'Wie gromt heeft hondenleven' DIRECTEUR SLOEG BROER NA RUZIE HET KANTOOR UTT Scheidend hoofdagent L. van der Steen: ALPHEN AAN DEN RIJN - "Wie gromt heeft een hon denleven". Die spreyk is de Alphense hoofdagent Leendert van der Steen uit het hart gegrepen. Hij heeft dan ook een bordje met die tekst in het venster bij zijn bureau in het Alphense politiebureau staan- Wiet omdat hij er zichzelf voortdu rend aan herinneren moet, wel om er anderen op te wijzen. Want zelf heeft Van der Steen er nooit veel moeite mee gehad om het le ven van de zonnige kant te blijven zien. Dat blijkt ook wel tijdens een ge sprek in de kantine, een gesprek ter gelegenheid van het naderend afscheid van Van der Steen. Waarmee dan voor de derde keer dit jaar een oudgediende van het Alphense korps vertrekt: met functioneel leeftijdsontslag gaat wegens het bereiken van de zes tigjarige leeftijd. Zoals dat amb telijk zo mooi heet. Jammer "Ja, het is jammer dat Leendert weggaat, al was het alleen maar voor de lol", merkt een mee luisterende collega van hem op. "Maar ik heb ook wel wat ge daan merkt Van der Steen quasi-verschrikt op. En ook dat wordt door dezelfde spreker van daareven niet ont kend. "Je werkte harder en beter dan menig jonge agent, die dacht dat hij het allemaal wel kon". Van der Steen, geboren in Pernis, heeft er vrijdag bij zijn afscheid 31 jaren bij de politie in Alphen aan den Rijn opzitten. Z'n baan in overheidsdienst begon min of meer, toen hij in 1938 "voor zijn nummer" op moest komen voor 5V2 maand dienst, een periode die door de toenmalige minister-pre sident Colijn verdubbeld werd. Nog maar nauwelijks afgezwaaid zorgde het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog ervoor, dat Van der Steen weer onder de wa penen moest. Mobilisatie en ver volgens de oorlog. Waarbij Van der Steen de strijd in alle hevig heid meemaakte, want hij stond bij de Grebbeberg in de voorste linies. Dat hij, toch voor geen kleintje ver vaard, daar echt bang is geweest, zal niemand verbazen gezien de slachting die daar onder de Ne derlandse soldaten werd aange richt door de oppermachtige vijand. Tijdens de eerste maanden na de oorlog bleef Van der Steen in dienst en was hij badmeester in Veenendaal. Een rijkswachter haalde hem over om te sollicite ren bij de marechaussee. "Daar vond hij me gezien m'n gestalte geknipt voor", en zo bleek ook de Van der Steen: "We hebben weken nachtdienst gekend, dat er hele maal niets gebeurde. Niet één telefoontjeVergeleken met toen is het nu een hemelsbreed verschil". De mensen die nachtdienst hadden waren overigens zelf wel actief. Van de drie, waren er afwisselend twee op pad en dat ging in die dagen nog op de fiets. "Soms fiet sten we zo'n dertig tot veertig ki lometer in een nacht", herinnert Van der Steen zich. In die eerste jaren ging overigens alles op de fiets. Als er een onge luk werd gemeld, ging de man van de ongelukken, en dat was jaren een specialisatie van Van der Steen, er op de fiets op af. "Dat kon toen ook nog. Nu moet het ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense hoofdagent Leendert van der Steen stond erom bekend, dat hij nog al eens een geintje trapte. Maar andersom kwamen ook bij hem de vrdlijke voorvallen soms zomaar aanwaaien. Zo stak hij eens een bon achter een ruitewisser van een auto, die bij de Aarhof op de parkeerplaats voor invaliden stond. Zonder een speciale kaart achter de ruit. "We waren aan de andere kant, zouden eigenlijk net wegrijden komt er een mevrouw aanrennen met dat bonnetje in de hand. Wilde weten of ik dat achter de ruitewisser had gestopt. Ik zei, dat dat het geval was, waarop zei antwoordde: "Maar ik ben invalide Ik stomverbaasd: "Maar u rende anders als een hinde mevrouw". En toen zij weer; "Maar ik heb een gehoorapparaat...." genheid om "een geintje te bak ken". Zo hield hij eens samen met een jonge collega een vrouw aan die in het donker fietste zonder ach terlicht. De agenten rommelden er wat aan en tenslotte liet Van der Steen de vrouw opstappen, trok de fiets bij de bagagedrager omhoog en liet de vrouw trappen om te kijken of het licht zou branden. "Die jongere collega zei toen, "maar de dynamo zit toch aan het voor wiel". En ik tegen hem, hou je er buiten, je bent pas nieuw, je weet nog niks. Enfin die vrouw kreeg het uiteindelijk ook zelf in de ga ten en dat was de bedoeling". Een geintje waar hij nog om lachen kan. Te vinden voor een grap was Van der Steen altijd en is hij nog. "Maar dat wil niet zeggen, dat ik over me heen heb laten lopen of aan m'n kleedje heb laten komen. Want dan kon ik ook lelijk doen