De open is zeer haard -CEEEaKf- I haard met een openingsbreedte vanaf 70 cm worden geïnstal leerd. Open haarden zijn lever baar tot een breedte van ongeveer 120 cm. Een doorkijkhaard of vrijstaand model vraagt bij voor keur om een kamer groter dan 70 m2. Niet alleen om technische redenen, maar zo'n haard fun geert anders gauw als sta-in-de- weg. Hoe meer open zijden een haard heeft, des te gevoeliger is hij voor tocht- en windinvloeden. Het minst gevoelig is dus een fronthaard met uitsluitend een opening aan de voorzijde Maar om zicht op het vuur te hebben, dient men de zithoek daar wel recht voor te kunnen neerzetten. En wanneer zo'n haard geplaatst wordt in het midden van een lange wand, is dat meestal niet- het geval. De hoek-open haard leent zich bij uitstek voor plaatsing in die ver trekken waar het kanaal in het midden uitmondt (en niet ver plaatst kan worden) en de zithoek opzij ervan moet komen. Het zelfde geldt voor de driezijdig open haard. Deze beide typen hoeven echter niét per se tegen een lange wand te worden inge bouwd; ze lenen zich ook uitste kend voor plaatsing op de uiten inwendige zijde van een L- of Z-wand, mits er ter plaatse en op de verdieping daarboven ruimte is voor het op- en doortrekken van een kanaal. Bij de doorkijkhaard (frontopening aan voor- en achterzijde) stelt de plaatsing heel specifieke eisen. Komt hij tussen twee gescheiden vertrekken in, dan kan een ver schil in temperatuur tussen beide kamers valse trek tot gevolg heb ben. Hetzelfde geldt als hij ge plaatst wordt met de openingen naar ramen en deuren (tocht- sluis). Een zeer goede situering is op de scheiding van woonkamer en L-vormige hoek. vooral als in die hoek een zitkuil is (zie teke ning). Ook de vrijstaande open haard vraagt om een uitgekiende plaats. Hoewel men zo'n haard vaak een midden- of centrale haard noemt, is het niet aan te raden hem pre cies in het midden van het ver trek te zetten. Ook hier is in of bij eerr uitspringende hoek de beste plaats. Houdt er bij dit type open haarden met vrijhangende trek- kap rekening mee dat het kanaal op de verdieping moet worden doorgetrokken tot boven het dak meestal gebruikt men hiervoor dubbelwandige roestvrijstalen kanaalelementen, die voor het oog met een omkasting kunnen worden afgewerkt, of prefab ele menten, van steenachtig mate riaal, die aanmerkelijk goedko per zijn maar meer wegen). Kan de bestaande constructie dat dra gen? Kunt u op de verdieping die DONDERDAG 27 OKTOBER 1977 e laatste jaren beschouwen steeds meer mensen e open haard als een noodzakelijk goed voor een jmaakvolle en gezellige woonsfeer, nadat de tv ijden lang als noodzakelijk kwaad het vaste iddelpunt van het woongebeuren vormde, e meeste fabrikanten leveren tegenwoordig ant en klare inbouwunits, vergezeld van duide- ijke inbouwvoorschriften. Een handige doe- jiet-zelver durft er wel aan te beginnen, maar er omt meer bij kijken dan het inbouwen alleen. Velk model en welke maat open haard kiest nen? Waarvan is die keuze afhankelijk? Vragen lie beantwoord moeten en kunnen worden alvo- ens men aan het karwei begint of er de vakman 'oor inschakelt. Vanneer men een huis laat bouwen geeft de aan eg van een open haard meestal geen problemen. Moet worden uitgegaan van een bestaande situa tie, dan is men veelal gedwongen concessies te doen aan de afmetingen en het type van de haard en/of aan de plaatsbepaling in de kamer. Het enige type haard dat verder geen speciale bere keningen of voorzieningen eist, is de voorzet- haard voor aansluiting op een bestaande kachel (die komt gewoon daar te staan waar vroeger de kachel stond). Deze haardjes zijn ook in han gende uitvoering verkrijgbaar. Voor alle andere open haarden geldt: hoe groter de kamer, hoe groter de afmetingen van het schoorsteenkanaal, des te groter kan de open haard worden gekozen. Bovendien geldt dat het kanaal groter moet zijn naarmate de open haard meer open zijden heeft. Laten we de verschillende typen open haarden eens even op een rijtje zetten: foorhanghaard: wordt vaak uitgevoerd met opbouwka- n'aal met ommanteling en tegen de wand aangebouwd zodat