'Emoena'-koor: wortel geschoten in "Zuid Zwitseis geld uit Holland "OPEN COMMUNIE IS NU NOG NIET MOGELIJK" Belgisch pleidooi voor mensenrechten postgiro en rijkspostspaarbank Ongeveer 500 dienstplichtigen mogen „kloffie" weer uittrekken Die maaltijd, van wie is die toch eigenlijk Voor de RK Kerk is een "open communie" nog niet mogelijk. De bisschoppenconferentie van Ne derland heeft de ontwerpverkla- ringen over de "maaltijd des He ren" en het kerkelijk ambt, van de commissie "Intercommunie en ambt" van de raad van Kerken, niet overgenomen. Deze commissie adviseert tot ruimere deelneming aan eikaars "maaltijd". Kardinaal Willebrands heeft laten weten, dat de bisschoppen een duidelijker eenstemmigheid nodig achten over drie punten: de wer kelijke tegenwoordigheid van het Het koor heeft nu ook een naam. "Emoena". Dat is het hebreeuwse woord voor "ver trouwen". Onder de ver schillende betekenissen die men daaraan kan hechten, is in ieder geval ook deze, dat het koor geen doodlopende weg voor zich ziet. Het heeft vertrouwen in de toekomst. Ook daarom wordt het mor gen, op zijn eerste verjaardag, een 'dolle feestavond". Die woorden komen van Peter Onvlee, de voorzitter van het koor, die overigens realist ge noeg is om de schaduw te zien die over dit feest valt. "Onze dirigent, Mike van Bó- ren, gaat per 1 januari het koor verlaten. Hij heeft het te druk gekregen. Het spijt hem, omdat hij zeer enthousiast over het koor is. Ook een koor in Voorschoten moet hij laten schieten. Het bestuur is druk bezig met het zoeken naar een opvolger, maar dat valt lang niet mee. Goede dirigenten zijn meestal al druk bezet en men wil toch wel een dirigent die ongeveer lichaam en bloed van Christus in de eucharistie, het eigen offerkarakter van de eucharistische viering en de noodzaak van het sacramentele priesterschap. Ten aanzien van het ambt verklaart de kardinaal, dat de rk kerk altijd een wezenlijk belang heeft gehecht aan de ononderbroken ambt sopvolging van de apostelen af tot nu toe, en geen sacramenteel ambt erkent dat buiten deze opvolging staat. De bisschoppen missen in het stuk van de commissie het aspect van de Wijding en het geloof in het primaat (oppergezag) van de paus. in dezelfde lijn het werk voortzet. Een tamelijk jonge dirigent, die behalve het re pertoire ook de sfeer in het koor goed aanvoelt, want er wordt altijd met veel plezier gerepeteerd. Het ziet er wel wat somber uit als ons dit niet zal lukken. Een koor staat of valt met zijn di rigent". Eigen werk "Emoena" is in zijn eerste jaar gegroeid naar 60 leden. Elke maandagavond van 8 tot 10 uur repeteren zij in het ge bouw Staalwijk aan de He renstraat. Na de oefening wordt er boven bij een drankje gezellig wat nage- kletst. Het repertoire bestaat uit vlotte geestelijke liederen en een aantal spirituals. Peter Onvlee: "Behalve een aantal bekende liedjes, waar van de muziek soms veran derd is, worden er ook liede ren gezongen waarvan tekst en muziek zelf gemaakt zijn. Soms voor een speciale gele- Dirigent Mike van Boren ...vertrek met spijt... genheid, zoals met de "Week van de stad" in de Vredes- kerk." Meestal zingt het koor twee- of vierstemmig. "Zoals bij de meeste koren het geval is, zijn de man nenstemmen in de minder heid. Vokaal kunnen ze het wel bolwerken, maar toch kan een aantal man nenstemmen best voor aan vulling zorgen. Ook alten en sopranen willen wij er nog bij hebben. De leeftijden liggen ongeveer tussen de 15 en 30 jaar". Wie belangstelling heeft, Wilma Marijt, Cosijnstraat 2, Leiden, telefoon 