"In de rij staan om geld voor rehabilitatie Dorpsstraat WUHrimm "Tien jaar bescheiden geweest in Oegstgeest" eidse agenda T>T> Eerste paal geslagen voor medisch centrum Zes maanden geëist voor diefstallen Projectgroep wacht op raadsbesluit De Dorpsstraat: sinds 1975 dateert het plan tot verbetering van deze woonwijk, Oegstgeest - Het in de krant van woensdag 26 okt j.l. gepubliceerd verslag van de vergadering van de commissie financiën en culturele zaken in Oegstgeest, en speciaal de uitspraak van wethouder Van Belle (P.v.d.A./P.P.R.) daarin, als zouden de bewoners van de Dorpsstraat zelf moeten betalen voor renovatie heeft veel kwaad bloed gezet bij de 'Oud Dorpena ren'. De heren W.C.J. Robert en J.L.W. Wolf- fenbuttel, twee leden van de projekt- groep 'Oude Dorp' verklaarden daarop een aantal 'misverstanden' rond deze zaak nu eens definitief uif de wereld te willen helpen. De Dorpsstraat, ook wel het 'Oude Dorp genoemd, is ontstaan in de omgeving van het Groene Kerkje dat door Wil- librord gesticht is. De benaming 'Oude Dorp dateert van omstreeks 1900, ter onderscheiding van de nieuwbouw rond het gemeentehuis. Rehabilitatie Dit oudste stukje van Oegstgeest telt mo menteel 31 panden, waaronder een be drijfspand, winkelbedrijven annex woonhuis en een aantal eengezinswo ningen. Het plan tot verbetering (rehabilitatie) van de wponwijk dateert al van 1975. Een enquête onder de bewoners wees uit dat het merendeel voor rehabilitatie is. De gemeente kwam de projektgroep fi nancieel tegemoet om uitgifte van een rapport mogelijk te maken. Een kostenraming bracht aan het licht dat de olannen om het 'Oude Dorp' te ver nieuwen ruim 1 miljoen zullen vergen. De vraag is nu waar dat geld vandaan moet komen. In eerste instantie heeft men gedacht de straat tot 'beschermd stads- en dorps gezicht' te laten verklaren. Hiervoor wordt subsidie verleend door CRM. W. Robert 'Wij hebben overleg gepleegd met CRM. De vertegenwoordiger van URM", een sted'ebouwkundig ingenieur, deelde ons mede dat het gebied wat te klein was om in aanmerking te komen voor subsidie. Volkshuisvesting Volgens deze zegsman konden wij onze problemen genoegzaam oplossen bij het Ministérie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO) via de daar aanwezige subsidieregelingen, aange zien hier sprake is van een z.g. 'rehabili- tatiegebied' (d.i. een gebied met sterk verouderde woningen, waar o.a. monu menten in zouden kunnen voorkomen). Provinciale Staten heeft dit reeds beaamd en wat haar betreft staat er niets meer in de weg om met de woningomgeving- verbetering te beginnen. Daartoe is al leen een simpel raadsbesluit nodig, waarin de raad ons gebied ais rehabiiita- tiegebied aanwijst'. De projektgroep maakte een 'panklaar' rapport en bood dat op 4 januari van dit jaar publiekelijk aan gemeente en raad aan. In het werkstuk, zijn volgens de heer W. Robert 'door middel van onderzoek aan aantal gegevens verzameld, die duidelijk aantonen dat de mogelijkheden om toe gang te hebben tot de subsidiepotten van Volkshuisvesting en RO aanwezig zijn'. Onderhandeling Als de gemeenteraad zegt, oké, dan kan het rapport zo naar Provinciale Directie van de Volkshuisvesting en dan staan we in de rij om subsidie te krijgen', aldus de heer Robert. De onderhandelingen hierover zijn nog steeds gaande met burgemeester Eysinga en wethouder Thorn (CDA). Met deze laatste is vrijdag 21 oktober j.l. nog gesproken. Wethouder Thorn ad viseerde de projektgroep toen een of ficiële brief te schrijven aan B en W. W. Robert 'En dan lézen wij in de krant dat het hele projekt van het toneel is afge voerd! Dat wordt dan nog geargumen teerd met een fout antwoord ook. CRM heeft niets te maken met rehabilitatie. Rehabilitatie heeft te maken met Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening. En wat de riolering betreft, die dan wel verbeterd zou worden, dat is weer een heel ander verhaal. Een gedeelte van de Dorpsstraat loost op open water, n.l. de Pastoorwetering. Dit is in strijd met de bepalingen van het Ministerie van Volksgezondheid. Riolering moet er dus 'so wie so' komen. Vrouwenadviescommissie wil bouwzaken harder aanpakken OEGSTGEEST - "We zijn te bescheiden geweest. Mede daardoor genieten we te weinig bekendheid bij de OegstgeestenarenDit