Neeskens: 'UEIA-ciip minder belangrijk dan competitie' De vreemde logica van trainers en topvoetballers Zuidema: 'Als ik maar voetbal... VRIJ-UIT Niet dat ik niet wil winnen; ik wil altijd winnen DINSDAG 1 NOVEMBER 1977 SPORT PAGINA 9 Hoe nu? Nog even over Nederland-Bel- gié, als niemand het erg vindt. Als kijkspel stelde het niet veel voor, al was het\nu ook weer niet zo kleurloos als ik aan vankelijk had gevreesd. Maar het stijfde me in de al eerder geventileerde opvatting dat voetbal op tv beperkt moet blijven tot een samenvatting van twintig minuten per wed strijd. Nederland-België kon geen boeiende partij worden, vol gens coach Zwartkruis, om dat er zo ontzettend veel op het spel stond: de kwalificatie voor Argentinië. Goed, daar kan ik inkomen. Ik begrijp er uit dat je voor het mooie voetbal moet zijn bij de interlands, de oefenpotjes, waar niets op het spel staat. Maar de recente vriend schappelijke wedstrijd Ne derland-Rusland dan? Dat was de meest grauwe portie gaarkeukenvoetbal die je je maar kunt bedenken. Toen werd er gezegd: "De spelers zijn niet gemotiveerd" Samenvattend: als er wat op het spel staat, kan het niet aardig zijn, omdat het resultaat voorop staat. En als er niks op het spel staat, kan het niet aardig zijn omdat de motiva tie ontbreekt. Vrienden, zou het ooit nog leuk worden? Actie De actie Trek Johan Cruijff over de streep(naar Ar gentinië) heeft me aan de rand van de onpasselijkheid gebracht. Een omroep die zoiets ontwerpt, verdient óók over de streep te worden ge trokken - de afgrond in. Er zijn toch waarachtig wel be langrijker acties te voeren dan die welke tot doel heeft Door Ruud Paauw een onwillige multi-miljonair in Zuid-Amerika te laten voetballen. Nico Scheepmaker heeft zater dag geschreven dat de actie mogelijk de eerste is van een serie waar het monsterver bond Cruijff-Coster-Tele- graaf-Tros achter zou zitten. Hij had dat van een inge wijde. Telegraaf en Tros zou den zodoende straks de ex clusieve rechten krijgen "op alle humdrum rond Cruijff en het wereldkampioenschap" Scheepmaker gelooft dat niet, ik ook niet. Maar wantrouwend blijf ik wel. Enkele weken te rug las ik iets in het in Europa verschijnende Amerikaanse blad "Herald Tribune", dat markant aansluit op wat Scheepmaker aanstipte. De voetbalmedewerker van de Herald Tribune is Rob Hug hes, die full-time is verbonden aan het Britse blad Sunday Times. Deze laatste krant heeft vroeger samen met Cruijff een aantal verhalen gebracht. Hughes nu schreef in de Herald Tribune dat de Sunday Times is benaderd door "Costers mensen" of men "met het oog op Argentinië in teresse heeft voor een serie ex clusieve artikelen". Vage taal, ik geef het toe, maar te denken geeft het wel. Het enige dat "Costers mensen" aan een blad als de Sunday Times te bieden hebben is Cruijff. En dan een Cruijff die naar Argentinië gaat. Lijkt mij tenminste. Kort en goed: zijn het allemaal loze geruchten of is Coster be zig zijn schoonzoon op een zeer ingewikkelde manier aan de wereld uit te venten? Joe Louis Als intermezzo iets anders dan het voetbalgefrutsel. Vorige wëek kwam uit Las Vegas het bericht dat Joe Louis (63), de beroemde Amerikaanse zwaargewichtbokser, die we reldkampioen was van 1937- 1949, met hartklachten in een ziekenhuis is opgenomen. Ik ben geen liefhebber van de bokssport, maar Joe Louis is een naam zó hecht verankerd in het sportgeheugen van al len die aan gene zijde van de veertig zijn dat we even nos talgisch moeten terugblikken. De levensloop van Louis is, na dat hij in 1949 trots en onge slagen afscheid nam als we reldkampioen, vol tragiek geweest. Al in 1950 kwam hijgeen schim meer van wat hij geweest was, terug in de ring om de reus achtige bedragen te kunnen opbrengen die de belasting van hem eiste. Van het fortuin dat hij verdiend had (voor die jaren dan) was kennelijk weinig meer over. Een wilde opmaker was hij niet geweest, maar op de een of andere ma nier moet het geld