Maar de keren dat dat moest deden zich maar zelden voor. Zodat Van der Steen elke dag met plezier zijn taak kon verrichten. "Och, d'r was wel eens een enkele keer wat, maar elk beroep heeft zijn negatieve kanten en echt chagrijnig ben ik nooit geweest. "Hij is zich er, zo kort voor zijn vertrek dan ook wel van bewust, dat hij straks de sfeer zal r marechaussee er over te denken. Dus werd Van der Steen bij dat wa pen ingelijfd en deed ondermeer dienst in Apeldoorn, Deventer, Bergen op Zoom en Zeeuws Vlaanderen. In 1944 kwam hij voor het eerst in contact met het politiewerk in de Rijnstreek, toen hij werd gedeta cheerd bij de gemeentepolitie in Woerden. En daar bleef hij, totdat hij in 1946 overstapte naar de ge meentepolitie in Alphen aan den Rijn. Een toen nog klein stadje. "Vanaf de Hooftstraat cn de Willemstraat keek je zo de polder in. Ik heb de Bernhardlaan nog zien aanleg gen". Het politiekorps telde toen nog maar een man of vijftien, maar dat was genoeg ook, want zoveel gebeurde er toen nog niet. allemaal vlug-vlug, ben je echt aangewezen op auto's en moto ren. Bij een beetje ongeluk heb je anders zo een geweldige opstop ping". Van der Steen vond overi gens dat op de fiets door de ge meente rijden best gezellig. "Je kwam zo tenminste onder de mensen. Je stapte eens af om een praatje te maken". En een ander verschil met nu: "De mensen za gen je toen nog echt als over heidsdienaar. Ook dat is minder geworden, al is Alphen nog altijd wel een goede plaats met een hoop mensen die de politie een goed hart toedragen". Vooral in die jaren van de ongeluk ken (eerst op de fiets, later met motor en auto ging Van der Steen erop af) en bij de surveillance dienst kreeg hij nogal eens gele Graag bij "Je hoort van alles; die vertelt dit, die dat. Af en toe 'ns een mop, ook wel gekanker. Het hoorde er al lemaal bij en ik was er altijd graag bij. Maar ik kan mezelf goed red den. Ik timmer graag, schilder graag, een beetje tuinieren. Nee, dat komt straks best goed". En van tijd tot tijd zullen de col lega's Van der Steen nog wel eens terugzien. Hij blijft in Alphen wonen en zal dus nog wel eens aan komen wippen voor een bak koffie en een praatje. En vooral voor een geintje, want daar is Van der Steen altijd voor te vinden. Zij die afscheid van hem willen nemen kunnen daarvoor vrij dagmiddag vanaf vier uur terecht in de kantine van het politiebu- PAGINA 19 Parkeerwacht mishandeld ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie pakte gister middag om half drie twee jon gens op die even daarvoor een parkeerwacht hadden uitgé- scholden voor ondermeer fas cist en vervolgens met de man op de vuist waren gegaan. Het duo fietste in verboden richting in de Raadhuisstraat en daar maakte de parkeerwacht een aanmerking op. De jongelui begonnen te schelden en reden gewoon door. Achtervolgd door de parkeerwacht, die niet van zins was de scheldwoorden te nemen. Toen hij de jongens tot staan had gebracht werden de knapen handtastelijk, maar via de portofoon te hulp geroepen politie-agenten stopten de heetgebakerde jongens in een auto en brachten ze ter afkoe ling naar het bureau. De jon gelui, die na verhoor weer vrij gelaten werden, kregen een verbaal wegens belediging en mishandeling. Vriendin gaat verzitten ALPHEN AAN DEN RIJN - De 22-jarige J.G. uit Zwammerdam moest gisteren met een flinke kniewond per ambulance naar het ziekenhuis Rijnoord wor den gebracht, omdat haar vriendin wat comfortabeler wilde gaan zitten. Die vriendin zat achterop de door de Zwam- merdamse bestuurde fiets en omdat ze ging verzitten verloor de bestuurster de macht over het stuur. Het ongeluk ge beurde op de parallelweg van de Herenweg. Twee automobilisten die gis termorgen op de smalle Ziendeweg niet ver genoeg voor elkaar aan de kant wilden gaan,, moesten dat met brokken be kopen. De beide auto's raakten elkaar namelijk en die aanra king bracht de één, de 32-jarige T.M. tegen een boom en de an der, de 38-jarige J.B. in het wa ter. M. moest zich ter plaatse la ten behandelen aan verwon dingen aan hoofd en hand, B. kon met een nat pak op de kant kruipen. De beide auto's wer den zwaar beschadigd. Jarenlang was Leendert van der'Steen de man van de ongelukken. Op de fiets, en later op demotor en in de auto ging hij erop af. Stapels foto's herinneren aan die tijd. Politie'spoort' tandje op HAZERSWOUDE - De Hazer- voudse politie heeft gezocht t gevonden. Want dankzij haar „speurwerk" zal een acht jarig inwonertje van het dorp nog met een gaaf gebitje blijven rondlopen. Wat is het geval: het jongetje reed met enkele vriendjes over het fietspad