'Slachthuis in particuliere handen in toekomst? Gezinsverp leging zoekt opvangouders VVD interpelleer! het kabinet-Den Uyl Lakenhal krijgt een kolossaal schilderij Sluiting moet worden voorkomen" tnbrekers- bende opgerold Statenleden Aruba Verliezen \iort geding Uit in de Randstad „Eerste tijd alleen bed, bad en brood VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel. PONDERDAG 27 OKTOBER 1977 VARIA pagina 19 LEIDEN-Het stedelijk museum de Lakenhal heeft van het Centraal Museum in Utrecht de kans gekre gen een schilderij van Baron Gus- tav Wappers over te nemen, dat een jvoorstelling van burgemeester Van der Werf, die de burgers van Leiden zijn arm aan biedt, tot onderwerp heeft. Dit schilderij is op het ogen blik nog te zien in de perszaal van het stadhuis van Utrecht, maar zal Idpor het "Amsterdamse Rijksmu seum worden tentoongesteld op een binnenkort in de hoofdstad te houden expositie. Voorwaarden die het Centraal Museum aan het bruikleen stelt, is echter dat het schilderij niet meer naar Utrecht Amsterdam, over te nemen. Pro terug keert. bleem is echter voorlopig nog de Gezien het typisch Leidse karakter enorme afmetingen van het werk: .van het schilderij is De Lakenhal 3.95 hoog en 4.65 breed. Het mu- gevraagd het na de expositie in seum kan het daardoor niet plaat- LEIDEN - In de drie recentelijke gerestaureerde schilderijenzalen van /y 8/ fy Li T het stedelijk museum De Lakenhal is de lichtsterkte nog dusdanig dat -LJJ-Jl-J de schilderijen daar op de lange duur onder te lijden kunnen hebben. Het licht, zo hebben metipgen uitgewezen, is op het ogenblik nog vier T TC* TJT* keer zo sterk als wenselijk is. Op korte termijn zullen maatregelen j I UJlI worden genomen om de volgens de metingen 700 lux terug te brengen naar de noodzakelijke 150 lux. sen, temeer omdat een dergelijk schilderij met een zelfde voorstel ling, hoewel minder van kwaliteit, al in de vaste collectie van De La kenhal is opgenomen. Overwogen wordt nu om het Utrechtse schilderij toch te laten komen en het op te hangen in het stadskantoor aan de Langegracht (in de loop van het volgend jaar ge reed) of om contact op te nemen met het college van bestuur van de universiteit, die mogelijk een plaats voor het werk heeft. LKIDEN - Er zal alles in het werk moeten worden gesteld cm te voorkomen dat het openbare slachthuis in Leiden gesloten moet worden. Sluiting mag pas overwogen wor pen wanneer blijkt dat andere oplossingen niet haalbaar fcijn. De meest gewenste oplossing is om het gemeentelijke Slachthuis te laten overgaan in handen van het particuliere bedrijfsleven. Mocht dat niet mogelijk zijn, dan moet er gestudeerd worden op de mogelijkheid om het alsnog door 8e gemeente te exploiteren. ;Dat staat in het vandaag gepu bliceerde rapport van een amb- jteljjke werkgroep die heeft beke ken wat de gevolgen zijn voor het jopenbaar slachthuis, wanneer de (\Aeeskeuringswet binnenkort zal •worden gewijzigd. De meest ingrij pende verandering omvat de af schaffing van het zogenaamde "ar tikel 8". Daarin wordt de herkeu ring van vlees geregeld die van de ene vleeskeuringskring wordt ver- fvoerd naar de andere. verbodig KaRDERWIJ K (SP) - Een speciaal Rechercheteam heeft sinds augus- lus 52 mannen gearresteerd die nebben bekend bij 244 diefstallen [n inbraken voor ongeveer 800.000 tuiden te hebben gestolen. De bende opereerde voornamelijk op Be Veluwe en in Flevoland. Van de buit is vrijwel niets boven tater gekomen. De politie heeft Slleen een aantal vuurwapens en kat munitie gevonden die waren buit gemaakt bij een inbraak bij een [chietvereniging. Van de 52 ver nachten zijn er 30 in verzekerde bewaring^gesteld^^ pRANJ ESTAD (ANP) - De vijf sta- enleden van de Arubaanse onaf- pankelijkheidspartij MEP hebben het kort geding, dat ze hadden aan gespannen tegen dertien andere [tatenleden, verloren. Ze