Gen dagje vol misverstand BEDRIJVEN DIE HUN LICHT OPSTEKEN OVER ENERGIEBESPARING KRIJGEN TOT F1.000.- VAN DE ADVIESKOSTEN VERGOED. "Kalimij nen vertragen Rijn-proces kantonrechter In Israël demonstraties van stakende arbeiders RIJNLANDWACHT NU HET LANDELIJK ONDERZOEK AF i^tVgg] Koornstra en Sicking nieuwe leden college van bestuur in Leiden Vooreen gezonde balans. Verstandig met energie. DINSDAG 1 NOVEMBER 1977 ROTTERDAM (SP) - „De kalimijnen hebben de kennelijke opzet om het proces te vertragen, zodat ze gewoon kunnen doorgaan met de massale lozing van afvalzouten in de Rijn, waardoor grote schade wordt berokkend aan de Neder landse land- en tuinbouw en vele anderen". Dit verwijt richtte raadsman mr. J. R Voute namens enkele West- landse kwekers en de Stichting Reinwater gisteren voor de Rot terdamse rechtbank aan het adres van zijn confrere mr. F. van Boeschoten, die in het belang rijke Rijn-proces de belangen van de Franse kalimijnen behartigt. Mr. Voute noemde het in strijd met de meest elementaire regels van behoorlijke procesvoering, dat de kalimijnen gedaan willen krijgen, dat de rechtbank acht tien andere op de Rijn lozende bedrijven ook in het proces be trekt en dat elk bedrijf voor een deel van de schadevergoeding opdraait. Na een langdurig pleidooi van mr. Van Boeschoten haalde mr. Voute zijn eerste dagvaarding te voorschijn, waarin duidelijk uit komt dat de Westlandse tuinders en de Stichting Reinwater uit sluitend de kalimijnen aanspra kelijk hebben gesteld voor hun aandeel in de totale vervuiling. Het wordt met het oog daarop bijzonder onwaarschijnlijk geacht, dat de Rotterdamse rechtbank, die op 12 december een tussenvonnis wijst, ingaat op de eis van de kalimijnen. „Na vandaag verwacht ik, dat het pro ces uiteindelijk halverwege vol gend jaar zal zijn afgesloten", meende raadsman mr. Voute na afloop van de zitting van gisteren. LEIDEN - HSV "Sportvrienden" viste de vijfde wedstrijd van het seizoen in de Rijn. De vangst was redelijk. De uitslag: 1. A. Doesburg 3290 gr. (48st.) st.), 2. B. v. Went 2410 (35), 3. T. Kneyber 2250 (30), 4. C. Schouten sr. 2050 (25), 5. C. Schou ten jr. 2000 (31), 6. E. Mooybroek 1910 (32), 7. D. Schouten 1220 (22), 8. H. Jansen 1220 (16), 9. B. Honsbeek 1140 (19), 10. J. Jansen 1140 (13). Het zogenaamde Rijn-proces speelt nu al bijna drie jaar. De West landse tuinders en de Stichting Reinwater beschuldigen de Franse kalimijnen van een on rechtmatige daad, omdat zij ver antwoordelijk zouden zijn voor de zoutlast in de Rijn. Daardoor zouden verscheidene tuinders miljoenenschade hebben gele den. Mr. Voute: „Het gaat jaar lijks om vele tientallen miljoe nen. Het wordt de hoogste tijd, dat daarover nu eens ee- n uitspraak wordt gedaan". Aanvankelijk trachtten de kali mijnen om de Rotterdamse rechtbank onbevoegd te laten verklaren. Nadat echter het Europese Hof in Luxemburg zich over de zaak had gebogen, kreeg de rechtbank in Rotterdam de zaak weer in handen. In tweede instantie voeren de kalimijnen nu aan „dat hier niet gesproken mag worden van een enkelvoudig probleem". „Sinds 1974 zijn de lozingen van de kant van de kalimijnen niet toe genomen, terwijl het zoutgehalte in de Rijn wel is toegenomen. Dat betekent, dat er ook andere da ders zijn. Die lijn volgend moeten ook medeplegers in dit proces worden betrokken", lichtte mr. Van Boeschoten toe. Hij zei ver der het volstrekt onjuist te vin den om de kalimijnen als het zwarte schaap af te schilderen, zonder andere verzilters erbij te halen. De raadsman van de Franse mijnen stelde de rechtbank een lijst met achttien namen van bedrijven in België, Zwiterserland, Duitsland en Frankrijk in handen, die naar zijn zeggen zich ook schuldig maakten aan lozingen. „Als de rechtbank hier op ingaat dan is er niets dat deze achttien bedrijven belet om weer achttien anderen bedrijven aan te dragen. Daar door zouden de ingestelde acties tot schadevergoeding volledig geblokkeerd worden. Dat lijkt met volstrekt onjuist", aldus mr. Voute. LEIDEN - "Ik wilde eerst wel stoppen maar de jongens die bij me in de auto zaten zeiden dat ik gewoon moest doorrijden had mevrouw S. volgens het proces verbaal verklaard. Ze was in de nacht van 11 sep tember