WASHINGTON - Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken stuurde vorige week een groep hoge ambtenaren naar Capitol Hill, waar de volksvertegenwoordiging zetelt. Zij moesten sceptische leden van het Congres uitleggen hoe het staat met president Carters beleid inzake de mensenrechten. Dat bloeide in de lente en volgens critici in het Congres is het nu in de herfst verwelkt. Dediplomatenkwamen aandragen met angstvallig bescheiden ar gumenten: de strategie voor dit nieuwe deel van de buitenlandse politiek is nog niet vastgelegd; het is waar dat sommige totalitaire re geringen slechts een facade van menselijkheid hebben opgetrok ken en als ze de teugels oprecht la ten vieren is dat misschien maar ten dele te danken aan Amerikaanse druk, enzovoort. Leden van de subcommissie uit het Huis van Afgevaardigden die zich met internationale organisaties be zig houden, stelden daarop de „botte" vragen van de gewone man. Als er een politiek voor de men senrechten bestaat, waarom blijft men dan horen over mensen die gearresteerd en gemarteld worden in landen die miljoenen aan Ameri kaanse hulp krijgen? Carters besluit om een wapen-em bargo tegen Zuid-Afrika te steu nen, maar niet een handels- of in vesteringsboycot, onderstreepte vorige week de hachelijke positie die de Congresleden onderzoeken: hoe kan een wereldmacht een „mo rele" buitenlandse politi.ek voeren zonder zijn eigen economische en militaire belangen te schaden, evenals de kansen op diplomatieke invloed achter de schermen. Moralistisch Een historisch gegroeide samens melting van ideeën lag ten grond slag aan Carters mensenrech tenpolitiek: de doorsnee-Ameri kaan walgde van de Realpolitik zonder principes die enerzijds tot Vietnam en Cambodja leidde, en aan de andere kant tot berusting in de Sowjet-onderdrukking. Tijdens de verkiezingscampagne was het voor Carter politiek nood zakelijk om zich van al zijn voor gangers te onderscheiden. Hij spreidde zijn persoonlijke, zwaar moralistische visie op de wereld ten Door Laurence Mar ks Observer-dien st toon, en wees erop wat de rol van de „praktische moraal" was geweest bij de diepgaande hervormingen in het Amerikaanse zuiden sinds de strijd om de burgerrechten daar ongeveer twintig jaar geleden be gon. Kortom, de mensenrechten moesten een Amerikaans ex- portprodukten worden. Amerika werd toen verantwoorde lijk gesteld voor de dictaturen in Latijns-Amerika en Azië, onder delen van het economisch systeem dat de Amerikanen na de tweede wereldoorlog hebben opgebouwd. Niet alleen hun legers, maar ook hun binnenlandse veiligheidsdien sten zijn met hulp van de Verenigde Staten gevormd. Maar hoe straf je een wreed regime zonder zijn hongerige burgers te treffen? Hoe omschrijf je een schending van de mensenrechten in een cultuur die de liberale de mocratie nooit heeft gekend? Is de wereldvrede, die altijd wordt aan gehaald om de aanwezigheid van Amerikaanse bases in veel dictato riale landen te rechtvaardigen, be langrijker dan de mensenrechten? Ongeduldig Terwijl Carters aanhangers daar over nadachten in de nieuwe men senrechtencommissie van het mi nisterie, is het Congres ongeduldig geworden. Toen president Ford aan het bewind was, deed een coalitie van links en rechts in de volks vertegenwoordiging al de eerste stappen om richtlijnen voor de mensenrechten toe te voegen aan wetten voor hulp aan het buiten land. Het Congres heeft twee jaar geleden besloten om Amerikaanse economische hulp te ontzeggen aan hardnekkige en ernstige schenders, behalve als de bevol king