Mgr. Bluyssen'Rome bracht niet de ideale oplossing...' Afdelingsbureau waarschij nlij k naar Leiderdorp Zaalvoetbalteam LDWS vernederd: 11-0 verlies GSB933&E2 OMSTREDEN ZEGE BOKSER HUUSEN Derde schaakteam Alphen klopt favoriet Noordwijk Nieuwe kerk in Alpiien Scorebord DINSDAG 1 NOVEMBER 1977 PAGINA 11 "Een belangrijke leerschool". Dat was voor mgr. J. Bluyssen, de Bossche bisschop, de waarde van de afgelo pen bisschoppensynode in Rome, die voornamelijk han delde over de godsdienstige vorming en opvoeding. "Niemand had de ideale oplossing op zak, maar iedereen probeerde zoveel mogelijk van anderen te le ren. Godsdienstige vorming is een pastoraal probleem, dat je niet simpelweg kunt oplossen". Een van de dingen die mgr. Bluys sen in Rome waren opgevallen was de betekenis van de buiten schoolse catechese in veel landen. "Wij hebben nog te veel de neiging, het maar aan de school over te la ten. Dat is eenzijdig. Deze synode heeft me duidelijk geleerd, dat de godsdienstige opvoeding allereerst een taak van de ouders is, die daarbij dan wel geholpen moeten worden door de geloofsgemeen schap". Uiteenlopend zeer uiteenlopende situaties voor doen, maakt het moeilijk, zo niet onmogelijk, algemene richtlijnen en modellen te geven voor de ge loofsopvoeding van kinderen en jonge mensen. In de derde wereld is er sprake van armoede, onder drukking en onmondigheid. In de Oostblok-landen wordt de ge loofsverkondiging bemoeilijkt door maatregelen van staatswege. En in de westerse landen is het probleem, hoé door de muur van materialisme heen te breken. De gemeenschappelijke vraag in alle" situaties is: hoe laten wij zien, dat in het geloof in Jezus Christus en de boodschap die Hij heeft ver kondigd, heil ligt voor de mens in alle situaties en in alle tijden? Slechts weinigen hebben gevraagd om een vraag-en-antwoord-cata- chismus. Wel is van veel kanten aangedrongen op een verwoording van de centrale waarheden en waarden van het christelijke ge loof, in kort bestek en op een ma nier die bij deze tijd past. Proces Behalve met de overdracht van het geloof in de catechese hebben de bisschoppen zich ook uitvoerig be ziggehouden met de catechese als proces. Als een weg waarlangs de mens wordt geleid tot een chris telijke levenswijze. Dit heeft zowel betrekking op een christelijk leven zoals dat, naar rk opvatting, wordt gevormd en geleid door de sac ramenten, als op het getuigenis van christelijke waarden in sa menleving, op sociaal, politiek en economisch gebied. Mensen moeten worden aange sproken in hun eigen cultuur, taal en omgeving. Voor de methode van catechese betekent dit dat de dialoog belangrijk is, tussen cate cheet en leerling, ouder en kind, pastor en kerklid. Op de betekenis van deze dialoog is mgr. Bluyssen in Rome diep in gegaan. Hij zei, dat catecheet en leerling samen moeten groeien in het geloof en dat in de catechese gewezen moet worden op de ver bondenheid van alle mensen, met bijzonder aandacht voor armen en weerlozen. Catechese zal steeds moeten zijn de verkondiging van het unieke van Jezus Christus en zal mensen op weg kunnen zetten naar een ontmoeting met Hem. Waarheid De bisschoppen hebben Rome niet verlaten zonder een gemeen schappelijke verklaring uit te ge ven. Daarin leggen zij er de nadruk op, dat geen enkele macht ter we reld het recht heeft, de mens te belmmeren in zijn zoeken naar de waarheid. Kardinaal Ribeiro van Lissabon lichtte dat op een pers conferentie nog toe. Met het oog op het ontbreken