Het was voor België een eer met verliezen Thijs: "Meer aanvallen? Ik ben toch niet gek Vrij Coach Zwartkruis 99Verdedigen moest99 JOHAN CRUIJFF: HET BLIJFT "NO' Oranje: doel bereikt9 maar kijkspel ging de mist in V> *>r> Cruijff: 'Ik had ook liever schitterende DONDERDAG 27 OKTOBER 1077 AMSTERDAM - Vraagje na afloop aan Guy Thijs, de equivalent van Zwartkruis, zij het dan in vaste dienst: 'Wat deed Jean Thissen eigenlijk in het veld?' Ant woord: 'fhissen, o ja, eh.... die moest het gat achter Renquin opvullen als deze naar voren ging'. Replicatie: 'Maar Renquin is tbeh helemaal niet van zyn plaats ge- weest?' Thijs: 'Eh, nee, dat kwam er eigenlijk niet 20 goed uit'. Ander vraagje dan: 'Zou het misschien niet beter geweest zijn om in de tweeae helft, omdat het toen toch niet veel meer uitmahkte, een extra- spits in te zetten of de vier middenvelders een wat meer aanval lender rol toe te bedelen?' Het antwoord: 'Ja. ik ben d'r gek. Zeker nog een. stuk of drie tegen- goals om de oren krygenNou ja, dan vraagje toch, waar is zo'n man in hemelsnaam mee bezig? De Belg der Belgen dus, die Guy Thijs, dezelfde die voorafgaande aan dit beslissende kwalificatie-treffen het koudvuur van de mini-oorlog tot ongekende1 hoogte deed-opgloeien door te bewe ren met iets op de proppen te komen waar g^en stèrveling, dus ook geen 'Ollandfer', van zijn leven aan gedacht zou hebben. Het plan heette toen topgeheim te zijn, dat, en het sinistere lachje erbij, deed het ergste vrezen. Thijs had vast gekozen voor een zeer aanvallende' .taktiek, met z'n allen naar voren en maar zien wat er van k,omt. Pompen of verzui pen dus. Cruijff zou zeker genadeloos aangepakt worden, net als Rensenbrink trouwens. Maar bovenal zoudert zijn spelers vechten tot ze erbij neervielen. Dat is rechtvaardig toch, zo'n verwachting, als niets anders je nog kan redden? Er moést immers gewonnen worden? Nu de realiteit. Allereerst mocht Gilbert van Binst niet meedoen, omdat hij verklaard had zijn Anderlecht-maatje Robbie Ren senbrink echt niet helemaal door het gras hèen te willen trappen. Het verwijt van Thijs klonk, in het kader van die ongekende vechtlust, eerst nog wel aannemelijk (slappe houding), maar ach teraf toch te belachelyk en kleinzielig om waar te zijn. Niet alleen lieten de wel spelende Belgen zich vaak als makke schapen om de tuin leiden, het is toch te gek om-los te lopen, datje als voetballeral niet eens meer mag zeggen de tegenstander met oirbare middelen te willen uitschakelen. Thijs: 'De overige spelers waren er op tegen dat Gilbert speelde, vandaar'. Maar verder: Een en af en toe twee spitsen, vier verdedigende mid denvelders, geen opkomende backs en, dat was nog het meest verbazingwekkende van alles, geen opgepepte spelers die tot het uiterste zouden gaan. Inplaats daarvan jongens, die het bij het betreden van de arena al bij na in hun broek deden van angst en met die drukkende last ook de hele wedstrijd bleven doorlopen. Dan het excuus: 'Je moet niet vergeten, dat we in opbo.uw zijn. Dit is nog een jonge ploeg, je kan er in een paar maanden tijd toch geen wonderen van verwachten. Bovenal vond ik Nederland een klasse beter spelen dan.in Deurne. Ze hebben tQch zeker meer kwaliteit dan wij. We zijn niet afgegaan, zoals toen in Rotterdam. Dat zou een slechte zaak zijn als dat mijn jonge team was overkomen. Ik ben niet ontevreden over die 1-0. Ja, we zijn uitgeschakeld, ik weet het'. Vrij vertaald komt het erop neer, dat meneer Thijs ontzettend blij is zo goed uit Amsterdam weggekomen