Altman maakt film van nachtmerrie Sophia Loren: ster van het jaar „Bad": misselijk makend toppunt van nihilisme Ingrid de Vos krijgt kans als Gonnie in "Nacht zonder zegen Prachtig surrealisme in ,Drie vrouwen Sexuele prikkels dankzij een walgelijk sadisme ISTCn hel nieuwe gebouw van de V.B.A., Legmeerdijk 313, Aalsmeer Films deze week FILM VRIJDAG 4 NOVEMBER 1977 5? t- HOLLYWOOD (SP) - Sophia Lo ren is in Amerika uitgeroepen tot de "vrouwelijke filmster van het jaar". Ze was samen met haar man Carlo Ponti dezer dagen in Hollywood om re clame te maken .voor haar nieuwste film "Een bijzondere dag". Iedereen denkt dat mijn leven een soort sprookje is", zei de ster tijdens een interview in de filmstad, maar ik stroop net als iedere andere vrouw de mou wen op en ga aan de slag zodra mijn hulp de deur uit is..Ik kook. was af en veeg de vloer aan. Je zou kunnen zeggen, dat ik een dubbel leven leid als filmster en huisvrouw. Het is belangrijk voor mij, dat ik me de "volksvrouw" kan blijven voelen die ik ben. Daarom speel ik ook het liefst volksv rouwen. Het is een wereld, waarvan ik vroeger als kind deel uitmaakte". Loren werd eens onderscheiden met een Oscar voor haar spel als volksvrouw in de film "Twee vrouwen". Het zou best eens kunnen dat zij er dit jaar weereen krijgt voor de slonzige huisvrouw in "Een bijzondere dag". Carlo Ponti, die de nieuwe film van zijn vrouw produceerde zei er over "Het is het beste dat ik ooit heb gemaakt. Het gaat alleen maar over twee mensen in een huis, maar er gebeuren veel belangrijke dingen". Sophia's tegenspeler is Marcello Mastroianni: de Italiaanse ac teur met wie ze al in negen films werkte. "Tussen Marcello en mg zit het goed. We zijn wel vergeleken met Spencer Tracy en Katherine Hepburn. We voelen elkaar aan, kunnen el kaar als oude vrienden het een en ander zeggen", aldus Sop hia. De actrice vertelde over "Een bij zondere dag": "Het is een vrouwenfilm, een heel een voudig liefdesverhaal, dat mij zeer inspireerde. Het is alsof ik helemaal opnieuw begin. Carlo en ik geloven in deze film". Met weemoed sprak het echtpaar Ponti tijdens het interview over hun geboorteland Italiè. "Mijn moeder en zuster wonen er nog steeds", vertelde de actrice die jaren geleden naar Frankrijk verhuisde, "maar voor ons is het te gevaarlijk. We zouden al tijd bang moeten zijn voor een ontvoering". Volgens Sophia Loren is misdaad in Italië een gewone zaak ge worden. "In Milaan zijn de theaters na half elf leeg. De mensen durven dan niet meer over straat. Het is ook een van de redenen waarom de Ita liaanse filmproduktie zo ach teruit is gegaan. We kunnen al leen maar hopen dat het ooit beter wordt". "Drie vrouwen"; regie: Robert Al tman; hoofdrollen: Shelley Düval, Sissy Spaceck en Janis Rule; stu dio; 16 jaar. Een nachtmerrie heeft meestal twee dingen tot gevolg: als je wak ker wordt is je eerste gedachte 'ge lukkig, het was maar een droom' en voorts blijft zo'n nachtmerrie mees tal de hele dag door je hoofd spo ken. Een dergelijke ervaring moet Ro bert Altman ook hebben gehad en hij heeft het verfilmd. Die film heeft hij op zo'n suggestieve manier ge maakt, dat je als toeschouwer de zaal verlaat met hetzelfde opge luchte gevoel als na een nachtmer- CAMERA - Tuin der Folteringen. Hoofdrolspelers: