Restauratie van Caeciliacomplex Bestemmingsplan voor gebied rondom Morssingel in gevaar Lakenhal heeft meer geld nodig voor exposities Akkoord na maandenlang overleg bereikt Leids ABYA-bestuur treedt af: oneens met standpunt leden HALF JAAR INTREKKING RIJBEWIJS Reizende speelgoed expositie in Noord Valkbrug valkuil 1001 mantels voor 100 min 2 guldens. CDA eist mogelijkheid van parkeerdek 17 DINSDAG 25 OKTOBER 1977 LEIDEN LEIDEN - De restauratie van het Caeciliacomplex in De Camp gaat door. Het rijk zal het gebouwencomplex, waar van de Boerhaavezalen deel uitmaken, van de gemeente kopen, om er na de restauratie het museum Boerhaave in onder te brengen. Tussen Rijksgebouwendienst en de mi nisteries van CRM en Financiën is na maandenlang overleg nu overeenstemming bereikt om in principe met de uitvoe ring van dit project akkoord te gaan. LEIDEN - Het toestuur van de ABVA-Leiden is gisteravond in zijn geheel afgetreden. Dat ge beurde na een ledenraadsverga dering over het arbeidsvoorwaar denbeleid 1978 van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV). De vergadering keerde zich in grote meerderheid tegen de voor stellen van de FNV. De FNV eist voor het komende jaar handha ving van de koopkracht voor de modale werknemer (een werkne mer met een gezin van twee kinde ren en een inkomen van 28.500 gulden). Dat zou moeten worden bereikt door handhaving van de prijscompensatie en belastingver lagingen. Een groot deel vande ABVA leden eiste gisteren ook nog extra een loonsverhoging van drie procent. Bovendien wilde men af van de "geschoonde prijscompensatie", wat betekent dat men de btw-ver- hogingen weer volledig vergoed wil hebben. Vorig jaar spraken werkgevers en werknemers af, deze verhogingen niet meer mee te tellen bij de vaststelling van de prijscompensatie. Tenslotte wilde een meerderheid van de ABVA leden nog dat de koopkracht gehandhaafd zou worden voor werknemers met een inkomen tot 37.000 gulden per Secretaris Matters zei dat hij deze voorstellen onmogelijk zou kun nen verdedigen op de bondsraad vergadering. In deze vergadering komen de vertegenwoordigers van de ABVA afdelingen landelijk bijeen om het uiteindelijke beleid vast te stellen. Hij stelde daarop zijn functie ter beschikking. Met hem volgde het hele bestuur, met uitzondering van Voorzitter Bloem die al geruime tijd in het ziekenhuis verblijft, en dus niet op de vergadering aanwezig was. Het bestuur maakte het besluit na de stemming bekend om de stem ming niet te beïnvloeden. In de discussie die aan de stemming voorafging probeerde secretaris Matters de leden te overtuigen, dat de door hun voorgestelde wi j- zigingen niet te betalen zouden zijn. "We kunnen dit jaar onmoge lijk zo doorgaan als in de jaren vijftig en zestig" zei Matters. En kele leden betoogden dat er wel voldoende ruimte was voor loonsverbetering. Dat bleek wel uit de winsten die sommige be drijven maakten. Op de ledenvergadering van 7 no vember zal een nieuw bestuur worden gekozen. "De verhuizing van 1 Boerhaave (nu nog ondergebracht in het gebouwencomplex waarin ook het museum voor Vol kenkunde is gehuisvest) naar de gelijknamige zalen is niet de oor zaak van het lange overleg ge weest", aldus een woordvoerder van de afdeling musea van CRM. "Voor die operatie moet ruimte in onze eigen begroting gevonden worden. Die ruimte is er, omdat we met dit project al enige tijd reke ning hebben gehouden". De moeilijkheden in het overleg spitsten zich met name toe op de restauratiekosten De Rijksge bouwendienst had daar een voor lopige raming van gemaakt, die het ministerie van financiën evenwel