Bedrijf wil uitrit behouden: bouw bungalow stilgelegd KANSEN MELKBOER 'BARBAARS SLECHT' Alphen wil onderzoek naar naar lawaai Bioscoop zonder drempels ALPHENSE PvdA BEREID "7-7-2" TE AANVAARDEN Langs hele rijksweg II Gehandicapten in Alphen starten actie DONDERDAG 3 NOVEMBER 1977 STREEK PAGINA 25 LISSERBROEK - Langs de ringvaart in Lis- j serbroek, bij de Bloembollencentrale De Ree, staat een nog niet half van de grond gekomen bouwwerk. Er is geen metselaar, geen tim merman te zien: de bouw ligt stil. De bungalow in aanbouw is de trieste inzet van een conflict tussen gemeente Haarlemmermeer enerzijds en de Bloembollencentrale anderzijds. Slachtoffer is de familie Van de Ham. Een half jaar geleden kreeg de heer T. H. van de Ham een bouwvergun ning van de gemeente. Hij mocht zijn oude huis slopen en er een nieuw voor in de plaats zetten. De bloembollencentrale, die niet wil dat het huis er komt omdat het de oprit naar het bedrijf blokkeert en meent dat de vergunning onterecht is 'afgegeven, heeft er echter voor gezorgd dat de bouw is stilgelegd. Een verzoek daartoe bij de Raad van State leverde succes op: de Raad van State meent met de Bloembollencentrale dat de ver gunning inderdaad niet terecht is verleend. De gemeente zou via een artikel 19 procedure ontheffing hebben moe ten aanvragen omdat het oude be stemmingsplan de gemeente daar toe zou verplichten. Wel keurde de provincie (GS) een nieuw bestem mingsplan al in 1975 goed, maar de gemeente legde dat plan pas in augustus van dit jaar ter inzage zo dat het ten tijde van het afgeven van de vergunning (in mei) nog niet geldig was. Volgens dat bestem mingsplan zou nieuwbouw in de plaats van een oud pand wel mogen zonder toestemming van de pro- De gemeente meent echter dat de bouwvergunning in mei wel te recht is verleend als gevolg van het overgangsrecht. Wethouder Hof fmann: "We hebben van dat recht terecht gebruik gemaakt, vinden we. Maar het is een zeer ingewik kelde procedure waar we nu in ge wikkeld zijn. Meer kan ik er nu niet over zeggen. We zullen nog nader met elkaar rond de tafel de proble men moeten bespreken." Van de Ham, die tijdelijk in een huurhuis van de gemeents woont, zit intussen met de problemen. De bou\y van zijn huis, waarvan het de vraag is of het er ooit nog komt, ligt stil. Er is wel 45.000 gulden inge stoken. Directeur De Ree van de Bloembollencentrale noemt de fa milie Van de Ham "het trieste slachtoffer van gemeentelijke nala tigheid". De Ree: "We hebben des tijds zes ton neer moeten tellen voor heh industrieterrein. En dat op basis van een exploita tie-overeenkomst die meldde dat de strook voor ons bedrijf, waar Van de Ham nu zijn huis bouwt, groen zou worden. Zo staat het ook in het nieuwe bestemmingsplan. Het Huis van de familie Van de Ham blokkeert de uitrit 'van het indu strieterrein. Voor vrachtverkeer, dat bovendien veel overlast zal be zorgen aan de bewoners. Misschien dat Van de Ham, met wie we overi gens een uitstekend contact heb ben, niet gaat klagen. Maar wie zegt mij dat de volgende bewoner dat ook niet zal doen?" Probleem is volgens De Ree dat de gemeente veel te onzorgvuldig is omgesprongen met het vaststellen van het bestemmingsplan. "Voor de twee huizen die nu ge- Geen metselaar of timmerman te zien: door een conflict tussen een bloembollencentrale en de gemeente Haarlemmermeer ligt de bouw van deze bungalow stil. sloopt zijn op de hoek van de Kruisbaak, -bij de ingang van het industrieterrein, had de gemeente een regeling moeten treffen bij het vaststellen van het bestem mingsplan. Dat zijn ze vergeten en omdat het pas -zo laat ter inzage heeft gelegen konden de bewoners, waarvan Van der Ham er één was, bezwaren maken. Het anders huis is overigens al verdwenen. De nieuwe bungalow die daarvoor in de plaats i^ gekomen hebben we nog maar geaccepteerd. Die neemt alleen nog maar het uitzicht op ons bedrijf een beetje weg. Maar "met die Van der Ham erbij wordt dat erger, naast de problemen van de oprit. Nu waren wij nog best bereid met de gemeente