Zeldzame verzameling schelpen naar Leiden Autorijschool huurt parkeerterrein gAvond-dag- sjonderwijs mag niet geschaad Bazar in Zuydtwijck Aanwinst Rijksmuseum Natuurlijke Historie FLEUR OP YN-verte gen woordi ger van BahaY in Leiden Rij -onderricht rondom de Groenoordhallen Multiiease bv WOENSDAG 26 OKTOBER 1977 infl volk ptaj tel,LEIDEN - Het bestuur van de rcj^v^önaschölengemeenschap I ujrBoerhaave" vindt dat het be- D uijstaande avond/dagonderwijs niet [mag lijden onder toekomstige ex- in hperimenten met andere vormen van volwasseneneducatie. Het be- temStuur schrijft dit in het jaarverslag van de avondsèholengemeenschap filnover 1976. In het jaarverslag wordt enigszins erirWreesachtig gesproken over de ge- ehnringe aandacht die het bestaande avond/dagonderwijs krijgt in bij- "sj®'voorbeeld de Contourennota; in de ïn^populaire versie daarvan - "Meer jjggimensen mondig maken" - wordt er zelfs met geen woord over gerept. l|Het bestuur van "Boerhaave" zegt i (jgeen tegenstander te zijn van ex- perimenten als de open school en ^de open universiteit, van "mul- /O0 timediale aanpak" en "open cur- UUJricula". Maar men wil wel dat het bestaande avond/dagonderwijs, "waar dit in zo duidelijke behoeften voorziet en eigenlijk relatief zo /om goedkoop is", alle aandacht krijgt uu« zowel in onderwijskundig als mate- gr' rieel opzicht. filiJüver in6anStot ^et avond-mavo wordt in het jaarverslag opgemerkt we dat men zal nagaan of het mogelijk eek is een soort vooropleiding op poten uut te zetten. Iets dergelijks heeft de rooi cursus "Ouders op herhaling" al gedaan voor een beperkte groep >ort van mensen> met bepaalde vak- 'qo kenof met de leermethode mis schien wat moeite zullen hebben, era Voor het eindexamen mavo-4, zo iet} blijkt verder uit het jaarverslag, gingen 100 kandidaten op en slaag- lge den er 87 (87 pet.). Voor het havo- i^n eindexamen slaagden van de 23 kandidaten 19 (82 pet bij het VWO yj} slaagden er 64 van de 73 (74 pet.) en raai bij het meao 7 van de 8 kandidaten (87 pet.). Het totaal-aantal leerlin- van gen steeg van 882 naar 1011. LEIDEN - In het verpleeghuis bloemenhangershandgeweven "Zuydtwijck'' aan de Aaltje Noord- kleden e.d. Tot de attracties die er. ewièrlaan wordt vrijdag een.grote zijn behoren onder meer het rad van bazaar en rommelmarkt gehoudenavontuur, sjoelbakken en een grote Alle goederen zijn vervaardigd verloting. De festiviteiten vinden door patiënten van het verpleeg- plaats 's middags van twee tot vijf huis. Zoals schilderen, poppen, uur en 's avonds van zeven tot tien smyrna kussens, sieraden, uur. LEIDEN - Leiden heeft op het ogen blik nog twee stadspoorten: de Zijl poort en de Morspoort. Beide poor ten verkeren in niet al te florissante conditie en staan daarom op het ogenblik in de steigers. De Zijlpoort in afwachting van een zeer langdu rige en zeer ingrijpende restaura tie, die een reeks van jaren in beslag zal nemen. De steigers die geplaatst zijn, zijn bedoeld om architecten in de gele genheid te stellen om te onderzoeken hoe de toren erbij staat en wat er moet gebeuren om instorting te voorkomen. Daarna zal doorsar- chitect Walraad uit Brielle een res tauratieplan worden opgesteld.dat waarschijnlijk zal worden uitge voerd door IBB-KondoT. De Morspoort staat in de steigers voor een heel wat minder omvang rijke opknapbeurt. Die zal - als de weergoden een beetje willen mee werken - ongeveer tweeënhalf a drie maanden in beslag nemen. De werkzaamheden aan de poort be perken zich tot de westgevel. De oude voegen zullen worden verwij derd en vervangen door nieuwe. Daarna zullen die delen van de poort, die uit zandsteen bestaan, worden gerestaureerd. Dat betreft met name de toog. In de loop der jaren zijn de zandstenen be schadigd onder weersinvloeden en zijn er stukken afgesprongen door aanrijdingen met auto's. Als dat werk is voltooid krijgt het buitenwerk