Rijn wordt weer schoner iP®vUl Lucy Steymel liftte naar eerste elpee Nederland zal resolutie van Eovnte steunen AMERIKAANSE CELLISTE OP DRIFT Kwikgehalte aanzienlijk gedaald WOENSDAG 26 OKTuBER 15)77 a W Kardinaal Alfrink schrijft namens het interi vredesbeweging Pax Christi in een brief aan aai ROTTERDAM (ANP) - De Rijn wordt schoner. Dit blijkt uit cijfers van het rijksinstituut voor de zuivering van af valwater (RIZA). Het kwikgehalte is sterk gedaald. Ook andere vervuilende stoffen, zoals ammoniak, koper en lood komen in mindere mate in het Rijnwater voor. Het zuurstofgehalte is verbeterd. In tegenstelling tot de vele sombere geluiden over de voortschrij dende vervuiling van het „groot- Brandweer oefening zaait paniek Een VLISS1NGEN (SP) - brandweeroefening bij Duitse chemische bedrijf Hoechst in Vlissingen heeft gis teren grote paniek in Zeeland veroorzaakt. De rijkspolitie en de gemeentepolitie van Vlissin gen die niet op de hoogte wa ren van de oefening, verkeerden enige tijd in staat van alarm, omdat men dacht aan een aan slag van de Rote Armee Frak- tion. De oefening, waaraan brand weerkorpsen van vier gemeen ten deelnamen, was maanden tevoren vastgesteld. "Het ging ons juist om het verrassingsef fect en de reactie daarop. De oefening is tot volle tevreden heid verlopen", aldus Hoechst- directeur J. Nijman. De politie is nogal verbolgen over de gang van zaken, omdat er door het uitrukken naar de fictieve brand geen enkele sur veillance-wagen meer be schikbaar was. In Ver. Mies i Egvp- i Ara- DEN HAAG - Nederland zal. als de andere landen v. Europese gemeenschap. Algemene Vergadering Verenigde naties voor ee tische resolutie stemmer de Israëlische politiek om i bisch bezet gebied Joodse zettingen te vestigen scherp wordt veroordeeld. De bewoordingen waarin het Egyp tische voórstel het Israëlische beleid wordt veroordeeld zijn feller dan die waarmee de Belgi sche minister van buitenlandse zaken Simonet, enige wekèn ge leden in de VN^assemblee, na mens de negen EG-landen het Is raëlische beleid van de hand Sprak Simonet over illegale maat regelen „van Israel in bezet ge bied die een "extra obstakel" op de weg naar vredesonderhande lingen zijn, in de Egyptische re solutie wordt gesproken over "ernstige obstructie" van pogin gen om tot een vredesregeling te komen. Simonet drukte de "zorg" van de negen uit. in het Egyptische ontwerp worden de Israëlische maatregelen "diep betreurd". In tegenstelling tot Israel sinds de zesdaagse oorlog van 1967 bezet houdt. Israël moet, aldus de Egyptische resolutie, "onmidde- lijk" afzien van elk optreden waardoor de wettelijke status, geografische aard en demografi sche samenstelling van de be zette Arabische gebieden, "Jeru zalem inbegrepen", wordt veran derd. (Zoals beknd beschouwt Israël het oostelijk deel van Jeruzalem niet als bezet gebied. Het heeft dit stadsdeel, en een grote strook grond er om heen. geannexeerd). het besluit de Israëlische wet van toepassing te verklaren op de be zette westelijke oever van de Jor- daan, noch de besluiten die be trekking hebben op nederzettin gen zijn rechtsgeldig, aldus de re solutie. Israel dient zich strikt te houden aan zijn internationale verplichtingen, in overeenstem ming met de beginselen van het internationaal recht en de bepa lingen van de Geneefse conventie van 1949. