Polisario beticht Frankrijl Sovjet-dissident naar Nederland 'Arron heeft geen bankrekening in Ver. Staten n Kapers van Vietnamees toestel geven zich over Van inmenging Kusje van gijzelaar Geen vredesmacht VS naar het M. - Oosten Wèduwe van ansa- Lufth piloot geeft giften weg slapen onder inse^fe-dons MAANDAG 31 OKTOBER 1977 PAGINA 7 TEL AVIV (UPI/AFP) - De Israëli sche premier Menachem heeft zaterdag in een televi sietoespraak het nieuwe econo mische beleid van zijn regering nader verklaard en de Israëliërs opgeroepen hun illegale bank tegoeden in het buitenland over te schrijven op een bank in Israël. Begin zei dat het nieuwe beleid - dat gepaard is gegaan met een se rie krachtige maatregelen - erop is gericht Israëls afhankelijkheid van buitenlandse hulp te ver minderen. Hij verklaarde te ho pen dat de maatregelen, die voor een aantal produkten scherpe prijsverhogingen inhouden, niet zullen leiden tot een hamsterrage onder de bevolking. Het nieuwe beleid maakt een voor zichtig einde aan de socialis- tisch-geöriënteerde economische politiek van alle voorgaande Is raëlische regeringen en moedigt een kapitalistisch systeem, geba seerd op het vrije ondernemers chap. aan. Het plan is al van diverse zijden ge kritiseerd, ondermeer door de machtige vakbondsfederatie His- tadroet. "Ik hoop dat het nieuwe systeem de produktie zal vergro ten, de importen zal doen afne men en ons betalingsbalan- stzkort zal verminderen wat uit eindelijk zal leiden tot een ver mindering van onze afhankelijk heid van buitenlandse hulp" al dus De premier beschuldigde de vorige regeringen ervan 45.000 gezinnen in "pure armoede" te hebben ge stort. De Israëlische televicie meldde zaterdag dat het Inter nationale Monetaire Fonds Israël een bedrag van vier miljoen dol lar heeft toegezegd om de eco nomische hervormingen op gang te brengen. TORONTO - Vlak voordat hij zijn gijzelaars vrijliet en zich overgaf aan de politie, liet Paul Virtanen zich nog kussen door één van zijn gasten. Andere gij zelaars kijken toe. Dat het geen grap was blijkt uit het kogelgat in de glazen deur van het bank gebouw. Veertien uur had de 23-jarige Virtanen 26 gijzelaars vast gehouden voor hij zich gister morgen overgaf. De Canadees vluchtte het bankgebouw bin nen nadat hij was betrapt bij een overval op een drogisterij. Zijn vriend werd gearresteerd en Virtanen eiste behalve zijn vrijlating ook een vrije aftocht. De politie kwam echter niet aan zijn eisen tegemoet, waarna hij zijn gijzelaars liet gaan. Bij de gijzeling werd niemand ge wond. ALGIERS (Reuter/UPI/AFP) - Het polisario-front dat strijdt voor onafhankelijkheid van de westelijke Sahara be schuldigt Frankrijk ervan met Marokko en Maureta- nië samen te spannen in in de oorlog om de toekomst van het omstreden eebied. De beschuldiging is een reactie op een Franse verklaring dat Parijs het gebruik van geweld niet uit sluit bij het bevrijden van acht Franse onderdanen die in Mauretanië zijn ontvoerd en die, naar men aanneemt, door de strijders van het Polisario-front worden vastgehouden. Het Algerijnse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft giste ren de diplomaten van enkele le den van de Veiligheidsraad ont boden om te spreken over „Franse dreigementen", zo meldt het officiële Algerijnse persbureau APS. De beschuldiging v n het Polisario communiqué dat in Algiers werd uitgegeven. Gezegd werd dat Frankrijk deel neemt aan de rassenmoord van de Saharaanse bevolking en haar vijanden voorziet van wapens en adviseurs. Marokko en Mauretanië verdeel den de westelijke Sahara onder ling nadat Spanje de controle over het gebied vorig jaar uit handen gaf. Sindsdien heeft het Polisario gevochten voor onaf hankelijkheid van het aan mine ralen rijke gebied. De Franse minister van defensie Yvon Bourges zei vorige week na een spoedzitting van het kabinet in Parijs dat de regering een mili taire actie ter bevrijding van de gijzelaars niet heeft uitgesloten. De gijzelaars zijn zeven mannen en een