LUIZEN TE LUF Uien en lucifers tegen de luizen Wijn bewaren zonder kelder Twee keer zoveel drank Smaak vleeswaren onbelangrijk Taalles tijdens het vliegen DUITSE WIJN IN DE SMAAK DONDERDAG 27 OKTOBER 1977 EXTRA PAGINA 21 Dit jaar zitten de bomen en planten vol met luis en ziekten. Er komt geen eind aan,zeker niet met het broeiende weer dat we tot dusver steeds hebben gehad. We hebben daarom deze zomer gebruikt otn eens flink wat bestrijdings middelen 'te proberenEen greep uit wat er allemaal te koop is - er bestaat nog wel meer, want de variatie in flesjes en busjes is groot. Op deze pagina leest u onze ervaringen. In de hoop dat u er profijt van kunt hebbenDal is, wat de tijd betreftnog best mogelijk. De luizenplagen handhaven zich meestal tot laat in het jaar. Bovendien moet je het groen aan het eind van de whiter alweer .meteen opnieuw aanpakkenals je wat tegen de luis wilt doen. Van alle dierlijke beschadigers van onze kamer- en tuinplanten, zijn luizen de meest voorkomende. De- middelen die gebruikt worden om die aanvallers van ons dierbare groen te bestrijden zijn dan ook tal rijk. Deze kunstmatige bestrijders lopen uiteen van min of meer on schuldige huismiddeltjes als spiri tus met groene zeep, tot soms be denkelijke chemische produkten. We hoeven niet altijd zelf te werk te gaan, want ook de natuur helpt ons een handje. Lieveheersbeestjes, bijen en sluipwespen zijn dol op luizen. Helpen die natuurlijke vijanden van de luis onvoldoende dan pas moeten we onze eigen middelen gaan gebruiken. Natuurlijk moeten dat dan middelen zijn die niet ook nog de luizenbestrijders als lieve heersbeestjes om zeep helpen. Dopluis met pantser Gewone luis krijgen we vaak al weg door grondig sproeien met de tuinslang en voor de kamerplanten kan het onder de douche. Doplui- zen krijg je op die milde manier niet weg. Heel soms gaat het met een zeep-spiritus oplossing verdund met wat water, maar gewoonlijk trekken de dopluizen zich er niks van aan. Hun pantserachtig schild (het is een soort lak) beschermt hen tegen nagenoeg alle gewone mid delen. Sommige kwekers gebruiken met succes Lizetan plantenspray. Zelf hebben we het geprobeerd met een spuitbus gewone Bladglans en zo waar: het schildje loste op en de dopluizen verdwenen. De naar onze smaak lelijke glans op de plant r lief. Vergrootglas Dop- of schildluis komt in de tuin wat minder voor dan in kamerplan ten. Komen ze, dan wachten we even af wat de natuurlijke vijanden er aan doen. Blijven de luizen in aantal toenemen dan moeten we wel ingrijpen. We kunnen heel spaarzaam overigens gebruik ma ken van Malathion of Dichloorvos. Het kan alleen als de jonge luisjes onder het schildje vandaan komen. Dat is enkele malen per seizoen te zien, maar dan moeten we wel een vergrootglas gebruiken op onze in spectietocht. Dichloorvos is flink giftig, maar in de spuitbussen, waarin het middel is verwerkt is de concentratie ge lukkig gering. Malathion is niet zo giftig, maar in gebruiksklare verpakking is het in kleine verpakkingen niet zomaar te koop. Misschien kan een tuincen trum met eigen kwekerij u aan een beetje van het goedje helpen. Brandnetelthee Nog een huismiddel tegen gewone luis is het aftreksel van de jonge bladeren van brandnetels. Zet een flinke emmer halfvol blaadjes en aangevuld met gewoon koud water enkele dagen te „trekken". Deze brandnetelgier gaat flink stinken, maar wat van het extract, verdund met een beetje water, helpt vaak prima tegen luizen. Boerinnen met een eigen moestuin gebruiken het dikwijls. Je sproeit het met een gieter of met een plantenspuit flink over de aangetaste planten. De blaadjes zijn ook voorverpakt te koop als Brandnetelthee. Sommi gen zeggen er ook succes mee te hebben, wij hebben er gèen er varing mee. Vergeet vooral de achterkanten van de plantenblaadjes niet bij de be strijding. De luizen zitten daar graag. Ze zijn meestal geel of groen, maar ze kunnen ook allerlei andere kleuren hebben want er zijn vele honderden soorten. Overigens eten luizen niet van de, plant, maar ze zuigen de sappen weg. Ze laten een zoete uitschei- dingsstof op de planten achter die bekend is als