„Vroeger wist je wat Pietje was gegroeid" YYD verwijt Leids college een falend milieu-beleid Nieuw plan besteding uit fonds bovenwijks Bakkerij v.d. Laan honderd jaar Meisje (18) neergeslagen BAZAAR IN DE ROEF NIEUWKOOP - Wim van der Laan weet het nog heel goed. Vroeger, rond sinterklaastijd, werd de woonkamer compleet ondersteboven gegooid. Lange tafels kwamen er dan te staan. En daarop werd het zelfgemaakte suikergoed uitgestald. De familie "verhuisde" dan voor een dag of veertien naar de keuken of, wat ook wel gebeurde, naar de vliering. Maar dat hoort tegenwoordig tot het verleden. Het suiker goed komt nu rechtstreeks van de fabriek. „Je hebt er geen tijd meer voor, hè", ver telt Wim van der Laan. "Dat werk moet allemaal zo precies gebeuren. Blaasjes op het suikergoed? Nee, vergeet het maar. Als dat gebeurde kwamen er heel wat heiligen .uit de hemel Aanleiding tot een praatje met de Nieuwkoopse bakker is het honderdjarig bestaan van het bedrijf. Wim zit juist met een hele stapel kaarten voor zich als we rond "journaal- tijd" bij hem binnenstappen. Zo'n tweehonderdvijftig en veloppen moeten met de hand worden geschreven. Ieder falmilielid denkt mee dinsdag(l november) tussen tien en twaalf uur 's morgens voor de receptie moet worden uitgenodigd. Wim heeft uitgezocht dat zijn opa een eeuw geleden het bakkersbedrijf van ene Splinter overnam. Die man had veel dochters maar geen zoons. De meisjes voelden er niets voor om in de bakkerij te gaan werken. "Ouwe Jan" van der Laan, zoals kleinzoon Wim hem noemt, kwam toen als "dienstdoende" werken bij Splinter. En in die tijd werkte daar ook "dienstmaagd" Ad- Beuk. Die twee konden het al gauw goed met elkaar vinden. Op 1 november 1877 besloten ze te trouwen. Ze kregen elf kinderen. Drie geslachten Van der Laan: "Ouwe Willem", zoon Willem, die thans het honderdjarige bak kersbedrijf leidt en de jongste telg van de familie, Peter. Jan van der Laan, die in Alke made werd geboren, stond bekend als een driftkop. Kleinzoon Wim is daar ook niet helemaal vrij van, als we z'n vrouw mogen geloven. "Ouwe Jan" was een fanatiek visser. Als hij maar even wat vrije tijd had zat hij aan de waterkant. Niemand kon hem wat bij brengen over de edele vissport, beweerde hij altijd. Dat brak hem een keer aardig op. Op een dag, hij was weer aan de waterkant, hadden enige vissers moeilijkheden met een fuik binnen te halen. Met brede gebaren vertelde Zelf ging hij naar de kroeg om er "wat" borreltjes te drin ken. In een beste stemming kwam hij altijd terug. Maar als de alcohol was uitge werkt, was het ook uit met de pret voor de kinderen. Dan konden ze zakken "mot," gaan rapen. Van dat zaagsel en stukjes afvalhout werd de oven warm gestookt. De huidige Willem van der Laan, die nu de bakkerij drijft, heeft nog niet zo lang geleden z'n zevenhon derdvijftig klanten laten we ten dat hij geen brood meer aan huis bezorgt. "Monnikenwerk" noemt hij dat. "Je moet het schuim op Jan hoe ze dat moesten doen. "Ga maar eens opzij," moet hij gezegd hebben, "ik regel dat wel even." Het noodlot sloeg hard toe. Jan was druk doende met de fuik toen hij er in verward raakte en par does in de plomp dook. Om standers moesten hem op het droge trekken Van "Ouwe Willem", zo noemt de huidige Wim hem maar even voor het gemak (dat was de tweede generatie Van der Laan die het bakkersbedrijf voortzette), is bekend dat hij om twaalf uur precies met werken stopte. Z'n kinderen mochten dan, tot hun grote blijdschap, gaan knikkeren. je mond praten om een zakje koekjes te verkopen. En al tijd was het een race tegen de klok om alles op tijd klaar te krijgen. Nu kun je tenminste wat meer tijd aan de kwaliteit van de spulletjes besteden." Er is