Westen weigert krachtige aanpak van Z.-Afrika Amerika trekt zich terug uit de ILO NAAST HET NIEUWS Poten onder stoel van advocaat weg "Maak verdrag voor Europese journalisten" Arbeidsorganisatie zou te links zijn 8DAGEN AMERIKA MET KUN, INCL. HOTEL v.a.1318.- Voormalig directeur CIA bekent -indirect- schuld Uw sperzieboontjes scharrelen met gegrilde kabeljauwmootjes. DINSDAG 1 NOVEMBER 1977 BUITENLAND PAGINA 13 Utrechtse advocaat over 'Kontaktsperre' W.-Duitsland: (van c r verslaggevers) LEIDEN - De wet op de Kon taktsperre in West-Duitsland is een aanslag op de verhouding of ficier van justitie-rechter-ad- vocaat. De poten worden op die manier onder de stoel van de ad vocaten weggezaagd. Dat is de mening van de Utrechtse ad vocaat Dolf Hartkamp, lid van het Medisch Juridisch Comité Politieke Gevangenen, die gis teravond in politiek café Catena in Leiden sprak. De Kontaktsperre-wet werd een aantal dagen na de ontvoering van werkgeversvoorzitter Hanns-Martin Schleyer vrijwel unaniem door de Westduitse Bondsdag en Bondsraad aange nomen. Deze wet maakt het mo gelijk advocaten voor dertig da gen de toegang te weigeren tot hun cliënten wanneer daardoor gevaar bestaat voor een persoon of de maatschappij. Het Medisch Juridisch Comité Po- 'litieke Gevangenen werd in 1975 op gericht en besteedt aandacht aan wat het comité noemt "poli tieke gevangenen" in West- Europa. Hartkamp ging in zijn betoog voornamelijk in op de huidige politieke situatie in West-Duitsland. An de hand van een aantal voorbeelden hekelde hij het handelen van de Duitse overheid. Hij noemde daarbij ondermeer "het criminaliseren" (verdacht ma ken) van advocaten van de Rote Armee Fraktion (RAF): "Klaus Croissant werd voor de eerste keer gearresteerd omdat hij had bemiddeld bij een intervieuw van het Duitse weekblad Der Spiegel en gevangen zittende leden van de RAF. Een andere advocaat werd aangehouden toen hij een oproep had ondertekend voor een onderzoek naar mogelijke folteringen in de Westberlijnse gevangenis." Een ander voorbeeld is het proces vorig jaar tegen de RAF-leden. Vastgesteld werd dat de zintui gen van de verdachten zo waren aangetast door isolering dat ze slechts korte tijd de rechtszaak konden bijwonen. De rechtbank ging daaraan toch volledig voorbij door te stellen dat de ver dachten het aan zichzelf hadden te danken. In wezen gaf de rech ter daarmee toe dat er was gefol terd. Volgens Hartkamp bestaat ook in Nederland, alsmede door de komst van een Europese conven tie tegen het terrorisme, gevaar voor "dit soort toestanden". Hartkamp: "In Nederland wordt de wet al aangepast aan de prak tijk. Na de zoekacties naar wa pens in Assen en Bovensmilde, waarbij zonder een bevel tot huiszoeking werd gewerkt, wil de regering dat door aanpassing van de vuurwapenwet wettelijk mo gelijk maken." (overigens be staan er in een groot deel van de Tweede Kamer grote bezwaren tegen deze wijziging). Hartkamp zei tenslotte het uitge sloten te achten dat advocaten de RAF-leden Baader en Raspe hebben voorzien van de wapens waarmee ze zelfmoord hebben gepleegd. "Dat is absoluut on aannemelijk. De controle in de Stammheim-gevangenis is zo streng dat wapensmokkel onmo gelijk is." NEW YORK (UPI/Reuter) - De Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk hebben gisteravond pogingen van zwarte Afrikaanse landen tegengehouden verplichte economische en wapen-embargo's tegen Zuid-Afrika in te stellen. Canada en West-Duitsland legden daarop een compromis op tafel dat uitsluitend over een wapenem bargo handelt. De drie permanente leden van de Veiligheidsraad - van wie elke nee-stem een veto betekende - hielden drie van de vier zwart- Afrikaanse resoluties in de Ver enigde Naties tegen. De vierde resolutie, die