hem tussen de vingers zijn geglipt. De come-back was geen succes. Hij verloor van Ezzard Charles en Rocky Marciano. Ik herinner me nog een foto waarop hij .hulpeloos stond met een afschuwelijk gezwol len, dichtgeslagen oog. Ver volgens ging hij aan de slag als boks- en worstelscheids- rechter. In de laatste jaren is hij al een paar keer de kluts kwijt geraakt en korte tijd in een psychiatrische inrichting behandeld. Tot voor kort werkte hij in een hotel in Las Vegas als "greeter", als een soort betaalde bezienswaar digheid dus. Het verval van zo'n gewelde naar vervult me met deernis. Uitvinders Terug naar de voetballerij. Tot voor kort meende ik dat het behoudzuchtige voetbal, zoals we dat de laatste jaren mee maken, typisch iets van het decadente westen was (is). Maar nu heeft het Moskouse blad Trud uit de doeken ge daan dat het in ,de Sovjet- Unie ook huilen met de lamp uit is. Het dagblad wijst er op dat in de laatste 20 jaar het percentage gelijke spelen in Rusland sterk gestegen is: van 26% naar 43% in 1977. Trud heeft het over "gezapig voortkabbelende wed strijden", "doelloos geschuif. En dan komt het aardige: de invloed van dat negatieve voetbal in Rusland, aldus Trud, zal zich op den duur in het buitenland doen gelden "Het einde van het liedje is dat het gehele voetbal er onder lijdt" enz. Daar maak ik uit op dat de Rus sen min of meer het recht opei sen de uitvinders te zijn vdn dat bangbroekerige resul taatvoetbal. Ik sta er van te kijken. In de jaren vijftig werd het wes ten overstroomd door mede delingen dat belangrijke uit vindingen, die kapitalistische landen aan bepaalde figuren uit hun midden toedichtten, in werkelijkheid al veel eerder door de Russen waren ge daan Zo vernamen we dat het kompas, de gloeilamp, de stopnaald (ik noem maar wat) al door Russen waren ontworpen nog voor westerse breinen zelfs maar op het idee waren gekomen. Waarheid of niet, het waren in elk geval zeer positieve dingen. Het uitvinderschap van dat enge resultaatvoetbal, is na tuurlijk iets héél anders. Hier past maar één conclusie: de wijzen uit het oosten zijn niet meer wat ze geweest zijn. Koopje Vorige week hebben we kunnen lezen hoe eenItaliaanse voetbalclub, uit een gevoel van woede over die krank zinnige transferbedragen een speler verkocht voor een geit en een stuk ham. Een heel mooi gebaar van die club. dat zeker navolging verdient. Denk eens aq.n al die spelers die voor een appel en een ei wegkunnen. Namen Onze fotograaf Wim Dijkman, wonend in Alphen, maakte mij vorige week op iets merk waardigs attent. Hij was naar het bekerduel Alphen- LFC geweest en als goed fo tograaf hield hij aantekening van de namen van de spelers die op zijn opnamen voor kwamen. "Bij LFC was mijn taak nogal gemakkelijk, ik hoefde niets na te vragen.om dat de naam van de speler op het shirt staat. Dus noteerde ik heel eenvoudig wat ik zag: als doelpuntenmaker tot twee keer toe Van Weerlee. Maar wie schetst de volgende dag mijn verbazing in het verslag van de wedstrijd als doelpun tenmaker Bogaard aan te treffen". Toen ik dat hoorde dacht ik even iets zeer lélijks. Ik herinnerde mij de talloze keren (overi gens zeker niet alleen bij LFC) dat mij was gevraagd eén andere doelpuntenmaker te noteren dan'degene die had gescoord, "want Jan, Piet of Klaas loopt in de ziektewet" Ik heb daaruiteraard nooit gevolg aan gegeven: een voetbalverslag is tenslotte geen malle molen. Was dit soms een nieuwe variant? Gelukkig bleek daar in dit geval geen sprake van te zijn. Na vraag bij het LFC-bestuur leerde dat de kanaries in Alp hen met een groot aantal in vallers hadden gespeeld die in het naam-shirt van het eerste elftal waren uitgekomen. Je vraagt je natuurlijk af of de ploeg dan niet beter in gewone naamloze geelzwarte shirts had kunnen spelen, want het nut van namen op de kledij is natuurlijk vooral dat ze klop pen. "Die gewone kleding was 's och tends door een fout al ge bruikt. Vandaar. Anders