vorig jaar niet gestopt toen haar dat vanuit een poli- tie-auto was bevolen. De twee hoofdagenten van de ge meentepolitie Katwijk die in de auto zaten gaven het stopteken omdat de vrouw op de weg van Katwijk naar Noordwijk link saf naar het industrieterrein ging terwijl ze op de rijstrook voor recht door gaand verkeer reed. De twee verbalisanten, die als getuigen aanwezig waren gisteren, zeiden dat ze naast de auto waren gaan rijden en met een rode lamp het stopteken hadden gegeven. Toen de vrouw niet stopte deden ze dat nogmaals met de hand. Volgens hen moet de vrouw in de gaten gehad hebben dat het om een stopteken ging. Bovendien was het een opvallende poli- tie-auto met zwaailicht en wa ren de agenten geüniformeerd. Op de vraag waarom ze niet voor de auto waren gaan rijden antwoordden de agenten dat ze dachten met criminelen te ma ken te hebben vanwege het rij gedrag, de plaats (bij het indu strieterrein) en een telkens wegduikende man achter in de auto. Via de mobilofoon riepen ze toen de hulp van de politie uit Noordwijk, waarna de auto tot stilstand is gebracht. In Engels Nu het verhaal van de vrouw, dat ze gedeeltelijk in het Engels deed vanwege haar Ameri kaanse afkomst. Na een feestje vroeg haar verloofde haar te rijden omdat hij nogal gedron ken had. Vanwege haar onbe kendheid op de weg maakte ze de rijf out. Toen ontdekte ze een auto achter haar die met zijn groot licht knipperde, half naast haar kwam rijden en haar verblindde als ze in haar spiegel keek. Ze dacht dat het een dronkeman was die haar wilde passeren Dat het een politie-auto was had zij noch de anderen in de auto gezien. Zodra ze dat wel zagen, aan het blauwe zwaailicht, is ze gestopt. Uit zichzelf en niet om dat ze gesneden zou zijn door de Noordwijkse politie. Wat er in het proces verbaal stond, had zij nooit gezegd, er stonden trouwens meer onwaarheden in dat verbaal. Al had ze het dan niet gezegd, de rechter hield er toch rekening mee dat ze door haar vrienden was opgejut, en gaf haar een boete van 75,- voor de njfout en het negeren van het stopteken samen. Te hard De heer Van V. had op het En- gelendaal in Leiderdorp 81 km per uur gereden, 31 km te hard. Hij kwam naar het kantonge recht omdat hij een hoge boete niet gebruiken kon. Hij is kunstschilder en heeft niet veel verkocht dit jaar. Was de of ficier van justitie van mening dat daarmee toch niet al te veel rekening gehouden moest wor den, de rechter had mededogen. De eis was 90,- (f 3,- voor elke kilometer die te hard gereden is), de uitspraak van de rechter bepaalde de boete op 75,-. Of het nou "rommelen met het kenteken" was,zoals rechter De Kcmingh het noemde. J. had in elk geval niet gedaan wat hij moest doen. Een brief schrijven aan de rijksdienst voor het wegverkeer namelijk waarin hij er melding van maakte dat hij zijn auto verkocht had. Maar J. was in de veronder stelling dat de nieuwe eige naar, een sloopbedrijf, dat wel zou doen. Hij had er echter niet op gerekend dat er nog zou worden gereden in de auto en dat hij nu allerlei bekeuringen thuis krijgt voor door de nieuwe eigenaar ge maakte overtredingen. Hij vroeg de rechter dan ook daar mee rekening te houden bij het bepalen van de straf voor zijn nalatigheid. Deze raadde hem aan zich snel met de politie in verbinding te stellen om alles in orde te maken en om toch maar 50,- te betalen. Een soortgelijk geval was dat van R. die zijn auto fout geparkeerd zou hebben ergens in Leiden. Maar R. woont zelf in de Bij lmer, en is nooit in Leiden ge weest. De auto had hij verkocht aan zijn zwager: "Zonder be lasting betalen enzo, weet u wel?". Hij had echter wel gezegd, vol- gerts het proces verbaal.dat hij de overtreding had begaan. De officier van justitie: "Als u het niet gedaan heeft, moet u dat ook zeggen, dan kunnen we uw zwager tenminste laten voor komen". Rwerd vrijgesproken MARGA WUIS Knesseth keurt economische plannen goed LEIDEN - De Verenigde Vergade ring van het hoogheemraadschap Rijnland heeft niet veel woorden vuilgemaakt aan de teleurstel lende opkomst bij de afgelopen verkiezingen. Men ging blijkbaar akkoord met dijkgraaf Van om geploegd suggestie om te wach ten op de resultaten van het lan delijk onderzoek