Veel vragen open in rapport over dood anarchisten Vorster blijft geen algemeen kiesrecht O De EG kost elke inwoner honderd gulden per jaar Ga NMB-girosparen. DaVnheel ^voordeliger! Prins Philip somber over de toekomst "FRUITS DE MER" DONDERDAG 27 OKTOBER 1977 LONDEN (ANP) - Tegen het jaar 2000 zal de bureaucratie in Engeland zich ten koste van de vrijheid van het individu totaal hebben' uitgebreid. In de winkels zal men slechts eenheidsprodukten kunnen kopen. Deze sombere voorspelling heeft prins Philipechtgenoot van de Britse vorstin, gisteren in een interview met de Schotse "Radio Clydegedaan. Kwaliteitsartikelen zullen ge leidelijk verdwijnen eft mis schien zal er een zwarte markt voor zijn. De verlammende invloed van de bureaucratie zal zich steeds verder ten na dele doen gelden in de ge zondheidszorgde woning bouw en het onderwijs. Philip waarschuwde in het bij zonder voor de zelfingeno menheid en het idee dat "zo iets" in Engeland niet zou kunnen gebeuren. Als voor beeld voor een ontwikkeling naar een toestand van staats- almacht die totaal niet was te voorzien gaf hij het Duitsland van de jaren dertig Toen ver bond een wijdverbreid voor oordeel tegen joden zich met de doctrines van de nazi partij en dit leidde uiteinde lijk tot de concentratiekam- pen en gaskamers. "Deze afschuwelijke onmen selijkheid paste beslist niet in het gedrag dat normaal moet worden geacht voor het Duitse volk en viel ook geenszins te verwachten. Maar wanneer de staat almachtig is gewor den is er niemand meer die er voor kan zorgen dat deze al macht niet wordt misbruikt" zo zei hij. LUS ANGELES - De zoon van het Britse vorstenpaar, prins Charles, belandde gisteren tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten in Los Angeles, waar hij vele beroemdheden tegen het lijf liep. V.l.n.r. Lee Majors, Farrah Fawcett-Majorsprins Charles, Sophia Loren en Gary Grant. LUXEMBURG (SP) - De totale kosten van de Europese Ge meenschap belopen per inwoner per jaar ongeveer 100. Driekwart van dat bedrag is be stemd voor de gemeenschappe lijke landbouwpolitiek. Moet die EG nu bijvoorbeeld ook Amnesty International gaan financieren? Dat was een van de vragen die deze week bij de begrotingsbehande ling 1978 in het Europees par lement te Luxemburg aan de orde kwamen. Er lag ook een so cialistisch voorstel om een com- Illegale zender van terroristen BONN (SP) - Terwijl de Bonds republiek wordt opgeschrikt door steeds weer nieuwe vond sten in cellen van RAF-leden gaat nu ook het bericht dat ter roristen de beschikking hebben over een illegale zender. Naar verluidt is in het gebied van Westfalen-Lippe een uit zending opgevangen van een zender, waarin een smalend in memoriam zou zijn uitgespro ken op procureur-generaal Bii- back, bankier Ponto en werk geverspresident Schleyer, die alle drie in de loop van dit jaar zijn vermoord. Dit zou kunnen betekenen dat de terroristen al vaker van een illegale zender gebruik hebben gemaakt als aanvulling op het systeem van inlichtingen dat tussen terroristen op vrije voe ten en hun gevangen zittende collega's bestaat. STUTTGART (DPA/AFP) - Het voorlopig rap port over de dood van de leiders van de Baader- Meinhofgroep laat vele vragen open. Met name verschaft het geen opheldering over de belangrijke vraag hoe de vuurwapens waarmee Andreas Baader en Jan-Carl Raspe zelfmoord zouden hebben gepleegd, de uiterst beveiligde gevangenis van Stuttgart-Stammheim zijn bin nengekomen. Omtrent hun"dood blijven nog vele vragen achter, ondanks pier, verklaarde als opposi tieleider dat het rapport "meer vragen