„Vals" schrijven namens vakbond AZL: tunnel onder spoordijk bij station VOORKEURBOEK Juice! kiest Lakenhal voor kerstkaarten ABVA: Wij weten van niets Parkeertarieven in Leiden gaan komend jj jaar flink omhoog Geld eodig voor restauratie van stedelijk laseei Geef om de Natuur zoekt collectanten Gö5 bpuna I Ruimte gezocht voorstudenten en clubs Architect: f400mln. te laag DONDERDAG 27 OKTOBER 1977 LEIDEN - Mede namens de ABVA is aan het college van B en W een brief gestuurd, waar de ABVA niet achter staat. Het gaat om een schrijven, waarin de ondertekenaars en kele eisen stellen a^m de werksituatie bij de Stedelijke Lichtfabrieken in Leiden. Als ondertekenaars van brief worden achtereenvolgens genoemd: ABVA, NW, NW-Jongerencontact, FJG, ANVJ en KWJ. Secretaris Matters van de Leidse afdeling van de ALgemene Bond van Ambtenaren neemt met verbazing kennis van hetgeen er mede namens zijn organisatie aan het college van B en W is geschreven. "Wij weten daar niets van", zegt hij. De brief, die gedateerd is op 21 oktober, is niet voorzien van namen van bestuursleden van de organisaties, die als ondertekenaars worden ge noemd. Bij navraag blijkt dat de ondertekening door het NW wel als officieel mag worden beschouwd. De secretaris van de Leidse afdeling, Dick Wortel, heeft zijn toestemming gegeven. Maar zijn motief was: als de ABVA heeft getekend, moeten wij dat ook doen. "Dat is de ge woonte", zegt hij. "Als eén van de bonden een brief ondertekent, gaat de centrale organisatie mee". Het schrijven, dat inmiddels op het bureau van wethoüder Van Aken (economische belangen) is beland, komt in een nog vreemder daglicht te staan, als blijkt dat zelfs het groepsbestuur van de ABVA binnen de SLF van de inhoud niet op de hoogte is. Wie dan wel schuil gaat achter de betrekkelijk anonieme onertekenaars? "Ik heb het vermoeden datje ze wel in de CPN-hoek kunt vinden", zegt LEIDEN - De leden van de commissie Lakenhal zullen er samen met hun voorzitter wethouder Oosterman bij de gemeenteraad en het college op aan dringen een ton beschikbaar te stellen voor het maken van een schetsplan voor de restaura tie van het hoofdgebouw van De Lakenhal.. Een drietal belangrijke schilde- ryenzalen is in het verleden al aan- gepakt, voor de restauratie van de LEIDEN - Organisator van "Beestenspul '77" in de Leidse Oostelyke vleugel (kosten Matters. In de brief worden twee eisen gesteld: de vacatures bij de SLF GroenoordhallenRob Lauwerswas gisteren even in Lei- f 238.000,-) zijn al subsidies aange- moeten worden opgevuld door bevorderingen (en niet door gebruik te den. In het politiebureau overhandigde hij een schilderij "'aa8'?. maar ook de totale recon- Sëe^ltg^ aa" hoofd-inspecteur La Riviëre voor de goede verkeersre- met ledige loon. "Het zijn zaken, waar we wel mee bezig zijn", zegt ABVA-secretaris Mat ters. "Maar/we hadden juist besloten er nog geen brief over aan B en W te schrijven". Industriebond Wel officieel door ABVA en NW-Leiden ondertekende pamfletten heb ben inmiddels de toorn gewekt van de Industriebond NVV. Dat blijkt uit een schrijven dat de industriebond aan de werknemers van de N.E.M. en scheepswerf Boot heeft gericht. Bedrijven waar onrust bestaat onder het personeel over de werkgelegenheidssituatie. "Niet de ABVA, niet de ANJV, niet NW-JC, niet de NW-afdeling Leiden, to-t j niet de FJG en niet de KWJ zijn daarvoor aanspreekbare organisaties, \v PthnilflPr maar uitsluitend de Industriebonden", zo schrijft Johan Stekelenburg, tllvlAvA'OA het districtshoofd van de Industriebond NW. De organisaties, "die zich de^ laatste tijd zo luidruchtig weren", zijn volgens hem onvolledig geïnformeerd. Zij zijn evenmin onderhandelingspartij voor de directie. Op de eerstvolgende ledenvergadering van de ABVA zal de manier waarop deze bond de laatste tijd naar buiten treedt, besproken worden. geling tijdens de laatste Beestenspul '77" in september jl. Gesuggereerd werd- gistermiddag In verband met het grote bezoekersaantal werd veel extra- om de gemeenteraad voor te stellen politiepersoneel ingeschakeld. Het schilderij