van godsdienstvrij heid in tal van landen zei hij, dat de christenen solidair moeten zijn met de vervolgde kerken, een soli dariteit die om concrete uitingen vraagt. De bisschoppensynode heeft zich vooral gekenmerkt door een open en rustige sfeer. Kardinaal Baggio, een van haar presidenten zei daar over dat dit wel eens een nieuwe fase in het leven van de kerk zou kunnen inluiden, na alle verwar ring in de tijd volgend op het con cilie. Maar dat hoeft nog geen fase zonder initiatieven en levendig heid te zijn. Baggio waardeerde het zeer posi tief, dat de bisschoppen zich niet hebben verloren in de technische kanten van de geloofsopvoeding, maar de catechese vooral hebben behandeld als een Goddelijke op dracht om mensen te leiden tot een gerijpt geloof in Christus, opdat christenen op hun beurt getuigen worden van het evangelie en bren gers van vrede. ALPHEN AAN DEN RIJN - Eind deze maand wordt aan de Planeten- singel in Alphen-Ridderveld de nieuwe hervormde Sionskerk in ge bruik genomen, op drie weken na een jaar nadat ds. S. W. Verploeg de eerste paal ervoor heeft geslagen. De kerk komt in de plaats van het uit 1908 daterende gebouw aan de Hooftstraat dat te klein is geworden. De wijkgemeente Sionskerk, een van de drie hervormde wijkgemeenten in Alphen aan den Rijn-Oudshoorn, is mede door de groei van Alphen toegenomen tot meer dan 1100 zielen. Zij behoort tot de hervormd-ge- reformeerde modaliteit (Geref. Bond) in de Hervormde Kerk. Heeft de huidige kerk 375 zitplaatsen, met een uitbreidingsmogelijk heid tot 450, de nieuwe kan plaats bieden aan maximaal 550 mensen. Zij kost in totaal meer dan anderhalf miljoen gulden. De gemeente heeft al een zeer belangrijk deel van dit bedrag bijeen door de verkoop van het oude gebouw, een lening en bijdragen van eigen leden en een groot aantal meelevenden uit heel het land. De opening van de kerk is bepaald op dinsdag 22 november. In een middagbijeenkomst (3 uur) zal de kerk aan de kerkvoogdij worden overgedragen, 's Avonds om 7 uur neemt de gemeente zelf haar nieuwe kerk met bijruimten in gebruik. Ds. T. van Weelie heeft namens de afdeling Werelddiakonaat van de Generale Diakonale Raad van de Hervormde Kerk de diako- nieën, correspondenten van het Werelddiakonaat en de predikan ten gevraagd, de plaatselijke ge meenten op te roepen tot protest tegen de manier waarop de men selijke waardigheid van de zwarten in Zuid-Afrika wordt ontkend. "Velen van onze gemeenteleden kunnen er via het bedrijfsleven, de politiek en de kerkelijke relaties toe bijdragen, dat de druk op de Zuidafrikaanse regering om tot onderhandelingen te komen wordt vergroot. De zwarten hebben meer dan ooit recht op onze solidariteit". Aldus ds. Van Weelie in zijn brief. Hij vraagt ook om financiële bij dragen. Van de verboden organisa ties zijn de bureaus leeggehaald en de daar aanwezige gelden in beslag genomen. De stafleden zijn bro deloos geworden. Bij het zoeken naar een nieuwe werkkring zullen zij vaak "nee" te horen krijgen omdat zij "tot een van de organisa ties" behoorden. Een aantal regeringen heeft al stappen ondernomen. In kerkelijk verband zijn, zowel nationaal als internationaal, besprekingen aan de gang. Ds. Van Weelie zegt in zijn brief nadere mededelingen daar over toe. Arrestatie In een brief aan premier Vorster van Zuid-Afrika hebben de Evan gelische Broedergemeente in Ne derland en het Zeister Zen dingsgenootschap hun ontsteld- heid uitgesproken over de arresta tie van