met 15 tegen 0 stemmen werd aangenomen, was een in zachte bewoordingen ge stelde veroordeling van massaal geweld en moorden in Zuid- Afrika. In de resolutie wordt Zuid-Afrika onder meer opge roepen het verbod op te heffen van 19 organisaties en kranten die zich tegen de apartheid ver zetten. De Zuidafrikaanse advocaat Her man Hanekom vertelde verslag gevers in New York dat "de veto's Carver bij Patriottisch Front koel ontvangen die door deze permanente leden werden uitgesproken volledig in hun eigen belang zijn". Groot- Brittannië, de Verenigde Staten en West-Duitsland zijn de be langrijkste handelspartners van Zuid-Afrika, gevolgd door Japan, Frankrijk en Italië. Canada en West-Duitsland kwa men daarop met een compromis: een resolutie over een verplicht wapenembargo zonder de tijds duur van zes maanden die wes telijke landen oorspronkelijk hadden voorgesteld maar ook zonder de gevoelige kwestie van economische sancties. In het compromis is ook geen plaats ingeruimd voor de eis van zwart-Afrika tot een verbod op samenwerking met Zuid-Afrika op het gebied van nucleaire ont wikkeling. De Veiligheidsraad ging laat in de avond uiteen om het compromis te bestuderen. De bedoeling is dat er vanmiddag achter gesloten deuren over wordt gediscussieerd. Voorstel Tien leden van de .Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heffen de hand tijdens de stemming over een van vier door Afrikaanse landen ingediende resoluties met betrekking tot strenge sancties tegen Zuid-Afrika. Drie resoluties haalden het niet door de veto's van Amerika, Frankrijk, Engeland en West-Duitsland. WASHINGTON (AFP/UPI) - Op aanbeveling van vaks- bondsleiders en industriëlen zullen de Verenigde Staten zich komende zaterdag terug trekken uit de internationale arbeid- 'Fonds Carter Lord Garven. DAR ES SALAAM/SALISBURY Reuter/UPI) De Britse veldmaarschalk Lord Carver, door Londen aangewe zen als resident-commissaris voor Rhodesië gedurende de overgangsperiode, heeft gisteren een koele ontvangst gekregen van de leiders van het patriot tisch front in Dar es Salaam. Carver en de Indiase generaal Prem Chand die een VN-vre desmacht in Rhodesie zou moe ten leiden, spraken in de Tan- zaniaanse hoofdstad een uur met Robert Moegabe en Joshua Nkomo, de leiders van het Pa triottisch Front. Een woordvoerder van de Rhode- sische nationalisten liet weten dat het front niet akkoord gaat met een resident-commissaris zoals omschreven in de Brits- Amerikaanse voorstellen. Vol gens die voorstellen "heeft Car ver bevoegdheden die niemand op deze aarde ooit heeft gehad" zei Nkomo na afloop van het ge sprek terwijl Carver onbewogen luisterde. Het front erkent Carver alleen als een „vertegenwoordiger van de Britse regering". Moegabe en Nkomo willen alleen instemmen met een bestand in Rhodesië als de details van de machtsover dracht aan de zwarte meerder heid zijn geregeld. Carver had ook een gesprek met president Julius Nyerere van Tanzania. Er staan ook bezoeken aan Loesaka en Salisbury op zijn programma. De Indiase ambassadeur Rikhi Jaipal, de voorzitter van de veiligheidsraad voor oktober, stelde het compromis voor nadat Londen, Washington en Parijs de scherpe voorstellen van de zwarte Afrikanen hadden getor pedeerd. Libië, een van de in dieners van de vier resoluties, neemt vandaag het voorzitter- schap van de Veiligheidsraad ir» AUf1Pr7nAk over. Een situatie die de Wes- 111 VlllUGlfiUCIV telijke mogendheden hadden willen vermijden door de verga dering tot laat in de avond te laten voortduren. De zwarte Afrikaanse landen had den met hun krachtige resoluties gepoogd een halt toe te roepen aan buitenlandse investeringen in en leningen aan Zuid-Afrika tezamen met de instelling van een permanent