openlaat dan het beant woordt". Zijn collega van de christen-democratische fractie, Lothar Spaeth, kondigde voor stellen aan voor h^t werk van de parlementaire commissie van onderzoek die moet nagaan wat er precies in de gevangenis van Stammheim is gebeurd. De komt op 2 november het eerst bijeen, het leven vanaf heeft De regering van de deelstaat stelt in haar voorlopige rapport, dat een zelfmoord van de gevangenen moeilijk te voorzien was geweest en in elk geval niet had kunnen worden verhinderd. De betrok ken gevangenen hadden in hun verklaringen nooit te kennen ge- Daarentegen verklaren de vijf ge rechtelijke artsen die de lijken van Baader, Raspe en Gudrun Ennslin - de vriendin van Baader die door ophanging om het leven kWam - hebben onderzocht, dat zij geen enkele aanwijzing heb ben gevonden die in strijd zou zijn met de zelfmoordtheorie. Hetzelfde hebben zij gecon stateerd ten aanzien van ïrmgard Möller die zich met een broodmes in de borst zou hebben gestoken, maar die e HET GEHELE JAAR GEOPEND NOORDWIJKaan ZEE Openingstijden: IEDERE DAG OPEN, 'savonds vanaf 18.00 uur tot sluiten, 's zondags vanaf 12.00 uur, de gehele dag. „ISRAËL KLAAR OM HARD TOE TE SLAAN WASHINGTON (Reuter) - De Washington Post heeft gisteren in een bericht op de voorpagina ge meld dat Israël een vernietigings oorlog tegen Egyptische en Syri sche legers voorbereidt voor het geval de nieuwe vredesin spanning van de regering-Carter mislukt. Volgens het blad hebben de minis ter van Defensie, Weizman. en an dere Israëlische functionarissen aan bezoekende Amerikanen mee gedeeld dat de Israëlische strategie in een nie"uwe oorlog zou zijn de twee belangrijkste Arabische le gers zo snel en volledig te vernieti gen dat de Arabieren in de ko mende tien jaar geen militaire be dreiging meer zouden vormen. Deze strategie was in hoofdzaak al vastgesteld voor de verkiezings overwinning van premier Begin in mei. Maar Amerikaanse politieke analytici zijn van mening dat de re gering-Begin sedert zij aan de macht kwam haar eigen stempel op Israëls oorlogsstrategie heeft ge drukt. gebracht. In Bazel In het 38 bladzijden tellende voor lopige verslag van de regering van de deelstaat Baden-Würt- temberg wordt gezegd dat de loop van het pistool van het type Heckler en Koch, dat bij Raspe werd gevonden, op 10 november 1976 in Bazel was gekocht. Bij die gelegenheid was ook een Ameri kaanse karabijn aangeschaft, die bij de aanhouding van de advoca ten Haag en Mayer in beslag werd genomen. De herkomst van het wapen dat in de cel van Baader werd aange troffen, blijft onbekend. Volgens het rapport was het een Hongaars pistool dat "niet legaal" de Bondsrepubliek moet zijn bin nengekomen. De twee vuurwa pens en het mes dat in de cel van ïrmgard Möller lag, zaten onder het bloed. "Daardoor konden geen Vingerafdrukken worden vastgesteld", aldus het verslag. Voor de stelling dat de yier ge vangenen verdoofd zouden^zijn geweest, hebben de vijf artsen geen aanknopingspunten ge vonden. De eerste-minister van Baden- Württemberg, de christen-de mocraat Hans Filbinger, ver klaarde in Stuttgart dat het on derzoek met "dezelfde inten siteit" zal worden voortgezet. Aan dit onderzoek nemen negen ambtenaren van het openbaar ministerie en 30 politiemannen deel. Filbinger wees met nadruk op de in het rapport uitgesproken vermoedens dat de wapens en de eveneens in de cellen van de anarchisten aangetroffen radio apparatuur en springstof wellicht door de verdedigers van de ver oordeelden de gevangenis zijn binnengesmokkeld, ondanks alle controlemaatregelen. Voordat op 6 