144322, zit klaar om nadere inlichtingen te geven. Ook het combo heeft zijn draai gevonden. Na maanden repe teren kon het voor het eerst samen met het koor optreden in de gezinsdienst van 16 ok tober. Peter is er zeker van, dat de nieuwe dirigent nog heel wat met ze kan bereiken, "want de mogelijkheden zijn ruimschoots aanwezig". Het combo bestaat uit vier mensen. Ze spelen sologitaar, slaggitaar, basgitaar en drums. Het zou prettig zijn als daar nog een fluitist bij kwam. Op 20 november treedt het koor, dat eens in de twee maanden een eigen "krant" uitgeeft, op in het huis van bewaring in Scheveningen. "Er worden daar twee korte diensten gehouden, en na af loop is er gelegenheid tot ge sprek met de mensen die de dienst bijwoonden". Op 11 december werkt Emoena mee aan een dienst met geestelijke gehandicap ten in Leiderdorp. De balans, na 1 jaar jongeren koor is beslist positief. Allen die dirigent "Emoena" zou echter zo niet heten, als het daarom bij de pakken neerzat. De Gr. gezamenlijk belijden en als een belangrijke bijdrage tot verder gaande bezinning. In de commissie "Intercommunie en ambt" hebben vertegenwoordi gers zitting van de RK Kerk (onder wie bisschop Ernst van Breda), de Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerken, de Oud-Katho lieke Kerk, de Evangelisch-Lut- herse Kerk en de Evangelische Broedergemeente. De Remon strantse Broederschap en de Alge mene Doopsgezinde Sociëteit heb ben halverwege de beraadslagin gen moeten afhaken. Namens de Raad van Kerken maakt dr. H.A.M. Dr. A. Wind (53) te Leiden, leraar godsdienst aan het Visser 't Hoofdlyceum, is met ingang van 1 januari benoemd tot stafdocent voor bijbelse ethiek en antropolo gie aan de christelijk-sociale aca demie in Kampen. Leraar in Leiden werd hij in 1971, na drie jaar docent te zijn geweest aan een theologi sche school xn Beiroet (Libanon). Kandidaat D. Visser is deze week in Nieuw-Vennep bevestigd tot predikant van de christelijke gere formeerde kerken. Zijn bevestiger was ds. A. K. Wallet van Ouderkerk aan de Amstel. In dezelfde dienst deed ds. Visser intrede. Hij is in Nieuw-Vennep de opvolger van ds. W. de Graaf. De hervormde diakonie in Utrecht heeft f 5000 overgemaakt naar het Werelddiakonaat ter leni ging van nood in Zuid-Afrika. Op de gemeenteleden is een beroep gedaan eveneens steun te verlenen, "want diakonaat is geen aangele genheid van de diakonie alleen, maar de diakenen zijn er om de ge meente daarin voor te gaan". Vierkant fout Prof. dr. K. Runia, hoofdredac teur van het Centraal Weekblad van de Gereformeerde Kerken: "De enige weg in Zuid-Afrika is die van de ronde tafel, waar men als gelijk- berechtigden met elkaar de weg naar de toekomst zoekt. Zonder die ronde tafel gaat het daar vierkant fout". Als er één instantie is die misschien de regering nog kan keren op de door haar ingeslagen "heilloze weg", dan zijn dat, volgens Runia, wel de blanke kerken van gerefor meerde signatuur. Toen prof. Ru nia echter deze zin opschreef voor zijn weekblad, had hij nog niets over een reactie van die kant ge hoord. Het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken te Leusden kreeg van de nu in Lon den wonende Russische dissident Wladimir Boekowski de tekst van Fiolet (rk) deel uit van de commis- Actueel In Trouw lazen wij nog een com mentaar van de "meditatie-domi nee" op de reactie van de bisschop pen. "Men kan wel zeggen dat de Ne derlandse bisschoppen er dit jaar voor gezorgd hebben, dat de her vormingsdag (31 oktober) ineens heel actueel is geworden. Opnieuw worden de gelovigen gebonden aan de transsubstantieleer ten aanzien van het avondmaal, "de wezenlijke .Prof. Runia .