Roger van Hooi, Jacqueline Kerry en Toni Taffin. Regie: Christian Gion. Leeftijd: 18 jaar. Walgelijke vertoningen te midden van uitpuilende darmen, doorgesneden halzen, afgehakte handen en sadistische rondom de erogene zones. Voer te over voor de latent perverse en sadistische bioscoopbezoeker, wanneer de cameraman ongestoord in de Tuin van het echtpaar Greenhill mag rondstruinen. De oude baas is een aftandse Europese dictator in het Chinese Canton. Zijn vrouw is de veel jongere en beeldschone En gelse Claire. Beiden leven hun sexuele wellustigheden uit op het folteren, afslachten of "alleen" maar^ doodschieten van politieke gevangenen, dieven, moordenaars en andere veroordeelden. Com plete gevangenissen hebben zijn daarvoor pngericht. De relatie tus sen de Greenhills is niet meer dat een platonische. Als bijslaapje heeft de dictator een dertienjarig Chinees meisje, terwijl Claire naast haar, evenzo, Chinese maitresse Annie voor geen enkele vent opzij gaat. Ook niet voor de louche Franse arts Antoine Durieux, die zijn tijdens de bootreis naar China heeft leren kennen. Ondanks hun wederzijdse haat en verachting, onwstaat er door een eigenaardige hartstocht toch een, band tussen de twee. Na net zien van de gruwelijk heden in de Tuin, weigert Durieux echter in de ban van het bloed te geraken. En dat betekent zijn dood, terwijl de Greenhills even daarna door de Chinezen (nationalisten) zelf worden omgebracht. heeft "drie vrouwen" zo enorm ge raffineerd in elkaar gezet, dat je constant gedwongen wordt aan de film te denken. Samensmeltende beelden, het ge bruik van kleuren als functioneel symbool, het werken met haast psychedelische effecten geeft je als het ware een hersenspoeling, die als één brok surrealisme in je blyft nadreunen. Al direct wordt je middenin de si tuatie gegooid. Een revalidatiecen trum voor bejaarden midden in de woestijn. Drie hoofdfiguren, die daar allemaal iets te maken hebben. Milly (Shelley Duval), het meisje dat daar werkt, Pinky (Sissy Spa ceck, het wereldvreemde meisje dat daar komt werken en Willie (Janice Rule), de zwangere vrouw, die op de meest bizarre schilderijen op de vreemdste plaatsen aan brengt. Hun levens zullen zich steeds hech ter aaneenweven tot zij met z'n drieèn achterblijven in de woestenij. Altman weet zeer verfijnd en daar door heel direct de karakters van de drie te schilderen. Milly, die zo een zaam is en nooit een antwoordt van iemand krijgt. Pinky, die zich aan haar optrekt en zich zodanig met haar identificeert, dat ze op gege ven ogenblik Milly wordt. En het buitenbeentje Wllie, die zich in haar schilderingen opsluit, maar haar isolement niet kan volhouden. LOS ANGELES - Susan Kendall Newman, de dochter van acteur Paul Newman, neemt een koffie pauze tijdens de verfilming van J want to hold your hand", waarin zij een rol speelt. Susan is daarin een meisje dat erg veel moeite doet om een kaart je voor een concert van de Beatles ie be machtigen. Pinky weet Milly zover te krijgen, dat ze bij haar op kamers mag wo nen. Ze is aanvankelijk voor Milly een lastig bijvoegsel, dat slechts wordt geduld. En Milly probeert door allerlei verzinsels zichzelf minder eenzaam voor te doen dan ze is. Haar instant-maaltijden moe ten de heerlijkste diners voorstel len en haar dagboek