Opruimplannen voor bunkers Argentinië op voet van oorlog met Chili PUBLIEK Nieuw b in Tfmüand streeft n verzoening met buren in Indochina Staatsbosbeheer wil schoon schip maken in dninen tussen Katwijk en Scheveningen Oorzaak van vijandschap: een winderige zee-engte bij Zuidamerikaanse zuidpunt PAGINA 4 VRIJDAG 28 OKTOBER 1977 VARIA 'TT door JUUl Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. De stichting Menno van Coehoom die zich ten doel stelt de instandhou ding te bevorderen van in Nederland buiten mili tair gebruik gestelde ves tingwerken heeft Staats bosbeheer al eens bena derd met de vraag of het mogelijk is dat in elk ge val één bunker uit de laatste wereldoorlog voor het nageslacht bewaard kan blijven. Hoewel die toezegging nog niet is gedaan zal ongetwijfeld wel aan die wens worden voldaan. Want het ziet er nog niet naar uit dat Nederland op korte termijn door zijn betonnen oorlogsbuit heen zal zijn. Gedurende de laatste wereld oorlog werden in opdracht van de Duitse bezetter in ons land ongeveer 23.000 verde digingswerken neergezet. Kazematten, tobroeks, egel- en zoeklichtstellingen, man schappen en officiersverblijven, (bomv rije) toiletten, bunkers. Aan dat aantal kwam men, door vlak na de oorlog elke Ne derlandse gemeente aan te schrijven met het verzoek in de plaats een telling te hou den en indien mogelijk ook wat schetsen bij te leveren. Huiswerk Negentig procent van alle ge meenten stuurden hun "huiswerk" in. Toen was het de beurt aan defensie. Er werden twaalf technisch te kenaars het land ingestuurd die alle vermeld staande ver dedigingswerken in tekening brachten. De buitenmaten werden opge- ook de afmetingen Alleen gangenstelsel blijft intact voor vleermuizenkolonie Drie werknemers van staatsbosbeheer óp inspectietocht langs de voormalige Duitse bunkers, bos- bouwingenieur Paff, bosopzichter Bosch en houtvester De Beauford. De "joekel" waar te op lopen is een open exemplaar waar zwaar geschut ln heeft gestaan. Drie meter dikke muren. Dat hoeft overigens niet te betekenen dat het opruimen grote problemen zal geven. Want elders in de duinen zijn voorbeelden te vinden van zware bunkers die alleen al door weersinvloeden in elkaar zijn geklapt. Het staal dat er In had moeten zitten is bij de bouw vaak vergeten. Sabotage. van plafonds, muren en vloe ren, voor zover dat tenminste mogelijk was, want veel bun ker waren diep ingegraven en daarom moest vaak naar ma ten worden gegist.iDuitse Duitse hadden veel werk kunnen besparen maar daar zijn er maar bar weinig van achterhaald. Dat het paswerk van vlak na de oorlog vaak natte vingerwerk moet zijn geweest blijkt wel uit het feit dat in het Noord wij kse duingebied jaren ge leden kinderen werden aan getroffen die op hun manier wat bunkers in schaal hadden gebracht. Later, bij de sloop van die bunkers bleken hun "bouwtekeningen" beter te gebruiken dan de defensie plattegronden. Overigens, het ministerie doet mogal moeilijk met het ver strekken van gegevens over de op de Duitsers buitge maakte verdedigingswerken. Met name de gemeente Kat wijk heeft daar slechte erva ringen mee. En als de gewen ste gegevens dan eindelijk uit het Defensie-archief komen "staan ze vol met stempels "geheim". Al vry snel na de oorlog kwa men bij het ministerie ver zoeken binnen om verdedi gingswerken te mogen op- i. Ook van de zijde particulieren. Boeren bijvoorbeeld die met een blok beton midden in hun land zaten en daardoor jaar lijks een stukje oogst mislie pen. Door de jaren heen zijn er tal loze