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Waldheim, zou zo snel mogelijk contact moeten opnsmen met Israël om er voor te zorgen dat de resolutie wordt uit gevoerd. en verslag moeten uit brengen aan de veiligheidsraad. ste riool van Europa" is de direc teur van het rijksinstituut in Le lystad, ir. K. C. Zijlstra, van me ning dat de saneringsmaatrege len al enig effect hebben gesor teerd: „De zaak ziet er niet zo uit zichtloos uit als dikwijls wordt gezegd." Kwik, dat hoog op de lijst staat van stoffen die niet meer m het ri vierwater mogen worden ge loosd, komt sinds 1972 in steeds mindere mate in de Rijn voor. Schommelde het kwikgehalte van het Rijnwater bij Lobith vijf jaar geleden nog tussen de 2 en 4 microgram per liter, thans is het gemiddelde gedaald tot 0.5. Hiermee is het kwikgehalte ge komen onder de voorlopige gren swaarde. Deze was vastgesteld op 1 microgram per liter. Het kwik gehalte is slechts weinig verwij derd van de uiteindelijk te berei ken grens van 0,2 microgram per liter. Minder De'heer Zijlstra verheugt zich er oyer, dat de kwiklozingen op de Rijn reeds tijdens de onderhan delingen tussen de Rijnoever- staten over een verdrag ter be scherming van deze rivier minder zijn geworden. Op 3 december vorig jaar onderte kenden de betrokken bewinds lieden van Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, Zwitserland en Ne derland het chemieverdrag. Dit bepaalt, dat voor elke lozing van afvalwater op de Rijn, waarin stoffen van de zwarte lijst voor komen, een vergunning nodig is. Aan deze lozing worden normen gesteld met het doel geleidelijk te komen tot beëindiging van de lo zing. Een ander zwaar metaal, dat op de zwarte lijst voorkomt, is cad mium. Uit het onderzoek van het RIZA blijkt dat, zij het in mindere mate, ook hier sprake is van een daling. Vijf jaar geleden kwam het cadmiumgehalte van het Rijnwater nog boven de voorlo pige grens van 5 microgram per liter uit. Met uitzondering van een piek in de laatste maanden van vorig jaar is de gemiddelde hoeveelheid cadmium sindsdien onder de grens%gebleven. Dit jaar is het ge halte gedaald tot eveh boven de 2 microgram per liter. Dit is nog slechts 1 microgram verwijderd van de uiteindelijk te bereiken grenswaarde. Koper en lood Voor wat het koper- en loodgehalte betreft is eveneens sprake van een lichte verbetering. Het ko- pergehalte van het Rijnwater is van 1972 tot 1977 gedaald van ruim boven de voorlopige grens van 50 microgram per liter tot even boven de uiteindelijk te be reiken grens van 10 microgram per liter. Het gemiddelde loodge halte, dat evenmin boven de 50 microgram per liter mag komen, schommelde vorigjaar rond de 30 microgram per liter.' De doelgrens is 10 microgram. De heer Zijlstra is ernstig bezorgd over het fosfaatgehalte van het Rijnwater. Als gevolg van de toe nemende huishoudelijke en in dustriële afvalwaterlozing langs de rivier is dit sinds de laatste we reldoorlog „onrustbarend" toe genomen. „We kunnen spreken van een vertienvoudiging. De komende tien jaar zal dit een groot probleem worden, dat als eerste aangepakt moet worden", aldus de directeur van het RIZA Politieman van moord vrijgesproken ARNHEM (SP) - Het Arnhemse ge rechtshof heeft gisteren de 40-ja- rige politieman J.K. uit Cuyk de finitief vrijgesproken van moord op zijn 33-jarige vrouw tijdens een vakantie aan het Gardarneer. Volgens het hof is het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd. De politieman werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. Met het arrest van het Arnhemse hof is een eind gekomen aan een lange procesgang. De politieman bekende aanvankelijk tegenover de politie dat hij op 2 augustus 1974 zijn vrouw uit een rub berboot had gegooid en haar hoofd net zo lang^onder water had gehouden, totdat ze was ver dronken. Later trok hij deze ver klaring in. De rechtbank in Den Bosch achtte de moord niet bewezen en sprak K. in september 1976 vrij. De of ficier van justitie, die zes jaar had