honingdauw. Daarop ontstaat dan weer de zwarte roetdauwschimmel. De luizen Onder het motto Taaltips voor on derweg wordt m Duitse (Luft hansa) vliegtuigen op lange vluch ten taalles gegeven. Om te begin nen Duits en Engels en als er veel interesse voor is, komen er ook an- (dere talen op het programma. De taalles is niet op grammatica ge richt, maar op belangrijke zinnen die in de dagelijkse omgang wor den gebruikt. Ei wordt voor deze mini-cursus een rollenspel ge bruikt: in zeven scènes van elk drie minuten worden alledaagse situa ties behandeld zoals het vragen naar de weg of het bestellen van een maaltijd. Rabarberzeep Een ander huismiddeltje is rabar berzeep. Je maakt het van de ra- barberbladen. Ruim twee kilo van dat blad koken we in twee liter wa ter. Afkoelen, zeven en het vocht vermengen met 25 gram groene zeep. Er zijn tuinliefhebbers die bij dit middeltje uit grootmoederstijd Oude tuinboeken spreken van een aftreksel van pijptabak. Sommige nieuwe boeken noemen ook wel een nicotine-oplossing. Hoeveel tabak je in hoeveel water.moet doen zeggen die oudere boeken niet. Kamerplanten In de tuin kunnen we bladluis voorkomen door in de win termaanden februari en maart het gewas te bespuiten met een oplos sing (5&) van vruchtboom-carboli- Moderne middelen tegen luis in kamerplanten zijn de Plantenpijl- tjes en de Plantenpinnen en hoe die kartonachtige dingetjes verder mogen heten. Ze bestrijden ook nog ander gespuis in onze planten, maar tegen dop,- bol- of schildluis zijn.ze onwerkbaar. De fabrikant noemt die luizensoort dan ook niet. Het is trouwens zo, dat chemische middelen altijd al leen maar werkzaam zijn tegen de op de verpakking genoemde insec ten. Niet alles helpt Bekijk die verpakking daarom al- 'tijd goed. Niet alleen dat er midde len zijn die sommige aantastingen niet te lijf gaan, er zijn ook midde len die op bepaalde planten niet werken of ze tasten de plant zelf aan en dan ben je nog verder van huis. Daarom moet men ook nooit de spuitbussen gebruiken op basis van pyrethrinen die bestemd zijn om muggen en vliegen te be strijden. Ze rijn heel slecht voor uw planten omdat er ook nog ander spul bijzit. Dat staat meestal ook duidelijk op de bussen. Goede ervaringen Er zijn middelen die ook pyrethri nen bevatten en die juist wel voor planten bestemd zijn. Goede pro dukten zijn bijvoorbeeld Bogena bladluisspray; Asef insectendoder, Edafil plantenspray en plan tenspray van Orga. Heel goede ervaringen hebben we zelf gehad met het voor vakgebruik bestemde middel Pirimor dat nu in de handel is voor amateurgebruik als Ivosta Antibladluis. Het is in spuitbussen te koop en als vloeistof in flesjes van 100 en 200 millimeter. Ook Pokon Plantenspray werkt erg goed, maar tegen dop of schildluis doen beide produkten niets, zo bleek ons. De fabrikanten van de twee laatstgenoemde produkten verkla ren zelf nadrukkelijk dat deze mid delen wel de bladluizen doodt, maar dat ze de natuurlijke luizen- bestrijders als bijen en lieve heersbeestjes ongemoeid laten. Zelfs al zouden ze de door het gif gedode luizen opeten dan blijven ze ongedeerd, aldus de fabrikanten. We hebben het de bijen niet kun nen vragen, maar in elk geval is het waar dat pyrethrinen plantaardig is. Het wordt gewonnen uit bloed blaadjes. Welke uw plannen ook zijn om luis te bestrijden, wacht eerst even of de insecten niet vanzelf weg gaan of dat de natuur via bij of lieve heersbeest zelf ingrijpt. Blijft' het kwaad voortduren, grijp dan eerst naar de huismiddeltjes en als ook die niet helpen kunt u chemische produkten gaan gebruiken. Maar kies dan de middelen die „milieu-vriendelijk" worden ge noemd en lees grondig de ge bruiksaanwijzing en de veiligheids voorschriften. In de tuin spuiten we liefst met een sproeier met drukvat. r Lucifersalleen Ier voorkoming "Leg een schijfje ui op de aarde van de pdt en vernieuw het schijfje als het opgedroogd is. Na ongeveer 14 dagen is elke luis verdwenen", zegt deze mevrouw. Deze inzendster zegt, dat ook an dere beestjes dan alleen luizen ver dwijnen. De plant moeten we goed in de gaten houden en zodra het on gedierte terugkeert beginnen we weer met een uien