naar het func tioneren van waterschappen: "Het is duidelijk dat het op deze wijze niet goed functioneert". Hij wees op het bestaan van de com missie Merckx. Verder moet er overlegd worden met de provin cies, die de reglementen voor de verkiezingen opstellen. Tijdens de bespreking van het be strijd ingsplan van de veront reiniging oppervlaktewateren voor de periode 1977-1981 hield afgevaardigde H. Huizer een vu rig pleidooi om zo snel mogelijk de bouw van de Boskoopse zuiveringsinstallatie ter hand te nemen. Hij was bang dat men da delijk in Boskoop gecon fronteerd zou worden met zaken die men dan niet meer aankon. Afgevaardigde Van den Dool sloot zich daarbij aan: "De zaak bij Waddinxveen is direct drin gend, in Boskoop komen de moeilijkheden als dadelijk de nieuwe riolering klaar is". Dijkgraaf Van Knobelsdorff bena drukte dat de bouw van deze zuiveringsinstallatie grote priori teit heeft, maar dat de moeilijk heden zitten in het overleg met de provincie waér de installatie moet komen. Hoe dan ook zal de installatie nog enige jaren op zich laten wachten: "Zelfs als de plaats bepaald is volgt er eerst nog de hele procedure van de ruimtelijke ordening". In de vergadering, die overigens voor de laatste maal in de huidige samenstelling vergaderde, werd besloten 250.000 gulden be schikbaar te stellen voor het bouwen van een regiokantoor en laboratorium-ruimte in Alphen- noord en zal 75.000 gulden wor den besteed aan het opknappen van het laboratorium in Alp hen-West. Besloten werd verder de bouw van een gemaal in Benthuizen en de aanleg van aanafvoerleiding van Benthuizen naar Zoetermeer in één bestek op te nemen". LEIDEN - Hoewel de menig en daarover in het overleg tot nu toe zeer uiteenliepen stellen B.enW. de gemeenteraad voor om de schoorsteen van de voormalige Grofsmederij te laten staan. Het voormalig fabrieksterrein zal tot park omgeploeg worden en B. en W. willen de schoorsteen handha ven "als herinnering aan ruim een eeuw industriële activitei ten". De kunstcommissie (die adviseert bij het aanbrengen van kunst voorwerpen) is om advies ge vraagd. Deze voelt voor handha ving maar stelt voor om dan wel de voet van de schoorsteen wat aardiger te maken, bijvoorbeeld door rondom een schuilplaats te gen de regen te maken. De gemeenteraad zal niet alleen moeten beslissen over handha ving of niet van de schoorsteen, ook in de aanleg van het park zijn er twee mogelijkhedenAls de his torische oeverlijn herstelt wordt kost het geheel 1.1 miljoen, blijft de huidige oeverlijn gehand haafd en wordt met een aarden wal op het land de oude lijn aan gegeven dan bedragen de kosten zeven ton. JERUZALEM (SP) - Ter wijl in het Israëlische par lement de nieuwe econo mische politiek van de re gering-Begin gisteren werd goedgekeurd werd voor de Knesseth door stakende arbeiders gede monstreerd. "Begin naar huis" en de liberale minis ter van financiën Ehrlich kan volgens de demon strerende stakers uit de havenstad Ashdod beter meteen aftreden. Volgens de demonstranten leidt de liberalisering van de Israëlische economie tot toenemende infla tie en groeiende werkloosheid. Op meegevoerde spandoeken protesteerden zij tegen de dek king van zwart geld. Met het Is raëlische vakverbond, de His- tadroet zijn de demonstranten van mening dat de last van de jongste economische maatrege len alleen door de werknemers wordt gedragen, terwijl zij hun geld eervol willen verdienen en niet van de bijstand wensen te le ven. Uit het hele land werden gis teren stakingsoproepen gemeld, waarbij onmiddellijk een vol ledige prijscompensatie wordt geëist. Aan het stakingsparool in de fabrieken van Ashdod werd vrijwel volledig gehoor gegeven. In tal van plaatsen zal dit voor beeld de komende dagen worden gevolgd. De Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al lag door een wilde 24-uursstaking van het grondpersoneel gisteren al plat, waardoor 3000 reizigers strand den. Tijdens het opvallend tamme Knesseth-debat zei minis ter Ehrlich met zijn liberale eco nomische politiek een verbete ring van de betalingsbalans, toe name van de buitenlandse inves teringen, produktieverhogingen en beperking van de inflatie na te streven, hetgeen in het huidige kabinet