnlijk eisen dat de brug meer rijbanen krijgt dan de geplande twee Gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening maakten de CDA-raadsleden dat voorbe houd: "Twee rijstroken vinden wij te weinig; als je dan later een busbaan wilt dan kan dat niet". Van ambtelijke zijde werd er op gewezen dat ruimte voor het bus- verkeer ook gevonden kan wor den door het Vetag-systeem te gebruiken: daarmee kunnen dc bussen de stoplichten beïnvloe den. De churchillbrug komt over het Galgewater te liggen tussen Churchilllaan de dr. Lelylaan; op het kruispunt met de Haagweg komen dan verkeerslichten. Bij het kruispunt komen ook drie tunneltjes voer fietsers en voetgangers. Kuijers (WD) vroeg voor de discussie in de ge meenteraad meer infirmatie.over de aantallen fietsers om te beoordelen of tunneltjes noodza kelijk zijn. De voorgevel van de nieuwbouw van C.enA. aan de Breestraat heeft een minder massaal karakter gekregen in het nieuwe plan. Gedacht wordt aan uitvoering in baksteen van een lichte kleur zoals bijvoorbeeld het Rijn landhuis verderop in de Bree straat. Overigens is de bedoe ling dat boven de ingang de lichtreclame wordt aange bracht. Rechts 'Het Gulden Vlies" dat gespaard kan blijven. LEIDEN - De verder uitge werkte nieuwbouwplan- nen van C en A voor de hoek Breestraat - Ketel- boetersteeg- Langebrug kregen gisteravond in de commissie ruimtelijke or dening een overwegend positief onthaal. Uit het doorzetten van de zeer omstreden nieuwbouwplannen mag worden opgemaakt dat dit grootwinkelbedrijf "groot vertrouwen" heeft in de PvdA- ledenv erg ader ing De afdeling Leiden van de Partij van de Arbeid houdt vanavond een ledenvergade ring in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. In de vergade ring zal een discussie worden gevoerd over de kabinetsforma tie. Ook zullen de afgevaardig den en hun plaatsvervanger worden gekozen voor het buitengewoon congres dat de PvdA de volgende dag zal hou den. Daarin zullen de leden een bindend besluit nemen over de kabinetsformatieVerder staat op de agenda de voortzetting van de behandeling van het ontwerp-verkiezingsprog- ramma van de PvdA-fractie in de Leidse raad voorde komende vier jaar. De vergadering be gint om acht uur Castellum Matillone In het clubhuis "Klein Matillo" aan de Zaanstraat wordt van avond om acht uur een lezing gehouden over het Castellum Matillone, een Romeinse neder zetting, waarvan de over blijfselen op het ogenblik ver borgen liggen in het gebied ach ter de Rivierenbuurt. De heer Trippenzee, buurtbewoner en amateur archeoloog, zal de le zing "verluchtigen" met dia's. i literatuur o r Ma- Wandeltocht Morgen wordt weer een molen wandeltocht georganiseerd over afstanden van tien en vijf tien kilometer. De tocht voert langs een flink aantal molens in Leiden en naaste omgeving. Tussen negen uur 's ochtends en twee uur 's middags kan er ge start worden bij het VW-kan toor aan het Stationsplein 210 in Leiden. Als herinnering ont vangen zij die de tocht volb racht hebben een tegel met een afbeelding van een der molens langs de route Oud papier De bouwfondscommissie van de algemene kerkelijke Meren- wijkraad in Leiden houdt mor gen nog eens een inzameling van oud papier ten bate van de bouw van een kerkelijk cen trum. Van 9 tot 5 uur staat bij het winkelcentrum Kopermolen (de viskraam) een vrachtauto waarin men zijn papier kan deponeren. Tussen 9 en 11 kan het ook gehaald worden, maar alleen als het beslist niet anders kan. Sinterklaas Hoewel actief in vrije tijd géén proefschrift is. besluiten we toch eens met een stelling uit het Marketting Handboek voor Commerciële Beleids vraagstukken: "Het geven van dure sinterklaascadeaus aan kinderen duidt op schulge- voelens bij ouders, die hun kin deren emotioneel verwaarlo- toekomst van de Leidse binnenstad, beaamde C en A-woordvoerder A.G. Rootinck 's middags bij de presentatie aan de pers, In de nieuwe plannen maakt C en A in het geheel geen gebruik meer van het monumentele pand "Het Gulden Vlies" en de bijbeho rende tuin. Wel verdwijnt het "Hof van Holland" met tuin, waarover nog een beroepsproce dure loopt bij de Kroon. Van de monumentale pandjes aan de Langebrug blijven de gevels ge handhaafd, behalve die van het koetshuis dat opnieuw opge bouwd zal worden in aangepaste stijl. Met de gemeente moet men zich nog beraden