zal honderdduizend gulden te putten plaatsje krijgen in de manschappen-kantine. ADVERTENTIE *>1 LEIDEN - Het plaatselijk comité van de actie "Geef om de Natuur", die het Wereld Natuur Fonds op 21 en 25 november houdt, is op zoek naar collectanten. Het streven is er op gericht om in Leiden op beide avonden zo'n 1500 collectanten de straat op te sturen, die per avond ongeveer een uur werk zullen heb ben. Op de eerste avond geven ze enveloppen af, met een brief, een giftenenveloppe en een toezeg- gingskaart. De tweede avond wor den die weer opgehaald. De actie om het behoud van de natuur wordt door de AVRO-radio en televisie begeleid met als slotstuk een avondvullend t.v.-programma op vrijdagavond 25 november. Col lectanten dienen minstens zestien jaar te zyn. Zijn kunnen zich in Lei- den opgeven bjj mevrouw Frank, De tunnnel In uw dagblad van zaterdag jl. schrijft - naar ik meen John Kroon - dat ik er na vier jaar wethouder schap genoeg van zou hebben. Dit zou de indruk kunnen wekken dat de vervulling van deze functie mij dusdanig tegenstaat, dat ik de ver lenging van een wethouderschap bij voorbaat afwijs. Dit is niet het geval. De problemen van het mij weer beschikbaar stel len, liggen in de privésfeer. Het vervullen van een raadslidmaat schap of wethouderschap eist hoeveelheid tijd die tegenover het gezin soms niet is te verantwoor den. Als het mogelijk is hier een modus voor te vinden, dan stel ik mij zeker weer beschikbaar. B.D. OOSTERMAN wethouder PPR/D'66 LEIDEN - Als de Leidse raad akkoord gaat met de voorstel len van het college zullen de parkeertarieven het komende jaar weer flink worden ver hoogd. Voor de parkeermeters zal het tarief worden opge schroefd naar twee kwartjes per half uur. Dat is een verho ging met honderd procent ten opzichte van het huidige ta rief, dat een kwartje per haif uur bedraagt. Een uitzondering geldt voor die parkeermeters, die op het Stadhuisplein en op de Vis-, markt staan. Het halfuur starief van twee kwartjes, zal met ingang van 1 januari 1978 worden verhoogd tot drie kwartjes. Op 1 januari 1977 werd het tarief voor deze par keermeters al verhoogd van een dubbeltje naar twee kwar tjes per half uur. Ook net parkeren op de terrei nen waar een parkeerauto maat is geplaatst - Steen straat, Garenmarkt, ir. Dries- senstraat en in De Camp - zal het volgend jaar weer duurder worden. Wordt er op het ogen blik een tarief van twee kwar tjes per uur gerekend, het vol gend jaar zal dat drie kwartjes per uur zijn. Uit de opbrengsten van deze verhoogde parkeertarieven zal onder meer een uitbreiding van het aantal parkeercontro- leurs in Leiden worden bekos- tigfL Volgens het Leidse col lege van B en W is het aantal parkeerwachten op dit ogen blik onvoldoende. Ook van po litiezijde is de afgelopen jaren aangedrongen op een uitbrei ding van het aantal parkeer- controleurs. Zo is de politie ook een voor stander van het laten ver dwijnen van de zogenaamde "blauwe zone" waarmee met een parkeerschijf moet wor den geparkeerd. Volgens de po litie verdient het de voorkeur om over te gaan tot plaatsing van parkeermeters omdat dat een effectievere controle mo gelijk maakt. Een enige tijd ge leden gehouden inventarisatie van het aantal parkeerplaat sen leert dat er in het centrum van Leiden op het ogenblik ruim 3000 plaatsen zijn. Bij ruim 900 parkeerplaatsen staat een parkeermeter of een parkeerautomaat, terwijl voor ruim 800 plaatsen de parkeer schijf noodzakelijk is. Het afgelopen jaar werden er door de parkeercontroleurs in totaal bijna 17.000 bonnen uit gedeeld aan automobilisten die hun auto verkeerd gepar keerd hadden of die de hun toegestane parkeertijd hadden overschreden. Volgens de dezer dagen ver schenen algemene beschou wing van het Leids college zul len de parkeergelden in de toe komst ook gebruikt kunnen worden voor de financiering van de bouw van een parkeer garage. Om die te realiseren- zullen echter ook bijdragen van het plaatselijke bedrijfs leven nodig zijn. Boeken-Tijdschriften-Papeterie LEIDEN - Unicef heeft het stede lijk museum De Lakenhal