Slapen bij dit lawaai onmogelijk Stichting zonnewoningen bezorgd voor het milieu veidse agenda Loslopende damherten RAF-leiM Raadsleden nemen verkeersoverlast Leidseweg-noord zelf in ogenschouw op muren stadhuis „Springplank" krijgt permanent onderkomen SRYnaar buurtwinkel in Leiderdorpse wijk STAD EN RAND DONDERDAG 27 OKTOBER 1977 WASSENAAR - In de afgelo pen nacht hebben patrouille rende Wassenaarse poli tiemensen tot twee keer toe damherten gezien, in de nabij heid van de Stoeplaan en de Groot Hasebroekseweg. Voor dat maatregelen konden wor den genomen waren de dieren alweer verdwenen. De politie heeft geen enkel Idee waar deze herten vandaan ge komen zijn. In ieder geval waarschuwt ze wel de auto mobilisten die zich in de buurt van de beide genoemde wegen of in bosrijke omstreken van Wassenaar bevinden rekening te houden met eventueel over steken van deze dieren. In het verleden is het wel eens voorgekomen dat bij de ge meentegrens Wassenaar-den Haag damherten moesten worden gevangen met verdo vingskogels. In het algemeen komen deze dieren echter niet in de buurt van Wassenaar voor. LEIDERDORP- De SRV zal de buurtwinkel in de Leider- dorpse wijk Voorhof beman nen. In de gisteravond gehou den vergadering van de com missie middenstandsaangele genheden maakte wethouder Gordijn bekend dat het college van B en W hiertoe had beslo ten. De SRV zal uit een vaste vestiging en een mobiele win kel gaan bestaan. Mevrouw I J. Gehner- Ellenbe rger (WD) was zeer ingenomen met dit besluit en verwacht dat de positieve gevolgen wel zul len blyken. Minder gelukkig was zij met de ontdekking dat de kantine in Winkelhof bij de sportruimte was geprojecteerd. "Zo'n kantine of bar moet in de gewone looproute liggen öf in het winkelcentrum", aldus mevrouw Gehner. Hiertoe zag de voorzitter weinig mogelijk heden: de winkels in het cen trum moeten om 6 uur gesloten zijn en er bestaan plannen om het centrum daarna met hekken af te sluiten. Dit is echter nog niet geheel zeker omdat de brandweer hier ernstige bezwa ren tegen heeft. Uver de toewijzing van de win kelruimte in de Winkelhqf merkte de heer Berends, ad junct-directeur van het Rijks- consultaat Handel Ambachten en Diensten op, dat de gepiéen- ten hierbij een vinger in de pap dient te houden: projec tontwikkelaar Matser moet bij de toewijzing van winkelruimte geen vrij spel hebben zoéls b{j de toewijzing van woningen. De heer Gordijn verzekerde, dat toewijzing geen doorgang zou vinden als de gemeente er niet in had toegestemd. Donderdag LEIDEN - Weer zijn er op de muren van het Leidse stadhuis RAF-leu- zen aangebracht. Nadat de Ge meentelijke Reinigingsdienst ber gin deze week handen vol werk heeft gehad aan het schoonmaken van besmeurde gevels op diverse plaatseh in de stad is er in de nacht van dinsdag op woensdag opnieuw met rode verf op de stadhuismuren gekladderd. Zowel op het bordes aan de kant van het Stadhuisplein als op de gevel aan de zijde van de 'Koornbrugsteeg zijn, vermoedelijk meteen spuitbus, de letters "RAF- 18 oktober" aangebracht. De schade is volgens de politie aan zienlijk. LEIDEN - In het Leonardushuis, Haagweg 14, wordt vrijdag 28 ok tober vanaf 17 uur een rom melmarkt gehouden ten bate van het missie- en ontwikkelingswerk van zuster M. Baars in Irian Jaya. Zaterdag is deze markt vanaf 10 uur geopend. VUOORSCHOTEN - Daar waren ze dan met z'n vijven, bij één van de bewoners van.de Leidseweg-noord: wethouder Eveleens en de Voorschotense raadsleden Iestra (PCG), Offringa, Esselaar (beiden CDA) en Visser (PPV). Met eigen ogen kwamen ze aanschouwen of het echt zo erg is met de verkeerssituatie op de Leidseweg-noord. Pieterskerkstraat voorlichtingsavond werkgroep dienstweigeren. 20-21.30 uur Pieterskerkhof 19, architektenburo, gra tis advies, 20-21 uur, tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-cafe avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Troef, Noordeinde 2a, Nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur; project Leiden; handenarbeid, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. sport- cafe; toneelworkshop; gitaarcursus; Go, 20 uur. koffiebar, 20 uu Stadhuis, commissie politionele aange legenheden, 16.15 uur; commissie so ciale zorg, maatsch. aangelegenheden, gezondheidszorg en cultuur, 20 uur Minerva, kamerleden Geurtsen (WD) en Zeevalking (D'66) over "Een liberaal jusitieel beleid", 20.30 uur. 