van de Morspoort een nieuw verfje en wordt de wind wijzer, die op de poort staat, voor zien van een nieuwe vergulde laag. De huidige Morspoort dateert uit het jaar 1669 en was een ontwerp van de architect Willem van der Helm. Het rust op 168 palen. Aan de bouw van de stenen poort ging nog de oprichting van een houten poortgebouw vooraf. LEIDEN - Het Rijksmu seum van Natuurlijke His torie heeft er sinds enkele weken een indruk wekkende schelpenverza meling bij. Het is een 4 a 5.000 schelpen omvattende particuliere collectie van de onlangs overleden C. A. van der Peyl uit Goes. De waarde van de verzameling zit hem volgens dr. E. Gittenberger, conservator van de schelpenafde ling in het museum, niet zozeer in het aantal (hoewel dat voor een par ticuliere collectie erg groot is), dan wel in het feit dat de collectie en kele zeer bijzondere schelpen be vat. Het zeldzaamste exemplaar is zon der twijfel een vrij grote schelp die wordt aangeduid met de weten schappelijke naam Pleurotomaria rumphii. Het is een fraai gekleurd en gedraaid exemplaar, waarvan er maar enkele in de hele wereld be kend zijn. Zo'n tien jaar geleden bracht deze schelp op de veiling nog tienduizend dollar op. De eerste Pleurotomaria rumphii werd begin deze eeuw beschreven door een Nederlandse geleerde aan de hand van slechts één exemplaar. Tien jaar geleden werd er een exemplaar, met het weekdier er nog levend in, opgevist in Taiwan. Op. de veiling bracht deze schelp, die doorgaans op een paar honderd meter diepte in tropische zeeën voorkomt en die in China "Lung Kung-Pei" heet, tienduizend dollar op. Al snel werd er een tentoon stelling aan gewijd, die zo'n half miljoen mensen trok. En blijkbaar was toen ook de tijd rijp voor de oprichting van de Malacological Society of China, een club van schelpen (en slakken)verzamelaars en -onderzoekers, waarvan de Ne derlandse Malacologische Vereni ging de Hollandse evenknie is. Enkele exemplaren van de Pleinotomaria rumphii uit de collectie van Van der Peyl. het grootste exemplaar, waarvoor tien jaar geleden nog tienduizend dollar zou zijn neergeteld. De kleine voorwerpen bij de schelpen zijn zgschildjes, waarmee het weekdier zich veilig kan afsluiten tegen eventueel gevaar van buitenaf. Aankoop De Goessenaar Van der Peyl was - dat blijkt wel uit zijn collectie - een verwoed verzamelaar. En ofschoon hij als Zeeuw niet ver van de kust lijn woonde, verkreeg hij de bij zondere schelpen van zijn verza meling door aankoop. "Hij kocht ze op veiligingen in Taiwan en in Zuid-Afrika. En er zijn exemplaren bij, die, wat de financiële waarde betreft, ons budget te boven gaan", aldus dr. Gittenberger, die zeer verguld is met de particuliere ver zameling. ADVERTENTIE Dr. Gittenberger werd min of meer bij toeval van het bestaan van de verzameling van Van der Peyl op de hoogte gebracht door iemand die hem vertelde dat de verzameling "diverse dingen bevatte die jullie niet hebben". Na het overlijden van Van der Peyl schreef de hoogle raar-directeur van de het museum de familie een brief, waarin hij stelde dat het jammer zou zijn als de collectie uiteen zou vallen. "Maar Van der Peyl had zich dat gelukkig zelf al gerealiseerd", aldus dr. Git tenberger, "en daarom had de fa milie er wel oren naar om die ver zameling aan ons museum af te staan". Fanaticus Voor schelpen bestaat volgens dr. Gittenberger in het algemeen veel belangstelling. In Nederland zijn er zo'n 500 serieuze verzamelaars. En er is een bloeiende ruil- en markt- handel in schelpen, terwijl er ook heel wat boeken aan schelpen ge wijd zijn. De belangstelling voor schelpen kan evenwel ook maniakale vor men aannemen. „Zo kreeg ik hier een keer bezoek van een man uit Peru, die verschillende steden in de wereld had bezocht om een be paalde schelp te zien", vertelt dr. Gittenberger. "Ik liet hem hier die schelp zien en toen vroeg hij: mag