vrouw. Twee werden vo rige week aangehouden. De overigen in mei van dit jaar. Za terdag werden acht leden van het Polisario Frankrijk uitgezet. Volgens APS behoorde de di plomaten die op het Algerijnse ministerie van Buitenlandse Za ken werden ontboden tot China, de Sovjet-Unie, Engeland en Frankrijk. Een vooraanstaand Algerijns funktionaris vestigde hun aandacht op de „recente dreigementen van interventie in het gebied, die de vrede en de in ternationale veiligheid ernstig kunnen schaden", aldus APS. CYRUS VANCE: WASHINGTON (UPI) - De Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken Cyrus Vance, heeft in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek met het blad „US News and World report" ver klaard dat de Verenigde Staten wel bereid zijn een defensiever- JERUZALEM (UPI/ANP) - Is raël zal de in december 1974 wegens hulp aan de Pales tijnse guerrilla-organisatie El Fatach tot twaalf jaar gevang enisstraf veroordeelde Grieks-katholieke aartsbis schop Hilarion Capucci vrij laten zodra het daartoe een verzoek heeft ontvangen van paus Paulus. De Israëlische radio meldde gisteren dat besluit is be kendgemaakt door minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dajan, na een vergade ring van het kabinet. Dajan zei dat de besprekingen met het Vaticaan over de vrijla ting van Capucci waren be gonnen kort nadat de rege ring-Begin op 20 juni in func tie trad. Mgr. Capucci, thans 55 jaar, was door een Israëlische recht bank in Jeruzalem schuldig verklaard aan alle drie punten van de aanklacht: contact met de PLO, smokkel en bezit van verboden wapens, alsmede handelingen ten gunste van een verboden organisatie. De in Syrië geboren geestelijke, hoofd van de Grieks-katho lieke kerk in Israël, was in augustus 1974 in Jeruzalem gearresteerd toen hij op het punt stond naar Libanon te vertrekken. In zijn auto werd een flinke hoeveelheid springstof en automatische wapens aangetroffen. Nor maliter werden geestelijken door de Israëlische politie niet gecontroleerd als zij de grens overschreden. De aartsbisschop staat bekend om zijn anti-Isdraëlische ge zindheid. Hij draagt de titel van patriarchaal vertegen woordiger van het Vaticaan in Jeruzalem. MADRID - Prins Carel Hugo, met de Carlistenbaret op het hoofd, poseert met enkele medestanders na een bijeenkomst van de Carlisten gisteren in een vcorstad van Madrid. Het is de eerste maal sinds negen jaar dat de prins weer in Spanje was nadat generaal Franco hem tot balling had gemaakt. drag met Israèl te sluiten, maar geen vredesmacht naar het Mid den-Oosten zullen sturen. Het zou een fout zijn van de Ame rikanen en Russen om hun troe pen werkelijk te laten deelne men aan vredesoperaties, aldus Vance. De middelgrote en kleine landen kunnen beter voor dit doel troepen leveren. In de on langs gepubliceerde Russisch- Amerikaanse verklaring over het Midden-Oosten staat echter dat de Sovjet-Unie en de V.S. de na leving van een eventueel vrede sakkoord tussen Israël en de Arabische landen zouden kun nen garanderen. Mensenrechten Wat de kwestie van de men senrechten betreft, zei Vance dat de Amerikaanse regering nog steeds strijdt voor de uitoefening van de mensenrechten, maar tot de conclusie is gekomen dat er soms meer bereikt kan worden langs de weg van de rustige di plomatie, een tactiek waaraan andere westerse landen de voor keur geven boven confrontatie. De verbetering die onlangs is inge treden in de betrekkingen tussen Amerika en de Sovjet-Unie schreef Vance toe aan de voor uitgang die er geboekt is bij het overleg over de beperking van de strategische bewapening (Salt- overleg). Ik geloof, aldus de Amerikaanse minister, dat de Russen net als wij bij dit overleg streven naar „strategische ge lijkheid". FRANKFURT (AFP/Reuter) - De weduwe van Jiirgen Schumann, de door luchtpira- ten vermoorde Lufthansa-ge- zagvoerder, zal de talrijke voor haar bestemde giften doorge ven aan een instituut voor ge handicapte kinderen. Volgens de maatschappij zijn