daaronder zou lijden. Vorig jaar werd die bepaling uitgebreid tot militaire hulp, onder voorbe houd van „buitengewone omstan digheden" of als „het nationaal be lang" in het geding zou zijn. Nu is ervoor gezorgd dat de Amerikaanse vertegenwoordigers in internatio nale instellingen als de Wereldbank tegen leningen aan notoire schenders van de mensen rechten moeten stemmen. Sommige critici van Carters men- senrechtenbeleid geven toe dat de president alleen al door de afkon diging daarvan veel dictators in de verdediging heeft gedrongen en de burgers in dictatoriale landen hoop heeft gegeven. Een paar kleine ver beteringen: in El Salvador is de staat van beleg beëindigd, er zijn in verscheidene landen politieke ge vangenen vrijgelaten, Perzië, Haiti en Indonesië hebben het Rode Kruis toegelaten. Amerika's minister van buiten landse zaken Cyrus Vance is een voorstander van een soepel beleid, van aanmoedigen en afstraffen, van het gebruik van een rustige di plomatie als dat betere resultaten heeft dan openlijke kritiek. Maar Carters belangrijkste tegen standers in het Congres voeren aan dat de oorspronkelijke dynamiek uit de mensenrechtenpolitiek is verdwenen en dat er niets wezen lijks is bereikt. Leningen LEIDEN (SP), - Na de ontvoering van Caransa zijn het hoofdbureau van politie in Amsterdam en sommige kranteredacties over spoeld met telefoontjes van men sen die zeggen rechtstreeks be trokken te zijn bij de ontvoering van de Amsterdamse miljonair. Niets wijst er tot nu toe op dat een van hen de waarheid sprak. Alles duidt er eerder op dat we hier te maken hebben met fantasten, in plaats van criminelen. De eisen die gesteld zijn sinds de ontvoering vrijdagmorgen be kend werd, lopen uiteen van de vrijlating van het RAF-lid Knut Folkerts, de Zuidmolukse treinkapers en de Japanse ter rorist Okamoto, die in Israël ge vangen zit, tot het betalen van enige miljoenen guldens losgeld, of het aftreden van koningin Ju liana. Zelfs werden ook voor waarden genoemd, zoals een snelle kabinetsformatie en een oplossing van het werkloos heidsprobleem. Sommige eisers zeiden te spreken namens de Rote Armee Fraktion, anderen noemden het Palestijnse bevrjj- dingsfront en een tot nu toe on bekend Zuidmoluks zelfmoord commando. Geen van hen le verde het bewijs dat Caransa werkelijk door de opbeller ge vangen werd gehouden. Fantasten Hoe moeten we dit soort afschuwe lijke spelletjes plaatsen? Wat be weegt sommige mensen anoniem voor ontvoerder te spelen? Puur uit sensatiezucht, of is het een ziekelijke afwijking? Kortom, wat zijn dit voor fantasten? Deze vraag stelden we aan dr. Al- bert R. Hauber, psycholoog en criminoloog, werkzaam op het criminologisch instituut van de Door dr. A. R. Hauber rijksuniversiteit te Leiden. „Het gaat vooral om mensen, die aan dacht willen hebben", zo meent hij. „Ze blijven weliswaar ano niem, maar het is toch wel zo dat er erg goed naar hen wordt ge luisterd. Hun boodschap wordt in eerste instantie als verschrik kelijk belangrijk opgevat. Som mige mensen vinden dat prettig, bijvoorbeeld als ze menen in hun werk of thuis te weinig aandacht te krijgen. Ze hebben er behoefte aan om als het ware een situatie te scheppen, waarin ze serieus wor den genomen. Het kan ook iets zijn, waardoor hun zelfvertrou wen wordt gesterkt." Wat denken ze ermee te bereiken? Dr. Hauber. „Sommige mensen hebben nu eenmaal een vrij irreëel idee over zichzelf, over de macht die ze menen te hebben en over de werkelijkheid. Dat op bellen over een zaak, waar ze he lemaal niets mee te