stukjes verdedigingslinie opgeruimd in Nederland. Met een paar pieken. Bijvoor beeld na de watersnoodramp in '53 toen aan de Neder landse kust tal van beton- kolossen bloot kwamen te liggen en de zeewering on dermijnden. Tussen Noordwijk en Zand- voort werden er toen 42 snel uit de weg geruimd en onge veer zo'n aantal ook tussen Huis ter Duin in Noordwijk en Scheveningen. De meeste werden met springstof een kopje kleiner gemaakt. Elders in het land werd ook geëxperimenteerd met water. Men metselde dan de bunker dicht, liet 'm vol lopen met water en een kleine ontplof fing was dan al voldoende om de massa beton en staal uit een te laten scheuren. De opruimspecialist Van Marle, hoofd van de dienstkring Katwijk van het hoogheem raadschap Rijnland, heeft een dergelijk systeem nooit wil len toepassen omdathet be ton dan in zo idioot gevormde blokken uiteenvalt dat ze zelfs met een pneumatische boor niet meer zijn te bewer ken". Het puin dat toen bij de op- ruimactie vrij kwam (zo'n 20.000 kubieke meter) werd, ontdaan van de stalen bewa pening, in duinpannen ge stort en voorzien van een af- deklaag zand. Opruimingsplan Staatsbosbeheer heeft momen teel een nieuw opruimings plan klaar liggen dat schoon schip moet maken in het duingebied tussen Katwijk en Scheveningen. Het gaat om in totaal 223 objecten. Daaronder bevinden zich ook stukken uit de eerste wereld oorlog, al zitten die wat min der degelijk in elkaar. Ze zijn hoofdzakelijk dubbelsteens gemetseld met een afwerk- laagje cement. De totale muurdikte (ongeveer veertig centimeter) steekt vrij pover af tegen de exemplaren uit de laatste wereldoorlog, die soms muren hebben met een dikte van drie meter. En dan bevindt zich in dat stuk ge bied ook nog een deel van de anti-tankwal, die goed is voor zo'n 120.000 kubieke meter beton. Maar dat laat men zit ten. Het opruimen van de beton- massa's heeft een drieledig doel. Het verhoogt de land schappelijke waarde (de strakke betonvormen zijn een verstoring van het glooiende landschap), de veiligheid is er mee gediend (er vallen nog regelmatig kinderen in bun kergaten) en als de bunkers verdwijnen houdt dat ook veel publiek weg). Vleermuizen Die bunkerbezoekers, hoofd zakelijk jonge mensen die nogal eens te maken krijgen met de zedenpolitie, veruine- ren vaak de duinvegetatie rond de bunkers. Toen vorig jaar het bewuste ge bied in kaart werd gebracht onderzocht men ook het 2,5 kilometer lange gangenstel sel dat de bunkerpartijen on derling verbond. Men trof er een paar honderd vleermui zen in aan, die nu tesamen de grootste vleermuizenkolonie van West-Nederland vormen. Drie soorten: de vry zeldzame grootoorvleermuis, de baardvleermuis en de wat be kendere watervleermuis. Staatsbosbeheer heeft besloten het gangenstelsel gedeeltelijk intact te houden zodat de vleermuizen daar kunnen blijven huizen. Probleem was aanvankelijk dat er vry veel zand in de gangen lag. Een paar maanden geleden riep men daarom de hulp in van studenten uit Leiden (Mi nerva) en Utrecht (Veritas) die als ontgroeningsopdracht de ontzanding van de bun kergangen kregen voorge schoteld. Een groep van hon derd man is een week met schop enkruiwagen in de weer geweest. Nu zijn de gangen (1,80 meter hoog en 1 meter breed) weer schoon. In samenwerking met zoölogisch laboratorium in Utrecht zal staatsbosbe heer in de toekomst de vleer muizenkolonie in de gaten blijven houden. Het opruimingsproject moet in totaal 3,5 miljoen gulden gaan kosten. Voor dat bedrag zal dan rond de 30.000 kubieke meter