te zijn en Argentinië, nou ja, daar geloofde een normaal denkend mens toch allang niet meer AAD VAN KAAM 'Opzet is helemaal geslaagd' AMSTERDAM - In Nederland praten ze over wel of niet gaan, in Argentinië hebben ze over al dan niet komen. Veel verschil maakt het voor Johan Cruijff niet; ook de vriendelijke doch dringende oproep van de gisteren in Am sterdam aanwezige Ar gentijnse TV-verslaggever om toch maar alsjeblieft straks in juni acte de présence te geven werd met een resoluut "No" genegeerd. Over de vraag of dit duel tegen de Belgen dan zijn laatste in terland is geweest deed Johan Superstar nogal geheimzinnig. Weer eens blijk gevend van zijn diplomatieke kwaliteiten antwoordde 's werelds beste voetballer; "Het was in ieder geval mijn laatste kwalifica tie-duel". Een duidelijk ant woord had hij' klaar op de vraag of hij zijn nieuwe opvol ger al had gezien. Het was identiek aan het "No" waar de Argentijn het mee mocht doen. AMSTKRDAM —De Belgische gadeachten over aanvallen - een aardig onderwerp soeeen reeks nieuwe moppen. Het meest typerende moment uit Nederland-België kwam wat dat betreft na zestien minuten in de tweede helft. „Nu gaat het dan gebeuren", schoot door de rijen van Oranje, dat even dacht een klein mirakel te zullen gaan meemaken. Met FranQois van der Eist als vervanger voor de volmaakt over bodige Jean Thissen leek het Belgische elftal zowaar ver sterkt te worden met een extra-aanvaller. AMSTERDAM - ,JEen schitte rende prestatie, ik ben hier vre selijk blij mee. Het doel is be reikt. De opzet is voor honderd procent geslaagd''. Jan Zwartkruis, net terug uit zijn dug-out en zonder iets hoger in rang geschatte compagnori Happel aan ziyi zijde (die was spoorloosglom van trots, maar daalde, na deze oprispingen van vreugde snel af naar de realiteit. "Ik ben verantwoordelijk voor dat behoudende spel van van avond en niemand anders. Om dat ik slechts het doel dat bereikt moest worden voor ogen heb ge houden durfde ik geen enkel ri sico te nemen. Wat ik gehoopt had gebeurde. Het agressieve begin leverde een voordelige score op. Ik fiad de jongens vooraf al voorgehouden, dat daarna het accent duidelijk op de verdediging gelegd moest worden. Van onderschatting was beslist geen sprake, zelfs in de rust waren de jongens nog lang niet gerust op de uitslag. Daarom zijn we ook na de her vatting op zekerheid blijven spelen Zwartkruis had overigens op een ander België gerekend. Dat Courant niet mee deed ver baasde hem. Het behoudende spel ook. Vooral van snelle jon gens als Coeck en Cgols had. hij meer verwacht. "Ik had Willem van Hanegem, die ik overigens mijn compliment moet maken voor de manier waarop hij zijn niet opstellen in de basis heeft opgenomen, gewaarschuwd niet met de aanval mee te gaan. Er mocht beslist geen gat vallen. Ruud Krol was het niet eens met zijn coach betreffende diens opmerking over de constante dreiging die er van de Belgen bleef uitgaan"Ze liepen steeds hard terug, volgens mij heeft Thijs die taktiek van de Russen afgekeken. Wij hadden erop ge rekend vier spitseii tegenover ons te krijgen, maar niks hoor. het waren gewoon een stel bange wezels. In die vier jaar tijd heb ben ze er nog niets bijgeleerd. Problemen hebben we dan ook niei gekend." AD VAN KAAM In een voor voetballers eo belang rijk kwalificatie-duel, bij een zo na delige stand die ook de 1-0 al was, leek dat een logische gedachte voor iedereen die het oog gericht hield op Argentinië. Niet echter voor de Belgische bondscoach Guy Thijs en voor de Anderlecht-speler