te onderhandelen. Als HILLEGOM/BEINSDORP - "Barbaars slecht" noemt melkman Kees Maas uit Hillegom zijn kansen om een ontheffing te krijgen voor het rijden met zijn electrisch voortbewogen winkel op de Venneperweg bij Beinsdorp. "De raad, die de beslissing eigenlijk aan B en W heeft overgelaten, heeft er vorige maand maar weinig aandacht aan besteed. Alleen een drietal raadsleden heeft mij een beetje gesteund. Dat wa ren Alma (VVD), Stokman (CDA), zelf Beinsdorper - hij was het trouwens pas met mij eens nadat ik hem nog eens op de gevaren had gewezen - en Lanser (CPN). Daarbij komt dat de nieuwe dorps raad van Beinsdorp- pas twee weken geleden gekozen - mij ook al is afgevallen. En dat verbaast me nogal, omdat de bevolking van Beinsdorp het vrijwel volledig met mij eens Al met al ziet Kees Maas weinig perspectief in het krijgen van een ontheffing, die dan wel door de provincie moet wor den verleend, maar alleen als gemeente Haarlem- r dat goed vindt. Ter herinnering: Al zo'n zeven jaar bedient Kees Maas, met zijn rijdende winkel het win- kelarme dorp Beinsdorp. Bij de laatste klanten aan de Venneperweg (richting Nieuw Vennep), moet Kees Maas keren om terug te gaan naar zijn woonplaats Hil legom. Volgens de melkman kan dat niet in Beinsdorp zonder ge vaar, zodat hij doorrijdt naar de I Jweg, 800 meter vèrderop. Maar wel buiten Beinsdorp en daar mag Kees Maas met zijn elektrische kar niet zo maar komen. Dat ontdekte de Hillegommer zelf pas een half jaar geleden toen de Haarlemmermeerse politie hem daarop attent maakte. Sindsdien is Kees Maas druk in de weer om bij de provincie een ontheffing te krijgen (de Venneperweg is provinciaal) maar de provin cie wil eerst een positief ad vies van de gemeente alvo rens daartoe over te gaan. En de gemeente stribbelt tegen. Negatief De politie vindt dat Maas wél in Beinsdorp kan draaien; de burgemeester, de wethouders en de raad voor ee^i groot v deel, volgden de mening van de politie. Een man die Kees Maas met zijn probleem be naderde is, na raadslid Boon- zaaijer van de Hillegomse WD, raadslid Alma van WD-fractie in de Haarlem mermeer. Deze: "We hebben B en W in de vergadering van oktober gevraagd aardig over het verzoek van Maas te den ken. De beslissing ligt inder daad bij B en W. Daar heeft de raad niets meer over te zeg gen, tenzij zij het niet eens is met het advies dat naar de provincie gaat." Intussen is het verzoek om een advies van de provincie twee dagen geleden bij wethouder Kamper (verkeer) van Haar lemmermeer op zijn bureau gevallen. "Ik kan er nog geen zinnig woord.over zeggen wat ons advies zal zijn", houdt de wethouder af. "We moeten er als B en W eerst nog over pra ten." De vraag is wat inderdaad ge vaarlijker is: met de trage kar doorrijden naar de IJ weg - iets wat Kees Maas, die buiten de bebouwde kom geen klant meer tegen komt - toch niet voor zijn lol doet. Of draaien binnen Beinsdorp zonder goede uitkijkmogelijkheden voor Maas, die dan met zijn gevaarte achteruit moet draaien en de weg naar zijn zeggen enkele minuten zal blokkeren. Te gevaarlijk Kees Maas, voor wie Beinsdorp toch één derde van zijn omzet betekent, is duidelijk genoeg: "Draaien op de weg doe ik nooit. Dat vind ik veel te ge vaarlijk. Tegenover de dorps raad van Beinsdorp, die zei dat ik wel kon draaien, heb ik me nog even op de vlakte ge houden. Het was ook een klap in mijn gezicht dat de nieuwe dorps raad zich tegen mij keerde, terwijl ze eerst zes maanden achter me Stonden." ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense afdeling van de PvdA is bereid tot een akkoord over de „7-7-2 formule", formule,' in een nieuw kabinet Den Uyl. Dat bleek gisteravond tijdens een extra ledenvergadering van de partij in gebouw Kontakt, waarvoor grote belangstelling (60 man) bestond. De leden stonden in grote lijn achter het voorstel dat het PvdA-hoofdbe stuur a.s. zaterdag aan het buitengewoon congres wil voorleggen, indien Den Uyl verder rond komt met het smeden van een ploeg. Dat voorstel betreft o.m. een "geloofwaardige personele bezetting" van het toekomstig kabinet, het onderschrijven van het program-akkoord en het streven naar tenminste 25 procent vrouwen binnen het kabinetsteam van PvdA. de ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen gaat bij het ministerie van volksgezondheid en milieugygiëne een verzoek indienen om subsi die ten behoeve van een geluidsonderzoek langs de hele rijksweg II door de gemeente. Dat geluidsonderzoek, dat zal wor- van het feit of het ministerie bereid den verricht door het Haagse bu- is de nodige gelden beschikbaar te reau Van Dorser, zal 75.000 .gaan stellen. kosten. Uit ambtelijk overleg met Bij het onderzoek dat ongeveer drie het ministerie is gebleken dat de maanden in beslag zal nemen, zal het huis een eindje opzij wordt ge zet blokkeert het in elk geval de op rit niet meer. Daar hebben we de gemeente ook al bij de aanvang van de bouw op gewezen. Maar er werd niet geluisterd zodat we naar de Raad van State zijn toegestapt om de bouw stop te zetten." Boskoop-oost moet nog jaren wachten op ït geiuia i de ge- een riolering kans groot is dat het onderzoek voor de volle honderd procent zal worden gesubsidieerd. In het onderzoek zal de hele door gaande oost-west route door Alp hen van de Hoorn tot Zwam- merdam, worden betrokken. Er zal dit keer met name binnen de huizen (waar het geluid overdag maximaal 45 decibel mag bedragen) worden gemeten. Eerdere geluidsmetingen buiten hebben uitgewezen dat het geluid op bepaalde plaatsen meente, (Prins Bernhardlaan Prins Hendrikstraat) ongeveer 70 BOSKOOP - Het zal zeker nog en- decibel bedraagt. De ontwerp-wet kele jaren duren voordat Bos- geluidshinder spreekt van een koop-oost riolering krijgt. Eén en maximum van 65 decibel. Bij voor- ander is afhankelijk van de bouw keur echter zou geluid de 55 decibel van een rioolwaterzuivering- niet moeten overschrijden. sinstallatie. Daarover worden thans Het onderzoek, dat, als alles vol- besprekingen gevoerd tussen Bos- gens planning verloopt, begin vol- koop, Waddinxveen en Reeuwijk gend jaar zou moeten starten, moet alsmede het hoogheemraadschap uitwijzen welke maatregelen nodig van Rijnland, zijn om het geluid tot aanvaardbare Deze bumoere mededeling deed proporties te brengen. Of die maat- wethouder Kuyf tijdens de oprich- regelen ook daadwerkelijk zullen tingsvergadering van het buurtco- worden genomen is afhankelijk mité Voorkade, Ridderbuurt en Nieuwstraat. De wethouder was daar om de bewoners in te lichten over de plannen van de gemeente. Zoals het er nu voor staat wil de provincie de installatie in Wad dinxveen bouwen. De betrokkenen zijn het daar echter nog niet over eens. Wel vertelde Kuyf dat er met Rijnland een afspraak is gemaakt voor een goed gesprek. Dit zou dan uiteindelijk de oplossing moeten brengen voor de aan te leggen riole ring in het stuk tussen de Gouwe en de A.P. van Neslaan in Boskoop. HAZERSWOUDE - In Hazer- De bewoners vroegen verder wan- swoude is het idee ontstaan om de neer Het rioolwater dat nu via de mogelijkheden te onderzoeken om sloot achter de Voorkade in de een groep personen uit Noord-Ier- Gouwe beloofd deze zaak, waar land naar het dorp te laten overko- over vijf jaar wordt gepraat, op men.Een volopig voorlopig organi- nieuw met Het gemeentebestuur te seert op woensdag 16 november zullen bespreken, een bijeenkomst in het voormalige raadhuis. Daar wil men peilen of er onder de bevolking belangstelling bestaat om personen uit Ulstervoor enige tijd in Hazerswoude een on derkomen te bieden. Tijdens de bijeenkomst die om acht uur begint, zal een vertegenwoor diger van de Stichting "Hulp Noord-Ierland" in woord en beeld uiteenzetten hoe de sitatie in dat land is. De doelstellingen van de stichting zullen eveneens onder de aandacht worden gebracht. Tevens komt de vraag aan de orde wat wij, Nederlanders, kunnen doen voor Noord-Ierland. Hazerswoude wil Ieren laten overkomen GEWICHTHEFFEN - Bij demon stratiewedstrijden van Russische sportlieden heeft de Russische ge- wichtheffer Vassily