,Geen harde lijn, maar verzoening' RR!| Oostenrijks geld uit Holland ,WIJ ZUN ELKAARS GEGIJZELDEN' Veel jonggehuwden zijn in geldzorgen VOORKEURBOEK -JJJUIJIIIIIIUJ.'B Gereformeerde Bond over omstreden delegatie naar Zuid-Afrika: HERVORMDE BRIEF AAN RUSLAND WIERSINGA NAAR LEIDEN PROEFSCHRIFT (gü^(Q)^Xsdaraux betaalkaart 3S&. ös IQOO, m li '<0 postgiro en rijkspostspaarbank gtO GiS bruna Ibrmingscentrum dicht na vondst giftig gas Controle op haringvangst verscherpt VRIJDAG 28 OKTOBER 1977 (Van onze redactie geestelijk leven). De tegenstelling binnen dq Nederlandse Her vormde Kerk over de benadering van het Zuidaf- rikaanse vraagstuk wordt deze dagen duidelijk zichtbaar in het besluit van de Gereformeerde Bond (de rechtse groepering in deze kerk) om de reis van een eigen delegatie naar Zuid-Afrika te laten doorgaan, en in de afkeurende reacties daarop van meer radicale kant. Voor het hoofdbestuur van de Ge reformeerde Bond waren bok de recente ontwikkelingen in Zuid- Afrika geen beslissende reden, het bezoek af te zeggen. Begin deze week is de vijf man sterke delegatie naar het land van de apartheid ver trokken. Ze bestaat uit prof. dr. C. Graafland (Gouda), sinds 1972 byzonder hoogleraar aan de Utrechtse uni versiteit vanwege de Geref. Bond, ds. W. L. Tukker (Wassenaar), voor zitter Van de Bond, ds. C. den Boer (Wageningen), tweede voorzitter, ir-, Jvan der Graaf (Huizen), secretaris van de Bond en hoofdredacteur van "De Waarheidsvriend", en ir. Jvan der Waal (Ridderkerk), pen ningmeester. Voor haar vertrek kreeg de delega tie uit Zuid-Afrika nog de toezeg ging dat het in gemeenschappelijk overleg vastgestelde programma voor dit bezoek van drie weken on-' gewijzigd doorgang zou kunnen vinden. Al zou de praktijk wel eens anders kunnen zijn, want in een kleurlingenkerk in de Kaapprovin cie is onder dominees een actie op gang gekomen om de Nederlandse delegatie niet te ontvangen. Ook onder zwarte predikanten schijnt ontevredenheid over deze reis te bestaan, nu zoveel tegenstanders van de apartheid niet meer mogen spreken. Geen visum Het besluit van de Geref. Bond om zelf naar Zuid-Afrika te gaan vindt zijn oorzaak in het feit dat de Zuidafrikaanse kwestie in de Ne derlandse kerk verschillend wordt benaderd en beoordeeld. Dat is zonneklaar gebleken, toen de sy node van de Hervormde Kerk dit jaar een nota van het- synodebe- stuur (moderamen) daarover be sprak. Bij die gelegenheid lieten de synodeleden behorend tot de Ge ref. Bond weten, bezwaren te heb ben tegen het in de nota uitgestip pelde beleid. De synode besloot een delegatie naar Zuid-Afrika te sturen om ter plaatse "het beleid van de Her vormde Kerk" toe te lichten. Maar in die -delegatie ontbrak de stem van de tegenstemmende minder-' heid. Een minderheid overigens, "die", zo stelt een officiële verkla ring van het hoofdbestuur van de Geref. Bond vast, "een toch waar lijk niet onbeduidend deel van de kerk vertegenwoordigde". De synodale delegatie moest van haar reis afzien omdat de Zuidaf rikaanse regering haar geen visum gaf. Dat was de algemene secretaris van de Hervormde Kerk, dr. Albert van den Heuvel, al meer overko- "Schande" Dat de hervormde synode daarover teleurgesteld, ja ontstemd was, laat zich begrijpen, pie ontstemdheid zal nog zijn verhevigd door het feit dat de delegatie van de Geref. Bond geen moeilijkheden op haar weg vond. De Zuidafrikaanse autoritei ten zyn blijkbaar goed op de hoogte van