niet voldoende vond. Nieuwe cij fers zijn nog niet gereed, maar het principebesluit is nu toch geno men. Aan de gemeente zal gevraagd worden om toestemming om bin nenkort in het complex metingen te verrichten, waardoor een beter* beeld van de huidige toestand van de gebouwen kan ontstaan en waardoor ook de omvang van de restauratiekosten nauwkeuriger kan worden vastgesteld. Wethouder Waal zei desgevraagd "zoveel mogelijk alle medewerking die wordt gevraagd te geven". "Wij DEN HAAG - De Haagse rechtbank heeft een man uit Leiden veroor deeld tot negen maanden intrekr king van het rijbewijs, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, en 250,- boete. De man, een bedrijfsleider.'veroor zaakte als bestuurder van een auto op de Ericalaan in Leiderdorp een botsing, waarbij een bromfietser gewond werd. zijn blij dat het nu eindelijk door kan gaan, dus wij zullen alles in het werk stellen om mee te werken". Mr. A. J. F. Gogelein, directeur van museum Boerhaave en voorzitter van de Caecilia-stichting die zidh de afgelopen periode sterk heeft inge spannen om spoedige restauratie te bewerkstelligen toonde zich ook zeer verheugd over het besluit. Hij schat echter dat met de operatie ze ker vier tot vijf jaar gemoeid zal zijn. "Eén jaar gaat op aan het ma ken van tekeningen en een plan, minstens twee jaar aan de restaura tie zelf en dan hebben wij nog wel een jaar nodig om te verhuizen", al dus Gogelei" In het Caeciliacomplex woont nu nog een aantal kunstenaars en re peteert er een aantal Leidse mu ziekverenigingen. Voor de kun stenaars is al andere huisvesting gevonden, voor de muziekvereni gingen nog niet. Mr.AJ.F. Gogelein, directeur zal worden gehuisvest. LEIDEN - Directie en staf van het stedelijk museum De Lakenhal hebben in een brief aan het college van B en W hun teleurstelling uit gesproken over de krappe begro ting waarmee het volgend jaar ge werkt moet worden, in de brief schrijft directeur Wurfbain "met gemengde gevoelens" te hebben kennis genomen van het afwijzen' door het college van een .aantal ge formuleerde wensen. De directeur wijst daarbij met name op de beschikbare middelen voor nieuwe aankopen, de organi satie van tentoonstellingen en de aankoop van kantoorbehoeften. Volgens zijn reactie is het huidige voor aankopen beschikbare bedrag 50.600) maar tien procent meer dan in '67 terwijl de prijzen in die periode verviervoudigd zijn."Het LEIDEN - Voor de tweede maal in successie organiseren de Onderwij- swinkel en speel-o-theek "Pinokkio" de komende dagen een speel goedtentoonstelling. Deze expositie, die is bedoeld voor ouders en kin deren van kleuterscholen en de eerste twee klassen van lagere scholen trekt door de Kooi, Groenoord en het Noorderkwartier. De Onderwijswinkel laat bij deze expositie zien wat er zoal voor speelgoed te koop is, hoe het werkt, hoe duur het is en ook waar het te koop is. Bij de speel-o-theek ligt de nadruk op het wat duurdere speelgoed dat door kinderen, onder begeleiding van hun ouders in de ruimte aan de Lust hoflaan. geleend kan worden. Elke dag doet de tentoonstelling een andere school aan. Spitsafbijter was gistermiddag kleuterschool "De Rondedans" in de Sophiastraat, (foto rechts) vanmiddag was "De Wigwam" in de Sumatrastraat aan de beurt. De espositie komt, telkens van één tot drie uur 's middags, nog naar de kleuterscholen Springplank, de Beatrixschool (eerstgenoemde don derdagavond), de Goudsbloem, Boterbloem 't Klompje, de LOM-school, Lusthoflaan-kleuterschool en de Zonnebloem. Er zullen telkens men sen van zowel de Onderwijswinkel als de speel-o-theek aanwezig zijn om