september naar aan leiding van de ontvoering van werkgeversvoorzitter Hanns- Martin Schleyer de gevangenen geheel werden geïsoleerd,, brach ten de verdedigers in totaal onge veer 2.200 maal een bezoek aan de gevangenis van Stuttgart- Stammheim. Filbinger sprak van een "leemte" die men had kun nen aanvullen door toezicht te houden bij de gesprekken tussen de advocaten en hun cliënten. zaken. geven dat zij de hand aan zichzelf wilden slaan. In dit verband wordt een brief aan gehaald die Baader op 10 oktober aan de voorzitter van de straf kamer in Stuttgart richtte. Daarin schreef hij o.m.: geen van ons is van plan zelfmoord te plegen. Als men ons dood zou aantreffen zal men ons naar de beste traditie van de gerechtelijke en politieke maatregelen die in onze zaak zijn gebruikt hebben gedood". Tegenstrijdigheid Volgens het rapport heeft men het preciese tijdstip van de dood van de drie gevangenen niet kunnen vaststellen. Wat de bewaking op de zevende verdieping van de ge vangenis betreft, waar de anar chisten zaten, bevat het verslag een tegenstrijdigheid. Nadat eerst was meegedeeld dat er overdag zes bewakers waren en 's nachts slechts éen, staat ver derop: "In het tijdsverloop tus sen 17 oktober 17 uur en 18 ok tober 8 uur hebben de twee be wakers op de 7de verdieping niets bijzonders geconstateerd en ook geen schoten gehoord". Daarentegen had een bewaker op de vierde etage tegen V uur in de ochtend een knal gehoord. Hij nam aan dat een buiten het ge bouw patrouillerende beambte bij ongeluk een schot had gelost. Van het voorval had hij daarom geen melding gemaakt. De on dervraging van ongeveer 75 ge vangenen en 50 personeelsleden leverde tot dusver geen tastbare resultaten op. Definitief Het definitieve rapport over de ge beurtenissen in de gevangenis zal waarschijnlijk pas over enkele maanden worden gepubliceerd. Volgens de vijf artsen onder wie drie buitenlanders, die hun be vindingen in het voorlopige ver slag hebben neergelegd, zijn er op de duim en wijsvinger van de rechterhand van Baader bloed en kruitsporen aangetroffen. Elders in het rapport staat dat bij een huiszoeking in de woning van de intussen voortvluchtige Elsabeth van Dyck een belichte film werd gevonden met opna men die in de gevangenis yan Stammheim waren gemaakt. De camera waarmee dit was gedaan, was later aangetroffen in de cel van Baader. Voorts wercf in het rapport opge merkt dat de cellen van de anar chisten geregeld Waren gecon troleerd. Zo was de cel van Baader in de laatste dagen voor zijn dood negen maal doorzocht, terwijl de cel van Raspe in de laatste tien dagen tien maal was gecontroleerd. Bezoekers werden door gevangenisbeambten ge fouilleerd, waarbij ook metaalde tectors werden gebruikt. Dit on derzoek was, zo wordt er aan toe gevoegd, echter niet feilloos, doordat vrouwelijke advocaten en gevangenen niet konden wor den verplicht zich geheel uit te kleden. Bovendien was de con trole mogelijk onvoldoende ge weest omdat de anarchisten het gevangenispersoneel al jaren hadden bedreigd en beledigd. Vragen De voorzitter van de socialistische fractie in de landdag van Ba*- den-Württemberg, Erhard Ep- JOHANNESBURG (REUTER/AFP)- Premier John Vorster van Zuid-Afrika heeft gisteravond met kracht het denkbeeld verworpen dat in de republiek kiesrecht wordt inge voerd. Vorster zei tegen zakenlieden:,.al leen een dwaas zou onder de huidige omstandigheden gelo ven dat de Verenigde Staten of Rusland met minder dan het al gemeen kiesrecht tevreden zou den zijn. Maar als dit de keuze is waarvoor Zuid-Afrika wordt ge steld dan ben ik nu