't Breehuys, info-avond Rusland Amnesty International, 21 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, tencommissie, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, verkeer en vervoer, 19.30 uur. Gemeentehuis Warmond, raad, 20 commissie financiële en economische aangelegenheden. 19.15 Gemeentehuis Zoeterwoude, raad, 20 Bibliotheek Oegstgeest, poppenkast voorstelling van theater De Regenboog, 16.30 en 18.30 uur. Raadslid Iestra van de bewoners: hoe erg is het met de Leidseweg-noord? LEIDERDORP - Binnenkort zal Leiderdorp een nieuwe stichting rijk zijn. Nieuw in de zin van jong, maar tevens met de betekenis origineel, nog niet bestaand: De Stichting Zonnewoning Leiderdorp. Doel van de stichting in oprichting is woningen te bouwen, waarbij voor de ruimte verwarming en warmwatervoorziening van zogenaamde alternatieve energiebronnen gebruik wordt gemaakt, met name van zonne-energie. Wel e r dit plan gehoord? klopt. Het werd voor het eerst r voldoendd Het voorstel werd enthousiast ont vangen: door het gemeentebestuur, het ontwerpteam Buitenhof en de Begeleidingscommissie. De op richting van de Stichting Zon newoningen is een volgende stap naar de verwezenlijking van het plan. Club van Rome i vast zitten, dat het mogelijk i dat iets niet werkt zoals je zou wil len, maar we zijn bereid aie risico* te lopen." alternatieve ener- buiten gebracht tijdens de laatstgehouden bijeenkomst van de bege- gie bekend om zelf een experiment leidingscommissie Buitenhof. Frits Hospers lichtte daar het voorstel toe dat *e starten. We weten dat hij.zijn vrouw Lyda en Bert Hennipman de commissie hadden gedaan: om in Buitenhof een tiental zonnewoningen te bouwen. energie, vanuit een stuk zorg om de situatie waarin de wereld verkeert. Het energieverbruik stijgt, de totale energievoorraden raken uitgeput, lees het rapport van de Club van Rome er maar op na. Ga je die voor raden nog verder aantasten dan breng je een onherstelbare schade toe aan het milieu. Het is dus van groot belang dat er alternatieve energiebronnen worden ontwik keld. Daar willen we een bijdrage aan leveren. Volgens ons is er nu Lyda Hospers: „We hielden ons al geruime tijd bezig met de ontwik kelingen betreffende alternatieve Experiment Het experiment dat de oprichters (tevens voorlopige bestuursleden) van de stichting willen starten be staat uit de bouw van een tiental woningen die voor verwarming en warmwatervoorziening gebruik gaan maken van zonne-energie. Een aantal van tien huizen wordt genoemd, omdat minder econo misch niet haalbaar is. „We willen namelijk betaalbare huizen. Daar naast open je met een aantal van tien ook mogelijkheden voor col lectieve voorzieningen in verband met de opvang en opslag van ener gie". Tien geïnteresseerde Leider dorpers voor de eventuele bouw van zonnewoningen heeft het voorlopige stichtingsbestuur in middels al by elkaar. „We streven naar een eigentijdse vormgeving van de woningen, naar een harmonisch samengaan van ar chitectuur techniek en de eisen die de bewoners stellen. Dit zou best kunnen betekenen dat de wonin gen een opvallend element in de woonwijk gaan vormen, mogelijk een voorbeeldfunctie hebben. Voor Leiderdorp zou het in elk geval een heel nieuw soort van project wor den." LEIDERDORP - De daders die maandag hebben ingebroken in de Willem de Zwijgerschool in Leiderdorp, zijn inmiddels door de plaatselijke politie aangehouden. Een zéstien- en een veertienjarige jongen waren via een ruitje in de toiletten de school binnengeko men. Er werd in de school voor Zes tig gulden aan geld gestolen. Daar naast vernielden de twee diverse boeken en andere goederen. Ter af sluiting van hun baldadigheid had den ze nog enkele flesjes bier in de school leeggedronken. Ook directeur Bedet van Openbare Werken was van de partij. Grote afwezige: de WD. Enigszins merkwaardig. Want was het niet de WD, by monde van de heer Be geer, die de Kontaktgroep Leids eweg-noord had verweten met zijn brief aa de raad (over de verkeers overlast op deze weg) "een onaan gename indruk te maken"? Eén van de verwijten waar de kon taktgroep fel op reageerde en