Die lantaarn zetten we er voor ion neer Verontrusting over misdrijven minder FUSIE ACHT ENERGIE BEDRIJVEN? Culturele Raad legt t bijltje erbij neer jf7erwoerdhet brein achter -de Leidse verkeerslichten *>i of 11 r. Den 0$ nieuwe ■secretaris universiteit RIJ DAG 28 UKTOBLR 1977 LEIDEN - "Waanzin, onzin, je gaat veel te ver", zei de ene Verkoper, en de andere: "jullie zijn gewoon geschift" Roe rige episodes uit het leven van de man die alles weet van de peidse verkeerslichten: J. C. Verwoerd, t Je zou hem het brein kunnen noemen achter vele nieuwe ^nufjes waar de bouwers en installateurs van de lichten rst niet aan wilden, ze vonden dat hij in zijn hobbyisme te er ging. aar Verwoerd heeft zijn zin gekregen en Leiden kreeg als lerste gemeente een verkeerslichtensysteem binnen zijn ;renzen waarbij het wisselende verkeersaanbod de rege ling op het kruispunt bepaalt. Dit systeem is nu op de eeste kruispunten te vinden. andaag is weer zo'n nieuw sys- teem geïnstalleerd op Leidens grootste verkeersplein: het Sta- tionsplein in combinatie met de kruising Rijnsburge- try rweg/Oegstgeesterweg. Een ed complex geheel met zo'n 35 rich- tingen waar al meer dan een jaar aan is gewerkt. Wie Verwoerd vraagt naar het hoe en wat van de nieuwe installatie (voor een paar regels onderschrift bij een foto bijvoorbeeld kan rekenen op een ochtend lang college en een kleine excursie naar de Rijns- burgerweg. Twaalf jaar geleden begon de stop lichtengeschiedenis met een "starre" installatie bij de Zijl poort. De directeur van de SLF leverde zelf het ontwerp en krijgt er nog een schouderklopje voor: "Voor die tijd was het erg goed lol '7LEIDEN - Dr. D.P. den Os uit Lei- *e den wordt hoogstwaarschijnlijk 'e de nieuwe secretaris van de Leidse universiteit. Hij staat nummer één op de voordracht van het college van bestuur, die dezer dagen aan het ministerie ii van onderwijs en wetenschappen e« zal worden voorgelegd. De Kroon tei zal uiteindelijk over de benoe ming belissen. Indien dr. den Os wordt benoemd, wordt hij de opvolger van mr.N.F. Hofstee, die per i jun\ 1978 met pensioen gaat. rDr. Den Os is 44 jaar oud. Sinds 1 februari 1969 is hij secretaris van de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging. Deze vereniging behartigt de belangen van chemie en de chemici in de ruimste zin. Dr. Den Os stu deerde in 1957 als chemicus af aan de Leidse universiteit en promoveerde in 1962. Van 1958 tot 1964 was hij als docent ver bonden aan de hts in Dordrecht en van 1964 tot 1969 was hij we tenschappelijk hoofdmedewer ker aan de Leidse universiteit. Als secretaris wordt hij de hoogste ambtenaar bij de universiteit. Zijn belangrijkste taken zullen worden het leiding geven aan het ambtelijk apparaat (en met name het bureau van de universiteit) en het optreden als adviseur van het college van bestuur. Wanneer de benoeming van kracht wordt, is niet bekend, maar wel staat vast dat de nieuwe secreta ris ver vóór de pensionering van mr. Hofstee een aanstelling zal krijgen, omdat hij nog moet wor den ingewerkt. Afgelopen maandagavond werd de voordracht van het college vun bestuur besproken in een beslo ten vergadering van de universi teitsraad. Namen werden niet bekend gemaakt in verband met privé-belangen van de betrok kene^). opgezet". Star wil zeggen: vol gens een vaste volgorde krijgt elk licht zijn beurt; een cyclus heet het als alle lichten aan de beurt zijn geweest. Later kwamen bij het station de eerste semi-verkeersafhankelijke lichten; de installatie die nu ver vangen wordt heeft zo'n acht jaar dienst gedaan. Zo'n semi-ver keersafhankelijke installatie was een duidelijke verbetering ten opzichte van de starre installa ties. Bij die starre