De Velu op slot voor bewoners Randstad van hout Een huis Hollands NOOIT SILIC00N-WAS PRIMEUR IN APELDOORN jnoNDLRDAG 27 UKTOBSR 977 -f PAGINA XV Jdiu Architekt J.A. Heuvelink uit Apel doorn tekent voor het ontwerp. Hij is lange tijd bezig geweest met na trekken van gegevens over de kwa liteit van inlands hout. "Ik heb er heel wat deskundigen voor moeten doorzagen", vertelt architekt Heuvelink. Uiteindelijk is zijn keuze gevallen op de larix voor de planken en de Douglas voor de balken. De Douglas klinkt niet bepaald in lands, maar boomdeskundigen verlenen deze uit Amerika geimporteerde spar toch de status 'inlands'. Ir. A.G. Gerritsen van de bosbouwschoolin Velp: "Deze spar kwam vroeger wel voor in Neder land. De boomsoort is toen wel iswaar uitgestorven, maar terugge haald uit een gebied uit de Ver enigde Staten met dezelfde klima tologische omstandigheden als op de Veluwe. De Douglas heeft hier nu zo goed geaard, dat we gerust van een inlandse soort kunnen spreken". De larix en de douglas worden voor het huis gekapt uit de bossen van staatsbosbeheer bij- Gieten in Drente. Het wordt geen conventioneel huis. De architekt heeft een houten punt- tent ontworpen met drie gelijke zijden van 9,5 meter en een lengte van 14 meter. De nok loopt aan de voor en achterzijde van het huis uit in een luifel. Het houten huis krijgt een inhoud van 750 vierkante meter en een vloeroppervlak van 130 vierkante meter. Door de tent-constructie krijgt het dak een uitzonderlijk groot opper vlak (300 vierkante meter in verge lijking, met de 60 vierkante meter bij een conventioneel huis). Bij re gen zal er daarom veel water op te recht komen, dat volgens het plan van architekt Heuvelink opgevan gen moet worden om een nabijge legen vijver te vullen. Toch zal het huis het niet geheel zonder steen kunnen doen. Ron dom zal een een meter hoog muur tje worden gebouwd, waarop het dak rust. Voor dit metsel wek zijn ongeveer 7000 stenen nodig, het 'normale' huis verslindt 25.000 tot 30.000 stenen. Er is echter wel 3,5 kilometer plan ken nodig oftewel 30 kubieke me ter. Het hout van het huis is overal zichtbaar, finnen zowel als aan de buitenkant. Niets wordt afgetim merd met gips- of kunststofplaten zoals in de hout-skeletbouw ge bruikelijk is. Op de begane grond is in het ont werp een garage en een berging ge dacht. Verder is er ruimte voor een tachtig vierkante meter grote li ving. Op de eerste en tweede etage bevinden zich zes slaapkamers. In het midden van het huis komt een stenen kern, waarin behalve een open haard ook de aansluitingen voor het sanitair zijn opgenomen. Architekt Heuvelink rekent op veel belangstelling voor het huis. Vol gens hem krijgt men steeds meer genoeg van het rechtlijnige eenge zinshuis met de stereotype inde ling. Hij vergelijkt het houten huis met een boerderij met zijn sfeer volle constructie. Hoeveel het huis gaat kosten is niet tot op de cent uit te rekenen. "Het gaat hier om een prototype, waarbij extra kosten worden gemaakt", zegt Heuvelink. "Ik kan in ieder ge val zeggen dat dit huis van 750 ku bieke meter niet meer gaat kosten dan twee ton. Misschien minder". APELDOORN - Een huis geheel opgetrokken uit inlands hout zal nog dit jaar worden gebouwd in Apeldoorns nieuwste wijk De Maten. Hoewel de houtbouw in Nederland steeds meer wortel schiet, is hier nog nooit eerder een woning ge bouwd van hout van eigen bodem. Wonen in of rond Neerlands mooiste (maar jammer genoeg drukst be zochte) natuurgebied De Veluwe kunnen Randstedelingen wel tot in de verre toekomst vergeten. De vele kleine gemeenten in de Veluwse contreien zijn hard bezig de deur naar het westen geruisloos te slui ten. Het ziet er naar uit, dat in al die kleine fraaie dorpen in het groen binnenkort een vestigingsregeling van kracht is, waarmee iedereen die niet aan het dorp is gebonden buiten de grenzen kan worden ge houden. Het provinciaal bestuur van Gelderland heeft alle betrokken gemeenten een model-regeling toe gezonden, die, na enige aanpas sing, op basis van de gemeentewet kan worden ingesteld. Volgens de model-vestigingsrege- ling van de provincie hebben alleen mensen, die een economische dan wel sociale binding met het dorp hebben, kans op een woonvergun- ning. De dorpsgebondenheid wordt gemeten aan de hand van een pun tensysteem. Er moet een minimum aantal punten gescoord worden. Wie voor zijn werk per se in het dorp moet wonen de politieagent, de on derwijzer, de bakker) krijgt direct zoveel punten, dat de woonvergun ning geen probleem is. Wie geboren