Zuid-Afrika: frontaal tegen de wereld in Opdrinken makkelijker dan tappen Loop uit Parijs gaat niet door LEIDS DUO WINT BIER-WEDSTRIJD IN SASSENHEIM AAP-actie: maar "paar dnizendjes" in laadje Zwarte strijd kan zich nu alleen maar uiten in onberekenbare demonstraties LONDEN - Zuid-Afrika heeft vorige week een be slissende stap genomen. Een weg terug lijkt er niet meer te zijn. In de woorden van minister van bin nenlandse zaken en voor lichting Mulder moest Zuid-Afrika beslissen wat het belangrijkst was, zijn buitenlandse naam of zijn binnenlandse veiligheid. Het heeft het laatste geko zen. Zuid-Afrika heeft zijn koers bepaald voor het vol gende traject van zijn apartheidstocht. Het was een volstrekt logische en te verwachten stap. Onder aanvoe ring van de regering-Carter is er den hele nieuwe campagne op gang ge komen tegen de blanke regimes van zuidelijk Afrika. De druk is on heilspellend opgevoerd om Vorster te dwingen om op een oplossing in Rhoaesië en in Namibië te helpen aansturen en bovendien zijn eigen beleid te liberaliseren. Vorsters regering heeft geprobeerd om metwat aanpassingsmaatre gelen de druk van deze campagne een beetje weg te nemen, enige stoom af te laten blazen, maar in de grond van de zaak is "zij beréid noch in staat om de radicale wijzi gingen door te voeren die er van haar geëist worden. De regerende Nationale Partij is in haar huidige vorm eenvoudig niet veerkrachtig genoeg om die hervormingeh te kunnen opvangen. Het was daarom ook maar een kwestie van tijd eer Vorster terug zou slaan; nu of later. Hy heeft beslist dat nu het beste is. Zijn kabinet is er kennelijk geheel bij betrokken. Er is volledige steun voor de verklaringen van. minister van justitie en politie Kruger en van Vorster zelf dat „de veiligheid van DONDERDAG 27 OKTOBER 1977 Dt Premier Vorster: de vijand tot de strijd tarten voor hij er klaar voor is.. Zuid-Afrika bovenal gaat". Daar komt nog bij'de waarschuwing van de kant van generaal Van den Berg van de veiligheidspolitie dat et misschien „fysieke maatregelen, zoals arrestaties en beperking van bewegingsvrijheid nodig zullen van hun besluit. Het is geen han- zijn" en dat „de chaos van Soweto digheidje omdat er verkiezingen op en andere zwarte gebieden niet komst zijn, geen manoeuvre ter meer toegelaten kan worden." voorbereiding van een latere „con- Vorster en zijn ministers zijn zich cessie". De Zuidafrikaanse rege- kennelyk bewust van de enormiteit rirfg stormt frontaal op de inter nationale samenleving af, omdat duidelijk is dat de Verenigde Naties weldra op hol zullen slaan en dat zo'n VN-campagne zeer snel een ei- gen onstuitbare vaart zou kunnen ontwikkelen als er niet onmiddel lijk tegenin gegaan wordt. Misschien krijgt zo'n campagne die vaart dan toch wel, maar dan heeft Vorsters actie toch ten minste wat verwarring en onzekerheid ge schapen in westerse hoofdsteden, die bepaald niet klaar staan om zich op de glibberige hélling van sanc ties te wagen. Het is een politieke karaktertrek van de Afrikaanders - de vyand tot de strijd'tarten voor hij er klaar voor is. Magneet Het is dus geen toeval dat Vorster een dag na de acties van zijn veilig heidspolitie in een verkiezings toespraak bijna beledigende op merkingen maakte over de Ameri kaanse regering. In zijn com mentaar op een verklaring van het Witte Huis dat de VS hun betrek kingen met Zuid-Afrika misschien opnieuw zouden moeten bekijken, wierp Vorster tegen: „Als Carter dat wil, is het zijn zaak. Wat mij be treft, ik heb geen belangstelling. Het doet totaal niet ter zöke". Wat is er dan geworden van de in gewikkelde aanmoediging en dwangpolitiek waarmee westerse regeringen Vorster hebben probe ren te bewegen om stap voor stap de weg naar geleidelijke verande ring te betreden? Die schijnt ergens in het stof beland te zijn onder het geweldige tegenvuur van Vorster. Zuid-Afrika is nu getuige van een wederopvoering van wat er ge beurd is in Sharpeville in 1960, in zekere zin althans. Toen heeft de regering het Afrikaanse Nationale Congres en het Panafrikaanse Congres verboden, vijf maanden lang de noodtoestand gehandhaafd en omstreeks tweeduizend van haar blanke en zwarte tegenstan ders gevangen gezet. Na afloop van de noodtoestand gingen de ANC en PAC in ballingschap en „onder- •gronds". Zij vormden organisaties zoals de Speer van de Na tie en Poqo. Gedwarsboomd De ondergrondse activiteit