ds. Chr. Wessels, predikant van de Moravische Kerk in Port Elisabeth. Hij werd voor de tweede keer in hechtenis genomen zonder dat ook maar een beschuldiging tegen hem werk ingebracht. Zelfs is de plaats van zijn gevangenhou ding niet bekendgemaakt, zodat hij geen rechtsbijstand, noch be zoek kan ontvangen. De brief schrijvers dringen er bij de pre mier op aan, ds. Wessels met spoed in vrijheid te stellen of hem ten minste voor een rechtbank te lei den. "Overhaast" De Sint Willibrord-vereniging, een rk adviesorgaan en servicecen trum voor oecumene, heeft in de persoon van haar voorzitter, prof. dr. F. Haarsma, gereageerd op een verklaring van de Rotterdamse bisschop Simonis, die het is met het pleidooi van de vereni ging om in bepaalde gevallen niet-katholieken in ruimere mate toe te laten tot de eucharistie. De vereniging zegt, niet te willen afwijken van het standpunt van de bisschoppen. Wel geeft zij advie zen om de oecumenische samen werking tussen kerken en christe nen verder te ontwikkelen. Het SWV-bestuur heeft de bis schoppen slechts willen vragen, te bevorderen dat de regels om aan eikaars "maaltijd" te mogen deel nemen worden verruimd. Het wenst overtredingen van de bis schoppelijke richtlijnen niet te stimuleren, maar er kan wel een spanning optreden tussen de bis schoppen, en de vereniging als ad viescollege. Het bevreemdde de vergadering van de SWV, die za terdag in Amersfoort bijeen was, dat mgr. Simonis zo overhaast had gereageerd, zonder enig ovërleg met de bisschop. Hervormde Kerk - beroepen te Vlaardingen J. Mansvelt Zwijnd- recht, te Oude Tonge R. Kuus Put ten, te Winschoten A. Huysman Purmer; aangenomen naar Kat wijk aan Zee C. Schuurman Maas sluis, naar Alphen aan den Rijn J. J. van der Heiden ScherpenZeel (Fr.). LEIDERDORP— Op initiatief van de plaatselijke werkgroep 'Nieuwe levensstijl' zal op de zondagen 6 en 13 november in de hervormde en gereformeerde kerkdiensten in Leiderdorp het thema 'Werken-niet werken" ter sprake komen. In de Schepping skerk diensten op 6 n< i half 11, ir 10 en ovember om 9 i de Dorpskerk in de Hoofd- Voor straatkerk ook alle is het thema:'De bestem ming van de mens en zijn ar beid'. De tweede dienst in de Schepping skerk wordt nog ge volgd door een discussie (om 12.15 uur) met een forum, be staande uit mensen die van dichtbij ervaren dat werken niet vanzelf spreekt. Tijdens dat forum wordt voor de kinde ren een film gedraaid. Na het eten van soep-met-stokbrood om 1 uur wordt de bijeenkomst om half 2 gesloten. Op 13 november houdt de heer L. de Graaf, tweede voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond, in de Hoofdstraatkerk, na een half uur durend avondgebed, dat om half 7 beginteen lezing Themadiensten in Leiderdorp naar aanleiding van zijn eigen citaat.'Ik spreek de laatste tijd meer met mensen zónder dan mét werk'. In het gebouw Irene is er na afloop, van half 8 tot half 9, nog een gesprek. Ruimte De Leiderdorpse werkgroep 'Nieuwe levensstijl' vindt de motivering van deze thema zondagen vooral in de vraag of mensen die wel werk hebben en mensen die dat niet hebben, voor elkaar iets kunnen beteke nen. Veel niet-werkers hebben onvrijwillig afstand moeten doen van hun werk. Zij hebben daar soms problemen mee, die mensen met werk niet altijd zien of begrijpen. Maar ook de werkende kunnen problemen hebben gelegen in de aard of de hoeveelheid van hun werk. Hoe zien werkenden hun arbeid? Zijn zij er bezeten van? Moeten ze ervoor op hun tenen staan? Is hun werk geestdo dend? 