PvdA-fractie houdt voet bij stuk 'Ik had behoefte aan een av Criminaliteit in stad groter dan in de provincie Hoogleraren moeten hun nevenfuncties beperken Nederlanders beklimmen top in Himalaya Toch vasthouden aan overeengekomen zetelverdeling Parades vrijwel afgeschaft ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Er zijn maat regelen op komst over de omvang van de bijverdiensten van func tionarissen bij het weten schappelijk onderwijs en over ds bestemming van de bijverdien sten van deze functionarissen, die voor een volledige dagtaak door de gemeenschap worden gehonoreerd. Minister Van Kemenade (onder wijs) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Volgens de bewindsman is er (bij1 voorbeeld) "alle aanleiding" dat prof. dr. H.ü. Goldschmidt, ver bonden aan de katholieke hoge school in Tilburg, zijn neven werkzaamheden beperkt. Per week besteedt de hoogleraar ge middeld 13 uur aan 'deze werk zaamheden tegen gemiddeld 35 uur aan zijn gewone werkzaam heden voor de hogeachool. alle aanleiding die nevenwerk zaamheden te beperken. Hij heeft het college van bestuur van de hogeschool in Tilburg gevraagd maatregelen te nemen om de om vang van de nevenwerkzaamhe den terug te brengen. In antwoord op schriftelijke vragen zet de minister uiteen, dat niet alleen de omvang, maar ook de aard der nevenwerkzaamheden' in het geding zijn. Het algemeen en/of dienstbelang is niet altijd verenigbaar met het verrichten van nevenwerkzaamheden, waardoor op enigerlei wijze het aanzien van de faculteit kan wor den geschaad. Iedere betrokkene zal zich uit dien hoofde er bij voortduring reken schap van moeten geven of voortzetting van die nevenfunc tie^) nog wel verantwoord is, zo zegt minister Van Kemenade. In vragen over de positie van de Tilburgse hoogleraar werd er op gewezen dat deze secretaris-pen ningmeester is van de stichting Samivoz, president-commissaris van hero-conserven en een aantal andere commissariaten bekleedt. PvdA-kamerleden hadden het oordeel van de minister gevraagd over deze vorm van "bijverdien sten". Zij hadden ook gevraagd naar het oordeel over de nevenfunoties van prof. dr. A.M.J. Chorus uit Leiden, die adviseur is van de stichting Samivoz. Minister Van Kemenade wijst er op, dat deze hoogleraar incidentele adviezen aan de stichting geeft, overwe gend ten dienste van de bij deze instelling werkzame psycholo gen. Van Kemenade'zegt in deze neven functie "geen bezwaar" te zien, noch in het feit dat de betrokken Leidse hoogleraar hoofdredac teur is van een tijdschrift voor zwakzinnigheid en zwakzinni genzorg. DEN HAAG (ANP) - De PvdA-fractie heeft giste ren voet bij stuk gehouden en opnieuw de met CDA en D'66 overeengekomen zetelverdeling goedgekeurd. De fractie-meerderheid die voor het akkoord stemde was zelfs groter dan dinsdag. Het aantal tegenstemmers was van 14 geslonken Fractieleider Van Thijn bespreekt de situatie met het tweede-kamerlid Dolman, PvdA-voorzitter Ien van den Heuvel en vice-voorzitter Van de Doef. Jaar geëist tegen hasjsmokkelaars DONDERDAG 27 OKTOBER 1977 KATMANDU (Reuter ANP) - Een elf man sterke expeditie onder leiding van Alexander Verrijn-Stuart is er als eerste Nederlandse groep in ge slaagd de 8.091 meter hoge Anapura in de Himalaya te beklimmen. Het' was een dubbele premiere,omdat het ook de eerste maal was dat de berg in de herfst beklom men werd. Samen met Sherpa Sonam be reikte expeditielid MathieU van Rijswijck op 13 oktober de top van de berg. De dag daarvoor had hij ook een po ging gedaan, maar moest hij terugkeren omdat het te laat werd en dan mogelijk de nacht op de top had moeten doorbrengen. Paul Hopster, die op 13 oktober ook betrokken, was bij de succesvolle poging, moest voortijdig opgeven wegens een defect zuurstofapparaat. Verrijn-Stuart verklaarde in Katmandu dat alle leden van de expeditie het goed maken. Er hebben zich weinig pro blemen met de acclimatisa- tie of de kou voorgedaan, zo zei hij. De expeditie hoopt op 28 ok tober uit Katmandu te ver trekken voor de reis naar huis. De beklimming van Anapura had plaats ter gele genheid van het 75-jarige be staan van de koninklijke