wapenembargo. De Westelijke landen - Amerika, Canada, Frankrijk, West-Duits land en Engeland - hadden eer der informeel overeenstemming bereikt over een wapenembargo New York (AFP) - Het Ameri kaanse ministerie van justitie stelt op het ogenblik een diepgaand onderzoek in naar beweringen dat een Ameri kaanse zakenman uit Atlanta, die was veroordeeld wegens een zaak met pornografische ge schriften zou hebben getracht vrij te komen door giften tot een totaal bedrag van 400.000 dollar beschikbaar te stellen voor de verkiezingscampagne van Jimmy Carter in 1976, zo meldt het Amerikaanse weekblad Newsweek. maanden kon worden Deze giften zouden door Andrew Youngf die thans als Amerikaans ambassadeur bij de Verenigde Naties fungaaert en door Bert Lance, de voormalige begro tingsdirecteur van de Ameri kaanse president in diens ver kiezingsfonds zijn gedeponeerd. dat r hernieuwd als de situatie Zuid-Afrika niet zou zijn verbe terd. In de nu op tafel liggende comp romis-resolutie worden de lidsta ten van de VN opgeroepen "met onmiddellijke ingang alle penleveranties aan Zuid-Afrika Vooral Andrew Young zou zich i te stoppen, inclusief de verkoop en overdracht van wapens, aller lei soort munitie, militaire voer tuigen en materieel en materiaal voor de produktie en het behoud van wapens en munitie, para-mi litair politiematerieel, en onder delen". dertijd volgens Newsweek heb ben ingespannen voor de zaak van de zakenman, Michael The- vis, die in 1975 werd veroordeeld wegens het vervoeren van por nografische geschriften en films van de ene Amerikaanse staat naar de andere. sorganisatie ILO. Dit is gisteren in kringen rond het Witte Huis bekendgeworden. De Ameri kaanse stap betekent een zware slag voor de arbeidsorganisatie aangezien de financiële bijdrage van Washinton ongeveer 25 pro cent van de begroting van de ILO vertegenwoordigt. George Meany, de invloedrijke leider van de vakbond AFL-CIO, en de Amerikaanse Kamer van Koophandel hadden sterke druk op Carter uitgeoefend zich uit de ILO terug te trekken omdat naar hun mening deze VN-organisatie de laatste jaren sterk wordt ge domineerd door communisti sche staten en landen van de derde wereld die arbeidsrechten negeren. President Ford, Carters voorgan ger, had functionarissen van de ILO twee jaar geleden al gewaar schuwd dat de Verenigde Staten zich op 5 november 1977 uit de organisatie zouden terugtrek ken, tenzij op korte termijn wij zigingen zouden worden aange bracht in het functioneren van de arbeidsorganisatie. Op dit moment zijn slechts enkele van deze wijzigingen ingevoerd. Nederlaag De beslissing van Carter vormt een nederlaag voor minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance die meende dat Washington zijn lidmaatschp nog met een jaar de ILO zouden kunnen uitoefe nen door lid te blijven en dat de organisatie bovendien dat jaar zou kunnen gebruiken om een grotere interne reorganisatie tot stand to brengen. Ook de Euro pese bondgenoten van Was hington hadden een dergelijke houding aanbevolen. De Amerikaanse vakbonden en de industrie waren echter uiterst ontevreden over de in hun ogen krachtige pogingen van landen van het oostblok de ILO steeds meer tot een politieke club te maken en over een stemming van twee jaar geleden waarbij de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO de status van waar nemer werd toegekend. Amerika is lid van de ILO sinds 1934. De internationale arbeidsorganisa tie, de oudste instelling van de Verenigde Naties met hoofd kwartier in Genève, bestaat uit gedelegeerden van regeringen, werknemers en werkgevers uit 135 landen. Ze werd opgericht in 1919, bij de ondertekening van het verdrag van Versailles aan het einde van de Eerste Wereld oorlog, als een forum voor