ED VAN THIJN HOEFT NIET WEG "Strontrace": kaper op kust PUBLIEK Niemandskind: getuigenis van een gelukkige jeugd in een kinderhuis 5Bij de brandweer k blij ven of beroeps schilder worden VARIA door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mi) kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Rijnsburgse amateur kunstenaar op kruispunt: Als de komende expositie van zijn werkstukken in Hazerswoude er op zit, is de bekende Rijnsburgse amateur-kunstenaar Joop van Egmond van plan voorlopig te stoppen met exposeren. De kans is groot dat de deel nemers aan de Friese Stron trace (een in ere herstelde traditiè waarbij koemest vanuit Friesland per zeil schip naar de bollenstreek wordt overgebracht) bij een volgende gelegenheid War mond niet meer zullen aan doen als keerpunt van de race. In de afgelopen jaren gebeurde dat steeds wel. Warmond heeft het echter een beetje verbruid bij de Friese or ganisatoren omdat het ge meentebestuur door afwe zigheid schitterde toen een paar weken geleden de strontrace-schippers ar riveerden. Daar heeft men zich in Fries land nogal over opgewon den. Bij de start in Workum is er altijd enorm veel be langstelling. De tegenstel ling met Warmond was dit keer wel erg groot. In deze rubriek schreef ik al eerder dat het uitblijven van een officiële ontvangst op een misverstand berustte. Burgemeester De Vreeze van Warmond werd niet gewaar schuwd toen de schepen ar riveerden. Dat zou wel de bedoeling zijn geweest. Hoe dan ook, in Friesland heeft men die in het water geval len ontvangst hoog opgeno men. Evenals het feit dat de schippers er niet van op de hoogte waren gesteld, zo ver telde mij één van de organi satoren, dat zij hun wed strijdlading (gedroogde koemest) dit keer niet moes ten lossen op de kade in de gemeentehaven (in gebruik voor de aanvoer van zand voor de Schiphollijn) maar bij het park Leerust. Er blijken zich al diverse ge meentebesturen uit de bol lenstreek te hebben aange meld die bereid zijn de Friese schippers wel een warme ontvangst te bieden. Onder meer Hillegom, dat graag, Weliswaar ten koste van Warmond, een kleine at tractie rijker wil worden. Het aanbod van de bol lenstreek-gemeenten is nog in beraad. De naam "Strontrace" staat momenteel ook ter discussie. Er is destijds voor gekozen omdat de bekende Friese auteur Hylke Speerstra in zijn boek Heil om Seil, waarin hij terugblikt op de vroegere mesttransporten over het water, spreekt over "strontarmada" en "stront schippers". Het woord "strontrace" sloot daar pas send op aan. In Friesland wil men er nu van af omdat die naam "kleinerend en sma lend wordt geacht voor de schippers, die eens hard werkend en vaak ondfcr moeilijke omstandigheden scheepsladingen mest uit Friesland naar de bollenvel den brachten". Er is al een alternatief woord: „dongrace", waarin het woordje "dong", mest op zijn Fries betekent. Een wat vriendelijker benaming. De Workumse architect Reid, organisator van de Stron trace ziet wel wat in de naamsverandering. Sharon uit Bloemfontein wil schrijven' "Dit sal waardeer word indien u mij brief kan plaas", schrijft Sharon van Biljon een naar ik aanneem) blanke inwoonster van Zuid-Afrika, aan de redaktie van ons dag blad. In een periode dat haar land het krijgt te stellen met. em bargo's, economische sancties en boycot-acties, een kleine handreiking voor haar via deze rubriek. Ze schrijft; "Ek sou graag met van u lesers wou korrespon- deer deur bemiddeling van u koerant. Ek is 21 jaar oud, studeer aan die Universiteit, van de Oranje Vrijstaat en het belangstelling in die lite ratuur, kunst en geskiedenis" Haar adres: Sannasposweg 39, Bloemfontein 9301. Dat had ik nooit verwacht. Ik zwoer altijd bij het brand weerman zijn. Dat was mijn grootste passie. Maar als ik nu tegen een geschikt atelier aanloop zou ik er mijn baan bij de Leidse brandweer ge loof ik wel aan geven." Aan de ander kant besefik dat er dan geen vast inkomen is. Dat mijn werk zo goed uit de verf