Kamerleden: Aan Boot is geen donder gedaan' feit Ophalen huisvuil flink duurder PvdA bezoekt Leidse industrie De handel jubelt: biggetjes mochten vandaag Groenoord- hal weer binnen STEXsSS, Actief in vrije tijd Universiteitsraad eens met bezuinigen ƒ0,29 DINSDAG 1 NOVEMBER 1977 LEIDEN - De inwoners van Lei den zullen het komende jaar meer moeten betalen voor het ophalen van huisvuil. Het bedrag dat nu tweemaandelijks, tegelijk met de gas- en lichtrekening, wordt gehe ven zal als de gemeenteraad daar mee akkoord gaat worden ver hoogd van f 11,50 naar f 12,80. Een verhoging van 11.3 procent. Een dergelijke verhoging wordt door het rijk voorgeschreven, want vol gens de voorschriften van Finan ciën, moet tenminste zestig pro cent van de kosten van de huis vuilophaaldienst worden doorbe rekend aan de gebruikers daarvan. Het bedrag van 12,80 gulden per twee maanden is een tarief voor het ophalen van twee plastic zak ken per week. Voor een derde plas tic zak moet straks ook f 12,80 per twee maanden worden betaald en voor elke volgende zak een bedrag van f 17,80 per twee maanden. De laadkistendienst van de reini gingsdienst wordt ook duurder, de tarieven gaan met bijna elf procent omhoog. Ten gevolge van de aan passingen van de reinigingsrech ten verwacht de gemeente een ex tra opbrengst van ruim 365.000 gulden. Ook de bezitters van honden zullen het volgend jaar meer moeten be talen. Dit jaar betalen de hon deneigenaars voor elke hond een bedrag van f 53,50 en het volgend jaar zal dat f 57,- worden. Voor de gemeente betekent die verhoging een extra opbrengst die geschat wordt op bijna 21.000 gulden. Dan is er nog de onroerend-goed- belasting. De opkomst van deze belasting wordt voor 1978 geraamd op een bedrag van ruim 14,6 mil joen gulden. Het geld wordt opge bracht door de eigenaars en ge bruikers van panden in de stad. Dat geldt zowel voor woningen, winkels als bedrijven e.d. Dit jaar werden de eigenaren belast met een bedrag van tien gulden voor elke f3.000,- economische waarde van een gebouwd onroerend goed. De gebruikersheffing was f3,20. Voor 1978 wordt een verhoging voorgesteld van f 10,- naar fll,10 en van f3,20 naar f3,55. Verder staan er nog verhogingen op stapel voor haven- en liggelden, markt- en staangelden, zieken- vervoer en diverse gemeentelijke leges. Dat laatste betekent ook dat trouwen duurder wordt. Het goedkoopste tarief wordt straks f 73,50 (maandag, dinsdag en don derdag van 10 tot 12.30 uur en woensdags van 8.30 tot 12.30 uur). Het hoogste tarief, trouwen op za terdag tussen 9 en 11 uur, wordt in 1978 opgetrokken tot f840,-. LEIDEN - De ministers van economische zaken en so ciale zaken moeten het ge meentebestuur eerder waarschuwen als er moei lijkheden met bedrijven zijn in die gemeente. Vaak hoort het gemeentebestuur dit te laat. Dit is de mening van de PvdA Tweede-rkamerleden die gisteren op uitnodiging van de PvdA Leiden een bezoek brachten aan de stad. Tijdens het werkbezoek stond vooral de werkgelegenheid cen traal. De kamerleden hebben be zoeken gebracht aan de Grofs mederij, Machinefabrieken Van der Nat, scheepswerf Boot en de Kamer van Koophandel. Boven dien was een gespek georganiseerd met de vakbeweging en vertegen woordigers van de ondernemings raden. Tijdens deze ontmoeting zei ka merlid Arie van der Hek dat hij bij Boot de indruk had gekregen dat 'de firma die Boot in handen heeft, er de afgelopen jaren geen donder aan gedaan heeft. De directeur heeft zijn blikken toch wel' elders op gericht en dan druk ik mij zwak uit", aldus van der Hek. Er zou vol gens het Kamerlid heel wat moeten gebeuren