Boersma: mag loon maximaa 6,8% omhoog "Den Uyl moet stoppen met kabinetsformatie Omvangrijke oplichting TTet Beste TWEE PYDA-LEDEN SPANNEN KORT GEDING AAN TEGEN PARTIJLEIDER: 11 buigt Van der Louw zich over kwestie rond Kalma Zeevaartdiploma s op grote schaal vervalst Echtpaar uit Polen mag toch blijven TIENERS DIE MOORDEN UIT SENSATIEZUCHT E DINSDAG 1 NOVEMBER 1977 BINNENLAND Den Haag (SP/ANP) - Kabi netsformateur Den Uyl dient onverwijld zijn forma tie-werkzaamheden op te schorten op straffe van een dwangsom van 10.000 gul den per dag. Dat is de inzet van een kort geding dat twee leden van de PvdA tegen de formateur hebben aangespannen. Het kort geding dient morgen middag voor de president van de Amsterdamse recht bank. Van Den Uyl eisen Peter van der Heemst en Arie van den Bos - twee Rotterdamse PvdA-leden - dat hij met de kabinetsformatie stopt tot dat het PvdA-congres zaterdag be slist heeft of de socialisten aan het nieuwe kabinet zullen deelnemen of niet. Volgens Van Heemst en Van den Bos plaatst hun 'medelid' Den Uyl het congres van de PvdA voor een Peter van Heemst en Arie van den Bos rechts voldongen feit door met de forma tie door te gaan. "Op z'n minst wordt de discussie op het congres vertroebeld doordat het de hete adem van een startklare houden in de nek voelt", meent van Heemst, die als jurist werkt in het Rot terdamse stadhuis. Volgens hem moet ook Den Uyl zich jouden aan de uitspraak van de Pvd A-partij raad dat socialisten op basis van de zeven-zeven-twee verdeling van de ministersposten buiten het kabinet blijven, totdat het congres- het hoogste orgaan in de partij - anders beslist. Het Pvd A-bestuur heeft het con gres dat zaterdag in Den Haag wordt gehouden voorgesteld toch maar het groene licht te geven voor de start van het tweede kabinet- Den Uyl. Formateur Den Uyl streeft ernaar de besprekingen met de fractie voorzitters van PvdA, CDA en D'66 over de vorming van een tweede kabinet-Den Uyl donderdag af te ronden. De formateur deelde dit gisteren schriftelijk aan de drie fractievoorzitters mee. Hij stelt zich voor na het met hen te voeren overleg over dé kandidaten voor het ministerschap, de eerstko mende dagen besprekingen met kandidaat-ministers te voeren. Het ÓDA 'krijgt een tweede staats secretaris op defensie. Het staatssecretariaat van de volkshuisvesting en ruimtelijke ordening dat weinig om het lijf heeft, staan de christen-democra ten in ruil daarvoor af. De CD A-staatssecretaris op volks huisvesting zou zich uitsluitend mogen bezig houden met de wo ningbouw voor alleenstaanden, bejaarden en gastarbeiders, hét bouwonderzoek en de kadasters. Een belangrijke zaak als de stads vernieuwing komt in handen van de ministers. Over de huren en de woonsubsidies krijgt de PvdA- staatssecretaris op volkshuis vesting de zeggenschap. Bekaaid Het CDA vindt dat het er nogal be kaaid van afkomt en gaat daarom in op het voorstel van formateur Den Uyl om het staatssecreta riaat van volkshuisvesting te ruilen voor een extra onderminis ter op defensie. Er komt al een CD A-staatssecreta ris op defensie. Die gaat de be langen van het personeel van de land-, lucht- en zeemacht behar tigen. De tweede CDA-staatssec- retaris op defensie zou zich vooral moeten bezighouden met de wapenaankoperi. De grote klacht in het CDA is dat het er in de taakverdeling van de staatssecretarissen - zoals for mateur Den Uyl die gisteren heeft vastgelegd - erg magertjes af komt. Dit is de prijs die de PvdA het CDA wil laten betalen voor de gunstige verdeling van de ministersposten. Belangrijk