komt heeft als belang rijkste reden dat er geen druk achter zit. Je gaat aan de slag als je er zin in hebt. Maar doe je het voor je beroep, dan moet je wel. Anders komt er geen brood op de plank". Joop van Egmond behoort tot de erg produktieve amateur kunstenaars. In de vier jaar dat hij nu intensief creatief actief is produceerde hij ruim 400 werkstukken. Een fre quentie van één in de drie da gen. nog wel eens een paar dagen de tijd voor. Nu trek ik voor een verfportret hooguit vier uur uit. Dan moet het erop zit ten. En goed. Thuis lukt dat het best. Maar er gens anders wil het ook wel lukken met de inspiratie. Dit jaar was ik in Drenthe op va kantie. In die twee weken heb ik er 25 werkstukken ge maakt. Ik kan nu eenmaal niet stilzitten. Regelmatig voel je het in je opkomen en dan begin je maar weer aan iets." Van Egmond heeft zich nog niet gebonden aan één techniek. Kan zowel overweg met pot lood, houtskool en verf. Maakt aquarellen en etsen, net waar ie zin in heeft. De variatie in onderwerpen in bij Joop van Egmond niet bar groot. Hoofdzakelijk legt hij ziéh toe op landschapjes, zoals hij ze aantreft in Rijns burg en omgeving. De laatste tijd zoekt hij het in de portret ten. "Karakteristieke Rijnsburgers" staan daarvoor model. "Als ik in mijn dorp op straat loop en ik zie iemand met een opval lende kop dan ga ik op 'm af', zegt de brandweerman. "Dan vraag ik of 'ie bij mij thuis wil komen poseren. Of ik doe het van een foto af." Die markante-koppen-galerij is maar een klein onderdeel van wat Van Egmond in zijn werkkamer heeft opgeslagen. Het staat er propvol. "Een ei gen atelier, liefst dicht bij mijn huis, zou natuurlijk een uitkomst zijn", zegt hij. "Nu moet ik werken in een te volle ruimte." „Het klinkt misschien wat eigenwijs, maar dat staat mijn ontwikkeling als kunstenaar wel in de weg. Niet dat ik me zelf aan de top zie komen maar er zit nog steeds een stijgende lijn in mijn werk. Dat vinden trouwens ook an deren. Vandaar dat ik met nu wil gaan bezinnen op de toe komst. Brandweerman blijven of niet." 'Om te beginnen wil ik me wat meer gaan concentreren op één richting in de schilder kunst. Niet dan hier mee be zig zijn en dan daar. Mijn liefhebberij gaat uit naar het impressionisme. Daar wil ik me wat meer in gaan verdie pen. Kijken hoe ver ik kom." De werken van Van Egmond zijn vanaf 8 november te zien in het Hazerwoudse ont- moetinscentrum 'h Anker. Veel meer dan de nu 34-jarige brandweerman had verwacht heeft in de afgelopen jaren zijn werk in de publieke be langstelling gestaan en hij vindt dat daar voorlopig maar eens een einde'aan moet ko- 'Ik wil eerst voor mezelf in alle rust nagaan wat ik nu eigen lijk wel wil met deze hobby. Toen ik er aan begon dacht ik dat het niet zo'n vaart zou lo pen. Maar nu is het al zo ver dat ik er serieus over nadenk om van het schilderen mijn beroep te maken. Twee werkstukken van de 34-jarige Joop van Egmond uit Rijnsburg Piet Reckman, de man van de partij raad-motie: DEN HAAG/ODIJK (SP) - Tijdens een speciaal congres zal de PvdA komende zaterdag beslissen over het formatieakkoord met CDA en D'66. De socialistische partijraad, zei er vorige week „onder deze voorwaarden" nee tegen. De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer, die er wel mee had ingestemd, nam daar geen genoegen mee. Het congres zal beslissen. Eerste ondertekenaar van de motie op de par tijraad, waarmee aan onderhandelaar Ed van Thijn een onvoldoende-werd uitgereikt, is Piet Reckman. Piet Reckman, afkomstig uit het bij Bunnik gelegen Odijk, was ook de geestelijk vader van de motie op het PvdA-congres half oktober, waarbij een formule met een gelijk aantal ministers van PvdA en CDA bij voorbaat als „een weeffout" werd veroordeeld. Ih korfe tijd ontwikkelde Piet Reckman zich daarmee tot het gs- weten van de PvdA. Tot voor kort had eigenlijk niemand nog van Piet Reckman gehooid. Een grijze man, kalend voorhoofd, met een donkere stem. Beroep: adjunctdirecteur van een sociale academie. Nou ja, een beetje bekend was hij eigenlijk wel. Vroeger maakte hij deel uit van de werkgroep Sjaloom, en in die kwa liteit schreef hij een boekje met de titel: „Socialistische actie". Een werkje dat belangstelling trok, om dat er keurig in wer<i uitgelegd hoe je het best, dat wil zeggen met het meeste effect, kan demonstreren. Zelfs in socialistische kringen trok men er de wenkbrauwen over op, Piet Reckman: "Ik vind dat we niet tegen elke prijs moeten rege ren." omdat het anti-democratische trekjes vertoocde. Piet Reckman maakt intussen geen deel meer uit van Sjaloom en sinds het PvdA-congres in januari be klimt hij met regelmaat het spreek gestoelte om zijn mening aan par tijgenoten te verkondigen. Met kennelijk succes. Beseft hij dat hij fractievoorzitter Ed van Thijn da nig de voet dwars heeft gezet met zijn motie op de partijraad? Reckman: „Wij hebben niet gezegd dat Vac Thijn zijn portefeuille moet neerleggen. Hij verklaarde zelf, dat hij niet terug wilde naar de onder handelingstafel. Ook als het con gres ons zaterdag gelijk geeft, hoeft hij niet weg. We mogen best op het congres uitspreken dat Van Thijn het bekwaam heeft gedaan. Tot de wurgnacht. Een politicus mag- best een fout maken". Piet Reckman gelooft niet dat for mateur Den-Uyl veel kans heeft te slagen. „Als hij zaterdag niet klaar is, wordt het formatieakkoord af gewezen", voorspelt hij. „Het par tijbestuur heeft vier aanvullende voorwaarden gesteld. Als er geen vier vrouwen in de nieuwe regering zitten of als bijvoorbeeld Andries- sen minister wordt, gaat de zaak niet door. Vanuit die visie kan Den Uyl zaterdag niet aankomèn met een half kabinet". Wat dan? Gaat de PvdA dan de op positie in? Reckman: „Wij vinden niet dat de keus is of dit akkoord of de opposi tie in. Dat zullen we zaterdag duidelijk moeten maken. Duidelijk stond in de motie dat „onder deze voorwaarden" niet kan worden deelgenomen aan het kabicet. Een alternatief is dus dat je betere voorwaarden probeert te krijgdn. Bijvoorbeeld een sterkere verte genwoordiging in de sociaal-eco nomische driehoek. Een tweede alternatief is een min derheidskabinet. Dat is als moge lijkheid nog niet onderzocht. Ten derde is de reconstructie van het huidige kabinet mogelijk, met als doel nieuwe verkiezingen. En ten vierde kan de PvdA in de - dat je puin ruimt voor een crisis, die in wezen een kapitalistische cri sis, is moet je het niet doen. Dan ruim je puin, maar hebt geen tijd voor wezenlijke hervormingen. Het gaat dus niet alleen om getalletjes 8-7-1 of 7-7-2, al leek dat soms zo. Het gaat niet om een zeteltje meeT of minder. Het zit dieper", betoogt Reckman. Wie zijn die „wij" over wie u spreekt? Ontstjat er een tweede beweging als Nieuw Links? Reckman: „Nee. Ik ben een een ling. Als ik spreek, doe ik dat na- Door Geert van Someren oppositie gaan. En duidelijk in die volgorde ligt mijn voorkeur. Ik denk nog steeds dat een kabinet met het CDA onder deze omstan digheden het beste is. De enige vraag is: welk kabinet. Ik houd geen pleidooi voor een min- derheidskabinzt. Persoonlijk vind ik dat niet zo'n fraaie .constructie". Niet puin ruimen „Ik vind dat we niet tegen elke prijs moeten regeren. Als het er op neer komt - en dat stond ook in de motie mens de afdeling Bunnik (tijdens het congres) of het gewest Utrecht (tijdens de partijraad). De mensen die de moties steunden, waren wis selende groepen. Onder de weef fout-motie stonden 250 handteke ningen. Dat waren mensen die in een half uur tekenden. Weli tekent zich een andere stro ming af. Niet georganiseerd. Die zegt, je moet de partij strategie be waken. Tijdens de democratise- ringsstroom van de jaren zestig werd de invloed van congres en partijraad groter. Velen voelen dat dit in gevaar komt. Het is een zeer sterke traditie in de socialistische beweging om als partij over deel name aan het kabinet te be slissen. Dat moet zo blijven". Als u uw zin krijgt, beginnen we na komende