de kerkelijke verhoudingen in ons land. Wat zou de Geref. Bond in de gege ven situatie doen? Uit solidariteit Ds. W. L. Tukker te Wassenaar maakt deel uit van een vijf man sterke delegatie van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk die deze week voor een be zoek van drie weken in Zuid- Afrika is aangekomen. Hij is voor zitter van de Bond. met de synode zijn reis annuleren? Of vasthouden aan zijn eigen ver antwoordelijkheid in deze zaak? Een verantwoordelijkheid die ve len hem betwisten, omdat de Bond ten hoogste een kwart van de kerk uitmaakt en binnen zijn eigen doelstelling moet blijven, en die is nog altijd: "de verbreiding en ver dediging van de waarheid in de Hervormde Kerk". Zelfstandig op treden van de delen in politieke za ken als Zuid-Afrika geeft alleen maar verwarring en verzwakt het getuigenis van de kerk als geheel. Zo zeggen deze critici. Een aantal hervormde regio's (clas ses) - Goes, Groningen, Heeren veen en Oostbrabant - deed een be roep op de Bond, de solidariteit met de kerk niet te breken en van de voorgenomen reis af te zien. Ook plaatselijke kerkeradèn, def Bolsward, lieten zich in die geest uit. En sommige kerkbode- schrijvers grepen de ontstane situa tie gretig astn om de Bond er in niet mis te verstane bewoordingen van langs te geven. "Een schande", schreef er een. En een ander: "Zoiets mag de kerk niet dulden". Keuze Het hoofdbestuur van de Bond'zegt in de verklaring bij zijn besluit om het bezoek toch te laten doorgaan, dat het deze kritiek niet naast zich heeft neergelegd. Maar nu de syn'or dale delegatie,.waarin dus de stem van de minderheid ontbrak,, geen toestemming kreeg om Zuidr Afrika binnen te komen, moet men niet opeens de Bond oproepen tot solidariteit met de meerderheid, die in feite een "harde lijn" wil vol gen. Waar, zo vraagt Ijet hoofdbe stuur, was haar solidariteit met de minderheid, die slechts de "weg der verzoening" een kerkelijk ver antwoorde keuze vond. "Men kan de Weigering van een visum betreu ren, hoewel de eenzijdige en radi cale opstelling van met name dr. Van den Heuvel er niet om. heeft gelogen". De Geref. Bond heeft vaak moèite met het optreden van de secreta ris-generaal. Men vindt dat hij zijn persoonlijke opvattingen in de uit oefening van zijn functie te sterk laat gelden en dat zijn beïnvloeding de polarisatie in de kerk ver scherpt. Dat ds. G. Spilt (Ede), voorzitter van de hervormde sy node en lid van de Geref. Bond, deel zou uitmaken van de synodale .delegatie naar Zuid-Afrika, gaf het hoofdbestuur kennelijk geen. af doende garantie dat het min derheidsstandpunt duidelijk zou doorkomen in het gesprek met de Zuidafrikanen. Binnen de Geref. Bond zelf bestaat dus over Zuid- Afrika evenmin eenstemmigheid. Ds. Spilt zit in elk geval niet op de lyn van de minderheid. kerk hier en in Zuid-Afrika open moet blijven. Zijn delegatie is er niet heengegaan om een bepaalde, in dit geval Zuidafrikaanse politiek te dekken. "Al beseffen wij wel, dat de zaak van kerk en politiek in Zuid-Afrika nauw verweven ligt, wij gaan op bezoek bij de kérken, en vroegen en krijgen ook de gele genheid om met blank en zwart in contact te komen, ook met de be strijders van het Zuidafrikaanse apartheidsbeleid". Het gaat de Bond om een diepgaand, eerlijk en openhartig beraad, zo verzekert het hoofdbe stuur. Waar nodig-en het is nodig- zal het gesprek kritisch zijn. De delegatie staat echter ook open voor kritische