heeft sindsdien met wisselende inten siteit voortgeduurd totdat de mee dogenloze achtervolging van zwarte organisaties door de veilig heidspolitie leidde tot het ontstaan van een tótaal andere soort strijd, de zwarte-bewustheidsbeweging, met trekjes van massaprotest. Sinds de uitbarsting van 16 juni in Soweto is ook deze beweging ge dwarsboomd en verboden, achter volgd en gevangen gezet. Wat wij vorige week te zien gêkre- gen hebben, was de opruiming door de veiligheidspolitie van de publieke resten van de zwarte-be- wustheidsbeweging, met inbegrip van enkele organisaties waarvan het bestaan zelfs vrijwel onbekend was bij mensen die beroepshalve het zwarte toneel in het oog hou den. Tot dusver is de tactiek van de overheid geweest, de oprichting van die zwarte bewustheid voort aan rustig toe te laten, zodat zij die nen als magneet die jonge zwarten aantrekken. Die kunnen vervol gens individueel opgehakt, ver bannen en op andere manier tot zwijgen worden gebracht. Dit handige trutye heeft nu plaatsgbmaakt voor een regelrecht verbod van de organisatie zelf, in clusief het door blanken geleide Christelyk Instituut van Zuid- Afrika van dominee Beyers Naude. Het effect van het verbod van deze achttien organisaties zal tweeledig zijn. Ten eerste worden de laatste restjes van contact, de laatste gespreks- kanalen tussen de regering en de protesterende zwarten opgeruimd. Ten tweede wordt de zwarte strijd nog verder „ondergronds" gedron gen en kan zich daardoor in de toe komst alleen maar uiten in onbere»- kenbare massademonstraties of in nieuwe golven van recruten voor de zwarte guerrilla-organisaties over al m zuidelijk Afrika. De Zuidafrikaanse autoriteiten rechtvaardigen hun veiligheids maatregelen van vorige week met de mededeling dat de tijd gekomen was om de zwarte onru§t dp te rui men. Dat zeggen zij nu al zo lang als de Nationale partij aan het bewind is - dertig jaar - en met elke vol gende actie is het probleem hard nekkiger geworden en de oplossing ongrijpbaarder. Schoongeveegd De achttien organisaties zijn ver boden omdat er niets anders te ver bieden viel: het zwarte dek is nu volledig schoongeveegd. De acht tien organisaties hebben de afgelo- -pën .jaren onder zo'n scherp, con stant en opdringerig politietoezicht gestaan dat er heus geen medewer ker van zo'n organisatie schadelijke dingen voor de staatsveiligheid had kunnen bedrijven zonder prompt in zijn kraag gegrepen te worden. De organisaties zijn dan ook ge woon verboden omdat er iets moest gebeuren, iets moest worden ge daan. De schoolboycot rommelt onheilspellend voort.i Niemand kon iets beters.bedenken dan maar weer eens een razzia in de nacht. De duidelijk, onmiskenbare betekenis van de acties in Zuid-Afrika is, dat er nog meèr verboden op komst zijn, meer verboden, meer vrij heidsberovingen, meer sluitingen. De slach toffers moeten daarom steeds ver deraf gezocht worden, en dieper in de blanke samenleving ook. Observer-dienst door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Mevrouw v.d. Aart (van Club '68 uit Noordwijk) verspeelde haar kansen meteen al, door de gqwenste verhouding tus sen schuimkraag („twee vingers dik") en bier om te draaien De W'addinxveense atleet Hans Kuypers, die een maand geleden aankondigde nog deze herfst vanuit het hartje van Parijs naar Waddinxveen te zullen gaan hardlopen (een traject van ongeveer 500 kilometer) heeft daar voorlopig van afgezien omdat hij nog geen sponsors heeft kunnen vinden. Het geld dat Hans aan een hardlooptocht denkt over te houden wil hij schenken aan de gehandicapten in zijn woonplaats. Dat er van de zijde van het bedrijfsleven nauwelijks animo is voor de loop van Kuypers heeft vermoedelijk te maken met het feit dat eerder dit jaar al een groep wielrenners uit Waddinxveen dezelfde tocht maakte, met hetzelfde doel. Het is nu niet uitgesloten dat Kuypers voor een ander traject kiest. Juli van het volgende jaar houdt hij als streefdatum voor zijn uitgestelde loop. Eenmaal in het jaar doen veel eigenaars van horecabe drijven uit de Bollenstreek en Leiden de zaak op slot om zich elders in het zweet te gaan staan werken. Van de zenuwen dan weliswaar, want die zijn er altijd in over vloed tijdens de door het cen traal brouwerij-kantoor georganiseerde biertapwed- stryd die als selectieronde geldt voor deelname aan het nationale kampioenschap, volgend jaar januari. Het