voordat er weer scheeps bouw bij Boot kan komen. Over de Grofsmederij wilde Van der Hek geen pertinente uitspraken doen. Hij had geconstateerd dat er ADVERTENTIE Eert deel van de Pvdilegatie achter een van de machines bij de Grofsmederij Vinr Wethouder Dirlr Tesselaar.fracttemedewe Jan Rtjsdam, raadslid Frans Mentzij en de Tweede KameZSen cZtri^m^De koom SHOP De winkel voor de bovenstebeste keukenspullen komt in Leiden. Lange Mare 67. Nog even geduld a.u.b. naast de algemene prolen die zich in de gehele mlsector voordoen, bij de Grofsnry ook nog wel wat bijzondere )lemen zijn. Eén daarvan is vos Van der Hek de ongunstige ng van het bedrijf waardoor al trans port over de weg kan planden. 'Hiermee sluit je een helrkt af, zei hij. Tijdens het bezoek aarGrofs- mederij wilde directeur it niets loslaten over de reorgaieplan- nen die op stapel staan zei al leen dat het informatieam ge passeerd was. Volgens cecteur heeft het bedrijf ruim eneen- half jaar geprobeerd aating te vinden bij een grotere gtonder dat dit gelukt is. Van d«k kon digde aan dat hij bij hetisterie van economische zake» gaan informeren hoe men denkt over de Grofsmederij. B steun van dat ministerie veraord te vinden als de garantie bt dat er na een moeilijke perio&r kos tendekkend geprodui kan .worden. Hij vond de produktieba- sis bij de Grofsmederij echter erg smal. Tijdens het bezoek aan de Kamer van Koophandel zei de voorzitter de heer Koningsveld 'het een schande te vinden' dat bij de plan nen om te komen tot een nieuwe provinciale herindeling het eco nomische aspect van de Rijnstreek en dan in het bijzonder de as Lei- den-Alphen helemaal was ver waarloosd. Tijdens de persconferentie na af loop zei het kamerlid Flip de Kam dat hem het grote verschil tussen vraag en aanbod was opgevallen. Aan de ene kant waren bedrijven bezocht die sterk in de moeilijk heden zate, aan de ander kant wa ren er ook bedrijven die zaten te springen om personeel. Het bezoek van de kamerleden werd overigens overschaduwd door de kabinetsformatie. Zo moest het kamerlid Dolman al een half uur na het begin van het be zoek afhaken, omdat hy voor over leg naar Den Haag werd terugge roepen. De Kamerleden Castricum en Hartmeijer konden het avond programma niet afwerken omdat zij vergaderingen in het land had den ter voorbereiding van het extra PvdA-congres van aanstaande zaterdag. Door vragen en bieden komt de prijs tot stand. Rechts Goebels uit Zwammerdam, links Van Leeuwen uit Nieuwerbrug. LEIDEN - 'De varkenshandel jubelt',zet dat maar in de krant. "En laat er uit springen dat de markt voor de prijsvorming ontzettend belangrijk is, onmis baar eigenlijk". Vanochtend in alle vroegte jubelden de han delaren en krijsten de biggen in de Groenoordhal. De eerste big- genmarkt sinds tien maanden. Vorig jaar in de week voor kerstmis werd in de Groenoordhal de biggenmarkt op last van het ministerie voor landbouw en visserij gesloten in verband met de zich snel uit breidende varkenspest. Een maand geleden begon de var- kensmarkt weer en vandaag dus de biggenmarkt. Hoe is het nou in die tussentijd gegaan. "Weinig verdiend hoor", zegt handelaar H.C. Goebel uit Zwammerdam. "Op de markt is je gulden nou eenmaal een daalder waard"En zijn collega C. v. Leeuwen uit Nieuwerbrug wilt aan: "Als er geen markt is kun je bij wijze van spreken aan je bureau de prijs vaststellen. De boer weet niet hoe groot het aanbod is, die kan niet controle ren of jij als handelaar niet veel te veel vraagt. Op de markt kunnen ze je vraag en aanbod overzien en kan de prijs door vragen en bieden tot stand ko men, de werkelijke waarde