Initiatief voor betaalbare koopwoningen in Leiden Maatstaf voor service» Gevecht rond riolering nog niet ten einde Opbouwwerk woonwagen centrum op de tocht Fusie van energie bedrijven binnen vijf jaar mogelijk VRIJDAG 4 NOVEMBER 1977 PARTICULIERE ORGANISATIE BOUWT IN COÖPERATIE-VORM ADVERTENTIE Pitcige piepkleine pikzwarte pilletjes. LEIDEN - De landelijke bouwvereniging 'Kasko' - een par ticuliere organisatie die in coöperatie-vorm betaalbare koophuizen bouwt - heeft plannen om in de regio Leiden een project van de grond te brengen. De plannen zijn nog in een eerste stadium en daardoor betrekkelijk vaag, maar initiatiefneemster Yvonne Krol uit Leiderdorp geeft ze grote kans van slagen. "Ik weet bijna zeker dat het zal lukken", zegt ze. Yvonne Krol wil via de publiciteit proberen belangstellenden voor dit project bijeen te brengen. Ze vertelt dat er mogelijkheden zijn om plannen te maken als zich minimaal tien gegadigden mel den. Vanaf een dergelijk aantal is "Kasko" in staat met gegadigden een project op te zetten. Gezien de ervaring in andere plaatsen verwacht de bouwvereniging ze ker grotere belangstelling. Purmerend Kasko is ontstaan uit een plaat selijk project in Purmerend. Daar organiseerden ontevreden huurders zich om gezamenlijk koopwoningen te bouwen. Door de collectieve aanpak met een grote mate van zelfwerkzaam heid kon men goedkoper bouwen dan normaal. De kosten worden verder gedrukt doordat de woningen onaf - dus casco - worden opgeleverd. Een aantal voorzieningen - vanaf schilderwerk en behangen tot het Belangstellenden plaatsen van deurkozijnen afmonteren van elektrische in stallaties - doet men zelf. De mate van afbouw die de opdracht gever/koper zelf ter hand neemt, kan nog variëren. Hoe meer men - binnen bepaalde grenzen - zelf doet, hoe meer men bespaart. Het Kasko-project in Purmerend - waar inmiddels de eerste wonin gen gereed zijn - heeft een vervolg gekregen met een project in Al- merehaven en daarnaast werkt men aan plannen in Amsterdam, Aalsmeer en Zoetermeer. Via het initatief van Yvonne Krol zou vervolgens ook in Leiden iets van de grond moeten komen. Het gaat in alle gevallen om pre miekoopwoningen Opzet Yvonne benadrukt dat de opzet van Kasko een koopwoning eigenlijk voor alle inkomensgroepen mo gelijk maakt. Volgens haar kan men al vanaf een inkomen van 22.000 gulden deelnemer zijn. De belangstellenden komen echter uit alle inkomensgroepen. In zijn algemeen stelt 'Kasko' dat de kosten van het eigen huis door de collectieve aanpak en zelf werkzaamheid 20 a 30 mille lager liggen dan wanneer men normaal een premiekoopwoning laat bouwen. In Purmerend lagen de prijzen tussen 114.000 en 130.000 gulden. Naast de lagere kosten geeft het bouwen in Kasko-verband de opdrachtgever/koper van een huis een grotere invloed op de opzet van de woning. Men kan door de nauwe betrokken heid bij de plannen gemakkelijker eigen woonwensen realiseren. 'Kasko' zegt van zichzelf dat ze als het ware woningwetwoningen in de koopsfeer bouwt. "Woningen voor de lagere inkomens worden door ops gerealiseerd in de koop sector' schrijft men in een bro- schure. Belangstelling Yvonne Krol is overtuigd dat voor deze opzet ook in Leiden belang stelling moet bestaan. "Als ik kijk hoe sommige mensen hier wo nen, moet het voor velen aan trekkelijk zijn dat ze tegen een goedkopere prijs kunnen bou wen en hun woonwensen kunnen realiseren", meent ze. Over de mogelijkheden waar in de regio Leiden gron dbeschikbaar zou zijn, kan ze nog niets zinning zeggen. "Er is nog met geen en kele instantie contact geweest. Ik moet eerst afwachten hoe de be langstelling is. Pas dan gaan we bns oriënteren", aldus Yvonne Krol. deze bouwplannen kunnen contact opnemen met de bouwvereni ging Kasko' via postbus 212 in Purmerend. Yvonne Krol zelf woont in de Leeuwerikstraat 3 in Leiderdorp. LEIDEN - De jubilerende vereniging "Oud Leiden" blijft deze week Actief. Nadat een delegatie van het bestuur eerder deze