Carter niet voor straffe sancties tegen Z-Afrika? JeMelkrp. 99 EG-project kernenergie EG-ministers: afspraak in geval van oliecrisis Biko stierf aan hersenletsel Smith wil de macht niet aan Brit overdragen Olifanten bedreigd met Citizen Quartz LCDTijdmeter Magere yoghurt hele liter tijdelijk et. Hoofdzetel in Britse plaats WOENSDAG 26 OKTOBER 19 BUITENLAND RAFFINAGE-OVERCAPACITEIT VAN DERTIG PROCENT LUXEMBURG (SP) - De EG-mi- nisters zijn het in Luxemburg eens geworden over een geza menlijk crisismechanisme voor de olievoorziening. Zij gaan el kaar steunen zodra in tijden van crisis de invoer met 10 procent of meer van het normale gebruik te rugvalt. De Italianen, grootste importeurs van de Europese Gemeenschap, hadden bezwaren tegen de oor spronkelijke opzet die ze nu heb ben laten varen. De Britten, le veranciers van de toekomst, had den het recht opgeëist om de in werking treding van het me chanisme op hun eentje te kun nen blokkeren. Besloten is dat in een crisissituatie een gekwalificeerde meerder heid van de raad van ministers besluiten kan nemen. De eerste i het mechanisme is in handen van de Commissie te Brussel, dagelijks bestuur van de EG. Zij kan bij stagnerende invoer voort aan besparingen voorschrijven. Verder hebben de Europese partners zich verplicht om in cri sistijd hun export te beperken. Loopt de aanvoer van olie nog ver fase v trouwe Europes der terug, of duurt de eerste fase van de crisis langer dan twee maanden, dan gaat het beleid ook andere energiedragers dan olie en olieprodukten omvatten. De onderlinge verdeling van de energie wordt dan een zaak van de raad van ministers. Minister Lubbers ging mee met het voorstel van de Europese Com missie om de uitbreiding van de raffinagecapaciteit in de oliesec tor geleidelijk aan te coördineren. Er is nu in de Europese Gemeen schap al isprake van een overca paciteit van 30 procent. De olieproducenten elders gaan er steeds meer toe over om zelf raf finaderijen te bouwen, aangezien zij aan een verwerkt produkt veel meer verdienen. De Britse minister van energieza ken Tony Benn verzette zich te gen een algemene regeling. Zijn land wil de komende jaren juist raffinaderijen bouwen om de groeiende nationale produktie van olie te verwerken. De invoer van ruwe olie in de Europese Gemeenschap begint als gevolg van de produktie in de Noordzee al aardig terug te lopen, zo blijkt uit de nieuwste berekeningen van de Commissie. De ministers besloten voorts om ongeveer 180 miljoen subsidie te verlenen voor een totaal aan investeringen van 720 miljoen gericht op het technisch goedko per winnen van energie. Twee Nederlandse projecten gaan hiervan profiteren. IHC wordt de gelegenheid geboden een boorschip voor olie te instal leren waarbij men veel meer ge richt kan opereren. Subsidie bijna 14 miljoen gulden. Verolme kan 2.4 miljoen ontvangen van de installatie van een LNG-gastan- ker. Deze projecten lopen een hoog risico. Slagen zij dan moe ten de ondernemers later hun subsidie terugbetalen. i Verder namen de ministers een principebesluit ten behoeve van demonstratieprojecten voor een meer rationeel gebruik van ener gie. Uns land heeft daarvoor een reeks aanvragen ingediend. Het gaat o.a. over zaken als de ge combineerde produktie van elek triciteit en warmte en de toepas sing van pompen die de stroom in de industrie veel beter benutten. Deze kwestie moet in de vol gende bijeenkomst van de ener- gieraad in december worden af gerond. NEW YORK (AP/UPI) - De Verenigde Staten hebben de VN een "werkdo cument" aangeboden waarin gevraagd wordt op te treden tegen Zuid- Afrika. Het Amerikaanse voorstel voorziet echter niet in een handelsembargo of andere verplichte sancties tegen het regime van premier Vorster, zo is gisteren in New York uit welingelichte westerse bronnen vernomen. President Carter verklaarde in Washington dat hij een besluit had genomen over deze kwestie, maar dat hij weigerde die openbaar te maken. De Ameri kaanse president houdt morgen in het Witte Huis een persconfe rentie. Verwacht wordt dat hij dan het Amerikaanse standpunt wereldkundig zal maken. 