J. Martin: "Lions met geluk op de eerste plaats Suurbier nu Ajacied af Al zeven landen zeker van plaats voor WK Ruil Vreysen nog niet rond RCL-QUICK BOYS GEEN TYPISCHE 0-0 WEDSTRIJD Jeugd is belangrijk Goede voetballer hoeft niet "duur" te zijn... VRIJDAG 28 OKTOBER 1977 SPORT PAGINA 17 LEIDEN - „Misschien wordt het wel een saaie wedstrijd, RCL-Quick Boys. Waarom kan ik niet zeggen, dat zoü niet in overeenstemming zijn met mijn tactische plannen", blikt trainer John Huguenin van RCL vooruit op de mor gen te spelen streekderby. Geheel in stijl met op deze week meerdere malen ge hoorde en gelezen koude oor log op voetbalgebied, blijkt ook Huguenin min of meer aan zoiets mee te doen. Enig verschil dat geldt ook voor zijn Quick Boys-collega La gendijk, is het feit, dat de beide heren geen geheimzin nigheden rondom de opstel ling van het elftal hebben. Openlijk worden die al de we reld ingestuurd. „Wij spelen met hetzelfde elf tal waarmee we de laatste wedstrijden geopereerd heb ben", aldus Arie Lagendijk. „De enige verandering zou eventueel kunnen zijn het af vallen van spits Cees van Rooyen en het daardoor meespelen van Jaap Hoek. Dat is nog allemaal niet zeker. Cees tobt momenteel een beetje met zijn enkel". RCL komt in vergelijking met de voorgaande wedstrijden met één wijziging. Dick Witteman zal zaterdag voor de derde maal dit seizoen in de basis staan. Huguenin: „Ik wil Dick nu een tweetal wedstrijden de kans geven om zich te be wijzen, ten koste van Hans Braat. Witteman heeft de laatste weken als invaller goede wedstrijden achter de rug, zodat ik hem een kans wil Lagendijk: duwtje nodig. geven. Dick is wat beweeg lijker dan Hans Braat. Hij gaat meer op avontuur en dat kun je morgen wel gebruiken. Witteman blijkt over een goede vorm te beschikken". De vrees bestaat dat RCL- Quick Boys morgen in een doelpuntloos gelijkspel zal eindigen, omdat beide ploe gen dit seizoen maar moei zaam tot scoren kunnen ko men, terwijl aan de andere Huguenin: groeiproces. kant de verdedigingslinies van beide teams goed in el kaar zitten. Lagendijk: „Daar heb ik mijn opstelling in ieder geval niet op gebaseerd. We zullen met man en macht trachten morgen tot scoren te komen en daarbij denk ik vooral aan de tweede lijn. Quick Boys heeft daar jon gens lopen, die over een goed schot beschikken. Voor de spitsen wordt het in het he dendaagse voetbal steeds moeilijker om te scoren. Met dat probleem heb je te maken en daar moet je mee leven. Ik zie RCL-Quick Boys echt niet als een typische 0-0 wedstrijd. We hebben op het beslissende moment alleen een duwtje nodig. Daarom wordt die improduktiviteit van ons elf tal een beetje overdreven. In de verdediging, de opbouw en de aanval gaat het steeds uit stekend, maar we missen tot op heden dat tikkeltje geluk om te scoren". John Huguenin ziet het moei zame scoren van zijn ploeg niet als een groot probleem. „Quiek Boys heeft er meer moeite mee. bij ons moet het elftal nog een beetje op elkaar ingespeeld raken. Freek Linde is bij ons nieuw en die moet bijvoorbeeld nog leren om zonder in balbezit te zijn zich veel meer te bewegen. Op de andere vleugel staat Wil- bert Witteman, die ok al nieuw is. Bij zijn oude club kreeg hij carte blanche, als hij maar wel voor de punten zorgde. Bij ons moet hij zich ondergeschikt maken. Dat is een groeiproces en gaat lang zaam. Daarnaast hebben we veel met geblesseerden te kampen gehad. Jan van Duyn speelt bijvoorbeeld nog steeds niet op zijn oude ni veau na zijn enkelblessure. Als die problemen uit de we reld zijn zal ons spel naar een redelijk gehalte groeien". WALTER OOMEN AMSTERDAM - Wim Suurbier (32) is sinds gistermorgen officieel Ajacied af. In Gelsenkirchen te kende de 53-voudige international in aanwezigheid van Schalke '04-manager Östereicher een con tract,dat hem tot juni 1980 aan de Bundesligaclub bindt. Morgen al maakt Suurbier zijn debuut in het Parkstadion tegen de