zelf. Inplaats mans-voorhoede. De Belgische strijdwijze had veel weg van een oorlog die door de generaals allang verloren was verklaard, maar door de soldaten tegen beter weterj in nog werd verklaard, maar door de soldaten tegen beter weten in nog werd doorgezet. Zonder bevoorra- r de spits, trok Van ding, zonder geschikt materiaal. Ruud Krol: „Als wij in balbezit wa- holden die jongens allemaal zich daar te gaan ophouden in het heel snel terug. Het gebied dat gewoonlijk tot het ver- voor ze om hier met 1-0 te verlie- dedigingsterrein wordt gerekend zen", van de meest behoudende voor stoppers De Belgische gedachten over aan- Verlammend vallen: Guy Thijs bleek alleen in woorden te verschillen' van Goethals. In daden week hij geen centimeter af van de laffe lijn die verlammende uitwerking niet. ooit door zijn fel omstreden 1 Oranje, dat in initiatief en ideeën de ganger werd uitgezet. „Ik kom met tegenpool kan zijn, werd er door ge- geheel iets nieuws", had de huidige remd; „het afscheid" van Cruijff het werd daardoor van veel glans ont- bondscoach georakeld was weer het oude liedje" sneerde ^aarv Rob Rensenbrink naderhand „Niemand durft nou eens wat te 1"° had binnengejaagd, (snoeihard doen. Ze proberen steeds'alleen de schot, na een voorzet vèn Nees- Nadat René v. d. Kerkhof al snel de Johan Cruijff zet twee man op het verkeerde been. Voor de laatste keer klein mogelijk te hou- kens- vierde minuut), werd de op dracht „rustig aan, verder", snel verspreid. Tegen de zin van som migen - Willy v. d. Kerkhof: „Dat hoefde voor mij niet, ik wilde door gaan" - maar anderen kwam het bepaald niet slecht uit. Cruijff zelf litfV*Ëënvöudig omdat" de Beigen bijvoorbeeld hoefde geen vanwege nederlaag den". De Belgische gedachten over aan vallen. Het vermoeid ogende Ne derland had in de directe con frontatie veel minder moeite de WK-plaats veilig te stellen dan r dan niet over peinsden paar maal op Jongbloed ren; het ditmaal „voor de ring" eens probeerden met een nóg versterkte verdediging, een zwa^r bemand middenveld en een een- te gaan doen dieihij niet kon doen, te stu- vanwegde de zeurende,pijn in zijn rande- been waarmee hij speelde. Niette min toonde JC zich bij vlagen toch weer de maestro bij wie veel ballen werden ingeleverd, bepaalde hij OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO ns toch weer de patronen op de r zoals alleen'hij het kan. In de allengs vlakker wordende partij gebeurde het echter te incidenteel om in de herinnering te blijven voortleven. Cruijff zelf kon er niet mee zitten. „Ik had ook liever een schitterende partij gespeeld. Maar deze wedstrijd moest plaatsing opleveren en dat was het belang rijkste". Geen kroonprins Met natuurlijk de vraag wie hem als oranje-dirigent moet gaan opvol gen. Sinds zijn „nee" tegen het WK zo vaak heeft tgek)onken dat het ,ja" inmiddels gezichtsverlies zou gaan betekenen. Cruijff zelf kon geen kroonprins aanwijzen, nu naast hem Willv v. d. Kerkhof (sterke eerste helft) en Wim van Hanegem, vrijwel niemand van de oranjeklanten was opgevallen. Het moeilijk te bestrijden systeem van de tegenstander kon natuurlijk als excuus worden gehanteerd bij de vraag waarom de knock-out niet was toegediend. Zo goed als daarbij ook kon worden gewezen op het al gemeen als „formidabel" ervaren reddingswerk van doelman Pfaff, de enige Belg die kon glunderen maar dan nog paste de zelfkritiek die overvloedig naar buiten kwam. Er waren toch perioden dat de Bel gen volmaakt hulpeloos over het veld doolden als mannen in