„Stam moet de kans krijgen strijd voort te zetten" Gerrit Wit: „Ik speel niet hard, soms wel gemeen' „Ik hou het voorlopig maar weer op C-elftaV CSKA P/Leiden geeft tegen winst uit handen VRIJDAG 4 NOVEMBER 1977 SPORT PAGINA 15 GerritWit:"Bij lende wedstrijd ga ik LEIMUIDEN - Qua pos tuur denk je eerder met een vrij of Romeins worstelaar van doen te hebben, dan met een voetballer van de afde lingsclub Kickers '69 Handen met de omvang van een kolenschop, en armen, die de dikte hebben bereikt van een stevige heipaal, terwijl zijn borstomvang en taille de af metingen hebben van een eikenhouten klerenkast uit grootmoeders tijd. Met dat li chaam deelde hij onlangs in een competitiewedstrijd van de Leids/Goudse afdeling een dreun uit aan een Stolwijk speler, die prompt daarop voor enkele tellen neer ging. Gerrit Wit werd resoluut door invaller-scheidsrechter Boers van het veld gestuurd en mocht zich onder de douche over zijn zonde bezinnen. Dat gebeurde in de achtste com petitiewedstrijd van Kickers '69 in dit seizoen. Gerrit Wit had echter in de acht wedstrijden slechts twee uur gespeeld. In de allereerste competitie-ontmoeting mocht Wit ook al voortijdig de kleedkamer opzoeken, omdat hij op een irritante wijze met de scheidsrechter in de clinch had gelegen. Zes wedstrijden leverde die schorsing toen op. Tegen Stolwijk mocht hij de wei weer in, maar ook toen stond het arbitrale gezag hem niet langer dan een uur 10e om tegen het balletje te schop pen. Het gevolg van dit laatste "geintje" is, dat Wit opnieuw voor lange tijd van voetbal verstoken zal zijn. Hijzelf verwacht pas in april 1978 weer te mogen voetballen. Dan zijn1 de twaalf wed strijden achter de rug, die de strafcommissie van de afde ling Leiden hem vermoede lijk voor zijn laatste wandaad zal opleggen. "Tja, het gaat dit seizoen geloof ik niet zo als het moet. Pas twee uur heb ik in deze com petitie kunnen voetballen. De laatste keer was het echt mijn schuld, maar die andere ke ren vond ik wel wat overdre ven. Ik praat te veel tijdens een wedstrijd. Zo ook de eerste wedstrijd van dit seizoen. Daar kreeg ik een of ficiële waarschuwing voor. En toen ik later "Goed zo" zei, werd ik eruit gestuurd. Waarom ik dat zei? Nou, iemand schoot de bal keihard tegen de scheidsrechter op en toen zei ik tegen die speler "Goed zo". Daar hoef je toch niet voor van het veld ge stuurd te worden?". Zijn ogen hunkeren zichtbaar naar bevestiging van die laatste woorden, maar hij er kent direct, dat zijn tweede schorsing (dit jaar) wel te recht was. "De linksback van ons kreeg van een Stolwijk speler een klap op zijn kop en dat kon ik niet hebben. Dus ik stap op die Stolwijker af en geef hem een knietje richting maag. Die vent gaat gelijk neer en maakt daarbij een hoop komedie en dat, terwijl ik hem nog niet eens goed had geraakt! Ik geloof ook, dat de scheidsrechters de pik op me hebben, doordat ik de gehele wedstrijd altijd maar aan het praten ben. Het berouw komt bij Gerrit Wit altijd na de zonde. Dan pas bemerkt hij hoe stom hij nu weer is geweest. "Meestal als ik na de wedstrijd onder de douche sta kom ik tot inkeer. Dan zie ik in, hoe ik mezelf heb misdragen. Maar in het veld hou je dat niet tegen, hè? Ze ker niet bij een achterstand, want dan begin ik nog meer en harder te praten. En als het een'vervelende wedstrijd is, dan ga ik schelden. En na trappen. Maar ja, in het veld besef je gewoon niet wat je doet". De schuld voor zijn voetbal zondes zoekt Gerrit Wit gro tendeels bij zichzelf. Daar naast echter twijfelt hij toch ook wel aan de capaciteiten en de onpartijdigheid van een groot aantal scheidsrechters. Zoals bijvoorbeeld de arbiter die in eerste instantie de wed- srijd tegen Stolwijk