naar aanleiding waarvan de leden van de commissie Openbare Werken wer den uitgenodigd om dar» maar eens langs te komen' en zelf de situatie in ogenschouw te nemen. Vrachtauto's Dat gebeurde gisterenmiddag. .Al vorens op pad te gaan werden de resultaten overlegd van verkeers tellingen die de bewoners de vorige week hadden gedaan. Conclusie: 10% van het verkeer over de Leids eweg-noord bestaat uit vracht verkeer. De meeste last hiervan wordt ondervonden op het gedeelte van de Leidseweg tussen de Vink en de Trompweg. Daar rijden ge middeld zo'n 47 vrachtauto's per uur voorbij. Direct hierop volgt het stuk tussen de Piet Heinlaan en de( Zilverfabriek. Tussen de Tromp weg en de Piet Heinlaan is de Leidseweg het minst belast: ge middeld 29 vrachtauto's per uiir. De discussie hierover kwam maar stroef op gang. Voorbijrazende auto's maakten grote delen van het gesprek onverstaanbaar. De eerste vrachtwagen. Raadslid Iestra veerde verschrikt op uit zijn stoel en bleef enige tijd voor zich uit staren. Knelpunten Vervolgens naar buiten. Knelpun ten, die je niet gauw opvallen als je zelf comfortabel in je autootje over de Leidseweg rijdt, werden ge toond: de hobbels in de weg, grote scheuren in de muren van de er langs staande huizen, een plot selinge wegversmalling."Er gebeu ren hier geregeld ongelukken. Er is eens iemand met z'n auto een tijdje de voor Leiderdorp i OEGSTGEEST - De openbare la gere school de "Springplank" in Oegstgeest krijgt zo snel mogelijk een permanent onderkomen. Dit is althans de opzet die gisteravond naar voren kwam uit de commissie onderwys/ Oorspronkelijk was deze vierde openbare school van Oegstgeest geprojecteerd in Haasr wük. Maar als je alles afwacht kan het nog wel vier jaar duren voor er zoiets van de grond komt'*, con stateerde wethouder Gmelich Meijling gisteravond in de commis sie van onderwijs. Hij had al eerder Soos I Wellicht herinnert u zich nog de feestelijke opening vorige week van de verbouwde en nu zo goed als rileuwe soos van Troef. Die verbouwing is na tuurlijk niet voor niets ge beurd: de soos gaat gebruikt worden voor allerhande ac tiviteiten. Bijvoorbeeld voor een optreden van popgroep Gimmick vrijdagavond. 8 Uur gaat de soos open. een half uur later begint de groep te spelen. Er moet wel een toegangskaar tje voor deze avond worden gekocht. Dat kost voor leden 2,50 en voor niet-leden een gul den meer. Als u Troef nog niet weet te vinden: het adres is Noordeinde 2a in Leiden Soos II vrijdagmiddag gaat de soos in 't Breehuys (aan de Breestraat van start. Deze middag komt iemand van de ENWB (enige Nederlandse Wielrijders Bond) vertellen over de moge lijkheden om lekker te kunnen fietsen en waardoor dat wordt belemmerd. bingo Geen zin om naar een soos te gaan? Dan is er vrijdagavond nog een bingo-avond in ,,'t Par lement" aan de Nieuwe Rijn 52. Aanvang 8 uur Kantine Een goede sporter mag vrij dagavond wel naar de kantine maar niet te veel drinken. Daarom wordt er in de kantine van sportvereniging Blauw zwart aan de Dr. Mans- veltkade in Wassenaar vrij dagavond om 20.30 uur niet gedronken maar vergaderd: een buitengewone leden vergadering over...de bouw van een nieuwe kantine. Bazar Op zaterdag 29 oktober organi seren de bewoners van het be jaardencentrum 'Robijnzicht' in hun huis aan de Robijnhof in Leiden een bazar. Vooral veel mooie handwerken. Daarnaast zijn er de nodige attracties, zoals een prullenkraam en een rad van avontuur. De bazar gaat open om half 10 en blijft open tot 5 uur. laten weten dat het huidige onder komen van de "Springplank", in het houten noodgebouw aan de Lange Voort, niet meer aan de eisen voldoet. "Wij blijven nu meer aan de zuidkant van het kanaal en willen de nieuwbouw realiseren op een terrein naast de Christelijke Peda gogische Academie aan de Ken- nedylaan", aldus de wethouder. Er is daartoe onderhandeld met het bestuur van de academie, omdat de gemeente had toegezegd dat men in geval van uitbreiding van het ter rein gebruik mocht maken. Plezierig "Het is zonder meer een plezierig gesprek geworden eri wij hebben het academiebestuur laten weten dat men eventueel optie op het ter rein in Haaswijk kan krijgen, dat oorspronkelijk voor scholenbouw is gereserveerd. Men ging hiermee akkoord". De uitgang