week Leidenaars bezocht die geboren waren op de oprichtingsdatum van de verenigingging men gisteren op bezoek bij de oudste leden. Dat waren de heren F. H. Nieuwenhuizen en W. C. Braat, beiden uit Oegstgeest en mevrouw A. Groen uit Noordwijk. Laatstgenoemde is het alleroudste lid: vanaf 1927 staat zij al bij de veren iging ingeschreven. De heer Braat (op de foto rechtsis lid van verdienste en tevens oud-voorzitter van "Oud Leiden. Links op de foto de huidige voorzitter de heer van Dongen. LEIDEN - Binnen vijfjaar moet het mogelijk zijn om de energiebe drijven van Leiden, Delft, Dord recht en Gouda samen te voegen tot één groot energiebedrijf. Tot die conclusie komt een amb telijke provinciale werkgroep in een gisteren gepubliceerd rap port. Vorige week kwamen vier wethouders van de betrokken gemeenten al tot de conclusie dat samenwerking mogelijk zou ADVERTENTIE Trek er eens een paar dagen tussenuit met eenNS-Minitrip. Tientallen mogelijkheden voor een extra vékantietje, zoals: 3 dagen Montferland va. f 109,- 3 dagen Twente v.a. f 111 5 dagen Zuid Limburg v.a. f 197,- 5 dagen Waddeneilanden v.a. f 170,- Ook ruime keuze in weekendrei zen naar boeiende steden in binnen- en buitenland, bungalowreizen en 8-daagscNS-appartementcnreizen. Alle informatie in de brochure "NS-Minitrips 77/78" opdestations. kunnen zijn Een plan om de hele energievoor ziening in Zuid-Holland vanuit één organisatie te regelen is niet mogelijk gebleken omdat zowel Rotterdam als Dén Haag daar voor geen belangstelling hadden. De vier overige gemeenten lieten daarop een werkgroep onderzoe ken of men desondanks tot een fusie van de bedrijven zou kun nen komen. De werkgroep heeft nu voorgesteld elk de gingsgebieden voorlopig een dis trict te laten zijn van het nieuwe bedrijf. Dat nieuwe bedryf zou "Gemeenschappelijk Energie bedrijf Zuid-Holland" moeten gaan nemen. Delft zou de juridi sche zetel" worden en Dordrecht de centrale bedryfszetel met het hoofdkantoor. Het bedrijf krijgt tot taak elektrici teit en gas te leveren aan 129 ge meenten met in totaal anderhalf miljoen inwoners. In het overleg zijn de centrales voor overheids personeel betrokken. Aange drongen is op duidelijke uit gangspunten voor 't personeels beleid. LEZERS SCHRIJVEN De Jager contra gemeente Woonwagenbewoner De Ja ger en de gevolgen van zijn con flict met de gemeente Leiden: een plas met faecaliën. DEN HAAG/LEIDEN - Nog al tijd duurt het gevecht voort tussen woonwagenbewoner Roger de Jager en de ge meente Leiden over de vraag wie de aansluitingskosten moet betalen van De Jagers woonwagen op een riolering en het elektriciteitsnet. De president van de Haagse rechtbank, mr. Blaauw werd gisteren voor de derde maal met dit probleem gecon fronteerd. De rechter had drie weken ge leden bij een bezoek aan de woonwagen van De Jager (op een terrein bii het Schutters veld) de partijen tijd gegeven om tot een minnelijke schikking te komen. Dat is niet gelukt. Tijdens de tweede zitting van het kort geding dat door de woonwagenbewoner tegen de gemeente is aange spannen, bleken de partijen niet nader tot elkaar gekomen te zijn. Goedkoop Wel was de gemeente er inmid dels achtergekomen dat voor aansluiting op een riool een betrekkelijk goedkope oplos sing mogelijk is. De woonwa gen zou namelijk aangesloten kunnen worden op het riool van de aangrenzende kleuter school, die uiteindelijk op de Morssingel loost. Kosten daarvan: 2000 gulden, en als De Jager zelf het grondwerk verricht: 1000 gulden. Bo vendien moet hij het niveau van zijn toilet vier centimeter verhogen. De Jager en diens raadsman, mr. Spijker lieten gisteren blijken een dergelijke oplos sing te willen accepteren. Maar zij bleven bij hun stand punt dat de gemeente de kos ten moet betalen. En r de gemeente bleef mr. De Ruijter de Wildt het tegendeel beweren. Dezelfde tegenstel ling bestond er over de kosten van de al wel gerealiseerde aansluiting op het elektrici teitsnet van de woonwagen De