één weg de Open Brief, die hij met enkele andere uitgeweken of uitgewezen dissidenten dezer dagen schreef aan de vertegenwoordigers van de staten, die deelnemen aan de veihgheidsconferentie in Belgrado. In deze brief wordt gevraagd op deze conferentie het lot van de ver schillende Helsinki-groepen in de Sowjet-Unie aan de orde te stellen, te eisen, dat de gearresteerde leden van deze groepen worden vrijge laten en een internationale com missie in het leven te roepen, die de schendingen van de mensenrech ten in de Sowjet-Unie nader onder zoekt. Beroepingen Beroepingswerk: Hervormde Kerk - Aangenomen naar Maasdijk M. J. Kalvenhaar Nieuwleusen; be dankt voor Nieuw-Amsterdam M. J. Kalvenhaar, voor Delft C. van Evert Steenbergen; benoemd tot bedrijfspastor bij de stichting DISK (dienst in de industriële sa- tegenwoordigheid van Christus", zoals het heet, de exclusieve positie van de geordende en celibataire priester en de erkenning van de paus als aards hoofd van de kerk. Misschien dachten we te vroeg, dat het niet meer zo nodig was om met de Heer der kerk te bidden "dat zij allen één zijn". En R.P. van Lier (rk): "Die maaltijd des Heren, van wie is die nu toch eigenlijk? Van kerkelijke bewind voerders? Van apostolische suc cesoren? Of van Hem Die was. Die is en Die zijn zal?". menleving vanwege de kerken) te Nijmegen P. Polvliet Zaandam. Geref. Kerken: aangenomen naar Apeldoorn (geestelijk verzorger stichting "Casa Bonita") J. N. Na- mmensma Sneek. Geref. Kerken Vrijgemaakt: be dankt voor Dronten C. Bakker En schede. Geref. Gemeenten: bedankt voor Middelharnis en voor Nunspeet Chr. v. d. Poel Yerseke, voor Am sterdam-Noord en voor Scherpe- nisse J. Mol Rijssen, voor Krimpen aan de IJssel en voor 's Gravezande A. Moerkerken Nieuw-Beyerland, voor Poortvliet L. Blok Capelle aan de IJssel, voor Rotterdam-IJs- selmonde W. C. Lamain (Ver. Sta ten), voor Emmeloord J. C. We- strate (Canada). Geref. Kerken: aangenomen in het beroep voor de geestelijke verzor ging van de Nederlandse gemeen schap in Zwitserland J. A. A. de Boer, Haarlem. Oud-Katholieke Kerk: benoemd te Aalsmeer A. van den Hoek, priester in buitengewone dienst van het bisdom Haarlem. De bisschoppen van Nederland hebben hun gelovigen opgeroepen zich in hun eigen omgeving in te zetten voor de vreemdelingen. "Het kan niet met genoeg nadruk gezegd worden, dat de vreemdeling tussen christenen een onaanvecht baar recht heeft op een gelijkwaar dige plaats". "In ieder geval moeten christenen mensen van een ander ras of land zonder vooroordeel en wantrouwen tegemoettreden' De bisschoppen doen hun appèl in een brief ter gelegenheid van de "Dag voor de vreemdeling", zon dag 20 november. De brief zal wor den voorgelezen tijdens de vierin gen in dat weekeinde. De bisschoppen betreuren het, dat de meeste Nederlanders geen idee hebben van wat vreemdelingen door hun rijke cultuur, godsdien stige beleving en goede manier van omgaan met elkaar voor onze eigen maatschappij kunnen betekenen. De Lutherse Kerk van Australië en de Australische rk bisschoppen conferentie hebben eikaars doop erkend. De kerken verklaren dat deze erkenning de basis is waarop verder oecumenisch gesprek mo gelijk is. In ons land bestaat de erkenning al sinds de jaren 60 tussen de RK Kerk enerzijds en de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Evangelische Lutherse Kerk an derzijds. In 1974 werden ook