floot. Wit "Die.man, ik wil zijn naam niet noemen, (Eegdeman, red.) moest nu de onpartijdige scheidsrechter zijn. Nou aan mijn laars. Op het veld van Stolwijk had hij zelf reclame borden staan. Zoiets valt toch niet te rijmen. Of als we uit spelen hebben we vaak een scheidsrechter uit het dorp of stad van de tegenstander. Sommigen wonen zelfs tegen over het veld. Nou, dan heb ik mijn twijfels. Ik denk dat het afgelopen seizoen de besten naar de KNVB zijn gepromo veerd. Er moet een veel stren gere selectie komen. Er lopen er bij, die niet eens een da mesvoetbalwedstrijd kunnen fluiten. Maar gelukkig zijn er ook nog goede scheids rechters. Een oplossing voor het toene mend aantal strafzaken in het afdelingsvoetbal in de vorm zoals afdelingsvoorzitter Ad Dusée afgelopen maandag op de algemene vergadering voorstelde (het strafbankje) ziet Gerrit Wit ook niet zitten: "Dat is 's zomers wel aardig, maar 's winters is er met die kou geen beginnen aan. Nee, dan kan je beter nog twee scheidsrechters per wedstrijd nemen. Maar die zien mis schien ook weer veel te veel, want er gebeurt véél achter de rug van één arbiter, dat kan je van mij aannemen. Ik geloof, dat alle spelers het maar eerst eens bij zichzelf moeten gaan zoeken",zegtWit. Of Gerrit Wit ooit nog in het Leids/Goudse afdelings voetbal terugkomt weet hij niet. Dat hangt nog van di verse factoren af. "Ik train nu al een paar weken niet. Dat heeft toch geen zin. En wie weet kom ik na die schorsin gen niet meer in het eerste, of sterker nog, misschien wil de vereniging me niet meer heb ben. Maar daar maak ik me niet druk over, dan ga ik wel ergens in het vijfde spelen. Ik zie ook geen enkele eerste elf talspeler meer, behalve mijn zwager dan. Maar met hem praat ik niet over Kickers '69, want ik moet me toch een beetje groot houden". En als slot. "Ik ben geen harde voetballer, maar af en toe wel gemeen". WALTEROOMEN FRED FILIPPO BLIJFT BROODNUCHTER LEIDEN - Broodnuchtere jongen toch, die Fred Filippo. Liever dan openlijk na te genieten van zijn gladverlopen officiële debuut bij AZ'67, plaatst hij een kritische kanttekening. Vraagt hij zich af hoe het nou kon gebeu ren dat juist hij woensdagavond in Barcelona het veld op moest. Hij is tenslotte net een paar maanden bij UVS vandaan, pas 18 jaar en in het grote werk van de profvoetballers totaal onervaren. "Toch vreemd dat een club als AZ geen andere reserves heeft", stelt hij vast. "Misschien kan het niet anders of misschien komt het al leen maar doordat ze erg veel ver trouwen hebben in hun jonge spelers, maar vreemd blijft het. Voor hetzelfde geld hadden ze juist door mij toch de mist in kunnen gaan." Vooralsnog houdt Filippo het dan ook maar op de smalheid van de basis dat hij de kans kreeg zich te bewijzen op UEFA Cup-niveau, pas later beseft hij dat het voor velen iets geweest zou zijn uit wilde dromen. Zo uit de door het publiek te vaak genegeerde Kik kerpolder overstappen naar Nou Camp met 50.000 Spanjaarden op de tribunes; dat zie je normaal toch alleen in stripverhalen? Protest AZ nog niet verstuurd ALKMAAR - AZ'67 heeft het telegram, waarin het protesteert tegen de gang van zaken bij het nemen van de strafschoppen, die beslisten over de uitschakeling van de club voor het toernooi om de UEFA-beker door Barcelona woensdagavond nog niet verstuurd. De termijn van 48 uur waarbinnen het protest bij de UEFA moei zijn aangetekend, verstrijkt vanavond om acht uur. De Alkmaarders zijn bezig met het verzamelen van bewijsmateriaal. Hiervoor pleegt men overleg met een aantal spelregeldeskundigen, onder wie Joop Mar tens. De club wil niét alleen afhankelijk zijn van het raDDort van de officiële UEFA-waamemer bij de wedstrijd, de