ge beurt dat echt niet", aldus be stuurslid Van Maurik Ik neem na deze uitleg direct aan dat LFC te goeder trouw is geweest. Ik signaleer het voorval toch, al is het alleen maar om iedereen (toeschou wers, scheidsrechters) er op te attenderen dat je soms echt niet ziet wat je ziet. Rechtsback tegen wil en dank 99 BARCELONA - Eén ding is zeker, Johan Neeskens is geen relletjesvoyeur. Verbaasd trekt hij de wenkbrauwen op wanneer hem verteld wordt dat het vandaag de dag elke avond raak is op en langs de Ramblas en het Plaza de Catalunia, waar de café-stoelen door de lucht vliegen, brandbommen worden ontstoken en de politie stevig in grijpt. Neeskens: 'Het interesseert me ook niet, al die poli tiek. Het zijn nu weer de rechtse jongeren geloof ik. Nou ze zien maar. Ik zit wel thuis'. AMSTERDAM - Nauwelijks was zaterdag in Gelsenkir- chen het eerste Duitse optreden van "Wilhelm Zoerbier" achter.de rug of Tomislav Ivic deed de eerste poging om in de vacature te voorzien. Een vondst, Johan Zuidema als nieuwe rechtsback van Ajax? De vice-Ajacied is net niet spontaan genoeg in zijn antwoord om geloofwaardig over te komen. Mompelt eerst nog iets over een smalle basis, merkt vervolgens op dat nood wetten breekt en ventileert pas dan blijdschap over het feit dat hij de reservebank heeft mogen verlaten. Zuidema: "Het ging dus niet slecht tegen VW. Zeker in de tweede helft niet. Maar toch.... Ach, het maakt me niet meer zoveel uit. Als ik maar voetbal..." Geen spontaan antwoord dus. Zuidema: "Misschien niet. Kijk, als ze me twee jaar geleden hadden willen omturnen, zou ik er waarschijnlijk op hebbben gewezen dat ze me als spitsspeler hadden aangetrokken. Des tijds al zei Ivic: ik maak een middenvelder van je. Daar had ik mijn bedenkingen tegen, maar dan redenen je toch ween als ik maar voetbal. Ik heb het er niet makkelijk mee gehad. Heb alles gespeeld, links op het middenveld en rechts. Verdedigend als de punt van de driehoek naar achteren gericht, aanvallend ook. Zaterdag dacht ik dus bij mezelf: dit kan er ook nog wel bij. Bovendien is die plaats niet helemaal vreemd voor me. Destijds, toen Suurbier niet wilde tekenen, speelde Gluic, waarvan overigens nooit iemand bij Ajax meer iets heeft gehoord, op zijn plaats. Op een keer, tegen PSV, raakte Gluic geblesseerd. Moest ik zijn plaats innemen. En onlangs speelde ik tegen AZ'67 een keer rechtsback. Nauwelijks vroeg ik me af waar dat voor was, toen Ivic me kwam ver tellen dat die eer me alleen maar te beurt was gevallen omdat ik snel ben. Snel genoeg om een opkomegde Hovenkamp op te vangen. Ach, dat heeft allemaal weinig met voetballen te maken". Teleurgesteld? Hij is teleurgesteld? Zuidema: "Ik word er goed voor betaald, het moet maar. En stel dat er een club in me geïnteresseerd zou raken, die inte resse komt er zeker niet wanneer ik aan de bank vastgebakken blijf. Bovendien heb ik wedstrijdritme nodig. Een gevolg van die slechte wedstrijd in Noorwegen tegen Lilleström. Daar praat ik liever niet meer over. Ze waren allemaal slecht, maar mij kostte het mijn plaats". Hij speelt morgen rechtsback tegen Levski Spartak? Zuidema: "Ik heb wel de indruk ja. Ondanks het feit dat ik een broertje dood heb aan het spelen in de mandekking. Ondanks het feit dat ik angst heb voor een sliding. Kijk, op de training gaat het prima. Maar na een aantal slechte eiyaringen bij Cambuur ben ik bang geworden. Gele kaarten, he. Mijn sliding komt nogal eens verkeerd uit. Dan heet het datje de man speelt in plaats van de bal. In de praktijk betekent dat, dat je een fractie van een seconde aarzelt. Ik heb er heel wat moeilijkheden met scheidsrechters door gehad. Ik troost me echter met het feit dat Suurbier wat dat betreft ook een "re putatie" heeft. Ik wil - voor ik tegen Levski begin - ook de garantie de collega's dat mijn plaats wordt overgenomen wanneer ik een keer diep ga". Tot slot: Beschouwt hij zichzelf als een noodoplossing? Zuidema: "Ik