voetbal-kledjj met de mimiek van acteurs die belangstellende toe schouwers moesten uitbeelden, zodra het spel werd gespeeld op de Nederlandse helft. In die fasen had Uranje kunnen en moeten toeslaan, maar juist dan bleek dat de frisheid Jean Marie Pfaff kijkt verbaasd ontbrak. der Kerkhof zet Zoals in de eerste helft. Aanvanke- Nederland lijk had het opkomen van Hoven- kamp nog tot Belgische kansjes geleid via 'Meeuws en Cools (Dus- baba en Jongbloed verrichten red dingswerk) maar(daarmee had het Slopen „Nadat die angst geweken was, omdat de tegenstander met de ei gen gedachte, over aanvallen had gekozen voor een extra verdediger, had Zwartkruis per se niet" gewild dat „we onze krachten zouden slo pen in aanvallen". De teruggetrok ken spelendp Neeskens hield zich daar wel aan, Willy v. d. Kerkhof niet. Hij drong vaak diep door in het eerste deel maat kwam niet verder dan een buitenspelgoal (die glas- zuiver leek). In de tweede helft con formeerde hij zich meer en meer aan de speelwijze van zijn collega's, die toen konden heersen zoals ze wilden. Niet met subliem voetbal (integendeel zelfs), maar met koud klinisch spel. „De frisheid ont brak", merkte Rensenbrink later op. „Er lag in het algemeen toch een bepaalde matheid over het Neder lands elftal, „want de tweede helft was gewoon waardeloos. Het pu bliek heeft weer niets gezien". Het was des te kenmerkender dat Nederland in het tweede deel nooit winy v.Z Kerkhof hoefde te vrezen dat het de mist z r genoeg geavon- Thys-team al turierd voor éen helft. Met V«yi Ha negem voor.de snel geblesseerde Wim Jansen, die in een direct duel was geraakt en door zijn enkel was gegaan, vond Nederland vooral dankzij de Kromme de openingen. Rensenbrink en Willy v. d konden de mogelijkhedei niet benutten, terwijl voor het ove rige de verrassing te vaak achter wege bleef. Dat had tadtische rede nen. De Oranje-middenvelders hadden de opdracht meegekregen geen risico te nemen met al te veel aanvallende activiteiten. Zwartk ruis had gerekend op het meespe len van Courant en was, zeker toen de Kromme erin kwam, beducht voor het loopvermogen van man nen als Coeck en Cools. Die zouden weieens om Van Hanegem heen kunnen lopen naar het gebied waar ze het gevaarlijkst werden geacht en waar bovendien Dusbaba debu teerde. Zwartkruis: We moesten er steeds rekening mee houden dat de Belgen geen ruimte achter onzë verdedigers zouden krijgen. Zoiets vraagt om een behoudende speel wijze". ingaan, maar zelfs de meest riante mogelijkheden (Willy v. d. Kerkhof, Cruijff 2x, Rensenbrink) ongestraft mocht laten liggen. Nonchalance Verder was het vreselijk moeilijk er doorheen te koenen, sloop automa tisch de nonchalance binnen", zei Rensenbrink, „maar voetbal ook maar eens tegen zo'n ploeg. Als de aanval is afgeslagen staan ze met tien man weer op eén lijn". Het publiek begreep het, toonde zich opvallend mild en beloonde zelfs de ereronde onder het motto dat Argentinië toch maar was be reikt. Voor België is' daar geen plaats. Terecht. Een elftal met zulke gedachten over aanvallend voetbal kan nooit de stelling dat het daar thuishoort verdedigen STAND IN GROEP 4 Nederland-België 1-0. 4. Rene van de Kerkhof. Scheidsrechter Par tridge (Eng.) Toeschouwers 65.000: Nederland plaatst zich voor het we reldkampioenschap in Argentinië. Stand in groep 4: 1 Nederland 6 5 1 0 11 11- 3 2 België 5 3 0 2 6 7-3 3. Noord-Ierland 5 1 1 3 3 4-6 4. IJsland 6 1 0 5 2 2-12 NOG TE SPELEN: Noord-Ier- land-België.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9