Hamburger Sport Verein. Dat laatste wordt hem mede mo gelijk gemaakt door de KNVB. Nadat Suurbier op zondag 16 ok tober de gele kaart in de hand van arbiter Jan Keizer zag schemeren toen hij een unfaire overtreding maakte tegen de FC Amsterdam speler Co Stout, luidde het vonnis van de tuchtcommissie: twee wed strijden onvoorwaardelijk. De ge bruikelijke procedure is dat de KNVB een overschrijvingsfor mulier pas dan tekent wanneer de straftermijn bij de oude vereni ging is verstreken. Gezien de grote verdiensten van Suurbier, maar ook omdat een gele kaart in West- Duitsland betrekkelijk weinig voorstelt, heeft men echter ge meend Suurbier niets in de weg te moeten leggen. J an Huijbrechts als secretaris van het betaalde voetbal: "Suurbier kan wat ons be treft met Schalke tegen HSV spe len. Zijn straf blijft in Nederland echter gehandhaafd. £ou hij ac climatiseringsmoeilijkheden heb ben en pakweg over een jaar be sluiten om bij FC Amsterdam te gaan voetballendat treedt de straf alsnog in werking" Wie Suurbier kent, weet dat de kans daarop niet erg groot is. De bij amateurclub Amstel begonnen verdediger gaat bij Ajax weg zon der pijn. "Want", zegt hij, "dit is mijn Ajax niet meer. Nee, dat is geen verwijt aan mijn collega's, misschien moet ik dat mezelf ver wijten. Ik heb het gehad bij Ajax. alles meegemaakt wat maar mo gelijk is en daarom ben ik blij dat ik nu eindelijk de kans krijg om nog een graantje extra mee te pik ken Ik ben als klein jochie bij Ajax begonnen op een brommertje. Had je die grote mannen in die tijd naar me moeten zien kijken. Dat is nu anders, nu hebben ze nog geen bal getrapt en zitten ze al in een LONDEN - Nederland is het derde Europese landdat zeker is van een plaats tussen de 16 finalisten van het toernooi om de wereld beker volgend jaar in Argentinië. West- Duitsland is als titelhouder automatisch geplaatst en Schotland verzekerde zich twee weken geleden van een plaats door de Europese groep zeven te winnen. Argentinië als organiserend land krijgt in de eindronden concurrentie uit het eigen we relddeel van Brazilië en Peru, de nummers één en twee van het afsluitende kwalifica tietoernooi. Mexico is het zevende land, dat tot dusverre zeker is van plaatsing. Het land won de gecombineerde zone van Noord- Midden Amerika en het Caralbisch gebied. De volgende stukjes in de puzzel van de we reldbeker -zullen dit weekeinde op hun plaats worden gelegd. Polen, dat driejaar geleden in West-Duitsland als derde eindigde, kan zich morgen in War schau een fikse nederlaag tegen Portugal veroorloven zonder dat de kansen op groep 1 te winnen in gevaar worden gebracht. De Polen hebben alle vijf hun kwalificatiewed strijden gewonnen en hebben een voor sprong van vier punten op Portugal, dat in Lissabon met 2-0 werd verslagen. Italië, de leider in groep 2, kan zich op 16 november in Londen tegen Engeland ook het een en ander veroorloven. Een neder laag met een verschil van vier of vijf doelpunten behoeft nog geen uitschakeling te betekenen, vooropgesteld dat in de laatste wedstrijd (op 3 december in Rome) wordt gewonnen van het zonder punten onderaan bungelende Luxemburg. Oostenrijk heeft zondag in Turkije aan een gelijkspel voldoende om zeker te zijn van de zege in groep 3, waarin Oost-Duitsland een dag eerder Malta ontvangt. Een achterstand van drie punten maakt het voor de oost duitsers moeilijk de hoop levend te houden de eerste Oostenrijkse kwalificatie sinds 24 jaar te kunnen verhinderen. Eveneens zondag aanstaande moet Noorwe gen met een verschil van vier doelpunten van Zwitserland winnen bij een minder po sitief uitvallende score heeft Zweden zich voor de derde achtereenvolgende maal ge plaatst voor de eindronden. De Zweden haalden zes punten uit hun vier wedstrijden voor de Europese groep zes en hebben een stevige voorsprong in doelsaldo van drie treffers op de Noren. Elders in Europa zal op 16 november de be slissing