weet het niet, de tijd moet het leren. Of ik het aan kan en zo, of ik die drang om te scoren, die ik nog altijd heb, kan beteugelen. Het interes seert me ook niet meer zo. Ze zullen best gericht op zoek gaan naar een opvolger van buiten voor Suurbier. Ik heb mezelf gehard tegen die Hij ontrukte zich overigens ook aan het feestgewoel in de Hilton, na Nederland-België. Neeskens: 'Terecht. Waarom ineens dat feest. De vorige keer was er toch ook geen feest toen we ons kwalifi ceerden voor West-Duitsland. Toen hebben we het toch zelf ge vierd met een mannetje of acht bij Sjakie Swart. Eigenlijk veel leuker dan zo'n massahappening. Daarbij; ik ben nog steeds geblesseerd, ik kan niet voluit trainen en kom dus langzamerhand conditie tekort. Als je dan ook nog tot vief uur 's nachts gaat feesten wordt je condi tie er niet beter op'. Hij was de ster van het veld bij Barcelona-Las Palmas, volgens trainer Michels, scoorde met een fraaie kopbal het derde doelpunt. Neeskens, bescheiden: 'Het ging aardig. Maar nog lang niet goed genoeg. Ik kan nog niet voluit, want bij iedere stap voel ik die spier in mijn bovenbeen trekken. En ik ben bang dat die een keer spontaan afscheurt en wat dan, dan is mijn hele seizoen stuk'. Hij vindt dat Barcelona beter speelt dan vorig jaar. Neeskens: 'Laten we zeggen verstandiger. Vorig jaar hadden we om deze tijd veel meer gescoord. Maar ook veel meer doelpunten tegen. Maar ja, toen gingen we met zes, zeven man in de aanval. En nu met vier, vijf maximaal. Meer dan genoeg.Ik blijf zelf tegenwoordig vaak achter hangen, laat de libero of de vleugel verdedigers opkomen'. Hij geeft toe dat de 1-1 uitslag in Alkmaar tegen AZ toch een ietwat vertekend beeld geeft. Neeskens: 'Voor hetzelfde geld hadden we met de rust met 2-0 achtergestaan. Die lob van Peters die mislukt, die kopbal van Arnzt die wordt ge stopt. Kom je op 2-0, dan wordt het natuurlijk lastiger. Maar het is wel nakaarten. Nu staan we er natuur lijk florissant voor. AZ zal toch iets moeten laten zien, in aanvallend opzicht. En of de ploeg dat zonder een echte aanval, zonder specifieke buitenspelers kan opbrengen, is de vraag'. De stevige middenvelder geeft ronduit toe dat het Europa Cup Ill-toernooi hem nauwelijks ver mag te inspireren. Neeskens: 'Ik beschouw het maar als een ver liezersronde naast het Europa Cup, I en Il-toernooi. Haastig: 'Niet dat ik niet wil win nen. Ik wil altijd winnen. Maar de nationale competie is voor ons na tuurlijk van veel groter belang'. Hij was het niet eens met zijn trainer dat Cruijff op halve kracht speelt momenteel. Neeskens: 'Jo han speelt gewoon goed. Iets min der dan gewoonlijk, maar niet veel. En hij bindt als we thuis spelen toch altijd één of twee man. Dat is lekker, dat geeft ons de ruimte. i Zanten komt poolshoogte nemen bij de FC Barcelona. Johan Neeskens luistert met zijn coach Michels Hoe hij vervangen moet worden als hij straks aan het eind van het seizoen werkelijk stopt? Niemand die daarover praat. De meeste spelers bij ons geloven het gewoon niet. Die zeggen, ach, Cruijff zegt zoveel, die tekent nog wel weer een jaartje bij. Ze willen het gewoon niet geloven'. Hij zégt doodziek te worden van al dat gepraat over Cruijffs al dan niet deelnemen aan het wereld kampioenschap. Neeskens: „Te gen mij zegt hij, hij gaat niet, nou dan geloof ik hem wel. Maar het zou goed zijn als Happel naar Bar celona zou reizen om het zelf eens aan Johan te vragen. Zegt hij dan nog nee. dan kan Happel zeggen, nou bedankt, dan weet ik dat ten minste, en kan ik mijn voorberei ding op de WK er op afstemmen. Want er moet toch iemand de rol van Johan toebedeeld krijgen, dat moet die jongen op korte termijn wel weten, want hij moet zich er op instellen en het zou dus heel stom zijn om daar nog maanden mee te wachten. Daarbij, zo hou je na tuurlijk de onzekerheid veel te lang in stand PIM STOEL onzekerheid" GER STOLK

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9