vragen van de anaere kant, gezien allerlei ontwikkelin gen in kerk en samenleving. De harde lijn, die de Wereldraad van Kerken en in zy n spoor de Raad van Kerken in Nederland en, zij het iets gematigder, een meerderheid binnen de Hervormde Kerk voor staan, wijst de Bond af als strijdig met het evangelie. Hij wenst de weg van de verzoening te gaan. Alleen dan mag men hopen, dat de con structieve krachten in Zuid-Afrika geholpen kunnen worden en een consultatie van alle bevol kingsgroepen kan worden gesti muleerd. Afgrond Diepgaand Het besluit van de Zuidafrikaanse regering om een groot aantal or ganisaties, die aansturen op ingrij pende veranderingen in de Zuidaf rikaanse samenleving, het zwijgen op te leggen, doet de GB-delegatie de ernst van de situatie des te meer beseffen, zegt het hoofdbestuur. "Naarmate de toestand moeilijker wordt - het land balanceert op de rand van de afgrond - en de Zuidaf rikaanse regering meer radicali seert, zal het coptact met de kerken daar des te nodiger zijn. Al Was het maar om ze te herinneren aan hun profetische roeping tegenover staat en samenleving". Hoe scherp de tegenstelling ook is, naar het verslag van de omstreden reis zal iedereen benieuwd zijn. De leiding van de Hervormde Kerk heeft ter gelegenheid van de zes tigste gedenkdag van de Russische oktober-revolutie in een brief aan de Russische regeringsleider Brezjnjew gevraagd of het niet mogelijk zou zijn ter viering van die gebeurtenis op grote schaal amnestie te verlenen aan hen die op politieke en culturele gronden gevangen worden gehouden. De ondertekenaars, ds. G. Spilt, praeses, en dr. A. H. van den Heuvel, scriba van de synode, zeggen in hun brief dat ze bewondering hebben voor de vooruitgang van de Sovjet-Unie en dankbaar zijn voor die daden die de vrede in Europa helpen bewaren, maar dat ze aan de andere kant zeer verwonderd en zelfs bevreesd zijn over de manier waarop ethnische, cul turele en religieuze minderheden belemmerd worden om te leven volgens hun geweten en aard. Met name noemen ze degenen die verzocht hebben de mensenrechten in de Sovjet-Unie toe te passen, zoals neergelegd in het manifest van Hel sinki, de joden die verlof vragen Rusland teverlaten en die nu onder, grote druk hun plannen moeten laten varen, en de christenen van alle kerken, die in botsing komen met een beleid, dat het uiting geven aan hun geloof beperkt tot uitsluitend het bijwonen van de eredienst. In Gent, waar hij als voorzitter van de rk vredesbeweging Pax Christi een toespraak hield over de bewapeningswedloop, heeft kardinaal Alfrink gisteravond meer aandacht gevraagd voor de beweegredenen van het geweld en terrorisme. Gewelddaden als gijzelingen en kapingen moeten, aldus de kar dinaal, met kracht worden ver oordeeld. Terrorisme zal in natio naal en internationaal verband met alle verantwoorde middelen moeten worden bestreden. Daarbij zal alles in het werk moe ten worden gesteld om te voorko men dat geweld leidt tot tegenge weld. Deze 'spiraal van geweld' zien desperado's echter niet zel den als hun enige kans om de be langstelling voor hun denkbeel den van de wereldopinie te krijgen. De kardinaal vroeg met name het hoger onderwijs, jonge mensen duidelijk te maken, in welk een wereld zij leven en welke toe komst zij tegemoetgaan als oor logsgeweld en geweld van ter rorisme niet worden beteugeld. Aan de menswetenschappen die in driekwart eeuw zo'n hoge vlucht hebben genomen, verzocht