Baader cs liepen lang rond met zelfmoordplannen De eerste en grootste detective ter wereld De oktoberrevolutie: succes en mislukking tegelijk Regering bestrijdt legende van moord Vonnis van Patricia Hearst bekrachtigd Overeenstemming Veiligheidsraad T-Tet Beste EUROPA MEUBEL Conflict Hoorn van Afrika toegespitst DONDERDAG'3'NOVEMBER 1977 BUITENLAND PAGINA V De Russische president Leonid Breznjev, die gisteren overigens het voorstel deed alle kernproevén stop te zetten. Zijn plan is in het Westen met instemming ontvangen. Amerikaanse err Britse on derhandelaars in Genéve over beperking van kernwapens ver klaarden dat een verdrag met Moskou over een verbod op alle kernproeven nu binnen handbereik kan liggen. Zij verwelkomden de voorstellen Breznjev als een doorbraak in de onderhandelingen. In Washington verklaarde minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance dat de redevoering van Breznjev een toenadering betekent tot de ideeën van Carter over dit onder werp. President en partijleider Leonid Breznjev zei gisteren in zijn her denkingsrede ter gelegenheid van de 60ste verjaardag vaft de ok toberrevolutie dat de Sovjet-Unie bereid is toe te werken naar een akkoord waarin alle nucleaire mogendheden zich verplichten de verder produktie van kernwapens volledig te staken. Hij sprak over zowèl atoom-, waterstof-, als neutronenbommen. Dé kern- mogendheden zouden zich tevens kunnen verplichten hun be staande kernwapenpotentieel geleidelijk te reduceren, "totdat er niets meer over blijft", De Russische leider pleitte voor het stopzet ten van de bewapeniilgswedloop tussen Oost en West. DEN HAAG (ANP) - De Sovjet- Unie viert maandag officieel haar 60ste verjaardag als een trotse, Taadselachtige super mogendheid die zich ver ver heven heeft boven het puin van 1917 maar die even ver verwij derd lijkt van de dromen die de revolutie deden ontvlammen. Met een speciale Russische ge fascineerdheid voor verjaarda gen, belooft het huidige feest een groot spectakel te worden met een traditionele parade op het Rode Plein die alle voor gaande gelegenheden ruim schoots zal overtreffen. Het vormt ook een belangrijke mijlpaal voor de onbetwiste en hoogste leider van het land, de 70-jarige president en com munistische partijleider^ Leonid Breznjev. Na alle -ge ruchten over een slechte ge zondheid en een kwijnende machtspositie is Breznjev in dit feestjaar sterker teruggekomen dan ooit. Hij zal op de hoogste trede staan van het podium bij Lenins graf en hij zal zich bevestigd weten door de troepen en de wapens die aan hem voorbijtrekken. Hij kan ook de hiaten overzien in de buitenlandse communis tische delegaties die de parade bijwonen en de gesloten lippen van enkele onafhankelijk den kende Eurocommunisten en voorwenden dat het com munisme nog steeds een gou- "den boog is die stevig gegrond vest is in de zwarte Russische aarde. Maar verjaardagsfeestjes zijn prettige zaken en het is weinig aannemelijk dat iemand Breznjev zal wijzen op de afwe zigheid van een delegatie van 's werelds grootste communisti sche land, China, of op de veel zeggende blikken van de Ita liaanse, Spaanse en Franse communistische partijleiders. Nieuwe staatsvorm In oktober 1917 stelde de Russi sche revolutie zich als taak het ^heppen van een model voor alle volkeren op aarde, een poli tiek zowel als een economisch model, een nieuwe vorm van beschaving. Waarnemers die de toen vastgestelde criteria voor het licht houden menen dat de afgelopen zestig jaar, tragisch onderbroken door bloedige fasen, eensdeels een succes, anderdeels een mis lukking zijn geworden. In de preambule van de nieuwe grondwet van de Sovjet-Unie wordt, in een overzicht van zes tig jaar historie, gesteld dat het doel van de oktoberrevolutie was "een nieuwe staatsvorm" te creèren, onder leiding van "de voorhoede van het volk" (de Communistische Partij) een "sociaal-politieke eenheid van de Russische samenle ving" te scheppen, een "authentieke democratie" en