bij haar hoofdkantoor in Frankfurt vele cheques bin nengekomen voor mevrouw Schumann en haar twee kinde ren. Ze zijn niet alleen afkom stig van passagiers van de ge kaapte „Landshut", maar ook van collega's en particulieren uit diverse landen die zich het drama hebben aangetrokken. De Lufthansa weigerde com mentaar op een bericht in de Westduitse pers als zou ook de Britse nationale bank een be drag aan mevrouw Schumann hebben geschonken. Mevrouw Schumanu Een gulle gever die zijn naam niet wil noemen, heeft ruim 500.000 gulden gestort op de bankrekening van Denis Payot, de Geneefse advocaat die als tussenpersoon heeft gefun geerd tussen de Westduitse re gering en de ontvoerders van de - inmiddels vermoorde - Westduitse werkgeversvoorzit ter Hanns-Martin Schleyer. Maar Payot heeft in een vraag gesprek met de Schweizer II- lustrierte laten weten dat hij het geld niet wil hebben en daarom zal proberen de gulle gever op te sporen. Wel zal hij de autoriteiten in Bonn een rekening van ruim 100.000 gulden sturen voor het werk dat hij en zijn rond 30 as sistenten hebben gedaan in het kader van het ontvoeringsd rama. Zes weken lang hebben hij en zijn ploeg dag en nacht klaar gestaan om boodschap pen tussen de regering in Bonn en de ontvoerders door te stu- HILVERSUM (ANP) - De Sow- jetrussische dissident Valentin Toertsjin, die op 14 oktober in Wenen arriveerden nadat hij van de Sowjetrussische autoriteiten toestemming had gekregen het land te verlaten, komt vandaag met zijn vrouw en twee zonen naar Nederland, zo is gisteravond meegedeeld in de NOS-rubriek "Kijk op buitenland". Toertsjin zal morgenmiddag wor den ontvangen op een informele bijeenkomst van de tweede-ka mercommissie voor Buiten landse Zaken. Donderdag houdt hij een voordracht in Kras- napolsky in Amsterdam en vol gende week zondag neemt hij deel aan een demonstratie bij de ambassade van de Sowjet-Unie in Den Haag. Die betoging is be doeld als pleidooi voor amnestie voor politieke gevangenen ter gelegenheid van de viering van het zestigjarig bestaan van de USSR. Valentin Toertsjin, een computer specialist, was voorzitter van de afdeling Moskou van Amnesty International en een naaste vriend van Andrej Sacharov. We gens zijn activiteit ten gunste van andere dissidenten werd hij vier jaar geleden door het compute rinstituut in Moskou, waar hij werkte, ontslagen. Hij was de voornaamste woordvoerder en activist van de zogeheten Hel- sinki-groep, opgericht om de toepassing van de mensenrech ten in de Sowjet-Unie te controle ren na de arrestatie van activisten als Joeri Orlov, Aleksander Ginzburg en Aantoli Sjtsjaranski. In juli van dit jaar schreef hij de Russische president en par tijleider Leonid Breznjew een brief met het verzoek zich tij delijk in de Verenigde Staten te mogen vestigen omdat hij in de afgelopen drie jaar niet in staat was werk in de Sowjet-Unie te vinden. In september kreeg hij te horen dat hij wel mocht vertrek ken, maardan voorgoed en dat hij naar Israël moest gaan. Toertsjin, die niet van joodse bloede is, is echter van plan zich in de Ver enigde Staten te vestigen, waar hem een leerstoel is aangeboden aan de universiteit van Columbia. Een aantal Sowjetrussische dissi denten heeft gisteren in Moskou de Sowjetrussische leiders om amnestie voor alle politieke ge vangenen in de uSSR gevraagd. In de petitie, ondertekend door Andrej Sacharov, oud-generaal Pjotr Grigorenko, de wiskundige Naum Mejman en 37 anderen, wrdt erop aangedrongen de poli tieke gedetineerden niet uit te sluiten van de amnestie die naar wordt verwacht zal worden afge kondigd in verband met viering van het zestigjarig bestaan van de Sowjet-Unie. Grigorenko deelde op een pers conferentie mee dat gisteren "vele politieke gevangenen" in de Sowjet-Unie een dag in hon gerstaking zijn gegaan om op deze "dag van de politieke ge vangenen" tegen hun opsluiting te protesteren. PARAMARIBO (ANP) - Uit een eerste voorlopig onderzoek is komen vast te staan dat het hoogst