over de bestemming van deze eventuele aankoop, maar wethouder Waal stadsont wikkeling) suggereerde dat het pand in gebruik zou kunnen worden genomen door de Leidse politieke partijen. Vanaf 1963 is C en A bezig geweest in Leiden nieuwbouwplannen van de grond,te krijgen. Omdat de nieuwbouw op bovenge noemde hoek aan de Breestaat ten koste zou gaan van enkele monumenten wekten de plannen veel weerstand. Uiteindelijk liep de kwestie uit op een beslissing van CRM dat het "Hof van Hol land" gesloopt zou mogen wor den met de gemeente en de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg. Tegen deze beslissing van CRM zijn zevenentwintig be roepsschriften ingediend bij de Kroon. De heer Rootinck, die bij C en A nieuwbouwplannen voor bereid, meende dat een beslis sing van de Kroon nog wel driekwart jaar op zich zou laten wachten. In het door CRM geeiste overleg wordt ondertus sen doorgewerkt aan de nieuwe vormgeving van de plannen om te kunnen starten met de bouw zodra de Kroon een uitspraak heeft gedaan. Het vertrouwen van C en A in een voor het bedrijf gunstige beslissing van de Kroon over de afmetingen van de licht reclames die op de gevel zouden komen. Hoewel architect Kirch zei dit nog met de gemeente te zullen overleggen, hield Root inck een slag om de arm: "De zaak is niet denkbaar zonder "Het Gulden Vlies" kan in de huidige opzet gespaard blijven doordat van efficientere verkoopmetho den gebruik wordt gemaakt en intern de indeling wat veranderd is. Overigens zou de grootte van 2100 vierkante meter nog een flinke verruiming betekenen ten opzichte van de huidige 1400 me ter die men heeft aan Botermarkt en Breestraat. Terwijl in 'samenwerking met boomchirurg Copijn getracht wordt de bomen in de tuin van "Het Gulden Vlies" zo goed mo gelijk te bewaren, zal de oude beuk achter het "Hof van Hol land" vooc de bouw gekapt moe ten worden. Tijdens die bouw zal gedurende driekwart jaar overi gens de Ketelboetersteeg afge sloten moeten worden. De winkel Foxy Fashion die nu op de hoek Breestraat-Ketelboetersteeg zit zal verhuizen naar een ander pand in de binnenstad. Wat er met de huidige panden van C en A gaat gebeuren is nog niet be kend. Meesterlijke kostuums Proveste heeft ze. Effen, gestreept, geruit, licht gedessineerd. Met of zonder vest. In veel stijlen en kleuren en steeds van meesterlijke kwaliteit. Want zo is Proveste. PROVESTE MODE Ach vaderlief, toe drink gezellig thuis een glaasje "Er zijn veel meer alcoholisten dan drugsverslaafden. De overheid zou zich in de voor lichting dan ook niet zo een zijdig op die drugs moeten richten en veel meer aan voorlichting over alcoholisme moeten doen. Ik weet zelf hoe je alcoholist wordt, en ik kan je wel zeggen: een alcoholist heeft een rotleven". Hij heet Max, anoniem alcoho list. Ze kennen bij de AA al leen voornamen. Tol zijn vee rtigste was hij geheelonthou der, toen dronk hij een glaasje en was binnen vijf jaar vijf dagen dronken per week. Al coholist. 'Je wordt het niet van de ene op de andere dag. Niet iedereen die wel eens een glaasje drinkt wordt ook al coholist, maar de één kan er tegen, de ander niet". Zelf kon hij er niet tegenhij zag dat in en wilde er iets aan doen. Van de ene op de andere dag hielpen de Anonieme Al coholisten hem van de drank af. Max schat het aantal alco holisten in Leiden op minstens twee- a drieduizend, waar van er maar veertig bij de Anonieme Alcoholisten zijn. Vroeg "We moeten de jeugd al vroeg leren alcohol te gebruiken Die ene zin uit het betoog dat de psychiater prof. Trimbos woensdag op een congres in Utrecht hield, was natuurlijk DE kop die journalisten boven hun verslag van dat congres zetten. "Die man vindt zeker dat er nog niet genoeg alcoholisten zijn. Nu moeten we onze kinderen ook al met de jeneverfles grootbrengen"denk je dan. Maar misschien is dat ene zinnetje een beetje ongelukkig geweest, misschien is het een beetje verkeerd begrepen. "Trimbos kennende geloof ik dat hij niet bedoelt: breng je kinderen aan de drank. maar: leer ze verstandig te drinken, met mate dus. Net zoals je een kind moet bij brengen dat teveel snoepen niet goed is moet je het leren dat teveel drank niet goed is. Ik denk dat Trimbos bedoeld heeft: praat er thuis over, laat je kinderen desnoods zien dat een enkel glaasje een feestelijk tintje kan geven aan het sa