LZ '86 ondanks winst (5-4) niet imponerend 1 DIOK-spelers "slopen" Westduits rugby-team HZC/Robben oppermachtig in Enropa-cnp Hoopgevende rentree van Aad Mansveld Ook Zijl/LGB vergroot "wintervoorraad" punten SCORES IN BETAALD VOETBAL 1 X X X X X X X X X X Pavlov van Levski voor drie jaar geschorst... SPORT Een kans voor LZ'86 in de laatste seconden van de wedstrijd tegen ESCA. Het schot van Jan van Duu- ren nr 2) wordt echter gekeerdJan de Graaf kijkt toe. HILVERSUM - Ongeslagen en met grote overmacht heeft HZC/De Robben zich gekwali ficeerd voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker (waterpolo) voor beker winnaars. In het Hilversumse zwembad de Lieberg werden drie overwinningen achtereen behaald met imposante cijfers: 11-4 tegen het Tsjechische No- vaky, 12-7 tegen Olympiakos uit Griekenland (dat ook verder bekert) en 13-3 tegen ASV Wien. Zelden zal een Neder- lanse club zich moeitelozer ge plaatst hebben voor halve fina les van een Europees beker toernooi. De formatie van coach Harry Vriend was superieur. Althans in cijfers: 36-14. Maar de tegen standers die de Hilversummers moesten „breken" vermochten geen moment inspiratie op wekken. Drie ploegen die in de Nederlandse hoofdklasse in de staart zouden bungelen. Het geen als verontschuldiging mag worden genoemd voor de soms nonchalante wijze waarop de équipe van Vriend met de kan sen omsprong. Harry Vriend, die sinds kort de technische leiding van de Rob ben op zich heeft genomen, wil voordat de halve finales worden gespeeld de trainingen opvoe ren, „Met dergelijk spel tegen Joegoslavische of Russische ploegen, ben je natuurlijk kansloos. De conditie is bijna optimaal. Met wat meer zwem- training moeten we goed partij kunnen geven". In de halve fi nales zal Vriend weer een be roep kunnen doen op veel voudige international Andy Hoepelman, die nu met een polsblessure'niet in actie kwam. Wim Hermsen daarentegen zal er dan niet meer bij zijn. De aanvoerder van de Robben, die 130 keer voor het nationaal ze vental uitkwam, kan zijn werk- zaanheden en de trainingen niet méér combineren. HZC/Robben heeft het met de loting voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars overigens niet getroffen. De Hilversumse ploeg moet afrei zen naar het Joegoslavische Dubrovnok en zal daar als te genstanders treffen Kotor (Joegoslavië), Akademik Sofia (Bulgarije) en Ferencvaros (Hongarije). De halve finales worden gehouden van 11 tot 13 november. LEIDEN - Door de 5-6 overwinning in de uitwedstrijd te gen DZV vergrootte waterpolohoofdklasser De Zijl/LGB de wintervoorraad punten. Dat kan de Leidse ploeg in de komende periode goed van pas komen, want de eerstvol gende vier wedstrijden gaan alle tegen topclubs. Eerste klasser LZ'85 blijft winnen, maar de manier waarop dat zaterdagavond in zwembad De Zijl ging was vérre van over tuigend. Tegen ESCA stonden de Leide- naars na twee perioden nog steeds met 0-1 achter om uiteindelijk dan toch met 5-4 te winnen. Ook LZ krijgt in de komende weken sterke tegenstanders, om te beginnen vol gende week medekoploper HZPC. DZV, dat dit jaar in de hoofdklasse terugkeerde, moét opnieuw erva ren dat de afstand tussen eerste en hoofdklasse tamelijk groot is. Vorig jaar waren de Delftenaren in de eerste klasse oppermachtig, De derde overwinning i i LZ'E werken. Pas l hebben kwam maar moeizaam tot stand. De kwam LZ tot doelpunten. Het Leidse ploeg was zaterdag wel vooral Bram van Mil die door attent steeds iets sterker dan ESCA, maar verdedigen en goed doorzetten in dat kwam in de score totaal niet tot de aanval zorgde dat de thuisploeg uiting. De Leidenaars lieten weer eindelijk wat terug ging doen. Een vrij veel kansen liggen en veroor- doorbraak van Bram van Mil stelde loofden zich ditmaal bovendien in Rudi Muusse in staat om gelijk te de verdediging een paar slordighe- maken (1-1), maar daarmee was den, zodat ESCA voortdurend uit- ESCA nog lang niet bedwongen, zicht hield op goed resultaat. De gasten namen in het eerste spel- Via een man-meer doelpunt van deel een 0-1 voorsprong door Van Bus kwamen de Arnhemmers vrij het derde kwart gende, daarmee de stand op 3-2 1 brengend. slechts één punt. Dat ze tegen De Zijl/LGB niet aan puntenwinst toe kwamen was toch weer voorname lijk te verklaren door de veel gro tere routine van de Leidenaars. Het krachtsverschil tussen de beide ploegen was niet zo groot, maar op een aantal punten toonde De Zijl/LGB zich toch de betere ploeg. Toen er bijvoorbeeld in de tweede en derde periode wat problemen ontstonden doordat de jury de 35- seconden regel (binnen 35 sec. moet een doelpoging worden on dernomen) verkeerd interp reteerde, lieten de Delftenaren zich sneller uit hun spel brengen dan de pupillen van Rob Schouten. drie wedstrijden Veen en de nogal planloos opere- gemakkelijk aan de leiding rende Leidse aanval wist daar niet (1-2), maar even later kreeg ook LZ veel tegenover te stellen. Ook in het een numerieke meerderheid, ont- tweede kwart wisten de Leidenaars staan dankzij een goede aanval- ondanks een duidelijk conditioneel lende actie van Bram van Mil. Jan overwicht niet te scoren, wat te Breedeveld benutte zowel deze wijten was aan onnauwkeurig af- man-meer situatie als een vol- Tot het eind toe bleef het spannend, want ook in het laatste part kon LZ géén afstand nemen. Het werd 3-3 door Sanders, 4-3 door Joop Siera met een verrassende backhand, en 4-4 door een omhaal van Bus. Pas een halve minuut voor tijd wist Ge rard Soet bij numerieke meerder heid de winnende treffer te plaat sen: 5-4. Tweedeklas In de tweede klasse B van de wa- terpolocompetitie deed Katwijk, dat vorige week van BZPC won, het nu minder goed. De uitwedstrijd tegen KZC werd met 6-2 verloren. De Katwijkers, die in Beverwijk Piet de Vries misten, verknoeiden in het eerste part een aantal vrije doelkansen, zodat Gerrit Vooys nog knap keeperswerk moest doen om de stand blank te houden. In het tweede speldeel, waarin Katwijk twee maal een man-meer situatie onbenut liet, nam KZC een 1-0 voorsprong, die in het derde part via man-meer doelpunten werd uitgebreid tot 4-0. In de laatste pé riode ging het beter met Katwijk, waardoor Hans van Duivenvoorde en Arris Parlevliet (beiden bij nu merieke meerderheid) konden te- genscoren. Ook KZC maakte nog twee goals, wat de eindstand op 6-2 bracht. Ruggesteun De Zijl/LGB kreeg meteen in de eerste periode al een ruggesteuntje toen de niet al te sterke Delftse keeper Nico Goedhart een ver schot van Stan van Belkum liet glippen. Zijn Leidse collega Theo 'Uittenhout bewees dat hij lang zaamaan weer in vorm begint te komen, maar moest in het tweede part toch capituleren voor een af standsschot van Erik te Kulve (1-1). De Leidenaars waren in de eerste twee periodes nog niet geheel ge wend aan de grote afmetingen van het speelveld in het Rotterdamse zwembad West, waar DZV nog steeds z'n thuiswedstrijden speelt (het nieuwe bad in Delft gaat pas in januari open). DZV profiteerde daarvan om de stand tot de derde periode in evenwicht te houden: door doelpunten van Erik te Kulve en Dolf Visser voor DZV en van Stan van Belkum en Leo Onderwa ter voor De Zijl/LGB was de stand halverwege 3-3. In het derde en vierde part zorgden Martin Vreeburg en de gebroeders Van Belkum er voor dat er bij De Zijl/LGB op het middenveld wat meer aansluiting was en toen DZV aan het begin van het derde part eën strafworp miste, kon de Leidse ploeg de leiding nemen. Dat ge beurde via een treffer van Bert Zaagman (4-3). Daarna maakte Jan Jaap Koorevaar gelijk (4-4), maar dankzij de gemakkelijk scorende Stan van Belkum stond het bij het begin van het laatste speldeel weer 4-5. Beide ploegen scoorden in dat laatste kwart nog één maal. Erik te Kulve maakte 5-5, waarna Leo On derwater hij een numerieke meer derheid voor De Zijl/LGB de win nende treffer inschoot 5-6. W^KÊt EERSTE DIVISIE FSC-PEC Zwolle 1-2 (0-0). 