niet en in de toekomst niet bereid Zuid-Afrika die weg óp te leiden". Premier Vorster zei dat het duide lijk was dat de strijd tegen zijn land van de ene kant werd geleid door de Verenigde Staten en van de andere kant door de Sowjet- Unie. Beide streven ernaar, zei hij, de derde wereld binnen hun invloedssfeer te trekken. Vorster zei dat er een ogenblik kwam waarop men de dingen te gen elkaar moest afwegen, wan neer men gedwongen werd te concluderen dat bepaalde zaken zwaarder wegen dan andere en dat bepaalde dingen zo zwaar w efeen dat dat verre te verkiezen is boven een oneervol bestaan. Muur Hij zei dat de buitenwereld niet slechts een steen uit de muur wilde weghalen, maar de hele muur w ilde omgooien en dat de Zuid-Afrikanen daartoe op de proef gesteld zouden worden. De Zuidafrikaanse premier zei dat Zuid-Afrika niet mocht verwacji- ten tijd te winnen met „aanpas singen, rectificeringen hier en daar" in zijn politieke stelsel. Aanpassingen zullen worden gemaakt waar de belangen van Zuid-Afrika ze vereisen en niet om de westerse wereld aan de kant van Zuid-Afrika te krijgen. „Wat er op dit ogenblik plaatsheeft is, dat Zuid-Afrika het recht wordt ontzegd beoordelaar te zijn over zijn' eigen situatie", aldus Vorster. De V.S. hebben besloten een reso lutie te steunen van de veilig heidsraad waarin een volledig embargo wordt voorgeschreven op de levering van wapens aan Zuid-Afrika. Dit is gisteren van gezaghebbende zijde in Washington President Carter heeft Andrew Young, Amerikaans ambassa deur bij de volkerenorganisatie, instructies gegeven om dit be sluit ten uitvoer te leggen. Compromis i in het besluit van de Amerikaanse regering een compromis. Volgens hen moest de regering, die onder druk staat van de zwarte gemeenschap in de V.S., in hetbijzonder van de groep negercongresleden, wel op deze wijze reageren omdat ze an ders bij het merendeel van de Afrikaanse landen volkomen on geloofwaardig wordt. De V.S. blyVen echter gekant tegen het opleggen van te ingrijpende economische sancties die een gaande houding van de Zuidaf rikaanse regering in het kader van de pogjngen om tot regelin gen in Namibië en Rhodesië te komen. Ambassadeur Young is inmiddels in New York besprekingen be gonnen met de vertegenwoordi gers van de bondgenoten van de V.S. Washington wil dat de wes telijke landen op dit punt éen lijn trekken met de V.S. ook na afloop van het debat in de veiligheids raad. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wilde later echterniet bevestigen dat de V.S. besloten hebben een bindend embargo op de leverihg van wa pens aan Zuid-Afrika te steunen. extra rente, dus 5% i.p.v. 4%. dagelijks opvraagbaar tot 1' 5.000,- •r maand. hogere bedragen 1 maand opzegging. bij opname geen retourrente. NMB-girosparen. moeiteloos via de brievenbus. inlichtingen en folder bij elk NMB-kantoor. Nu gratis voor iedere nieuwe spaarder ^l^=P het unieke jubileumboekwerk ï^|l V lE3r Feesten in Nederland. nederlandsche middenstandsbank missie die onder leiding van de Westduitser Willy Brandt de dialoog tussen arm en rijk wil herstellen met 840.000 te steu- Christen-democraten, liberalen en conservatieven hielden dit tegen. En Amnesty kreeg alleen geld op voorwaarde dat andere in die sec tor werkzame organisaties ook aan de ruif toegelaten worden. !