beton worden gesloopt Het geld is er nog niet. Staats bosbeheer hoopt óp korte termijn een bijdrage te kun nen krijgen van Sociale Za ken (de pot met gelden ter be strijding van de werkeloos heid). Hoeveel. Hoeveel stukken verdedi gingswerk zich nog op het grondgebied van Katwijk, Noordwijk 'en Wassenaar be vinden is niet bekend. Of ficieel is het zo dat elke in stantie of particulier die een bunker, gang of wat dan ook wil opruimen, dat eerst moet aanvragen bij defensie. Maar daar wordt regelmatig de hand mee gelicht. Een gede gen overzicht ontbreekt. Eind september voeren Argentijnse oorlogs schepen uit om Russische treilers in de 200-mijls- zone te onderscheppen. De Argentijnse pers dacht echter dat de marine de Chilenen een lesje ging leren. Zo slecht zijn de betrekkingen tussen Argentinië en Chili de laatste tijd geworden. De fout was begrijpelijk. Admiraal Emilio Massera, chef van de mari nestaf en voorstander van een harde koers had onlangs met veel misbaar verkondigd, dat hij vast besloten was elke schending van het Argentijnse gebied te verhinde ren. De vloot lag klaar om zo nodig tot actie over te gaan. Oorzaak van de vijandschap is het Beaglekanaal, een ruwe, winderige zeeengte bij de zuidpunt Amerikaanse vasteland. Die werd in 1830 ontdekt door de Engelse kapitein Robert Fitzroy met het schip, dat later beroemd zou wor den omdat de natuuronderzoeker Charles Darwin er zijn reis om de Storm wereld mee maakte. De zaak is des te moeilijker als ge volg van het geschil over drie eilandjes bij de ingang aan de kant van de Atlantische Oceaan van het Beaglekanaal: Lennox, Picton en Nueva. Dezeh eilandjes, waar Chi leense schapenboeren zich op on geregelde tijden vestigen, zijn op zichzelf van geen betekenis. Maar ze kunnen wel van belang zijn bij de afbakening van de 200-mijlszone en het vastleggen van de grens tussen de Argentijnse en de Chileense aanspraken op de Zuidpool; aan spraken overigens die 'door de grote mogendheden niet worden erkend. James Neilson "Observer-dienst" Al byna een eeuw twisten Argenti nië en Chili over de afbakening van hun grens in dit nauwe kanaal dat belangrijker is geworden nu beide landen meer aandacht zijn gaan be steden aan hun afgelegen gebieden in het zuiden. De Argentijnen vooral zijn gevoelig op dat punt, omdat zij een marinebasis bezitten in Ushuaia, vlak tegenover het on betwistbaar Chileense eiland Na- varino. Zij willen dat hun schepen op weg naar de basis niet door Chi leense wateren hoeven te varen en daar zijn onderworpen aan Chi leense inspectie In 1971 besloten Chili en Argentinië hun geschil voor te leggen aan in ternationale arbitrage. Enigszins overhaast aanvaardde Engeland het verzoek om als scheidsrechter op te treden. In mei viel de uit spraak, die door Argentinië met veel misgenoegen werd onhvan- gen. Hoewel de scheidslijn zo werd ge trokken, dat Argentijnse schepen ongehinderd naar Ushaia konden varen, werden de drie eilandjes aan de kanaalingang aan Chili toege wezen. Er stak een storm van protest op tegen de gematigd-linkse oud-pre sident Alejandro Lanusse die het geschil had voor gelegd aan ar bitrage, tegen Engeland en ook steeds heviger tegen Chili. In 1881 waren Chili en Argentinië overeengekomen dat de meridiaan die loopt over Kaap Hoorn, de grens zou vormen tussen beide landen. Aan de hand daarvan was bepaald dat Chili zou afzien van alle aanspraken op gebied aan de At lantische Oceaan en Argentinië op dat aan de Stille Oceaan. Lennox, Picton en Nueva liggen ten oosten van die