tapkampioenschap van de Bollenstreek trok gistermid dag ruim vijftig deelnemers naar de feestzaal van Cees en Ineke in Sassenheim. Zeven tien teams en achttien een manszaken. Vergezeld uiteraard van de no dige aanhang, want alle wed- strijdbiertjes die op zo'n mid dag uit de tapkranen en fles jes vloeien worden gratis uit gedeeld onder de toeschou wers En die hebben er over het algemeen weinig .moeite mee. Zelfs vorig jaar niet, toen het aantal deelnemers veel groter was en het aanbod wedstrydbiertjes ver de duizend overschreed. Een goed wedstrijdbiertje is herkenbaar aan een beschei den schuimkraag, twee vin gers dik, waarin dankzij een vloeiend „afschuimen" weinig belletjes voorkomen. De opdracht bij zo'n wedstrijd: produceer zo'n biertje zowel uit een tapinstallatie met draai-, als hevellcraan en schenk bovendien een sma kelijk glaasje uit een gekoeld bierflesje. Ga er maar aan staan. Hoe het moest zagen de'deelnemers vlak voor de wedstrijd toen de Nederlandse kampioen Hol- terman („De man metde Gouden Handjes") drie tong- strëlers tevoorschijn toverde. Aan een acht man sterke'jury daarna de opdracht de activi teiten van minder begaafde tappers op waarde te beoordelen. Ik zal ze niet allemaal noemen. Alleen wat uitschieters. Bjj de eenmanszaken bakte mev rouw Wiering van de feestzaal Cees en Ineke (ze speelde in feite een thuiswedstrijd) er niet al teveel van. te royale manchetten. Dat was ook het geval met mev rouw Szhabo van Taveerne (Lisse) en meVrouw v.d. Aart van Club '68 uit Noordwijk, die haar kansen verspeelde door in de eerste ronde de verhouding bier-schuim om te draaien. Redelijk smakelijk zagen de wedstrijdbiertjes van de da mes Does wijk en Baas er uit, aan de slag voor twee restau rants in Abbenes. De' twèe konden echter niet tippen aan de goed in het glas zittefide dorstlessers van barkeeper Van Stevn van cafe 't Vierkant (Lisse). Of die van kelner Van Eek van het Oude Koningshuys in Sassenheim, die in voor gaande jaren ook al opviel met wat hij uit de tapkraan haalde. Toch kwamen de besten uit eindelijk op naam van een vrouw, nml. de eigenaresse van de Barbaar in Lisse, mev rouw Duyvenvoorde. In de voorronde (voor de pauze) was ze nauwelijks opgevallen maar toen het er op aan De winnende biertjes waren overigens maar een uiterst kort leven beschoren. De jury had ze nog maar nauwelijks beoordeeld of ze vonden al hun weg naar wat dorstige kelen. Van Steyn werd tweede. Van Eek derde Bij de teams ook een duidelijke scheiding tussen zwak en sterk. Er niet aan te pas kwam het duo De Korte-Van Heeze van de Noordwijkse Mira- marbar. Te treuzelige tapjes, geen bier om in te bijten. Ho tel Noordzee uit Noordwijk (Homan-Toren); hetzelfde la ken een pak. De Boemerang uit Leiden (Vijlbrief-Klein) wist ook geen maat te houden en de nieuwkomers Dofferhof en Van Schie (De Doffer,noord- wijkerhout) deden het wel iswaar niet gek maar puike pilsjes kregen ze met geen mogelijkheid uit de tap. Wèl in de prijzen viel het duo Szhabo-Szhabo van Taveerne uit Lisse. Een derde plaats voor degelijk maatwerk. Nog beter verging het het Sas- senheimse echtpaar v.d. Zwart van cafe Sportrust.- Hun eerste biertapronde was niet denderend, wel die daar op volgde. Toch moesten ze de eerste prijs laten aan het Leidse duo Van Heusden-Aaldersberg van cafe De Morschpoort. Van Heusden won vorig jaar de eerste prijs bij de eenmansza ken. De nummers éen worden afge vaardigd naar het Neder landse kampioenschap op de Horecava in Amsterdam 'De pal voor dierendag van dit jaar van start gegane lan delijke inzamelingsactie van de stichting AAP (een organi satie die een bloemenkas in Aalsmeer ombouwde tot op vangcentrum van door par ticulieren afgestoten apen en daar nu ook het beheer over voert) heeft niet al teveel res pons gehad. Hukken Volgens Lissenaar Meiboom penningmeester van de stich ting is er bij elkaar "maar een paar duizend gulden" binnen gekomen Het streefbedrag was 50.000 guldenDaarmee zouden er in de bloemenkas meer hokken gebouwd kunnen worden en de huidige accommodatie verbeterd. Adopteren Naast deze financiële tegen valler staat het feit dat zich wel bijna dertig Neder landers hebben aangemeld die één van de tachtig apen.in het opvangcentrum willen "adopteren"Ze betalen dan jaarlijks 150 gulden, waar mee de verzorging van het dier wordt bekostigd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4