van grote arbeidsonrust moeilijk lijkt te verwezenlijken. De regeringsverklaring van de Is raëlische minister van Financiën werd met 52 tegen 32 stemmen door de Knesseth aangenomen. Secretaris-generaal Meshei van de Mistadroet beschuldigde de regering-Begin dat zij bij alle li beraliseringsmaatregelen alleen de liberalisering van lonen en salarissen heeft overgeslagen. Op de Israëlische banken verliep het valutaverkeer bijzonder rustig, terwijl de omvang van de handel beperkt bleef. De Israëliërs kon den gisteren voor de eerste keer buitenlandse valuta op de vrije markt kopen. LEIDEN - Drs.M.J. Koornstra en prof.dr. C.M.J. Sicking zijn gis teravond door de Leidse Univer siteitsraad gekozen als nieuwe leden van net college van be stuur. Zij komen in de plaats van drs. J.K.M. Gevers en prof.dr. A.J. Staverman die periodiek af tredend zijn. In totaal omvat het college van bestuur vijf leden, onder wie twee kroonleden en de rector magnificus van de Leidse Universiteit. Drs. Koornstra (36), die al bij de eerste stemming veruit de meeste stemmen (24) kreeg, is als psy choloog werkzaam aan de Leidse univereiteit. Hij werkt nu als part-time medewerker op de af deling Datatheorie van de facul teit sociale wetenschappen en is onderzoekadviseur bij de Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid. Op het ogenblik werkt hij aan een proef schrift. Op bestuurlijk gebied is Koornstra zowel op (sub)facultair als op universitair niveau actief ge weest. Voor de Progressieve Partij (die zowel door de geleding van studenten als door de gele dingen van wetenschappelijk personeel en technisch/admini stratief personeel heenloopt) heeft hij zitting in de universi teitsraad. Prof. Sicking (by de eerste stem ming goed voor 9 stemmen en bij de tweede voor 26) is 44 jaar oud. Hij deed doctoraal examen klas sieke letteren (hoofdvak Grieks), promoveerde in 1962 en was van 1958 tot en met 1963 leraar o.m. aan het Nederlandsch Lyceum in Den Haag. Sinds 1964 is hij ge woon hoogleraar Griekse taal- en letterkunde aan de Leidse uni versiteit. Hy was voorzitter van de subfaculteit klassieke letteren en van 1973 tot 1977 dekaan van de faculteit letteren. Hij is nu nog lid van de subfaculteitsraad klas sieke letteren en van de facul teitsraad letteren. Tegen de figuur van drs. Koornstra bleken overigens bij een enkel lid van de universiteitsraad gister avond, en ook in eerder stadium, wel enkele bezwaren te bestaan. Zo werd hem een interview, dat hij enige tijd geleden aan het Leidsch/Alphens Dagblad weg gaf, niet bepaald in dank afge nomen. In dat interview hield Koornstra een fel pleidooi om binnen de universiteit tot be zuinigingen te komen. Daarbij betrok hij o.a. de bijbaantjes van de wetenschappelijke staf en on eigenlijk opgenomen verlofda gen. Door daartegen bepaalde maatregelen te nemen, zo rede neerde hij, zouden er extra ar beidsplaatsen kunnen worden geschapen. ADVERTENTIE Investeren in energiebesparende maatregelen is in veel gevallen een gezonde zaak. U wilt best, maar de vraag is hoe? Welke maatregelen? En hoe te beginnen? En waarmee? Om u te helpen een goed antwoord op die vragen te vinden heeft de minister van Economische Zaken een regeling in het leven geroepen die u een duwtje in de rug geeft. Die regeling luidt als volgt. Als een Dit is een publikatie van het ministerie van Economische Zaken. ondernemer zich wil laten adviseren over energiebesparing binnen zijn bedrijf, kan hij een subsidie ontvangen die de helft be draagt van de advieskosten.tot een maxi mum van f1.000,-. Als voorwaarden voor de sub} sidie wordt o.a. gesteld dat het advies, moet worden uitgebracht door een onafhankelijke erkende adviseur, en dat de subsidiewordtverleend voordat" de opdracht aan de externe.adviseur wordt ge geven. De SVEN, belast met het uitvoeren van deze regeling,verstrekt zowel de aanvraagfor mulieren als een lijst van erkende adviseurs en een rapportageformulier. Wie dus meer wil weten over deze regeling, of over andere zaken aangaandeenergiebesparing,zoals subsidie op de besparingsmaatregelen zelf, kan schrijven aan: SVEN, Postbus 503, 7300AM Apeldoorn.Of bellen:tel.055-410141.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15