de re monstranten daarbij betrokken. Bezinning De betrokken reformatorische kerken hebben positiever ge reageerd op de ontwerp- verklarin gen van "Intercommunie en ambt". De lutherse synode aanvaardt de verklaring van de commissie om dat de eenheid in Christus al gege ven is. De kerken moeten wel ko men tot erkenning van eikaars ambten. De broederschapsraad van de doopsgezinden wijst erop, dat daar al lang een open avondmaalsprak- tijk bestaat. De commissie had zich ook moeten uitspreken over de vrouw in het ambt, vinden de doopsgezinden. De gereformeerde synode acht de voorstellen van de commissie bij zonder geschikt om te dienen als uitgangspunt voor verdere bezin ning. Ze spreekt zich niet uit over gemeenschappelijke viering van het avondmaal en wederzijdse er kenning van ambten. De hervormde synode heeft, met een kleine minderheid tegen, de hoop uitgesproken dat ook in an dere kerken het open en oecume nisch avondmaal mogelijk zal wor den. Zij aanvaardt de ontwerp-ver- klaring als een uitdrukking van een Druk zoeken naar nieuwe dirigent LEIDEN - Na een jaar kan het jongerenkoor van de Vredeskerk wel zeggen dat het wortel heeft geschoten In Leiden-Zuid. Veel mensen zijn daar blij mee. Niet alleen omdat het koor door zijn bijdragen tot verleven diging van de samenkomsten de kerk goede diensten kan bewijzen, maar ook omdat het een grote groep jongeren samenbrengt die zich sérieus hiervoor willen inzetten en er nog plezier aan beleven ook. ADVERTENTIE Is Zwitserland uw reisdoel deze winter? Wij wensen u daar veel plezier. Maar laat dat plezier niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de postgiro mee. Elk Zwitsers postkantoor geeft u er maximaal 200 frank per kaart voor, op ver toon van uw giropas. Men kan u bovendien naar uw paspoort vragen. Goeie reis! Contant vreemd geld in meer dan 30 landen. Bloedarmoede niet door lood van Billiton" ARNHEM (SP) - De bloedarmoede van Arnhemse kinderen die rond het metallurgische bedrijf Bil liton wonen, is niet veroorzaakt door de looduitstoten van het be drijf, maar door andere (onbe kende) factoren. Tot deze voorlopige conclusie komt een werkgroep van deskundigen. Van de ongeveer 700 onderzochte kinderen van 1 tot 7 jaar is een aantal verwezen naar huisarts of specialist voor nader onderzoek. Het staat nu vast dat naarmate de afstand tot Billiton kleiner is, de loodbelasting toeneemt. Deze loodbelasting is blijkens het on derzoek niet zo groot dat een me dische behandeling van de kin deren nodig is. De onderzoekers tekenen er bij aan dat de veiligheidsmarge klein is. Er bestaat een kans op loodver- giftiging als door andere oorza ken de loodopname zou toene- Er zijn goede mogelijkheden om de looduitstoot van Billiton binnen internationaal aanvaarde normen te brengen. De overheid moet die normen snel gaan toepassen b|j het verlenen van vergunningen, aldus de werkgroep. Een onaan vaardbaar hoge loodneerslag daarmee kunnen worden vc komen. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer vijfhonderd dienstplichtigen, die deze week voor eerste oefening zijn opgekomen, hoeven maandag niet naar hun onderdeel terug. Ze kun nen wegens de onverwacht grote opkomst niet worden ingedeeld, zo heeft het ministerie van defensie gisteren bekendgemaakt. Uiterlijk vanmiddag hebben de dienstplichtigen te horen gekregen of ze hun dienstplicht niet hoeven te vervullen. Driehonderd dienstplichtigen van de laatste lich ting (1977-6) was al bericht ge stuurd, dat ze niet hoefden te ko men. Niettemin zijn er nu nog vijf