staat vol met vrienden die nooit komen opdagen. En als de situatie dan onhoudbaar wordt, komt het tot een uitbarsting die voor alle drie een nachtmerrie zal vormen, waarvoor de fun damenten al in het begin van deze prachtige film waren gelegd. ANNEMIEK RUYGROK t Robert Altman, "Bad"; regie: Johnson; hoofdrol spelers: Carroll Baker, Perry King en Susan Tyrell; theater: Lido 3; leeftijd: 16 jaar Bad is zoals de meesten onder ons zullen weten het Engelse woord voor slecht. Daarnaast is het de titel van het laatste produkt uit de stal van de ongekroonde koning van de underground, de Amerikaan Andy Warhol. Slecht is bovendien de meest treffende kwalificatie voor dit werkstuk van regisseur Jed Johnson. Warhol lijkt met deze film getracht te hebben tot en over de grens van humor te gaan. wat resul teert in de meest macabere "grap pen". Natuurlijk zeer subjectief, die grens, maar mij gaat het hier en daar te ver en ontaart de humor in De naam Ingrid de Vos zegt u waar schijnlijk nog niets, maar het is de bedoeling van Tuschinski in Am sterdam, dat zij net zo'n carrière te gemoet gaat als Monique van de Ven. Ook Monique werd eens als „Grote Onbekende" van de toneel school in Maastricht geplukt om een rol te spelen naast Rutger Hauer in „Turks Fruit". Het is de bedoeling dat de Vlaamse, actrice Ingrid de Vos eveneens eea snelle ontwikkeling in haai* filmcarrière zal doormaken. Voorlopig isTietzo= ver echter nog niet Ze zal eerst nog moeten bewijzen, dat ze de rol van „Gonnie", die ze van regisseur Jan Dorresteijn heeft gekregen in zijn film „Nacht zonder zegen", geba seerd op de gelijknamige roman van Johan Fabricius, waar zal ma ken. Ze krijgt in deze film mensen als Geert Tijssens (die een hoofrol in de film vertolkt en daarvoor zijn ontslag heeft moeten nemen bij to neelgroep „Theater" uit Arnhem), Femke Boersma, Helen Hedy, Cok Henneman en Michiel Kerbosch naast zich. Ze maakt met de rol van „.Gonnie" haar speelfilmdebuut. Eerder heeft ze voor de NOS „Adam in Ballingschap" opgeno men, maar verder dan het „repeti tie-stadium" is die produktie nooite gekomen. Wel heeft ze via de BRT in België televisie gedaan." De Vlóamse regisseur, Roland Verha- vert heeft haar gecontracteerd voor de televisieserie „Rubens", waarin Ingrid de Vos de rol speelde van de tweede (zeer jeugdige en mooie) vrouw van de Belgische schilder. Vóór deYilmopnamen, waarvoor ze enige dagen in de Cinetone-Stu- dio's in Duivendrecht (bij Am sterdam) moest zijn, was ze twee maanden met vakantie in Griekenland. De in Gent geboren actrice is dol op reizen. Ze.wil be wust freelance-actrice blijven en denkt er niet over om bij een gezel schap in vaste dienst te gaan. Ze spreekt opvallend zuiver Neder lands, vrijwel zonder Vlaams ac cent. Op vijfjarige leeftijd is ze naar Zeebrugge verhuisd en daarpa heeft ze vier jaar in Antwerpen ge woond. Ze heeft moeite met de indentifica- tie met de boek'filmfiguur „Gon nie". Vindt zelf, dat ze heel anders is en ook volkomen afwijkend op si tuaties reageert dan de persoon, die ze in „Nacht zonder zegen" moest spelen. „Naaktscènes", zegt Ingrid, „heb ik altijd geweigerd, wanneet ik er niet van overtuigd was. dat ze een functionele rol vervulden in de hele ontwikkeling van de film. Naakt alleen omdat een regisseur denkt