vallen in groep vijf, als Frankrijk uitkomt tegen Bulgarije. De Oosteuropea nen leiden met één punt meer en hebben aan een gelijkspel voldoende om de Fran- r>r> sen de pas af te snijden. Hongarije, dat de wedstrijden in groep negen winnend heeft afgesloten, ontmoet morgen in Boedapest Bolivia voor de eerste van de twee wedstrijden, waarvan de winnaar zich eveneens in Argentinië mag melden. In de overige werelddelen is het elimina tieproces minder ver gevorderd. Iran heeft de kans de leiding over te nemen in de Aziatische zone als vandaag in Teheran van Koeweit wordt gewonnen. De Iranese ploeg staat op vijf punten uit drie wed strijden. Eén punt minder dan Zuid-Korea, dat al vijf wedstrijden heeft gespeeldDe 3-1 zege van Egypte op Nigeria tenslotte houdt de Afrikaanse zone geheel open. Twee overwinningen op Tunesië kunnen Egypte alsnog in de eindronde brengep. Die moge lijkheid is ontstaan door het doelpuntloze gelijkspel dat Tunesië Nigeria afdwong. Villeneuve gaat vrijuit MODENA - Een woordvoerder van de Ferrari fabrieken heeft gis teren in Modena verklaard dat de Japanse experts geen technische gebreken hebben kunnen con stateren aan de wagen van de Ca nadees Gilles Villeneuve, die zon dag tijdens de Japanse Grand Prix betrokken was bij een fataal onge val. Twee personen werden toen gedood en een tiental gewond. De coureur zelf bleef ongedeerd. De Japanse autoriteiten namen na •het ongeluk het wrak van de Fer rari in beslag om te onderzoeken, LEIDEN - Tien punten uit vijf wedstrijden; een per duel groeiende sup- portersschare, die zich na elke nieuwe overwinning van hun idolen steedsluidruchtiger en zelfverzekerder gaat manifesteren. Een onvoor stelbare toeloop van jongetjes, die in navolging van hun favorieten ook zo graag willen ijhockeyen en zich daarom bij de Leidse ijshockeyschool aanmelden. Ziedaar, de feiten, die erop duiden, dat Leiden "na vijf de eerste plaats. Primair is, dat er weken Leiden Lions" compleet ijshockeygek dreigt te wor- vandaar*1'ook die "shocklysAool den. Zelfs Ton Menken en "superoptimist" Theo flijssen Als je ziet, wat daar i>a anderhalve zullen dit alles- voor zij aan hun nieuwe ijshockeyavontuur maand al tot stand is gekomen. Hoe begonnen- niet voor mogelijk hebben gehouden Goed,een redelijk tiguur zouden de Lions met al die spelers van HYS in de tweede divisie van de vader landse ijshockeycompetitiè na tuurlijk wel slaan. Dat stond bij voorbaat wel vast. Maar dat hun ons. Wij hebben afgelopen zondag daar kunnen winnen,' omdat Den Bosch tegen ons buitengewoon stom heeft gespeeld. Reken maar, dat ze van die wedstrijd veel heb-' ben opgestoken. Ik garandeer, dat team met een kracht, alsof de ploeg de volgende wedstrijd tegen die lui auto. Achook dat is geen verwijt, het zal allemaal wel door de tijd komen". Willem Suurbier is zaterdag, na Kees Bregman (MSV Duisburg) en Willy Lippens (Borussia Dort mund) de derde Nederlander in de Bundesliga. Of hij in Gelsenkir chen gaat wonen, weet Suurbier nog niet - 'Ik kijk eerst wel eens op mijn gemak rond" - en verder heeft hij zich contractueel zeker gesteld van deelname aan alle wed strijden van Oranje" s twee keer zo moeilijk gaat wprden. Nu weten ze, dat we met slechts drie verdedigers spelen. Ze zullen daarom zeker een andere tactiek toepassen. Ons rpoe gaan beuken. Dat kunnen ze makkelijk doen, omdat ze over drie aanvals- lijnen beschikken". De Canadesë coach verkeert in de pijnlijke we tenschap, dat blijvend succes moeilijk kan worden gegaran deerd, nu bij elk duel - mede door de blessures van Theo Dietz, Rob Verboom, Jan van der Heiden en Rob de Jong - roofbouw op zijn spelers wordt gepleegd. Martin zelf door Joris Driepinter zelf wordt gedragen, zou toeslaan, nee, daar zullen zelfs Menken en Nijssen in hun stoutste dromen niet over heb ben gepiekerd. En toch prijkt Leiden nu op de eerste plaats, gespot als het heeft met reputaties van ervaren teams als