kuurtje. In de zak Een niet zo milieuvriendelijke, maar naar ze zegt wel afdoende manier weet mevrouw J. van Vuu- ren-Boelen. Ze plaatst de plant met luis samen met een open Vapona- box in een plastic vuilniszak. De zak wordt gesloten en na een of twee dagen is alle luis verdwenen, aldus deze lezeres. Zwavelkoppen Nu weer een een middeltje zonder gekochte chemische middelen. "Een prima middel en goedkoop" noemt mevrouw J. H. Scheer- hoorn-Dorrenian het. Jiet is overigens geen bestrij dingsmiddel maar een middeltje om luizen te voorkomen. Mevrouw Scheerhoorn zet langs de rand van pot 5 tot 6 lucifers. Ze steekt die onafgebrande lucifers gewoon in de aarde, zodanig dat de zwavelkop 1 tot 2 centimeter boven de aarde uitsteekt. Misschien helpt het ook wel als er al luis op de plant zit, maar daar heeft deze mevrouw geen ervaring mee. Penseel Lezer of lezeres M. G. Mosies be strijdt dop- of schildluizen met suc ces op traditionele manier. De, harde schildjes van de luizen wor den aangestipt met een penseel ge doopt in brandspiritus. De luizen gaan gelijk dood en blijven zelfs vaak aan de penseel hangen. "De planten hebben van de behande ling geen last, zo is me al jarenlang gebleken", zo schijft deze abonnee Uit de 'zon Mevrouw H J. F. Verbeek van Rooven komt in feite met een soortgelijk middel. De bekende spiritus-zeepoplossing die we in ons artikel ook al noemden. Andere tips van deze mevrouw nog: haal de pl^nt tijdens de behandeling uit de Natuur zelf Eén natuurlijker manier van be strijden dan die van mevrouw J. F. Nolen bestaat er niet. Aanvankelijk was ze haar Hova of Wasplant te hulp gekomen met zeepsop, tabaksaftreksel en een strotbad onder de douche, toen de luizenplaag begon. Maar niets hielp. De kleverige nectarplekken op deze plant zagen gewoon zwart van de luis. Toen kreeg ze de raad het met Lieveheersbeestjes te proberen. Vanaf dat moment liep ze altijd met een doosje in haar zak om overal waar ze de diertjes maar zag Lieve heersbeestjes te vangen en op haar planten los te laten. Dankbaar ,.M'n planten zijn volkomen schoon geworden, er is geen spoor van luis meer te bekennen. Uit dankbaar heid hebben ze vorig jaar en ook dit Het wijnverbruik in ons land is de laatste jaren enorm toegenomen. Vooral de jongere generatie heeft de wijn ontdekt, de gewonne een voudige landwijn. Het is een andere generatie dan die van de smoking met'de exclusieve wijn die pas najaren rust van onder het stof te voorschijn werd gehaald. Die meer dan tien jaar ouden bij zondere wijnen worden nog maar heel weinig verkocht. Ze zijn ook haast onbetaalbaar geworden. Het drinkceremonieel is wat eenvoudi ger, minder bestoft geworden, hoewel toch een beetje sfeer de smaak van de wijn wel wil verho gen! Jonge mensen beginnen met jonge landwijn. Dat is ook de dagelijkse drank van de Fransman en van de Italiaan niet te vergeten want Italië heeft Frankrijk de laatste jaren in productie overvleugeld. De ervaring en de kennis komen met het drinken. Voor een feestje' wordt dan al gauw uitgekeken naar een wat minder eenvoudige wijn. Dat uitproberen'is uiteraard een' gezellige bezigheid en kan dan uit groeien tot de hobby van het aan leggen van een eigen kleine verza meling. Met jonge wijnen die na een paar jaar hun top bereikt hebben of, 'zoals da,t heet", goed op dronk zijn gekomen. Keuze Hoewel de keuze nooit helemaal eenkënnig kan zijn bij het zeer ge varieerde aanbod, krijgt men op den duur toch zijn persoonlijke voorkeuren en beperking tot een aantal soorten. Elke wijnhandelaar kan u voorshands bij de keuze hel pen, hij heeft er lang genoeg voor moeten leren 'alvorens hij de ver eiste vergunning deelachtig werd. Voor een paar honderd gulden kunt u al een bescheiden maar goede start maken. Dan rijst echter het probleem van :de opslag levensgroot. Want met iedereen is in het gelukkige bezit van een keldertje. De flatbewon- ders zijn daarvan meestal versto ken. Geen nood, zonder kelder kan het vaak ook. Bijvoorbeeld op zol- ider, onder de trap van een eenge zinswoning of in een kast. Voorwaarden Als maar aan een aantal voorwaar den kan worden voldagn. Wijn be hoort in donker te