62 Jans 0-1, 76. IJzerman 0-2, 90. Eng- bersen 1-2. Toeschouwers: 9600. Scheidsrechter Van Ettekoven. 9 FC Groningen-FC Dordrecht 3-1 (1-0), 25. Houtman 1-0, 59. Houtman 2-0, 63. Keukens 3-0, 78. Van Velsen 3-1. Toeschouwers: 7600. Scheidsrechten Janssen. 9 Heerenveen-Excelsior 1-1 (1-0), 31. Boksma 1-0, 76. Pot 1-1. Toe schouwers: 5100. Scheidsrechter Berrevoets Willem II-SC Amersfoort 5-1 (2-0), 30. Van Rooy 1-0,32. Schutter 2-0, 48. Van Rooy 3-0, 61. Struick (strafschop) 3-1, 68. Broeken 4-1, 88. Van Loon (eigen doel) 5-1. Toe schouwers: 2000. Scheidsrechter: Geurts. Den Bosch-Wageningen 0-0. Toeschouwers: 3500. Scheids rechter: Jonker. Helmond Sport-SC Cambuur 1-0 (0-0), 54. Burhenne 1-0. Toe schouwers: 2200. Scheidsrechter: Bakker. Eindhoven-Veendam 1-1 (1-1), 35. Schapendonk 1-0,37. Swart 1-1 Toeschouwers: 4000. Scheids rechter: Van der Laar. Heracles-De Graafschap 2-1 (0-1), 22. Gerritsen 0-1,68. Lempers 1-1, 83. Prijs 2-1. Toeschouwers: 6100. Scheidsrechter: Wellinga. SW-MW 2-2 (1-1), 30. Mulder 1-0,39. Smeets 1-1,73. Den Tuinder 2-1, 81. Smeets (strafschop) 2-2. Toeschouwers: 6000. Scheids rechter: Van Dijken. LEIDEN - Als geslagen herders dropen de Duitse voorwaartsen af. Nadat de eerste rij van de Duitse rugby ploeg aanvankelijk "een ring van zelfvertrouwen" had gevormd, bleef er van die li nie door het efficiënte sloopwerk van de Nederlandse "props" Wil Rijsdam en Kees Koemans tens lotte niet meer over dan een zielig brokje wanhoop. Juist daardoor mochten de Leidenaars Rijsdam en Koemans na afloop van de rugbyinterland Nederland- West-Duitsland glimmend van trots rondstappen. Hun "hondsb rutale" werk had de basis ge vormd van de uiteindelijke 10-9 zege. "Nederland-West-Duitsland was de wedstrijd van onze voorwaart sen", zou de bondscoach van de Nederlandse ploeg, Dennis Po wer, later dan ook terecht op merken. Na een wat aarzelende start, waardoor de Duitse eerste rij Kreis en Heller in de openings fase nog weieens als winnaars uit de scrums te voorschijn kwamen, manifesteerden Koemans en Rijsdam (goed geassisteerd door "hooker" Ad v.d. Zanden) zich als een belangrijke schakel in de Power-ketting, die de Duitsers tenslotte dodelijk omsnoerden. Met name Koemans, die zich vooral in de laatste periode als een soort eenmansdestructiebedrijf op wierp, was regelmatig verant woordelijk voor het veelvuldige Nederlandse balbezit. Balbezit, dat had moeten leiden tot een marge dan de 10-9, de boeken werden ge sloten. Een kritische coach Dennis Power: "We hebben te weinig try's ge scoord. Als er ooit een gelegen heid heeft bestaan om de Duitsers met grote cijfers te ver slaan, dan was het nu het geval geweest? Door Jan van Putten Daardoor werd het tempo uit onze aanvallen gehaald". En Kees Koemans: "Als onze driekwartslijn goed had ge draaid, dan hadden wij bij wijze van spreken met 80-0 kunnen DIOK-internatlonal Dick Altink (links) kan nog juist passen, vóór hij c wordt getackeld., Dat laatste was lichtelijk overdre ven, maar gezegd moet worden, dat met name wisselspeler Bob del Prado (na rust invaller voor Peter Overakker) door het on zorgvuldige werk van Triebert 'werd geslachtofferd. Hij, die bij DIOK met snelle rushes regelma tig een dodelijk gevaar voor zijn tegenstanders is, was gistermid dag totaal machteloos, een voudig, omdat hij geen enkele bal kreeg aangespeeld. Inplaats daarvan zocht vooral Oortwijn het in Kick's, waar bitter wéinig terreinwinst mee werd behaald. Niettemin kon het Nederlands team,,ondanks de gebreken die1 aan het spel kleefden toch op een eenvoudiger wijze dan de 10-9 doet verrpoeden, naar een ver diende overwinning uitlopen. Typerend was, dat de Neder landse ploeg al