arbei ders dat zich richt op lonen en arbeidsomstandigheden. Ze stelt sociale "normen", conventies en aanbevelingen op die de lidsta ten in hun sociale wetgeving moeten integreren. KALM AAN De Italiaanse regering heeft nieuwe maximumsnelheden voor het verkeer op de wek bekendgemaakt. De nieuwe snelheden zijn in het vervolg afhankelijk van de cilin» derinhoud. Zo mogen auto tot 600 cc op de autosnelwegen niet harder meer dan 90 kilometer per uur. Auto's boven de 1300 cc mogen in het vervolg maximaal 140 kilometer. Tot dusver gold voor alle automobielen een maximum van 130 kilometer per uur op de autosnelwegen. In de stad blijft het maximum 50 kilometer per uur. RECORDTIJD Een Boeing-747 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan-Am heeft ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de maat schappij een vlucht rond de wereld gemaakt in de nieuwe record tijd voor dit type vliegtuig van 54 uur, 7 minuten en 12 seconden. De tocht van 43.000 kilometer ging van San Francisco over de Noordpool naar Londen, vandaar naar de Kaap en Auckland in Nieuw Zeeland en via de Zuidpool terug naar Californië. LATER OP VAKANTIE De Westduitse minister van verkeer, Kurt Gscheidle, wil dat bij ons de schoolvakanties later beginnen. Naar zijn ministerie gisteren liet weten, wil minister Gscheidle dat in Nederland, België en de Duitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen de schoolvakanties na 3 juli be ginnen in plaats van het weekeinde van 1 en 2 juli. Reden voor die wens is de enorme drukte op de Duitse snelverkeerswegen, met name naar het zuiden. Naar een schatting van het ministerie van verkeer in Bonn zal de gelijktijdige aanvang van de schoolvakanties in Nederland, België en Noordrijnland-Westfalen er voor zorgen dat de verkeersopstop pingen in Duitsland "de tot nog toe bekende omvang zullen over treffen". Gscheidle heeft zich al tot premier Kühn van de Duitse deelstaat en tot minister van Buitenlandse Zaken Genscher gewend om stappen de gevreesde verkeerschaos te voorkomen. PASSENDE MUZIEK Een predikant in het Westduitse Lindau aan het meer van Constanz heeft stappen gedaan om er voor te zorgen dat voortaan bij begrafe nissen uitsluitend muziek ten gehore wordt gebracht die "de chris telijke boodschap van dood en opstanding weerspiegelt". De geestelijke vond dat het de laatste tijd bij teraardebestellingen te werelds toeging. Steeds vaker kwam het voor het nabestaanden "smartlappen" en andere populaire liederen lieten horen. Om hier aan een eind te maken heeft de gemeente nu een plaat met or gelmuziek en koorzang besteld die bij begrafenissen zal worden gedraaid. ADVERTENTIE Vlieg er eens uit deze winter en ga met de KLM naar Amerika,voor'n 8-daagse vakantie naar: NEW YORK CHICAGO De op een na grootste n de USA. Een bezoek dubbel rs waard. V.a. 1757,- FLORIDA onnigste staat in States. Voor'n strand vakantie op z Amerikaans. V.a. 1850,- NEW YORK/ WASHINGTON 2 Bezienswaardige »len die u niet koud zullen a. 1528,- Haal de folder 8-daagse reizen in de VS. bij uw reisbureau of stuur een briefkaartje aan: KLM Nederland. Afd. Reclame, Postbus7700,Schiphol. KLM Thuis in de lucht. WASHINGTON (AFP/Reuter) De voormalige directeur van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA, Richard Helms, heeft giste ren voor een rechtbank in Was hington geweigerd zich te ver dedigen tegen de aanklacht dat hij in het verleden valse getuige nis heeft afgelegd over de be trokkenheid van de CIA bij de politiek van Chili voor en tijdens het bewind van Salvador Al- lende. Deze weigering, die hij met het Amerikaanse Ministerie van Jus titie was overeengekomen, bete kent dat Helms zich automatisch schuldig verklaart. Volgens de wet kan Helms nu een gevang