Den Bosch (5-1) en Geleen (7-3). Geen wonder dan ook, dat met name voorzitter Nijssen - zij het voorzichting uitgesproken - nu al aan een titel denkt en - volgend seizoen - een plaats in het ijs'- hockeywalhalla. Speler/coach Jean Martin (28) vindt al dat optimisme echter véél te voorbarig, Zegt dat zijn ploeg tot nu toe veel geluk heeft bijvoorbeeld heeft zich in de duels. gehad, omdat cracks als Jiri Anton, Harrie Wielheesen en Kocanda voor blessures gespaard zijn geble1 ven. Bovendien is Leiden Lions volgens Martin tot nu toe geholpen door het feit, dat zijn ploeg vöor d^ andere clubs "de Grote Onbe kende" was. Waarschuwend: "Maar dat zal spoedig veranderen. Neem Den Bosch nou. Die ploeg beschikt over een selectie, die in de breedte veel sterker is dan die van ROME - Nadat men hier in de voetbalwereld had kunnen verne men dat er in Italië een "voetbal-mafia bestaat, zulks in verband met enorme bedragen die voor spelers worden betaald, was het donderdag prettig te horen dat het ook anders kan. Zo is de 27-jarige amateur middenvelder Giuseppe Murgia van Polisportiva, op Sardinië, overgegaan naar Suelese, op hetzelfde eiland, voor een geit en een stuk ham. Beste ham, dat wel. ,,U moet dit niet beschouwen als een grapje," zei de voorzitter van Polisportiva, „Maar we hebben het gedaan als een soort van pro test tegen de schandalige transfer-bedragen." het was niet de eerste maal overigens dat Polisportiva een transfer "in natura" had verricht. Deze zomer had men al eens een speler van de hand gedaan "voor een paar kisten wijn". ROTTERDAM - De ruil Vreysen-Krijnen zoals Feyenoord die NAC heeft voorgesteld, is nog niet rond. Hoewel beide teams po sitief staan tegenover de transac tie, zal pas vanavond na NAC C- Feyenoord C een afrondend ge sprek plaatsvinden in Breda, waardoor Martien Vreysen mor genavond met NAC tegen Telstar kan aantreden, en Ad Krijnen zondag in de Kuip zijn opwachting zal kunnen maken tegen Go Ahead Eagles. die tot nu toe zijn gespeeld i elijks in laten wisselen. Stond daardoor in praktisch alle wed strijden de gehele spelperiode op het ys. Weinig verdediger Martin; "Ik moet wel. Omdat we zo weinig verdedigers hebben^ is het noodzakelijk dat ik op het ijs blyf. Ik speel nu dan ook anders dan ik vroeger altijd deed. Ik ry niet zoveel met de puck; pass wat eerder en deel weinig body-checks uit, omdat ook dat vermoeit. Als we, nu we over zo weinig man beschikken, zouden gaan checken, dan zouden we in de derde periode totaal kapot zitten. We moeten ons gewoon be helpen met de kleine spelersseléc- tie. Als de ploeg in de aanval is, rust ik wat uit, omdat ik dan achter blijf hangen. Kan ik tien a vijftien se conden naar adem happen. "Be paald ideaal kan een dergelijke si tuatie natuurlijk moeilijk genoemd worden. Zeker niet, als hier en daar al aan een titel en promotie wordt gedacht. Martin echter: "Bij Ton Ménken komt het resultaat niet op sommige jongens al vooruit zijn gegaan. Ongelooflijk! Neem die daar nou". Martin wijst enthousiast naar een knulletje van drie turven, hoog, gestoken in een blauwwit ijs- hockeytenue. "Die kon twee maanden terug nog nauwelijks op schaatsen vooruit komen. Moest zijn stick constant tegen het ijs drukken om zich staande te hou den. Van de week heeft ie voor het eerst een wedstrijdje gespeeld. Ik kon mijn ogen niet geloven. Ach teruit schaatsen, wenden en keren, alles deed ie al". Martin ziet het duidelijk zitten bij Leiden Lions. Juist het feit dat het prestatieve daar niet op de eerste plaats komt, trekt hem aan. Martin: "Dat was bij HYS wel anders". De Canadees denkt niet bepaald met genoegen aan zijn laatste jaar bij de Haagse ploeg terug. Niettemin ziet hij zijn Haagse periode wel als een zeer leerzame Martin heeft by HYS namelijk het coachen onder de knie gekregen. Geroken Nadat hij in Canada by Des Moinie "even" aan het Canadese prof- hockey had geroken, maar zichzelf in