tenslotte een nieuw soort mens te maken, "de burger van de communistische maat schappij". Het wordt door niemand betwist dat de Sovjet-Unie op het eco nomische vlak spectaculaire vooruitgang heeft geboekt. Ze deed als eerste een geslaagde poging de ruimte te bedwin gen, nog voor het in technolo gisch opzicht hoogst ontwik kelde land ter wereld, de Ver enigde Staten. Ook kan Mos kou indrukwekkende statis tieken tonen van bijvoorbeeld het percentage dokters op de totale bevolking, het leren le zen en schrijven van de bur gers, het verhogen van het ge middelde levenspeil, vooral de laatste jaren. Maar de vraag of deze vooruit gang de vrucht is van het poli tieke systeem, of dat ze ook binnen een geheel andere maatschappelijke context had kunnen worden verwezenlijkt, wordt door velen niet beant woord. Het antwoord kan posi tief of negatief zijn, gezien te gen de achtergrond van de ge kozen criteria. Op het politieke vlak hangt alles af van de definitie die de waar nemer geeft van het begrip de mocratie. Voor een geest die gèvormd is naar het Griekse ideaal van de democratie is het Sovjet-systeem een misluk king. wat geïllustreerd wordt door de tragedies die de zestig jaar geschiedenis hebben afge bakend: hongersnood, ge dwongen collectivisatie van het platteland, uitroeiing van miljoenen mensen. Neemt men daarentegen als uitgangspunt dat het collectief voorrang heeft boven het individu, dan zijn de successievelijke fasen (gekenmerkt door vier grond wetten, 1918, 1924, 1936 en 1977) de fasen van een opmars naar de stichting van een com munistische samenleving, een lichtende ster aan de hemel die de dode of stervende sterren uit het verleden vervangt. Nieuwe mens Blijft de laatste analyse: is er een niéuwe mens geboren? Heb ben de afgelopen zestig jaar de nieuwe mens doen rijpen die Lenin en zijn kameraden wen sten? Kritisch ingestelde waarnemers laten niet af erop te wijzen dat de boerenstand uiterst moeilijk in het systeem is geïntegreerd, dat de nationa liteiten die de 15 republieken en 8 autonome gebieden vor men in feite in een gietvorm zijn gegoten, en dat de absolute communistische mens dus nog geboren moet worden. Dit neemt niet weg dat de Sov jet-Unie met haar systeem voor bepaalde landen, bepaalde volken en bepaalde individuen een "begoochelend voorbeeld" is, het "grote licht" dat in 1917 in Oost-Europa is opgegaan ea dat voortaan de aarde verlicht. Lenin De stichter van de Sovjet-Unie, Wladimir Iljitsj Lenin, heeft zich nooit een beeld kunnen vormen hoe zijn staat er na 60 jaar Sovjet-heerschappij zou uitzien. Een dag na de ge slaagde revolutie, 1 succes begon met de bestor ming van het winterpaleis in Petersburg, hield hij zich bezig met de dringendste taak, het beëindigen van de oorlog. Hij schreef zijn "decreet over de vrede" neer, dat Breznjev als basis ziet voor zijn vredespoli tiek. "Alle macht aan de Sov jets" had Lemn voor de revolu tie geëist. (De Sovjets waren raden van arbeiders, soldaten en boeren). Dat betekende in Lenins woorden "de radicale reorganisatie van het volledige oude staatsapparaat, dit bu- reaucratenapparaat, dat alle democratie tegenhoudt". De Sovjets van allerlei niveaus komen heden ten dage nog maar zelden bijeen en besluiten worden unaniem genomen. De bureaucratie opzij zetten is onmogelijk gebleken, zo zeg gen waarnemers. Lenin had de onteigening van de landerijen van de grootgrond bezitters geëist en de nationali sering van alle gronden, van alle banken en van de belang rijkste takken van industrie, de invoering van arbeiders- controle op de produktie en de verdeling van de produkten. In de huidige Sovjet-Unie bestaat op onbeduidende schaal nog privé-eigendom, maar voor de verzorging van het land ge stichte enorme kolchos- boerderijen bieden nauwelijks nog gelegenheid tot economi sche bezigheden voor het indi vidu. Een groot aantal ministeries be stuurt met een reusachtig ap paraat de steeds moeilijker te hanteren economie via centraal