worden be waard. Zon- en kunstlicht doen Ui bij deplant.de luis verdwijnt. jaar tweemaal rijkelijk gebloeid". Wel, gaat u uw plantenluizen zo óók maar eens te lijf, mevrouw Nolen wenst u bij voorbaat succes. Duitse wijnen doen het goed. West Duitsland heeft in het eerste half jaar van 1977 ruim eenderde meer wijn uitgevoerd dan in dezelfde pe riode van het vorig jaar. In 1976 exporteerde de Bonds republiek meer dan een miljoen hectoliter en ook dat was om en nabij eenderde meer dan het daar aan voorafgaande jaar. verkleuring ontstaan. De wijn rijpt het beste bij een constante tem peratuur, die zo tussen de tien en vijftien graden ligt. De wijn zal bij grotere temperatuurschommelin gen heus nog wel drinkbaar blijven maar als de temperatuur onder het vriespunt komt, kunt u de wijn wel vergeten. Tocht en beweging, bijvoorbeeld een krakende vloer waarover veel vuldig wordt gelopen, zijn evenmin goed voor het welzijn van de wijn. Enige ventilatie is daarentegen wel gewenst. Laatste maar wel belang rijkste voorwaarde voor het bewa ren van wijn is dat dit niet rechtop geschiedt. Dan verdroogt de kurk en kan er lucht in de fles en dus bij de wijn komen. De flessen dienen dan ook liggend te worden be waard. Zo blijft de kurk vochtig. Laten opslaan Ziet u geen kans, aan de hier ge noemde voorwaarden voor opslag van wijn te voldoen, dan blijft altijd nog de mogelijkheid, een aantal flessen jonge wijn te kopen en die door de wijnverkoper te laten be waren tot hij goéd op dronk is ge-; komen. Een aantal .wijnhuizen zijn hiertoe gaarne bereid. Het is altijd; voordeliger dan wanneer u van daag een fles wijn koopt die bij voorbeeld uit het jaar '72 dateert. Er zijn vele handige stapelbare fles senrekken in de handel. Van hout, metaal of kunststof. Hier ziet u een stevig rek waarin u zelfs zestig fles sen kwijt kunt. Het bestaat uit tien opeen gestapelde elementen van polyethyleen. De maten: 60 cm breed, 28 diep en 11,5 hoog. (Prod. Curver, 6n75 per element voor zes flessen). Het maken van een rek is voor de doe-het-zelver overigens geen grote uitdaging! In de afgelopen tien jaar is Nederland per hoofd van de bevolking ongeveer twee keer zoveel drank gaan ge bruiken, zowel met als zon der alcohol. Het bierver- bruik ging in die tijd van 39 naar 84 liter, J frisdranken van 36 naar 6472 liter, gedis tilleerd van IV2 naar 2V2 liter,, en wijn van 472 naar 12 liter. Toch verdwijnen er, onder druk van de prijscon currentie, steeds meer slij ters. Er zijn nu nog ongeveer 3500 verkooppunten waar van 1200 filialen. Gee vate gebruiken en de behandeling om de paar dagen herhalen tot geen luis de bestrijdingsactie kan naver tellen. «flip pp JiÈfc. W. - L Üfew Huisvrouwen kooen vleeswaren Smaak niet het belangrijkste, zegt de hu Huisvrouwen kopen vleeswaren niet omdat ze de smaak zo lekker vinden, maar gewoon omdat ze vinden dat er behoefte is aan iets anders op de boterham, inplaats van zoetigheid. Dat blijkt 'uit een onderzoek ingesteld door de Stich ting Voorlichting Vleeswaren en Vleesconserven. Het vakblad Het Levensmiddelen- bedrijf gaat wat nader in op het on derzoek, waaruit blijkt dat 61 pro-t cent van de ondervraagde huis-' vrouwen bijna elke dag yleeswaren Op tafel zet, Slechts 5 procent eet minder vaak dan eenmaal per week vleeswaren. Hartig .De belangrijkste reden en om vleeswaren te eten zijn de behoefte aan iets hartigs op de boterham bij 45 procent; niet houden van zoetig heid 23 procent; vleeswaren bevat ten bouwstoffen (gezond dus) 23 procent en 19 procent zei datje met vleeswaren een goede variatie in de maaltijden krijgt. Er waren dub- bel-antwoorden bij. Lekker Slechts 9 procent at vleeswaren omdat zoet zo slecht is voor je gebit. Opmerkelijk is dat niet meer dan 8 van elke 100 ondervraagden zei vleeswaren lekker te vinden. Het vakblad nóemt dit percentage „pijnlijk" voor de zelf worst- makende slager die (vaak) meent1 dat zijn produkten kwalitatief ver boven de fabriekswaren staan. De huisvrouw let dus kennelijk op andere dingen (uiterlijk, vetgehalte en de prijs) en pas in de laatste plaats op de smaak.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21