Nederlandse Alpinistenver eniging. De groep was op 21 augustus uit Nederland vertrokken. Op 7 september was het eerste basiskamp .voltooid, op een hoogte van 4.200 mé- ter. Daarna was de eigenlijke beklimming pas begonnen. De partijraad van de PvdA sprak dinsdagavond met 53 tegen 35 stemmen uit, dat het zetelverde lingsakkoord niet juist was. Daarom kwam de PvdA-fractie woensdag in een extra vergade ring bijeen. Fractievoorzitter Van Thijn gaat het partijbestuur van de PvdA nu vragen om een bijzonder congres bijeen te roepen. Dat congres moet dan een onherroepelijk oordeel vellen over het akkoord. PvdA-fractievoorzitter Van Thijn deelde gisteravond mee dat zijn fractie twee mogelijkheden had: zich neerleggen bij de uitspraak van de partijraad en de onder handelingen over de zetelverde ling heropenen dan wel op het dinsdag ingenomen standpunt blijven staan dat de zetelverde ling geen bezwaren oplevert. De fractie heeft voor het laatste ge kozen op basis van de eigen taxa tie inzake de kabinetsformatie en met de blik vooruit op de per sonele fase in de formatie. Vanuit de staatkundige verant woordelijkheid mag de forfnatie Hagenaar doodt zijn stiefvader DEN HAAG (ANP) - De 59-jarige blinde Hagenaar Cornells de Jong heeft gisteravond een ruzie die hij met zijn vrouw had moeten beko- Een met de dood. De stiefzoon van et slachtoffer, de 19-jarige Haagsè koopman Aadje D had tijdens de ruzie partij gekozen voor zijn moeder. Op een gegeven moment laaiden de emoties zo hoog op dat Aadje boven een geweer ging halen en dertien kogels door het lichaam van zijn stiefvader joeg, aldus de Haagse politie. De dader heeft in middels een volledige bekentenis afgelegd. Hoe de ruzie is ontstaan en waar die over ging was de politie nog niet bekend. geen verdere vertraging oplopen als gevolg van problemen binnen de partij. De beslissing van de partijraad zal zeker zijn effecten hebben op de slotfase van de formatie, maar staat wel enige rmate op gespannen voet met de congresuitspraken waarin de 7-7-2 formule niet volstrekt werd uitgesloten. Bovendien heeft de fractie de ze kerheid dat het laatste oordeel over het totaalresultaat van de onderhandelingen nog moet worden gegeven. Dit eindoordeel zal worden geveld door. het buitengewone congres dat waar schijnlijk bijeenkomt als for mateur Den Uyl zijn kabinet al bijeen heeft. Het congres zal dan beslissen of so cialistische bewindslieden zit ting in het tweede kabinet Den Uyl mogen nemen.Aan de forma tie-opdracht van Den Uyl zal de fractie medewerking verlenen onder voorbehoud dar het buitengewone congres het eindoordeel geeft. De v«f PvdA-kamerleden die zich gisteren opnieuw tegen het ak koord uitspraken zijn Voortman, Kombrink, De Graaf, Spieker en Drenth. Negen andere fractieleden die zich dinsdag al tegen het akkoord hadden verklaard wijzigden hun standpunt nadat zij, volgens Van Thijn, met de neus op de feiten, waren gedrukt. Zij waren daartoe bereid toen zij gewaar werden dat Van Thijn niet bereid en ook niet in staat was de onderhandelingen te heropenen. De bedoeling van de PvdA is om het nieuwe kabinet te bemannen met zo 'progressief mogelijke ministers en staatssecretarissen en vooral 'rechtse' CDA'ers te weren. Of zoals een PvdA-ka- merlid gistermiddag zei:'Zo min mogelijk Andriesscns en Kruisinga's en zo veel mogelijk Boersma's.' Fractieleider Van Thyn fromuleerde het iets di plomatieker: 'De uitspraak van de partijraad^ zal zeker effecten hebben op de slotronde van de formatie.' Op de manier hoopt de PvdA-top de bittere pil te vergulden en het congres zo ver te krijgen dat het over de bezwaren tegen een ze ven-zeven-twee verdeling van ministersposten tussen PvdA, CDA en D'66 heenstapt. Dit voorspelt een hard gevecht tus sen PvdA en CDA over de minis terskeus. Het CDA voelt er niets voor om - ioals gisteren gezegd werd - te 'boeten' voor de interne moeilijkheden binnen de PvdA. Dit zou weer aanleiding kunnen geven voor moeilijkheden bin nen het CDA. Want de - in de ogen van de PvdA - 'rechtse' CHU heeft al twee,van de zeven CD A-ministerzetels opgeëist. AMSTERDAM (SP) - "We hebben ons terdege laten