geëist, ging in beroep bij het hof in Den Bosch, dat hem schuldig bevond en hem veroordeelde tot zes jaar gevangenisstraf. De politieman wendde zich tot de Hoge Raad die de zaak terugver wees naar het Arnhemse ge rechtshof. SCHIPHOL - De 33-jarige sportvlieger Rob Kok (links) gaat een nieuwe poging wagen met een één-motorig sportvliegtuigje naar Djakarta te vliegen. Bij een vorige poging werd zijn toestel geheel vernield bij een landing in Turkije. Kok vliegt deze keer niet alleen: morgenochtend vertrekt hij met collega-vlieger Henk Oude Elfrink. Op Schiphol kreeg de Cessna van het tweetal een plaatsje onder de vleugels van grote broer Boeing-747 Jumbo. Met éénmotorig sportvliegtuigje naar Djakarta Kardinaal Alfrink schrijft namens het internationale bestuur van de rk vredesbeweging Pax Christi in een brief aan aartsbisschop Romero van de Middenamerikaanse staat San Salvador, dat het solidair is met diens in spanningen om de sociale gerechtigheid in dit land te herstellen. Pax Christi prijst de moedige houding van mgr. Romero, die in een pastorale brieft zegt, dat de kerk blijft vechten voor gerechtigheid, zelfs als vervol ging het resultaat is. Afgaande op betrouwbare informatie noemt kardinaal Alfrink de situatie in het Latijnsamerikaanse land "ondragelijk". De rechten van de worden er voortdurend geschonden door onderdrukking, arrestaties, folteringen, moorden en uitwijzingen. Pax Christi stelt zich ook achter het Boliviaanse comité voor de rechten van de mens. Kardinaal Alfrink zegt in een brief aan de vooraitter van het comité, pater Julio Javier, overtuigd te zijn van de noodzaak van de strijd, omdat vervolging en onderdrukking nog steeds voortduren. Hij heeft pater Javier gevraagd, hoe Pax Christie het comité zou kunnen helpen. Ongeveer 250 Nederlandse personen en organisaties hebben samen voor 800.000 aandelen gekocht van de nieuwe oecumenische Ontwikkelings coöperatie. Deze coöperatie, opgericht door de Wereldraad van Kerken en gevestigd in Amersfoort, verstrekt sinds augustus "zachte" leningen aan kleine ontwikkelingsprojecten in de derde wereld, die de arme bevol kingsgroepen ten goede moeten komen. Elders in de wereld is tot nu toe ruim 1 miljoen dollar voor dit doel bijeengebracht. De kerken kunnen rechtstreeks lid worden van de coöperatie. Speciaal voor particulieren, werkgroepen en organisaties die niet in kerkelijk ver band werken, heeft de Raad van Kerken de Nederlandse vereniging tot steun aan de oecumenische Ontwikkelingscoöperatie opgericht. De paus heeft via zijn staatssecretariaat mgr. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, hartelijk bedankt voor het "typisch Nederlandse" geschenk dat deze hem had gestuurd ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag. Dat geschenk bestond in een kruik oude klare en een Brabantse koek. "Dit gebaar was voor de paus een grote troost en vreugde". Beroepings werk: Hervormde Kerk - beroepen te Sint Annaland A. den Hartogh Woudenberg, te Harderwijk J. Smit Hilversum, te Monster, Wil- nis, Nieuw-Lekkerland en Bleskensgraaf kandidaat W. Verboom Nieuwerkerk aan den IJssel, te Ried (Fr.) J. Burger Schiermonnikoog, te Haulerwijk L. Nagtegaal Sint PAncras, te Welsrijp (Fr.) kandidaat J. J. C. Dee Oegstgeest, bedankt voor Stolwijk A. den Hartogh Woudenberg, voor Zegveld J. Bos Otterlo, aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Westerhaar-Vriezen veen J. J. Trouw Alblasserdam. Her- vormd-gereformeerde federatie "Samen op weg": aangenomen naar Veg- hel-Uden J. van der Ree (zendingsprédikant) Semarang. Geref. Kerken: aangenomen naar Ulrum C. W. Plooy Dokkum, naar Veendam B. Scholten Groningen, bedankt voor Leeuwarden C. Kempenaar Drachten. Geref. Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Hasselt G. Mulders Den Haag, voor Mariênberg J. Hoorn Grootegast, voor Schild wolde en voor Zoetermeer H. Folkerts GrijpskerkChr. Geref. Kerken: bedankt voor Hilversum A. Bij kerk Aalten. Seksclub Uitgerekend naast een evangelische koffiebar aan de Peperstraat in Gouda is een seksclub geopend, 't Spuigat, zo heeft de koffiebar, heeft het gemeentebestuur nu een ander onderkomen gevraagd. B. en W. doen hun best. Er zijn geen rechtsmiddelen om tegen de seksclub iets te onderne- Zeven jaar geleden kreeg ene Lucy Steymel te Texas, Amerika, moeilijkheden met haar ouders. Ze was ze ventien en ze studeerde klassieke muziek, met als hoofdinstrument cello. Maar Lucy wilde niet verder studeren aan de muziekafdeling van de universiteiten die haar vader en moeder wensten. Van het ene boze woord kwam het andere en uiteindelijk zei ze, heel beslist: „Okay, dan ga ik een continentje verderop". Ze nam een enkele reis richting Europa, met het vaste voornemen bijvoorbeeld in Duitsland (waar haar enige Europese kennis woonde) haar klassieke muziekstu die te voltooien. LUCY STEYMEL: „Ik u il niet zingen met glitter als dekmantel omdat je niets te vertellen hebt." Onlangs kwam in Nederland Lucy Steymels eerste lang speelplaat uit, op het Harlekijn- label van Herman van Veen. Een plaat die zangeres Lucy Steymel laat horen, zichzelf begeleidend op gitaar en met verdere instru mentale hulp van gitarist Harry Sacksioni, bassist Harry Em mery, drummer John Bukman en pianist Jack van Rossum. Een plaat die niets met die klassieke voorgeschiedenis te maken heeft. Songs in het grensgebied van de folk, voorzien van veelal zacht- swingende arrangementen. Niet ieder nummer is raak, maar in z'n totaliteit is de elpee opvallend genoeg om het kopje boven de grauwe lichte muziekbrij die momenteel door de platenmaat- schappijen wordt afgescheiden te laten uitsteken. Door Frans H appel Een nieuw geluidje in Nederland. Zo nationaal kunnen we het wel zeggen, want Lucy Steymel heeft na diverse omzwervingen in ops land zoveel eigen plek gevonden dat ze er voorlopig niet over piekert om weg te gaan. Met vriend Leo woont ze halverwege Schiedam en Delft temidden van polder en vee. Haar buren zijn boeren. Amerikaanse Lucy weet opeens alles over de mel- kopbrengsten van Trijntje en an dere in haar omgeving grazende koeien. Ze weet inmiddels ook waarom Amerikaanse stieren naar Nederland worden geëmig reerd, ze begrijpt dat haar buren nog steeds een beetje vreemd te gen haar aankijken als ze met gi taar omstreeks het hanekraaien thuiskomst. Bovendien heeft ze in vrij korte tijd uitstekend Ne derlands leren spreken en nu ook haar plaat verschenen is, is haar relatie met Amerika verschrom peld tot een nogal verre herinne ring. Lucy: „Echt waar, toen ik in Duitsland arriveerde wilde ik mijn klassieke studie zonder meer voortzetten. Maar door al lerlei omstandigheden kwam het er niet van. Laat ik het eerlijk zeggen: ik heb in Duitsland een beetje aangerommeld. Gegeven moment kwam ik in Hannover als au-pair terecht, speelde voor m'n klassieke plezier zo nu en dan nog wel eens in een kame rorkestje, maar steeds sterker kreeg ik de behoefte om op een ander manier muziek te maken". Ze leende een gitaar en zocht schnabbgltjes in dancings, clubs en jongerensocieteiten. Dat le verde leuk geld op. Toch: „Ik zong van alles, tophits, schlagers, gewoon alles wat 'het Duitse pu bliek graag wilde horen. Dat doe je een tijdje, tot je een beetje af knapt. Dat kwam vooral door de Duitse jeugd. Tsja wie ben ik om dat te zeggen .ik heb het nu