hadden |le rechter gevraagd de dertien te 'erbieden als statenlid op te treden. )e rechter heeft dit geweigerd. Hij heeft de MEP-leden veroordeeld lot het betalen van de proceskos- golgens de MEP zijn de ge- ofsbrieven van de dertien sta- [enleden, die de regering-Rozendal teunen, goedgekeurd in een ten bnrechte bijeengeroepen buiten- statenvergadering. De re geringspartijen hadden de gouver- i de Nederlandse Antillen |evraagd om zo'n vergadering om ve zittingsperiode van het irlement te kunnen openen. Dat s door een boycot van de MEP en Curacaose arbeiderspartij Yente Obrero" niet mogelijk. Daardoor was namelijk tijdens de patste vergadering van de oude taten niet het aantal leden aanwe- dat vereist was om de ge- ofsbrieven van de nieuwe volks vertegenwoordigers goed te kun- i keuren. i de vijf MEP-vertegen woord i- in het nieuwe parlement lyn gekozen, hebben zich indertijd bier niet laten beëdigen. dergaan. Gezien de ontwikkeling van de moderne koelmethoden, het gekoelde transport en het tijd verlies, dat deze herkeuring bete kent, vindt de rijksoverheid dergelijke herkeuring een langza merhand overbodige zaak. Omdat de opbrengsten van deze keuringen voor de verschillende slachthuizen een belangrijke bron van opbreng sten betekenden is er op rijksni veau een regeling opgesteld. Die houdt in, dat de vleeskeuringsdien sten voor het rijk gefinancierd zul len worden. De openbare slacht huizen, die financieel losgekoppeld moeten worden van de keurings diensten, ontvangen tijdelijk een rijksbijdrage. Met die laatste ver goeding beoogt het rijk een her structurering yan dp openbare slachthuizen te bevorderen. Het openbare slachthuis in Leiden zit al enkele jaren in de rode cijfers. Blijkens de opzet in de nota van de werkgroep werd in 1975 een exploi tatieverlies geleden van 95.000 gul den en bleek dat tekort vorig jaar te zijn gestegen tot 110.000 gulden. Die verliezen zouden nog aanmer kelijk groter zijn geweest, wanneer de vleeskeuringsdienst die in het slachthuis is ondergebracht geen winst had opgeleverd. In 1975 was dat 187.000 gulden en in 1976 zelfs 289.000 gulden. Behalve het slacht huis zelf draait ook het koel- en vriesbedrijf met een - zij het gering - verlies. Resultaten De werkgroep heeft ook bekeken wat de financiële resultaten over die jaren geweest zouden zijn, wanneer de Vleeskeuringswet al was gewijzigd en er dus een schei ding zou bestaan tussen slacht huis/koel- en vriesbedrijf aan de ene kant en de vleeskeuringskring aan de andere kant. Voor het slachthuis zou in dat geval in 1975 een tekort van 280.000 gulden zijn opgetreden en in 1976 401.000 gul den. De werkgroep gaat er echter van uit dat de vleeskeuringsdienst in het slachthuis gevestigd zal wor den en daarvoor een vergoeding zal betalen, waardoor de tekorten te ruggebracht zouden zijn tot res pectievelijk f 171.000,- en f278.000,-. In het rapport worden de voor-"en nadelen van een eventuele sluiting genoemd. Voordelen zijn het afsto ten van een niet specifieke over heidstaak, het verdwijnen van het risico bij een voortgezette exploita tie en het vrijkomen van de grond, die nu door het slachthuis wordt gebruikt. Als nadelen somt het rapport op: het verlies van werkgelegenheid in de Leidse regio, exploitatieverlie zen tot de liquidatie is voltooid, ka pitaalvernietiging en uitkeringen van wachtgelden aan personeel. Amsterdam Concertgebouw - 28 okt. 20.15 uur Amsterdams Philharmonisch Orkest; 29 okt. 20.15 uur concertgebouworkest olv C. Davies; 30 okt. 20.15 J.R. Kars, piano, speelt o.a. Beethoven en Schumann. Kleine zaal 30 okt. 20.15 uur Sestetto vocale "luca merpnzio". 