"Snel verbod spuitbussen met drijf gas" Pandbriefbiljetten Zeevalking: 1 D'66 zal een eigen koers varen in nieuw kabinet 0 Westland Utrecht Paul de Groot verliest machtsstrijd Lezers schrijven Wat weet gij van SHERRY, gij fijnproevende lieden. CROFT skerry. Adviesraad Luchtverontreiniging: Commissie-Kobben in januari met eerste conclusies Formatie VRIJDAG 28 OKTOBER 1977 CPN-bestuur handhaaft zich BINNENLAND ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De strijd bin nen de Communistische Partij van Nederland tussen de opvat tingen van oud-partijleider Paul de Groot en die van het partijbe stuur is beslecht in het voordeel van het partijbestuur. Dit blijkt uit de stellingen die gisteren zijn gepubliceerd ter voorbereiding van het congres van de com munisten op 20, 21 en 22 januari volgend jaar. Na de nederlaag van de CPN bij de Kamerverkiezingen in mei (van zeven naar drie zetels) eiste De Groot in een 'discussiebijdrage' het aftreden van het partijbe stuur, dat hij verantwoordelijk stelde voor het grote verlies. Het partijbestuur ging daar echter niet op in. 'het verweet by monde van voorzitter Henk Hoekstra De Groot dat deze elke mede-ver antwoordelijkheid voor de ge voerde politiek van zich afwierp. Dit menigsverschil dat via artike len in het CPN-dagblad De Waar heid naar buiten kwam, was een uiting van de wrevel die de laatste tijd was ontstaan over de koers die De Groot is gaan varen. In één van de thans gepubliceerde stellingen zegt het partijbestuur dat na de verkiezingen zowel van buitenaf als van binnenuit is ge streefd naar capitulatie en li quidatie van de partij. Maar, zo zegt het CPN-bestuur, 'in een ui terst moeilijke situatie die een zeer kritisch onderzoek van het partij werk nodig maakte, werd tezelfdertijd de poging tot scheu ring en liquidatie van de partij af gewezen'. Het bestuur merkt op dat verdere werkzaamheid geboden is. 'Op nieuw is bewezen dat interne par tijstrijd niet uit de weg mag wor den gegaan, maar dat die ons juist in staat stelt aarzelingen op te heffen en rotte plekken in de partij weg te nemen. Deze zal lei den tot een grotere strijdvaardig heid, tot eenheid op marxis- tisch-leninistische grondslag, tot nieuwe groei van de partij, ideologisch en in omvang'. Die groei ziet het CPN-bestuur mede zitten in de groeperingen waar de CPN traditioneel minder sterk vertegenwoordigd was: studenten, onderwijs, gezond heidszorg, welzijnswerk. De laatste jaren hebben bij de com munisten juist vanuit die secto ren een aanwas te zien gegeven. De Groot meende echter dat één van de oorzaken van het ver- kiezingsverlies was dat de partij zich te veel op die groepen had gericht en veel te weinig op de arbeiders en werklozen. In de stellingen borduurt het par tijbestuur voort op de leuze, die de CPN by de laatste verkiezin gen heeft gevoerd: 'Van Agt eruit, de CPN erin'. De partij biedt zich aan als een alternatief voor de huidige 'rampzalige koers'. On der de huidige omstandigheden heeft een 'coalitie van strijd' geen andere keus dan het voeren van een scherpe oppositie tegen de regeringspolitiek en het daarbij ontwikkelen van eisen en doelstellingen voor een ander re geringsbeleid. De communisten kiezen daarbij in de eerste plaats voor buiten parlementaire actie. Tegelij kertijd zal de CPN zich echter moeten presenteren als partner in een toekomstige regerings coalitie, aldus het partijbestuur. Het spreekt zich niet concreet uit over de vraag met welke partijen dat zou moeten gebeuren. Wel lonkt het CPN-bestuur naar PvdA-ers die ontevreden zijn over de gang van zaken bij de ka binetsformatie. 'In de PvdA en onder haar aanhang is een begin merkbaar van ontgoocheling over de houding van Den Uyl, diens capitulatie voor Van Agt en het over boord gooien van ver kiezingsbeloften'. 