enisstraf krijgen van een maand tot een jaar, en een boete van 100 tot 1000 dollar. De indruk bestaat dat hij slechts tot een boete zal worden veroordeeld. De aanklacht tegen Richard Helms luidt dat hij in 1973 voor de se naatscommissie voor de buiten landse betrekkingen valse ge tuigenis heeft afgelegd over de rol van de CIA in de bin nenlandse politiek van Chili. Helms, die hoofd van de CIA was van 1966 tot 1973 en ambassa deur in Iran van '73 tot '76, ont kende toen dat de CIA op enige rlei wijze had gepoogd de verkie zing van Allende tot president van Chili te voorkomen. Latere onderzoeken van de CIA toonden aan dat de inlichtingen dienst wel degelijk had gepoogd de Chileense verkiezingen te beïnvloeden. Allende, een marxist, werd in 1970 tot presi dent van Chili gekozen maar stierf tijdens een militaire staats greep in september 1973. Voorstel Zwitserland in Belgrado: arbeid, Ray Marshall, had echter terugtrekking aanbe volen. Vance had gesteld dat de Ver enigde Staten meer invloed op ADVERTENTIE Of het nu een schaal aardappelen is of een schaal rijst. Macaroni of aardappelpuree... Zo gauw ze kennis hebben gemaakt met vis is er geen houden meer aan. Toscaanse makreel of makreel in 't groen. Gebakken schelvisfilet met gember of wijting op z'n Italiaans. Kabeljauwfilets a la douce France of makreel Hawaii. Gekookte schelvisrolletjes met peterseliesaus of gegrilde schol... Tja, als ze eenmaal verkikkerd zijn op vis, dan is er geen houden meer aan. En geef ze eens ongelijk. Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is. Produktschap voor Vis cn Visprodukten, Jav t 2b, Den Haag. «JU BELGRADO (AFP) - Zwitserland heeft gisteren op de conferentie van Belgrado de aanvaarding van een inter-Europese journalis tenconventie voorgesteld. Vol gens de Zwitserse afgevaardigde Brunner zou in de slotverklaring van Belgrado een clausule moe ten worden opgenomen die voor ziet in een bijeenkomst van des kundigen "die een dergelijk ver drag moeten voorbereiden". Een mter-Europees journalistiek verdrag zou van toepassing moe ten zijn op journalisten van alle media van de deelnemende sta ten. Journalisten zouden het recht moeten hebben contact op te nemen met particulieren zon der dat dit voor dezen of de be trokken journalisten gevolgen zou hebben en ook zonder dat toestemming vooraf nodig zou zijn. Voorts zou een regeling moeten worden getroffen voor geregelde uitwisseling van artikelen en commentaren. De Sovjet-Unie waarschuwde gis teren dat voortduring van wes telijke aanvallen op de men senrechten in de Sovjet-Unie de zaak van de conferentie zouden kunnen laten mislukken. Sovjet-afgevaardigde Vorontsov beschuldigde Frankrijk, Enge land en Canada van het afleggen van "zeer harde verklaringen" die "tegen één land waren ge richt", aldus woordvoerder Se- dov. "Als deze aanvallen voort duren, zou de conferentie uiteen kunnen vallen". "Wij zijn hier om een brug te bou wen van samenwerking, veilig heid en vriendschap. Het is heel moeilijk om een brug te bouwen. Het heeft ons meer dan 10 jaar gekost van hard werken, het werk van ministers, diplomaten en duizenden mensen, om te ko men waar we nu zyn. Maar de Tweede Wereldoorlog heeft ons getoond dat een patrouille van maar drie soldaten een brug kan vernietigen", aldus, volgens Se- dov, Vorontsov. Met "drie soldaten" doelde hy blijkbaar op de Fransen, Canade zen en Britten die eerder scherpe kritiek hebben geuit op wat zij noemden schending van de men senrechten in de Sovjet-Unie. Op een vraag of de verklaring als ernstige dreiging moet worden opgevat, antwoordde Sedov. "De kwestie van uiteen vallen van de conferentie is voor de eerste keer ter sprake gekomen".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13