daarmee meer (mannelijke?) bezoekers naar de bioscoop te trekken, wijst ze resoluut van de hand. Dat ze geen „Rubens-figuur" heeft en toch in een „Rubens-serie" heeft gestaan, vindt ze zelf geen handicap. „Niet alle vrouwen uit Rubens' tijd waren even volup tueus en mollig", zegt ze fel, „dat is meerde manier waarophij )Rubens - red.) de dames zag". Ze is overi gens wel moe van de „Rubens-cul- tus" in België. Ze stelt zich zowel open voor aan biedingen van Franstalige als Ne derlands-talige regisseurs uit haar moederland. Ze wil graag zowel to neel als televisie en film doen. Weet nog niet precies, wat ze het liefste doet. Vindt hét i ging. Gevraagd naar haar lievt lingsregisseurs noemt Ingrid Pc lahski, Fellini en Bergman. De auteur van „Nacht gen", Johan Fabricius zegt over In grid de Vos, dat hij zeer met haar persoontje is ingenomen. Fabricius haalt zich overigens geen „types" voor de geest wanneer hij een per soon in z'n boeken introduceert. Hij zegt alleen „karakters" te schetsen. Bij de verfilming moet de regisseur bij die karakters acteurs en actrices zoeken. In dat geval van Ingrid, die als „Gonnie" de vrouw speelt, die Alfred (Geert Tyssens) leert ken nen, is regisseur Jan Dorresteijn daar volgens Fabricius beslist in geslaagd. BERT KOEKEBAKKER sadisme. Twee voorbeelden uit "Bad" maken dat misschien wat duidelijker. Als iemands benen on der een brug in een garage worden gekraakt en vervolgens een vinger wordt afgeknipt dan wil mijn maag zich wel een aantal maal om draaien. Wanneer daarentegen een baby uit een flat wordt geworpen en een moeder daarop tegen haar zoontje zegt: "Als je niet oppast doe ik het zelfde met jou", dan is dat voor mij net de wending die zo'n scène nodig heeft en grappig maakt."Bad" valt in dat kader mis schien wel een beetje te vergelijken met de eerste film die het team van Monty Python maakte. Ook daarin waren een paar zeer bloederige scènes te zien, maar die hadden steebs dat absurde wat "Monty Python en de heilige graal" zo leuk maakte. "Bad,' ontbeert dat, mist die relativering en wordt daardoor in feite toppunt van nihilisme. Afgezien van die ondoorgron delijke bedoelingen achter "Bad" zijn er nog wel een serie bezwaren tegen de film aan te voeren. Het ge geven is er mager, het verhaal ont wikkelt zich erg traag en ook de ac teerprestaties zijn nu niet bepaald om over naar huis te schrijven. Hoofdpersoon in "Bad" is Hazel, die naast een ontharingsinstituut ook een soort uitzendbureau runt. De praktijken van Hazels mensen zijn niet er fris. De voornamelijk vrouwelijke uitzendkrachten ma ken in opdracht van rancuneuze opdrachtgevers iemand invalide (zie boven) of doden het huisdier van de persoon in kwestie. Warhol wilde met "Bad" blijkbaar onze ag ressieve maatschappij eens stevig op de hak nemen, maar ik kan eer lijk gezegd een minder botte en daardoor zinniger interpretatie in denken. BARTJUNGMAN ADVERTENTIE NATIONALE BLOEHENUAX TENTOONSTELLING Anjers, Chrysanten, Cyclamen, Freesia's, Gerbera's, Rozen, An- thurium en vele andere soorten snijbloemen en potplanten in meesterlijke arrangementen. Zaterdag 5 november 1977 van 12.00 - 22.00 uur Zondag 6 november 1977 van 11.00 18.00 uur Toegangsprijs: f. 5,- p.persoon voor kinderen f. 3,50 Blijvers LUXOR: "The Deep", Jacque line