'Zij kunnen daaraan slechts posi tief uiting geven door zich in een heid met communisten en andere democratische groeperingen in te zetten voor een nieuwe coalitie, een nieuw regeringsperspectief, aldus het bestuur. Wat weet gij namelijk van Croft Pale Dry van 6.95 voor 5.95 SPAR SUPER SMITS Boerhaavelaan 296 - Leiden Beklimmen hunebedden gevaarlijk ARNHEM (SP) - Aan het be klimmen van de Drentse hu nebedden moet paal en perk worden gesteld, wanneer men ongelukken wil voor komen. Deze waarschuwing uit drs. R.H.J. Klok in het tijdschrift van de Heidemaatschappij. De heer Klok werkt voor de rijksdienst voor oudheidkundig bodemon derzoek en is belast met het toezicht op de uitvoering van de monumentenwet. Drs. Klok zegt dat het oudste vaderlandse monument niet meer berekend is op het mas sale bezoek van steeds meer recreanten. Er dreigt een ge vaar van instorting door bal dadigheid, beklimmen en graven rond de keien. Vol gens Klok zouden slechts 18 van de 53 hunebedden nog voor hét publiek toegankelijk mogen zyn onder bepaalde voorwaarden. "Het klassieke gezinskiekje van met z'n allen op het hunebed zou in het fotoalbum van toe komstige generaties niet meer mogen voorkomen", al dus drs. Klok. DEN HAAG (SP) - De raad van advies inzake luchtveron treiniging wil dat er zo snel mogelijk een verbod komt op de productie van spuitbussen, waarin drijfgas is verwerkt. De raad,die de regering advieseert adviseert de wet inzake luchtverontreiniging, gaat hiermee verder dan het voorstel van minister Vorrink van volksgezondheid en milieuhy giëne. aanleiding i ROTTERDAM - Zowel in Rotterdam als Amsterdam is gisteravond gedemonstreerd begrafenis van de Westduitse anarchisten Baader, Ensslin en Raspe. Ongeveer tweehonderd demonstranten vatten post voor het Westduitse consulaat aan de Parklaan in Rotterdam (zie foto). Ook de omstreden hoofdinspecteur van de Rotterdamse politie, Kalma was van de partij.Ruim 500 mensen eisten in Amsterdam de vrijlating van wat zij noemden de politieke gevangenen in West-I>uitsland. De beide demonstraties verliepen rustig. De demonstranten eisten ook de overplaatsing van het RAF-lid Knut Folkerts, die enige weken geleden in Utrecht een politieman doodschoot.Volgens de betogers wordt Folkerts „buiten de wet om" volledig geïsoleerd vastgehouden in een marechausseekazerne. Folkerts hoort thuis in een huis van bewaring meenden de deelnemers aan de demonstraties. Minister Vorrink stelde voor om op spuitbussen met drijfgas een eti ket te plakken met de tekst: "Waarschuwing. Bevat een chloorfluormethaan (dryfgas)dat nadeel kan opleveren voor het milieu en voor de gezondheid van de mens door vermindering van ozon in de stratosfeer". Het bedrijfsleven verzette zich eerst fel tegen dit plan van minis ter Vorrink. Het zou de spuitbu sindustrie de das omdoen, waar door 700 man op straat zouden komen te staan. Men is echter drastisch van mening veranderd. Gevaren In de raad, waarin de producenten van spuitbussen zijn vertegen woordigd, pleitte men gisteren voor een verbod van deze spuitbussen. Door de discussie over de gevaren van drijfgas is de handel zo teruggelopen, dat men het veel verstandiger acht me teen een verbod op de productie in te stellen. Door het wijzen op de gevaren van drijfgas is ook de handel in spuitbussen, waarin geen drijfgas is verwerkt, minder geworden. Om nu een eind te maken aan deze onduidelijke zaak wil men stopzetting van de productie. In het opplakken van etiketten ziet men niet veel heil. Het zou alleen al - volgens de spuitbusindustrie - dertien miljoen gulden kosten om alle spuitbussen uit de win- ADVERTENTIE Kanker Het drijfgas in spuitbussen tast de ozonlaag aan, die een be schermlaag vormt tegen straling uit het heelal Wanneer er meer straling doordringt is de kans op kanker groter. Volgens recente Amerikaanse on derzoekingen hebben drjjfgassen ervoor gezorgd dat de ozon- laag in de loop der jaren met 11 tot 16 procent is geslonken. Iedere pro cent afname van de ozonlaag be tekent toename van de straling met twee procent, wat overeen komt met een 4 tot meer dan 6 procent stijging van de kans op huidkanker, aldus deze onder zoekers. Op grond van deze gevaren pleitten de in de raad vertegenwoordigde milieu-organisaties voor een ver bod. Minister Vorrink wilde een verbod van spuitbussen met drijfgassen, maar wilde eerst