Carter verscherpt wapen embargo Z.-Afrika Toch onderzoek dood Biko Brazilië koopt kern installatie in W.-Duitsland NAAST HET NIEUWS Zomertijd in 197$ begint in nacht van 1 op 2 april Marchais verliest proces tijdloze tafelcultuur 1 i Hockey-kei Ties Kruize: „Als je je sport serieus neemt, dan neem je Midalgan Sport." VRIJDAG 28 OKTOBER 1977 BUITENLAND PAGINA 9 PRETORIA (Reuter) - In tegen stelling tot eerdere mededelin gen is gisteren in Pretoria toch een gerechtelijk onderzoek geopend naar de dood van de zwarte leider Steve Biko. Vrijwel meteen is daarna het onderzoek verschoven naar 14 november. Pretoria's opperrechter M.J.Prins, die het gerechtelijk onderzoek opende, zei dat het hem voor kwam dat Biko's dood niet een natuurlijke oorzaak had. Hij had deze indruk gekregen aan de hand van bepaalde inlichtingen. Eerder op de dag had procureur- generaal Jan Nothling van de provincie Transvaal gezegd dat de stukken naar zijn collega van de Kaapprovincie waren, waar Biko de meeste tijd gevangen heeft gezeten, en dat daar zou worden besloten over mogelijke vervolging alvorens Transvaal een gerechtelijk onderzoek zou instellen. Waarnemers geloven dat het be sluit van rechter Prins is geno men in verband met meldingen dat Biko overleed alsf gevolg van hersenletsel en dat hij ook andere verwondingen had. Biko zat van zyn arrestatie op 18 augustus tot 12 september gevangen in Port Elizabeth in de Kaapprovincie en werd toen overgebracht naar Pre toria waar hij diezelfde nacht overleed. Sectierapport Waarnemend CD A-fractie voorzit ter Kruisinga meent dat de rege ring moeite moet doen om te be reiken dat een exemplaar van het sectierapport over de doodsoor zaak van Steve Biko ter be schikking van de regering komt. Hij heeft minister van der Stoel (buitenlandse zaken) gevraagd het rapport aan de kamer ter in zage te geven zodra dit bij de re gering bekend is. „Juist het feit dat wij banden heb ben met Zuid-Afrika, de situatie enigzins kennen door onze stu diereis in 1974, noopt ons tot een stellingname. Wij kunnen niet anders dan duidelijk stellen: dit is niet de weg". Dit schrijft drs A.J. van der Meer, een der alge mene secretarissen van het Ne derlands Christelijk Werkge- versbond, deze week in De Werkgever", het orgaan van dit verbond. „De banning van een groot aantal mensen en organisaties in Zuid-Afrika waaronder het Christelijk Instituut en dr.. Beyers Naudé, heeft terecht veel beroering verwekt. Het NCW be hoort niet bij de instellingen in Nederland die gemakkelijk met kritiek klaar staan op maatrege len in een zo gecompliceerde sa menleving als die in Zuid-Afrika. Wij beseffen dat kritiek van de Nederlandse positie uit gemak kelijk en daarom goedkoop is. Voorts schrijft hij:,, Deze maatre gelen bieden geen uitzicht op een vreedzame samenleving tussen de verschillende rassen in Zuid-Afrika. De gematigde van de verschillende groeperingen zullen elkaar moeten vinden en tot samenwerking komen. Het monddood maken van hen is een grote blokkade op de weg". .Bezonrten wordt allerwege op te genmaatregelen. De term eco nomische boycot wordt daarin veel gehoord. Wij blijven van mening dat dit op zichzelf niets oplost. De harde kem van het Zuidafrikaanse beleid ligt niet in het bedrijfsleven, maar in de poli tiek en wellicht meer nog in reli gieuze kringen". ,Het NCW heeft vorig jaar de zuidafrikaanse ambassadeur doen weten zeer ongerust te zijn over de banning van Douwes Dekker, een man die bezig was met de versterking van de zwarte vakbeweging. Deze banning is al thans gedeeltelijk opgeheven. Wij mogen hopen dat de talrijke protesten dit hebben bewerk stelligd". ,Dat geeft ons zo niet de hoop, dan toch de moed ook thans, nu de maatregelen zoveel meer omvat tend zijn, te pogen als gezamen lijk bedrijfsleven wegen te vin den om de Zuidafrikaanse rege ring te overtuigen dat de door haar ingeslagen weg een heilloze is", aldus Van der Meer. WASHINGTON (UPI/afp) - De Amerikaanse president Carter heeft gisteren het wapenembargo tegen Zuid- Afrika verscherpt. Al in 1962 stelden de Verenigde Staten een wapenembargo in tegen Pretoria maar dit omvatte geen materieel dat niet direct wordt aangemerkt als oor logstuig zoals transportvliegtuigen en reddingshelikop ters. In