bre- kerij en inbouw achterwege kun nen blijven. Op of net onder de verdieping wordt deze haard dan meestal op het (bestaande) ka naal aangesloten. Ook een ach teraansluiting van de haard op- het kanaal is mogelijk. andinbouwhaarden: -lierbij onderscheidt men drie ty pen; a) een haard met opening aan de voorzijde (fronthaard), b) hoekhaarden (met open hoek naar keuze links of rechts), c) driezijdig open haarden, joorkijkhaarden: worden meestal ingebouwd in een speciaal voor dit doel opgetrokken (gedeeltelij ke) scheidingswand in een grote kamer of tussen twee afzonderlij ke vertrekken. Vrijstaande open haarden: bestaan uit een vrijstaande stooktafel met daar boven een vrijhangende trekkap. )m te beginnen bekijken we de re latie tussen- de grootte van een vertrek en de daarbij passende openingsbreedte van de haard Over de afmetingen van het schoorsteenkanaal leest u verderop. ,V oorzethaard met daarboven een ommanteld kanaal. Deze haard is leverbaar tot een kamerhoogte van 280 cm en kan op de verdieping op een bestaand kanaal worden aan gesloten. Een dergelijke haard is al tijd verhuisbaar. De prijs van het afgeleverde model bedraagt f 2975 (.JDon Bar"). De hier volgende getallen zijn glo baal. Houdt u voor een bepaald merk haard bij voorkeur aan de door de fabrikant hiervooi opge geven verhoudingen. In kamers van ongeveer 30-50 m2 kan men haarden plaatsen met een openingsbreedte tussen 50 en 70 cm. Voor kleinere vertrekken heeft een aantal fabrikanten speciale kleine haardjes ontwor pen, maar wij laten die hier ver der buiten beschouwing. In grote vertrekken (50-100 m2) kan een Zo wordt van twee rookkanlen een gemaakt. Fronthaard met zeer fraaie kolomschouw van kinderhoofdjes. (Ringlever). Het is tegenwoordig vrijwel altijd gebruikelijk haarden op een plateau of gorndplaat te plaatsen,zodat men niet alleen een goed zicht op het vuur heeft, doch bovendien voor een betere verbranding door extra zuurstoftoevoer (luctopening opzij of aan de voorzijde van de haardkan zorgen. hiervoor benodigde ruimte mis- Een open haard moet goed trekken, anders krijgt men rook en lucht jes in de kamer. De afvoergass^n moeten door het schoorsteen kanaal volledig worden afge voerd Wat is trek eigenlijk? Omdat ver warmde gassen (en ook warme lucht) lichter zijn dan buitenlucht van een latere temperatuur wor den deze in de schoorsteen om- hooggestuwd. In de praktijk blijkt echter dat onder bouwkundig gelijke omstan digheden toch verschillen in trek te constateren zijn. Het kan in derdaad voorkomen dat in het ene huis de open haar trekt als een lier, terwijl twee huizen ver der in een zelfde haard en een zelfde schoorsteenkanaal een goede trek ver te zoeken is. De bebouwing in de omgeving kan de oorzaak zijn. Bovendien kan het voorkomen dat de schoor steen die vandaag goed trekt, het morgen opeens laat afweten. Bij mist en windstilte bijvoorbeeld. De trek in ronde kanalen is over het algemeen beter dan in vierkante (geen hoeken en dus minder weerstand). Tenzij een kanaal erg ruim is (ongeveer 40 cm) wat in oude huizen het geval kan zijn; bij die maat speelt de vorm nauwelijks een rol.Ook mag een kanaal geen lekken vertonen. Die beïnvloeden de trek altijd nade lig. En kunnen bovendien rook en luchtjes op ongewenste plaat sen in huis veroorzaken. Een schoorsteen zal - afgezien dus van externe omstandigheden die men niet in de hand heeft - over het algemeen goed trekken als het kanaal recht omhoog gaat, gladde wanden heeft en geen lekken vertoont. Een schuin- lopend gedeelte (sleep) zal niet van invloed op de trek zijn als dit geen te scherpe hoek maakt en vloeiend verlo'opt. Het kanaal moet zo mogelijk overal even breed zijn. Scherpe of kantige vernauwingen zijn uit de boze. Een schoorsteenpot op het dak met een kleinere diameter dan het kanaal, zal ongetwijfeld voor trekklachten zorgen. Wanneer een vernauwing in een kanaal niet te vermijden is, dient deze volgens het fiessenhalspnncipe te worden uitgevoerd, dus heel geleidelijk en zonder hoeken te S I f Heel eenvoudige doch smaakvolle vrijstaande haard met vrijhan gende trekkap waarin zich tevens