letterlijke en figuurlijke zin daarvoor te licht had bevonden, werd hij vijf jaar geleden door de toenmalige HYS-voorzitter Han van der Heijden naar Nederland gehaald. Aanvankelijk als speler. Martin brak echter na twee maan den al zijn been. HYS bevond zich toen in een impasse, omdat spe ler^ coach Corkie de Grauw spoorslags naar zyn vaderland (Ca nada) was teruggegaan. Martin"Ik zag dat het zonder coach helemaal niet ging en heb toen het bestuur gevraagd of ik mocht gaan coachen. Nou, dat viel niet mee. Ik wist he lemaal niet, hoe ik dat moest doen. Ik had het tenslotte nooit gedaan. Het is een totaal ander vak dan speler. Een speler denkt uitsluitend aan zijn eigen taak, maar een coach moet aan de taken van alle spelers denken." Gaandeweg groeide Mar tin echter in Jeugdplan Fungeerde tweeënhalf jaar als speler/coach bij de Hagenaars. Het laatste jaar kwam Martin praktisch niet meer op het ijs. Hij zette bij HYS een jeugdplan op, dat alom bewondering afdwong. Zyn opzet daarbij was, im in Nederland bin nen enkele jaren ijshockey van ni veau te brengen, zonder dat daar een buitenlander of Nederlandse Canadees aan te pas zou komen. Martin: "Myn uitgangspunt was, dat de spelertjes fouten mochten maken. Alleen daarvan kan name lijk geleerd worden". Een methode, die na enkele jaren vruchten begon af te werpen. In het laatste jaar, dat Jean Martin bij HYS was, schoof hij spelers als Robin Saraber, Tjako de Vos, Jeffrey del Monte Lyon en Ronald Meyer naar voren, die hij na een zekere inspeelperiode in het eerste team wilde inpassen. Martin: "De bedoeling was, om met die jongens de derde aartvalslijn te formeren. Komt tegen Kerst be stuurslid Edu Hopman naar me toe. Zegt hij tegen ne, dat ik onmiddel lijk met dat experiment moest stoppen, omadt HYS na enkele ne derlagen naar de vierde plaats was teruggezakt. Ik heb toen geantwoord, dat ik dat niet van plan was. Ik had die jonge jongens tenslotte beloofd, dat ze een kans zouden krijgen. Die belofte wilde ik onder geen voorwaarde breken'. Hopman bleef echter bij zijn stand punt en Martin kon aan het eind van het afgelopen seizoen vertrek ken. Voor Han van der Heyden was eveneens aanleiding om op te stap pen, waarna Hopman - na zes jaar- weer op de voorzittersstoel plaats mocht nemen. Het gevolg was, dat diverse Nederlandse spelers HYS prompt vaarwel zeiden. Belangrijkste Martin: "Jongens als Wielheesen en Dietz kenden "Hoppie". Die wisten donders goed, dat hij alleen maar resultaten wilde zien. Jeugd inte resseert die man geen moer. Winn- nen, dat is het belangrijkste, Al worden die overwinningen door buitenlanders en Nederlandse Ca nadezen behaald, maakt hem niet uit. Belachelijk natuurlijk. Ik heb eens in een recordboek gekeken. Had HYS vijftien jaar geleden met 24-1 van de Zweedse kampioen ge wonnen. Maar een paar jaar terug won het Zweedse team wel met 16-1 van Nederland. Zweden heeft in dertijd namelijk niet voor het di recte resultaat maar voor de jeugd gekozen. Hopman daarentegen had liever buitenlanders, die na een jaar weer opkrasten". Wat dat betreft is het klimaat voor Martin bij Leiden Lions aanmerkelijk gunstiger. Naar hartelust kan hij zich daar aan de jeugd wijden. Hoe lang dat zal duren, is echter nog niet bekend, want Martin gaat naar Roosendaal verhuizen, jly gaat daar de in me dio december te openen ijsbaan "runnen". Hy: "Ik blijf in ieder ge val tot aan het eind van het seizoen. Daarna moet ik iemand zien te vin den. die my daar kan helpen. Lukt dat, dan blijf ik bij Leiden. Zou ge weldig zijn, want hier liggen unieke mogelijkheden. De leiding denkt hier namelijk verder, dan Hopman ooit heeft gedaan. De gevolgen zijn in Den Haag dan ook niet uitgeble ven. Als je nu ziet, hoe de jeugd bij HYS erbij staat, barstje in snikken uit. Dat zal hier nooit gebeuren, want daar is het bestuur te realis tisch voor" GERARD VAN PUTTEN.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17