aange zocht om voor de volgend jaar uit te brengen serie kerstkaarten, de te gelcollectie van het museum te mogen fotograféren. De commissie Lakenhal is gistermiddag met het voorstel akkoord gegaan. De in to taal achttien kerstkaarten, waarop dan ook de naam van het museum zal voorkomen, worden door Uni cef over de hele wereld gedistri bueerd. tel. 140085 en bij de heer Van Haas teren 763606. In Leiderdorp worden ongeveer 250 collectanten gezocht. Zij kun- ADVERTENTIE Perfekt zittende jeans van een bekend 2Z merk. volop in voorraad, m alle maten. i bij Frank Jean LEIDEN - Ir. J. Wijnbergen, architect van het academisch ziekenhuis, heeft bij de gemeente een plan gedeponeerd om 'onder de spoordijk vlakbij het station een tunnel te maken voor voetgangers en fietsers. Deze tunnel zou straks het nieuwe ziekenhuis dat voor ongeveer de helft gebouwd wordt op het sportveld aan het Piet Paaltjen- spad, moeten ontsluiten. bruiken, bijvoorbeeld voor een doorsteek naar de Vogelenwijk. In elk geval zal de nieuwe voor ziening wel de nodige gevolgen hebben voor de verkeerssituaties op het Stationsplein, zo erkende hij gisteren tijdens een pers bijeenkomst. Globaal zou de tunnel namelijk uitkomen op het terrein waar nu de bushaltes staan. Eind volgend jaar Wat de nieuwbouw van het zieken huis betreft, verwacht ir. Wijn bergen dat daarmee eind volgend jaar zou kunnen worden begon nen, mits de besluitvorming over de plannen vlot verloopt. Be halve de gemeenteraad zal ook de universiteitsraad nog met het de finitieve plan voor de eerste fase en het verdere bouwprogramma worden .geconfronteerd. De bedoeling is dat de nieuwbouw zich in noordelijke richting (rich ting Vogelwijk) zal ontwikkelen, te beginnen op het sportveld aan het. Piet Paaltjenspad. Op dat veld zal de eerste helft van de to tale nieuwbouw aan zoveel mo gelijk functies van het huidige ziekenhuis onderdak gaan bie den. Langzamerhand kunnen deze functies vervolgens in noordelijke richting worden uit gebouwd. In de nieuwbouw wordt, als van ouds, gestreefd verder een recht streekse aansluiting moeten krijgen op de NS-perrons, al of niet door middel van roltrappen. Hierdoor zou een directe verbin ding kunnen ontstaan tussen de ingang van het ziekenhuis aan de ene kant en het openbaar vervoer en de binnenstad aan de andere kant en het openbaar vervoer en de binnenstad aan de andere kant. Het plan van de architect die namens het architectenbu reau B&D al jaren sleutelt aan de nieuwbouwplannen voor het.. AZL - is op het ogenblik bij de ambtenaren van de gemeente in studie. Voor het autoverkeer denkt ir. Wijnbergen aan een ont sluitingsmogelijkheid aan de an dere kant van het nieuwe zieken huis, meer in de richting van de Wetering (richting rijksweg Den Haag-Amsterdam). Dat gebied zou aan twee zijden toegankelijk moeten worden: zowel aan de Wassenaarseweg als aan de .Plesmanlaan. In de plannen van de architect zou het,gehele in- gangsgebied van het nieuwe AZL moeten uitgroeien tot een lang gerekte binnenstraat, al dan niet overdekt. Ambulances en dienstverkeer zouden een éigen ingang moeten kragen. De architect houdt er rekening mee dat ook anderen dan alleen de be zoekers of medewerkers van het AZL de tunnel zouden willen ge- Zo ziet, in de plannen van de architect, het toekomstige academisch ziekenhuis eruit. Op de voorgrond de spoorlijn met (het vrij platte blokhet station. De bebouwing temidden van de bolletjes direct achter het station is het huidige academisch ziekenhuis, althans wat er straks van over is. Links daarvan de nieuwbouwHoog daar bovenuit torent het beddenhuis, maximaal negen bouwlagen (45 meterhoog. Rechtsboven is nog net een stukje van de Wassenaarseweg te zien. centratie en centralisatie functies, die onderling weer de nodige samenhang hebben. Zo zal al in de eerste bouwfase, die 50.000 vierkante meter vloerop pervlak pmvat.en ongeveer 6 jaar zal duren, worden begonnen met het beddenhuis, daaronder de staf- en onderwijsruimten, ern aast een gedeelte van de poli klinieken, onderzoeks- en be handelingsruimten en een blok