na acht minuten op een 6-0 voorsprong was ge komen door twee penalty-kicks van Theo Oortwijn, terwijl juist in die periode de Westduitsers nog blakend van zelfvertrouwen wa- Die zelfbewuste houding kreeg echter een gevoelige tik, toen Heller en Stein met respectieve lijk een enkelbreuk en een vlees wond per brancard werden afge voerd. Desondanks kwamen de Duitsers via Fricke tot 6-3 terug en mocht de Power-brigade van geluk spreken, dat een dropkick van Kemmelink juist langs de rechterdoelpaal scheerde, maar daar stond tegenover, dat Dick Altink bij een goede scorings kans te lang had geaarzeld om zelf door te gaan. Altink: "Misschien heb ik toch nog iets te weinig routine bij dergelijk situaties". Dat gebrek demon streerde fly-half Cor Zwitser vlak na rust eveneens, toen hij zich alleen door de Duitse defensie wilde slingeren, terwijl Theo Pe perkamp zich in veel betere posi tie naast hem bevond. Na 56 mi nuten knalde Fricke een pe nalty-kick naast de palen. De wedstrijd devalueerde daarna tot een lijf-aan-lijf duel met vele scrums en talloze lines-out. Een schitterende kick van tweede center Theo Oortwijn doorbrak het saaie spel echter. Opgezweept door een drieduizendkoppige menigte werd door het Nederlandse team voortdurend pressie uitgeoefend op de wrakkige achterlijn van de Westduitsers. Toen ook bleek, dat juist die lijn weinig "vang vast" was. De Westduitsers be zweken uiteindelijk onder de geweldige druk. Merkwaardig genoeg was Triebert, die zoals ge zegd daarvoor weinig doelmatig tewerk was gegaan, degene, die zijn ploeg op de goede weg bracht. De Hagenaar had Dudink op uitstekende wijze inge- ERG GOEDKOOP BREEDEVELD Haven 40 Leiden Telefoon 144755 oor collega "nummer acht" Phisterer schakeld, waarna die laatste John van Altena in staat stelde om 10-3 te scoren. Theo Oortwijn miste daarna de conversie. Dit zou voor het Nederlands team weinig gevolgen hebben gehad, als de Nederlandse full-back Leo Bogers niet onbenullig had mis getast op een onbezonnen kick uit het Duitse achterveld. De bal leek een gemakkelijke prooi voor de Amsterdammer te worden, maar hij liet de bal op kinderlijke wijze uit zijn handen vallen, waarna het leer over de lijn hup pelde. Uit de hieruit ontstane line-out wist Hasse tegen te sco ren (10-7) en converteerde Fricke tot 10-9. Het zou echter de laatste strohalm van de Westduitsers blijken, want vooral de voorwaartsen wa ren niet meer vooruit te branden. Apatisch stonden Kreis en Kra mer toe te kijken, wat er rondom hen gebeurde, kapot gebeukt als zij waren door het sloperswerk van Rijsdam en Koemans. Dank baar konden de Duitse "props" dan ook richting arbiter Harban blikken, toen die laatste een einde aan het duel maakte. Aan de totale sloop van het destruc tiebedrijf Rijsdam en Koemans konden zij daardoor nog juist ontsnappen Toto i 2 3 FSC-PEC X Groningen-Dord recht Heerenveen-Excelsior Willem II-Amersfoort Den Bosch-Wageningen Helmond Sp.-Cambuur Eindhoven-Veendam Heracles-Graafschap SW-MW Hamburg SV-Saarbr X Duisburg-Köln Liverpool-Everton Bromwich-Manch. U. ROTTERDAM - Een Feyenoord- combinatie maakte zaterdag korte metten met FC Vlaardingen. niettemin stonden de Rotterdamse gezichten na afloop somber. Wa1 bedoeld was als een vriend schappelijke wedstrijd voor met name een aantal ex-geblesseerden, ontaardde in een veel te hard duel, waarin het prestige, dat de Vlaar- dingers voor ogen hadden i blessures kostten. Ernstige kwetsuren deden zich weliswaar niet voor maar toch "moesten Snoeck, Van Til en Vrey- sen als gevolg van ongunstige ac ties van de Laseroms-brigade vroegtijdig de kleedkamer opzoe ken. Een bezorgde trainer Boskov na de 5-0-overwinning: „Alles zit nu eenmaal tegen, je raakt er aan ge wend. Maar dit was te gek voor een vriendschappelijk duel.,. Wie na afloop wel te spreken was, was Aad Mansveld. Nadat de libero op