kringen van het ministerie van defensie werd gezegd dat de nieuwe actie waarschijnlijk slechts betrekking zal hebben op zaken als reserve-onderdelen voor reeds ge leverd materieel. Functionarissen van het ministerie van buiten landse zaken meenden echter dat zij ook gericht zal zijn op materieel als computers en dergelijke, die tot nu toe wel vrijelijk aan Zuid-Afrika mochten worden geleverd. Carter noemde zijn maatregel een reactie op besluiten van de Zuid- Afrikaanse regering die mensen hun "fundamentele rechten" ont houden. De president zei te hopen dat Zuid-Afrika zich "niet afsluit van de rest van de wereld". Carter meende dat ook de Ver enigde Naties op korte termijn zul len oproepen tot een wapenem bargo tegen Zuid-Afrika. De presi dent deed zijn uitlatingen op een persconferentie in Washington. Hij zei ook dat hij op het moment nog geen andere maatregelen tegen Zuid-Afrika overweegt maar dat la ter mogelijk wel zal doen. Betreurd De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Roelof Botha, verklaarde het besluit van presi dent Carter te betreuren. Volgens hem hadden de rechten van de mens echter niets te maken met de beslissing. "Als de handhaving van de rechten van de mens de Ameri kaanse regering werkelijk ter harte ging, zou Amerika zeker op sanc ties tegen meer dan de helft van alle regeringen ter wereld moeten aan dringen", aldus de minister. De werkelijke reden werd gevormd door "de eisen van enige landen die nu al enige jaren actief een vendetta tegen ons voeren. De feitelijke ba sis voor deze beslissing is volko men onaanvaardbaar voor de Zuidafrikaanse regering", aldus Botha. Hij zei alleen maar te hopen, dat de Amerikaanse regering "haar poten tieel gevaarlijk beleid1 ten aanzien van Zuid-Afrika nog eens ernstig zal bezien". Op dezelfde dag dat Carter het wa penembargo tegen Zuid-Afrika ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aanprijzen tb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten verscherpte, publiceerde de New York Times een vraaggesprek met de minister van Defensie van dat land, Pieter Botha. Botha verklaarde overigens dat Zuid-Afrika een voldoende sterke wapenindustrie bezit om het hoofd te bieden aan een internationaal wapenembargo. "Ons zelfvoorzienend vermogen is groot genoeg om zonder grote krachtsinspanningen elke con ventionele oorlog te voeren", aldus Botha. Zuid-Afrika vormt met ongeveer 360 vliegtuigen, 170 tanks, 1.600 pantserwagens en zware artillerie de sterkste militaire macht onder de Afrikaanse landen. LUXEMBURG (ANP) - De zo mertijd zal volgend jaar in de nacht van 1 op 2 april beginnen en eindigen in de nacht van 30 september op 1 oktober. Dat be tekent dat volgend jaar de zo mertijd een week langer zal du ren dan dit jaar. Dit maakte minister Westerterp van verkeer en waterstaat gisteren in Luxemburg bekend tijdens een bijeenkomst van de negen mi nisters van verkeer van de ne gen EG-landen in Luxemburg Op dat tijdstip (de nacht van 1 op 2 april) zullen Nederland, België, Luxemburg en Frank rijk aan de zomertijd beginnen. Maar Italië, Engeland en Ier land niet want die houden aan een eigen datum vast. De kleine hoop dat West-Duitsland ook zou meedoen of anders mis schien het jaar daarop werd wreed verstoord in Luxemburg. Bonn heeft beslist niet in 1978 en ook niet in 1979 mee te doen. Waarom de Duitsers niet mee doen, is niet geheel duidelijk. Officieel wordt aangevoerd dat dan ook West-Berlijn mee zou moeten doen, wat weer moei lijkheden zou opleveren voor de Berlijnse ondergrondse die zo wel door Oost- als West-Berlijn loopt. Verder zouden er economische motieven achter zitten. Dit is echter door de Westduitse bur gemeester Schutz ontkend. An deren noemen als Westduits be zwaar het feit dat door het in voeren van de zomertijd de Westduitse televisie niet meer parallel zou lopen met de Oost- duitse, zodat de Westduitse tele visie minder bekeken zou kun nen worden in de DDR. Westduitse waarnemers in Luxemburg zeggen echter dat West-Berlijn graag de zomer tijd zou willen hebben om zo de verbondenheid met de EGtot uitdrukking te brengen. Het argument dat de DDR niet mee zou gaannoemen ze onjuist omdat de afgelopen zomer Po len wel de zomertijd had. Wat betekent dat als ook