eenmaal zo ervaren: de Duitse jeugd is "heel naïef. Men was geïmponeerd, bij voorbaat al, door het feit dat je Amerikaanse was. Maar je naam en watje fnu- zikaal al dan niet presteerde was en bleef niet belangrijk. Ik heb in Duitsland drie jaar als „dat Ame- rikaantje" doorgebracht. Het kwam me m'n neus uit". Feest Met een vriendin die er net zo over dacht besloot ze te vertrek ken. Geen reisplan. Slechts: we gaan liften en de eerste de beste internationale vrachtwagen die voor ons stopt is zonder meer goed. Die eerste de beste vracht wagen gromde Lucy naar Rot terdam, waar ze aankwam op 30 april. Lucy: „Ik kwam in een stad vol feest terecht. Waarom wordt hier zo vrolijk gedaan?, vroeg ik. Om dat de koningin jarig is, werd me gezegd. Over naïef gesproken! Want ik wilde dus onmiddellijk die koningin zien. Dat kon alleen op televisie en ik herinner me nog de teleurstelling dat ik een mev rouw zag die helemaal niet op een koningin leek!" Lucy Steymel zette haar inciden tele optredens door, terwijl ze op de dag in Rotterdam allerlei baantjes had, zoals secretaresse en kinderverzorgster. Totdat Harry Sacksioni lucht van dit verse talentje kreeg en het voor nemen uitte met haar een plaat te willen maken. En de drie andere musici die eerder in dit verhaal genoemd staan zochten toevallig tegelijkertijd een soliste of solist waarvoor ze hun begeleidings diensten zouden kunnen inzet ten. Lucy zong tijdens een „open dag" in het Rotterdamse theater De Lantaren, daar was het drietal ook en het eind van het liedje was dat Lucy zich en van een plaat verzekerd wist en van drie vaste begeleiders. De elpee „Lucy Steymel, Gift from a stranger", eindigt met een gezongen PS: „Ik pikte een aardbei uil de tuin van mijn oom verpakte die aardbei in een blad dat ik vond bond het dicht met een reepje kant van mijn mooiste, nieuwe pet- tycoat dit was het wat ik gaf aan mijn eerste echte liefde". Explosiever? Die tekst en het merendeel van de andere op de elpee zou je op z'n minst introvert kunnen noemen. Lucy goed beluisterend (en be kijkend) tijdens ons gesprek, is er de conclusie dat ze iets ex plosievers in huis moet hebben. Lucy: „Ik probeer voornamelijk mijn ervaringen met mensen over te brengen. Op deze eerste plaat is dat inderdaad nogal in trovert en rustig gebeurd, ook al omdat Harry Sacksioni nu een maal een voorkeur heeft voor rus tige, melodieuze nummers. Een volgende plaat - we zijn er al aan bezig - zal beslist uitbundiger, misschien ook harder van tekst worden. Maar voorlopig ben ik verschrikkelijk blij met deze el pee, omdat de sfeer, dacht ik, precies aanduidt wat ik wil: eer lijk overbrengen wat ik voel, zonder show in plaats van muziek te maken, zonder op de disco- theektoer te gaan, zonder de glit ter te moeten gebruiken als dek mantel omdat je niets te vertellen hebt. Er zijn al teveel artiesten die geen enkele affiniteit hebben met het materiaal dat ze zingen". „Het enige dat ik wil pretenderen is dat ik een individu ben. Als ik me Amerika herinner is dat, bui ten de persoonlijke relaties, een land waarmee ik nauwelijks nog binding heb. Er heerst een men taliteit die totaal onbruikbaar is. Als er een boek over kinderop voeding „in" is, dan meent iedere moeder plotseling dat ze zonder dat boek reddeloos is. Het is maar een voorbeeld om te zeggen dat zoveel mensen in Amerika niet meer de kracht of het verstand hebben om zelf te kiezen, zelf te beslissen". Is het in Nederland beter? Lucy Steymel: „Liever een beetje dan helemaal niets". Lucy Steymel: „Ik wil niet zingen met glitter als dekmantel omdat je niets te vertellen hebt".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17