is de mening van mevrouw J. Ouwerkerk-van Leeuwen, die sinds de oprichting van de Vrouwenadviescommissie voor de Woningbouw Zuid Holland (VAC) in Oegstgeest lid is van dit orgaan. Mevrouw Evelein-Bouma (IJ en mevrouw Ouwerkerk-van Leeu wen (r.J LEIDERDORP - De bouw van het nieuwe gezondheidscentrum in de Leiderdorpse wijk Winkelhof is gestart met het traditionele slaan van de eerste paal. Mevrouw E. van der Schatte-Olivier, seetretaresse van de bouwcommissie voor dit centrumverrichtte de officiële handeling. On danks de regen gistermiddag en het toch wat onverwacht snelle slaan van de paal was er toch veel belangstelling voor het gebeuren. Het nieuwe gebouw mopt het huidige praktijkgebouw aan de Merelstraat gaan vervangen omdat men daar met een groot ruimte-tekort zit. Als het weer de komende winter meezit zal het nieuwe centrum rond de bouwvakantie 1978 in gebruik worden genomen. Donderdag is in het gemeentehuis in Oegstgeest, mede ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van deze VAC de provinciale jaarver gadering waarop ongeveer zeventig VAC's vertegenwoordigd zullen zijn. De VAC's zijn in de na-oorlogse wederopbouwperiode in ons land begonnen. Achtergrond van dit ontstaan was de onvrede bij de huisvrouwen over de woningen waarin zij moesten wonen en wer ken. Deze VAC's werden soms "spontaan" opgericht door een aan tal vrouwen, soms door een impuls van een vrouwelijk raadslid en vaak kwamen ze voort uit de vrouwenorganisaties. In 1964 bun delden de bestaande VAC's hun krachten in het "Landelijk Con tact", dat zich nu bezig houdt met het geven van cursussen en pu blicaties. Geen politiek In Oegstgeest begon het VAC in 1967, voortgekomen uit de in de plaatselijke gemeenteraad zitting hebbende partijen. Iedere partij heeft indertijd een eigen kandidaat geleverd. "In het team is de politiek niet be langrijk. We adviseren vanuit onze eigen praktijk in het huishouden over de woningen. Het is de bedoe ling om als huisvrouw in de com missie te zitten en niet als partijlid. Vakmensen op het gebied van wo ningen zijn ook niet nodig, die zijn er genoeg", zegt mevrouw Evelein. "Waar een mannelijke architect vaak niet aan denkt bij de bouw van een huis zijn vaak kleine en simpele huishoudelijke dingen, die het werk van de vrouw in huis gemak kelijk kunnen maken", vult mev rouw Ouwerkerk aan. Voorbeelden die beiden aanvoeren gaan over het verhogen of verlagen van aanrech ten, een kraan die ongunstig zit, het naar binnen- of naar buiten opensl aan van deuren, zaken die de vrouw bij haar huishoudelijk werk be lemmeren. Architect Tot nu toe is de Oegstgeester VAC te weinig betrokken bij het hele bouwgebeuren in de gemeente. De VAC krijgt in het algemeen wel een bouwplan voorgeschoteld waar over een rapport door de commis sie wordt uitgebracht. Het gaat dan naar de architect toe die de gestelde adviezen in overweging kan ne men. Daar het hier uitsluitend om een advies gaat, hoeft de architect zich geen moment gebonden te voelen door de ideeën van de VAC en kan hij in feite blijven doen wat hijzelf het beste vindt. "Het gaat ons er nu om het optimale uit een woning te halen wat erin kan zitten qua leefcomfort", zo zegt de heer Zaalberg, technisch hoofd ambtenaar van de gemeente Oegstgeest en tegelijkertijd bege leider van de VAC. De macht van de commissie is be perkt. Ook heeft ze de laatste tien jaar te ver van de Oegstgeestenaren afgestaan. Zelden of nooit komen reacties of ideeen van de zelf op het werk van de VAC. De leden van de VAC hopen dat daar in de toekomst meer verande ring in komt. Toezegging Deze week probeert de heer Zaal berg de burgemeester en wethou der Thorn in ieder geval een toe zegging te ontlokken, dat in het vervolg elk bouwplan wordt door gespeeld aan de VAC. Een ander punt is dat de vrouwen jarenlang afstand hebben gehouden van de mannelijke inbreng in de commis sie, terwijl momenteel toch veel meer mannen direct bij de huis houding betrokken raken (man en vrouw die samen nog een full-time baan hebben etc.). De VAC heeft hier nog niet over na gedacht en steunt daarbij op een doelstelling van vlak na de oorlog, waarin mannen geweerd worden, omdat ze toch niet in de huishou ding actief waren. Mevrouw Ouwerkerk: „Ikzelf vind het inschakelen van de man in de