installaties is de cyclustijd namelijk afgestemd op het spitsuur; is het wat rustiger dan moetje soms lang voor niets wachten en 's nachts, zoals Ver woerd het formuleert, "sta je he lemaal voor joker". Bij een semi- afhankelijke installatie is de maximale tijd dat een licht groen staat gelijk aan het maximum bij een starre installatie. Maar een kortere tijd is mogelijk. Een voorbeeld: de eerste vyf secon den blijft het licht hoe dan ook groen, daarna volgen periodes van telkens drie seconden. K'omt er in zo'n periode geen auto meer aan dan verspringt het licht naar oranje en rood. Zo kan de groentijd korter zijn dan de maximum-tijd zoals die altijd bij een starre installatie is. Of er een auto aankomt of niet wordt geregistreerd door een lus die onder het wegdek ligt. Ook fietsers kunnen door een lus ge signaleerd worden. Voetgangers kunnen de lichten beïnvloeden door op een knop bij het ver keerslicht te drukken. Nadeel Toch is er nog een nadeel aan het systeem, het is nog niet echt he lemaal afhankelijk van het ver keersaanbod. Steeds moet toch de hele cyclus afgewerkt worden. Steeds moet elk groen licht aan bod komen voor het vaste mini mum van bijvoorbeeld vijf se conden terwijl misschien niemand voor dat licht staat te wachten. Verwoerd wilde een echt afhanke lijk systeem hebben; alleen groen voor wie het "vraagt". Het moest mogelijk zijn dat in de cyclus die lichten zouden worden overge slagen waar toch niemand voor wachtte op dat moment. De uit voerder van dat idee zou de firma Nederland moeten worden, de geregelde leverancier van stop lichten aan Leiden. "Ik heb zwaar met Nederland in de clinch gelegen om eruit te halen wat wij eruit wilden". Verwoerd: de man die er voor moet zorgen dal iedereen veilig zijn richting kan zoeken op de drukke kruispunten in de stad. Vier jaar heeft de ontwikkeling van het nieuwe systeem geduurd. Drie keer moest de installatie, die bij heh kruispunt IJsselmeerlaan werd geplaatst, overgebouwj worden. Na de proeven bin nenshuis heeft het nog twee maanden gekost om de installatie ter plekke in te regelen. De talloze combinaties van verkeersaanbod op een kruispunt maakten het tot een ingewikkelde zaak: "Voor een gewoon kruispunt zijn er zo'n 1200 stroommogelijkheden". Nu wordt het systeem op vele kruispunten toegepast. De ge wenning van de weggebruikers is nog wel een moeilijk punt. "Wut hebben we eigenlijk in het leven geroepen? Dat de mensen verkeersregeling geen bal snapten!" Vroeger konden de wachters precies aan de volgorde van de andere lichten zien wan neer ze aan de beurt zouden ko men. Ook bij de sémi-afhan- kelijke installatie bleef die vol gorde gehandhaafd. Nu, bij de verkeers-afhankelijke in stallatie, kan het echter gebeuren dat bepaalde richtingen (waar geen verkeer zich aanbiedt) wor den overgeslagen of andere rich tingen tussendoor twee keer aan de beurt komen. Sommigen krijgen dan het idee dat de zaak dan niet meer goed functioneert, de weggebruikers moeten leren niet zo op de andere lichten te let ten maar meer op hun eigen licht; de electronica zorgt er dan wel voor dat ze zo snel mogelijk aan de beurt komen, zo luidt de raad van Verwoerd. "Die lantaarn zet ten we er voor jou neer". TOM MAAS ADVERTENTIE LEIDEN - De leden van de Cul turele Raad hebben gisteren i besloten om met onmiddel lijke ingang hun ontslag te nemen. De gedelegeerde be voegdheden van de Raad zullen aan de gemeenteraad worden teruggegeven. De Culturele Raad zal desge vraagd wel bereid zijn de lo pende zaken af te wikkelen, zij het geclausuleerd. Er wor den geen nieuwe opdrachten meer aangenomen. Als belangrijkste reden voor dit ontslag mag het besluit van B en W, het beheer van de be grotingspost "stimulering plaatselijk amateurisme" aan volksuniversiteit K en O te rug te geven, worden be schouwd. In een eerder ge nomen besluit werd het be heer van deze post aan de Raad overgedragen. Verder had de Raad zich, volgens voorzitter Höppener, al tij denlang "een demissionair kabinet" gevoeld. Alleen de zaken op cultureel gebied die beslist geen uitstel konden dulden werden afgehandeld. Aan samenwerking met het gemeentebestuur zou het volgens het bestuur al tijden hebben ontbroken. Struikelblok tijdens de verga dering, waar ook alle sectie leden aanwezig waren, was het al dan niet ontslag nemen van de leden. Wethouder Tes selaar, als toehoorder aanwe zig, toonde zich teleurgesteld over het voorgenomen ont slag. Volgens hem was tijdens een gesprek afgelopen maan dag afgesproken dat het be stuur vooralsnog aan zou blijven om de lopende zaken af te handelen. En daar kon volgens de wethouder geen sprake van zijn als het be stuur ontslag zou nemen. Dat ontslag zou pas kunnen val- len nadat de belangrükste za ken (op personeels- en CJP- gebied) afgewikkeld zouden zijn. Het bestuur drukte het ontslag toch door. Blanco stemden de bestuursleden mevrouw Roos en de heer Van Wengen, tegen was de heer Oosterman. Wethouder Tesselaar ver klaarde dat hij twee nieuwe leden van de Culturele Raad, de heren T. van Brussel en S. Dusee, afgelopen maandag niet zou hebben voorgedra gen als hij van het ontslag op de hoogte was geweest. Een argument dat volgens het be stuur geen hout sneed: de le den hadden de werkzaamhe den al in mei aangevat, en het was enkel en alleen aan de gemeente te wijten geweest dat de benoeming nu pas was aanvaard. Höppener beaamde dat het be stuur "de zaak op nette wijze zou willen afronden", maar was niet van plan als zodanig te blijven fuhctioneren. Het had volgens hem ook geen zin meer mee te denken in de op handen zijnde reorganisa tieplannen van de gemeente op cultureel gebied. "De streep is onder 27 oktober ge trokken" aldus Höppener. Tesselaar was het met de per- tinentie waarmee één en an der door het bestuur werd beweerd beslist niet eens. "Als u dat zo volhoudt" zo waarschuwde hij, "dan ver laat ik deze vergadering." Vanuit het bestuur kwam de i als de termijn waarin de lopende zaken afgehandeld moeten worden wel erg lang zou kun nen uitvallen. Vooralsnog moet het gemeentebestuur echter met een verzoek bij de Culturele Raad aankloppen wil het bestuur die zaken nog afhandelen. Namens het college verklaarde wethouder Oosterman nog dat het "praktische redenen" waren geweest die hem had genoopt tot teruggave van de begrotingspost. "We hebben ons niet gerealiseerd" zo zei de wethouder, "dat we K en O in ernstige moeilijkheden brachten als we de post aan de CultureleRaad zouden ge- Geen personeelswerker politie LEIDEN - De sterke toename van misdrijven van vorig jaar is dit jaar niet voortgezet. De stijging is nu weer constant. Ook op het gebied van verdovende middelen is dit jaar minder activiteit te bespeuren geweest dan in 1976, toen een aantal heroïnehandelaren opgepakt kon worden. Tot nu toe zijn dit jaar 21 arrestaties verricht, tegen 62 vorig jaar. Chemische Fabr/SchiedaYn' 010-26.47.56 Dit kon commissaris Van Voorden gisteren meedelen aan de leden van de commissie politionele aangelegenheden. In die com missie werd Het jaarverslag over 1976 van de Leidse politie behan deld. De commissieleden waren er niet erg gelukkig mee dat dit nu pas gebeurde, en pleitten er voor dat jaaroverzichten in het algemeen binnen twee of drie weken na verschijnen aan de orde komen in de betreffende commissie. Een voordeel was wel dat er inmiddels wat gegevens over dit jaar naast gelegd konden worden. Het aantal vreemdelingen