voorlichten over de schadelijkheid van has jiesj. Als dit verdovende middel inderdaad naar onze mening schadelijk was geweest, zouden1 we het nooit hebben opge haald. Daar is onder elkaar langdurig over gespro ken". Dat was het verweer van de 28-ja- rige Ben van gisteren voor de Amsterdamse rechtbank. Samen met twee collega's had hij begin juli met een kottertje 2000 kilo hasj (waarde ongeveer 8 mil joen) Nederland binnengebracht. I Zijn verweer voerde hij ook na mens Gereard B (22) en Rob R. (27). Toen rechtbankpresident mr. H. van Breda hem erop at tendeerde dat de justitie daar blijkens het wetboek van straf recht geheel anders over 'dacht, antwoordde de bescheiden Ben:,,Dat weet ik, maar ik vind nog steeds dat ik moreel niet schuldig ben". Hoe dan ook, officier van justitie mr. F. Visser bleek later mild in zijn eisen. Hij vorderde een ge vangenisstraf van een jaar tegen deze drie, wat hij noemde,"zeer aardige mensen, die door allerlei omstandigheden in deze situatie terecht zijn gekomen". Op 11 november gaat de rechtbank verder met de behandeling van de zaak tegen de twee vermoede lijke opdrachtgevers van het hadj-transport. Deze twee - Ge- rrit S. (46) en Harry D. (31) beiden uit Amsterdam - zaten gisteren aanvankelijk ook in de verdach- tenbank maar met Gerrit was geen verstandig woord te wisse len. Hij wist zich plotseling niets meer te herinneren van bij de po litie en de rechtercommissaris afgelegde verklaringen die zeer belastend waren voor Harry. "Angst wellicht?" veronderstelde de rechtbankpresident. "Wel nee", aldus Gerrit, „het ziet me allemaal groen en geel voor de ogen in deze zaak, ik kan me echt weinig meer herinneren". In ver band met Gerrits geestestoe stand wacht de rechtbank nu ook op een psychiatrisch en psy chologisch rapport over hem. En omdat Gerrit de belangrijkste ge tuige in de zaak tegen Harry is, werd ook die zaak aangehouden. De drie hasjvervoerders hadden uitgebreide verklaringen afge legd, die ze voor de rechtbank herhaalden. Gedrieën dreven zij in de Amsterda.mse haven een scheepsreparatiebedrijfje. Meermalen was hun medewer king verzocht door hasjsmokke laars. Steeds waren zij er niet op ingegaan. Ben van O „Mijn vader was net overleden, ik nam het allemaal niet zo nauw. Ik had wat be hoefde aan avontuur om mijn ge dachten wat te verzetten. Eind juni werden we benaderd door Gerrit S. Of we met z'n drieën 1,25.000 wilden verdienen met het ophalen van 1500 kilo hasj vanaf een zeeschip buiten de territo riale wateren... Dat zou op korte termijn moeten gebeuren. We huurden de kotter Taipan, die bij ons voor een reparatie lag". „Enkele dagen later werd alles be sproken in aanwezigheid van Ge rrit S., Harry D. en een turk die Achmed heet. Op twee juli voe ren we Turk We hadden een posi tie opgekregen op ongeveer 60 mijl uit de kust van Hoek van Holland. De naam Achmed zou ik ook aan boord van het zeeschip moeten noemen. Het bleek te gaan om de onder Cyriotische vlag varende Zanzibar. In volle zee hebben we toen de zakken met hasj overgeladen. Het bleek echter nu te gaan om 2000 kilo, eigenlijk teveel om aan boord van een kotter te kunnen hebben. Het rendez-vous met de Zanzibar was zondagochtend 3 juli ge weest. Later die dag voer de Taipan IJ muiden binnen, terwijl de Zanzibar naar Rotterdam op- stoomde. Bij de Oranjesluizen kwam de politie, die ov&- het hasjtransport getipt was, aan boord. Een dag later haalde de Rotterdamse recherché vijf tur ken van de Zanzibar. De kapitein daarvan de 38-jarige Halek Sami K., moest zich giste ren eveneens voor de Am sterdamse rechtbank verant woorden. Ook tegen hem werd een jaar geëist. De andere Turken worden niet vervolgd. De politie is nog steeds op zoek naar de Turk Achmed T., de man die wordt beschouwd als de op drachtgever van dit hasj transport. DEN HAAG (SP) - Veel officieren in de krijgsmacht zijn woedend op defensieminister mr. A. Ste- merdink, nu hij hun de laatste restjes historisch ceremonieel dreigt af te pakken. De minister heeft namelijk meegedeeld dat parades'en dergelijke in het al gemeen komen te vervallen. Tot nu toe was het zo dat militaire commandanten in