VAC een goede gedachte. Ik hoop zelfs dat we de mannen meer bij de zaak kunnen betrekken. Op de pro vinciale jaarvergadering, morgen, zou ik daar best een discussie over willen aangaan". Allegaar Waarde lezers. Hoe vertrouwd deze rubriek u ook vandaag weer mag lijken, er is iets ver anderd. "Allegaar" is ietwat uitgekleed. De Leidse berich ten zult u niet langer op deze pagina tegenkomen. Daarvoor moet u naar een andere rub riek op een ander pagina: "ac tief in vrije tijd" op pagina 3. Dit betekent tevens dat Alle gaar iets minder geregeld zal verschijnen, één a twee keer per week. Tenzij (en dat is het doel waarnaar wij streven) er toch zo veel nieuws uit de randgemeenten blijkt te ko men datNee, niet op de za ken vooruitlopen, afwachten. U, waarde lezer, dient daaren tegen niet te wachten. Heeft u iets voor deze rubriek kom dan gerust even langs (Witte Singel 1) of bel: 071-144941, tst. 219. Kienen Kienen is een oud spel en Was senaar een oude gemeente. Daarom verenigt de Was- senaarse buurtvereniging "Oostdorp en omgeving" beide zaken op donderdag 3 novem ber. Dan wordt er in de ont moetingsruimte in de kleuter school aan de Broekweg ge kiend nadat wat is verteld over het Wassenaar van een halve eeuw geleden. Aanvang: 20 uur. Ars Operae Op uitnodiging van het Nut- Voorschoten zal op vrijdag 4 november het Haagse Opera- ensemble "Ars Operae" optre den. De avond wordt gehouden in het Cultureel Centrum en begint om 20.15 uur. Carnaval Bijna is het zo ver, bijna is het de lie van de lie, en u weet: dat is de vooravond van car naval. Sommigen kunnen het geduld niet opbrengen zo lang te wachten en storten zich al eerder in dit festijn. Hol landers hebben daar nog al eens een handje van. Eén van die nuchtere Hollanders is zijn Dorstluchtigheid Prins Car naval van Voorschoten. Dezer dagen ontvingen we een brief van deze meneer dat de Voor- schotense carnavalsvereni ging "De Forse Caters" het Prinsenbal reeds op zaterdag 5 november houdt in restaurant De Gouden Leeuw. Aanvang: 21.30 uur. Om precies 11 over 11 installeert burgemeester Van der Haar de nieuwe Prins Car naval. Carnaval is een duur feest. Om ook in dat opzicht in stijl te blijven kost deze avond u 12.50. Kaarten zijn in de voorver koop verkrijgbaar, o.a. bij si garenmagazijn Uljee, School straat 47 en Diba-mode, win kelcentrum Noord-Hofland. Zijne Dorstluchtigheid doet echter tevens een ander moge lijkheid aan de hand: wordt lid van de carnavalsvereniging. Dat kost u 33.33 gulden (16- tot 21-jarigen 11.11 gulden). Daar voor heeft u gratis toegang tot alle grote carnavalsfestijnen van de vereniging. Schrijven Degenen die zich het lot van politieke gevangenen aan trekken kunnen morgenavond in de Scheppingskerk in Leiderdorp terecht. Daar wor den (van 19.30 tot 21.00 uur) brieven geschreven naar auto riteiten in verschillende lan den aangaande het lot van de politieke gevangenen in hun land. DEN HAAG - De officier van justi tie bij de rechtbank in Den Haag heeft tegen een 20-jarige lo- swerkman uit Voorschoten wegens een aantal diefstallen een gevang enisstraf van 12 maanden, waarvan 6 voorwaardelijk geëist. De man maakte op verschillende plaatsen in Leiden voorbijgangers lichter van hun portemonnaie. Op de Vismarkt eigende hij zich een handtasje met 220 gulden toe, in De Sitterlaan stal hij een portemon naie met geringe inhoud en in de Morsstraat maakte hij iemand een portemonnaie met 95 gulden af handig. Naast deze gelddiefstallen werd de man diefstal van een auto uit een garage verweten. Deze diefstallen vormden overigens maar een deel van een groter aantal dat de man had gepleegd. De of ficier had echter niet alle zaken in de dagvaarding opgenomen. De achtergrond van de diefstallen van de Voorschotenaar lag in een drugverslaving. Het vele geld dat hij daarvoor nodig had, bemach tigde hij zich via de diefstallen. Op de zitting verklaarde de betrokkene dat hij via behandeling van de drugs af zou willen. De officier achtte daarom een forse stok achter de deur - de zes maanden voor waardelijk - op zijn plaats. De rechtbank doet over 14 dagen uit spraak. LEIDEN - In de school voor kin deren met leer- en opvoedingsmoei lijkheden "De Twee Sleutels" aan de RijnsburgerSingel is het afgelo pen weekend ingebroken. Na ver nieling