'Misschien dat we in de ruimte van de kerk de vrijmoedigheid vinden, naar elkaar te luiste ren. Misschien komen we er sa men achter, wat de bestemming van de mens en zijn arbeid zou kunnen zijn'. Dat schrijft de werkgroep in een speciale bij lage die bij het Leiderdorps kerkblad 'Ontmoeting' van 29 oktober is gevoegd. Het spreekt vanzelf, dat bij de uitwerking van het thema in de diensten en in de gesprekken daarna het vraagstuk van de jeugdwerkloosheid ook ter sprake komt. Men zou met name ten aanzien daarvan kunnen proberen om via de kerkraden tot een concrete uitspraak aan het adres van de overheid te komen. Al is het maar in de vorm van een appel op haar voortdurende aandacht. LEIDEN - Het nieuwe bondsbureau van de KNVB, afde ling Leiden zal naar alle waarschijnlijkheid in Leiderdorp worden gebouwd. Naast de ingang van het RCL-terrein, ligt nog een stuk grond, waarop het bestuur het oog heeft laten vallen. Toch zijn er rond de bouw van het bureau, dat als geschenk moet worden gezien van alle "Leidse, clubs ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de afdeling, nog enkele vraagtekens. ROTTERDAM - Adrie Huussen is de nieuwe Nederlandse bokskampioen bij de profs in het zwaarweltergewicht. De 24-jarige Utrechter won giste ren voor 2300 toeschouwers in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy de strijd om de vakante titel tegen Stan ven den Dries- sche op punten. Het merendeel van de 2300 toeschouwers was het met die uitslag totaal on eens en niet ten onrechte. Theo Huizenaar, de 76-jarige trainer-manager van Van den Driessche was razend. "Dit is een schandaal. Met deze uitslag is Stan van den Driessche be stolen. Op deze manier te moe ten boksen heeft totaal geen zin." De grijze Rotterdammer had het gelijk aan zijn zijde. Huussen mocht dan de meest aanvallende bokser zijn ge weest, maar zijn veertien jaar oudere, rechts voorstaande, te genstander was de technisch betere bokser, die vooral met zijn rechtse directe vaak voor deel had. In de andere hoofdpartij kreeg Avenama Peralta, de Ar gentijnse zwaargewicht die driejaar geleden in Ahaoy door een nog steeds omstreden dis kwalificatie van Rudie Lubbers verloor, gisteren zijn revanche. De in West-Berlijn wonende Zuid-amerikaan, die overigens geen schaduw meer is van de bokser van drie jaar geleden, won op punten van de Neder landse zwaargewichtkampioen Henny thoonen. De Eindho- venaar trachtte zich door de eerste twee ronden voluit te geven en een knock-out te for ceren. De uiterst geroutineerde Peralta het Thoonen uitrazen en pakte de conditioneel niet sterke Brabander, die met zijn 104 kilo bijna twintig kilo zwaarder was dan zijn tegen stander, daarna vakkundig in. Zo vertelde afdelingsvoorzitter Duseé gisteravond tijdens een drukbezochte algemene vergade ring: De burgemeester van Leiderdorp was zeer vereerd, dat, het bondsgebouw in Leiderdorp zou komen. Wij vinden namelijk dat Leiderdorp centraal ligt in het gebied van Zuid-Holland noord. Maar later dienden zich wat pro blemen aan. Het bleek, dat dat stuk grond al een bestemming had en de burgemeester advieseerde ons toen om eerst even contact op_te nemen met de directeur doen dat bedrag niet te over schrijden." Wat betreft het samengaan met de Haagse afdeling, zal er binnenkort een nader en definitief overleg plaatsvinden. Teleurgesteld was Dusse in het feit, dat geen enkele clubbestuurder gisteravond reageerde op het feit. dat het aantal strafzaken het