honderd te veel. De uitverkorenen kunnen er ook voor kiezen twee maanden met be taald verlof naar huis te gaan en daarna alsnog de resterende diensttijd te vervullen. In september heeft zich eenzelfde situatie voorgedaan Toen konden 425 dienstplichtigen na eerste op komst naar huis. De „onverwacht grote opkomst" is te verklaren uit het feit dat de dienstplichtigen zich niet hebben gedragen zoals statisch was voor zien, aldus het ministerie. Een lich ting wordt een half jaar van tevoren vastgesteld en is bijna het dubbele van de werkelijke behoefte Nor maal gesproken valt het teveel af op grond van verlening van uitstel, vrijstellingen en wegens gewe tensbezwaren. "CARANSA"-DUIZENDJES: NUMMERS NU TE BOEK AMSTERDAM (ANP) - Het onderzoek naar de vier ontvoerders van de Amsterdamse zakenman Caransa en de tien miljoen gulden, waarmee zij in ruil voor zijn vrijlating verdwenen, heeft nog geen tastbaar resultaat opgeleverd. Een politie woordvoerder deelde gistermiddag mee. dat on geveer dertig man van de Amsterdamse recherche op de zaak zijn gezet. „Zij schuimen de hele stad af en controleren alles", zo zei hij Inmiddels heeft de politie de serienummers gekregen van de tienduizend bankbiljetten van duizend gulden, waarmee het losgeld is betaald. De HOUSTON - David, een Amerikaans jongetje dat allergisch i gewone lucht, heeft van de NASA een isolatiepak gekregen. Hiermee kan numm'erè"beslaan vrërtig"fSiióveïlen,' waarvan de Amsterdamse stads hij zich wat meer bewegingsruimte eeroorloven. Vroeger was hij door zijn drukken, thans boekjes maakt Deze zullen aan alle bankkantoren tr Nederland worden toegezonden. aangeboren afwijking genoodzaakt i n soort isolatieluchtbel te blijven. BELGRADO (Reuter) - De Belgi sche afgevaardigde op de con ferentie in Belgrado, Roger De- norme, heeft gisteren de com munistische landen ervan be schuldigd het recht op vrije me ningsuiting niet te eerbiedigen en misbruik te maken van psychia trische methoden bij het optreden tegen dissidenten. Denorme sprak zijn verklaring uit op een besloten bijeenkomst van een commissie van specialisten op het gebied van mensenrechten. De verklaring werd daarna aan journalisten overhandigd. Denorme haalde een verklaring aan van ondertekenaars van het Tsjechoslowaakse manifest over de mensenrechten „Charta 77", van wie er vier onlangs in Praag tot gevangenisstraffen zijn ver oordeeld. Hij maakte daaruit op dat vele duizenden Tsjechoslowa- ken bloot staan aan vervolging en discriminatie alleen omdat zij het niet met de autoriteiten eens zijn. Hij beschuldigde de communisti sche landen van het toepassen van een huichelachtige dubbele mo raal ten aanzien van kritiek, waarbij hij de Sovjet-afgevaar digde Yoeli Vorontsov citeerde. Wanneer het Oosten kritiek uit op „reactionaire kringen" in het Wes ten is dat onderdeel van de ideolo gische strijd voor de landen van het Sowjetblok, maar wanneer de westelijke landen de tekortko mingen op het gebied van de men senrechten aan de kaak stellen heet dat „psychologische oorlog voering, aldus Denorme. Hij verwierp het argument van het Sovjetblok dat de westelijke klachten inzake mensenrechten neerkomen op inmenging in bin nenlandse aangelegenheden. „Hoe kan men nu beweren, onder deze omstandigheden, dat het feit dat wij erop aandringen, bepaalde praktijken op de denetzijde van de rekening van Belgrado te schrijven die wij tegen de men senrechten achten, schadelijk zou zijn voor de ontspanning", zei De norme.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19