Verschillende belangrijke taken van een departement waarop een CDA-minister komt gaan over in de handen van een PvdA-staats- secretaris: de PvdA-staatssecretaris van jus titie gaat zich bezighouden met de "hervormingswetten", .zoals de ondernemingsraden, de grondpolitiek en de vermogens- aanwasdeling. de PvdA-staatssecretaris van binnenlandse zaken gaat de be stuurlijke herindeling van ons land voor z'n rekening nemen. de PvdA-staatssecretaris van volksgezondheid krijgt zeggen schap over abortus en drugs. Enige CDA-staatssecretarissen on der een PvdA-minister krijgen niet veel om handen. Zo wordt de CDA-staatssecretaris van CRM belast met een "licht" taken pakket: kunsten, "Het CDA wordt afgescheept met matig gevulde portefeuilles en de PvdA-staatssecretarissen krijgen de vette kluiven toegeworpen", zo is de conclusie van opposi tieleider Hans Wiegel van de WD. Volgens hem heeft de "hete adem van het PvdA-congres" formateur Den Uyl er toe ge bracht de PvdA sterk te bevoor delen. Het CDA probeert nog een betere taakomschrijving voor de staats secretarissen uit het vuur te sle pen. In een brief aan formateur Den Uyl heeft CD A-aanvoerder Van Agt gisteren al laten weten dat hij grote bedenkingen heeft tegen dit voorstel. Volgens hem moet aan de nieuwe minister worden overgelaten met welke taken hij zijn staatssecretaris be last. Van Agt vindt het staats rechtelijk onjuist dat de taakom schrijving van de staatssecreta rissen buiten de ministers om ge beurt. ROTTERDAM (SP) - De Rot terdamse burgemeester An dre van der Louw wil zich uitgebreid laten informeren over de „affaire-kalma" Een gesprek met hoofdcommis saris Vermey heeft er giste ren in geresulteerd, dat de korpsleiding schriftelijk zal rapporteren over het optre den van de chef van de ze den- en kinderpolitie. Bo vendien zou Van der Louw vandaag een gesprek hebben met vakbondsvertegenwoor digers over de "bij velen le vende bedenkingen" over de deelname van Kalma aan een demonstratieve optocht naar aanleiding van de dood van drie leden van de Rote Armee Fraktion. Voorzitter T. Douma van de afdeling Rot terdam van de Nederlandse Politiebond bevestigde, dat Kalma's gedragingen tot on rust hadden geleid. "Er zit hier iets scheef. Het is duide lijk, dat er iets moet gebeu- DEN HAAG (SP) - Wil de opzet van de regering om de werkgelegenheid te bevorderen en de koopkracht te be houden voor de "gemiddelde" werknemer inderdaad sla gen, dan is er een centraal akkoord nodig tussen werkge vers en werknemers, dat globaal aansluit bij de rege ringsplannen. Minister Boersma schrijft dat in een brief aan het bestuur van de stichting van de Arbeid. Hij gaat er bij dat welslagen ook van uit dat de loonsomstijging komend jaar (dat is de optelsom van bru toloon, 13e maand, vakantietoe slag, winstgratificatie, sociale premies en pensioenpremie) niet hoger mag uitvallen dan 6,8 pro cent. De zogeheten incidentele loonstij ging (bij verandering van baan, bevordering, overwerk, leeftijd en dienstjarentoeslag) zal ook scherp in de gaten moeten wor den gehouden - aldus Boersma, wiens brief mede is ondertekend door zijn collega's Duisenberg (Financiën), en Lubbers (Eco nomische Zaken). Om dit alles te verwezenlijken is een aantal wetswijzigingen no dig: onder meer een wetswijzi ging om het minimumloon per 1 januari minder te kunnen laten stijgen dan uit de huidige wet voortvloeit. Volgens de nu ge* volgde procedure zou het mini mumloon per 1 januari met" 5,1 procent moeten stijgen: dat is de i ok- iit jaar. De overige lo nen stijgen op 1 januari