Fransman Koignon. Het protest van AZ betreft het feit dat de scheidsrechter^ de Schot Patterson de vierde strafschop van Olmo liet overnemen. Olmo had bij zijn eerste poging een schijnbeweging gemaakt, hetgeen reglemen tair niet is toegestaan. De scheidsrechter verklaarde na afloop dat hij al had afgefloten voor de bal genomen was. De Alkmaarders delen dit standpuntniet. Eigenlijk wel", lacht Filippo, maar dat is dan ook het enige spoortje van emotie waarvan hij blijk geeft. Hoewel hij net uit bed is gestapt na de vermoeiende terugreis en een lichte training, reageert de Leidse gymnasiumscholier voor het overige erg laconiek. Erg leuk na tuurlijk dat hij woensdagavond in mocht vallen voor internatio nal Hugo Hovenkamp; best aar dig ook dat hij uitgerekend tegen Barcelona met Cruijff en Nees- kens aan de bak moest. Waren die drie dagen vrijaf die hem waren toegesaan toch niet voor niets geweest." Filippo: "Maar eigenlijk vind ik in vallen maar niets. Daar ben ik al tijd al een tegenstander van ge weest, omdat je je in te korte tijd moet waarmaken. Al viel het nu wat de tijd betreft wel mee, want ik moest er tien minuten voor dé rust al in. Lang genoeg dus. Daarbij heb ik het niet moeilijk gehad. Ik moest rechtsback spe len en op die plek had ik geen directe tegenstander.Ik moest alleen de opkomende verdediger De la Cruz afstoppen, maar juist op het moment dat ik erin kwam begon AZ beter te draaien. Dus kreeg ik alle gelegenheid om te wennen. Naderhand heb ik van de jongens en van Kraay ook te horen gekregen dat ik lekker had Fred Filippo: "invallen vind ik eigenlijk maar niks" gespeeld. Leuk, maar daar ver bind ik toch echt geen conclusies aan. Vooral niet omdat de bles sure van Hovenkamp achteraf toch wel meeviel, al had hij een lelijk diepe wond onder zijn knie." Dat Filippo ook tegen PSV zal wor den ingezet, ziet hij zelf totaal niet zitten. "Ik hou het voorlopige maar weer op het C-elftal. Dat van woensdagavond beschouw ik verder alleen als een stapje in de goede richting. Het eerste jaar bij AZ was tenslotte ook bedoeld om ervaring op te doen." RIJSBERGEN Wim Rijsbergen kan voorlopig nog niet voetballen voor Feyenoord. De Leidse voorstopper zegt zelf in ieder geval de duels tegen Tel star en Volendam nog te zullen moeten missen, nu er vertraging is opgetreden in het genezings proces van zijn enkelblessure. Rijsbergen: "Tot volgende week mag ik zelfs nog niet eens trainen, want mijn enkel is nog steeds dik. Als ik er een poosje op heb gelo pen of op heb gestaan, merk ik dat ook onmiddellijk. Vandaar dat ik me voorlopig moet beper ken tot fietstrainingen: 's mor gans in de Kuip, 's middags, in Leiden, Erg vervelend, maar het kan niet anders. Als. ik het zou gaan forceren, zou ik met die en kel blijven sukkelen. En dat wil ik helemaal niet. Daarom denk ik dat het nog wel een week of drie duurt voor ik terugben." PAUL DE TOMBE Tegen mishandeling op en rond renbanen LEIDEN - De teleurstelling was overduidelijk van de gezichten van de Parker spelers af te lezen. Een comfortabel lijkende voorsprong hadden de Leidenaars tegen CSKA Moskou toch nog uit han den gegeven: 102-105. De Leidenaars waren tens lotte toch niet opgewassen tegen de perfekt uitge voerde man-to-man-ver- dediging van de Russische kampioensploeg. Hoe anders zag het er in de eerste helft nog uit. Leiden van start ge gaan met het bekende basisteam- Plaat, Bruinsma, Collins Bart- holome en Kop - nam snel een 6-0 voorsprong, die werd uitge bouwd tot 14-10 in de 5e minuut. In de zesde minuut nam de Russi sche coach de eerste van zijn vele wissels in deze wedstrijd: Mi chael Soesjov kwam in het veld voor de tegenvallende Eugenie Kovalenko. Ook Soesjov bleek in eerste