maken heb ben, duidt al op een vrij irreëel inzicht in het dagelijks bestaan" Helpen „Je ziet in dit soort gevallen ook wel de behoefte om zich te identifice ren als held, hoe gek dat in dit geval ook klinkt. Vanuit hun fan tasiewereld denken ze de politie te helpen met het oplossen van bepaalde problemen door de naam van de zogenaamde schuldige te gebruiken." Het aantal mensen dat uit dit soort anonieme telefoontjes politieke munt tracht te slaan, lijkt dr. Hauber minder groot. Het gaat volgens hem bij de meesten om de aandacht die ze op die manier proberen te krijgen. Mensen die een fantasiewereld om zich heen hebben gebouwd. Mensen, die de dagelijkse sleur trachten te door breken, door iets te doen dat in hun ogen gewaagd is. Mensen die hun spanningsloze bestaan trachten te doorbreken door het uithalen van een dergelijke „grap". Angst Uit het feit dat het aantal telefoon tjes van deze zogenaamde daders van de ontvoering van Caransa zo groot is, leidt dr. Hauber in elk geval af dat er ook een grote groep mensen is die een enorme behoefte heeft schuldigen aan te wijzen. Het gaat om de angst, die dit soort ontvoeringen teweeg brengt. Nu blijk je zomaar van straat opge pikt te kunnen worden en weg ben je. Er ontstaat een gespannen sfeer. De ontvoering heeft in elk geval grote indruk op de mensen gemaakt. Hoe komt het dat het aantal ontvoe ringen zo toeneemt in Europa? Dr. Hauber „Men heeft de ont voeringen leren kennen als een, geweldig machtsmiddel. Men heeft gezien dat het lukt. Dat je dan je zin kan krijgen. Het is een nieuw fenomeen in de misdaad in Europa. Althans, het gebeurt va ker dan we gewend waren. Net als kapingen, vereisen ontvoe ringen nadere, diepgaande stu die, onder meer over de motivatie van de daders en het contact tus sen de partijen". Het PvdA-congres dat aanstaande zaterdag bijeenkomt, staat voor een belangrijke en tegelijkertijd moeilijke beslissing. Het heeft zich allereerst bezig te houden met de vraag of het over het deel nemen van de PvdA aan een par lementair meerderheidskabinet, samen met CDA en D'66 wel een beslissing moet gaan- Immers, de partijraad van de PvdA sprak de afgelopen week uit dat deelnemen onder de overeenge komen voorwaarden onaan vaardbaar was. Het akkoord over de getalsformule en de por tefeuilleverdeling deugde niet, zo was de uitspraak. Die partijraad was bevoegd een bindende be slissing te nemen. Dus ontstaat de vraag of het congres zich be voegd mag achten de discussie daarover te heropenen. Dat is niet onbelangrijk, omdat in feite het fuhctionèren van de in terne partijdemocratie in het ge ding is. Precedenten werken bo vendien door. Raads- en Staten fracties van de PvdA zouden zich ten onrechte gestimuleerd kun nen voelen door het besluit van de Tweede Kamer-fractie om de uitspraak van de partijraad naast zich neer te leggen. En dat kan alleen maar tot nieuwe brokken binnen de partij leiden in de toe komst. Wanneer het congres mocht beslui ten de discussie te heropenen en zelf een nieuwe uitspraak te doen is opnieuw aan de orde of het ak koord moet worden goedgekeurd of niet. Tenzij zich nog ernstige complicaties voordoen in het formatie-overlege en daarna een breuk ontstaat, zal het congres onder zware druk staan. De meerderheid van de PvdA-frac- tie meent dat het gaat om de keuze tussen „regeren of opposi tie". Als dat de keuze zou zijn, zou menig congresganger zich nog wel enkele malen moeten afvra gen hoe hij zijn stem zou moeten uitbrengen. En terecht, want over belangrijke zaken stem -je zo doordacht