daarna wel wat terugval in de broodverkoop. Lang zamerhand kwamen de klan ten toch weer het winkeltje binnenstappen. Eén van die zevenhonderdvijftig bleef echter zeuren om toch vooral iedere dag een half wit in de schuur te leggen. Hij be loofde Willems zoon een "knaak" fooi. "Die knaak," laat het joch weten, "is nu nog maar een kwartje Ja, en zoals iedere bakker heeft óók Willem wel eens wat broodjes over. Dat is geen probleem voor hem. Met die bolletjes drijft hij een handel tje. De jongens, die kranten in het dorp bezorgen, krijgen gratis "eten" als ze bij de bakker voor niets een dag blad in de bus drukken. En zo gebeurt het dat Van der Laan op heel wat kranten gratis is geabonneerd. Toch roept die "oude tijd" nog wel herinnerningen op. "De Klant," vertelt Willem van der Laan, "was toen echt ko ning. Nu is hij agressief. Vroeger zat je heel de dag met je fietsje langs de weg. Je wist precies hoeveel centime ter Pietje was gegroeid en of het nog goed ging met de koeien van de één of andere boer. Nu moet je maar gauw maken dat je wegkomt. De mensen hebben geen tijd meer om een praatje met je te maken." Bakker Van der Laan "trak teert" z'n dorpelingen op wat activiteiten en lekkernijen. Wat die activiteiten betref fen; voor de tieners is er op 5 november een disco-avond met Radio Veronica. Tom Collins en Johan Timmers komen naar camping De Roerdomp om hen enige uur tjes te vermaken. In de rust van de voetbalwe- strijd Nieuwkoop-Noorden zal de bakker een vliegtuigje boven het veld laten cirkelen waaruit waardebonnen naar beneden komen. "Ik hoop dat het goed gaat, want ik heb zoiets nog nooit meege maakt," laat hij wat angstig horen. N1EUWVEEN - De gemeente Nieuwveen gaat een "ereboek" instellen waarin namen van dorpelingen zullen worden op genomen die zich op de één of andere manier verdienstelijk hebben gemaakt. Nieuwveen doet dit gelijk met het vaststel len van een verordening waarin gemeentelijke onder scheidingen worden geregeld zoals hei ereburgerschap. Hier aan is een oorkonde met een zilveren legpenning verbonden. Nieuwveen stelt ereboek in De gemeenteraad beslist vol gende week dinsdag (9 novem ber) over deze aangelegenheid. LEIDEN - Het WD-raadslid Schoute heeft tijdens een gister avond gehouden commissieverga dering namens zijn fractie grote be zwaren kenbaar gemaakt tegen een collegevoorstel waarin de behan deling van milieuzaken in de toe komst beter wordt geregeld. Het voorstel van het college dat gister avond aan de orde kwam, houdt in dat nu de Raad voor milieuhygiëne ter ziele is gegaan, de advisering over milieuzaken vanuit de BOSKOOP - De achttienjarige Boskoopse VLA is zondagavond, naar nu pas bekend is gemaakt, op de Snijdelwijklaannabij de gym nastiekzaal, met een hard voor werp enige malen op haar hoofd geslagen. De verwondingen, die het meisje opliep, moesten worden ge hecht. De Boskoopse kwam zondagavond omstreeks half twaalf met de bus uit Leiden. Ze was nog maar net uitgestapt toen ze geruchten achter zich hoorde. Direct erop kreeg ze enige klappen op haar hoofd. Ter wijl ze op de grond lag zou ze nog twee keer zijn geslagen, zo heeft het meisje tegenover de rijkspolitie verklaard. Diezelfde politie tastwat het mo tief betreft, nog volledig in het duis ter. Een eventuele wraakactie sluit zij uit. Het enige dat de politie wat houvast geeft is dat vermoedelijk een jongen van een jaar of vijftien de klappen zou hebben toegebracht. Uit het buurtonderzoek, dat tot nu toe nog voortduurt, zijn nog geen bijzonderheden naar voren geko- raadscommissie Volkshuisvesting moet plaats hebben, omdat veel van met milieu samenhangende problemen toch al in deze commis sie aan de orde komen. B en W zien dit als een tijdelijke