'Er zijn verschillende sancties mo gelijk tegen de verkoop van wa pens en ook economische sanc ties in allerlei gradaties', aldus de Amerikaanse president. 'Maar wat wij willen is een oplossing voor de bedreiging die de Zuid- Afrikanen vormen voor de vrede in Namibië, terwijl we natuurlijk ook de rechten van de volkeren i ster al ontkent deze dat in alle toonaarden - de Amerikaanse re gering wel degelijk beloofd dat hij geen kernproeven zal uitvoe ren. Vorster heeft dat volgens Carter gedaan in een persoonlijk schrijven aan minister van buitenlandse zaken Vance en de president is bereid die brief openbaar te laten maken om zijn woorden te staven. Eerder op de dag had Vances woordvoerder gezegd dat de Amerikaanse regering een groot aantal represailles overwoog voor het door Pretoria monddood maken van alle Zuidafrikaanse krachten die zich inzetten voor -gelijkberechtiging van de zwarte meerderheid. Afrika nog steeds wapens leve ren. De Verenigde Staten doen dat niet, maar leveren wel goede ren die als 'grijs' te boek staan omdat ze zowel voor militaire als niet-militaire doeleinden kunnen worden gebruikt. Voorbeelden: jachtgeweren, lichte vliegtuigjes en reddingsmateriaal. Het maximum dat de VN, via de Veiligheidsraad, kan doen is het afkondigen van een algeheel handelsembargo. Zoiets is echter onwaarschijnlijk, aangezien daarop een Brits veto mag wor den verwacht. PARIJS - Prinses Caroline van Monaco (links), kijkt hier samen met de echtgenote van de burgemeester van Parijsmevr. Chirac (midden) naar de presentatie van de confectie-collectie voor voorjaar en zomer van Ted Lapidus, die gisteren werd gehouden. JOHANNESBURG - Als er niet iets wordt gedaan om de oli fantenstand in Afrika te be schermen, wordt de olifant evenzeer met uitroeiing be dreigd als de blauwe walvis. Dit heeft een internationale deskundige, lan Douglas- Hamilton, verklaard op het "wereldwilderniscongres" dat op het ogenblik in Johan nesburg wordt gehouden. Volgens hem zijn het afgelopen jaar tussen de 100.000 en 400.000 olifanten in Afrika gedood om aan de voortdu rende vraag naar ivoor te kunnen voldoen. Hongkong voerde in 1976 710 ton ivoor in, waarvoor 71.000 olifanten moeten zijn gedood, net zoveel als de gehele olifantenbevol king in Zuid-Afrika. Voorts gaat Afrikaans ivoor naar Japan, China, India, het Midden-Oosten, Europa en Amerika. Douglas-Hamilton, die in Ke nia woont en zich zijn hele le ven met olifanten heeft bezig gehouden, zei dat er veel te veel olifanten worden afge schoten, vooral sinds aan het eind van de jaren zestig de ivoorprijs tot het tienvoudige is gestegen. Hij had gehoord dat in Tsjaad, aan de zuidrand van de Sa hara, het leger, met raketten vanuit helikopters op olifan ten schiet. In Soedan waren er nog stammen die het prairiegras rondom een oli fantenkudde in brand steken. In Kenia was in de afgelopen zeven jaar de helft van het aantal dikhuiden gedood. In Oeganda zou dit percentage nog hoger zijn. ADVERTENTIE Zuid-Afrika beschermd willen De Amerikaanse ambassadeur vervolgde Carter: 'We zul len ons standpunt daarom zoda nig plooien dat die drie dingen worden gediend. Ze hangen on derling nauw samen en zijn in ze kere zin voor ons een uitdaging.' Belofte Volgens Carter heeft premier Vor- Amerikaanse jongen van zestien ter dood veroordeeld SEBRING (Reuter) - Een jongen