ik hem aanraken? Ik zei, wat ver baasd: ja, natuurlijk mag dat. En hij er heel voorzichtig met zijn vinger overheen. Toen zei hij: zo, nu heb ik 32 exemplaren van deze schelp aangeraakt. Een echte fanaticus". Overigens baren dit soort verhalen in wetenschappelijke kring inmid dels geen opzien meer. Er is bij voorbeeld ook het verhaal van een buitenlandse professor, die hier speciaal een schedeldak van een prehistorisch mens kwam aanra ken, een zucht van verlichting slaakte en toen uitroep: "Zo, nu kan ik rustig sterven". Ruimtegebrek Waar werd oprechter troost ter wereld ooit gevonden dan bij een bloemen- groet, via Fleurop gezonden? Fleurop Interflora staat er voor in. Koninginnegracht 135,1 Den Haag. VAV Uw Fleuropbloemist accepteert Y n VW geschenkbon als bloemencheque. LEIDEN - William C. van den Hoonaard, vertegenwoordiger van de inter nationale Baha'i-gemeenschap bij de Verenigde Naties heeft gisteren een bezoek gebracht aan Leiden. Voor de plaatselijke afdeling hield hij een lezing over het werk dat hij in New York voor Baha'i verricht. Van de Hoonaard, een Nederlander van geboorte maar in 1966 naar Ca nada geëmigreerd, verbleef negen dagen in ons land. Vandaag vertrok hij naar Engeland om vandaar zijn werk bij de V.N. te hervatten. Volgens W. C. v. d. Hoonaard is zijn werk, dat hij nu twee jaar verricht vooral gericht op de informatie van VN-leden over de standpunten van de Baha'i gemeenschap. Dat wordt onder meer bereikt door het samen stellen van rapporten over zaken als minderheidsgroepen, druggebruik en milieuverontreiniging. torie is enkele miljoenen exempla ren groot. Er zijn speciale afdelin gen (archieven) voor slakken, schelpen en dubbelschelpen, goed opgeborgen in grote ladenkasten achter zware ijzeren deuren. Helaas - en ook dr. Gittenberger betreurt dat- is de verzameling niet voor een breed publiek toegankelijk. Een al jaren bestaand ruimtegebrek is daar debet aan. Het wetenschappelijk onderzoek dat op schelpen en slakken gedaan wordt, is volgens dr. Gittenberger o.m. van belang voor de bestude ring van de fossiele lagen in de aardbodem. En dat kan weer van belang zijn voor bijvoorbeeld het vinden van grondstoffen (olie e.d.). Ook kan het onderzoek op schelpen en slakken aanwijzingen geven over het zuurstofgehalte in het wa ter en dus ook over de mate waarin het water vervuild is. Bovendien zijn er nogal wat slakken die als gastheer fungeren voor bepaalde parasieten, die ziekten kunnen verwekken. Door de slakken te be studeren, kan men inzicht ver krijgen in het gedrag van deze para sieten en dientengevolge in de wijze waarop men deze het beste kan bestrijden. Het onderzoeken, beschrijven en registreren van de particuliere ver zameling van Van der Peyl vergt .voor dr. Gittenberger en de zijnen in elk geval nog heel wat werk. "Het zal toch nog zeker wel een jaar du ren voordat dat gebeurd is", ver wacht hij. ADVERTENTIE zó voordelig is het leasen van uw zakenauto's: om maar eens een voorbeeld LEIDEN - Leidens burgemeester Vis gaat zaterdag doen wat wet houder Van Aken al drie jaar ge leden heeft gedaan: de parkeer plaats van de Groenoordhal of ficieel openen als oefenterrein voor autorij-onderricht. Er zijn wel enkele verschillen. Wethouder Van Aken was destijds fees tredenaar voor een achttal rijschoolhou ders, die tezamen alleen het voorterrein mochten gebruiken. En dat zouden gaan doen onder de vlag van "Veilig Verkeer Nederland". Burgemeester Vis opent daarentegen za terdag een oefenterrein dat ge"heel en alleen ter beschikking staat van één rij school, n.l. die van Van Rooden, welke dan bovendien het volledige parkeer terrein rondom de Groenoordhal mag benutten. Hoe kan dat eigenlijk? Kunnen die rij schoolhouders van voorheen dan niet meer op het terrein van de Groenoordhal terecht? "Neen", zegt rijschoolhouder Koos van Rooden categorisch. Hij heeft het terrein