hij, te verklaren waarom jonge mensen van vandaag in het vaarwater van het terrorisme zijn terechtgeko men. Tot hun eigen schade en tot schade van de mensengemeen schap. Ook vroeg hij deze weten schappen, wegen aan te wijzen waarlangs de mensheid van deze Beyers Naudé In een telegram aan dr. C. F. Beyers Naudé, directeur van het Chr. Instituut van Zuidelijk Afrika, betuigt de leiding van de Her vormde Kerk hem en zijn vrouw haar "grote medeleven". Dr. Beyers Naudé werd door de Zuidaf rikaanse regering voor vijfjaar van zijn bewegings- en uitingsvrijheid beroofd. "Wy voelen ons", aldus de voorzitter van de synode, ds. G. Spilt, en dr. R. J. Mooi, secretaris voor algemene zaken, met u en uw arbeid verbonden in een christelijk streven naar gerechtigheid, dat scheidsmuren slecht en tot alle of fers bereid is. Tien met de Nederlandse Raad van Kerken verbonden kerken protes teren in een telegram aan premier Vorster van Zuid-Afrika krachtig tegen de "met alle vormen van de mocratie strijdige" maatregelen die de regering heeft genomen ten op zichte van het Chr. Instituut en an dere organisaties die dé bewust wording van de zwarte bevolking nastreven. De Nederlandse kerken (gereformeerd, hervormd, luthers, oud-katholiek, rooms-katholiek, doopsgezind, remonstrants, evan gelische broeders, quakers en pro testantenbond) achten deze weg uitzichtloos. Ze hopen, dat de rege ring uit respect voor de menselijke waardigheid haar maatregelen on middellijk zal intrekken om een chaos van onverzoenlijkheid te voorkomen. verschrikking kan worden be vrijd. 'Misschien klinkt het naief, maar mij bekruipt de gedachte, dat deze jonge mensen in hun jeugd, door welke oorzaken dan ook, gefru streerd zijn geraakt en nu een compensatie vinden in een idealisme dat ik niet zou willen ontkennen, maar dat naar midde len grijpt die in een geordende samenleving niet aanvaardbaar zijn en die door de tegenkrachten Kardinaal Alfrink vond wel, dat de grote aandacht van de publieke opinie voor deze vormen van ge weld in scherpe tegenstelling staat tot de overwegend passieve houding tegenover de bewape ningswedloop en het dreigende oorlogsgeweld. Hij herinnerde eraan, dat het Vatikaan het af schrikkingssysteem kenmerkt als chantage en als een ontaarding van de vrede. 'In feite zijn wij el- kaars gegijzelden en staan wij el kaar naar het leven'. Ds. Herman Wiersinga, studentenpredikant in Amsterdam, heeft gts- tern het beroep dat de Gereformeerde Kerk van Leiden op hem had uitgebracht, aangenomen. Hij wordt de opvolger van dr. J. M. Vlijm. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - bedankt voor Veenendaal I. Kok Zoetermeer. Geref. Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband: aangenomen de benoeming tot luchtmachtpredikant te Den Haag S. A van der Veer Wapenveld. Chr. Geref. Kerken: aangenomen naar Haamstede kandidaat B. Oosterbroek Apeldoorn; bedankt voor Drieber gen G. Bouw Scheveningen. Doopsgezinde Gemeenten: aangenomen naar Giethoorn mevrouw E. van der Zee Haarlemmermeer. ADVERTENTIE //^nrFTi/z-NN service des postchèque 9234567 TH G LUCASSEN 08 STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDE 9999 5£D in nedefland garantie lol 200 gulden n leginm^ie dmv giropas svd WAGENINGEN (SP) - Eén op de drie jonggehuwden verkeert in een financiële crisis. Deze echtparen hebben een gering inkomen, zijn gedwongen getrouwd, hebben een ongewenst kind, hebben weinig of geen