Arrestatiegolf houdt aan „Terrorisme internationaal bestrijden" Breznjev ziet vooruitgang in SALT-gesprek Springstof in cel Baader aangetroffen Bobbies zijn t zat In Vietnam staat Hollands ziekenhuis Mevrouw Husak - omgekomen Honderdvijftig Zuidafrikanen aangehouden tijdloze tafelcultuur Soweto krijgt zeer beperkt zelfbestuur BRINK Luchtverwarming saterdag 22 oktober 1 OEGSTGEEST - De oorlog in Vietnam is gelukkig al weer twee jaar verleden tijd. Het land is op de puinhopen hard aan de wederopbouw bezig. En de protesten van weleer zijn verstomd. De publieke opinie is wat Vietnam betreft ingedut. Toch is zo'n na-oorlogse tijd in een land dat ruim dertig jaar van de verschrikkingen van een oorlog te lijden heeft gehad best onze aan dacht waard. Wat doet Vietnam om er weer bovenop te komen? Waar gaat het ontwikkelingsgeld naar toe? Hoe ver staat het met het her stel? Vragen die deels beantwoord kunnen worden door een aantal leden van het Medisch Comité Nederland-Vietnam, dat morgen naar Quang Tri vertrekt. Want in deze door de oorlog zwaar geteisterde provincie, om precies te zijn in de stad Dong Ha, is een ziekenhuis verrezen. Het Holland-ziekenhuis dat met geld van het MCNV is bekostigd. Apotheker L. S. Go en internist N. Fekkes zijn enthousiast over de manier waarop dit project tot stand is gekomen. "Alles ging in over leg met de Vietnamese regering en deskundigen. Wij vroegen wat ze dachten nodig te hebben en zij stuurden overzichtelijke lijsten met bijzonderheden". Op die manier zijn er nooit, zoals je maar al te vaak gebeurt helaas, overbodige of in Vietnam onbruikbare middelen aangeschaft. Het geld dat besteed is, is goed benut aan de allernoodzakelijkste appara tuur. Prof. Weber, hoogleraar aan de TH Delft, is de architect van dit ziekenhuis. In 122.000 onderdelen is het geprefabriceerde gebouw naar Vietnam verscheept, waar het zonder speciaal gereedschap kon worden gemonteerd tot een 220-beds ziekenhuis. Een kleine delegatie van het MCNV gaat nu - op eigen kosten overi gens - een kijkje nemen. Zij zullen de officiële opening bijwonen en vermoedelijk besprekingen voeren over hetgeen er nog nodig is. Want het MCNV is nog lang niet aan opheffing van zichzelf toe. "Dat zal nog wel een tiental jaren duren", aldus Fekkes. De verwoestingen blijken nog groter te zijn dan men in zijn ergste veronderstellingen had gedacht. Daarom blijft het MCNV geld vergaren. Al was het alleen maar om een bijdrage te leveren aan de bedrijfskosten van het ziekenhuis. Vandaar dat er van 14 tot 19 november weer collectes zullen worden gehouden. Het MCNV hoopt, dat de potentiële schenkers dan nog niet helemaal zijn ingedut. ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijzen Zareksa, de bekende fabrikante van kreatie- ve handwerken, stelt voor de goede oplos sers ruim 300 smyrna knoop kussenpakket ten beschikbaar, kom pleet met stramien, wol en werkbeschrij ving. Winkelwaarde van 35,25. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten PRAAG (Reuter/AFP) - De vrouw van het Tsjechoclowaakse staats hoofd en partijleider Gustav Husak is bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Dit is gisteren door de Tsjechoslowaakse regering be kendgemaakt. Het officiële persbureau Ceteka meldt, dat mevrouw Vera Husak is omgekomen bij een vliegtuigon geluk in de buurt van Bratislava. Mevrouw Husak wordt maandag in Bratislava begraven. Mevrouw Husak was inzittende van een hefschroefvliegtuig. Vol gens het Tsjechoslowaakse pers bureau zijn alle passagiers en de drie bemanningsleden veronge lukt. Tijdens het ongeluk was er een dikke mist. De 54-jarige mevrouw Husak was de tweede echtgenote van de Tsje choslowaakse president. Husaks eerste vrouw stierf in 1967. PRETORIA/JOHANNESBURG (Reuter/AFP) - De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren 97 In- diers en 54 Afrikanen gearresteerd. De Indiërs namen deel aan een verboden bijeenkomst in Le- nasia, de Aziatische wijk van Johannesburg. Het is voor het