meridiaan en zouden dus bij Argentinië horen. Maar Argentinië had er zich nooit tegen gekant, dat Chili in 1893 de drie eilandjes bezette. Dit feit heeft de arbitragecommissie in aanmer king genomen. De Chilenen hebben natuurlijk de arbitrage-uitspraak toegejuicht en zeggen dat de kwestie nu voor eens en altijd is geregëld. De Chileense minister van buitenlandse zaken Patricio Caijaval verkondigde dat de „broedernaties" hun geschillen oplossen met wettelijke middelen en niet door oorlog. Maar voor alle zekerheid riep Chili toch maar wat reservisten onder de wapenen. Woede De woede van de Argentijnen is se dertdien niet bekoeld. Integendeel. Functionarissen die eerst geneigd waren zich bij de „Britse" beslis sing neer te leggen, zijn van ge dachten veranderd onder de druk van de publieke opinie. Er zijn peti ties ingediend, waarin werd ge vraagd de uitspraak af te wijzen. In lange, geleerde artikelen vol La tijnse termen uil juridische be schouwingen van een eeuw gele den, wordt het Argentijnse stand punt verduidelijkt. Steeds legt mea er de nadruk op, dat Engeland niet het geschikte land was om een ar bitrage-uitspraak te doen gezien het geschil over de Falkland-eilan- den in de Atlantische Oceaan, waar Argentinië aanspraak op maakt. Het is kortom zeer waarschijnlijk dat Argentinië de arbitrage- uit spraak zal afwijzen en zonodig te gen de Chilenen ten strijde zal trekken. Het Argentijnse minis terie van buitenlandse zaken heeft al verklaard: „Hoewel Argentinië tradioneel zijn internationale ver plichtingen wil nakomen, voelt het zich niet genoodzaakt zich neer te leggen by een uitspraak, die de vi tale souvereine rechten van het land raakt." Generaal Edgardo Mercado Jarrin, minister van buitenlandse zaken van Argentinies traditionele vriend Peru, steunt de Argentijnen die volgens hem de uitspraak onmoge lijk kunnen aanvaarden. Maar Peru heeft zelf een territoriaal geschil met Chili en deze twee landen leven al jaren haast op voet van oorlog met elkaar. Agressie Aan de andere kant heeft Argenti nië een geschil met het grote Brazi lië over een waterkrachlcentrale bij Itaipu in de rivier de Parana. De aanleg hiervan zou schadelyk zijn voor een Argentijns-Paraguays project, meer stroomafwaarts bij de plaats Corpus. Brazilië heeft echter gezegd zich niets aan te zullen trek ken van de bezwaren van het zwak kere Argentinië. Het neemt hierbij dus dezelfde hoqding aan als Ar gentinië tegenover het zwakkere Chili in de kwestie van het Beagle kanaal. Chili en Argentinië worden allebei geregeerd door rechtse fel an ticommunistische militaire dic taturen, die buitengewoon grote waarde hechten aan de souvereini- teit van hun land. En die vooral niet door militairen of burgers ervan beschuldigd willen worden, dat zij hun landsgrenzen niet afdoende verdedigen. Hierdoor is het moeilijk voor hen om iets anders dan een nogal agres sieve houding aan te nzmen in ter- ritorpale geschillen. Thailand gaat door een „vriendelijke, verzoenende poli tiek" proberen een behoorlijke verstandhouding op te bouwen met zijn communistische buren in Indochina. Op korte termijn is dat het belangrijkste gevolg van de staatsgreep van vorige week. Op langere iermijn zal het - als de militairen woord houden - misschien komen tot een tweede poging om van Thailand een democratie te maken via vrije, algemene verkiezingen Niemand kan intussen de Thaise generaals verwijten dat ze vorige week de macht hebben gegrepen: ze hebben die nooit uit handen gegeven. Dezelfde generaals die een jaar