en getogen is in het dorp heeft ook geen problemen met de woonvergunning. Hoe langer men in het dorp heeft gewoond des te meer punten. Wie bijvoorbeeld in het verenigingsleven van het dorp actief is (of dat door zijn baan wordt) scoort extra punten. I Iemand, die niet in het dorp werkt, er nog nooit heeft gewoond en ook op j het maatschappelijke vlak niets met de dorpsgemeenschap uit- 1 staande heeft, kan dus zijn woon- vergunning wel vergeten. Bezoeken ,fiij onze bezoeken aan gemeenten in Gelderland komt iedere keer dit probleem naar voren", vertelt pro vinciaal gedeputeerde baron mr. O.W. Verschuer, „Men wil in hun gemeente huizen bouwen voor de eigen mensen en niet voor de over loop uit het westen. Bij nieuwbouw is het nu wel enigsziiis mogelijk om ze te reserveren voor autochtonen, maar op het bestaande woningbe stand heeft men nauwelijks greep. En omdat de bestaande huizen keer op keer betrokken worden door mensen van buiten de gemeenten, moeten de gemeentebesturen steeds nieuwe huizen bouwen voor de ei gen bevolking". Wie in een gemeente, waar de door de provincie voorgestelde ves tigingsregeling is ingesteld, een huis wil verkopen, moet dit aan de gemeente melden, die op zijn beurt een gegadigde zal zoeken. De verkoper wordt verder verplicht re gelmatig een advertentie te plaat sen in een in het dorp verschijnend nieuwsblad, waarin het huis te koop wordt aangeboden. De verko per kan ook worden verplicht een duidelijk zichtbaar bord met "te koopaan de openbare weg te plaatsen. Doordat er voor de verkoop van het huis slechts de "beperkte markt" van de dorpsgebondenen is,zou dat voor de verkoper nadelig kunnen zijn. Daarom is er in de regeling voor gezorgd, dat de verkoper toch een goede prijs voor het huis vangt. Het huis moet bij verkoop getaxeerd worden als ware het dat de woning werd onteigend. Op deze wijze be staat er geen kans, dat de verkoper te weinig vangt. Vruchteloos Als de verkoop van het huis niet binnen vier maanden tot stand komt, spreekt de regeling van een "vruchteloze aanbieding"De ver koper krijgt dan een half jaar de tijd om het huis op de vrije markt van de hand te doen. Dit is als het ware de "achterdeur" in de regeling waardoor alsnog niet "autochto nen" Gelderland kunnen bin nensluipen. Maar baron Van Verschuer schat de kans niet grootdat het niet zou lukken om een huis binnen de vier maanden aan een dorpsgébondene te verkopen. De regeling is wel waterdicht wat betreft „tweede huizen". Wanneer een huis niet permanent wordt be woond, zal nooit een woonvergun ning worden verleend. Door Paul Sneijder "Van sommige kanten wordt be weerd, dat de regeling discrimine rend voor het westen is. Mar we moeten wel beseffen dat het Ve- luwe-massief een uniek natuurge- ReCTGCitiB bied is. Door die stroom uit het wes ten is het gevaar ontstaan, dat het gebied ag.n de randen door voort woekerende woningbouw dicht- geslibt", aldus baron Van Ver schuer. meer rendabel is, zullen autochto nen weinig belangstelling tonen voor deze knotsen van boerderijen en het westen nog in groten getale binnen sluipen. Van Verschuer: ,X>at hoeft helemaal niet. Wij zijn van plan om de regelingen te ver soepelen, waardoor het mogelijk wordt gemaakt om boerderijen in verschillende woningen op te split sen. Ik zie niet in waarom auto chtonen niet landelijk op een boerderij willen wonen". De stroom Randstedelingen heeft de laatste jaren vaak kwaad bloed gezet bij de Gelderlanders. ,rBijvoorbeeld bij hinderwetkwesties"haalt gedepu teerde Van Verschuer aan, ,jiel is vaak voorgekomen, dat iemand uit de Randstad een boerderij hier in de omgeving kocht en zich eenmaal gevestigd ging opwinden over de boerelucht, die opsteeg bij zijn nog steeds in het boerenbedrijf werk zame buurman. Die Randstedeling ging informeren bij de gemeente of buurman de boer wel een hin derwetvergunning had. In de meeste gevallen was dat natuurlijk niet zo en dan kreeg die boer allerlei vervelende voorwaarden voorge legd om die vergunning te kunnen krijgen. En dit is niet een keer ge beurd". Veel boerderijen zijn in de loop der jaren door „westerlingen" voor fancy-prijzen opgekocht als tweede huis. Ómdat het boerenbedrijf niet Ook de stacaravan of het vakantie huisje, het eenvoudige tweede huis, ontglipt niet aan de aandacht van de provincie Gelderland. Kort gele den is de begeleidingscommissie proefgebied nationaal land schapspark De Veluwe geïnstal leerd. De commissie zal zich bezig houden met de inrichting van De Veluwe als Landschapspark. „Zo zal men niet ontkomen