uitleg over het gebruik van het speelgoed te geven. duidelijk aldus Wurfbain" dat de Lakenhal zich nauwelijks meer aankopen kan permitteren, ook niet van eigentijdse kunst". Ook de verhoging van zes procent voor de organisatiekosten van ten toonstellingen acht de directeur niet toereikend om op de in het verleden ingeslagen weg voort te gaan. Een plan om als in de toe komst de Waag voor tentoonstel lingen bruikbaar zal worden ook daar museumexposities te houden, zou bij gebrek aan geld, nooit kun nen worden uitgevoerd. De kring van externe subsidienten van ten toonstellingen is "duidelijk uitge put", aldus de briefschrijver. De administratie heeft dringend behoefte aan twee nieuwe schrijf machines. Het museum heeft er één (veertig jaar oud) en werkt voorts met een privé-machine. De brief komt woensdag aan de orde in een vergadering van de museumcom missie. LEIDEN - "Valkbrug valkuil voor de binnenstad". Met deze tekst op een spandoek lieten enkele wijkcomités uit de binnenstad gis teravond van de gemeenteraad duidelijk te weten tegen de openst elling van de Valkbrug voor ver keer in twee richtingen gekant te- zijn. Het spandoek bungelde geruime tijd aan de publieke tribune in de raadzaal. Of de wijkcomités met deze actie succes zullen boeken, werd gisteravond nog niet duide lijk, want het voorstel voor de re constructie van het wegenbeloop rondom de molen De Valk kwam gisteruvond nog niet in behande ling en schuift op naar de volgende gemeenteraadsvergadering. ADVERTENTIE Fraaie zwarte flannel Regenmantel in duck mantel met bind- met ribgamering. In de kleuren donker- bruin,zwart e~ Maten 38 t/rr Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland. Leiden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond); Leidsenhage: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond). LEIDEN - Een groot deel van de Leidse gemeente raad vindt dat er meer par keergelegenheid moet ko men in het gebied tussen Morssingel, Stationsplein en Stationsweg. Mocht het college en de meerderheid van de raad deze wens niet honoreren, dan bestaat er een kans dat het bestem mingsplan voor dit gebied zal worden verworpen. Het CDA diende gisteravond bij monde van Bleijie een voorstel in om in het bestemmingsplan de mo gelijkheid open te laten op het ter rein aan de achterzijde van de Morssingel een parkeerdek aan te brengen. De maximum hoogte daarvan zou de 2.25 m. niet mogen overschrijden, zodat de auto's in een dergelijke opzet voor een deel onder de grond geparkeerd zouden moeten worden. Voor de financie ring van het parkeerdek zou de ge meente, aldus Bleijie, in overleg moeten treden met de Nederlandse Spoorwegen en het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Ook de frac ties van de WD, SGP/GPV en PSP lieten weten de parkeervoorzienin gen onvoldoende te vinden, gezien het feit dat het bestemmingsplan de mogelijkheid opent om 120 premiekoopflats aan de Morssingel te bouwen. Voor de 250 woningen die er dan in totaal zullen staan, zijn 165 parkeerplaatsen beschikbaar, afgezien van forensen, die hun auto W. Bleijie (CDA) parkeerdek in de buurt van het station willen stallen. Bleijie liet na afloop van de ge meenteraadsvergadering weten dat het CDA waarschijnlijk tegen het bestemmingsplan zal stemmen, als de mogelijkheid van een parkeer dek niet opengelaten wordt. Het is niet denkbeeldig dat de WD en SGP/GPV het CDA hierin zullen volgen, temeer daar de WD nog meer bezwaren tegen het bestem mingsplan kenbaar maakte. Hilda Passchier (PSP) liet gisteravond al weten dat haar eenpersoonsfractie tegen het bestemmingsplan zal