mogelijk. Waarbij ik er zelf van uit ga dat ook de leden van de partijraad doordacht' tot een ja of nee tegen het akkoord zijn gekomen. Maar het is op zijn minst aan twijfel onderhevig of de keuze, regeren of oppositie, reeel is. Of het de enige keuze is. Enkele kantteke- nfftgen zijn hierbij op hun plaats. Het risico dat de PvdA in de opposi tie terecht zou komen als „nee" wordt gezegd is reeds eerder in de formatie enkele malen bewust genomen. Namelijk iedere keer dat er een breuk in die formatie ontstondHet is niet zeker dat het risico groter wordt naarmate de formatie langer heeft geduurd. Ook voor het CDA blijven er steeds minder alternatieven over naarmate de tijd verstrijkt. De gang van hun kant naar de WD toe wordt steeds moeilijker. Bo vendien is er binnen de WD een uitvoerige strategie-discussie ge voerd. Uit wat daarover pu bliekelijk bekend geworden is mag worden opgemaakt dat de WD niet voetstoots bereid hoeft te zijn het CDA uit de problemen te helpen, door bijvoorbeeld een CDA-minderheidskabinet te steunen. Het zal dan ook buit willen binnenhalen, het CDA zal moeten betalen en het is de vraag of het CDA daartoe bereid is. Voor mijzelf heb ik de afgelopen week daarom de conclusie ge trokken dat het PvdA geen ver liezer mag zijn en het ook niet had hoeven te zijn. En nadat het be sluit van de partijraad niet werd opgevolgd niet de verliezer hoeft te blijven. De PvdA hoeft niet de gevangene van het CDA te zijn en mag zich niet als zodanig gedra gen. De PvdA-fractie had het akkoord over de portefeuilleverdeling naar mijn mening niet moeten aanvaarden en het had zeker de uitspraak van de partijraad niet naast zich neer moeten leggen. Maar het is niet aan mij een uit drukkelijk advies aan het con gres te geven. De afgevaardigden zullen, alle feiten kennend, de be slissing hebben te nemen. Wat de beroepspolitici er van denken weten ze intussen langzamer hand wel. Wat de juiste sfeer om te besluiten verstoort, is de onbezonnen stap om een kort geding aan te span nen tegen het PvdA-lid Den Uyl. Nu de zaken gelopen zijn zoals ze zijn gelopen dienen de con gresafgevaardigden het voor het zeggen te hebben. Het is niet erg te waarderen de eventuele hulp van de rechter in te roepen. Hulp. die waar schijnlijk van die zijde bovendien niet gegeven zal worden. Den Uyl heeft immers pas het formateur- schap aanvaard nadat de PvdA- fractie besloot daarvoor het sein op groen te zetten. Als beoogd wordt alsnog het besluit van de partijraad te laten eerbiedigen, dan zou de aanhangig gemaakte procedure wel eens averechts kunnen werken. Wat de goede sfeer, voor zover die nog bestaat, tussen PvdA en CDA verstoort is de brief die de heer Van Agt maandag aan de for mateur schreef. Het is een duide lijke poging de voortgang in de formatie te vertragen. De staats secretaris is steeds meereen poli tieke figuur van belang gewor den, inplaats van een persoon lijke bediende van de minister onder wie hij moet werken. Hij heeft een politieke taak. Daarom is er ook politieke overeenstem ming tussen de partijen over- die taak nodig. Het CDA is er kennelijk op uit via een omweg te bewerkstelligen dat het PvdA-congres het tot nu toe gesloten akkoord afkeurt. Als het CDA op deze wijze deze week verder gaat is er voor die afkeu ring een extra argument. Een onderzoek van het onafhan kelijke Centrum voor Internatio nale Politiek stelde onlangs vast, dat de president wel heeft besloten om de militaire hulp aan Argentinië en Uruguay sterk te beknotten, maar dat die landen nu grotere le ningen