bepaalde ge vallen zelf tot het houden van een parade mochten besluiten, bij voorbeeld ter gelegenheid van een commando-overdracht voor een ceremoniële inspectie. Daar voor zal voortaan toestemming moeten worden gevraagd aan de minister en die heeft al laten we ten dat hij daar zéér zuinig mee zal zijn. Uitzonderingen worden slechts gemaakt voor commando-over drachten van de hoogste bevel hebbers van leger, marine en luchtmacht, de uitreiking van een dapperheidsonderscheiding of een nieuw vaandel en bij staatsbezoeken. Over eerbe wijzen aan het koninklijk huis wordt niet gerept. Majoor H. A. Couzy, voorzitter van de Federatie van verenigingen van Nederlandse officieren zegt er over "Dit is niet goed voor de sfeer in de krijgsmacht. We heb ben deze maatregel gewoon in de bus gekregen, er is geen echt overleg over geweest. De WDM (soldatenvakbond) zal er wel blij mee zijn, wij niet". Hij is door de maatregel van "een minister mpt deze politieke kleur" niet verrast en wil best over versobering praten. Maar het ceremonieel mag niet in één klap worden afgeschaft. "Vorig jaar, toen Stemerdink's voorgan ger, Vredeling er een begin mee maakte, is er geweldige stampij over ontstaan. Zowel bij officie ren als onderofficieren. Ceremo nieel ligt heel gevoelig. Het laatste woord over deze zaak is dan ook nog'niet gesproken", al dus FVNO-voorzitter Ocuzy. „ENWB moet zijn naam veranderen" UTRECHT (SP) - De Eerste Ne derlandse Wielrijders Bond (ENWB) moet zijn naam verande ren. Die eis heeft de ANWB, de Al gemene Nederlandse Wielrijders Bond, gisteren gesteld tijdens een civiele procedure voor de Utrechtse rechtbank. De ANWB voerde aan dat het pu bliek wordt misleid door de gelij kenis van de namen en dat de or ganisatie daardoor schade lijdt. De ENWB daarentegen vindt dat er geen sprake kan zijn van verwar ring. De ENWB is een vakbond voor fietsers en de ANWB is een toeristenbond. In het t\yeejarig be staan van de ENWB is van verwar ring bij het publiek niets gebleken, aldus de bond. AMSTERDAM - Op het Spui in Amsterdam heeft een onbekende man listermiddag een naakt-demomstratie gehouden. ,JVa Flower-Power komt feather-Power", was zijn enige commentaar. Door dé komst van de ge waarschuwde politie was de man al gauw genoodzaakt een doek om te (laan. Hij kreeg een bos bloemen aangeboden van een bewonderaarster Pla/c voordat hij werd weggevoerd. DEN HAAG (SP) - De kans slachtoffer te worden van een delict is niet voor iedereen gelijk: jonge mensen lopen een groter risico en hoe groter de gemeente hoe groter het risico voor de inwoners. Zo is de kans dat Amsterdammers iets overkomt twee tot drie keer zo groot dan voor mensen in de provincie. Een derde risicovergrotende factor: mannen lopen meer risico dan vrouwen. Deze gegevens komen voor in een rapport van het Wetenschappelijk On derzoek- en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van justi tie over de omvang en ontwikkeling van de criminaliteit van 1973 to ten met 1976. Een duidelijke stijging vertoonden de percentages slachtoffers van het delict fietsendiefstal (5,2 procent in 1976 tegen 4,3 in 1975), diefstallen uit personenauto's (2,9 procent in 1976 tegen 1,6 procent in 1975), zak kenrollerij (3 procent in 1976 tegen 1,7 procent in 1975), agressie op straat (2,3 procent in 1976 tegen 1,4 procent in 1975) en vernieling (5,7 procent in 1976 tegen 4,8 procent in 1975). Ongeveer de helft van het aantal mensen, betrokken bij delicten, doet aangifte bij de politie. Als motief voor het niet doen van aangifte gaf ongeveer veertig procent op het gebeurde niet ernstig genoeg te vinden. Eenzelfde percentage van de niet-melders meent dat een aangifte toch niets uithaalt. Van de slachtoffers, die het delict bij de politi" hebben gemeld, bleek ongeveer tweederde een proces-verbaal te hebben ondertekend. Van ruim dertig procent van de meldingen wordt door de politie dus geen proces-verbaal opgemaakt. De beslissing van de politie om wel of niet procesverbaal op te maken wordt in de eerste plaats bepaald door de ernst van het delict. ADVERTENTIE i z

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7