de ontwikkelingen op dit punt in de Verenigde Staten afwachten. De raad is het daar niet mee eens. Men vindt dat men zich op dit punt niet afhankelijk hoeft te stellen van de VS. Pas wanneer een verbod op spuitbussen niet kan worden ge realiseerd, zou de etikettering moeten worden doorgevoerd, al dus de raad. De raad zal bin nenkort haar definitieve rege ringsadvies publiceren. LEIDEN - D'66 zal in het nieuwe cabinet een eigen koers varen, los van de PvdA en het CDA. Het Tweede Kamerlid Zeevalking - kandidaat voor een ministerpost - heeft dat gisteravond in de foyer van de Leidse studentensociëteit Minerva gezegd. Zeevalking: "Als in het kabinet zal worden gestemd over iets wat tot een crisis kan leiden en D'66 is het eens met het CDA, dan zullen de D'66-bewindslieden met het CDA meestemmen. Het is echter niet zo dat als er een crisis isD'66 met het CDA verder wil regeren in een rompkabinet. We zullen dan bevorderen dat het kabinet demissionair wordt en verkiezin gen uitschrijft", zei Zeevalking. (Van e r verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De veelbesproken commis- sie-Köbben hoopt begin '78 met haar eerste conclusies te komen op grond van een onderzoek dat twee weten schappelijk medewerkers op het ogenblik in opdracht van de commissie doen en dat waarschijnlijk in de cember zal zijn voltooid. Twee leden van deze uit vijf Ne derlanders en vijf Zuidmoluk- kers bestaande commissie, de he ren Mantouw en Kobben die gis- teravond in Alphen aan den Rijn spraken, wilden daarover verder weinig bijzonderheden verstrek ken. Professor Kobben noemde wel een vreemde tegenstelling in het ge drag van Nederland waar men bij het onderzoek op was gestuit. "In de jaren vijftig werd van de zijde van de Nederlandse rege ring gepleit voor een zekere au tonomie voor bepaalde gebieden binnen de Indonesische repu bliek. Het doet daarom wat vreemd aan dat in de jaren zestig tijdens een gesprek tussen ener zijds de toenmalige premier De Jong en zyn minister van buitenlandse zaken Luns en an derzijds de heer Manusama over het RMS-ideaal werd gesproken als t hersenschim" De kabinetsformatie tot nu toe heeft voor links Nederland weinig opbeurends en veel teleurstellingen gebracht. Eens te meer is gebleken, dat het CDA in feite de dienst uitmaakt en de PvdA telkens maar weer buigt voor de eisen van Van Agt en zijn maats. Zo heeft bij de grondpolitiek het CDA byna volledig zijn zin ge kregen; de PvdA heeft bij de VAD zeer veel concessies ge daan; een nieuw kabinet-Den Uyl zal de bezuinigingen nog opvoe ren en verder gaan met de loon- Het hoogtepunt, of beter gezegd het dieptepunt, van alle gerotzooi is nog wel de gang van zaken met de zetelverdeling. De PvdA heeft telkens 8 ministers geèist, één meer dan het CDA; als dat niet kon, dan wilden de sociaal-de- mokraten in ieder geval een mi nister van Justitie en twee minis ters in de sociaal-economische driehoek (Financiën, Sociale Za ken en Economische Zaken). Hiervan is in het gesloten ak koord tussen PvdA, CDA en D'66 niets terecht gekomen. Van Agt zei het al: ik kan nu baas over de politie blijven. Ook ne men de confessionelen een sleutelpositie bij de abortus in, doordat ze de posten van justitie en volksgezondheid bezetten. De kans bestaat zelfs, dat uiterst rechtse lieden als Andriessen en Kruisinga ook minister worden. Het CDA was dan ook terecht tevreden. Het is nu wel duidelijk, dat met de PvdA geen progressief, laat staan een socialistisch beleid te voeren is. Den Uyl en Van Thijn hebben naar de pijpen van het CDA ge danst en niet meer. Bij de laatste verkiezingen zijn duizenden kiezers van de PPR, PSP en CPN overgegaan naar de PvdA; we hopen dat ze hun vergissing nu ingezien hebben. De sociaal-de mocraten zijn niet eens in staat hun verkiezingsoverwinning uit te buiten. Het tweede kabinet- Den Uyl wordt nog rechtser dan het eerste. Nu hoor je een hoop mensen zeg gen: ja, maar wat moetje dan? Je moet toch een regering hebben'? Wij vinden, dat je een rechtse partij als het CDA geen progres sieve regering kunt vormen. De linkse