in Lei den groeit nog steeds, voorna melijk doordat buitenlandse werknemers hun gezinnen over laten komen, en doordat ze hier kinderen krijgen. Dit jaar zijn er 300 bij de 2904 van vorig jaar ge komen. Dit zijn mensen met een verblijfsvergunning. Over de vreemdelingenpensions had mevrouw Koning (PvdA) een opmerking betreffende het pen sion in de Janvossensteeg. In dit Plan vorming gigant De winkel voor de bovenstebeste keukenspullen. Waar komt die winkel? LEIDEN - Vier vertegen woordigers van de colleges van B en W van Leiden, Delft, Dordrecht en Gouda hebben een plan gelanceerd om in Zuid-Holland te ko men tot een samensmelting van acht gas- en of elektrici teitsbedrijven. Deze be drijven die behalve de Haagse en Rotterdamse re gio de hele provincie be slaan leveren aan 1.5 miljoen inwoners energie. De Leidse initiatiefnemer voor dit plan is de wethouder van Eco nomische Zaken, Van Aken. Desgevraagd zei hij dat in het plan het voorstel is opgenomen om al in het voorjaar van 1978 daarover definitieve beslissingen te nemen. Een van de doelen die door de ini tiatiefnemers worden beoogd is de totstandkoming van een uni form tarief voor het gehele gebied dat bestreken wordt. Andere punten zijn het op den duur af schaffen van de winstuitkeringen aan de gemeenten, en het bren gen van grotere eenheid in het re gionale energiebeleid. Voordelen zien de initiatiefnemers ook in een bundeling van kennis en de onderlinge afstemming van het bedrijfsbeleid. Op langere termijn ziet men daardoor moge- lijkheden voor een beperking van de kosten, die aan de afnemers ten goede zal kunnen komen. Er wordt bijvoorbeeld ook gedacht aan een gezamenlijke inkoop van aardgas en het samen zoeken naar geschikte plaatsen voor produktieeenheden voor elec- triciteit. De voorstellen zijn inmiddels toe gestuurd aan de betrokken col leges van B en W en zullen daarna Bedrijf aan de Langegracht eerste Energiebedrijf Rijnland, straks in ook in de gemeenteraden aan de orde worden gesteld. De ini tiatiefnemers hebben inmiddels meegedeeld achter de inhoud van het plan te staan. Volgens de Leidse wethouder Van Aken be hoeven voor het samengaan van de acht bedrijven geen zeer in grijpende veranderingen plaats te vinden. De vraag of de plannen niet wat erg snel komen na de omvorming van de gemeentelijke Stedelijke Lichtfabrieken (SLF) tot streek- energiebedrijf Rijnland beant woordt wethouder Van Aken met de woorden:' 'In de statuten van 'Rijnland' staat dat er gezocht kan worden naar samenwerking in grotere verbanden.' In het verleden is door het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland al eens een poging ondernomen om voor Zuid-Holland te komen tot de vorming van één groot energiebedrijf. Dat is echter mislukt omdat Rotterdam en Den Haag afhaakten. Andere gemeenten met gas- en of elek triciteitsbedrijven (o.a. Leiden) besloten daarop te pogen in min der omvangrijk verband tot een samenwerking te komen. Het nu gepubliceerde plan is daarvan het resultaat. ADVERTENTIE DEALER VAN O A B0USSAC GORDIJNEN TAPIJT GORDIJNEN BES0UW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 afgekeurde pension wonen vol gens haar waarnemingen nog steeds buitenlanders, maar nu illegale. Mevrouw Koning: ,',Ik begrijp dat nu ik dat hier zo zeg de illegale buitenlanders er weer de dupe van worden, maar ik hoop toch ook dat degene die van hun situa tie profiteert straks ook een keer gepakt wordt." Mevrouw Koning vroeg ook of het mogelijk is een personeelswerker bij de politie in te schakelen, om dat uit het jaarverslag blijkt dat de bezetting van het apparaat nog steeds onvoldoende is zodat mensen zonder ervaring werk moeten doen waartegen ze niet opgewassen