stemmen, zij het overwegend om heel andere dan verkeerstechni sche redenen. Daarmee zou een raadsmeerderheid tegen het be stemmingsplan gekant zijn. Gisteravond kwam het nog niet tot een stemming, noch over het par keerdek, noch over het totale be stemmingsplan. Bleijie diende zijn' voorstel pas tegen elf uur in. Omdat wethouder Waal over de merites daarvan met de overige leden van B en W wilde overleggen, was het niet meer mogelijk om de behandeling van het bestemmingsplan gister avond af te ronden, gezien het vast gestelde sluitingstijdstip van ell uur, die voor de raadsvergadering geldt. - Over de mogelijkheid van een bowlingbaan op de hoek van de Morssingel en de Stationsweg werd gisteravond niet meer gesproken. Na de protesten die hiertegen in commissievergaderingen zijn gere zen, heeft het college de bepaling, die de bouw van een-bow ling mo gelijk maakte, uit het bestem mingsplan geschrapt. Van Baaren (PvdA) liet bovendien weten weinig te voelen voor uitbreiding van het aantal horecagelegenheden in het betreffende gebied. Hij wees erop dat er aan de Statiorisweg, Steenstraat, Morsstraat, Beesten markt, Nieuwe Beestenmarkt en Lammermarkt al een groot aantal cafes aanwezig is. Volgens het voorstel van B en W zou dit aantal na vaststelling van het bestem mingsplan met maximaal drie mo gen worden uitgebreid. Alvorens een aantal vast te leggen w il Van Baaren dat de gemeenteraad eerst de verordeningen behandelt, die over de horeca al geruime tijd in de maak zijn, zowel om aan te geven waar cafes wel of niet gewenst zijn, als ter beteugeling van de overlast in woonstraten. Van Baaren diende een motie in, die waarschijnlijk wel door een raadsmeerderheid Zal worden gteund. De fracties van PSP en PPR/D'66 kwamen terug op de perikelen, die zich hebben voorgedaan voor en tijdens de sloop van de huizen die aan de Morssingel hebben gestaan, op de plek waar nu nuimte is ge maakt voor de bouw van 120 pre miekoopflats. Hilda Passchier (PSP) verweet het college dat de mogelijkheid van restauratie van de huizen - waar de toenmalige be woners op hadden aangedrongen - niet serieus is onderzocht. "De mooie oude huizen moesten en zouden worden gesloopt". De buitenlandse werknemers die in het pand Morssingel 2 hebben ge woond, zijn volgens haar de groot ste slachtoffers van het collegebe- leid. Als alternatieve ruimte werd hen alleen het Woonoord in Leiderdorp aangeboden, hoewel ze daar niet heen w ensten te gaan. Van de tw aalf buitenlanders, die er aan de Morssingel 2 hebben gewoond, zijn er inmiddels acht toch in de ba rakken van het Woonoord getrok ken. "We hebben voor dit beleid gekozen en dat kunnen we niet zo maar gaan doorkruisen", zei wet houder Verboom. Beijen (PPR/D'66) sprak van "bruut geweld op monumentale delen in een van de huizen", het geen bij de sloop zou zijn gebeurd. "Daardoor werd de kans kleiner dat de huizen tot monument zouden worden verklaard, zoals de bewo ners w ilden". Hij diende verder een voorstel in om de gemeenteraad pas later te laten beslissen over de schadevergoeding, die volgens B en W aan de Fries-Groningse Be leggingsmaatschappij (125.000 gulden) moet worden betaald. Deze maatschappij heeft destijds in overleg met het vorig college plan nen voor kantoorbouw aan de Morssingel ingediend. Nu er geko zen is voor woningbouw kunnen deze plannen niet doorgaan. "Ik ben niet overtuigd van de noodzaak van schadevergoeding", zei Beijen. "B en W kunnen wel zoveel afspre ken. De gemeenteraad had over mingsplan zal in de volgende ge meenteraadsvergadering worden voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3