van zestien, schuldig bevonden aan moord op een 64-jarige vrouw, is in Sebring in de Ame rikaanse staat Florida ter dood veroordeeld. Rechter Kelley velde het vonnis, dat op de elektrische stoel vol trokken zal worden, op aanbeve ling van een jury die de 16-jarige Frank Ross in februari schuldig bevond aan moord op mevrouw Helen Dixon. De jury had maar zeventien minuten nodig voor haar besluit de doodstraf te ad viseren. Ross, een negerjongen uit Desoto, een plaats in de buurt van Seb ring, is ervan beschuldigd mev rouw Dixon op 15 november 1976 bij haar huis van 6 dollar beroofd te hebben en daarna te hebben doodgeschopt. Luchtpiraterij op VN-agenda NEW YORK (AFP) - De Algemene Vergadering heeft gisteren zonder debat besloten de kwestie van '"de veiligheid van de internationale burgerluchtvaart" op haar agenda te plaatsen. Afgelopen zaterdag hadden 42 lan den hierom gevraagd naar aanlei ding van de recente vliegtuigka pingen en een nadrukkelijk ver zoek van de internationale federa tie van lijn vliegers (IFALPA). De Algemene Vergadering verwees de kwestie naar de speciale politieke commissie, met het verzoek de zaak met hoge voorrang te behandelen. Zuid-Afrika Bowdler, is sinds zondag in Washington om aan het overleg aangaande die sancties deel te nemen. Hij keert op 'korte termijn' weer naar zijn stand plaats terug. Keuze Volgens ander'e zegslieden in de re gering moet Washington kiezen tussen twee actiemodellen - uni lateraal (op eigen houtje) of in VN-verband. Het minimum dat men in de Ver enigde Naties overweegt is een bindend wapenembargo dat vooral Israel en Frankrijk zoy ra ken aangezien die landen Zuid-' Nederlands paspoort niet van kaper DEN HAAG (ANP) - Het Neder landse paspoort waarvan de So malische autoriteiten aannamen dat het toebehoorde aan een van de kapers van de Westduitse Boeing, is van Gerry Wetenkamp uit Nijmegen. Hij was één van de drie gegijzelde Nederlanders in het toestel. Wetenkamp en de andere gijze laars moesten hun passen aan de kapers afgeven. WASHINGTON - De oud-vice-presidenl van de Verenigde Staten, Hu- bert Humphrey is gisteren weer aan het werk gegaan, na geruime tijd onder doktersbehandeling te zijn geweest. 'Ik voel me weer een heel stuk beter", zei de senator tot verslaggevers. Hij vertoonde zich voor het eerst weer in het openbaar nadat artsen in augustus hadden vastgesteld dat Humphrey aan kanker leed. LUESAKA - Premier Smith varv Rhodesië is wel bereid de macht over te dragen aan een zwart meerderheidsbewind, maar niet aan de Britse regering. Dit heeft president Kaoenda van Zambia gisteren gezegd tegen buiten landse diplomaten wie hij een uiteenzetting gaf over zijn onder houd met Smith op 25 september. Smith, aldus Kaoenda, heeft mjj verteld dat hij niet erg ingeno men is met de rol die Engeland volgens de Brits-Amerikaanse voorstellen voor een regeling van het conflict in Rhodesië zou moe ten spelen in de overgangspe riode naar het zwarte meerder heidsbewind. Smith liet duide lijk weten dat hij bereid is de macht over te dragen aan een zwart meerderheidsbewind, maar dat hij niet van plan is die macht in handen van Engeland te geven of een Brit als bestuurder van zijn land te aanvaarden. Volgens het Brits-Amerikaanse plan voor Rhodesië moet Smith aftreden en het land in de over gangsperiode bestuurd worden door een Britse gevolmachtigde, geassisteerd door een speciale vertegenwoordiger van de Ver enigde Naties. Engeland heeft voor dit doel al lord Carver aan gewezen. Smith, zo ging Kaoenda verder, heeft voorts tegen mij gezegd dat de Rhodesiërs nimmer akkoord zullen gaan met de ontbinding van de Rhodesische veiligs- strijdkrachten en de vorming van een nieuw Rhodesisch leger met de eenheden