31 okt. 20.15 Mark Lubotsky ea. Shaffy theater - 29 okt. 15 uur katheater met pinokkio, t/m 10'dec. (behaive zo en ma) 20.30 konsertzaal toneelgroep Baal met Orpheus, 28 en 29 okt. 22.15 carlos Trafïc en Katie Duck in love story. Carré-t/m 30 dec. 20.15 (maandag) musical Foxtrot; 31 okt. 20.15 uur Roemeens danstheater Ciörcirlia; 31 okt. 20.15 uur Brasil Tropical. Nieuwe de la Mar-theater - 28, 29 en 30 okt. 20.15 uur Steye yan Brandenberg, Simone Ettekoven; 31 okt. 20.15 uur Fiesta gitana da silva nr. 21; t/m 23 okt. 14 uur toneel voor de jeugd door het Amstel- toneel mmv Mies Bouhuys en Joop Stokkermans. Westerkerk - 30 okt. 19.30 uur concert door het Westerkoor, Ba- chorkest en solisten C. Harvey, M. Dieleman en W. Oosterkamp, werken van Bach. Den Haag Kon. Schouwburg - 28,30 okt'. 20.15 Haagse Comedie met "Beschuit met Muisjes" van H. Heijermans; 29 okt. 20.15 Haagse Comedie met "De Waaier", blijspel; 30 okt. Haagse Comedie met „Hedda Gabler" van Ibsen,14 uur; 31 okt "20-15 Volgend jaar zelfde tijd van Slade. Hot-theater- 28 en 29 okt. 20.30 Nieuwe Komedie met "Gansch het raderwerk" van Otto Dijk; 30 pkt. 14 uur kindertheater Psssst; 20.30 Floh de Cologne met "Profitgeier "en co", roek-revue. Theater aan de h^ven - Mime-en$emble theatraction met "Sketch as sketchcan" op 28 en 29 okt., 20.30 uur. Diligentia - 28 okt. 20.15 Dolf de Vries met S9I0 toneel "Het luister rijk", 29 okt. 20.15 Sestetto Vocaldi di Rorria; 30 okt. 14.30 Mark Lubotsky, viool en.L. Edlina, piano. 20.30 Doc Watson: 1 nov. 20.15 Quartetto Italiano, kamermuziek. 2 nov. 12.45 Julien Coco. Theater in de steeg - 28 okt. 20.30 cabaret step in step uit met '.'Als de lading maar gedekt is". Idem op 29 okt. 30 okt. 20.30 folkmuziek door Chris Jones en Mick Linriard. Theater Pepijn - 28 okt. 20.30 cabaret Nar met "Romantiek met mayonaise" idem op 29 okt. Congresgebouw - 29 okt. 20.15 toneelgroep Rederijkers met "Drie zusters" van Tsjechow; 30 okt. 20.15 Brasil Tropical. Leiden Leidse Schouwburg - 26 okt. 20.15 Geen zee te hoog, cabaret van Rients Gratema; 29 okt. 20.15' Leids .zigeunerorkest Csardas. 1 nov. 20.15 Hedda Gabler, door deHa'agse Comediè. 3 nov. Jan Rap en z'n maat met oa Cocki Boonstra en Huib Broos. Lak-theater - 28 okt. 20.15 Man, vrouw, liefde, door theater "De Nar" met Ine Veen en Coen Pronk, zes verhalen van Tsjechow. 29 okt. 20.15 "De opvoeder", eenakters van toneelgroep Centrum. 30 okt. 15 uur kindertheater "kindercabaret pot voor drie" Pieterskerk - 28 okt. concert door Wim van der Reijden, orgel, m.m.v. Theo Verbeij, trompet, om 20.15 uur. Imperium - 28 en 29 okt. 20.30 toneelgroep Imperium met "Don Quichotte" (ridder van de droevige figuur). ADVERTENTIE Slachthuis in Leiden. In particuliere handen Uw nieuwe aanbiedingskrant ligt klaar. Gratis! De najaars aanbiedingskrant van de Slegte bevat een overzicht van zo'n honderdtal sterk in prijs verlaagde boeken. Kinderboeken, strips, romans en kunstboeken, overzichtelijk gerangschikt op 28 pagina's in handig magazineformaat. Deze koopjescatalogus biedt u tal van ideeën voor royale en toch prijsbewuste sint- en kerstcadeaus. Kom snel uw gratis krant halen! wy De Slegte is een goeie voor goedkope boeken. LEIDEN - "Als opvanggezin ben je de eerste tijd alleen maar goed voor het brood, bed en het bad van het pleegkind Dankbaarheid moetje niet meteen verwachten. Die kan wel een jaar uitblijven. En soms komt er helemaal geen dankbaarheid aan te pas. Js moet een pleegkind niet nemen alleen voor jezelf maar in eerste instan tie aan het kind denken". Bovenstaande conclusies, afkom stige van "ervaren" pleegouders dienen als afspiegeling van het geen adspirant-opvar.gouders kunnen verwachten na een wel licht wat lukrake aanmelding bij de Leidse stichting voor Gezins verpleging. Een stichting die, in tegenstelling tot hetgeen de naam doet vermoeden, zich be zighoudt met het (op vrijwillige basis) plaatsen van kinderen in pleeggezinnen. Kinderen, die om de een of andere reden al dan niet tijdelijk bij hun eigen ouders weg moeten. De