oplossing. Na de gemeenteraadverkiezingen van volgend jaar mei en met de installa tie van een nieuwe gemeenteraad volgend jaar september kan wel licht op basis van de dan opgedane ervaringen voor een definitieve oplossing gekozen worden. De WD-fractie toonde bij monde van Schoute grote bezwaren tegen de wijze waarop het college zich in het verleden tegenover de Raad voor milieuhygiëne heeft opge steld. "De raad is door het college nooit positief benaderd. Het falen ligt niet aan de Raad voor Mi lieuhygiëne zelf. maar eerder aan het college". Aldus Schoute. Het raadslid pleitte voor het opnieuw bezien van mogelijkheden om weer een Raad voor Milieuhygiëne in te stellen en kondigde aan met voor stellen in die richting te komen. PPR 6D'66-raadslid Beijen kon zich verenigen met het tijdelijk on derbrengen van milieuzaken bij de commissie volkshuisvesting, maar verbond daaraan de eis dat na de gemeenteraadverkiezingen een evaluatie wordt gemaakt, op grond waarvan later inhoud kan worden gegeven aan een aparte commissie milieuzaken. De PvdA'er Bordewijk voelde meer van een koppeling van milieuzaken met ruimtelijke ordening, omdat milieu met die sector meer verwan tschap zou hebben dan met volks huisvesting. De "heksenkring" aan de Thorbeckestraat: elk jaar groter. NIEUWVEEN - Nieuwveen krijgt, na een periode van jaren praten, drie tennisbanen. Achter de katho lieke kerk (bij de aansluiting op de Dorpsstraat) zullen de banen wor den aangelegd. De tennisvereni ging Nieuwveen zorgt zelf voor een clubhuis. HEKSENKRING Een prachtig stukje herfst (foto) schoot fotograaf Wim Dijkman eenkomst op 7 november wordt gehouden in de Chr. LTS aan de Bosparkweg 4. De tweede bijeen komst op 14 november wordt ge houden in de Christelijke Nijver heidsschool aan de Willemstraat 47. gistermorgen in de tuin van de familie P. van der Salm aan de Thorbeckestraat 109. Naslag werkjes over paddestoelen leer den ons dat het hier om de grote parasolzwam gaat,die voorkomt aan de bosrand en op bosweitjes. De paddestoel, die 50 cm. hoog kan worden, gedijt echter ook op sterk gecultiveerde grond. Dat de pad destoelen het in de tuin van de fa milie Van der Salm zo goed doen is dus niet zo vreemd. Aandacht trekkers zijn het wèl "Voortdu rend houden mensen voor de deur stil en er is ook al iemand geweest die heeft gevraagd of hij er een dia van mocht schieten", vertelt mev rouw Van der Salm. Elk jaar breidt de kring van paddestoelen (beige gekleurd met bruine schubben) zich met 15 tot 25 cen timeter uit. Dat belooft dus nog wat voor volgend jaar. Protest Groenenstein HAZERSWOUDE - In de Hazer- swoudse wijk Groenestein is men over het algemeen niet gelukkig met het plan dat er te zijner tijd een weg van deze wijk naar de Geme- neweg wordt aangelegd. Deze weg, gepland in het ruilverkavelings plan Rijnstreek-Zuid, is in eerste instantie bedoeld als toegang tot de te bouwen boerderijen en een mo gelijkheid voor recreanten (wan delaars en fietsers) om zich temid den van het polderland te verpozen. Toch vreest menige Groensteiner dat zijn wijk "geteisterd" zal wor den door het snelverkeer. Het is immers niet denkbeeldig dat de nieuwe route een sluipweg gaat worden van de Rijndijk naar het dorp en weer terug. Vijfendertig bewoners van het wijkje Groenestein hebben aan het gemeentebestuur kenbaar ge maakt dat ze de aanleg van de weg niet zien zitteh. Intussen is de brief doorgestuurd naar de commissie die is belast met de voorbereiding van de ruilverkaveling Rijn streek-Zuid. Deze op haar beurt zorgt voor doorzending naar het provinciebestuur, dat momenteel de bezwaren tegen het plan behan delt. Volgens wethouder De Wit (zelf nabij Groenestein wonend) is het na een gesprek