zaterdag weer, waar we op 25 mei met de verkiezingen ge bleven zijn? Reckman: „Ja. En terecht. Anders hoeven we nooit meer verkiezingen te houden. De PvdA heeft die ver kiezingen duidelijk gewonnen. Daarovsr kun je niet discussieren. Het progressief beleid van het ka binet-Den Uyl moest worden ver sterkt, zo bleek duidelijk. Maar dit formatieakkoord is een verzwak king. De formatie begon met het stoeien over het woord „progres sief'. Dat was tekenend. Even te kenend als de opmerking van Van Agt dat hij het jammer vindt voor de PvdA, dat ze niet of justitie of binnenlandse zaken hebben gekre gen, omdat de PvdA daarmee on voldoende gebonden is aan het po litionele. Er zit een wereld achter zo'n uitspraak. Daarmee geef je een intentie aan. Zo van: linkse jon gens, die moeten in de gaten ge houden worden". „Welkom op Casa Materna, mijn jongen". Die woorden gaven nu 27 jaar geleden een gelukkige wending aan het leven van Italiaan Emilio De Cesare. Vier was hij toen. Een weesjongetje, dat sinds zijn tweede in een tehuis woonde. Een ongelukkige kleuter met weinig kans op een goede toekomst. Tot die dag, dat een oom hem kwam halen en meenam naar Portici, een voorstad van Napels, naar het kinderhuis Casa Materna. De ongelukkige kleuter werd een evenwichtig jongetje. En Emilio, nu 31 jpar. kijkt terug op een gelukkige jeugd. De Cesare, die in 1969 naar Nederljnd kwam, in Den Haag woont, twee jaar geleden trouwde met zijn Hollandse Wilma en inmiddels een zoontje heeft, schreef een boekje over die jaren op Casa Materna. „Niemandskind" kreeg het als titel en het werd een getuigenis uit dankbaarheid voor alles wat de familie Santi voor hem deed. Papa en Mama Santi: de grondleggers voor het werk van Casa Materna. Zij ontfermden zich in 1906 over de weeskinderen van Napels. Haalden ze van straat en - ondanks hun eigen armoede - mochten de kinderen bij hen wonen. Een levenlang werkten zij voor een kindertal dat groeide en groeide. Casa Materna werd geopend. Later namen hun zonen Fabio en Teofilo het werk over. „Door de Santi's heb ik alle kansen gekregen", vertelt Emilio. „Misschien wel meer dan menig ander Italiaans kind met ouders. Ik heb de middelbare scpool kunnen volgen en de MTS. Maar vooral de warmte, liefde en aandacht die je daar kreeg nis bepalend voor mijn verdere leven geweest. Tot mijn militaire dienst heb ik er gewoond. Elk verlof ging ik terug naar Portici. Nu nog ga ik elke vakantie nadr Casa Materna. Voor mij is dat mijn o derlijk huis" Na de militaire dienst probeerde Emilio in Italië aan de slag te komen. Het lukte niet. Hij vertrok naar Duitsland. Vond er werk: „Maar geen vriendelijkheid". Daarom kwam hij naar Nederland, werkt als grafisch ontwerper en voelt zich hier thuis. Het werk van de familie Santi kreeg in de loop der jaren grote bekendheid over de hele wereld.In diverse landen werden stichtingen opgericht, die Casa Materna - zover dat mogelijk is - financieel steunen. Tijdens een bijeenkomst van het internationale comité Casa Materna in Amsterdam zei iemand tegen Emilio: „Waarom schrijf je geen boekje over je jeugd". Hij deed er precies drie wek ;n over. Emilio: „Er wonen nu in het huis ongeveer 100 kinderen. Honderden andere kinderen, van wie bij voorbeeld de vader werkloos is, zitten er op school en eten mee. Daarna gaan ze naar hun eigen huis. De steun van al die landen heeft Casa Materna hard nodig. Nederland doet veel. Er is zelfs een groep jongelui uit Zoeterwoude, die elke vakantie daar komt'timmeren, schilderen en witten, 's Avonds spelen ze met de kinderen, die dan ook huilen als de groep weer vertrekt. Geld is er altijd nodig. De opbrengst van mijn boekje is natuurlijk voor Casa Materna. Alle kicderen die daar ooit hebben gewoond, doen iets. Je wilt terugbetalen, hoewel dat niet hoeft. Maar voor je zelf wil je bewijzen hoe grootje dankbaarheid is". Het gezinnetje De CesareEmilio, Alessandro en Wilma.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4