Alexejev met 256 kilogram een nieuw wereld record in het superzwaargewicht gevestigd. Het oude record (255.5 kg) stond reeds op zijn naam. VOETBAL - AZ'67 doet teel hardnekkige pogingen om de linkerspitsspeler Jan Ceulemans van Lierse SK over te nemen. De onderhandelingen zijn reeds in een vergevorderd stadium. ALPHEN AAN DEN RIJN - Er is een actiegroep opge richt, die er zich over gaat beraden wat er kan worden ondernomen om alsnog voorzieningen voor gehan dicapten (eem lift) in de bioscoop te krijgen. De uit latingen van H. Bliekendaal, adjunct-directeur van Jog- chem's Theaters, „invaliden dragen we de trap op, zo ver gaat onze service", is bij de gehandicapten en anderen flink in het verkeerde keel gat geschoten. ",'Je reinste discriminatie", aldus Dit Baks, zelf een rolstoel- gebruikster en één van de ini tiatiefneemsters voor de actie die nu op gang aan het komen is. Daarbij denkt de groep die de actie wil gaan ondernemen, en die be halve uit Dit Baks bestaat uit Jan Baks,Rist en Bas van Es.Percey Douglas, Fie Westerweel, Ad van Arkel en Fré Vos, overigens niet alleen aan zo duidelijk zichtbaar gehandicapten als rolstoel gebruikers en stoklopers. "Ook hart- en longpatiënten, be jaarden en vul verder maar aan kunnen vaak niet traplopen. En dan willen ze bejaarden nog wel de eerste helft van de week voor half geld binnen laten". Het is volgens de actiegroep in op richting hoogst twijfelachtig of deze mensen met een verborgen handicap zich de trap zullen op laten dragen. "Volgens ons gaan die mensen echt niet naar de bioscoop. We vragen ons af of men mensen als ons eigenlijk wel wil hebben. Dit Baks zet verder ook vraagte kens bij de mogelijkheid om een rolstoelgebruiker met rolstoel en al de trap op te dragen. Zelf zit ze in een elektrisch aangedreven rolstoel, "en die weegt met al die accu's loodzwaar". Rugklachten Glimlachend: "Als er drie mensen als ik op een avond komen, dan kunnen de mensen die ons die trap op moeten sjouwen daarna gelijk voor rugklachten naar het ziekenhuis". Maar dan direct serieus: "Maar stel je voor dat je binnen zit en er breekt brand uit. Dan kom je toch nooit weg?" Je reinste discriminatie. Dit Baks zei het al eerder, Bas van Es voegt er aan toe: Vooral in deze tijden. Je ziet elke keer in de krant van die advertenties. Over een "land zonder drempels".Mooi hoor, maar allemaal theorie. In de prak tijk, dat merkje nu weer met zo'n Alphense bioscoop, komt er geen moer van terecht". Terwijl hij het daar over heeft neemt Dit Baks het zoveelste telefoontje aan. Het zoveelste - telefoontje ook van mensen die hun verontwaardiging uitspre ken, of die willen weten hoe het met de voorgenomen actie staat. Over dat laatste valt nog weinig concreets te vertellen. De men sen die de actiegroep op touw willen zetten, hebben het al zo druk met allerlei andere zaken, dat pas volgende week tijd kan worden gevonden voor de eerste vergadering. maar in die tijd zullen de actier voerders beslist niet afkoelen, in tegendeel. De kwestie zit hun veel te hoog, temeer, omdat zodra het eerste nieuws over de bouw van bioscopen via onze krant naar buiten kwam de sociëteit van gehandicapten al een brief schreef naar het college. Met de opmerking "denk ook aan ons". Dit Baks: "We hebben mondeling toezegging gekregen, dat gepro beerd zou worden er iets aan te doen". Het vroegtijdig aan de bel hangen en het negeren van dit geluid heeft de gehandicapten hels ge maakt. Over wat ze precies te doen staat hebben de actievoer ders nog geen vastomlijnd idee. Dit Baks: "Ik heb al veel gedaan in mijn leven, maar dit is de eerste keer dat ik ga actievoeren". Wel hopen ze nu al op (schriftelijke) bijvalsbetuigingen van gehan dicapten en niet-gehandicapten. Op de adressen Jupiterstraat 52 (Bas van Es)en Pallasstraat 1 (Dit Baks) zijn die adhesie-betuigin- De actiegroep tegen een bioscoop zonder gehandicapten-voorzieningen- gen welkom. van Es en Dit Baks v.l.n.r.: Riet van Es, Jan Baks, Bas

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 25