Bisset onder water zo mo gelijk nog mooier als daarbo- LIDO I: "Soldaat van Oranje", een oorlogsfilm met een zweem LIDO II: Herbie gaat naar Monte Carlo", waarbij de kever zijn berijders maar al te vaak te slim af is. Kindermatinee CAMERA: "Dik Trom weet raad". REX: "De avonturen van Pippi Langkous" LIDO 3: "Donald Duck goes West". Nachtfilms CAMERA: "The great dictator". Rex "Stevige borsten, hete dijen", voorzichtig, want wie z'n gat brandt moet op de blaren zitten. Trianon "Sexschool voor dames" Een druk weekje voor de liefheb bers van sexfilms. Keus te over zo te zien. Goede films in Am sterdam "La dentellière" van Claude Co- rctta met Isabelle Huppert, Al- hambra 2 en The Movies. "Providence" van Alain Res- nais met Dirk Bogarde en Ellen Burnstyn, Tuschinski 2. Haags bioscopen APOLLO 1: "Sypervixens", dag. 2.30, 7 en 9.30 uur, zo. ook 4.45 uur. 16 jaar. APOLLO 2: "Weekend der ver schrikking", dag. 2. 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jaar. ASTA: "The Deep", dag. 2.30, 7 en 9.30 uur. zo. 1.30, 4. 7 en 9.30 uur. 16 jaar. BIJOLT: „Bilitis", dag. 2, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jaar. CALYPSO: "Bobby Deerfield", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur. zo. 1.45, 4.15, 7.15 en 9.30 uur 12 jaar. CAMERA: "Carrie", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur. zo. ook 4.30 uur. CINEAC: "Ontsnapping uit nel vergeten continentdag. 1.30, 4.7 en 9.30 uur, zo., zo. en woe. 7 en 9.30 uur. 12 jaar. CORSO: "Soldaat van Oranje", dag. 2.30 en 8.30 uur. 16 jaar. DU MIDI "Samen uit, samen thuis", dag 8.15 uur. vr. en za. 7 en 9.30 uur. zo. 4, 7 en 9.30 uur. AL. EURO: "The towering inferno", dag. 1.30 en 7.45 uur, za.. zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur AL. METROPOLE 1 The car", dag 2. 6.45 en 9.30 uur. zo. 1 15, 4. 645 en 930 uur. 12 jaar METROPOLE 2: "Verdwenen in de Bermuda Driehoek", dag. 2,6 45en9.30 uur,zo. 1.15,4.6 45 en 9.30 uur. 12 jaar. METROPOLE 3 "Valentino", dag. 2. 6.45 en 9 30 uur. zo. 1.15, 4. 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 4 "Unefemmea sa fenetre", dag 2. 6 45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4. 6.45 en 9.30 uur. METROPOLE 5: "Audrey Rose", dag 2. 6 45 en 9 30 uur, zo 1.15, 4. 6 45 en 9 30 uur. 16 jaar. ODEON 1: "Herbie gaat naar Monte Carlo", dag 1 45, 6 45 en 9.30 uur. zo. ook 4.15 uur. AL. ODEON 2: "Vrouwen, praat me er niet van", dag 2. 6 45 en 9.45 uur, zo ook 4.45 uur. 16 jaar. ODEON 3. "Het eiland van dr. Moreau", dag 2.15,7.15 en 9 45 uur, zo. ook 4 45 uur. 12 jaar ODEON 4 "De bruid van Fran kenstein". dag. 2 15.7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4 45 uur. 12 jaar. OLYMP1A: "The sting", dag. 2 en 8 uur. 12 jaar. PASSAGE "Soldaat van Oranje", dag. 2 en 8.15 uur. za. en zo. 1.30, 4 45 en 8 15 uur 16 jaar. ROYAL '70: "Vrouwengevan genis U.S.A.", do., za en zo. 2. 7 en 9.30 uur. vr. 2 en 6 45 uur. ma 2 en 8 uur. di en woe. 2 uur 16 jaar. ROYAL: "De (Chinese) beuk er in", do. t/m zo 2. 7 en 9.30 uur, ma. t/m woe. 2 en 8 uur, za. en zo. ook 4 30 uur. 12 jaar. STUDIO2000: "Thedeep", dag. 2. 7 en 9.30 uur. 16 jaar DE UITKIJK: "Que la fete commence", dag 7 en 9.30 uur. do., vr., ma. en di. ook 2 uur. 16 jaar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21