uitgevaardigde directieven. Geweldige industrie-comple xen zijn aangelegd. De Sovjet-burger Maar dagelijks is de ontoe reikendheid manifest. Ook 60 jaar na de revolutie staat de Sovjet-burger voor alles in de rij. Vaak is daarbij niet duide lijk of er een tekort aan waren is, of er te weinig winkels op de juiste plaats staan, of dat slechts het bureaucratische systeem verkeerd is. De Russi sche burger neemt het met een verbazingwekkende gelaten heid. Veel gezinnen verdienen ruimschoots meer dan wat ze bij het stokkende aanbod van waren kunnen uitgeven. Ze sparen voor een auto of voor de coöperatieve woning, die on danks het genaaste grondbezit praktisch een eigen woning is. Op veel terreinen van de indu striële produktie heeft de Sov jet-Unie de eerste plaats in de wereld bereikt. De grond stofreserves zijn nauwelijks te schatten. Desondanks is het bruto nationaal produkt per hoofd van de bevolking slechts ongeveer een vierde van dat van de Amerikanen. De jaar lijkse groei is niet voldoende om de achterstand te verklei nen. Volgens waarnemers wordt de kloof tussen de grote industrienaties eerder groter. Internationaal communisme Het feest van de revolutie zal de Sovjet-burger gemakkelijk het beeld bieden van een inter nationale communistische so lidariteit. In de vele publicaties die ter gelegenheid van het ju bileum door het Kremlin zijn uitgegeven wordt herhaalde lijk het "proletarisch inter nationalisme" ten tonele ge voerd. Dit begrip, dat de leidende rol van Moskou in de communistische wereldbewe ging moet aangeven, wordt echter niet meer door alle zus terpartijen geaccepteerd. Dat geldt ook voor het prog rammatisch streven naar "de dictatuur van het proletariaat". De meningsverschillen met de Westeuropese Eurocommunis ten lijken diep te zijn, die met de Chinese communisten on overbrugbaar Wat alle partijen slechts volledig met elkaar de len is de verering van Lenin en de oktoberrevolutie. BONN (DPA) - Baader, Ensslin en Raspe hebben hun zelfmoord in de gevangenis Stutt- gart-Stammheim op 18 oktober naar de indruk van de Westduitse autoriteiten reeds weken tevoren in hun tactische berekeningen betrokken. Uit verklaringen van de drie na de ontvoering van de later vermoorde Schleyer kan dit althans worden afgeleid. Dit staat in een verslag dat de rege ring in Bonn gisteren heeft gepu bliceerd over de zaak Schleyer en de kaping van een Lufthansa vliegtuig. Wekenlang had voor deze zaak een absolute nieuws- stop gegolden om het leven van de ontvoerde niet in gevaar te brengen. Bonn heeft ajs gevolg van de hef tige anti-Duitse reacties na de dood van de drie terroristen in het buitenland vooral via zijn ambassades de strijd aangebon den tegen de 'zwarte legende' van 'moofd'. Raspe had het er volgens het ver slag op 27 september over dat de lange duur van de ontvoerings zaak duidde op het voornemen van een 'oplossing door of met behulp van de politie' met als op zet 'een politieke catastrofe', na melijk 'dode gevangenen' aldus het verslag. Baader uitte op 8 oktober het naar zijn woorden 'dreigement' dat de gevangenen als zij nog langer van de buitenwereld zouden blijven afgesloten zelf een beslissing zouden nemen. Dit zou gaan om een 'onherroepelijke beslissing' van de gevangenen 'binnen uren of dagen'. Zijn vriendin Ensslin zou zich op 9 oktober in een schriftelijke ver klaring tegenover een functiona ris van de centrale recherche ook in deze zin hebben uitgelaten. Redenen In het verslag gaan de politiek ver antwoordelijken voor het eerst ook in op de tot dusverre geheim gehouden redenen voor de in ijl tempo door het parlement aan genomen „kontaktsperregesetz", een wet met als doel alle onder linge contacten van de gevange nen en die van hen met de buitenwereld met inbegrip van hun advocaten onmogelijk te maken. Redenen waren de vondst in de auto van een van dëze advocaten van wat een schets van de omge ving van Schleyers woning in Keulen zou kunnen zijn, waar hij vlakbij