het rookkanaal bevindt. De stookplaats is van beton. Onder de vuurkorf bevindt zich een uitneem- bare asemmer. (Oldenstijn). verlopen. Dit kan zich bijvoor beeld voordoen als men een be staand kanaal gedeeltelijk af breekt (omdat men de aanslui ting voor de haard op een andere plaats wenst) en moet aansluiten op een bestaand gedeelte. Vraag bij een dergelijke ingrijpende verbouwing altijd eerst advies aan een vakman. Een buil is gauw gevallen en daarvoor is de aan schaf van een open haard meestal toch te kostbaar. Hoewel, in de open haard zelf (de inbouwunit) zit 't 'm meestal niet, die heeft men al vanaf een paar honderd gulden. De schouw daaromheen gaat meestal aanmerkelijk meer in de papieren lopen, rpaar als u een handige doe-het-zelver bent hebt u die kosten weer gemakke lijk in de hand. Driezijdig open haard van kera misch materiaal (Bellfires). Bij veel van dit soort haarden kan men stalen vonkengordijnen of zijwanden van hittebestendig glas bestellen, wat bij deze nogal windgevoelige typen handig is. Haardbreedte in cm 50, 60, 70, 85, 98, 120 schoorsteenlengte doorsnede in cm 3m 18x18, 18x18, 20x20, 25x25, 30x30, 40x40 6m 16x16, 16x16, 20x20, 25x25, 25x25, 35x35 9m 14x14, 16x16, 18x18, 25x25, 25x25, 30x30. Uit deze cijfers blijkt onder meer dat hoe langer een kanaal des te kleiner kan de doorsnee zijn. Dit betekent dat op een vrij klein ka naal best een grote haard kan worden aangesloten, mits er een mogelijkheid is het bestaande kanaal te verlengen. Het is niet mogelijk in het kader van dit ar tikel alle (technische) aspecten rond de open haard uitvoerig te bespreken. Wanneer u trek krijgt in een open haard, kan de vak man en de open haarden-fab rikant u van uitgebreide docu mentatie op dit gebied voorzien. Ook zijn er een aantal boekjes te koop waarin de materie uitvoer iger aan de orde wordt gesteld. Daarin treft u bijvoorbeeld ook specifieke verbouwtips aan, zoals de volgende: (overgenomen uit het Praktisch Open Haarden- boek, Thea Wamelink, uitg. Luitingh Promotions bv.. Laren). Elke open haarden-fabrikant heeft - afgestemd op de openings- breeaten en typen van zijn haar den - tabellen waarop de verhou ding tussen de oppervlakte van de kamer en de openingsbreedte van de haarden staat aangegeven. Ook de verhoudingen tussen de lengte en doorsnede van het schoorsteenkanaal en de openingsbreedten zijn in tabellen opgegeven. Globaal kunt u zich aan de volgende getallen houden: Twee kanalen com bineren. De ouderwetse suite met schuifdeuren en aan weerszijden daarvan een schuin- geplaatste schoorsteenmantel, heeft afgedaan. De in deze huizen destijds toegepaste kanalen zijn over het algemeen aan de krappe kant. Wil men een van beide schoorsteenmantels of slechts een kanaal handhaven, dan past hierop vrijwel uitsluitend een type driehoekhaard dat speciaal voor deze suitesituatie werd ont worpen. Een grotere haard kan men realiseren door beide kana len af te breken en een geheel nieuw en royaler kanaal op te trekken. Of door beide bestaande kanalen door een heel slimme constructie met elkaar te com bineren (de niet gewenste schoorsteenmantels kunnen worden weggebroken). Een vakman kan voor het samenb- U kunt ook een haard compleet met een uit prefab elementen opgebouwde schouw kopen, als bouwpakket of kant en klaar gemonteerd. De hier afge beelde fronthaard heeft een schouw van natuursteenelementen en komt als bouwpakket totaal op f 5062. Wel een vrij kostbare geschiedenis maar zo'n haard, is ook in een ommezien geplaatst. De schouwbouwer f inclusief mon tage is de prijs f 5896) doet het in een dag, ook als nog een kanaal moet worden opgetrokken. En de kamer kan geheel intact blijven tijdens het karwei. (Artischouw). rengen van beide kanalen (deze worden tot net onder het plafond weggebroken) een broekstuk maken dat in een uitloop uit mondt (zie tekening). De capaci teit van de gecombineerde kana len is uiteraard groter. Aangezien de kans op valse trek bij een der gelijke constructie bijzonder groot is, is er beslist een vakman nodig om een en ander te realise-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 45