krijgen van de Wereldbank (de VS verschaffen een kwart van het budget), de Inter-amerikaanse ontwikkelingsbank (met 52 pro cent Amerikaans geld) en het In ternationaal Monetair Fonds. Het leningen-beleid van die instel lingen kan dictatoriale regeringen aanmoedigen, aldus dit onderzoek. De leningen worden immers be paald door de kredietwaardigheid van een land en banken geven nu eenmaal de voorkeur aan regerin gen die een keihard bezuinigings programma kunnen doorvoeren en arbeidsonrust de kop indrukken. Leningen van de Wereldbank aan nieuwe onderdrukkende regimes stijgen doorgaans twee maal zo snel als hulp van de Bank aan andere President Carter .bloeit in de lente, verwelkt m de herfst landen, aldus nog een conclusie van het Centrum voor Internatio nale Politiek Een voorbeeld. Le ningen aan Argentinië Chili en de Filippijnen zijn gemiddeld van 90 miljoen dollar per jaar in 1970 (toen het nog democratieën waren) ge stegen tot 664 miljoen in 1979. Maatstaven De ambtenaren die de gang van za ken inzake de mensenrechten vol gen en een rapport sturen naar Washington zijn allemaal carrière- diplomaten, die vaak heel andere maatstaven hebben dan Carters jonge evangelisten. De bewering van Terence Todman, een hoge ambtenaar op buitenlandse zaken, dat het beter gaat met de men senrechten in Chili omdat steeds minder mensen „verdwijnen" en er over negen jaar verkiezingen zijn beloofd zonder links), zijn daar een voorbeeld van. Carters critici willen dat de rege ring openlijk die maatstaven uitlegt voor haar mensenrechtenbeleid. Hun kans om een oordeel over het presidentiële beleid uit te spreken krijgen zij in januari, als Carter zijn eerste begroting voor ontwik kelingshulp indient. Deze MENINGEN-pagina is een discussie-platform. Plaat sing van artikelen alhier wil niet zeggen dat de redactie met de inhoud instemt. Een grote weerzin overviel me tijdens een interview dat Fred Verbakei had met Van Agt, in het kader van Den Haag Vandaag". Tevoren was Van Thijn gevraagd of hij Boersma vervangen wilde zien door een figuur van de P.v.dA. Nee, had Van Thijn net gezegd, daar hebben Van Agt en ik vannacht juist uit voerig over gesproken. Wij vinden, aldus Van Thijn, dat Boersma zijn beleid moet kunnen voortzetten, want er moet continuïteit zijn in de sociale sector. Boersma geniet het vertrouwen van de vakbewegingDat zat dus wel goedHij was er zeker van dat de positie van de CD A .-minister Boersma veilig gesteld was. Verbakei vroeg Van Agt naar zijn mening omtrent de plaats van Boersma in het nieuw te vórmen kabinet en zei dat Van Thijn erop rekende dat Van Agt Boersma wel zou handhaven. "Zo", zei Van Agt, "daar kijk ik van op. Dit is iets geheel nieuws voor mij". En daarop, schalks glimlachend, "zo hoor je nog eens wat!" Nee. Boersma's po sitie was nog absoluut niet ze ker, integendeel. Hij wou 'daar verder nu niets over zeg gen, maar Boersma moest zich vooral geen illusies maken. Daar zit je dan als aandachtig waarnemer van dit kwalijke geleuter. Wie van de twee fractievoorzitters heeft er nu zitten liegen? Van Thijn? Hij zou eigenlijk een P.v.dA - man voor sociale zaken heb ben moeten claimen, maar zag daar liever van af van wege Boersma. Van Agt dan? Zou hij rjiisschien tijdens dat nachtelijk gesprek éven door slaap overmand zijn, of zou hij gedacht hebben dat het een grapje was van Van Thijn? Als ik Verbakei geweest was zou ik gezegd hebben: Meneer Van Agt, u zit me toch niet in de maling te nemen'' Ik praat niet voor mezelf alleen maar ten dienste van al die mensen die nu kijken en luisteren en sterk geïnteresseerd zijn, het gaat hen n.l. zelf ook aan, weet U. Ik'vind, dal we recht heb ben op de waarheid. We spelen geen kat en muisspelletje". Van Agt zou waarschijnlijk ge reageerd hebben als een ver bolgen professor op een bru tale student: Jk wens dit ge sprek niet verder voort te zet ten". "Zoals U wilt", had ik dan gezegd' "goede avond meneer Van Agt". 