eerst dat de politie overgaat tot mas sale arrestatie van Indiërs, die zich tot dusver nogal afzijdig hebben gehouden van het protest tegen de apartheid. De Afrikaanse jongelui werden uit hun huizen gehaald in de zwarte woonstad Sharpeville, een 50 km ten zuiden van Johannesburg. In Mamelodi bij Pretoria hebbien blanke bouwvakkers het zegd, om aan het debat te kunnen deelnemen. De Organisatie van Afrikaanse Eenheid heeft gisteren de zwarte inwoners van Zuid-Afrika opge roepen de wapens op te nemen "c geopend op Afrikaanse jongelui die hun land van Ijet fascistische juk te bevrijden". De OAE, in een reactie op de recente maatregelen in Zuid-Afrika, meent dat de weg naar de vrijheid in Zuid-Afrika door bloed en gewapende strijd loopt. "Het tij van de revolutie, en het ver zet tegen de apartheid, zal hierdoor niet gekeerd worden, maar inte gendeel versterkt. In dit strategi sche uur roept de OAE het volk van Zuid-Afrika op de wapens op te nemen om de Uitdaging te beant woorden, en zich te scharen achter de nationalistische krachten, om hun land te bevrijden van het fas cistische juk", aldus de verklaring van het hoofdkwartier van de OAE in Addis Abeba. met stenen gooiden. Drie jongens werden door kogels getroffen. De schoolboy cot in Soweto neemt nog steeds in omvang toe en breidt zich uit tot de lagere scholen. Giste ren bleven vrijwel alle 180.000 schoolkinderen in Soweto thuis. De politie heeft een mobiele kliniek gesloten, die werkte in de Afri kaanse wijken. De kliniek was eigendom van het Black Com munity Program, een van de deze week verboden organisaties. Het dagblad The Star, evenals de verboden "World", eigendom van de Argus-groep, is gisteren begon nen met een speciale editie voor de zwarte bevolking, die sinds de slui ting van The World zonder eigen krant zit. Behalve het nieuws uit de 'gewone' Star, brengt de Afri kaanse editie extra pagina's nieuws over de zwarte woongebieden, als Soweto. De veiligheidsraad van de Ver enigde Naties zal maandag bijeen komen om zich te beraden over het optreden van de Zuidafrikaanse autoriteiten tegen de tegenstanders van de apartheid. Om de bijeen komst is verzocht door de Tunesi sche ambassadeur, namens de groep Afrikaanse landen. De laatste bijeenkomst van de veiligheidsraad over Zuid-Afrika dateert van maart jl., toen de Afri kaanse leden een verplicht wape nembargo voorstelden. Daarmee gingen de westerse landen, die over het recht van veto beschikken, niet akkoord. De Amerikaanse VN-am- bassadeur Andrew Young stelde een principeverklaring over Zuid-Afrika voor, als alternatief. Maar de derde wereld en de com munistische landen namen daar- Franz Josef Strauss, voorzitter van mee geen genoegen en men liet de toespraak achter kogelvrij glas. Het zaak verder liggen. naar schatting 15.000 toehoorders. Verwacht mag worden dat de Afri kaanse landen opnieuw een wape nembargo zullen voorstellen, en zullen aandringen op economische sancties tegen Zuid-Afrika. Am bassadeur Young heeft een bezoek aan Zweden volgende week afge- Piloten van de Lufthansa staan tijdens de herdenkingsdienst opgesteld naast de kist met het stoffelijk overschot van hun bij de kaping omgekomen collega Jürgen Schumann. de Beierse CSU hield deze week e gebeurde in München en er i MOSKOU (UPI) - President Breznjev van de Sovjet-Unie heeft gisteren gezegd dat de besprekin gen met de Verenigde Staten over beperking van de strategische kernwapens (SALT) "een keer ten goede" hebben genomen en dat een nieuwe overeenkomst mogelijk is "gegeven een realistische en zake lijke benadering van Amerikaanse zijde". Breznjev zei dit in een toe spraak bij de aankomst van pre mier Desai van India voor een of ficieel bezoek. De Sovjet-premier zei te hopen dat het SALT-overleg met succes zal worden afgesloten zonder onnodig uitstel. Het was Breznjevs eerste opmer king in het openbaar over de voor uitgang sedert zijn minister van buitenlandse zaken Gromyko 28 september intensief overleg voerde met