van het patriottisch front van de nationalistische leiders Maegabe en Nkomo als GeUig t/m 2aterdag 29 oktober. JOHANNESBURG (AFP) - De Zuidafrikaanse zwarte leider Steve Biko die op 12 september in gevangenschap overleed, is bezweken aan her senletsel, veroorzaakt door schedelverwondingen. Dit is de conclusie van de lijkschouwing, zo is gisteren van welingelichte zijde in Johan nesburg vernomen. Het eindrapport van het onderzoek is overhandigd aan de procureur-gene raal van Transvaal. Deze zal beslissen of er een gerechtelijk onderzoek zal volgen. De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben de inhoud van het rapport nog niet bekendgemaakt. Volgens welingelichte kringen vormt het verslag de bevestiging van eerdere persberichten, dat bij Biko "ernstig hersen letsel" zou zijn geconstateerd. ADVERTENTIE S. Kenmerk: absolute precisie en geeft u alle tijdinformatie die u zich maar kunt wensen: seconden, minuten, uren, datum, maand Bovendien verlichting voor 's nachts, automatische kalender- korrektie en ook nog extra plat, dus elegant om de pols. Uitgevoerd in staal. ©CITIZEN Deze „Nieuwe Tijdmeter" wordt geïmporteerd door J HART BV. Postbus 41. Ouderkerk a d Amstel LUXEMBURG (SP) - Het Euro pees project voor de winning van kernenergie krijgt zijn hoofdzetel in het Britse Culham, bij Oxford. Groot-Britannië komt echter niet in aanmerking voor een even tueel tweede project van de EG op dit terrein. Met dit besluit heeft de raad van ministers van onderzoek gisteren de befaamde Europese Joint European Toriis (JET) het leven geschonken. De Negen gaan de finitief kernenergie winnen via een nog te ontwikkelen kern- versmeltingsreactor. Twee jaar lang is er met name tussen West-Duitsland en Groot-Brit- tannië tpuwgetrokken om de hoofdzetel van het project. In Culham wordt door ingenieurs van de negen EG-landen geza menlijk begonnen met de bouw van een kernversmel- tingsreactor. Het gaat om een enorme ringvormige machine waarmee men energie -wil op wekken via kernversmelting. Ook in de Verenigde Staten, Ja pan en de Sowjet-Unie wordt aan zo'n project gewerkt. Bij het project worden 320 acade mici betrokken uit de hele we reld, waarvan de helft uit de EG-landen. Sedert 1973 werkt een klein team van deskundigen al aan de voorbereiding, waarmee 50 miljoen gulden gemoeid was. In de zomer van 1975 legde de Europese energie-commissaris De controve Guido Brunner de ministerraad n°g eens een plan voor tot een blijvende Europese aanpak. Op dat mo ment lag de EG nog vóór op zowel de Russen als de Amerikanen. "De langdurige wedijver over de vestigmgsplaats heeft ons die leidende positie intussen ontno men". De initiatiefnemers zeggen dat het project de industrie in alle landen van de Gemeenschap grote orders zal bezorgen. Minister Lubbers (Economische Zaken) zei na afloop van de be slissende vergadering tevreden te zijn. Hij wees er op dat de uit sluiting van Engeland voor een tweede project niet betekent dat de EG al op korte termijn voor uitbreiding heeft gekozen. huidige structuren waarbinnen de Europese Gemeenschap tot besluitvorming moet komen niet meer voldoen. Eind vorig jaar al liet commissaris Brunner wan hopig doorschemeren dat zijn hele project naar de bliksem ging, als gevolg van touwtrekkerij om de vestigingsplaats. Uiteindelijk hebben de ministers na een peiling, waarbij bleek dat de meerderheid, waaronder Ne derland, voor de Britten zou kie zen, besloten om het niet op een stemming aan te laten komen. De weg is nu vrij voor een globaal onderzoek-programma voor energie, de veiligheid en het mi lieu, waarvoor de ministers in to taal ongeveer 2.5 miljard gulden hebben uitgetrokken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9