leverancier krijgt nog 2700 gulden en wordt ongeduldig. "Misbruik" Mr. De Ruijter de Wildt wees erop dat de commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland heeft bevestigd dat de kosten van aansluiting niet door middel van de al gemene bijstandswet betaald kunnen worden. Hij ver baasde zich erover dat De Ja ger wel een "luxe stacaravan heeft kunnen betalen en een uitbouw. Waarom moeten de meest primitieve voorzienin gen dan door de overheid be taald worden? Dat is mis bruik maken van de sociale wetgeving", aldus de raadsman van de gemeente. Mr. Spijker betoogde dat wan neer de gemeente de kosten niet voor haar rekening neemt, de impasse voort duurt: De Jager heeft het geld niet om een voorschot te be talen, zoals door de gemeente geèist wordt. Hij herinnerde eraan dat de commissaris van de koningin ook heeft gezegd dat de aansluitingen een "gemeentelijke taak" zijn "Dus komen de kosten ten laste van de gemeente. De gemeente ontkent hier enige taak te hebben en zo is De Ja ger in een vicieuze cirkel be land". Over een week doet mr. Blaauw uitspraak. Tunneltje Tot onze verbazing lazen wij in het stukje "Koningstraat is voor tun neltje". dat u stelt, dat de bewoners van de Koningstraat voorstander zijn van het omstreden tunneltje bij de Marnixstraat. Dit is echter niet waar. De bewoners van het plan gebied D (en niet alleen de bewo ners van de Koningstraat) stelden nadrukkelijk dat een tunnel een goede oplossing is voor een veilige oversteek van de Willem de Zwijge rlaan. Deze oplossing moet wel in overeenstemming zijn met de wen sen van de omwonenden. De tunnel zoals die nu is gepland, is voor hun onaanvaardbaar. Bovendien is ook gesteld dat er eerst een oplossing moet komen voor de toename van de verkeersdrukte in de Koning straat. De wensen van onze buurt mogen geen stempel drukken of andere buurten, zoals bijvoorbeeld omwonenden van Marnixstraat. E. Kaken, Willemstraat 12; C. Over- duin Willemstraat 8 Leiden. Zakennieuws LEIDEN - Vanavond opent de sherry bodega 't Vattegat aan de Garenmarkt het nieuwe bierlokaal. In het lokaal zijn meer dan honderd soorten bier aanwezig, waaronder vier soorten op tap. Het bierlokaal is dagelijks geopend van vier uur 's middags tot een uur 's nachts. Ook vanavond opent Schoon- dergang aan de Lange Mare 67 een nieuwe winkel: de zogenaamde "Kook-shop". Te koop zijn er ge reedschappen en apparatuur om te koken, te bakken en te braden in eigen huis. Meningsverschil over nieuwe welzijnswerker LEIDEN - Het welzijnswerk op het woonwagencentrum dreigt op de tocht te komen staan. Er is een groot verschil van mening ont staan tussen het dagelijks be stuur van Regionale Woonwa gencentra rayon Leiden en de Stichting Samenlevingsopbouw Woonwagencentrum over de vervulling van de vacature voor een sociaal-cultureel werker/op bouwwerker op het centrum. Sinds het vertrek van de vorige op bouwwerker, Frans van Hel- lemondt, in mei van dit jaar is Roger de Jager als welzijn swerker op het woonwagencen trum werkzaam. Aanvankelijk als waarnemer, later, na een open sollicitatieprocedure, voor vast. Volgens de Stichting Samen levingsopbouw was hij de meest geschikte kandidaat. Het dagelijks bestuur van Regio nale Woonwagencentra (beheer der van het centrum) meent ech ter dat De Jager niet benoemd mag worden. Binnen het bestuur heerst namelijk de opvatting dat het beter zou zijn een welzyn- swerker aan te stellen, die zowel op heb woonwagencentrum als in de wijken Groenoord en Lei den Noord werkzaam zou zijn. Dat werkt volgens het bestuur in tegratiebevorderend. Bovendien vindt men één functionaris op ongeveer 80 gezinnen, "dit in vergelijking met de in de nabij heid van het centrum gelegen woonwijken Groenoord en Lei den Noord met eveneens een zwak sociale structuur" weinig verantwoord. Daar komt nog bij dat De Jager be noemd is zonder dat het dagelijks bestuur van Regionale Woonwa gencentra daarover is ge raadpleegd. Aangezien voor het dagelijks