spaargeld of kopen op afbeta ling. Tot deze conclusie komt ir. H. J. R. Stein uit Aalst die op 2 november aan de Wageningse landbouw hogeschool promoveert. Zijn proefschrift baseerde hij op een onderzoek naar de financiële situa tie van 93 pasgetrouwde stellen (maximaal 3 jaar) in Ede. Deze groep is volgens hem represen tatief. Volgens ir. Stein doen financiële moeilijkheden zich eerder voor naarmate de partners niet samen overleggen over wat ze zullen ko pen. Bij 46 paren was er geen sprake van overleg. De aanschaf van eten en kleding is meestal een vrouwenzaak, terwijl de man "de geldzaken regelt", aldus ir. Stein. Hy vindt dat er in het onderwijs zo snel mogelijk iets aan consumen tenopvoeding moet worden gedaan om financiële moeilijkheden te voorkomen. Juist nu commerciële instellingen, zoals banken en schuldsaneringsbureau's, de jong gehuwden hebben ontdekt, wordt het hoog tijd dat niet-commerciële instanties algemeen bekend en toegankelijk worden. Gaat u naar de besneeuwde bergen en dalen van Oostenrijk? Laat uw vakantie dan met bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de postgiro mee. Elk Oostennjks postkantoor geeft u er 1000 Schilling per kaart voor, op ver toon van uw giropas. Men kan u bovendien naar uw paspoort vragen. Schön' Urlaub! Contant vreemd geld in meer dan 30 landen. Boeken-Tijdsdiriften-Papeterie LEIDEN: Bruna Maarsmansteeg 10, NOORDWIJK AAN ZEE: v. d. Staak, Hoofstraat 3A. GELEEN (SP) - Een vier jaar oud vormingscentrum in Geleen moet van de Limburgse inspecteur voor de volksgezondheid volgende week vrijdag sluiten. Het spaanplaat in het gebouw bevat een te hoge concentratie van het giftige formaldehyde-gas. Bij een tem peratuur van 20 graden veroorzaakt dit hoofdpijn en tranende ogen. De toegestane concentratie is 0.03 milligram per kubieke meter, maar DEN HAAG (ANP) - De controle op de naleving van het haring vangstverbod in de Noordzee wordt intensiever, zowel aan de wal als op zee. Dit heeft het ministerie van Landbouw en Visserij gister- SIJBEKARSPEL-Bij een ernstig auto-ongeluk in de mist is gisteren een man om het leven gekomen, terwijl een middag meegedeeld. Tot de con- vrouw en twee kinderen ernstig werden gewond. Bij het ongeluk in het Noordhollandse Sijbekarspel waren drie troleverscherping heeft het minis- vrachtwagensen twee personenauto's betrokken. Een vrachtwagen kantelde,een ander raakte van de weg, terwijl terie besloten in overlég met het de twee personenauto's werden vernield. openbaar ministerie. in het vormingscentrum zyn door het rijksinstituut voor de volks gezondheid hoeveelheden van 0.25 tot 0.86 milligram per kubieke me ter gemeten. Het bestuur van het vormingscen trum noemt het onbegrijpelijk dat het ministerie van onderwys niet de verantwoordelijkheid op zich wil nemen voor het op grote schaal toepassen van ondeugdelijk bouwmateriaal. Ook vormingscen tra in andere plaatsen, waaronder Amersfoort, Hilversum en Haar lem, zijn op grond van dezelfde klachten gesloten. In negen centra is nog een onder zoek aan de gang. HAARLEM (SP) - De Haarlemse rechtbank heeft deze week een 28-jarige winkelierster uit die stad veroordeeld tot vijfhonderd gulden boete of twintig dagen gevangenis straf. De vrouw had, als medewerkster van Release, een vijftienjarig meisje, dat volgens de kinderrech ter in een tehuis moest worden op genomen, voor de justitie verbor gen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21