met Rijkswaterstaat wellicht mogelijk om de weg in westelijker richting te doen aan leggen. DINSDAG 1 NOVEMBER 1977 LEIDEN - Het Leids college heeft een nieuw bestedingsplan be kend gemaakt voor het Fonds Bovenwijkse Voorzieningen, dat begin van dit jaar een bedrag van bijna 20 miljoen gulden bevatte. Dat geld is bijeengebracht via een heffingenstelsel, dat wordt toe gepast bij de Uitgifte van grond door de gemeente. Het fonds is bedoeld om daarmee plannen te kunnen bekostigen, die anders moeilijk te realiseren zouden zijn. Voor de aanleg van sportvelden in het Morskwartier is een bedrag van ruim 2.1 miljoen gulden uit getrokken. Voor een aantal an dere sportvoorzieningen, onder meer in de Leidsè Hout en voor de aanleg van een stadspark in het poldergebied tussen Rijn- en Schiekanaal, Vrouwenweg- Rijksweg 4-spoorlijn Leiden- Alphen is een bedrag van 1.7 miljoen gereserveerd. Om dit zogenaamde "Vlietpark" goed te kunnen bereiken zal het noodzakelijk zijn dat een of meer bruggen worden gebouwd over het Rijn- Schiekanaal. Het Fonds Bovenwijks bevat daarvoor een bedrag van één miljoen. Het grootste bedrag, 5.3 miljoen is be stemd voor het maken van spe ciale voorzieningen voor fietsers en openbaar vervoer, alsmede de aanleg van tunnels. Van het geld zal onder meer het Maredijksvia- duct worden bekostigd, dat no dig is voor de aanleg van een fietsverbinding tussen Meren- wijk en station. Verder is een bedrag van drie mil joen bestemd voor de aanleg van parken langs de stadssingels en een verbetering van de groenvoorziening in oudere wijken. Ook is een bedrag van ruim 3,7 miljoen beschikbaar voor voetgangersvoorzieningen in de binnenstad en is er voor de totstandkoming van een nieuw volkstuincomplex een half mil joen beschikbaar. In het fonds is ook een bedrag van 1.6 miljoen terecht gekomen uit de verkoop van gronden in het industriegebied "De Grote Pol der". B en W willen dit bedrag vooralsnog reserveren voor het geval zich bij de aanleg van nieuwe bedrijfsterreinen in de toekomst extra hoge ont- sluitingskosten zullen ontstaan. Vorig jaar was in het plan ook nog een bedrag van 1,8 miljoen opge nomen voor de aanleg van een vrije busbaan op het Levendaal en op de Hoge Rijndijk. Aange zien dat project door het rijk be kostigd zal worden wil'het col lege het geld nu uitgeven aan een tunnel onder Ketelmeerlaan en een voetgangers-wielrijdersbrug over de Nieuwe of de Oude Rijn. De financiële commissie van de gemeente zal het bestedingplan vanavond bespreken. Politierechter Twee weken voor rijden onder iïivloed DEN HAAG - De politierechter in Den Haag heeft een 31-jarige op perman-uit Leiden voor het rijden onder invloed met een alcoholp romillage van 2,23 veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en een rij-ontzegging voor de tijd van een jaar. Het vonnis was overeenkom stig de eis van de officier van justi tie. De betrokken automobilist liep te gen de lamp toen hij te Voorhout een aanrijding veroorzaakte. Aan houding van de politie bracht aan het licht dat de man geen rijbewijs bezat en een bloedproef wees een opmerkelijke mate van alcohol aan. Verdachte zocht de oorzaak van de aanrijding in een manco aan de stuurinrichting Volgens de officier was de drank - hij vermoedde "een stuk of vijftien biertjes" - de reden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - In het gebouwtje De Roef houdt de hervormde vrouwenvereniging "De Liefde Sticht" vanavond haar jaarlijkse bazaar. De opbrengst is bestemd voor de kerkvoogdij Niet alleen zullen er spulletjes (zoals ba- bygoed) worden verkocht, ook zijn er diverse attracties (rad van avon tuur, schieten, speerwerpen enz.).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 16