za terdag 13 augustus voor het laatst in actie was in het Zuiderpark, maakte hij een redelijke rentree, die hem zo goed als geen pijn kostte. Mansveld: „Ik had geen moeite om de volle negentig minuten uit te spelen. Risico's heb ik bewust niet genomen, ik ben het duel uit de weg gegaan. Niet dat ik dat niet aan durfde maar na negen weken mis je ritme, gevoel en kracht. Als het aan mij ligt, draaf ik zondag tegen Go Ahead Eagles in de basis-elf op". Üver dat laatste hoeft de Haagse li bero zich weinig zorgen te maken. Luister naar Boskov: „Morgen in het vriendschappelijk duel tegen Zwart Wit '28 doe ik weer een be roep op Aad. Ik heb hem nodig, ze ker nu Rijsbërgen ook de wedstrijd tegen de Eagles gaat missen. Bo vendien ging het redelijk goed met Aad. Tegen Zwart Wit experimen teer ik met Van de Korput als voor- stopper. Als het lukt neem ik Mansveld-Van de Korput tegen Go Ahead Eagles en verder blijkt Dick Schneiders' been heel voorspoedig te genezen. De Feyenoord- doelpunten werden gemaakt door Verhoeven, Budding, Vreysen, Trnnst pn Mansveld. MAANDAG 24 OKTOBER 1977 mam BiB"ri"IIIT1B H graVfTH BERN - De strafcommissie van de Europese voetbal unie (UEFA) i heeft Stefan Pavlov van Levski I Spartak voor bijna drie jaar ge- I schorst. De Bulgaar mag tot 31 juli 1980 niet uitkomen in wedstrijden van de UEFA voor zowel club- als landenteams. De UEFA heeft deze zware straf opgelegd wegens het "uitermate beledigende optreden" van Pavlov tegen één van de grens rechters na de ontmoeting Levski Spartak-Ajax, die vorige week j woensdag voor de tweede ronde j van de Europese voetbalbeker voor j landskampioenen in Sofia werd ge- j speeld. De FBO (Federatie betaald voetbal'organisaties) heeft zaterdag tijdens haar buitengewone alge mene ledenvergadering in Utrecht de kandidaten van de clubs in het betaalde voetbal voor het nieuw te vormen bestuur betaald voetbal van de KNVB gekozen. Mr. Jac ques Hogewoning, reeds voorzitter j van het zittend sectie-bestuur be- taald voetbal, zal opnieuw als voor zitter kandidaat gesteld worden. Voor de vier overige door de clubs in te nemen bestuurszetels zullen mr. Max Tripels, Herman Choufoer, Leo van der Kroft en Ton Zwikstra kandidaat zijn. O Een gecombineerde werkgroep zal moeten bezien of het mogelijk is een fusie te bewerkstelligen tussen de Rotterdamse eredivisieclub Sparta en Excelsior, dat in de eerste divisie uitkomt, aldus een plan van wethouder drs. R. den Dunnen van sportzaken in de Maasstad. Die combinatie zou dan onder de naam Spartex op een gemoderniseerd "kasteel" in Spangen moeten spe len. In het nabije verleden heeft zowel Sparta als Excelsior laten weten niets te voelen voor een samen gaan. Zuid Korea en Australië hebben in een wedstrijd in de voorronden van het wereldkampioenschap voetbal (Aziatische groep) in Seoul met 0-0 gelijk gespeeld. Zuid Korea leidt met zes punten uit vijf wed strijden. Tweede is Iran met vijf punten uit drie wedstrijden. Australië dat in 1974 in West- Duitsland wel van de partij was is vrijwel uitgeschakeld met 5 uit 5. Mexico dat zich al had geplaatst voor de finales van het wereld kampioenschap voetbal in A.r- gentinië versloeg zaterdagavond in zijn laatste wedstrijd in de voor ronde Canada met 3-1. Het Surinaamse voetbalelftal verloor ook de vijfde en laatste wedstrijd voor de finalegroep van de Noord- en Middenamerikaanse zóne voor het wereldkampioen schap Haïti, vorige maal in het eindtoemooi in West-Duitsland, was gisteren in Monterrey met 1-0 te sterk. LOTTO De winnende cijfers van de lotto zijn: 1,8,17,28, 34,39. Reservegetal is 23 WEST-DUITSLAND De winnende cijfers in de Duitse lotto zijn: 1, 2, 3, 6, 26, 48. Reser vegetal is 11. SUPERTRIO Gelopen op Duindigt: 1. (Supreme Ride), (Anastasia), 3. nummer 2 (High Wave). Uitbetaling: 1087.30.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 12