afgelopen seizoen beduidend is opgelopen. Het is duidelijk dat de straffen uit de hand dreigen te lopen. En dan kunnen we weer eeuwig twisten schuld dat r tp kiikpn of wieiissuiuiuudiiiu wei i&, iiiddi ik ste' dat scheidsrechters minder i te passen t-, fouten maken dan de spelers en Dat contact vindt volgende week d t scheidsrechters zich altiid maanHpp nlaais Wii hphhpn van ae scnemsrecniers zien aiuja weten te beheersen. Ik wil pleiten voor de instelling van het straf- bankje. Naar mijn stellige overtui ging zou dat een oplossing voor dit probleem betekenen". maandag plaats. Wij hebben dat terrein maar circa 500 m2 no dig". "De plannen voor dat ge bouw zijn al gereed. Er komen twee leslokalen, een commissielo kaal, een bestuurslokaal en een personeelslokaal. Verder willen we voldoende ruimte hebben voor een archief. Het afdelingsbestuur wil geen potsierlijk gebouw met aller- Oprichter Vrijburg van VVOA, al twintig jaar bestuurslid van die club, werd nog even in het zon netje gezet. Dusee overhandigde Ad Duseé: ,JDe plannen voor de nieuwbouw zijn gereed.' lei tierelantijntjes. Voor de bouw hem het insigne van verdienste Randstad Sport kwamen nog even voetbalsters de beker overhan- hebben we 575.000,- beschikbaar uiterste best dames r het voetlicht, zij het wel wat digd, die bij hun kampioenschap de voetbalvereniging laat. Pas gisteravond kregen de van vorig seizoen hoorde. de afdeling Leiden. Ook de LEIDEN - Godyla Ut heeft ook de derde wedstrijd in een overwinning omgezet. Door de 2-5 zege van gis teravond op Cleyn Duin bezetten de Lissenaren samen met Glasber gen de Best de eerste plaats in de hoofdklasse zaalvoetbal. De tweede wedstrijd die gisteravond gespeeld werd was Van Gerven de Jong-LDWS. De Leidenaars kre gen een daverende teleurstelling te incasseren: 11-0 verlies. Van Gerven de Jong-LDWS 11-0 - De tijd dat LDWS een team in het veld bracht dat menig tegenstander respect afdwong, is voorbij. Het LDWS van heden moet de inbreng van de routiniers ontberen. Gé Dubbeldeman en Cees de Roode TAFELTENNIS - Bettine Vriese- koop maakt deel uit van de Ne derlandse ploeg die morgen in Akarp de interland tegen Zweden speelt. Bert van der Helm en Bert Schoofs completeren de ploeg. Het duel betreft er één uit de superliga. LEIDEN - In de eerste klasse van de competitie Leidse Schaakbond zijn de definitieve uitslagen nu be kend. Het duel Leiderdorp 1 - Katwijk 1 eindigde volgens ver wachting in een 2-8 zege voor de Katwijkers. LSG 3-Philidor 5 werd 7Va-2V2 voor LSG. In de tweede ronde moet Philidor 3 een „mak kie" hebben aan de collega's van Philidor 5. Katwijk 1-LSG 3 en Alphen 1-Leiderdorp 1 beloven spannende ontmoetingen te wor den. Philidor 4 is vrij. De tweede klasse A kende meteen een sensatie van de eerste orde. Alphen 3 wist in eigen huis titel kandidaat Noordwijk 1 (vorig seizoen uit de le klasse gedeg radeerd) met 6-4 te kloppen. LSG 4 solliciteerde prompt naar overname van de favorietenrol, want de Leidenaars gingen over tuigend uit de startblokken. De uitwedstrijd bij Koudekerk le verde een 2-8 zege op. Boskoop 1 tegen Philidor 6 was een gelijkop- gaande strijd, welke in eerste in stantie in 5-5 is geëindigd. Bij Philidor 6 schijnt echter een speler uit het 5e tiental meege speeld te hebben, wat tot gevolg zou hebben dat één Leidse winst partij alsnog verloren wordt ver klaard en Boskoop toch met de winst gaat strijken. Voorschoten 2 ging in de tweede klasse B uitstekend van start door het altijd goed