met 2,1 procent als gevolg van de prijs compensatie. Het gevolg van deze techniek is echter dat er méér mensen onder ROTTERDAM (ANP) - De alge mene vereniging van zeevaren den in Rotterdam maakt zich zorgen over de vervalsing van zeevaartdiploma's. Op vrij grote schaal worden certificaten ver strekt aan officieren, die in het ADVERTENTIE geheel niet berekend zijn voor de verantwoordelijke positie die zij aan boord van de schepen bekle den. Dit brengt de veiligheid op zee in ernstig gevaar. Het verschijnsel doet zich voorna melijk voor op schepen, die af komstig zijn uit de zogenaamde goedkope vlaglanden. Volgens het Hong Kong marine depar tement varen minstens 170 of ficieren met valse diploma's. De liberiaanse autorieiten in New York hebben bij 95 gezagvoer ders, stuurlieden, werk tuigbouwkundigen en radio-of- ficieren valse bewijzen van be voegdheid aangetroffen. Deze bleken afkomstig te zijn uit Hong Kong. Voorts is men op het spoor gekomen van 32 onechte di ploma's afkomstig uit Engeland, Canada, Australië, Nieuw Zee land, Singapore en India. Volgens de vereniging van zeev arenden is een internationale en goed georganiseerde oplich tersbende aan het werk. De scheepvaartinspectie in Rot terdam weet te melden dat het heel eenvoudig is in Singapore en Panama zeevaartdiploma's te kopen. De gezagvoerder van een onder Panamese vlag varend schip had zijn diploma verkregen door eenvoudig bij de ambassade van Panama in zijn land twaalf pond op tafel te leggen. Volgens de scheepvaartinspectie in Rotterdam komt dit verschijnsel op Nederlandse schepen niet voor. De controle door de over heid is daarvoor te scherp. De in- pectie heeft wel gevallen gecon stateerd van valse vaarbewijzen op buitenlandse schepen, die de haven van Rotterdam binnenva- Zwaar-invalide man maakt defensie zeven ton lichter de wet op het minimumloon gaan vallen en dat er in dé onderste in komensgroepen een "opwaartse druk" komt, die een "uitstra lend" effect heeft - aldus de vrees van Boersma. Hij bepleit daarom een uitschuifoperatie: het mini mumloon per 1 januari slechts 4 procent omhoog - de rest van de stijging moet wachten tot 1 juli 1978. AanvankelijK was het kabinet vrijdag jl. met dit maatregelen pakket tot onderlinge ovcreens- ri temming gekomen. ARNHEM - De Arnhemse politie heeft gisteren twee Amerikanen aangehouden op verdenking van activiteiten Later bleek dat met name het mi- vond de ontvoering van Caransa. nimumloon-plan toch op bezwa- Het tweetal - men dacht met Duitsers te maken te hebben - werd door de politie onderzocht met karabijnen in de ren stuitte, en is gisteren tussen aanslag. Overigens bleken de Amerikanen niets met de ontvoeringszaak te maken te hebben. de drie hierbij betrokken minis- achtergronden van de ontvoering van Caransa zijn nog steeds duister. Mocht de Amsterdamse miljonair met ters nog wat "bijgeschaafd politieke oogmerken zijn ontvoerd, dan zou het de eerste keer zijn dat ow land met zo n misdaad wordt Opmerkelijk aspect van de kabi- geconfronteerd. netsplannen tot terugdringing van de werkloosheid en handha ving van de koopkracht: na uit voering van loonkostensubsidies en aanvullend beleid worden de genen die anderhalf maal en tweemaal het "modale loon" van f28.500 per jaar verdienen ver houdingsgewijs zwaarder getrof fen, dan degenen die 3x en 4x het gemiddelde inkomen hebben. Ander gevolg van de regerings plannen: de overwogen plannen leiden tot een vergroting van het financieringstekort van de over heid. Zes procent wordt in dit verband als te verwachten cijfer