üe kosten van het verenigde Europa, de overschotten aan roomboter, de hulp aan onder ontwikkelde gebieden en de be taling van de goed verdienende Europese ambtenaren, ze zijn voor tweeërlei uitleg vatbaar. Je kunt tekeer gaan tegen deze geld smijterij naar overschotten niemand weg weet en daarom meer dan de helft van de uitgaven opgaat. Toch staat wel vast dat het bij een terugkeer naar een nationaal landbouwbeleid de belastingbe taler nog meer zou kosten om de voedselvoorzienimg te financie- Niettemin gaat de Europese Com missie in haar toelichting bij de begroting dit jaar ongebruikelijk hard tegen de kosten van het landbouwbeleid tekeer. Onevenwichtig Dat de EG nog steeds een oneven wichtige zaak is blijkt wel uit haar uitgavenpatroon voor vol gend jaar: 77 procent landbouw, vier procent voor sociale poltiek, vier procent voor het regionale beleid, twee procent weten schappelijk onderzoek, indu striebeleid en vervoer, drie pro cent ontwikkelingshulp en tien procent voor ambtelijke en huis houdelijke uitgaven. De totale uitgaven belopen in 1978 ongeveer 31 miljard gulden. Dat is iets meer dan 100 per inwo ner. Het is ook in vergelijking met de nationale uitgaven betrekke lijk weinig. De Nederlandse be- Door Jan Werts groting beloopt volgend jaar im mers naar de 80 miljard. De EG heeft drie grote financie ringsbronnen, te weten de douanerechten van de Euro- markt, heffingen op agrarische produkten die we goedkoper bui ten de gemeenschap kunnen in slaan en de bijdrage van de natio nale hoofdsteden. Voor volgend jaaf zal die neerkomen op 0,7 pro cent van de btw. Het zijn de ministers van de afzon derlijke landen die voor het grootste deel van de uitgaven het laatste woord hebben. De Euro pese Commissie doet de voor stellen. Het parlement in Luxemburg kan voor ongeveer 1 miljard de uitgaven zelf vast stellen, zelfs tegen de zin van de ministers in. „Brussel", de Europese Commissie dus, had voor volgend jaar voor gesteld op de landbouwuitgaven te bezuinigen In plaats daarvan wilde men meer doen aan de be strijding van de werkloosheid, een verbeterde energievoorzie ning en aan industrieel beleid (staal, textiel). Tot grote teleur stelling van de Commissie haalde de ministerraad het rode potlood door al die plannen. In kringen van de corpmissie is men hier woedend over. Bud get-commissaris' Tugendhat be schuldigt er de ministers van dat zij met twee tongen spreken.^Tij dens de recente topconferenties in Rome en Londen vroegen zij immers om maatregelen tegen de groeiende werkloosheid onder de vrouwenen de jongeren. Zodra er voor dergelijke projecten betaald moet worden geven de ministers echter niet thuis. Ambtenaren Tegen dit betoog is wel het een en ander in te brengen. De Europese Commissie geeft lang niet al het geld waarover zij beschikt uit. Er zijn niet voldoende projecten, de ambtenarij woekert ook hier en verder stuit men op onwil en soms onvermogen. Het laatste slaat op een land als Italië, dat niet over voldoende bekwame diensten beschikt om de regelin gen ook uit te voeren. Van de sa nering in de Europese landbouw komt daardoor weinig terecht, zolang 81 procent van de daar voor uitgetrokken gelden niet- besteed worden. Nog enkele voorbeelden: 42 procent van het geld voor de dringend nodige herstructurering van onze indu strie werd de afgelopen drie jaar niet uitgegeven. Meer dan de helft van de uitgaven van het so ciaal fonds en voor de ontwik- kelingssamenswerking bleven in kas. De volksvertegenwoordigers in Luxemburg verwerkten gisteren hun 238 amendementen op de begroting. Honderdvierendertig voorstellen werden aangenomen. Zij kosten 1900 miljoen. Extra voedselhulp aan arme landen en meer steun voor de achtergeble ven streken in West-Europa zijn de duurste verlangens die het parlement heeft aanvaard.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15