in principe voor de hele week gehuurd. Elke avond tot elf uur, behoudens zater dag. Koos van Rooden behoorde jaren terug niet tot de rijscholen, die zouden mee helpen het "project oéfenterrein-rij-on- derricht" ook in Leiden van de grond te krijgen. Hij had wel een.uitnodiging van Veilig Verkeer Nederland gekregen. Maar hij zag het niet zo zitten- Daarom schreef hij een net briefje terug, dat hij er best positief tegenover stond maar dat hij zijn bezwaren graag mondeling zou willen toelichten. Hij kreeg geen ant woord. Niet optimaal Maar al was hij er dus enkele jaren geleden niet bij, dat betekende nog niet dat hij totaal geen brood in het project zag. Al leen niet met zovelen. "Ga maar eens kijken. Iemand rijdt een pillon ofn. De concurrenten staan te lachen, maar ze denken er niet aan die pillon weer over eind te zetten". Hij twijfelde al meteen aan de goede af loop. "Omdat", zoals hy letterlijk zegt "de mogelijkheden door gebrek aan or ganisatie naar myn mening niet opti maal werden benut". Daarom heeft hij enkele maanden geleden contact ge zocht met directeur De Jong van de Groenoordhal. Of hij het parkeerterrein kon huren voor een groot project, dat volgens hem voor het oprapen lag. "Met acht rijscholen om een beperkt adn- tal vierkante meters, dat gaat niet. Alleen kan je echter alle kanten op". De Jong wilde wel. Hij zag toch niemand meer van de voormalige gebruikers. Hij voelde geen enkele binding. Ert zoals hij ook de Groenoordhal kan verhuren, verhuurde hij ook het terrein rondom de hallen. Hele terrein ik wil, maar op maandag en dinsdagoch tend doe ik niets in verband met de vee-' markt. En als er één of andere activiteit in de hal is vind ik achter altijd wel een plekje" zegt Van Rooden. "Ik ga daar een heel nieuw project ontwik kelen. Juist: plaatje, praatje, daadje. Eerst in een caravan instructiefilms over zeventien punten van het rij-onderricht. Met toelichting door de instructeur zelf. Daarna doet de instructeur alles in en met de auto voor. Dan mag de leerling het zelf doen. En het hangt natuurlijk van de leerling af, wanneer hij het terrein afkomt. Het is beslist niet de bedoeling dat ze het volle uur bij de Groenoordhal blijven hangen. Ze kunnen daar wel alle verkeersborden en tekens ontmoeten', het fileparkeren, het achterruit rijden en keren proberen, maar ze gaan als het even kan toch ook naar buiten. Met de zelfde instructeurs. Neen, er is geen enkele instructeur die al leen op het oefenterrein les geeft. Ik.heb 23 auto's lopen en zo'n 26 instructeurs in dienst. Allemaal gediplomeerd. Man, ik heb mijn eigen instructeursopleiding in huis. Ik kan mij toch geen niet-gedi- plomeerde kracht in de auto veroorlo ven. Veronderstel, dat hij een aanrijding krijgt. Het eerste, wat ze vragen is zijn vergunning". Telefoontje Maar hoe kan het zijn, dat Van Rooden nu de draad oppakt, die voor hem anderen lieten liggen? Misschien zit de verkla ring in een telefoontje, dat hij niet zo lang geleden van Veilig Verkeer kreeg. Van de opvolger van de man, die enkele jaren terug het Leidse project op gang hielp, of hij kan komen kijken hoe Van Rooden het had opgezet. "Ach mijnheer, het- grote probleem bij het uit de grond stampen van zulke oefenterreinen is het feit, dat de concurrentie tussen de deel nemers te groot is". Na jaren dus toch nog een reactie op Van Roodens brief. "Nou ze zijn van harte welkom als we eenmaal draaien". Dat is dus na zaterdag het leasen van een Opel Kadett Standaard kost u bij een looptijd van 2 jaar en een totaal kilometrage van 80.000 15 cent per km bii Postbus 44, Vondellaan 80, Leiden, tel. 071 -76 02 02 (buiten kantooruren: 02521 - 1 30 25) Hebt u belangstelling: stuur dan onderstaande antwoordcoupon in! persoonsnaam doorhalen wat niet wordt gewenst en opsturen naar Multilease BV, 10 Postbus 44, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3