langs de Hoge Rijndyk. Toen hij met het voorwiel van zijn fiets tegen de achterkant van een voor hem rijdend vriendje reed, kwam hy te vallen en werd overreden door een bromfietser. De jon gen raakte hierbij enige tanden kwijt. Voor alle zekerheid brkcht men hem over naar het Academisch Ziekenhuis. Enige tijd later kreeg de politie de be handelende kaakehirurg aan de telefoon die de suggestie deed eens langs het fietspad te gaan zoeken of het tandje daar nog lag. De politie zocht en vond en bezorgde de tand in Leiden. Daar deed men de rest NIEUWKOOP - De Dorpsstraat in Nieuwkoop ligt, rond de toren in het plassendorp, "overhoop". Langs het trottoir zullen palen worden aangebracht waardoor het parkeren op die trottoirs wordt bestreden. Verderop in de- zelfde straat zal nu ook een be hoorlijk trottoir worden aange legd, dit laatste vooral tot vreugde van het winkelend publiek. Dit kan straks een stuk veiliger win kelen. Fietsenkijkdag in Noord wijk NOORDWIJK - Op zaterdag 5 no vember zal er aan het politiebureau Oude Zeeweg 10, weer gelegenheid zijn om de aldaar de gevondijen fietsen, kinderrijwielen en brom mers te bezichtigen. Ieder, die zo'n voertuig in de loop van de zomer-is kwijtgeraakt, doet er goed aan even een kijkje te komen nemen, want na de „kijkdag" wordt de voorraad aan de plaatselijke rijwielhan delaren verkocht. Men kan terecht van 10 tot 12 uur en 's middags van 2 tot 5 uur. De fiet sen staan in de politiegarage, in gang via het parkeerterrein achter het bureau. VALKENBURG - De hooitas annex schuur, die maandagmiddag laat is uitgebrand in de gemeente Val kenburg is zwaar onderverzekerd De eigenaar van het complex aan de Hoofdstraat de 72-jarige P. Barnhoorn is voor slechts 3000 gul den verzekerd. De Valkenburger verhuurde schuur met hooitas aan de veehouders Bul en Gravenkamp. die daar enige stuks vee hadden staan en'waar een grote stapel hooi was opgeslagen. Het vee kon maan dagmiddag worden gered, evenals een auto die in de tot de grond toe afgebrande schuur stond. De brand is ontstaan in het hooi. De oorzaak ervan is nog niet bekend. De politie houdt er ernstig rekening mee dat de brand is aangestoken door kinderen. De politie heeft gis teren een onderzoek ingesteld. Op de foto het resultaat van de felle brand. Bollenplantdag in Noord wijk NOORDWIJK - In Noordwijk hebben oudere scholieren gis termiddag bollen geplant. Deze keer was het Prins Hendrikduin aan de beurt om van bollen te worden voorzien. De bollenplantdag is een reeds uit de dertiger jaren afkomstige traditie. Ook toen werden duingebieden in de bloemen ge zet. Vorig jaar gingen de bollen in de talud van het parkeerterrein van het Bollenbad. Verwacht mag worden, dat in het aan staande voorjaar heel wat len teboden daar opnieuw zullen opkomen. Sigaretten- dieven aangehouden BODEGRAVEN - Vara's "Lijn 3" was gisterochtend even in Bodegraven waar mevrouw Mijderwijk in een WADDINXVEEN - De Waddinx- rechtstreekse uitzending een liedje mocht zingen. "Lijn 3" koos mevrouw Mijderwijk omdat haar zoon twee jaar veense politie heeft, samen met geleden een aanvraag indiende om eens aan een quiz voor de radio te mogen meedoen. haar Goudse collega s, drie ïnwo- Onder het motto "Vara zoekt plaatje" moest de Bodegraaf Se een zangnummer noemen met als thema een gezin met ners uit de laatstgenoemde ge- kinderen.Zij koos voor het liedje "Divorce" van Tammy Wynette. Mevrouw Mijderwijk vertelde nog dat zij 37 jaar meente aangehouden, die inmid- ts, getrouwd, en echt kinderen heeft. dels hebben bekend voor 2400 aan rookartikelen te hebben ge- Toen de "knop" was omgedraaid en presentator van het programma Frits Spits opstapte, stak mevrouw Mij- sto^en bh ^obil. De Gouwenaars, derwijk haar teleurstelling niet onder stoelen of banken. Ze had graag de groeten aan velen via het radioprog- piggg^hun daad3vorig week- NIEUW VENNEP - Een 48-jarige directeur uit Nieuw Vennep is door de haagse politierechter veroordeeld tot een boete van 150 gulden wegens mishandeling van zijn broer. Deze broer zou drie gebroken ribben hebben opgelopen bij een handgemeen dat ontstond na een vergadering in het bedrijf Na een woordenwisseling tijdens de vergadering had de directeur de vergadering gesloten en zijn broer gesommeerd het kantoor te verlaten. Deze gaf daar geen gevolg aan waarna de direkteur hem een pak slaag had gegeven. De rechter wees erop dat het juister is om de politie in te schake len als er iemand verwijderd moet worden en besloot tot een boete van 150 gulden. De officier had 250 geeist.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19