president Carter. Carter uitte zich daarna al in positieve zin. Breznjev wijdde een groot deel van zijn toespraak aan Europa en wat hij noemde de noodzaak om "poli tieke ontspanning aan te vullen met militaire ontspanning". Hij pleitte voor een mogelijk verdrag tussen de Europese landen waarbij men ervan afziet als eerste kernwapens te gebruiken en bevriezing van het huidige lidmaatschap van "tegen over elkaar staande militaire groeperingen en bondgenoot schappen in Europa". Hij kantte zich krachtig tegen een Spaanse poging lid van de N AVO te worden. bijna 1 miljoen aanprijzen Lb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten JOHANNESBURG (AP) - De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren officieel aangekondigd dat het zwarte woongebied So weto, bij Johannesburg een be perkte vorm van zelfbestuur zal krijgen. Een gemeen schapsraad, zoals die in een eerder dit jaar door het par lement aangenomen wet is om schreven, zal voor Soweto wor den ingesteld. Leiders van de zwarte gemeen schapsraad reageerden negatief op de aankondiging. Zij menen dat de raad nutteloos is. Begin volgend jaar zouden verkièzin- gen voor de gemeenschapsraad moeten worden gehouden. Het 1,2 miljoen inwoners tellende stadsdeel wordt op het ogenblik bestuurd door de West Rand- raad, een departement van de centrale regering. De gemeenschapsraad zou be voegd zijn woonruimte toe te wijzen, vestigingsvergunnin gen af te geven, welzijnsvoor zieningen te beheren en plaat selijke belastingen te heffen. Deze bevoegdheden zijn be duidend minder vergaand dan de volledige gemeentelijke au tonomie die de raad van ge meenschapsleiders wenst. Van dit zgn. comité van tien werden woensdag jongstleden zes le den, onder wie de voorzitter, krachtens de nieuwe veilig heidsmaatregelen gearresteerd. STUTTGART BQNN (DPA/Reuter) - In een cel van een van de RAF-gevangenén in Stutt- gart-Stammheim is springstof ge vonden. In deze gevangenis pleeg den de RAF-leden Andreas Baader en Jan-Carl Raspe dinsdag met een pistool zelfmoord, terwijl Gudrun Ennslin zich door ophanging van het leven beroofde. De springstof werd gevonden ach ter de plint vaneen cel, die van 6 juli tot 12 augustus bewoond werd door Rolf Pohle, ook een lid van de Rote Armee-Fraktion. Sindsdien was de cel niet meer in gebruik. Volgens de bekendmaking van de autoriteiten in Stuttgart is 270 Gram am- monsalpeter, een ontplofbare stof, gevonden in een pakje van 21 cm lang, 4 cm breed en twee cm dik. Bij het doorzoeken van de cel van Andreas Baader is gebleken dat er in diens platenspeler een holle ruimte was, waarin een pistool ver borgen kon worden. Achter de wasbak in de cel van Irmgard Mol- ler, die bij een poging tot zelfmoord ernstig gewond werd, ontdekte men een holle ruimte met een oor telefoon met kabel en aansluiting voor een radiotoestel. Gisteren is geprobeerd Irmgard Móller te horen ovec de gebeurte nissen in de nacht van 17 tot 18 ok tober, en de voorgeschiedenis daarvan. Hoewel men haar had ge wezen op het verschil tussen een verhoor van verdachten en een ge tuigenverklaring, had ze geen ver klaring willen aflegeen. De R.K. en de evangelische pas tores verbonden aan de strafgevan genis van Stuttgart-Stammheim hebben gisteren een verklaring uit gegeven naar aanleiding van "on nauwkeurige berichten" in de me dia over contacten tussen hen en het RAF-lid Gudrun Ensslin op de dag vóór haar dood. Zij zeggen on der meer, dat tijdens de gesprekken met Gudrun Ensslin hen beiden' niets bleek van zelfmoordplannen. President Scheel heeft gisteren be schikt dat Hanns-Martin Schleyer dinsdag met staatseer zal worden begraven. Hij zelf zal deelnemen aan een roudienst in de Eberhard- Kirche in Bonn. Het stoffelijk over schot van Schleyer kwam gisteren in de Bondsrepubliek aan. In de Westduitse hoofdstad wordt ver wacht dat ook Bondskanselier Schmidt, ministers, deelstaat mi nisters, keden van de volksverte genwoordiging en partijfunctiona rissen aan de dienst zullen deelne- Het is de derde staatsbegrafenis in de Bondsrepubliek dit jaar. De eer viel eerder de procureur-generaal van de Bondsrepubliek, Siegfried Buback, en bankier Jurgen Ponto ten deel. Jürgen Schumann, de vermoorde gezagvoerder van het gekaapte Lufthansavliegtuig, is gistermid dag in besloten kring begraven in Badenhausen bij Frankfort. De Westduitse regering was vertegen woordigd. De vlaggen in heel West-Duitsland hingen gisteren halfstok. Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan-Carl Raspe worden don derdag 27 oktober in Stuttgart bp- graven. De vader van Ensslin, dominee Helmuth Ensslin, bevestigde giste ren dat het drietal naast elkaar ter aarde zal worden besteld. «ibijii'ui.ijuflflmimninsiasaassffisat^J jnsta||ateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 LONDEN (SP) - De Londense poli tie heeft er genoeg van. Dag in, dag uit moet zij met enorme fysieke in spanningen de wet hooghouden. Deze week bijvoorbeeld waren er weer duizend agenten op de been om stakers en demonstranten uit een te houden voor de poort van het Noordlondense fotobedrijf Grun- wick, waar zich voor het eerst sinds twee maanden weer schermutse lingen voordeden. Foto's van vo rige incidenten, waarop agenten gewond op de grond liggen of met opgezwollen en bebloede gezichten staan afgebeeld, worden thans ge bruikt in een unieke advertentie actie voor betere betaling van de politie. In de advertenties, die in groot for maat in de Londense kranten staan, wordt vermeld dat elke maand meer dan duizend ongewapende bobbies worden aangevallen en mishandeld en dat vele jonge agen ten grote risico's lopen voor nog geen tweehonderd gulden per week. De salarisregeling van de Britse politie is een fel discussie- punt geworden omdat de federatie van politiepersoneel nu een sala risverhoging vraagt die vele malen zo hoog ligt als de tien procent die de regering Callaghan voor de vol gende loonronde als uiterste grens heeft aangegeven. De federatie wijst niet zonder suc ces op het groeiende verloop in de politiegelederen tegenover de Con servatieven met hun traditionele hang naar orde en tucht hebben er op hun partijcomgres van de vorige week in Blackpool al een grote poli tieke kwestie van gemaakt en de politie gouden bergen beloofd als zij weer aan de regering komen. Maar voorlopig moet de regering Callaghan beslissen of er voor de politie een uitzondering kan wor den gemaakt. En in afwachting van die beslissing klinken er uit de ge lederen van de politie wel zeer ont stemde geluiden, die sterk wijzen in de richting van actie als de rege- ring-Callaghan mocht besluiten om het been stijf te houden. LONDEN (SP) - „Het is de hoogste tijd dat het steeds maar toene mende trans-nationale ter rorisme in internationale sa menwerking wordt bestreden. Interpol is daarvoor niet toe reikend. Er moet een nieuwe or ganisatie worden opgezet, want het gebruik van geweld om poli tieke doelstellingen te bereiken is nu een vast onderdeel van het hedendaagse leven geworden." Deze waarschuwing komt van de jonge Engelse lector in de poli tieke wetenschappen Paul Wil kinson, wiens nieuwe boek„Ter- rorism and the Liberal State" in het kader van de recente gebeur tenissen op het Somalische vliegveld van Mogadisjoe en de Starrtmheim-gevangenis van Stuttgart sterk de aandacht trekt. Al zo'n tien jaar lang volgt Paul Wilkinson, verbonden aan de universiteit van Cardiff de op komst en groei van het ter rorisme. En „Terrorism and the Liberal State" (uitgegeven bij MacMillan in Londen) is het derde boek dat hy aan dit onder werp wijdt. Met de grote pionier van zijn studie, zijn landgenoot dr. Richard Clutterbuck, is Wil kinson het er roerend over eens dat terrorisme en stadsguerilla zich verder zullen uitbreiden en dat bestrijding ervan zal neerko men op een zeer langdurige oor log. Tot voor kort is er van die bestrijding maar weinig terecht gekomen. Mensenrechten Bij de laatste treinkaping in Ne derland en nu ook weer bij de dramatische