dus." Goebels weer:"Demarkt is een spiegel." Mogen we u even voorstellen aan onze nieuwe rubriek "Nieuwsspiegel". Van dinsdag tot en met vrijdag kunt u da gelijks met haar kennisma ken. De rubriek moet zo geva rieerd mogelijk worden. Van daar dat er geen strakom- lijnde ideeën bestaan. De sa menstellers, Marga Wuis en Ton van Brussel willen er een gevarieerde rubriek van ma ken. Hoe denken Leidenaars over landelijke ontwikkelin gen? Bijzondere personen en opmerkelijke zaken uit de sleutelstad krijgen er een plaatsje in. Kortom een rub riek die u niet meer mag mis sen. Hoe is de aanvoer? Goe bels;" Afwachten hè. Een hoop zullen de kat nog wel even uit de boom kijken."Van Leeuwen heeft al een koppeltje van acht verkocht, ze waren nauwelijks binnen of ze waren al weg voor f125 perstuk. De prijzen liggen volgens Van Leeuwen tussen de honderd en honderdvijftig gul den. Het zijn biggen van tussen de acht en twaalf weken oud. Een big is een big zou je zeggen, je hebt grote en kleine, maar meer onderscheid kun je toch niet maken als niet-kenner. "Dat is u niet kwalijk te ne men", zegt Van Leeuwen ver goelijkend. "Maar ik zie deze persoonlijk liever dan deze" en hij port met zijn wandelstok de verschillende dieren in het lijf. De één is vetter dan de ander als je goed kijkt en de bouw is an ders, maar om dat te zien zul je toch in het vak moeten zitten. Er waren ook handelaren uit Gouda. De Goudse biggenmarkt zou namelijk ook zonder var kenspest op 31 december vorig jaar de poorten sluiten. Direc teur De Jong van de Groenoordhal stelde vorig jaar al pogingen in het werk om de Goudse klanten te werven. Daarvan is toen door de sluiting niets terecht gekomen, en De Jong hoopt dat het alsnog lukt. "Of het wat wordt is verder af wachten", zegt hij. Inmiddels is ook de nieuwe reinigings- en ontsmet tingsplaats op het achterterrein van de Groenoordhal klaar. Ge zien de strengs hygiënische voorschriften van het ministerie van landbouw en visserij een noodzaak. Gisteren ging de eerste biggenmarkt open in Go- rinchem, vandaag in Pur- merend en Leiden. Dat het maar een goede handel mag zijn, he- ADVERTENTIE Slex hooft thuis In elk huis. Chemische Fabr. Schiedam' 010-26.47.56 Taptade '77 (1) In de Groenoordhal wordt za terdag de Taptade '77 gehou den. Een evenement waaraan wordt meegewerkt door een groot aantal bands en mu ziekgezelschappen. Als „voorproefje" voor het Leidse publiek zal het Engelse lege rkorps van de Seeond Batal- lion of The Light Infantry za terdagmiddag rond half vier een korte show geven in de Haarlemmerstraat. Taptade zal - hoe kan het ook anders - geopend worden door wet houder Van Aken. Taptade '77 (2) Tot de deelnemende korpsen be horen verder: de Showband Jubal uit Dordrecht, de Rijn mondband uit Schiedam, het lyra- en pijperkorps Pasveer uit Leeuwarden, Adest Mu- sica uit Sassenheim, het jachthoorn en trompetter korps Die Tambourynen van die Stadt Eyndhoven en tam boer- en trompetterkorps Ahoy uit Rotterdam. En niet te vergeten het 125 man tel lende korps uit Hilveide Beatrixband met or- guard. Aan het vog- ramma dat om tien oven begint wordt meé(kt door vijf majoretterten en twee orkesten. De Down Slag De Leidse bridgeclub „ton Slag" (DDS) viert ditiet zesde lustrum. Elke \g- avond wordt er vatht uur gespeeld in eende zalen van het „Pa\t" aan de Nieuwe Rijn zei den. De huidige uier van de vereniging iser A. Parmentier. Hij id vanaf de oprichting 1>S. De bridgeclub heeft iet komende seizoen nofle plaatsen vrij voor g- stellenden. Wie daara- dere inlichtingen ud's avonds tussen zes en uur telefoonnummü- 767263 bellen. Haarlemmerwt