zijn, wat volgens haar wel eens een oorzaak kan zijn van het zeer grote ziektever zuim dat eveneens uit het jaar verslag blijkt. Burgemeester Vis: „Dat is absoluut niet haalbaar. Ik hoef in het college beslist niet aan te komen met zo'n man, daar is geen ruimte voor. En als ik op mijn eigen prioriteitenlijstje kijk, komt nog eerder een brandp reventieman dan een per soneelswerker bij.de politie. Wat niet wil zeggen dat die laatste niet wenselijk zou zijn." Commissaris Van Voorden ver wacht dat volgend jaar juni de gewenste sterkte van 205 mensen bereikt zal zijn. „Wat nog niet wil zeggen dat we dan ook met zoveel ervaren mensen zullen zitten", aldus Van Voorden. In verband met de onderbezetting van de politie vroeg Hilde Pas- schier (PSP) zich af waarom er voor het opppakken van plakkers dan wel drie politie-auto's nodig zijn. Commissaris Van Voorden verzekerde haar dat er aan plak kers niet meer aandacht besteed wordt dan aan andere zaken, maar dat het verstandiger is ge bleken hier meerdere mensen op af te sturen. De heer Driessen (CDA) was blij dat de politie zich in ieder geval be moeit met de plakkers, want on langs zijn er weer overal plakka ten van de KWJ aangebracht, die moeten allemaal weer verwijderd worden, en de daders zijn zelf vaak niet financieel aansprake lijk, zei hij. Vooral bij de parkeercontrole doet het gebrek aan mensen zich gel den. Vorig jaar waren er acht par keerwachters, terwijl er uitbrei ding tot 24 man gevraagd is, en ook dringend noodzakelijk is wil er echt iets gedaan kunnen wor den, aldus Van Voorden. Fout geparkeerde auto's, die het uitzicht belemmeren of op fiets paden staan, zijn een belangrijke oorzaak van ongelukken. De si tuatie is er dit jaar alleen maar slechter op geworden, zei Van Voorden desgevraagd. Binnen het college wordt gedacht aan fi nanciering van de controleurs uit de opbrengsten van de parkeer- meters, maar dat is op het mo ment alles wat er mogelijk is, al dus burgemeester Vis. Geen personen gefotografeerd bij brand aan de Morssingel LEIDEN - Bij de brand aan de Morssingel waren geen speciale eenheden van de politie aanwe zig.-Slechts een groep van de normale politie uit Den Haag die assisteerde bij de afzetting. Ook zijn er geen foto's gemaakt door politiemensen van perso nen die bij de brand aanwezig Er was een fotograaf van de po litie die technische foto's heeft gemaakt van het gebeurn. Dat daar af en toe een persoon op staat is toeval. Dit antwoordde commissaris Van Voorden gisteren op vra gen van Hilde Passchier (PSP) in de commissie voor politio nele aangelegenheden. In aan sluiting hierop uitten zowel de heer Driessen (CDA) als mev rouw Koning (namens de PvdA-fraktie) hun waardering en dank voor het snelle en rus tige optreden vun de politie tij dens de brand in de kraakpan den. Aan 114 personen werd m het bu reau nachtverblijf verleend, al dus het jaarverslag. Dit zijn geen arrestanten, maar mensen die zelf bij het bureau aankloppen en om een slaapplaats vragen. Mevrouw Koning vroeg zich af of het hierbij vaak om slachtoffers van mishandeling gaat die van huis zijn weggelopen. Op het antwoord van Van Voorden dat dit inderdaad in een gedeelte van de gevallen zo'is, reageerde ze: „Dat is dan toch een krisis- situatie die door een totaal aan in stanties behandeld zou moeten worden. Wij krijgen hier nu cij fers, en in de commissie sociale en maatschappelijke aangele genheden krijgen we weer an dere cijfers, maar het totale beeld ontbreekt." Burgemeester Vis beloofde dat hij bij de cijfers van de politie over de bedoelde ge vallen zou doorspelen aan de commissie voor sociale en maat schappelijke aangelegenheden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3