gebeurtenissen in Somalië is echter gebleken dat internationale samenwerking bij de bestrijding van terrorisme wel degelijk mogelijk is. Zn dat zowel Nederland als West-Duitsland gebruik maken van Engelse ad viezen in de aanpak van hun ka pingsproblemen, ziet Paul Wil kinson als een eerste gunstige ontwikkeling op de moeizame weg naar grotere internationale samenwerking. Het zou al een zeer belangrijke verbetering zijn als de verschillende landen erin slagen om het winnen van inlich tingen over terroristenorganisa ties te coördineren en uit te brei den. Hoe hij zich de internationale or ganisatie voor de bestrijding van terrorisme precies voorstelt, wordt in zijn boek niet geheel duidelijk. Wel stelt hij vast dat de Verenigde Naties in dit opzicht volledig Rebben gefaald. Voorlo pig ziet hij meer in de onderlinge Europese samenwerking, die la ter voor verdere uitbreiding vat baar kan zijn. Het gaat er volgens hem ook om, landen bij elkaar te brengen die bereid zijn een harde' lijn aan te houden tegen de ter roristen. Weigering om toe te ge ven aan de eisen van de terroris ten, hoe moeilijk de situatie ook- ligt, is volgens hem essentieel. De regeringen moeten, in zyn ogen, ook veel meer bereid zijn om de propaganda-oorlog van de ter roristen te winnen en hen moor denaars te blijven noemen in plaats van vrijheidsstrijders. Het zijn de activiteiten van de ter roristen die het noodzakelijk ma ken dat een liberale democratie naar ondemocratische middelen grijpt om het terrorisme te be strijden. Opmerkingen over het gevaar van een politiestaat en aantasting van de menselijke rechten, wijst Paul Wilkinson krachtig van de hand met zijn repliek dat bijvoorbeeld het optreden van de kapers in het vliegtuig van de Lufthansa niets met respect voor mensenrechten te maken had. Zware prijs Het ligt in deze lijn dat hij ten aan zien van Noord-Ierland de des tijds zo gehate interneringen zonder vorm van proces, waaraan Engelands vorige speciale Ul ster-minister Merlyn Rees éen einde heeft gemaakt, verdedigd. Die interneringen en de verhoren die daarmee samenvielen, heb ben volgens Wilkinson drie jaar geleden by na geleid tot de beslis sende nederlaag van het geheime Republikeinse Leger, de IRA. Vooral door de stroom van infor matie die het Britse leger tijdens de' interneringen verzamelde - tegen de manier waarop som mige van deze verhoren plaatsvonden, is destijds vooral door'de Ierse regering in Dublin krachtig geprotesteerd - kwamen de plaatselijke eenheden van de IRA in ernstige moeilijkheden. En die ernstige moeilijkheden waren er, aldus Paul Wilkinson, de oorzaak van dat de provisio nele IRA in februari 1975 maar al te graag bereid was om voor een wapenstilstand te kiezeh. Het besluit van minister Rees om een eind te maken aan deze ge hate interneringen zonder vorm van proces, noemt Wilkinson ver regaande dwaasheid, waarvoor sindsdien al weer een zware prijs betaald is. Een opmerkelijke uit spraak van een jonge lector, die tijdens de lancering van zijn boek ook opmerkte dat Londen hard op weg is om een centrum voor internationale terroristen en vliegtuigkapers te worden. Het merendeel van deze ongewenste bezoekers zou behoren tot het Palestijnse front van dr. George Habash, uit eigen omge ving verdreven door een groei ende aversie onder vroegere Ara bische sympathisanten. De aan trekkingskracht van Londen be staat volgens Paul Wilkinson voornamelijk uit het voordeel van uitgebreide democratische vrijheden. Toen Wilkinson tien jaar geleden begon met zijn stu die van terrorisme, werd dat ui termate vreemd en exentriek ge vonden. Nog steeds is de lijst van literatuur over dit onderwerp utp Als voorbode van een mogelijke verandering kan een nieuw we tenschappelijk maandblad gel den, dat de City University van New York binnenkort over het terrorisme en stadsguerrilla gaat uitgeven onder redactie van prof. Alexander, een Amerikaanse specialist op dit gebied.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9