Op donderdag 3 en v 4 november zal de fn- merweg ter plaatseie kruising met de spoo'.i- den-Amsterdam vde doorgaand verkeer ie richtingen afgeslotenit is noodzakelijk in \d met de werkzaamhin behoeve van de bouun spoorwegviaduct ine- komstige Schiphollij' Uitgangspunten nu vastgelegd "OUD-LEIDEN' BEZOEKT 75- JARIGE OUD- LEIDENAAR LEIDEN - In het kader van de festiviteiten rond het 75-jarig bestaan de vereniging "Oud Leiden" bracht een delegatie van het bestuur giste- j ren een bezoek aan Alphen aan den Rijn. Daar woont in de Uranus- straat de heer A. Momberg. Dat juist hij met een bezoek vereerd werd vond zijn oorzaak in het feit dat de heer Momberg op 5 november 1902 in Leiden werd geboren: de oprichtingsdatum van de vereniging "Oud Leiden". Voorzitter dr. M. A. van Dongen (tweede van rechts op de foto) overhan digde aan de 75-jarige oud-Leidenaar een bos bloemen in de Leidse kleuren en een kalender. Vandaag stond een dergelijk bezoek op het programma aan de heer Zwa nenburg, wonend aan de Lammenschansweg in Leiden. Op de foto v.l.n.r. vice-voorzitter mej. I. W. L. Moerman, de heer Momberg en voorzitter dr. M. A. van Dongen. LEIDEN - Het ziet er naar uit dat er volgend jaar binnen de Leidse uni versiteit flink bezuinigd zal wor den. De universiteitsraad ging gis teravond in grote lijnen akkoord met een tweetal nota's van het college van bestuur, waarin de uit gangspunten voor een intern be zuinigingsbeleid zijn neergelegd. De voornaamste daarvan zijn: Wetenschappelijk personeel zou voor minstens twee jaar in de rang van wetenschappelijk assistent in plaats van als wetenschappelijk medewerker moeten worden aan gesteld; Onderdelen die niet direct te maken hebben met het univer- itaire onderwijs of onderzoek - zoals bepaalde museale taken en documentatiecentra - moeten wor den opgeheven of ergens anders worden ondergebracht; Ondersteunende diensten die ook door het bedrijfsleven, zonder meer kosten, kunnen worden ge- dragen moeten worden afgesto ten; Maatschappelijke dienstverle ning moet meer door bronnen van buiten de universiteit betaald wor den. Met deze maatregelen hoopt het college te voorkomen dat ervol- gend jaar zo'n 80 tot 120 arbeids plaatsen moeten worden afgesto ten. Door het aanstellingsbeleid te veranderen (zie boven) zouden er "slechts" 40 tot 50 arbeidsplaatsen verloren gaan. Overigens gaat het hier om tijdelijke arbeidsplaatsen, die tot voor kort elk jaar opnieuw in stand konden worden gehou den. Nu de personeelskosten steeds hoger dreigen te worden, moet er evenwel worden gesnoeid. |De uitgangspunten van het be zuinigingsbeleid moeten eerst nog worden besproken met de facultei ten en centrale diensten van de Leidse universiteit. Het staat dus nog niet vast op welke wijze de be zuinigingen in de praktijk zullen worden doorgevoerd. Gisteravond werd er nog een po ging gedaan de verantwoordelijk heid voor de bezuinigingen in het wetenschappelijk onderwijs vol ledig voor rekening van de rijks overheid te laten. De studente In- ger Pelt diende een motie in, waarin werd uitgesproken dat dé universiteit geen verantwoor delijkheid kon nemen voor de be zuinigingsmaatregelen van het rijk. De motie, die overigens met 22 tegen 13 stemmen werd verwor pen, hield verder in dat er in het kader van de bestrijding van de werkloosheid extra geld uit Den Haag moest komen. De werkgele genheid in de Leidse regio, aldus de motie, wordt door de aange kondigde bezuinigingsmaatrege len bedreigd. ADVERTENTIE ALLEEN VANDAAG EN MORGEN Consumentenmarkt MASSA MARKT Levendaal 150-152 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3