menzijn. zorg dat het thuis zo gezellig is dat ze de drank niet op andere plaatsen gaan ge bruiken". Dat denkt de direc teur van de GG en GD in Lei den, mevrouw Zwart ervan. Bureau Alcohol en Drugs LEIDEN - Het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs heeft plan nen om per 1 januari a s. te verhui zen van het Bevrijdingsplein naar de Lange Mare. Het zou daar een pand willen betrekken, dat tegen die tijd wordt verlaten door de Stichting Gezinsverzorging, die een gerenoveerd pand krijgt aan de Rembrandtstraat. Een en ander werd gisteravond meegedeeld door twee gemeenteraadsleden, die zit ting hebben in de projectgroep hulpverlening. In deze project groep zijn diverse hulpverlenings organisaties. inclusief het Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs, vertegenwoordigd. LEIDEN/DEN HAAG - Minister Gruijters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening heeft aan de gemeente Leiden een Rijksbijdrage van 475.000 toege zegd voor de restauratie van de Nonnenbrug. is zo groot dat niet gewerkt wordt Deze brug is wegens de zeer slechte aan alternatieven. bouwkundige toestand afgelo- De commissie ruimtelijke ordening ten. De Nonnenbrug is één toonde zich ingenomen met de nieuwe uitwerking. Zo was Ham (CDA) "zeer getroffen" door dit "veel betere ontwerp dan het vouge". Alleen Beijen (PPR) merkte op dat hij hoe dan ook sloop van het omstreden "Hof van Holland" zou betreuren. Enige bezorgdheid heerste er ook verbindingen over het Rapen burg. Ook de naast gelegen Doelenbrug en de Turf- marktbrug zijn niet meer in ge bruik. Deze afsluitingen veroor zaken grote verkeersoverlast. Daarom moet de restauratie van de Nonnenbrug met spoed wor den uitgevoerd De Nonnenbrug zal geheel worden gesloopt en er zal een nieuwe brug worden aangelegd overeen komstig de bestaande vorm. Het herstel van wegen en bruggen in de kern vormt onderdeel van het plan van actie voor de binnenstad van Leiden. Zoals bekend is er een nieuw ver keerscirculatieplan in voorberei ding, waarbij al? uitgangspunten gelden, dat het doorgaande auto verkeer uit de binnenstad wordt geweerd, het vrachtverkeer wordt beperkt en aan het voetgangers-, fiets- en brom- fietsverkeer voorrang wordt ge geven. DEALER VAN O A. B0USSAC GORDIJNEN TAPIJT GORDIJNEN BES0UW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 Vanzelfsprekend Ongeveer hetzelfde zegt mev rouw Van der H age, directeur van de Nationale Commissie tegen Alcoholisme. Zij is zelf aanwezig geweest op het a gres. Wat zij prof. Trimbos heeft horen zeggen, sluit aan bij wat ze er zelf van denkt: "Het zou vanzelfsprekend moeten zijn dat de jeugd thuis bij zijn ouders voor het eerst in aanraking komt met alco hol. Je kunt nou eenmaal niet zeggen: je blijft er met je ten gels vanaf. Dat is de oplossing niet. De ouders zouden er voor moeien zorgen dat er verstan dig gebruik wordt gemaakt van alcohol. Daarin schieten ouders vaak tekort, en juist daarom is voorlichting' dringend noodzakelijk, op scholen, maar ook aan ouders zelf. Maar er is geen geld voor, we hebben nu voor het hele land één gesubsi dieerde voorlichting sfunclio- naris, wat we kunnen doen is sleutelen in de marge. Meer mensen krijgen we niet, afwachting van een natio naal plan waarbij gezond heid. voorlichting en opvoe ding (GVO) een vak op alle scholen moet worden. Maar het duurt nog wel vijf jaar voor dat plan klaar is". Snelle In Leiden lijkt het erop dat t sneller iets gebeuren kan. Mevrouw Zwart hoopt dat nog dit jaar begonnen kan worden met een voorlich tingsproject voor middelbar scholen in Leiden. Het wach ten is nog op geld van de ge meente maar het besluit om dat geld te geven is al geval len. Het wordt een project waarbij leraren van alle vak ken betrokken moeten worden want het gaat erom de ge zondheidsvoorlichting in een zo breed mogelijk kader te ge ven. Het gaat om een verbete ring van het totale gedrag spatroon; de voorlichting gaat over alles waar 'te' voor e teksten voor de leraren, i een al kant en klaarliggend boek zijn, waar het over alco hol gaat, gesteld vanuit de ge dachte dat het gebruik van al cohol niet moet worden aan gevolen maar dat drinker met mate mag. Een andert gedachte erachter is dat alco hol omdat het gebruik kijke ard *1 gi-vaa r dan de verboden

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3