instantie niet opgewassen tegen de soms fabelachtige acties die het trio Collins, Plaat en Bruinsma het Leidse publiek 1200 man voorschotelde. Bij de stand 20-18 vluchtte coach Alexander Gomolsky in een time out. Kip kon tegenover de 2.14 meter lange Russische center Sergei Kovalenko geen indruk wekkende rol spelen. Een spet- terharde "dunk" van Arthur Col lins bracht de stand op 32-20 voor Leiden. In deze fase van de strijd verbaasde Leiden het publiek met fantastische acties, doch verdedigingsfoutjes deden aan de totale show afbreuk. Dat nam niet weg dat bij tijd en wijle top- basketbalwerdgedemonstreerd. De rust brak aan met 62-45, een voorsprong voor Parker van 17 punten, vooral bijeengeschoten door de - alweer - uitblinkende Arthur Collins. Leiden startte in de tweede helft met Roy Leysner op de spel verdelersplaats van Mitchell Plaat. De ploeg begon zwak, maar herstelde zich snel, zo snel zelfs dat na een vijftal minuten spelen UTRECHT - De striemende klap waarmee Jan Stam zijn rijzweep door de vijf pagina's dikke krant joeg maakte in druk. De ex-garagehouder uit Soesterberg probeerde op deze wijze rechtbankpresident prof. mr. V. J. A. van Dijk uit Utrecht duidelijk te maken hoe er in Nederland met draf- en renpaarden wordt omgesprongen. Leiden gaat scoren tegen CSKA Moskou. de stand 74-53 op het scorebord prijkte. Bruinsma en Bart- holome, die vooral verdedigend een grandioze wedstrijd speelde (12 rebounds!) waren in die fase de uitblinkers CSKA kwam ech- ter terug. En hoe! Waar zij in de eerste helft teveel aandacht aan het slechte fluiten van arbiter van der Tas, hadden besteed daar concentreerden zij zich in de tweede helft meer op het spel zelf Een vanaf de 10e minuut perfect uitgevoerde man-to-man verde diging (stand 86-75) deed CSKA naderen van 90-85 tot 92-91 in de 15e minuut. Leiden had toen al Peter Kop en Vic Bartholome met 4 persoon lijke fouten in het veld, terwijl de Russische lange mensen niet ge plaagd werden door een fouten- last. Met nog 2 minuut 10 seconden te spelen-scoorde spelverdeler Vla dimir Gomelsky van CSKA het 100e punt: 94-100. De spanning was te snijden. Collins maakte voor Leitien de 100 vol met nog 14 seconden te spelen. De extra vrije worp die hij wegens een Russi sche persoonlijke fout kreeg toe gewezen werd ook verzilverd Bij de stand 101-104 kreeg Sid Bruinsma met nog 2 seconden te spelen, twee vrije worpen te ne- men. Hij benutte de eerste, maar maakte bij de tweede worp een voetfout De teleurstelling van het publiek ontlaadde zich op het hoofdarbiter Van der Willige. In de tumulteuze laatste twee se conden scoorde CSKA Moskou nog één punt, zodat de eindstand 102-105 werd voor de Russische ploeg, die zo knap terug kwam na een achterstand van 21 punten. Bij Leiden kwamer de punten uit handen van: Collins 36. Bruinsma 33. Plaat 13. Weemhoff en Kop ieder 6. Leysner en Bart holome ieder 4. Bij CSKA waren Alexander Goesev, Victor Pe- trakov en Eugenie Kovalenko metieder20puntentopscorer. JOS KALDENHOVEN. De 57-jarige Jan Stam strijdt al ja ren tegen de mishandeling, die er volgens hem plaatsvindt op en rond de renbanen. In samen werking met de belangengroep "Recht voor al wat leeft", maar ook als een eenzame kruisvaar der, komt hij op voor het draf- en renpaard. Beschuldigt vooraan staande personen uit de Neder landse draf- en rensport (NDR) er van wantoestanden te tolereren en wijst "Herr Doktor" Bemhard Plagemann aan als de boos doener, die al gif spuitend in Ne derland onbevoegd de dierge neeskunde beoefent. Maar omdat Jan Stam zich tijdens zijn kruistocht niet altijd even di plomatiek uitlaat, kwetst hij per sonen. Zo voelen de heren C. Berg (functionaris van de NDR) en H. J. Pools (pikeur) zich door uitlatingen van Stam beledigd. Beide heren onderstrepen het standpunt van de NDR, waarin wordt gesteld dat Stam in zijn strijd zo ver gaat, dat hij met insi nuaties en scheldpartijen de grenzen van het fatsoen over- schrijdt en de eer en goede naam van de sport en haar organisatie aantast. Jan Stam blijkt er nauwelijks van onder de indruk. Ook gistermid dag in de rechtzaal - door de NDR in een kort geding gedaagd - zette de man uit Soesterberg op zijn bekende emotionele manier de strijd voort. Soms met over slaande stem, vertelde hij hoe hij onlangs had gezien hoe een paard werd afgeranseld, hoe er in Em- meloord met zijn aanklacht tegen pikeur Geertsen is gerommeld en hoe bij een paard van Glim merveen door Flagemann een dag voor de wedstrijd een injectie werd toegediend en de Duitse dierenarts vervolgens verzocht uit zijn naam honderd mark op het dier in te zetten en het dier inderdaad de race won. Recht bankpresident prof. mr. V. J. A. van Dijk gaf Stam hiermee even de kans zijn hart te luchten. Eerder had mr. J. A. F. Boor al na- - mens Stam gezegd dat het er niet om te doen is de NDR te beledi gen, maar dat het gaat om de be scherming van de paarden in de topsport. "Stam is er van over tuigd dat er iets mis is en dat de misstanden vooral worden ver oorzaakt door de financiële be langen die er meespelen", aldus de raadsman, die aanvoerde dat Stam er van overtuigd is dat er roofbouw wordt gepleegd op achtjarige paarden. Door het toedienen van stimule rende middelen zouden deze paarden m twee achtereenvol gende koersen kunnen worden ingezet. Bovendien wordt er ge werkt met verdovende middelen om geblesseerde paardemtoch te kunnen laten starten. De tucht maatregelen, die de NDR neemt tegen de overtreders van het ver bod op doping en tegen een overmatig gebruik van de zweep, zijn onvoldoende, zo meent mr. Boor. De raadsman verzocht de president cm de zaak door te verwijzen naar de meervoudige rechtkamer. "Een kort geding is niet de ma nier", verduidelijkte mr. Boor la ter. "De heer Stam moet een eer lijke kans krijgen zijn strijd tegen het mishandelen van dieren voort te zetten. Het horen van getuigen is ui dit geval erg belangrijk" Tijdens het kort geding had mr. Boor al enkele schriftelijke ge tuigenverklaringen overlegd, om aan te tonen dat Stam niet zomaar een doordravende paardenlief- hebberis. Andere eisen Daarom ook stelde Stams raadsman tegenover de eisen van de NDR en de heren Berg en Pools een aantal andere eisen. Zoals een verbod op het gebruik van de zweep. Een verbod om paarden twee dagen achtereen aan races te laten deelnemen en een veroordeling van het pas sieve dopingbeleid dat de NDR zou voeren. Jonkheer mr. J. L. Huydecoper, die namens de eisers optrad, liet weten dat vol gens hem aan de eisen van Stam niet tegemoet gekomen kan wor den. Bovendien bestreed hij het directe belang van Stam bij, bij voorbeeld een verbod op de zweep in de draf- en rensport. "De heer Stam is iemand, die z'n tegenstanders wantrouwt Wie het niet met hem eens is, is dus een slechterik. Die houding is begrijpelijk, maar geen excuus, want objectief bezien is er geen aanleiding om aan de goede trouw van de Nederlandse Draf- en Rensport te twijfelen", aldus mr.Huvdecoper Vervaarlijk zwiepend met de zweep hield Jan Stam vol dat er wel de gelijk redenen genoeg zijn om diezelfde NDR nader aan de tand te voelen. Daarom ook hoopt de man. die prins Bemhard ooit ver zocht de jaarlijkse "Gouden Zweep" niet meer uit te reiken, dat hem een nieuwe kans wordt geboden om zijn beschuldigin gen hard te maken. Prof. mr V. J A van Dijk doet op dinsdag 15 november uitspraak. HANS SOETERS

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15