van de "nieuwe Spring plank" wordt gesitueerd aan de Frans Halslaan. Bovendien levert de plaats geen conflicten op met de andere scholen in de omgeving, zo voegde wethouder Gmelich Meij ling eraan toe. De christen-democraat Bijl wilde eerst nog met zijn fractie praten. Mevrouw Rörsth (WD) vroeg zich af wanneer er gebouwd kan wor den Gmelich Meijling zag het in de loop van volgend jaar wel zitten, zodat men in augustus 1979 het Aankoop Apotheken een huis binnengereden; laatst nog vier auto's op elkaar, en dat grote ongeluk, waarbij vier kinderen op een bakfiets zijn doodgereden"). Emmer Het is inmiddels vijf uur geweest. Van hun werk thuisgekomen Leidsewegbewoners komen naar buiten als ze de rondleiding aan schouwen. Ieder heeft zo zijn eigen verhaal. "We kunnen van de herrie niet slapen"; "Als ik achterin mijn tuin zit voel ik het nog trillen". Huizen worden getoond waarvan de bewoners achter de deyr een emmer met een dweil erin hebben staan: tegen het door de kieren van de deur heendringende water, dat de auto's opspatten als het gere gend heeft. Bij een van deze huizen gaat de horde naar binnen, Het zo veelste verhaal, nu over te hard rijden. "Ze reden 110 over deze weg! Hoe ik die snelheid weet, ter wijl ik zelf geen auto kan rijden? Dat leer je wel als-je hier achttien jaar woont!" Onder vuur Wethouder Eveleens wordt onder vuur genomen. "U bent het er toch wel mee eens dat het allemaal te lang heeft geduurd voordat er wat gebeurt?" De wethouder mompelt wat. Antwoordt dan: "In maart be ginnen we met de reconstructie". "En als de provincie daar niet aan mee wil betalen?" luidt de vol gende vraag, "moeten we dan nog langer wachten?" "Als het nog lan ger zo voort gaat en de gemeente niets doet breken we zelf de weg wel open", voegt een ander hier aan toe. Eveleens luistert zo aandachtig" mogelijk maar probeert zorgvuldig definitieve uitspraken te ver mijden. De wethouder kan ook moeilijk anders; uiteindelijk is hét de raad die in zijn vergadering van vrijdagavond over de reconstructie moet beslissen. We lopen terug. "Heb je de vracht auto's geteld?", vraagt éen van de bewoners onverwacht. "Het waren er in het afgelopen uur 55". INGRID CRAMER. 28 oktober, waargenomen door Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085 Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 154500 Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641, Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, toestel 35 (dag en nacht). Warmond - A. Looyen, Merellaan 22, Sassenheim, tel. 02522-11454 Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071- 153652. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voorl hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). schooljaar in de nieuwbouw karKbeginnen. Het hoofd van de "Springplank", de heer Eegdemans toonde zich bijzonder gelukkig met deze nieuwe situering van de basis school. "De plaats die men gekozen heeft biedt ongekende mogelijk heden. Wij zijn er bijzonder blij mee", aldus de hoofdonderwijzer. De raad zei echter eerst nog te moe ten beslissen en een voorbe reidingskrediet van 10.000 gulden is verder noodzakelijk. In i ber zal dit aan de orde komen i raad. Belangengroep alleenstaanden Dienstencentrum Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 126938. Dag en nacht bereikbaar. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. Gisteravond kwam verder nog de aan- en verkoop van de Leo Kan- nerschool en de Julianaschool ter sprake. De aankoop van het ge bouw aan de Geverstraat moet, zoals reeds bekend, leiden tot de stichting van een "cultureel cen trum" waarin K en O, de muziek school enzovoorts gehuisvest kun nen worden. Reden voor,mevrouw Rörsch om te verklaren dat zij voor 90% kan jui chen. De resterende 10%> hebben betrekking op het ontbreken van een cultuurnota en een exploita tie-opzet met betrekking tot het culturele centrum. "Persoonlijk vindt ik dat zoiets zichzelf niet hoeft te betalen. De gemeente mag er best wat geld in stoppen", merkte Gmelich Meijling op. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Vooi betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post 58,30 Jaarabonnement150,30 Jaaraborïhement per post 221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2