West- Duitsland de zomertijd zou in voeren en Polen volgend jaar ook, de DDR echt niet zal achter blijven. •k NEW YORK - De Britse koninklijke familie is wel op dreef. Was het eergisteren Prins Charles die het gezelschap van bekende Hollywoodsterren genoot, gisteren begroette prinses Margaret op zeer hartelijke wijze de actrice Elizabeth Taylor. Beide dames woonden in New York een diner-dansant bij. ADVERTENTIE „Warming up is erg belangrijk. Niet alleen bij hockey natuurlijk. Dat geldt voor elke sport. Je komt sneller in je spel en je hebt minder kans op blessures. Daarom is die nieuwe Midalgan Sport 20 handig. Je kunt 't snel en makkelijk inwrijven en hebt meteen warme spieren. Echt een prima middel". Nieuw. Midalgan Sport. Voor warme, soepele spieren en betere sportprestaties. Verkrijgbaar bij apotheek en drogist. BRASILIA (AFP) - De Bra ziliaanse minister van mijn bouw en energie, Shigeaki Ueki, heeft gisteren de aan- Het contract viel koop bekendgemaakt door Brazilië van een Westduitse proefinstallatie voor de op- werking van verbruikte kernbrandstof. De Braziliaanse minister verklaart; dat de ondertekening van het contract waarschijnlijk begin november in Bonn zal geschie den. Deze ondertekening, zo voegde hij eraan toe, past in het kader van het Westduits-Brazi liaanse kernakkoord van 1975. Volgens berichten van woensdag in de Braziliaanse pers zal het aan koopcontract voor de opwer kingsfabriek getekend worden door de president-directeur van de Braziliaanse kernonderne ming Nuclebras en door verte genwoordiger van de Westduitse ondernemingen Kewa en Uhde. Een woordvoerder van de West duitse onderneming Kewa heeft gisteren in Karlsruhe de berich ten uit Brazilië tegengesproken volgens welke binnenkort een contract zal worden getekend voor de aankoop van opwer- kingsinstallatie voor kernb randstof tussen Kewa en Nu clebras. Volgens de Westduitse woordvoer der is het enige contract aan gaande de onderhavige installa tie op 29 mei 1976 getekend tus sen Kewa en Uhde enerzijds en Nuclebras anderzijds. Dit con tract, aldus de woordvoerder, slaat slechts op de verkoop van Technologie aan Brazilië, Op grond van het contract zou Bra zilië zelf de opwerkingsfabriek moeten bouwen. De deelneming van het Westduitse consortium tot de verwezenlijking van het project beperkte zich tot het ver schaffen van de technische ken- het kader van het veelomvattende akkoord tot samenwerking op kerngebied, dat in juni 1975 getekend werd tussen West-Diiitsland en Brazi lië, aldus de Westduitse woordvoerder. Een braziliaanse blad in Sao Paulo meldde gisteren, dat de onderha vige Westduitse en Braziliaanse ondernemingen besloten hadden de ondertekening van een 1 tract aangaande de verkoop een opwerkingsfabriek te ver vroegen, om elke nieuwe Ameri kaanse pressie in deze zaak te voorkomen met het oog op het bezoek van president Carter - eind november - aan Brazilië. OP HET VALSE PAARD GEWED Het Amerikaanse gok- en racewefeldje staat op zijn kop door een waarschijnlijke zwendel met paarden die zo lijkt weggelopen uit het werk van Damon Runyon. De federale recherche FBI stelt een on derzoek in naar de wedren van 23 september op de baan van het Newyorkse Belmont Park. De bewuste race werd gewonnen door de Urüg\)ayaanse outsider "Lebon". Omdat deze hengst maar een hoogstrrïiddelmatige reputa tie had sloegen de liefhebbers die op hem hadden gewed een aardige slag. Tegen t^ee dollar inleg werd 116 dollar uitgekeerd. De man die 15.000 dollar aan de Uruguyaanse klepper waagde - en 87.000 dollar rijker wegwandelde bij de bookkeeper - wekte echter argwaan bij de baanoffïcials. De eigenaar van Lebon werd aan een nader onderzoek onderworpen en daarbij bleek dat deze man zijn "beste paard van stal", de pijls nelle Cinzano, kort tevoren als "dood" uit de race-registers had laten afvoeren. Hij incasseerde, op het o verlij densattest van een veearts, bij de verzekering 150.000 dollar. Aangezien de prestatie van "Le bon" veel beter met het peil van "Cinzano" overeenkwam, werd de FBI ingeschakeld. Hangende het onderzoek zijn de staleigenaar en de veearts die Cinzano doodverklaarde van verdere races uitgeslo ten. EEUWIGE JEUGD In Tucuman in Argentinië is gisteren het huwelijk.ingezegend van de 