laboratoria. Deze onderdelen zullen ook na de eerste bouwfase dus nog verder noordwaarts uit groeien, waarbij dan nog een aparte „poot" voor de psychiatrie zal worden opgezet. Als de eerste bouwfase voltooid is, zal met de nieuwbouw worden verdergegaan op het huidige ter rein, waarbij het merendeel van de huidige gebouwen langzaam LEIDEN - De nieuwbouw van het AZL op het sportveld aan het Piet Paaltjenspad zal waarschijnlijk niet worden toegejuicht door de 100 studenten die daar in de buurt won en en de studentensportverenigin gen die van het veld gebruik maken. Zij zullen volgend jaar elders een goed heenkomen moeten zoeken. De Stichting Leidse Studen tenhuisvesting dte de studen tenwoningen aan het Piet Paaltjenspad beheert, is bezig om te bekijken of de studenten niet in fa sen ergens anders ondergebracht kunnen worden. Volgens de finan cieel directeur van de stichting, de heer Steenbeek, zal daarmee in elk geval in de tweede helft van 11)78 moeten worden begonnen. Hij denkt o.m. aan noodvoorzieningen als vervangende woonruimte. "Maar het zal wel moeizaam wor den, zeker gezien de grote kamer- nood", aldus Steenbeek. Het Leids Studenten Rugby Gezel schap (LSRG), dat tot nu toe met vier teams van het sportveld ge bruik maakt, zal evenals de Leidse Studenten Voetbal Vereniging (LSW, zaterdagcompetitievan het veld moeten verdwijnen. Vol gens de heer Nuis, directeur van het universitair sportcentrum, heeft de universiteit al een voorstel bij het ministerie van Onderwijs en We tenschappen ingediend om een ver vangend sportveld aan te leggen naast het sportcentrum aan de Plesmanlaan, tegenover Holiday Inn. Maar ook dat zal volgens de heer Nuis een moeizaam proces maar zeker gesloopt zal worden. Hinder tijdens de bouw zal zoveel mogelijk worden tegengegaan, o.m. door omleiding van het bouwverkeer via het zgn. „Over- weteringsterrein. Na voltooiing van de eerste fase, zal het bedde nhuis dat uiteindelijk 850 bedden mag omvatten, ongeveer 600 bedden groot zijn. „Blinde vlek" Van de huidige ziekenhuisgebou wen blijven alleen staan het pas tot stand gekomen gebouw van orthopedie (voormalige Anna- Kliniek), het hoofdgebouw (waar men vanaf de Rijnsburgerweg onderdoor loopt), het grote poli kliniekgebouw aan de Was senaarseweg en alle gebouwen op het zgn Overweteringsterrein (richting rijksweg) met uitzonde ring van de gebouwen, van pat hologie en anatomie. Een "blinde vlek" in het hele gebied is vol gens ir. Wijnbergen straks het terrein dat direct achter het sta tion ligt op het AZL-terrein. Wat LEIDEN -Het bedrag van 400 miljoen gulden, dat de minis terraad voor de bouw van het nieuwe Leidse academisch ziekenhuis heeft uitgetrokken, is volgens architect ir. Wijn bergen nu al te laag gebleken, wil men aan de standaardeisen voor academische ziekenhui zen kunnen voldoen. "Als die 400 miljoen een vast gegeven is, dan zullen de standaardei sen elastischer moeten wor den", aldus de architect. De ministerraad, die in mei dit jaar met het nieuwbouwplan "Z" uit de bus kwam, heeft als strikte randvoorwaarde!) ge steld, dat het nieuwe zieken huis niet meer dan 400 miljoen gulden mag gaan kosten, dat het maximaal 850 bedden mag omvatten en dat het netto vloeroppervlak de 95.000 vierkante meter niet te boven gaat. Wat dat laatste betreft moest architect Wijnbergen gisteren erkennen dat er offers moeten worden gebracht, ge zien de oorspronkelijke plan nen van het ziekenhuis, die uitgingen van 117.000 en ver volgens van 110.000 vierkante meter vloeroppervlak. "De of fers liggen divers", aldus de architect, maar het bestuur van het ziekenhuis zal in elk geval niet kunnen zeggen dat 95.000 vierkante meter onmo gelijk is". daarmee moet gebeuren, is nog niet bekend. Het nieuwe ziekenhuis, waarvoor de plannen volgens de architect niet definitief maar steeds in ontwikkeling zullen z(jn, wordt gebouwd door Medicom-Zes BV, een combinatie van de aanne mers Boele en Van Eesteren, J.P. van Eesteren, Internationale Bouw-compagnie, Nedam, Vis ser en Smit en H. P. Voormo-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3