van een ruit maakten de daders in de school tweehonderd gulden, een konijn en twee cavia's buit. In de basisschool 'De Gun ning" aan de Driftstraat is ook in gebroken. Hier werd geen geld ge stolen, maar wel een ernorme rom mel aangericht. DINSDAG 1 NOVEMBER 1S77 DINSDAG Gerard Brandstraat 6, informatieavond Bah'i gem., 20 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21-01.00 Troef, koken, 18 uur, druktechnieken, Engels, brugdiploma verplegende ert verzorgende beroepen, 20 uur, jazz- ballet, 21 uur. Vrijetijdscentrum, yoga, zelf kleren maken, jazzballet, foto/filmclub, teke nen en schilderen, alle groepen vanaf 20 't Breehuys, Breestraat 19, kleiclub, 16 uur, volksdansgroep, 19 uur, Repel steeltje, van 14-17 uur. Volkshuis, theater-spel/creatief works hop, 20 uur. Leidse Schouwburg, Ha'agse Comedie met "Hedda Gabler" van Ibsen, 20.15 LAK-Theater, LAK-Cinema festival "De strategie van de spin" van Berto- lucci, 20 uur, "De tuin van de Finzi Cort- tini's" van Vittorio de Sica, 22 uur. Antonius Clubhuis, actie "Stop de neutronenbom", 20 uur, jaarvergade ring NW, 20 uur. Stadhuis, commissie ruimtelijke orde ning, verkeer en volkshuisvesting, 18 uur, commissie interne organisatie en beheer, 20 uur. Welzijnsraad, Stationsweg 28, vergade ring openbare wijkorganen, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, commissie beheer, 20 uur. WOENSDAG Kennedylaan 11, Oegstgeest, infor matieavond Bah'i gem., 20 uur. Vijfbovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11 Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen,' do. van 10.30-12.30 uur. Vrijetijdscentrum, volksdansen, zeefdrukken, jazzballet, gitaarcursus, goochelen, pottenbakken, tekenen en schilderen, vanaf 20 uur. Breehuys, gitaarclub, 15.30 uur, vegeta- ries eethuis, 18 uur, creatieve werk- avond, koffiebar, 20 uur, gespreksgroep Praxi, 20.30 uur. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechts kundige dienst leden CNV Leiden, 19.30-20.30 uur. LAK-Theater, LAK-Cinema festival: "OThiassos" van Theo Angelopolos, 20 Gemeentehuis Voorschoten, commissie welzijn en onderwijs, 20 uur. Gemeentehuis Zoeterwoude, commis sie financien, 20.30 uur. Gemeentehuis Warmond, commissie onderwijs en wetenschappen, 20 uur. Rijnlands Lyceum, Oegstgeest, voor lichtingsavond schooladviesdienst, 20 Leidsedreef 5, Leiderdorp, opening la- boratorium'school, 14.15 uur. Donderdag Pieterskerkstraat 1, voorlichtingsavond werkgroep dienstweigeren, 29-21.30 Pieterskerkhof 19, Architectenburo, gratis advies, 20-21 uur, tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Troef. Nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur, project Leiden, handenar beid, 20 uur. V rijetijdscentru m, keramiekcursus, 19.30 uui, tapdansgroep, koffiebar, 20 Leidse Schouwburg, Yvonne Keuls "Jan Rap en z'n maat 20.15 uur. LAK-Theater, LAK-Cinema festival: "Ballade van een soldaat" van Tschuchrai, 20 uur, "It happenend here" van Brownlow, 22 uur. Stadhuis, commissie onderwijs, sport, sociale zaken en gezondheidszorg, 20 uur, commissie ruimtelijke ordening en verkeer, 20 uur. Breehuys, schrijversavond Amnesty In ternational over Rusland, 21 uur. Gemeentehuis Voorschoten, commissie openbare werken, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, co-jaarver gadering vrouwenadviescommissie, 10 Gemeentehuis Zoeterwoude, commis sie openbare werken, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt van 28 oktober tot 4 november waargeno men door apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden (Me ren wijk), tel. 121060, en apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, tel. 2525. Tevens op zaterdag tot 13 uur Oegstgeestse apo theek, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 153274. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur Peterskerkgracht 11, iedere don- dtrdagavond van 7-8 uur. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 115202. Voor allen die in moeilijkheden v;rkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver- touwelyk. I Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30 Jaaraborfhement Per post 221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bu voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1 Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2