werd ontvoerd, een me dedeling van de ontvoerders dat Baader na vrijlating van de elf gevangenen zittende terroristen en hun aankomst in het land van hun keuze een zin met een code-woord zou willen geven ten teken voor de ontvoerders dat op al hun eisen zou zijn ingegaan. Ten derde, er waren inlichtingen over activiteiten van terroristen in Nederland geweest die hadden gewezen op een parallelle actie ter ondersteuning van de ont voerders van Schleyer. Toevallig opgevangen gesprekken van bij SAN FRANCISCO (AFP/UPI) - Patricia Hearst, de 23-jarige doch ter van de Amerikaanse kran tenmagnaat William Randolph Hearst, is gisteren in hoger beroep veroordeeld tot 7 jaar gevangenis straf voor een gewapende ban koverval, die zij samen met leden van het symbionese bevrijdings leger had gepleegd. Eerder was zij al door een rechtbank tot dezelfde straf veroordeeld. Procureur James Crowning heeft meegedeeld dat Patricia Hearst voorlopig op vrye voeten blyft. De familie Hearst heeft 14 dagen de tijd om een nieuw beroep aan te teke nen en dertig dagen om bij het hoogste gerechtshof in beroep te gaan. zaa*c ^an zo no8 660 half zing van de eisen van de ontvoer- Jaar duren en in die tijd hoeft zij niet ders neer te leggen. Hij wees in- timpuimptaut r-» naar de gevangenis te gaan. In no- schakeling van een bemiddelaar WASHINGTON - Drie mannen stonden gisteren tijdens het Joodse Wereld Congres in Washington op om vember 1976 werd zijn op borgtocht af en had scherpere kritiek op de president Carter te onderbreken. Zij beschuldigen Carter ervan dat hij Israel een mes in de rug steekt met zijn vrijgelaten voor een bedrag van maatregelen van de autoriteiten Midden-Oosten politiek. ruim 3 miljoen gulden, dan tot dusverre bekend was. Op het luchten i een videoband sprak hij de vcl- --7. denking uit dat men door het op Verplicht wapenembargo Z.-Afrika koop toe nemen van zijn dood de 1 1 n aandacht van de fouten van de veiligheidsinstanties zou willen afleiden. ADVERTENTIE West-Berlijn Niet bekend is evenwel in hoeverre dergelijke uitlatingen onder druk van de ontvoerders zijn gedaan. gevangen zittende terroristen hadden de conclusie gewettigd dat deze gevangenen op de Uit het verslag blijkt ook dat hoogte waren gekomen var parallelle actie in Nederland Niet feilloos In het verslag moeten de autoritei ten wel toegeven dat de pogingen die vervolgens werden onder nomen om de gevangenen van de buitenwereld af te sluiten niet Kernvraag geheel feilloos zijn verlopen. De prominente leden van de Baader-Meinhofgroep in de ge vangenis Stammheim bleken la ter niet alleen over een transis torradio te beschikken maar ook over een communicatiesysteem tussen hun cellen, zodat ze ver moedelijk langs deze weg ook op de hoogte kwamen van de ge slaagde poging van het speciale groep vrienden' van Schleyer zich direct tot contactman Payot in Genève heeft gewend en 'eigen initiatieven' heeft ontwikkeld NEW YORK (Reuter/UPI) - voor de redding van zijn leven. De veiligheidsraad van de De bondsregering werd daarvan. Verenigde Naties is het in- op de hoogte gesteld. Verplicht de discussie over de achtergronden van de zaak Schleyer dient naar het oordeel van diens oudste zoon Hanns- Eberhard - die Bonn via juridi sche stappen trachtte te dwingen tot een beslissing en een poging tot vrijkoping ondernam - te blijven of de staat niet verplicht was geweest het bedreigde leven van zijn vader onder alle omstan digheden te redden. Westduitse commando om het In het in Hamburg verschijnende gekaapte Lufthansa-toestel Mogadisjoe te ontzetten en de 86 gegijzelden aan boord te be- vrijdèn. Over het besluitvormingsproces in Bonn zegt het verslag overigens weinig meer dan dat bonds kanselier Helmut Schmidt reeds op 6 september, een dag 'Stern' bleek hij gisteren te schrijven dat de jongste dreigin gen met geweld van de terroris ten aantonen dat óok door het be sluit van Bonn niet toe te geven het gevaar van terroristen niet kleiner is geworden. 