stichting zit op het ogenblik te springen om opvanggezinnen. Mensen die bereid zijn één'of meer kinderen in het gezin op te ne men. Vaak maar voor een paar maanden, een periode die nodig is voor beide partijen om de band tussen ouders en kind weer wat te herstellen. Mevrouw Bennema, maat schappelijk werkster bij de stich ting over het fenomeen opvang- orders: "Als er eenmaal is beslo ten dat het kind elders wordt on dergebracht moet dat meteen ge beuren. Je kunt niet eerst weken gaan zoeken naar een geschikt gezin. In die tijd zou het kind misschien wel van huis weg gaan lopen of in een tentje gaan slapen. En dat willen we zien te voorko- De stichting heeft een bemidde lende functie. Probeert uit te vis sen welk kind in welk gezin het beste zou kunnen passen. Brengt pleegouders die het klappen van de zweep kennen in contact met mensen die eventueel belang stelling hebben voor bpnamen van een of meer kinderen "van een ander gezin" in hun gezin. Merkwaardig genoeg zijn de eisen of voorwaarden, aan opvang ouders gesteld, nihil te noemen. Leeftijd, burgerlijke status, ge zinssituatie, zijn omstandighe den die door de maatschappelijk werkers van de stichting worden weggewoven omdat men er van uit gaat dat "op elk potje wel een deksel past". Zoals voor Joke, pleegmoeder van een twintig-ja rig meisje, die zelf nog maar net de mindeijarigheid ontgroeit blijkt te zijn. "We hebben expres gevraagd om een wat ouder en dus zelfstandiger pleegkind om dat ik mijn activiteiten buitens huis niet wilde opgeven. En heus, het gaat uitstekendAf en toe voel ik me haar moeder, maar soms ook giechelen we heel wat af en lijken we net zusjes." Een echtpaar uit Stompwijk, dat in de loop der jaren acht pleegkin deren in huis haalde: "Je moet eraan wennen dat de buurt er te genaan hikt. Sommigen denken zelfs datje eraan verdient, omdat we twee auto's voor de deur heb ben staan. Maar geloof me, met zoveel kinderen is dat echt geen luxe. Je wilt de kinderen toch ook wat kunnen bieden, uitstapjes bijvoorbeeld, waarbij die auto onmisbaar is. En verder zijn we er nooit vanuit gegaan dat we het zelf altijd leuk moesten vinden. Want dat vonden we niet. Wat dat betreft moet je jezelf wat meer uitschakelen en je richten op het kind datje nodig heeft." De pleegouders beamen dat het eerste contact tussen pleegkind (dat of uit een tehuis óf van de eigen ouders komt) het moeilijkst is. "Het kind heeft namelijk het "gevoel dat het zichzelf moet ver kopen. Het zal zich zo goed mo gelijk voordoen. Pas na een paar maanden zie je het echte gezicht van elkaar... en dat kan soms hard tegenvallen..." Over éen ding zijn de vier (pleeg)ouders het gloeiend eens. "Een pleeggezin worden is een hele grote stap. Maar we kunnen het wel iedereen aanbevelen." Argumenten die tijdens een voor lichtingsavond van de stichting van eventueel toekomstige pleegouders variëren van "We komen zelf uit een groot gezin en hebben dat altijd zo prettig ge vonden" en "een pleegkind zou in onze gezinssamenstelling goed passen" tot "Juist omdat het maar voor een paar maanden is heb je de gelegenheid om te kijken hoe het gaat, en of het klikt." Tenslotte het woord aan Frederike (18), zelf sinds driejaar pleegkind van het Stompwijkse echtpaar: "Als je, zoals ik een hele tijd heb gedaan, in een tehuis zit is het een verschrikkelijk idee om naar een pleeggezin te moeten. Daar moet je je aan regels houden, in een te huis doe je toch wat je wilt ook al mag het niet. Bovendien ben je bang om het gezin tegen te vallen. Maar mijn ervaring is: Er valt mee te praten. Je hoort erbij, je bent geen nummer meer. Zowel de pleeg- als de echte kinderen be schouwen me als een zus." De synode van de Evangelische Kerk in de Westduitse staat Baden- Württemberg heeft voor volgend jaar haar jaarlijkse subsidie aan de als "rood" bekend staande protestantse