meedraaiende Sas- senheim 1 met 3-7 te kloppen. Alphen 2 en Leithen 1 gingen op bezoek bij de ploegen die het dit jaar moeilijk gaan krijgen in de 2e klasse. De reserves van Alphen hadden weinig problemen met Noordwijk 2 en bouwden een ge degen 2V2-6V2 voorsprong op. De afgebroken stelling van Wagenaar staat garant voor minimaal remise. Leithen 1 moest tegen Rijnsburg het gedeukte prestige van het vo rige seizoen opvijzelen. Rijnsburg bood taai verzet en kon pas in de tijdnoodfase door de grotere routine van de Leithenaren op de knieën gebracht worden. Uit eindelijk kwam er een wat te ruim uitgevallen 2V2-6V2 voor Leithen op het scorebord. De afgebroken partij lijkt goed te zijn voor een remise. zijn hun heil elders gaan zoeken, Cock Slingerland is geblesseerd en Ger de Roode blaast slechts inci denteel zijn partijtjes mee. Het team dat nu opereert mag dan wel wat talent in huis hebben, het is in ieder geval niet meer in staat in de bovenste regionen mee te draaien. Het klasseverschil van gisteravond was overduidelijk. De wedstrijd was nauwelijks vijf minuten oud toen doelman André Bronsgeest al driemaal de gang naar het net had gemaakt. Vooral verdedigend wa ren de Leidenaars onthutsend zwak. Van Gerven maakte daar ook dankbaar gebruik van. Hennie van Eeeuwijk (4x), Leen Spoor (2x), Gert Jan van der Valk (2x), Dorus van der Voort tekenden voor de treffers van Van Gerven. Cleyn Duin-Godyla Vt 2-5 - Vooral in de eerste helft kon het Katwijkse Cleyn Duin het sterke Godyla uit stekend bijbenen. Gerard van Beek opende in de 5de minuut van de wedstrijd wel de score voor Godyla, maar even later wist Arnold Boers met een knappe solo de partijen weer op gelijke voet te brengen. Vlak voor de doelwisseling bracht Wim Guyt I Cleyn Duin verrassend op een 2-1 voorsprong. Na enkele seconden in de tweede helft nivel leerde Arnold Boers (eigen doel) de score weer. Cleyn Duin was daar zo van onder de indruk dat in het ver dere verloop van de wedstrijd geen aanvaardbaar spel meer werd af geleverd. Gerard van Beek en Frans van der Laan voerden de score tot 2-4 op. Johan Elfterink (hij miste de meeste kansen van de wedstrijd) bepaalde in de laatste minuut de eindstand op 2-5 ROB ONDERWATER Dammen Zesde ronde van de halve finales van het Persoonlijk damkampioenschap van het Leids damdistrlcl. Groep A: Burgerhout-H. burghout-H. Klinkenberg 2-0; J. van Duyven- bode-M. Lelwakabessy 2-0; F. Noordo- ven-J. Fase 2-0. Groep B: T. Kooistra-J. Passchler 0-2; G. Cederhout-L. de Frankrijker 1-1; A. van Beelen-A. van der Zwan 2-0. Groep A: 1/2. Fred. Noordoven (Was senaar) en Joop Burgerhout (Katwijk) 5-7; 3. Jan Fase (Hazerswoude) 5-0; 4. Jaap van Duyvenbode (Katwyk) 6-6; 5. Ton Noort (Rijnsburg) 5-4, 6/7. Max Leiwakabessy (Leiden) en Hans Klin kenberg (Katwijk) 5-3. Groep B: 1. Jan Passchier (Katwijk) 0-10; 2/3. Arie Brunt (Woubrugge) en Gert Cederhout (Runsburg) 5-7; 4. Louis de Frankrijker (Hazerswoude) 6-6, 5. Arend van Beelen (Katwijk) 5-4; 6/7. Andre van der Zwan (Katwijk) en Ton Kooistra (Bodegraven) 5-1. LEIDSE HOOFDKLASSE Samen Sterk I-KDC I 6-14; WDG I-DC Lisse 9-11; LDG II-DC "Van Gils" I 6-12; Samen Sterk II-OGB I 6-14; DC "Van Gils" U-Kijk Uit 9-11. Stand 1. DC "Van Gils" 16-11; 2/3. KDC en WDG 6-10; 4. Samen Sterk I 6-0; 5. OGB 6-6; 6. Kijk Uit 6-5; 7. Samen Sterk II 6-4; 8. DC Lisse 6-3, 9/10. DC Van GUIs" II en LDG II 6-1 EERSTE KLASSE SDV-KDC II 8-12; LDC-A DC 5-15.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11