aan een sa nering van alle kampeerplaatsen op de Veluwe. Ook het verhuren van standplaatsen voor stacaravans zal strakker aan regels worden ge bonden". Iemand heeft eens uitge rekend dat De Veluwe meer cam- pings telt dan heel Zwitserland. Baron Van Verschuer: ,Het is ook het streven van de provincie Zuid- Holland om dichter bij huis rec reatie-mogelijkheden aan te bie den. Midden-Delfland is daar een voorbeeld van. Natuurlijk zal de Veluwe voor de dagrecreatie een zuigkracht op de Randstad houden. Wij zijn daarom van plan om de fiets- en wandelmogelijkheden in dit gebied te verbeteren. Want wie de natuur echt intrekt, zal merken dat het daar nog lang niet vol is". Boerderijen op de Veluwe: straks gereserveerd voor de autochtonen. Gebruik nooit of te nimmer meubelolie of meubelwas met siliconen. Door dit waterafstotende middel wordt het moeilijk beschadigde meubelen, bij reparatie bijvoorbeeld, opnieuw te lakken. De lak houdt dan niet meer op die plaats. Dat is ongeveer het belangrijkste wat te leren valt uit het boekje „Onderhoud van meubelen" dat de Vereniging Nederlands Kwaliteitsmerk Meubelen (ook bekend als Testmeubel) in de handel brengt. Het is naar ons oordeel een erg nut tig boekje al komt er van vak kundige zijde wat kritiek op het werkje. In het vakblad Meubel bij voorbeeld twijfelt binnenhuisar chitect Ep Simons aan het gebruik van meubelwas in het algemeen. De huisvrouw gebruikt er altijd te veel van zegt hij en bovendien ge bruikte je vroeger was, omdat de huizen zo vochtig waren. Ook ge looft hij niet dat de huisvrouw altijd netjes siliconenvrije was zal ge bruiken. Sommige drogisten be velen die was juist aan, zegt hij, en i hij vreest dat de consument op zo'n advies af zal gaan. In elk geval moe ten we nauwlettend nagaan hoe de consument op de voorschriften in het boekje reageert, aldus Simons. Hoe dan ook, alles is beter dan he lemaal geen of een erg slecht ad vies, vinden wij. Droogschuim Hoe je bijvoorbeeld de aankoop van het toch wel dure droogschuim kan vermijden door dit meubel- stofreinigende spul zelf te maken vonden we een leuke tip. Je doet het zo. Neem 1 afgestreken lepel soda, 18 eetlepels water en 1 eetlepel afwasmiddel. Maak hiervan een stevig schuim door een kunststofspons hierin herhaaldelijk uit te knijpen. Het schuim nu door gelijkmatig wrijven op de vuile bekleding aan brengen. Na een minuutje inwer ken met een katoenen doek de be kleding schoonwrijven. Hoe vlekken in hout, meubelbe kleding en meubelleer moeten worden aangepakt staat eveneens uitvoerig in het werkje. Evenals al lerlei adviezen voor normaal en groot onderhoud. Leer Nu leren meubelen nog steeds flink verkocht worden en de onder houdsadviezen soms heel goed, va ker erg summier en ook wel erg slecht of verkeerd zijn, zijn advie zen over het reinigen en onderhoud van leer ook nooit weg. Een paar algemene dingen over dat leeronderhoud. Alleen afstoffen met een gewone schone doek is voldoende. Zuiver analineleer zonder be schermlaag mag je in geval van vlekken nauwelijks te lijf gaan. Al leen afdeppen met zuigend papier. Zit er een beschermlaagje op, dan mag het onderhoud iets verder gaan. Een speciaal voor dat kar weitje te bewaren spons en zeem heb je nodig. Daarbij eenmaal per •jaar het leer met een klein beetje water (vochtige spons) afnemen. Schraal Is dat leer schraal dan alleen een paar druppels wonderolie draaiend inwrijven. Vijf druppels voor een heel meubelstuk is genoeg. Gedekverfdanalineleer behande len we net zo en voor tuigleer zon der beschermlaag geldt hetzelfde als voor het analine leer zonder be- schermlaagg liefst niets aan doen behalve afwrijven. Met een klein beetje bijenwas of hoogwaardige witte was kan men het leer een paar keer per jaar wel inwrijven, maar nooit andere mid delen gebruiken. Tuigleer met een beschermings laag kan ook gevoed worden met zo nu en dan een paar druppeltjes wonderolie en niets anders dan dat. Vraag TNO Wij hadden wat moeite een han delaar te vinden die de boekjes ver koopt (2,95) maar Testmeubel Hol land in Haarlem (telefoon 023- 319137) kan vast wel vertellen hoe u aan zo'n boekje kunt komen. Helpt het boekje u voor wat vlek ken in leer, stof of hout niet uit de brand, probeer dan eens advies te vragen bij het Houtinstituut van het TNO in Delft. Telefoon: 015- 569330 toestel 2263. Met een licht vochtige spons en een zeem eenmaal per jaar het leer afnemen is vaak voldoendeWel de zeem en.spons speciaal voor dit doel bewaren.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 49