studentengemeente van de universi teit van Tübingen ingetrokken. Het gaat om een bedrag van ongeveer f 10.000. Het debat waarvan dit besluit het resultaat was, duurde uren. De synode verwijt de evangelische studentengemeente, dat deze zich, ondanks uit drukkelijke waarschuwingen van de kerkelijke leiding, niet heeft gedis tantieerd van de "marxistisch-leninistische ideologie van haar werkgroep Christenen voor het Socialisme. Zij verwijt deze werkgroep "revolutionair streven naar wereldverbetering". De recente oprichting van de werkgroep "Lenin Lektuere" achtte dé synode een bewuste provocerende daad. De theologische h'oogleraar Peter Stuhlmacher waarschuwde de synode, rekening te houden met de politieke dimensie van haar besluit en de studenten niet van zich te vervreemden. Dat zou de radicalisering onder de studenten juist kunnen aanwakkeren. Morgenavond om 8 uur spreekt de heer J. Ph. Fijnvandraat uit Sneek in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat in Leiden over "Voor wie komt Christus als een dief?" Dit in het kader van de serie "De toekomst van de christenheid". Van kwart over 8 af is er samenzang. In Alphen aan den Rijn is de vrijmetselaarsloge "De getande rand" gevestigd. Acht jaar geleden werd ze in Gouda opgericht, omdat de daar bestaande loge "De waare broedertrouw" (175 jaar) te groot werd. "De getande rand" heeft vooral niet-Goudse leden. Vandaar dat men besloot Alphen tot domicilie te kiezen. Elke donderdagavond komen de leden bijeen in de Remonstrantse kerk aan de Van Mandersloostraat. Dinsdag heeft ds. G. Hamstra zijn intrede gedaan in de christelijke gereformeerde kerk te Alphen aan den Rijn. Hij werd bevestigd door ds. H. C. van der Ent uit Katwijk, die consulent van de Alphense kerk is geweest. 9 Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Nieuw-Amsterdam M. J. Kalvenhaar Nieuwleusen, te Veen W. Roos, kandidaat te Leek. Te Wekerom W. Verboom kandidaat te Nieuwerkerk aan de IJssel; bedankt voor Hagestein C. J. v. d. Broek Vinkeveen; aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Grevenbicht C. J. Menken-Bekius, wo nende te Leiden, de benoeming tot ziekenhuispredikant te Harlingen W. Oosterwal Zevenhuizfen (Gr.). Geref. Gemeenten: bedankt voor Almelo B. Reinders Hardinxveld. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer komt volgende week dins dag op verzoek van de WD-fractiê in een extra vergadering bijeen. Dan gaan de liberalen vragen de re gering te mogen interpelleren over het toegezegde pakket van aanvul lende maatregelen ter handhaving van de koopkracht en de bestrij ding van de werkloosheid. Enkele weken geleden besloot de Kamer niet eerder in openbare ver gadering bijeen te komen, dan na dat er een nieuw kabinet was ge vormd. De WD-fractie wil de regering in terpelleren over het door haar toe gezegde pakket van aanvullende maatregelen, aldus Wiegel in zjjn schriftelijk verzoek. Hij herinnerde er aan, dat premier Den Uyl begin deze maand meedeelde, dat de op prinsjesdag aangekondigde nadere voornemens uiterlijk in de tweede helft van oktober uitgekristalli seerd zouden zijn. Van die uitkris tallisatie is tot op heden niets ge bleken. Integendeel: vorige week donderdag toonden de sociale partners zich zeer teleurgesteld over de vaagheid van de medede lingen hieromtrent door de rege ring in het op die dag gevoerde driehoeks-gesprek gedaan", aldus Wiegel. "Nu de maand oktober ten einde loopt, acht de WD-fractie het haar plicht de regering over haar niet-handelen ter verantwoor ding te roepen en haar te vragen naar de redenen van het niet-na- komen der gedane beloften". Voorkom dat u Sluit ti jdig een uw gezin, huis Ga voor een in moeili jkheden raakt goede verzekering voor uw auto en rekreatie. deskundig advies naar de LEIDSE SPAARBANK

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19