'Daarvan moeten de verantwoordelijken steeds uitgaan'. formeel eens geworden over het opleggen van een verplicht en veelom vattend wapenembargo tegen Zuid-Afrika. Op een besloten informele bijeen komst betuigden alle 15 leden van de raad hun instemming met de fundamentele punten van een ontwerp-resolutie die naar ver wacht wordt morgen aanvaard zal worden. Alle staten wordt verzocht "zich te onthouden van samenwerking met Zuid-Afrika op het gebied van het ontwikkelen van kern wapens. Op alle staten wordt een beroep ge daan bestaande contracten "be treffende de vervaardiging en het onderhoud van wapens, munitie van alle soorten en militaire uit rusting en voertuigen te herzien". VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim wordt gevraagd voor 1 mei 1978 rapport uit te brengen over het uitvoeren van de resolu tie. Het compromis kwam tot stand nadat Groot-Brittannië, Frank rijk en de V.S.maandag een veto hadden uitgesproken over drie Afrikaanse resoluties waarin economische sancties jegens Zuid-Afrika waren opgenomen. In het T9e-eeuwse Parijs verbleken misdadigers bij het horen van de naam Vidocq Na een stormachtige loopbaan als soldaat, gevangene, vluchteling en spion, wordt Francois- Eugène Vidocq de eerste wetenschappelijke mis - daadbestrijder ter wereld Deze kleurige inspirator van schrijvers als Dumas, Poe, Chnstie en Conan Doyle gaat 1 terecht de geschiedenis in als 's werelds eerste en grootste detective van de 29 artikelen in HET BESTE v NOVEMBER JL A uit Readers Digest ADVERTENTIE. ontvoering van Schleyer en de In Bonn zal niemand naar zijn me- moojd op zijn vier begeleiders als voornaamste doel van alle poli tiek verantwoordelijken had ge steld: het leven van de ontvoerde redden, de daders pakken en de elf gevangen zijnde terroristen van de Rote Armee Frakti'on (RAF), wier vrijlating werd geëist, niet vrijlaten. Reeds in een zeer vroeg stadium blijkt Schleyer in zijn bood schappen te hebben aangedron gen op een snelle beslissing van de politici en te kennen te hebben gegeven zich ook bij een afwij- ning onder de 'ongemakkelijke vraag' kunnen uitkomen of de Westduitse regering niet met Somalië had kunnen overeen komen de leden van de Baader- Meinhofgroep eerst vrij te laten en naar Mogadisjoe over te vlie gen en ze daar na de vrijlating van Schleyer weer te arresteren. Deze mogelijkheid moet in elk geval aanwezig zijn geweest, 'temeer daar Somalië immers ook had in gestemd met het inzetten van buitenlandse troepen op zijn soevereine grondgebied". EUROPA MEUBEL Omdat u niet elke dag meubelen koopt MOGADISJOE/ADDIS ABEBA (DPA) - Het gewapend conflict in de Hoorn van Afrika schijnt naar een nieuw hoogtepunt te zullen gaan. Ethiopië maakte gisteren bekend dat bij gevechten in het zuidoosten van het land bijna 220 „binnengedrongen Somalische soldaten" werden gedood, terwijl de Somalische president Siad Barre Ethiopië ervan be schuldigde een aanval op Somalië van plan te zijn met gebruikmaking van grote hoeveelheden Russische wapens. Barre sprak op een persconferentie in Mogadisjoe, de Somalische hoofd stad. Hij wees op de „internationale verplichtingen van de Verenigde Staten en vroeg het land de situatie te analiseren en „dienovereenkom stig te handelen". „Russische wapens van deze kwaliteit en in deze kwantiteit zijn niet nodig en zeer gevaarlijk voor dit gebied en de hoeveelheid waarbij het om de Russische wapens aan Ethiopië gaat is zo enorm groot dat Somalië niet gelooft dat zij alleen voor het terugdringen van de Somalische vrijheids strijders in de Ogaden woestijn in het oosten van het land bedoeld zijn" zo zei Barre. „Wij zijn er zeker van dat Ethiopië met zijn vrienden van plan is Somalië aan te vallen en het niet bij Somalië te laten", zo zei hij zonder de „vrienden" van Ethiopië precies aan te duiden Hij scheen daarmee echter de Sowjet-Unie en andere landen van het oostelijke blok te be doelen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9