bestuur de geschikt heid van De Jager niet vast staat, meent men niet te kunnen in staan voor de financiële con sequenties van de benoeming. Met andere woorden; voorlopig zou de Stichting Samenlevings opbouw Woonwagenwerk voor de personeels kosten van De Ja ger moeten opdraaien. Het dagelijks bestuur van Regio nale Woonwagencentra, waarvan wethouder Oosterman voorzitter is, heeft inmiddels aan de minis ter van CRM laten weten niet be reid te zijn de nieuwe sociaal-cul tureel werker-opbouwerker van het centrum te subsidiëren. Wethouder Oosterman zei gister avond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor sa menlevingsopbouw dat het da gelijks bestuur met CRM in be spreking is over de vraag hoe in de toekomst het welzijnswerk van het woonwagencentrum het beste kan worden georganiseerd. Overigens zal, als De Jager z'n aanstelling mag behouden, CRM voor 95 procent en Regionale Woonwagencentra voor 5 pro cent subsidiëren in de personeel- kosten. Daarover zal in elk geval een uitspraak moeten worden gedaan door de vertegenwoordi gers van de zestien gemeenten, die bij Regionaal Woonwagen centra rayon Leiden zijn aange sloten. De voorzitter van de Stichting Sa menlevingsopbouw Woonwa genwerk, Ronald de Vries, zei gisteravond in de veronderstel ling te leven dat de stichting zelf standig tot de benoeming van een nieuwe opxouwwerker mocht overgaan. Wethouder Oosterman bestreed hem daarin met de op merking dat bij elke nieuwe vaca ture overlegd moet worden met het dagelijks bestuur van Regio nale Woonwagencentra en CRM. De gemeenteraadsleden Hilda Pas- schier (PSP) en Frits van Oosten PPR) dronge er bij Oosterman op aan in elk geval binnen Regionale Woonwagencentra te bewerk stelligen dat Roger de Jager voorlopig voor twee jaar op het centrum wordt aangesteld. Tus sentijds zou dan, in overleg met de Stichting Samenlevingsop- ADVERTENTIE Hilda Passchier bouw Woonwagenwerk, bekeken kunnen worden hoe het welzijn swerk op het centrum definitief georganiseerd zou moeten wor den. Inmiddels hebben het bestuur van het clubhuis De Boei in de wijk Groenoord en het buurtcomité "Groenoord" zich aan de kant van de Stichting Samenlevings opbouw geschaard. In een brief aan de stichting schrijven zij dat er een aparte formatieplaats voor een opbouwwerker op het woonwagencentrum in stand moet worden gehouden, "aange zien er voor de werkers in Groenoord en Noorderkwartier al meer dan genoeg werk aan de winkel is". Het bevorderen van de integratie, aldus de briefschrijvers, zou bin nen de taakomschrijving van de nieuwe opbouwwerker kunnen vallen. Overigens vinden zij het niet juist dat de zaak buiten Groenoord om is gegaan. De uitlatingen van wethouder Oosterman in de brief van het dagelijks bestuur van Regionale Woonwagencentra aan CRM over de zwak sociale struc tuur en het buurtcomité be treurd. Mercedes-Bcnz is dc maatstaf voor pcrfektie.Maar niet alleen de auto zelf, ook de nazorg, garantie en service zijn maat gevend. Vanzelfsprekend duurt de garantie een vol jaar, ongeacht het aantal kilometers. En uiteraard is de mate van service, waarin de Mercedes eigenaar zich mag verheugen, hóóg te noemen. Door het grote aantal dealers is er altijd een service-punt vlakbij. En bij onverhoopte pech onderweg kunt u rekenen op Mercedes' 24-uurs nooddienst, die overal snel te hulp schiet. Ook het gewone onderhoud verloopt bij Mercedes snel en goed. Dank zij dc makke lijke uitwisselbaarheid van de onderdelen, de diagnose-stekers voor zeer snelle, feilloze motorkontrole, de komplctc onderdelen- voorraad en dank zij het speciaal opgeleide personeel, wiens kennis voortdurend up-to-date gehouden wordt. Zo bent u ervan verzekerd, dat dc kosten altijd zo laag mogelijk zijn en dat u nooit lang op uw wagen hoeft te wachten. Want bij een sublieme auto hoort sublieme service, vindt Mercedes. McrccdcS'Benz B.V. L.I.A.M. id. 01720- 73344. Sm 81, tel. 02522-19124.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11