't Had me waarschijnlijk een schorsing door Carel Enkelaar bezorgd. Dit als voetnoot. Hoe zit 't eigenlijk met die de mocratie van ons? We hebben al ruim vijf maanden geen regering. De Tweede Kamer met haar 150 gekozen afge vaardigden ts gesloten. Tal loze uiterst belangrijke en ne telige vraagstukken en pro blemen wachten op behande ling en ze worden er door 't verlopen van de tijd alleen maar ernstiger door. Een paar mensen komen regel matig bijeen. Dagen en halve nachten. Als ze af en toe naar buiten komen worden ze op gewacht door steeds ongedul digere verslaggevers, die af gescheept worden met een paar tot op de draad versleten cliché's of: "Geen com mentaar!" Als democratisch denkend mens vraag ik me dan af: wat ver beelden die paar top-pohtici zich eigenlijk? Wie vertegen woordigen ze7 Wie heeft hen gekozen? Wat Den Uyl en Van Agt en Terkmw op hun respectieve lijke partijraden zeggen is natuurlijk iets heel anders dan wat zé in die nachtelijke uren als lugubere opperste stam-tovenaars met elkaar bekokstoven. Anders hadden ze elkaar al de eerste weken de hersens ingeslagenIedere partij krijgt alleen te horen wat hij graag horen wil en niemand, geen lid van een der partijen kan het geheel Wij kunnen niet en nooit uit maken wie er gelijk had Fred Verbakei en al zijn collega's journalisten krijgen ook maar zeer beperkte informa tie. 't ls te gek. Wanneer de heren Den Uyl, Van Agt en Terlouw voor hun eigen ach- terband) hun gal gespuwd hebben over elkanders in fame bedoelingen en prak tijken, kruipen ze weer ge- Door Piet Wesseling noeglijk samen aan één tafel en gaan weer praten. Intus sen gaan de salarissen door van al die ministers, staats secretarissen en kamerleden. Nico Scheepmaker zal me waarschijnlijk wel kunnen verbeteren, maar ik heb even uitgerekend, dat die vijf maanden de schatkist per dag zo'n f60.000,- kost. Een goede kennis van me, een eenvoudige stemgerechtigde, zei me dezer dagen dat naar zijn mening het nieuwe kabi net er allang zou wezen wan neer alle salarissen van 's lands bestuurders op de dag waarop de formatie begon zouden stopgezet worden tot het moment waarop het nieuwe kabinet met z'n rege ringsverklaring zou komen. Het Vrije Volk wist te melden dat verscheidene kamerleden en ministers hun dagen uit stekend wisten te besteden. Huizen worden opgeknapt en van fijne nieuwe keukens voorzien, boten worden opge schilderd. Het zijn geen be vochten baaldagen. maar zo maar gratis ooor niks aange reikte baai-maanden. En waar zal dat geheimzinnige pokerstel nu toe leiden? Een fonkelnieuwe club van mi nisters waarvan we zullen zeggen: Goddank, 't heeft wel lang geduurd, maar het is de moeite waard geweest? On bekommerd kunnen we nu de netelige toekomst instappen nieuwe wind door Den Haag nieuwe mensen, nieuwe plannen, een club van en thousiaste progressieve mi nisters uit 't vorige kabinet, met hier en daar een interne verschuiving. En nieuw zul len zijn,als ministers dan wel te verstaan, 'n Kruisinga en 'n Andriessen, in plaats van Trip en Van Doorn Tel uit je winst Begrijpt U nu die weerzin die

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23