geleden een eind maakten aan het in chaos ontwaarde „democra tisch experiment" en de rege ring van Thanin Kraivichien instelden, hebben hun eigen geesteskind weer verstoten. In plaats van achter de schermen aan de touwtjes te trekken, heb ben ze nu die touwtjes weer openlijk in handen. Onervaren Eigenlijk al vanaf het eerste be gin waren de officieren niet ge lukkig met de prestaties van de onervaren ploeg burgers die in hun naam het land bestuurde. Thailand heeft dan wel bij voortduring te kampen met communistische guerilleros, moslimseparatisten en gren sincidenten met Laos en Cam bodja, maar de onverzoenlijk anti-communistische politiek van premier Kraivichien was zelfs de militairen te machtig. Bij elke voorkomende gelegen heid placht de premier journa listen weer te onthalen op „le zingen" over de duivelse kwa den van het communisme. Hij plaatse bovendien de pers onder strenge censuur, bevroor alle politieke activiteit, verbood de meeste vakbonden en stelde de universiteiten onder streng toezicht. Volgens Kraivichiens plannen zou Thailand over twaalf jaar via een stapsgewijs proces pas weer een democratie worden en dat vonden de mili tairen te lang. De premier trok zich echter niets van hen aan en weigerde on langs om ministers de laan uit te sturen die volgens het leger niet voldeden. Geruisloos, zonder bloedvergie ten of arrestaties zetten de of ficieren toen de burgers aan de dijk. Ze gaan nu een nieuwe grond wet opstellen en hebben beloofd daarna, mogelijk volgend jaar al,verkiezingen uit te schrijven. Tot die tijd zullen spoedig te be noemen „burgeradviseurs" het land besturen volgens de richt lijnen van de „revolutionaire partij" der militairen. Toch heeft premier Kraivichien zijn roemloos politieke einde niet geheel verdien. Westerse en Thaise waarnemers gaven hem hoge cijfers voor zijn persoon lijke eerlijkheid, zijn energieke strijd tegen de handel in verdo vende middelen en zijn oprechte pogingen de diepgewortelde corruptie in Thailand aan te pakken. Dat laatste zou best wel eens mede een rol bij de coup ge speeld kunnen hebben want zijn onderzoekingen dreigden ook diep te graven in militaire kringen. Ook heeft Kraivichien getracht iets te doen voor de armste delen van het platteland en daarbij gaf hij lokale bestuurderen in spraak bij de besteding van aelden. Maar ook waarnemers buiten de militaire kringen waren het er over eens dat zijn onderdruk kende binnenlands beleid en onverzoenlijkheid jegens com munistische buren niet in het belang van het land waren en dat hij beter een vreedzaam naast elkaar bestaan had kun nen nastreven. Succesvoller waren zijn pogin gen om buitenlandse investeer ders aan te trekken die Thai land schuwen om zijn politieke onevenwichtigheid. Twee we ken geleden nog tekende hij con tracten met Japan voor lenin gen tot een bedrag van 20Q mil joen dollar. Onder Kraivichien steeg de uitvoer met zestig pro cent terwijl de inflatie beneden de zeven procent bleef. Of Thailand inderdaad een nieuw democratisch experi ment tegemoet gaat, moet wor den afgewacht. De militairen hebben hoopvolle beloftes gedaan, maar hielden daarbij wel een grote slag om de arm. Als ze het idee hebben dat de burgers er een chaos van ma ken gaat het feest niet door, zo was duidelijk uit hun woorden af te leiden. De bevolking heeft het allemaal voor kennisgeving aangeno men. Sinds het land in een con stitutionele monarchie werd is er gemiddeld elke drie jaar een staatsgreep gepleegd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4