onwaarschijnlijk is dat de Surinaamse minister-president Henck Arron een bankrekening heeft in Amerika met daarop ruim twee miljoen dollar. Dat is in Paramaribo bekend ge maakt door de Surinaamse pro cureur-generaal, mr. De Miranda. De procureur kreeg zijn gegevens via Interpol van de president-di recteur van de Sout-East First National Bank of Miami. Donderdag boden de PNR-minis- ters Bruma en Hoost aan de Suri naamse president dr. Ferrier een fotokopie aan van een dagaf schrift van de bank waarop stond dat de Surinaamse eerste minis ter bij de bank een tegoed had van 2.395.476,95 dollar. De president riep vrijdag de heer Arron bij zich die meteen ont kende een rekening bij die bank te hebben. Hij drong aan op on middellijk onderzoek. "Deze hele zaak zal zijn terugslag hebben op de Partij Nationale Republiek van de heren Bruma en Hoost en op de VDP van Lachmon want die partij zit er ook middenin", zo verklaarde de Surinaamse eerste minister te genover een verslaggever. "Het heeft de mensen nog enthousias ter gemaakt voor de NPK, wij halen minstens 22 zetels". Arron zei met verder onderzoek in de zaak te zullen wachten tot na de verkiezingen. Gerechtelijke stappen sloot hij niet uit. Met name wil men bij de NPK weten wie de fotokopie gemaakt heeft en hoe deze gemaakt is. De minis ters Bruma en Hoost hebben tot nu toe niet willen zeggen hoe zij aan de fotokopie zijn gekomen. Alle politieke partijen hebben vrijdag en zaterdag hun ver kiezingscampagnes afgesloten met grote massa-bijeenkomsten. Zaterdag reden de gehele dag luid toeterend met vlaggen ge tooide auto's door de straten van Paramaribo. De bijeenkomsten werden door vele tienduizenden bezocht. De regerende Nationale Partij Kombinatie wist in de Suri naamse hoofdstad een dikke twintigduizend mensen op de been te brengen die op de muziek van een Surinaams orkest voor een swingende apotheose zorg den. Vuurwerk en honderden vlaggen completeerden het ge heel. Langdurig werd met name minister-president Henck Arron door zijn enthousiaste aanhang toegejuicht. bijna 1 miljoen aai prijzen t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten SINGAPORE (Reuter) - De kapers van een Vietnamees vliegtuig hebben zaterdag twee Vietna mese functionarissen aan boord van het vliegtuig gedood, en een derde man gewond toen ze de controle over het toestel overna men. Enkele uren na de landing van het vliegtuig op een vliegveld bij Singapore gaven.de vier ka pers zich over. Ze lieten de 34 passagiers en twee beman ningsleden gaan, gooiden hun wapens op de baan, en gaven zich Singapore had de DC-3 toestem ming gegeven om te landen om dat het toestel zonder brandstof raakte. Het toestel werd gekaapt op een binnenlandse vlucht bo ven Vietnam. De kapers zijn in Singapore in hechtenis genomen. Aangenomen wordt dat ze politiek asiel zullen vragen. Singapore heeft geen uitleveringsverdrag met Hanoi, maar het verlenen van politiek asiel aan de kapers, die enkele Vietnamese burgers heb ben gedood, zou Singapore's hoop op verbeterde betrekkin gen met Hanoi voorlopig de bo dem inslaan. De gekaapte DC-3 maakte op weg naar Singapore een tussenlan ding op de luchtmachtbasis Uta- pao in Thailand, om brandstof in te nemen. De gezagvoerder van de Dakota, Nguyen Van La, zei dat de kapers de boordmecanicien en de ra dio-operator hebben gedood. "Wij waren al zo'n 15 minuten in de lucht toen ik enkele schoten hoorde. Ik keek om mij heen en zag de boordmecanicien en de radio-operator op de grond lig gen. Zij waren nog niet dood maar de kapers staken hun net zo lang met messen tot ze dat wel La zei voorts dat hij en de co-piloot, evenals het merendeel van de passagiers terug naar Vietnam wilden. Slechts enkele passagiers hebben de autoriteiten in Sin gapore te kennen gegeven niet te rug te willen. De politie van Singapore ver klaarde later dat de kapers poli tiek asiel hebben gevraagd. Of dit zal worden verleend, is nog on bekend.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7