genoemd. Alleen als de eerstvol gende twee jaar wordt afgezien van werkelijke inkomensverbe teringen, zou het tekort in 1981 op 5 procent kunnen uitkomen. Een stringent matigingsbeleid, voor hoge en.lage inkomens "en alle niveaus daartussen" van werknemers die niet onder een cao vallen, is alleen via een wets ontwerp, dat nu wordt voorbe reid, uit te voeren. Ook denkt de regering aan een overeenstemming tussen werk gevers en werknemers over het vaststellen van een soort "pla fond" (een maximaal inkomens niveau tot waar de prijscom pensatie geldt) of een systeem van afnemende prijscom pensatie. Voor beoefenaren van vrije beroepen denkt de regering aan het voeren van een prijs- en inkomensbeleid. Uitgangspunt is: geen tariefsverhogingen wor den toegestaan wanneer niet is aangetoond dat deze redelijk zijn. Al deze beleidsvoornemens op loongebied zijn ook van toepas sing op de inkomens van de amb tenaren, aldus minister Boersma. Over de V/ijze waarop deze Wor den uitgevoerd, wordt overlég gevoerd met de ambtenaren- centrales. EINDHOVEN (ANP) - Het Poolse echtpaar Thomaz en Lydia Kla- rechi (beiden 26) heeft onlangs alsnog een verblijfsvergunning gekregen. Begin dit jaar werd het echtpaar met uitwijzing be dreigd, omdat het zonder de noodzakelijke papieren Neder land was binnengekomen. Vanaf die tijd is het echtpaar begeleid door de Nederlandse vereniging voor vluchtelingen. Het echtpaar ontvluchtte Polen in juli vorig jaar. Een vriend was aangehouden op de universiteit van Gdansk, omdat hij een kriti sche brief van een in Amerika wonende Pool zou hebben ver spreid. Thomaz en Lydie Klare- chi zouden hem bij die versprei ding hebben geholpen. Tijdens een vakantiereis wist het paar via Italië, Frankrijk en Bel- gie naar Nederland te vluchten. Thomaz was al eerder in Neder land geweest, omdat daar voor de tweede wereldoorlog familie van hem woonde. Op 23 juli werd asiel aangevraagd. Staatssecreta ris Zeevalking (justitie) wees dit verzoek op 31 december vorig jaar van de hand. Op 17 januari zou het echtpaar door de politie over de Nederlands-Belgische grens worden gezet. Diezelfde dag dook het echter voor korte tijd onder. ZUTPHEN (SP) - Natuurlijk, het Mr. Cremers: "Het was een kapitaal misdrijf dat de de schuld van de 57-jarige zwaar-invalide Henk L. had gepleegd. Het ministerie van defensie had hij voor 708.000 gul den opgelicht door valse reke ningen voor verbandmiddelen in te dienen. Veertien rechercheurs hebben vijf maanden lang aan deze omvang rijke en unieke zaak de handen meer dan vol gehad. Maar wat voor straf moetje Henk geven, als je weet dat hij een menselijk wrak is, dat beide benen en een onder arm mist, en aan bed gekluisterd Mr. P. Cremers, officier van justitie bij de rechtbank in Zutphen, zat daar gisteren duidelijk mee. Hij kwam tenslotte uit op een eis van 15.000 gulden boete. De recht bank laat 11 november weten of zij het daarmee eens is. "Normaal gesproken had ik een maandenlange gevangenisstraf gevraagd. Het gaèt tenslotte om brutale malversaties, om een gi gantische oplichting van de staat met vele tonnen, die verdachte louter en alleen in eigen zak heeft gestoken. Omdat we te maken hebben met een geestelijk en li chamelijk wrak volsta ik met een boete. Bovendien, er loopt nog een civiele procedure, waarin de Staat die 708.000 gulden terug vordert, aldus de officier, die ook uithaalde naar defensie. Een 15-jarige jongen uit Houston wordt gearresteerd op verdenking van moord op twee broers uit zijn buurt Eén ;htof1er was gecastreerd, neergestoken en onthoofd, van de