77-jarige Jose Arrieta en de 15-jarige Mirta Graciela Perez. Na de kerkelijke plechtigheid opende de bruidegom het bal met zijn jonge bruid en als om te bewijzen hoe vitaal hij nog is, sloot hij het ook. ZWARE STRAF De gewezen burgemeester van een Zwitsers dorp is gisteren tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zijn ex-vrouw in stuk ken had gehakt en de stoffelijke resten vervolgens in een meer had gegooid. Claude-Benoit Perrochet had tot zijn verdediging aangevoerd, dat het slachtoffer van haar huishouden een "ondraaglijke troep" had gemaakt en zo een schande voor zijn familie was geworden. ADVERTENTIE BRIL 58, dafs veilig en verantwoord 'n moderne bril kiezen! Brjl 58 biedt u 'n fantastisch assortiment. Keuze uit meer dan 1500 modellen. We dachten 'n kollektie waar iedereen goed kan slagen Overzichtelijk gegroepeerd. In 'n volkomen vrijheid blijheid-sfeer. En met de optische kennis van Bril 58 achter elk montuur koopt u veilig en verantwoord 'n moderne bril! Gekletter van wapens in Midden-Oosten DAMASCUS-WASHINGTON (Reuter/DPA) - Syrië en Saoedi- Arabië hebben gisteren weer eens met de sabels gerinkeld-en met een militaire confrontatie gedreigd als het niet tot een hervatting van de Geneefse conferentie komt met deelneming van de Palestijnen. In Washington zei Saoedi's minis ter van buitenlandse zaken prins Saoed al Faisal dat zijn land bereid is een Israëlische aanval te be strijden met het volle gewicht van zijn olie, geld en mankracht. 'Saoedi-Arabië zal niet alleen zijn olie en financiële hulpbronnen of feren, maar ook het bloed van zijn, zonen', aldus de minister in een ge sprek met de Washingtonse cor respondent van het Libanese blad An Nahar. Palestijnse deelneming is essentieel aan de Geneefse con ferentie, zei hij. Hij sprak niet met name over de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. Het Syrische blad Al Baath, van de regerende Baath-partij, riep om een militaire oplossing. 'Syrië neemt nu de militaire lijn van di recte confrontatie met de zionisti sche bezetter', aldus het blad. Het noemde de gevaren van een militair treffen aanzienlijk minder dan het gevaar dat schuilt in het toestaan van (joodse) nederzettingen in be zet gebied om 'zo de zionistische bezettingen te wettigen'. Syrië pro beert de Arabische staten tot een bepaalde paraatheid te bewegen om 'een redelijke Arabische con frontatie' te realiseren. Al Baath noemt de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten 'vol gevaar'. De uitval valt samen met een be zoek aan Damascus van de Egypti sche luchtmachtbevelhebber dat als doel heeft de coördinering van de luchtverdediging. PARIJS (Reuter) - De Franse communistische leider Georges Marchais heeft gisteren een pro ces yerloren, dat hij aanhangig had gemaakt tegen een voorma lige vooraanstaande functionaris van zijn eigen partij en tegen een rechtsgeöriënteerd weekblad, dat hem ervan beschuldigde tij dens de Tweede Wereldoorlog vrijwillig gewerkt te hebben in Nazi-Duitsland. Marchais beschuldigde August Le- coeur, eertijd de tweede man in de Franse communistiche partij, en het blad Minute ervan verval ste documenten gebruikt en ge publiceerd te hebben, waaruit moest blijken, dat hij in 1942 vrijwillig naar Duitsland was ge gaan. Volgens de rechtbank zijn de ge bruikte fotokopieën werkelijke reprodukties van oorspron kelijke documenten en doet de publikatie van de gewraakte do cumenten "ondanks sommige vergissingen of omissies, niets af aan de waarheid". De rechtbank heeft zich niet uitgelaten over de vraag of Marchais indertijd vrij willig naar Duitsland is gegaan. De rechtbank is verder van oordeel, dat Marchais bij zijn aanklacht te goeder trouw heeft gehandeld en heeft hem vrijgesteld Van beta ling van de kosten van het ge ding. Marchais was niet aanwezig bij de uitspraak van de rechtbank, maar zijn advocaten hebben gezegd, dat hij in beroep zal gaan. Het politieke bureau van de Franse communistische partij heeft het vonnis van de rechtbank "onge rechtvaardigd" genoemd en het hof ervan beschuldigd gehandeld te hebben "op kennelijk politieke gronden" met de bedoeling Georges Marchais en de gehele Franse communistische partij afbreuk te doen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9