partijen kunnen nu best een progressieve minderheidsre gering instellen. Die kunnen dan een krachtige oppositie van de linkse partijen en de vakbewe ging verwachten, waarmee toch ook nog heel wat te bereiken valt. Het huidige gesjoemel kan alleen maar leiden tot ontmoediging onder de bevolking en wanhoop over de mogelijkheden voor een links beleid. Gelukkig heeft de partijraad van de PvdA de voorgestelde zetel verdeling met kracht afgewezen, 't Is net de vraag welke waarde je daaraan moet toekennen. Maar we juichen het besluit van de partijraad van de PvdA toe. We hopen wel dat de PvdA het niet bij deze ene stap laat en lering uit deze gebeurtenissen trekt. Het moet maar een keer afgelopen zijn met het gekonkel met het CDA. Het wordt de hoogste tijd, dat alle socialisten opkomen voor een progressief meerderheids- of eventueel minderheidskabinet, met duidelyk socialistische uit gangspunten. Namens de PSP-afdeling Leiden, Wim van Noort, p/a postbus 129, Leiden. Voornaamste gespreksthema was gisteravond de taak van de na de treinkaping bij Beilen en de be zetting van het Indonesische consulaat in Amsterdam in het leven geroepen commissie-Kob ben. Kort samengevat kwam het betoog van de heren Kobben en Man- touw hier op neer de commissie onderzoekt of er van Neder landse kant bepaalde beloften zijn gedaan en zo ja, in hoeverre die beloften zijn nagekomen. Verder bekijkt de commissie of er door Nederland in de loop der jaren wel genoeg aandacht is be steed aan de Zuidmolukse zaak. Kobben en Mantouw betreurden het dat er zowel van Nederlandse als van Molukse kant te hoge verwachtingen ten aanzien van de commissie zijn gekoesterd. Kobben: "De mensen dachten dat wij een gouden sleuteltje hadden waarmee we de deur naar het paradijs konden openen. Maar zo eenvoudig is het niet". Zeevalking - ex-staatssecretaris van justitie - wordt wel genoemd als toekomstig minister van ver keer en waterstaat, een depar tement dat bij het akkoord over de zetelverdeling aan D'66 is toe gevallen. Zeevalking: "Dit is een zeer belangrijke en dankbare portefeuille, vooral uit het oog punt van milieubeheer en bevor dering van het openbaar ver voer". Het was de bedoeling dat Zeeval king in debat zou gaan met het WD-kamerlid Geurtsen over een liberaal justitieel beleid. Daar kwam het nauwelijks van. Na een algemeen inleidend praatje i zij elkaar wederzijds pre- i zij bewijzen trachtten aan •r het meer liberaal zijn van de WD of D'66 was er gelegenheid voor de toehoorders om met de volksvertegenwoor digers in discussie te gaan. Er was maar weinig publiek en dat had ook weinig te vragen. De Heer Geurtsen liet zich tot een fel standpunt ten aanzien van Mr Bakker-Schut, advocaat van on der andere de in Duitsland ge vangen zittende Ronald Augus- tin en de in Nederland gevangen zittende Knut Folkerts beiden leden van de Rote Armee Frak- tion. "Deze man is een slecht advocaat. Hij zondigt tegen de grondregels van de advocatuur. Hij neemt niet genoeg afstand van zijn cliënten. Dit is het criminaliseren van de advocaten," aldus de heer Geurtsen. Ook zei hij ervoor te zijn dat als ter roristen menen dat zij de oorlog verklaren aan de gevestigde maatschappij zij ook de con sequentie van dit standpunt moe ten aanvaarden nl. de doodstraf. De heren waren het erover eens dat de maatschappij pluriform is en dat men juist als liberaal dit moet respecteren. Een zeer opmerkelijk slot gezien in het licht van de daarvoor ge maakte opmerking door de heer Geurtsen over de juridische maatregelen tegen terroristen. ADVERTENTIE Tegen verhoogde afgifteprijs In coupures van f 1 000.- of f 10.000,- Aan toonder. Looptijd 5 jaar Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklimmend van 5V2% na twee jaar tot 8% na vijf jaar Volgens samengestelde interest. De afgifteprijs is thans gesteld op f 1.010,- en f 10.100,- (rendement 7,78%). Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Hypotheekbank nv Leiden, Botermarkt 28/Hoek 't Gangetje, 071 -13 26 45 8% Tegen verhoogde afgifteprijs

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7