onden. Drie jaar later is de dader vrij Reden te jong om te De Amerikaanse rechtspraak stelt ze toch binnen de kortste keren weer op vrije voeten Eén van de 29 artikelen in HET BESTE v NOVEMBER A A iui Reader's Digest voor een deel erheid zelf. Er is bij defensie alleen een papieren controle. Er wordt gekeken of je recht hebt op vergoeding, en niet op hoeveelheden en aantallen. Er was geen doelmatigheids controle. de inspectie is niet inge steld op het ontdekken van ver duistering. Mr. S. Blaisse, de raadsman van L., vond dat de gigantische hoeveel heden gedeclareerde verband middelen wel degelijk hadden moeten opvallen bij defensie. Hij sprak van een ambtelijke on geïnteresseerdheid op het minis terie. De advocaat: "Af en toe kwam er eens een dienstplichtig arts voor een bliksembezoek op 't Kei-vel. Daar lag Henk in.een tweeper soonsbed, waarin ook regelmatig zijn vijf honden sprongen, met alle infecties van dien. Henk L. heeft onder invloed van morfine, vaak zelf aan zijn lichaam ge knoeid. Ik was verbijsterd dat zoiets, medisch gezien, in Ne derland anno 1977 nog mogelijk was. Nu is één verpleger zes uur per dag constant met hem bezig. Hij gaat nu geestelijk sterk ach teruit. Hij is depressief en heeft de neiging tot zelfvernietiging". Mr. Blaisse vroeg zich af wat nog het doel is om deze man te straf fen. Hij bepleitte een geheel voorwaardelijke straf. Henk L. was in 1939 als dienstplich tig militair in het leger gekomen. In 1943 was hij op grond van een hersenaandoening afgekeurd. Die aandoening was niet in de dienst ontstaan, maar omdat men vond dat de dienst de kwaal mo gelijk had verergerd kreeg Henk recht op vergoeding van genees kundige kosten. En daar heeft hij op zeer ruime schaal, zowel ge bruik als misbruik van gemaakt. Volgens de psychiater die hem heeft onderzocht, voornamelijk uit wrok tegen Defensie. Henk gaf het leger er namelijk de schuld van dat in 1948 zijn onder arm, in 1950 zijn linkerbeen en in 1954 zijn rechterbeen moesten worden geamputeerd. Volgens de telastelegging heeft Henk van 1973 tot en met vorig jaar door middel van gefingeerde rekeningen voor zwachtels, pleisters, spiritus, compressen, onderleggers en verbandgaas ruim zes ton bij defensie gede clareerd. Ook diende hij een re kening over die jaren in van 93.000 gulden voor gedi plomeerde verpleegkundige hulp. Die hulp bestond niet. Aanvankelijk mocht Henk zijn verband kopen waar hij wilde. Enkele drogisten en een groot handelaar vond hij bereid, be halve de echte rekeningen, ook nog gefingeerde rekeningen te leveren. Twee van hem zijn in middels door de Zutphense rechtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden en een boete van 3000 gulden. Op een bepaald moment is defensie er achter gekomen dat het voor deliger was de gevraagde ver bandmiddelen uit eigen maga zijnen aan Henk te leveren. Op gezette tijden kwam er dan een zware drietonner van het leger voorrijden bij het landgoed 't Kervel in het Gelderse Hengelo. Dat is een voormalige non nenklooster dat Henk in 1970 voor de voordeelprijs van één ton van een nonnenorde kocht, maar dat nu zo n anderhalf miljoen gulden waard is. De Staat heeft er inmiddels dan ook beslag op ge legd. Het was afgelopen met Henks ver duisteringen toen de reeds ver oordeelde groothandelaar merkte dat hem voor een prikje door een opkoper een partij ver band werd aangeboden die hij zelf kort tevoren aan het Rijk had geleverd. De opkoper bleek de partij van Henk L. te hebben ge kocht. ADVERTENTIE j5

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7